در دنیای امروز، رسانه ها و شبکه های اجتماعی حضوری بسیار فعال دارند و در سال های اخیر در جذب مخاطبان زیاد موفق عمل کرده اند. در این بین پیام رسان تلگرام، یکی از پلتفرم های موفق در این زمینه بوده است. از این رو بسیار اهمیت دارد که تلگرام مارکتینگ (Telegram Marketing) و استراتژی های مختلف درباره این موضوع برای مخاطبان توضیح داده شود. حال ببینیم که تلگرام مارکتینگ چیست؟

تلگرام مارکتینگ چیست

تلگرام مارکتینگ چیست

تلگرام مارکتینگ (Telegram Marketing)، روشی از بازاریابی پیام رسانی است که در آن برندی را توسط تلگرام رشد و ارتقاء می دهیم. از این طریق می توانید به مخاطبان بیشتر، فروش بیشتر و پیشرفت بزرگتری دست پیدا کرد. تلگرام برنامه ای کاربردی است که در یک فضای اطلاعاتی ابری، بر روی هر دستگاه هوشمندی از جمله موبایل، کامپیوتر و تبلت نصب و اجرا می شود. سرعت، امنیت و فضای باز اطلاعاتی بیشتری در این پیام رسان نسبت به دیگر رقیبانش وجود دارد.

کاربران در Telegram امکان ارسال پیام های متنی، اشتراک گذاری عکس ها، ویدئو ها و فایل ها را دارند. همچنین در این پیام رسان، امکان ایجاد کانال ها و گروه ها جهت تعامل بهتر با مخاطب وجود دارد. اگر همچنان علاقه دارید تا بدانید که بازاریابی تلگرام یا تلگرام مارکتینگ چیست با ما در این مقاله همراه باشید.

همچنین این مقاله را بخوانید: لینکدین چیست

مزایای استفاده از تلگرام مارکتینگ (Telegram Marketing) در کسب و کار

مزایای استفاده از تلگرام مارکتینگ (Telegram Marketing)

در آوریل 2020، مخاطبان پیام رسان تلگرام به بیش از 400 میلیون نفر کاربر فعال در ماه رسیدند. روزانه بیش از 1.5 میلیون نفر این برنامه را نصب و در آن ثبت نام کرده اند. جمعیت رو به رشد این پلتفرم محبوب، برای بازاریاب ها مزایا و امکانات رقابتی بسیاری را فراهم کرده است و افراد زیادی را ترغیب به کسب درآمد از تلگرام کرده است.

در ادامه به برخی از مزایا و قابلیت های مثبت تلگرام برای مخاطبان و کاربران اشاره خواهیم کرد. با استفاده از این قابلیت ها و آموزش بازاریابی در تلگرام می توانید بازاریابی تلگرامی مورد نظر خودتان را انجام دهید و کسب و کارتان را توسعه دهید.

لیمیت توییتر چیست؟

1. به بازاریابان اجازه می دهد که مخاطبان خود را به روز نگه دارند

این امکان وجود دارد که برای بازاریابی در تلگرام کانال های عمومی و خصوصی بسازید و مشتریان و مخاطبان خود را به آن دعوت کنید. با اشتراک گذاری عکس ها و ویدئوهای مختلف از محصولات و خدمات خود در کانال تجاری تان، به مشتریان خود در مورد تاریخچه برند و تیم خود توضیح دهید. همچنین می توانید در مورد تخفیف های موجود و برنامه های فروش آینده تان اطلاع رسانی کنید.

2. امکان ارتباط بهتر بین صاحبان کسب و کار با مشتریان خود

با استفاده از گروه های تلگرامی، می توانید با مشتریان خود به صورت مستقیم صحبت کنید و ارتباط برقرار کنید. گروه تلگرامی جایی است که با مخاطبان و اعضای گروه تان می توانید تعامل برقرار کنید. همچنین برای داشتن ارتباط موثرتر و پر بازخورد، می توانید از ادمین های مجرب و کار بلد استفاده کنید. با داشتن یک گروه تلگرامی، می توانید به راحتی مشتریان را ترغیب به خرید کالایی خاص کنید. این پلتفرم بهترین مکانی است که با استفاده از آن می توانید به جامعه هدف خود دست پیدا کرده و استراتژی تلگرام مارکتینگ (Telegram Marketing) مناسبی را پیاده سازی کنید.

3. به مشتریان تان اجازه می دهید که 24 روز هفته با شما در ارتباط باشند

با استفاده از ربات های پیام رسان، می توانید به صورت 24 ساعته و در 7 روز شبانه روز با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید. برای مثال یک ربات پاسخگو می تواند بخشی از سوالات مشتریان را در هنگامی که در دسترس نیستید پاسخ دهد، و مشاوره های لازم را به آن ها بدهد. مثال های متنوعی از ربات های پاسخگو در تلگرام وجود دارند، که در این بین ربات های پیگیری محصول، قیمت دهی و بازگشت محصول از محبوب ترین آن ها هستند.

4. ترافیک وب سایت خود را افزایش دهید

با اشتراک گذاری لینک های وب سایت در صفحه توضیحات تلگرام خود، می توانید مشتریان را به سمت صفحه محصولات خود در وب سایتتان هدایت کنید. با این روش به صورت خودکار ترافیک صفحه های وب سایتتان افزایش پیدا می کند.

5. افزایش تعامل مخاطبان

به وسیله ایجاد رای گیری های تلگرامی، از مخاطبان خود بازخورد بگیرید. برای مثال با ایجاد یک رای گیری چند گزینه ای و نظرخواهی از مشتریان خود، از نظرات و دیدگاه های آن ها مطلع شوید. این رای گیری ها می تواند به صورت عمومی یا ناشناس برگزار شود.

دوست دارید بدانید که چگونه ممبر فیک بسازیم؟

چگونگی استفاده از تلگرام مارکتینگ برای تدوین استراتژی کسب و کار

چگونگی استفاده از تلگرام مارکتینگ برای تدوین استراتژی کسب و کار

حال که با مزایای مختلف تلگرام مارکتینگ آشنا شدیم، اجازه دهید که به شیوه های تدوین استراژی کسب و کار بپردازیم. در ادامه به برخی از اصلی ترین روش های برنامه ریزی به منظور ایجاد تلگرام مارکتینگ قدرتمند می پردازیم.

حتما بخوانید: راهنمای نصب مجدد تلگرام

مرحله اول: هدف خود را تعیین کنید

توسعه دادن هرگونه استراتژی کار با تعیین یک یا چند هدف شروع می شود. اهداف شما، ابزار مورد نیاز شما را تعیین می کنند. با استفاده از بازاریابی از طریق تلگرام می توانید اهداف زیر را پیگیری کنید:

 • افزایش ترافیک وب سایت
 • افزایش تعاملات مشتریان
 • ایجاد ارتباط قوی و قابل قبول با مخاطبان
 • خودکارسازی رویه های تکراری و روزانه
 • پشتیبانی از مشتریان
 • افزایش فروش

برای مثال، اگر هدف شما ایجاد یک ارتباط پایدار و اعتماد بخش با مشتریان تان می باشد و در همان زمان می خواهید فروش خود را هم افزایش دهید؛ می توانید یک کانال فروش اختصاصی برای مشتریان وفادار و مخصوص خود ایجاد کنید و به آن ها این امکان را بدهید که اولین افرادی باشند که از تخفیف ها و محصولات آینده تان با خبر می شوند. همچنین می توانید با ایجاد یک نظرسنجی، از آن ها بخواهید که انتخاب کنند که کدام محصول در آینده تخفیف بیشتری داشته باشد. تمام این روش ها باید منجر به افزایش ممبر تلگرام شما شوند تا بتوانید بیشترین کارایی و بازخورد را در این محیط داشته باشید.

مرحله دوم: ایجاد یک اکانت تلگرامی

حال که اهداف خود را تعیین کرده اید و متوجه شدید که تلگرام مارکتینگ چیست؟؛ بهترین زمان است که شروع کنید. سه گزینه پیش روی شماست: ایجاد گروه تلگرامی، کانال تلگرامی و ساخت ربات تلگرام

گروه تلگرامی

در گروه های تلگرامی این امکان وجود دارد که افراد مختلفی را اضافه کنید. تعداد اعضا تا 200 هزار نفر در هر گروه می تواند باشد. بعد از عضویت در گروه، اعضا می توانند به ارسال پیام، عکس، ویدئو و فایل های صوتی بپردازند. این امکان وجود دارد تا هم گروه خصوصی و هم گروه عمومی ایجاد کنید. اگر گروه تان عمومی باشد، مخاطبان با جستجوی نام گروه می توانند آن را پیدا کنند و با عضویت در گروه از تاریخچه صحبت های گذشته مطلع شوند. اما اگر گروه خصوصی باشد، مخاطبان فقط توسط شما و یا کاربران ادمین، توسط لینک های خصوصی ساخته شده به گروه دعوت شوند.

برای ایجاد گروه، روی سه خط عمودی کلیک در گوشه بالا سمت چپ کلیک کرده و گزینه “ساخت گروه” را انتخاب کنید. سپس با انتخاب عنوان برای گروه، دعوت از اعضا و قراردادن یک تصویر و ویدئو برای آن، کار را شروع کنید. برای نگه داری بهتر از گروه خود، می توانید ادمین های مختلفی برای آن انتخاب کنید و سطح دسترسی متنوعی برای آنها در نظر بگیرید.

سطوح دسترسی شامل: تغییرات اطلاعات گروه، پاک کردن پیام ها، بلاک کردن اعضا، دعوت از اعضای جدید توسط لینک خصوصی، سنجاق کردن پیام ها، و ایجاد ادمین های جدید است. همچنین می توانید تعیین کنید که کدام اعضا اجازه ی ساخت نظر سنجی و رای گیری در گروه را داشته باشند.

اگر از قبل برندی شناخته شده و محبوب هستید و مخاطبان بسیاری دارید، بهتر است از گزینه ساخت کانال برای داشتن تلگرام مارکتینگ (Telegram Marketing) موثر و بهتر بهره ببرید.

کانال تلگرامی

کانال های تلگرامی برای رساندن پیام های شما به گروه زیادی از مخاطبین ساخته می شوند. هیچ گونه محدودیتی برای تعداد اعضا در این کانال ها وجود ندارد. تفاوت های گروه تلگرامی و کانال تلگرامی در موارد مختلفی است. اول از همه، فقط و فقط ادمین کانال ها قادر به ارسال پست هستند. دوما، بعد از ارسال هر پست، تمام اعضا یک نوتیفیکیشن اطلاع رسانی دریافت می کنند. اعضای کانال فقط عکس و اسم کانال را در زیر هر پست مشاهده می کنند، نه فرستنده پیام را.

اعضا نمی توانند از ماهیت وجودی اعضای دیگر و همچنین ادمین ها مطلع شوند و فقط صاحب کانال و ادمین ها چنین قابلیتی را دارند.

برای ساخت یک کانال، ابتدا روی سه خط افقی در قسمت بالا سمت چپ کلیک کرده و گزینه “ساخت کانال جدید” را انتخاب کنید. سپس با انتخاب نام و نوشتن توضیحات مختصری در مورد کانال و قرار دادن عکس برای آن کار خود را شروع کنید. اگر کانال شما عمومی باشد، دیگران با جستجوی نام آن می توانند عضو کانال شوند. اما اگر کانال خصوصی باشد، می توانید لینک خصوصی دعوت برای اعضای دیگر را ساخته و برای دیگران بفرستید و همچنین از تعداد بازدید های هر پست مطلع شوید.

چگونه در واتساپ لوکیشن بفرستیم اندروید؟ یک کلیک تا جواب.

جزئیاتی که در کانال تلگرامی توسط ادمین قابل مشاهده است
 • زبانی که مخاطبان شما صحبت می کنند
 • تعداد اعضایی که به عضویت کانال درآمده اند، اعضایی که کانال را ترک کرده اند و اعضایی که کانال را در حالت سکوت قرار داده اند
 • راهی که دنبال کننده ها به کانال شما رسیده اند
 • راه و روش تعامل مخاطبان با پست های شما

می توانید، پست ها را از طریق ایجاد یک جدول برنامه ریزی انتشار دهید. همچنین می توانید تنظیم کنید که در هنگام شب، پست ها در حالت سکوت منتشر شوند و مخاطبان هیچگونه اعلانی را در زمان انتشار دریافت نکنند. برای بهبود بخشیدن اعلان ها و هدایت کردن مخاطبان به سمت اطلاعات مهم، از هشتگ ها استفاده کنید.

همچنین می توانید ادمین های مختلفی را تعیین کرده و برای هر کدام نام و امضای خاصی تعیین کنید که مخاطب متوجه شود هر پست توسط کدام ادمین منتشر شده است. اگر یک کانال پر مخاطب دارید، می توانید از این ابزارها برای پیشبرد اهداف تلگرام مارکتینگ خود استفاده کنید.

اگر علاقه دارید که از نظرات مخاطبان خود آگاه شوید، می توانید یک گروه برای مباحثه ایجاد کنید. تمامی پست های شما در آن گروه درج می شوند و سنجاق می شوند. اعضا می توانند در زیر هر پست نظرات خود را درج کنند، تا دیگران هم آن ها را مشاهده کرده و وارد مباحثه شوند. همچنین امکان ایجاد نظرسنجی در کانال ها وجود دارد.

اگر می خواهید به صورت 24 ساعته و در 7 روز هفته مخاطبان خود را با کمترین منابع و هزینه پشتیبانی کنید، از ربات های پیام رسان موجود در تلگرام استفاده کنید. نیازی به داشتن دانش برنامه نویسی و کدنویسی خاصی ندارید و به راحتی و با خواندن مطالب زیر می توانید از ربات ها استفاده کنید. آیا هنوز این سوال در ذهن شماست که تلگرام مارکتینگ چیست؟ و به چه دردی می خورد؟؛ لطفا ادامه مطلب را بخوانید.

ویس چت تلگرام چگونه کار می کند؟

ربات تلگرامی

اگر شرکت شما به طرز چشمگیری در حال توسعه و رشد است، مخاطبان بسیاری با تیم پشتیبانی شما در تماس خواهند بود. پس به طور قطع به یک ربات تلگرامی نیاز خواهید داشت تا بخشی از مشکلات شما را مرتفع کند. چنین ربات هایی قادر هستند بر اساس یک سناریو از پیش تعریف شده با مخاطب شما در ارتباط باشند و به سوالات مشخصی جواب کامل بدهند. ربات ها این امکان را دارند که اطلاعات برند شما، کاتالوگ ها، قیمت ها و انواع دیگری از اطلاعات را در اختیار مخاطب شما قرار دهند. پس این مسئله انتخاب شماست که با انعطاف پذیری کامل یک ربات تلگرامی مربوط به کار خود انتخاب کنید و از قابلیت هایش بهره ببرید.

ربات های تلگرامی به صورت زیر کار می کنند:

ابتدا لیستی از سوالات را که کاربران می توانند بپرسند مشخص کرده و جواب های مربوط به آن را هم تعیین می کنید. هرچه دستورات بیشتری وارد ربات خود کنید، ربات پیشرفته تری خواهید داشت. هنگامی که کاربر یک کلمه کلیدی را وارد می کند، یک چارت اتوماتیک برایش ظاهر می شود. ارتباطات رباتی با مشتریان بر اساس سناریوهای تدوین شده شما تعیین می شود.

با استفاده از هشتگ bot یا استفاده از کانال های تلگرامی که ربات عرضه می کنند. می توانید به ربات مورد نظر خود دست پیدا کنید.

مرحله سوم: اکانت تلگرام خود را ارتقاء دهید

بعد از تعیین اهداف خود، انتخاب کنید که از کدام مسیر می خواهید به آن برسید؛ کانال، گروه یا ربات تلگرامی. مهم نیست که کدام را می پسندید، مخاطب تان باید با آن رابطه خوبی برقرار کند. در ادامه به چند روش موثر برای ارتقاء اکانت تلگرام می پردازیم:

رسانه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی امروزه به مکانی جهت توسعه کسب و کارها تبدیل شده اند. ممکن است همین حالا هزاران مخاطب در اینستاگرام، فیس بوک، تیک تاک و یا لینک دین داشته باشید. پس بهتر است فرصت استفاده از تلگرام مارکتینگ (Telegram Marketing) را برای بهبود وضعیت کسب و کار خود از دست ندهید. برای مثال می توانید لینک کانال تلگرام خود را در بیو اینستاگرام و یا در کمپین اینستاگرام مارکتینگ خود قرار دهید، تا فالوورهایتان ترغیب شوند که کانال تلگرامی شما را هم داشته باشند.

تبادل لینک و برند

کانال های پرطرفدار و محبوب تلگرامی را پیدا کنید و با آن ها کمپین های تبلیغاتی راه بیندازید. برای مثال اگر شما مشغول فروش کفش هستید، می توانید از کانال های فروش لباس که رقیب شما نیستند کمک بگیرید و بخواهید که لینک کانال و یا گروه شما را تبلیغ کنند. در مقابل شما هم لینک آن ها را در گروه و یا کانال خود به اشتراک گذاشته و مخاطبانتان را تشویق کنید که به عضویت آن ها در بیایند.

همچنین می توانید از کانال ها و گروه هایی که جامعه هدفی مشترکی با شما دارند، اما محصول متفاوتی را ارائه می کنند درخواست تبلیغ و تبادل لینک کنید. روش های همکاری در فروش در تلگرام بسیار متنوع هستند، و شما می توانید یک یا چند روش که مناسب شما هستند را انتخاب کرده و برای توسعه کسب و کار خود اقدام کنید.

گروه ها

مباحث و موضوعات مختلفی وجود دارند که در فضای مجازی، توسط افراد مختلف و آگاه پیرامون یک موضوع ایجاد شده اند. می توانید چنین گروه هایی را پیدا کنید و از آن برای تبلیغ و ارتقاء محصول و برند خود کمک بگیرید. متوجه باشید که در موضوعات مرتبط با کسب و کار خود ورود کنید، در غیر اینصورت ممکن است توسط صاحب گروه بلاگ شوید.

وبسایت

یکی از بهترین مکان ها برای معرفی و ارتقاء کانال و گروه تلگرامی خود، استفاده از وبسایت فروش تان است. از صفحات پر مخاطب و پر بازدید وبسایت خود در راستای معرفی هر چه بیشتر کانال و گروه تلگرامی خود استفاده کنید. برای این منظور بهتر است از مشوق هایی مثل ارائه تخفیف های ویژه، یا عرضه کوپن های تخفیف مخصوص برای ترغیب مخاطب جهت عضویت در گروه یا کانال خود استفاده کنید؛ در غیر اینصورت مخاطب دلیلی نمی بیند که به عضویت شما در بیاید. اگر رباتی دارید، از آن در جهت تشویق بازدیدکننده گان برای مکالمه با مسئول واحد فروش، یا ایجاد انگیزه برای عضویت در کانال و گروه تان استفاده کنید.

آموزش گام به گام نحوه بلاک کردن در لینکدین

خلاصه و نتیجه گیری

همانطور که اشاره شد، تلگرام یک پلتفرم بسیار محبوب و با قابلیت های بسیار زیاد است، که هر روزه به مخاطبان و کاربران آن اضافه می شود. برای رسیدن به جایگاه مناسب در بین رقبا، می توانید از روش های مختلف تلگرام مارکتینگ (Telegram Marketing) که در این مقاله به آن اشاره شد، استفاده کنید. بی شک امروزه کانال ها و گروه های تگرامی، به ابزاری مفید و موثر برای انتشار محتواهای متنی و تصویری و ارائه به جامعه وسیعی از مخاطبان تبدیل شده اند. تلگرام این قابلیت را ایجاد کرده که با مخاطبان خود به صورت مستقیم در ارتباط باشید و از نظرات آن ها در مورد کسب و کار، محصول یا خدمت خود اگاه شوید. اگر همچنان می خواهید بدانید که تلگرام مارکتینگ چیست و چه مزایایی دارد؛ پیشنهاد می کنیم که یکبار دیگر مقاله بالا را مطالعه کنید تا از اهمیت جایگاه پیام رسان ها و نقش آن ها در بازاریابی شبکه های اجتماعی در مقوله برندینگ با خبر شوید.

مقاله مرتبط: دیلیت اکانت تلگرام فوری

سوالات متداول

آیا به وسیله تلگرام مارکتینگ می توان کسب درآمد کرد؟

بی شک با تدوین استراتژی های درست و استفاده مناسب از کانال ها و گروه های تلگرامی می توان مخاطبان بیشتری برای کسب و کار خود جذب کنید و نتیجه این فرآیند رسیدن به درآمد بیشتر می باشد.

آیا استفاده از تلگرام نیاز به دانش خاصی دارد؟

خیر، کافی است که نرم افزار تلگرام را بر روی گوشی و یا کامپیوتر خود نصب کنید و اقدام به ساخت کانال و گروه بر اساس توصیه های این مقاله کنید. به راحتی این امر میسر است و نیاز به دانش تکنیکال خاصی ندارد.

امتیاز بدهید.

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام
  یک سوال مهم داشتم و اون هم اینه که تلگرام با وضعیت محدودیت هاش هنوز هم پر رونقه؟ چون به شخصه به دلیل کسادی کانال روی اینستاگرام تمرکز کردم

  پاسخ
  • سلام
   بله قشر جوان بیشتر کاربران تلگرام رو تشکیل میدن که خوشبختانه اکثر آن ها فیلتر شکن دارن و هنوز هم از تلگرام استفاده می کنند.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست