اگر در رسانه های اجتماعی مانند اینستاگرام ادمین یک یا چند اکانت هستید یا یک حساب فعال در زمینه همکاری در فروش دارید، احتمالا گاهی با کاربرانی که دنبال دردسر می گردند روبرو شده اید.

منظورمان افرادی است که هدفشان چیزی جز توهین یا مسخره کردن نیست و زیر پست های شما کامنت های ناخوشایند و ناخواسته می گذارند. یک راه برخورد با آن ها استفاده از قابلیت رستریکت اینستاگرام است. اما شاید بپرسید Restrict در اینستاگرام چیست یا اینکه روش رفع رستریکت اینستاگرام چگونه است؟ سوال دیگر اینکه با رستریکت شدن، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

در ادامه این مطلب به این سوالات پاسخ خواهیم داد، پس تا انتها همراه ما بمانید.

این PDF را از دست ندهید.

رستریکت در اینستا یعنی چی؟

رستریکت اینستاگرام چیست

رستریک قابلیتی است که کاربران می توانند با استفاده از آن از آزار و اذیت سایرین در امان بمانند. با رستریکت کردن شما دسترسی دیگران به پروفایل خود را محدود می کنید. به عبارت دیگر کاربران مانند سایر افراد نمی توانند با شما تعامل داشته باشند.

حالا که متوجه شدید Restrict در اینستاگرام چیست، شاید بپرسید با استفاده از آن چه اتفاقی خواهد افتاد؟ یا برای رفع رستریکت اینستاگرام باید چه کار کرد؟ به این سوالات هم پاسخ خواهیم داد.

علت رستریکت شدن در اینستا

علت رستریکت شدن در اینستاگرام

اولین نکته ای که باید بدانید این است که اگر تصمیم به محدود کردن حسابی در این پلتفرم بگیرید، این برنامه به کاربر مورد نظر اطلاع نخواهد داد که فعالیت او را محدود کردید. افراد به دلایل مختلف تصمیم به استفاده از گزینه رستریکت در اینستاگرام می گیرند، از جمله:

 • مقابله با زورگویی مجازی
 • جلوگیری از ارسال نظرات نژادپرستانه، آزاردهنده و سوء استفاده گرانه
 • جلوگیری از تعامل با یک اکانت بدون این که صاحب آن از این قضیه مطلع باشد.

رستریکت اینستاگرام چه تبعاتی دارد؟

اگر طبق قوانین اینستاگرام تصمیم به محدود کردن یک اکانت بگیرید، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ در ادامه خواهید فهمید.

کامنت های اکانت رستریکت شده عمومی نخواهد بود

با آن که کاربر رستریکت شده می تواند برای تمام پست های شما کامنت بگذارد اما سایرین نظر او را نخواهد دید. تنها شما به عنوان صاحب اکانت و فردی که نظر را فرستاده است، آن را می بینید. گرچه اگر دوست داشته باشید، می توانید این نظر را عمومی کنید.

فعالیت شما از اکانت محدودشده مخفی می ماند

پس از استفاده از قابلیت رستریکت، صاحب اکانت محدودشده می تواند مانند سایرین پست ها و استوری های شما را ببیند. گرچه با آن که او می تواند به استوری شما پاسخ دهد، اما نمی تواند ببیند آنلاین هستید یا متوجه شود پیام هایی را که به شما فرستاده است خوانده اید.

به همین شکل، واکنش این اکانت به استوری های شما در صندوق درخواست ارسال پیام شما قرار می گیرد، نه صندوق پیام مستقیمتان. بنابراین این موضوع را به مشکل جدید اینستاگرام ربط ندهید.

چطور اکانتی را در اینستاگرام رستریکت کنید؟

حالا که متوجه شدید Restrict در اینستاگرام چیست، نحوه استفاده از این قابلیت را می خواهیم توضیح دهیم. گزینه مربوط به این قابلیت در تنظیمات اینستاگرام اکانت هر فردی وجود دارد.

شما می توانید به دو روش یک اکانت دیگر را محدود کنید که عبارت هستند از:

از طریق پروفایل اکانت مورد نظر

اولین و ساده ترین راه برای محدود کردن فعالیت یک کاربر انجام آن از طریق پروفایل خود او است. فقط باید مراحل زیر را طی کنید

Restrict در اینستاگرام چیست، نحوه استفاده از این قابلیت را می خواهیم توضیح دهیم. گزینه مربوط به این قابلیت در تنظیمات اینستاگرام اکانت هر فردی وجود دارد.

رستریکت از طریق پروفایل اکانت

از طریق پروفایل اکانت مورد نظر

اولین و ساده ترین راه برای محدود کردن فعالیت یک کاربر انجام آن از طریق پروفایل خود او است. فقط باید مراحل زیر را طی کنید:

1) اکانت اینستاگرام خود را باز کنید

اگر چند اکانت دارید، به داخل اکانتی بروید که در آن می خواهید یک کاربر را محدود کنید.

2) به پروفایل فرد مربوطه بروید

از طریق گزینه جستجو یا لیست فالوورهای خود، پروفایل فرد مربوطه را پیدا کنید.

3) روی دکمه «…» کلیک کنید

در گوشه بالا و سمت راست پروفایل اکانت مورد نظرتان یک دکمه با سه نقطه وجود دارد. روی آن کلیک کنید تا اینستاگرام گزینه های موجود را به شما نشان دهد.

4) گزینه Restrict را انتخاب کنید

در این مرحله باید اولین گزینه به اسم Restrict را لمس کنید.

از طریق تنظیمات حساب کاربری

یک راه دیگر برای استفاده از قابلیت ریستریکت اینستاگرام، انجام آن از داخل تنظیمات اکانت خودتان است.

رستریکت از طریق تنظیمات حساب

1) وارد بخش تنظیمات اکانت خود شوید

این بخش را در پروفایل خود پیدا خواهید کرد. روی سه خط افقی در گوشه بالا سمت راست کلیک کنید.

2) روی گزینه Privacy کلیک کنید

در این بخش می توانید تمام اطلاعات مربوط به اکانت خود را ویرایش کنید اما ما در این جا با دکمه Privacy کار داریم.

 3) گزینه Restricted Accounts را انتخاب کنید

در این بخش اکانت هایی را مشاهده خواهید کرد که تعامل آن ها را با اکانت خود محدود کردید. اگر تا حالا از رستریکت استفاده نکردید، این بخش خالی خواهد بود.

4) دنبال پروفایلی بگردید که می خواهید آن را محدود کنید

در این بخش یک نوار جستجو وجود دارد که از آن برای پیدا کردن اکانت مورد نظرتان می توانید استفاده کنید. اسم آن اکانت را جستجو کنید و سپس دکمه «Restrict» را در سمت راست آن فشار دهید.

رفع مشکل رستریکت کردن

رفع رستریکت در اینستاگرام

برای رفع رستریکت، باید مراحل بالا را مجددا طی کنید اما این مرتبه به جای دکمه Restrict، گزینه Cancel restriction را مشاهده خواهید کرد. برای رفع محدودیت اکانت مورد نظر، این گزینه را فشار دهید.

چطور بفهمید فردی شما را در اینستاگرام محدود کرده است؟

گرچه شخص محدودشده متوجه نمی شود شما او را محدود کردید اما طولی نخواهد کشید که این اتفاق خواهد افتاد. به عنوان مثال اگر رفتار شما در تعامل با اکانت مورد نظر در این پلتفرم ناگهان تغییر کند، شاید صاحب اکانت تعجب کند.

به روش های زیر می توانید از این قضیه آگاه شوید:

 • وارد صندوق پیام های خود شوید و ببینید آیا روی تصویر پروفایل مورد نظر نقطه سبز رنگ «Active Now» یا زیر پیام های او وضعیتی مانند «Active 1h ago» را خواهید دید یا نه.
 • همچنین می توانید برای جدیدترین پست فرد مربوطه یک نظر بگذارید و از یکی از دوستان خود بخواهید ببیند نظر شما را می تواند مشاهده کند یا نه. اگر دوست شما کامنت جدید شما را نتوانست ببیند، به احتمال زیاد محدود شدید.

با وجود این راهکارها، هیچ راه قطعی وجود ندارد که بفهمید فردی از رستریکت برای محدود کردن تعامل خود با شما استفاده کرده است. چون اینستاگرام به تمام کاربران اجازه می دهد وضعیت فعالیت خود را برای سایرین خاموش کنند و همچنین ممکن است کمی طول بکشد تا کامنت شما زیر یک پست قرار بگیرد.

آنچه باید در مورد دی اکتیو اینستاگرام بدانید

تفاوت بین رستریکت و بلاک کردن

حالا که نحوه «رفع رستریکت اینستاگرام» را یاد گرفتید، شاید بپرسید دقیقا چه تفاوتی بین بلاک و رستریکت در اینستاگرام وجود دارد؟ مهم ترین این تفاوت ها به شرح زیر هستند:

دسترسی به اکانتتان

زمانی که فردی را محدود می کنید، او همچنان می تواند پست ها و سایر محتوایی را که به اشتراک می گذارد ببیند. اما با بلاک کردن، دسترسی او به این محتوا را خواهید گرفت. حتی او نمی تواند اکانت شما را جستجو کند.

تعامل با پروفایلتان

کاربرانی که محدود شدند، همچنان می توانند زیر پست های شما کامنت بگذارند، این نظرات فقط برای عموم قابل مشاهده نیستند. اما زمانی که فردی را بلاک می کنید، او قادر به انجام کارهایی مانند لایک کردن پست هایتان، پاسخ به استوری هایتان یا گذاشتن نظر نیست.

آگاهی از اتفاق رخ داده

زمانی که از «رستریکت اینستاگرام» استفاده می کنید، کاربر مورد نظر متوجه نخواهد شد. اما اگر فردی را بلاک کنید، او به هیچ محتوایی از شما دسترسی ندارد و می تواند به راحتی بفهمد بلاک شده است.

با هم بخوانیم: مشکل جدید اینستاگرام و ساده ترین راه حل های آن

سخن نهایی

در مطلب بالا به سوال «Restrict در اینستاگرام چیست» پاسخ دادیم و نحوه رفع رستریکت اینستاگرام را نیز گفتیم. شما با استفاده از این قابلیت می توانید تعامل اکانت های مختلف را با اکانت خود محدود کنید یا از آزارهای مجازی در امان بمانید.

مقاله مرتبط:

الگوریتم اینستاگرام
برگرداندن اکانت اینستاگرام

سوالات متداول

اگر کسی را در اینستاگرام رستریکت کنم، متوجه خواهد شد؟

خیر. برخلاف زمانی که کسی را بلاک می کنید، آن ها هرگز متوجه نخواهند شد که تصمیم به محدود کردنشان گرفتید.

رستریکت اینستاگرام یعنی چی؟

اگر اکانتی را محدود کنید، صاحب آن قادر به مشاهده آنلاین بودن شما نخواهد بود. همچنین نمی تواند متوجه شود پیام های او را خواندید و کامنت هایش به عموم مردم نشان داده نخواهد شد، مگر این که شما اجازه دهید.

اگر فردی را محدود کنید، همچنان می تواند به ما پیام دهد؟

بله اما پیام های او در پوشه درخواست برای ارسال پیام به شما قرار خواهد گرفت. همچنین نوتیفیکیشنی مبنی بر این که او پیام فرستاده است، دریافت نمی کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام روزبخیر
  اشتباهی مخاطبمومحدودکردم ومیخوام ک رفع محدودیت بشه ولی هرکارمیکنم نمیشه وپیغام مشکلی رخ داده است میادلطفاراهنمایی بفرمایید ممنون

  پاسخ
  • مدیر سایت
   تیر 8, 1401 3:12 ب.ظ

   سلام
   چرا از راهکارهایی که در مقاله اوردییم استفاده نمی کنین
   حتما امتحانشون کنین

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست