ممکن است شما نیز جز افرادی باشید که تجربه خرید خود را با دوستان و آشنایان، در حین گفت و گوهای روزمره درمیان می ‌گذارید. تجربه خرید خوب یا بد، صرفا مخاطب شما را از بابت تهیه کالا  آگاه می ‌سازد که این یک نوع بازاریابی به روش طبیعی است. استراتژی «ریفرال مارکتینگ» یا Referral Marketing، یکی از روش‌ های بازاریابی محصول برای کسب درآمد بیشتر است. با استفاده از این روش بازاریابی که به بازاریابی ارجاعی شناخته می شود، مشتریان تجربیات خود را از خرید محصول مورد نظر، به دوستان، همکاران و آشنایان خود ارائه داده و آن ‌ها را تشویق به خرید از آن مجموعه یا آن محصول مورد نظر می ‌کنند.

ریفرال مارکتینگ (بازاریابی دهان به دهان) برای فروشنده و خریدار، بسیار موقعیت عالی بوده که با ایجاد تجربه موفق برای خریدار باعث لذت شده و همچنین فروشنده را به سود و کسب درآمد می ‌رساند. جایگاه و اعتبار اجتماعی در بازاریابی ارجاعی حرف اول را می ‌زند؛ به همین دلیل اهمیت دادن به این موضوع در شروع برنامه ریزی برای فروش، ضروری است. 

بسیاری از افراد هنگامی که از مجموعه ‌ای یا فروشگاهی خرید می ‌کنند، تمایلی به معرفی به دوستان و آشنایان خود ندارند و از این طریق منبع درآمد بسیار زیادی برای فروشندگان از بین می ‌رود. هنر و دانش ریفرال مارکتینگ به شما کمک می ‌کند تا دیگر افراد تجربه خوب خرید خود را با دیگران به اشتراک گذاشته و با استفاده از این استراتژی دیجیتال مارکتینگ به درآمد بیشتری برسید. در ادامه این مقاله به چگونه استفاده از این مدل بازاریابی، به عنوان یکی از اصلی ترین اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ و شرکت‌ هایی که از این طریق بازاریابی انجام می ‌دهند، می‌ پردازیم.

تعریف ریفرال مارکتینگ (Referral Marketing) چیست؟

تعریف ریفرال مارکتینگ (بازاریابی ارجاعی) چیست؟

«ریفرال مارکتینگ (بازاریابی ارجاعی)» یا به اصطلاح دیجیتال مارکتینگی آن، Referral Marketing، هنگامی اتفاق می ‌افتد که یک فرد به وسیله یک تجربه موفق از خرید کالا، اطرافیان و همکاران خود را تشویق به خرید می ‌کنید.

این روش یکی از انواع بازاریابی است که به بازاریابی دهان به دهان نیز معروف است و معمولا به صورت ارگانیک اتفاق می ‌افتد.

در بازاریابی ارجاعی ممکن است که بازایاب ‌ها برای بهتر شدن روند انجام این فرآیند درگیر این شوند در غیر این صورت کاملا این روش طبیعی است. با این حال استفاده از بازاریابی دهان به دهان نیاز به برنامه‌ریزی طولانی مدت داشته و پایبندی به این استراتژی محصول و درآمد بی ‌نظیری را رقم خواهد زد.

نکته جالب این روش بازاریابی این است که هم در دنیای دیجیتال مارکتینگ و هم سنتی می تواند نقش خود را به خوبی استفاده کند و روشی نیست که متعلق به یکی از این فضاها باشد.

همچنین بخوانید:
بازاریابی درونگرا
بازاریابی برونگرا

چرا بازاریابی ارجاعی بسیار قدرتمند است؟

انسان ها ذاتاً موجوداتی اجتماعی هستند و تجربیات خود را به طور طبیعی با دوستان و همکاران خود در حین گفت و گو در میان می ‌گذارند.

تجربه خرید لذت بخش برای خریدار، این شناخت و باور را ایجاد می‌ کند که محصولات را به دوستان و آشنایان خود معرفی کنند. به همین تربیت اگر از مجموعه‌ ای تجربه ناموفق کسب شود، به همین منوال این تجربه را با دیگران در میان گذاشته و آن‌ ها را از خرید کردن از مجموعه، منع می کنند.

به همین دلیل ریفرال مارکتینگ یک روش برای جلوگیری از ایجاد تجربه بد و یادگیری از اشتباهات دیگران است. همچنین مصرف ‌کنندگان به دلیل اعتماد به کسانی که به آن‌ها توصیه خرید می ‌کنند، از این روش استفاده خواهند کرد. طبیعی بودن این نوع بازاریابی، علت قدرت‌ مند بودن ریفرال مارکتینگ است.

بازاریابی ارجاعی بیش از دو برابر فروش تبلیغات، باعث کسب سود و درآمد می ‌شود. مشتریانی که توسط تجربه موفق دیگران ارجاع داده شده‌اند، وفادارتر هستند و حاشیه سود بالاتری را به همراه دارند. این روش کاملا رایگان بوده و تنها از تجربه موفق و لذت چشیدن آن، به وجود می ‌آید. در واقع ریفرال مارکتینگ همان مشتری شما هستند که، از قول شما با دیگران در مورد نام تجاری شما و تجربیات خود صحبت کرده و بازاریابی می ‌کنند.

ریفرال مارکتینگ و نمونه های موفق آن

نمونه های موفق referral marketing

در ابتدا ممکن است برای رسیدن به این نوع بازاریابی، احتیاج به درآمد بیشتری باشید. اما این روش کاملا به شکل بازاریابی ویروسی بوده و با کسب تجربه ‌های صحیح به صورت مداوم، این روش بین افراد و دوستان پخش می ‌شود و امکان بالا بردن سود را برای شما مهیا می‌ سازد. بسیاری از شرکت ها با استراتژی بازاریابی ارجاعی، به در آمد میلیون‌ ها دلار رسیده اند. در ادامه دو مثال شناخته شده که از روش ریفرال مارکتینگ Referral Marketing برای بازاریابی استفاده کرده‌اند، بیان می ‌کنیم:

Dollar Shave Club

Dollar Shave Club ، در ابتدا یک وب سایت برای فروش تیغ اصلاح بوده است.

این شرکت فعالیت خود را از طریق یک کمپین ریفرال مارکتینگ به عنوان یک شرکت آغاز کرد. در سال 2012، Dollar Shave Club یک ویدیوی YouTube و با عنوان “تیغه های ما عالی هستند” را منتشر کرد.

در این ویدیو مدیرعامل این شرکت به نام مایکل دوبین در مقابل دوربین قرار گرفت و مونولوگ خود را به روشی کنایه آمیز ارائه داد.

کارآفرین این مجموعه، گزارش داد که در دو روز اول این ویدئو، بیش از 12000 نفر در سرویس تحویل تیغ Dollar Shave Club ثبت نام کردند. در پایان هفته، آنها 25000 مشتری داشتند. مشتریان اولیه آنقدر آگهی را دوست داشتند که آن را به همه دوستان خود معرفی کردند و این تبلیغ گسترده و ویروسی شد.

1 سال بعد، Dollar Shave  Club به یونیلیور به مبلغ 1 میلیارد دلار وجه نقد فروخته شد.

دراپ باکس

Dropbox ، یک سرویس ابری بوده که در سال 2007 توسط درو هوستون و آرش فردوسی تاسیس شد.

در ابتدا این فرآیند، مانند بسیاری از استارت‌آپ‌ها، Dropbox  نیز برای رشد پایگاه کاربران خود تلاش می ‌کرد.

آن‌ ها از طریق موتورهای جست و جو مانند گوگل به عنوان بازاریابی استفاده می ‌کردند. در این روش مشخص شد که هزینه آنها برای هر مشتری 388 دلار است در حالی که در آن زمان Dropbox فقط یک محصول 99 دلاری بود و این یعنی شکست! سرانجام آن ‌ها تصمیم گرفتند که از روش ریفرال مارکتینگ Referral Marketing استفاده کنند.

با استفاده از این روش فقط در 15 ماه از 100000 کاربر به 4،000،000 کاربر رسیدند! Dropbox سرانجام به یک استارت آپ چند میلیارد دلاری تبدیل شد و اخیراً درخواست IPO داد تا در Nasdaq فهرست شود.

Peaky Blinders

اگر از طرفداران فیلم و سریال باشید، قطعا یا سریال محبوب Peaky Blinders رو دیده اید یا حداقل اسم آن را از جاهای مختلف شنیده اید.

بازیگر نقش اصلی فیلم، کیلین مورفی در مصاحبه ای اعلام کرد که برای تبلیغات این سریال عملا بازاریابی خاصی صورت نگرفته. این بازیگر معروف می گفت که این سریال که ساخت شبکه BBC هست، هزینه ای برای مارکتینگ خود خرج نکرده است و عملا دلیل معروف شدن این سریال، بازاریابی دهان به دهان بوده است.

تو این مثال خیلی واضح است که معروف شدن این سریال از طریق یک مدل بازاریابی سنتی اتفاق افتاده است. از ابزارها و روش های آنلاین برای تبلیغ این سریال استفاده نشده و به شکل سنتی و به دلیل کیفیت بالای این مجموعه، مردم سریال را به همدیگر معرفی کرده اند.

چرا آمار معرفی یک مجموعه در بازاریابی دهان به دهان پایین است؟

چرا مردم خیلی کم به همدیگر مجموعه های مختلف را معرفی می کنند؟

بازاریابی ارجاعی ریشه در روان ما دارد. تنها 29٪ از مشتریان که تجربه خرید موفق دارند، آن مجموعه را به دوستان و آشنایان خود معرفی می ‌کنند. علت چیست؟! برای پاسخ به چنین اختلاف بزرگی باید یک قدم به عقب برگردیم و از اصول اولیه آغاز کنیم.

برای اینکه تجربه و گفت و گو دهان به دهان آغاز شود، باید یک محصول فوق العاده و منحصر به فرد یا اصطلاحا محصول  WOW  در آن مجموعه یا فروشگاه داشته باشد که مردم بتوانند درباره آن اظهار نظر کنند. به همین دلیل برای شروع و برنامه‌ریزی باید مجموعه خود و محصولات که ارائه می‌دهید را بررسی کنید. با آگاهی از برند و محصولات و شناختن مخاطبان خود یک برنامه ‌ریزی برای ساخت یک محصول شگفت انگیز انجام دهید.  شما می توانید از طریق 2 برنامه ریزی زیر به این اهداف خود برسید.

ایجاد و خلق محصول شگفت انگیز

محصولی با کاربرد غیر منتظره و شگفت انگیز، محصولی است که منحصر به فرد بوده و به بهترین شکل، یک مشکل خاص را حل می کند. این خلق محصول باید کاملا نوآورانه بوده و به موردی اشاره شود که تاکنون وجود نداشته و یا مقابله با مشکلی  باشد که مدت ها است وجود داشته اما مورد غفلت واقع شده است. در ادامه چند نمونه برای درک بهتر بیان خواهیم کرد.

ماشین تسلا مدل S

تسلا مدل S اولین ماشین الکتریکی جهان نبود. این ماشین از ویژگی‌های منحصر به فردی برخوردار است که دیگر محصولات از آن‌ ها بهره مند نبودند. این محصول، اولین اتومبیل برقی در جهان بود که به نمادی از وضعیت تبدیل شد، چیزی که حتی جیمز باند نیز ممکن است بخواهد با آن رانندگی کند. این محصول کاملا قابل اعتماد و ایمن بود و اکثر مقامات مختلف اتومبیلرانی اذعان داشت که بهترین وسیله نقلیه برتر است.

آیفون

قبل از معرفی آیفون به بازار، تلفن همراه ابزاری محدود بود و با استفاده از آن می توانستید پیامک ارسال کنید یا امکان برقراری تماس وجود داشت. اپل با طراحی یک تلفن هوشمند که قدرت آن مانند یک کامپیوتر بود، تغییر و تحول اساسی را به بازار تکنولوژی ارائه داد. هنگامی که استیو جابز این گوشی را معرفی کرد، بلافاصله خبرساز شد و شهرت یافت. آن ها موفق شدند ویژگی های منحصر به فرد مانند عکس و فیلمبرداری، گوش دادن به موسیقی و … به این محصول اضافه کنند که در نوع خود بی نظیر به حساب می آمد.

خلق یک داستان معنادار برای اعتمادسازی

ممکن است در هر مجموعه ای در ابتدا، بودجه  کافی برای خلق محصولات نوآورانه نداشته باشید. شما می توانید با روایت یک داستان معنادار، مشتریان خود را ترغیب به اعتماد سازی و در نتیجه خرید کنید. این داستان می تواند در مورد چگونگی تاسیس شرکت، انتخاب و نحوه توسعه محصولات شما باشد. در ادامه چند نمونه از چگونگی ایجاد داستان هایی توسط برخی از شرکت ها آورده شده است که باعث شده مشتریان آن ها مورد حمایت و پشتیبانی قرار گیرند بیان می کنیم:

Toms

  Toms یک شرکت کفش سازی با مدل تجارت خاص است. این شرکت به ازای خرید هر جفت کفش، یک جفت کفش را به شخصی که به آن نیاز دارد اهدا می کند.

بنیان گذاران کمپانی بلیک مایکوسکی نام دارد که پس از بازدید از کشور آرژانتین، با شرکت و مدل تجاری خود آشنا شد و در آن جا از دغدغه روزمره افرادی که بدون کفش بودند، مطلع شد.

این شرکت قانونی را اجرا کرد که با آن به مشتریان خود گفت: “با هر جفت کفشی که در TOMS خریداری می کنید، یک کفش به یک نیازمند اهدا می‌شود و این باعث می شود تا شما دنیا را به مکانی بهتر تبدیل کنید.” با توجه به داستان این شرکت، TOMS امروز نزدیک به یک میلیارد دلار ارزش دارد و بیش از 45 میلیون جفت کفش به نیازمندان بخشیده است.

GoldieBlox

وقتی دبی استرلینگ در استنفورد تحصیل می کرد، متوجه شد که کلاس های مهندسی او عمدتا مردانه است.

برای تشویق دختران به علاقه مندی به مهندسی، او تصمیم گرفت GoldieBlox را در Kickstarter راه اندازی کند و اسباب بازی های تعاملی برای دختران تولید کند. به جای بازاریابی GoldieBlox به عنوان “یک شرکت اسباب بازی برای دختران” ، دبی اصرار داشت که GoldieBlox جنبشی است که سعی دارد با اصلاح برابری جنسیتی در مهندسی، جهان را بهبود بخشد. وی سرانجام بیش از 285،000 دلار درآمد کسب کرد.

بهتر است در اینجا کمی مکث کنید و به مجموعه خود به طور عینی نگاه کنید. آیا محصولات شما شایستگی صحبت در بین افراد را دارد؟ آیا مشتریان شما پس از خرید در مورد تجربه خود صحبت خواهند کرد؟ اگر اینگونه نیست، بهتر است از روش های بالا استفاده کرده و شروع به تجزیه و تحلیل کنید. اگر مطمئن هستید که از قبل محصول شگفت انگیز دارید، بهتر است به بخش بعدی بروید تا متوجه شوید چگونه ریفرال مارکتینگ را بیش از حد قدرتمند کنید.

نحوه پیاده سازی ریفرال مارکتینگ در استراتژی بازاریابی آنلاین

نحوه استفاده از ریفرال مارکتنیگ در دنیای دیجیتال

1. تجربه استفاده از محصول را با مشتریان خود در میان بگذارید

روش های زیادی برای به اشتراک گذاری تجربه مشتریان شما وجود دارد که یکی از آن ها شبکه های اجتماعی است. به عنوان مثال، می توانید بسته بندی و جعبه گشایی خود را برای تجربه، در فضای شبکه های اجتماعی طراحی کرده و با مخاصبان خود در میان بگذارید.

شرکت Trunk Club در این زمینه تبلیغات، بسیار سرآمد و مشهور بوده و مسافت های بسیار طولانی را برای باز کردن جعبه و به اشتراک گذاشتن آن با مخاطبان خود طی می کند.

این شرکت مشتریان خود را تشویق می کند که بازگشایی جعبه را در اینستاگرام یا سایر رسانه های اجتماعی ارسال کنند. Trunk Club در این مدل از بازاریابی بسیار موفق بوده، به طوری که مشتریان حتی فیلم های جعبه گشایی را در فضای YouTube   با دیگران به اشتراک گذاشته و این باعث می شود تا Referral Marketing در این مجموعه بازخورد بیشتری داشته باشد. 

2. به مشتریان خود خدمات استثنائی ارائه دهید

وانمود کنید که شما مشتری و بازدیدکننده از فروشگاه خود هستید. آیا شما به عنوان یک مشتری، از پشتیبانی و خدمات پس از فروش استفاده می کنید، درمورد آن با دوستانتان نظرات خود را در میان می گذارید؟

گاهی اوقات تنها کاری که باید انجام دهید ارائه پشتیبانی پس از خرید است. مشتریان خوشحال تجربیات خود را بیشتر از سایر افراد به اشتراک می گذارند.

حال سوالی که پیش می آید این است که چطور می شود مشتریان خوشحال یا Happy customers ایجاد کنیم؟ با وجود یاد آوری های مدام در مورد چگونگی پشتیبانی از مشتریان، باز شاهد این هستیم که اکثر شرکت ها حداقل ها را برای مشتریان خود در نظر می گیرند. با ارائه خدمات استثانیی به مشتری، آن ها در سود رسانی به شما سهیم خواهند شد..

یکی دیگر از عناصر پشتیبانی مشتری که می توانید آن را در نظر بگیرید، استفاده از چت آنلاین است.

افزودن گپ آنلاین به فروشگاه خود (قبل از مراحل پرداخت) به شما امکان می دهد تا، با انتقادات مشتریان خود قبل از خرید روبرو شوید و قبل از خروج از سبد خرید به سوالات آن ها پاسخ دهید.

افزودن چت آنلاین می تواند از مشکلات کنار گذاشتن و سبد خرید و منصرف شدن از خرید نیز، جلوگیری کند و همچنین باعث می شود تا مشتریان در هنگام خرید از شما احساس امنیت بیشتری داشته باشند و متوجه شوند که در آن طرف یک فرد وجود داشته که مایل است سوالات آن ها را بشنود. گاهی اوقات اضافه کردن کمی شوخ طبعی یا صحبت محاوره به روند کار، کل فرآیند را سرگرم کننده و جذاب می کند.

3. محتوای ویروسی ایجاد کنید

تولید محتوای ویروسی با استفاده از یک سناریو مناسب به بهترین شکل ممکن، پاسخگو در استراتژی بازاریابی است. ممکن است در بسیاری از فروشگاه ها محصولاتی وجود داشته باشد که هیچگونه جذابی برای افراد نداشته باشد. این محصول هرچقدر هم نوآورانه خلق شده باشد ممکن است مورد بازخورد و توجه قرار نگیرد. در ادامه یک مثال در این مورد برای شما بیان می کنیم:

میکسرها به نظر یکی از محصولاتی می آید که نحوه بازاریابی و تشویق مخاطب بسیار پیچیده و مشکل باشد.

شرکت Blendtec موفق شد با استفاده از گرفتن فیلم ها و مخلوط کردن مواد با هم و اشتراک گذاری آن در شبکه های اجتماعی به شهرت برسد. از گوشی آیفون گرفته تا توپ تنیس از تیغ برنده این بلندر در امان نبودند.

شما نیز می توانید موفقیت Blendtec را برای خود تکرار کنیددر این مرحله باید آگاهی داشته باشید که کدام محتوا عملکرد خوبی در صنعت شما داشته و محبوب بوده است تا بتوانید آن را بهبود بخشیده و تبلیغ کنید. در ادامه چند راهنمای ساده در مورد چگونگی انجام بازاریابی ارجاعی را با استفاده از بازاریابی محتوا صحیح بیان خواهیم کرد:

. محتوایی را پیدا کنید که در صنعت شما عملکرد خوبی داشته باشد

به سایت Ahrefs بروید و یک کلمه کلیدی مربوط به صنعت و حوزه کاری خود را تایپ کنید. در بخش Content Explorer، محتوایی که در صنعت شما دارای محبوبیت بیشتری است را نشان می دهد. در این مرحله بر اساس هرکدام از محتوا و جایگاه آن ها، ایده و مقالات را یادداشت کنید.

. محتوا را بهبود ببخشید

بعد از کشف موضوعاتی که می خواهید به آن بپردازید، بر روی محتوایی که تعداد زیادی از آن ها در شبک های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده اند، تمرکز کنید. مطالب را با دقت بررسی کنید. چرا موفق شدند؟ شما در این مرحله باید عوامل مهم موفقیت آن را کشف کرده تا بتوانید بهتر از آن را عمل کنید. سپس، از خود سوال کنید، چگونه می توانم این صفحه را بهبود بخشم؟ در اینجا چند نکته وجود دارد که می توانید در بهبود یک صفحه در نظر بگیرید:

 • نگاه عمیق و طولانی مدت داشته باشید.
 • مطالب آن را در صورت نیاز به روز کنید
 • از نظر ظاهری آن را بهتر طراحی کنید.
 • از بعد دیگر به محتوا نگاه کنید تا کاملا متفاوت و منحصر به فرد برند شما باشد.

. محتوا خود را تبلیغ کنید

اگر محتوا را تبلیغ نکنید شناخته نشده و در نتیجه محصول شما به فروش نمی رسد. در این مرحله وانمود کنید که شما یک تهیه کننده هستید که به تازگی یک فیلم پرفروش را منتشر کرده است و می خواهید در همه جا باشید و در مورد فیلم خود صحبت کنید.

محتوای خود را در شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک و لینکدین به اشتراک بگذارید. در انتها محتوا به سوالات کاربران خود پاسخ دهید. با به اشتراک گذاشتن محتوا در سایت های انجمن، از کاربران بخواهید که نظراتشان را با شما به اشتراک بگذارند. 

. 4 از قدرت اینفلوئنسرها استفاده کنید

اینفلوئنسرها افرادی هستند که مخاطبان زیادی داشته ونفوذ فوق العاده ای بر روی طرفداران و مخاطبان خود دارند؛ که آرزو آن ها داشتن ظاهر، تفکر و شیوه زندگیشان است. 

هر توصیه ای که توسط این افراد تأثیرگذار ارائه می شود، بر روی فروش آن تاثیر گذار بوده و باعث تبلیغات و بازاریابی ریفرال مارکتینگ می شود. کایلی جنر اینفلوئنسر محبوب در اینستاگرام،  پس از اینکه به طرفدارانش گفت که “دیگر” از این برنامه استفاده نمی کند، باعث شد Snapchat ، 1.3 میلیارد دلار ارزش بازار خود را از دست بدهد.

با استفاده از یک کمپین ساده تبلیغاتی و شناخت اینفلوئنسرهایی  که در بازار شما تاثیر گذار هستند، می توانید به فروش خوب و استراتژی Referral Marketing دست یابید. همچنین می توانید با الگوبرداری از آن ها برای تبلیغات خود، محصولات خود را تأیید کنید. به عنوان مثال، ModCloth لباس های برند خود را با اسم معروف ترین های حوزه مد و لباس نام گذاری کرد، که همین عمر باعث تبلیغات دهان به دهان در بین افراد شد. 

. 5 برنامه ریفرال مارکتینگ را اجرا کنید

برنامه Referral Marketing چیست؟ یک روش منظم بوده که افراد را وادار می کند تا به تجارت شما رجوع کنند. این روش برای ایجاد انگیزه در مشتریان برای تبلیغ خبر خوب و جلب توجه برای دوستان است تا از فروشگاه شما خرید کنند.

. جایزه و انگیزه تشویق به خرید

مهمترین قسمت برنامه ریفرال مارکتینگ جایزه و تشویق به خرید است. در این مرحله باید به دلیل انتشار خبرو تشویق آن ها به خرید، به مشتریان خود پاداش دهید. دریافت انگیزه مناسب 80٪ موفقیت Referral Marketing شما است. فکر کنید که چه انگیزه معناداری برای تشویق و خرید مشتریان به دوستان خود وجود خواهد داشت.

2 نکته مهم که باید برای جایزه و انگیزه تشویق در نظر بگیرید:

 • اگر کالایی را می فروشید که مردم یک بار یا به ندرت آن را می خرند، مانند تشک خواب؛ به آن ها جایزه نقدی بدهید.
 • اگر محصولی را که مردم اغلب می خرند می فروشید مانند لوازم آرایشی و لباس، به آن هایک کوپن تخفیف هدیه بدهید.

. ترویج به خرید

با اضافه کردن به اشتراک گذاشتن محتوا در وب سایت خود، دیگر کاربران را برای افزایش بازدیدکنندگان خود تشویق کنید. بدون تبلیغ، هیچ کس در مورد برنامه بازاریابی ارجاعی شما چیزی نخواهد دانست. این امکان اشتراک گذاری را کاملا در دسترس قرار داده تا مشتریان شما به خوبی از این ویژگی سایت، آگاه باشند. همچنین می توانید با ارسال ایمیل آن ها را وارد باشگاه مشتریان خود کنید. با استفاده از برنامه های خاص، پس از خرید از فروشگاه شما به آن ها برای خرید های دیگر تخفیف و کوپن خرید ارائه دهید.

بهترین برندهایی که از بازاریابی ریفرال مارکتینگ استفاده کردند

بزرگ ترین برندهایی که از بازاریابی دهان به دهان استفاده کرده اند

اکنون که دیدید چگونه می توانید در استراتژی بازاریابی خود، از بازاریابی ارجاعی استفاده کنید؛ وقت آن است که به چند مثال خوب در مورد چگونگی اجرای ریفرال مارکتینگ موثر نگاه کنید.

1. Harry’s

در پستی در وبلاگ تیم فریس، جف ریدر، بنیانگذار Harry’s (یک شرکت آرایشی)، به مخاطبان خود نحوه اجرا شدن ریفرال مارکتینگ را در مجموعه خود توضیح می دهد.

این مجموعه از طریق استفاده از بازاریابی ارجاعی توانست، بیش از 100000 ایمیل برای آماده سازی و راه اندازی مجموعه خود استفاده کند. Harry’s با ساخت یک لندینگ پیج، برای مخاطبان خود این ویژگی را ایجاد کرد که، بسته به تعداد دوستانی که معرفی می کنند، محصولات مختلفی را به آن ها هدیه دهد. این کمپین با موفقیت اجرا امروز ارزش هری بیش از 350 میلیون دلار است.

2. eJuices

eJuices یکی از بزرگترین توزیع کنندگان آنلاین سیگار الکترونیکی در جهان است.

بیلی ویلسون، بنیانگذار این شرکت، پس از ملاقات با شریک تجاری فعلی خود، پل دیوی، شرکت را راه اندازی کرده بود. آنها در ابتدا با فروش واشر در فروشگاه های خرده فروشی آغاز به کار کردند، اما بعدها تصمیم گرفتند که فروش خود را تنها به صورت آنلاین انجام دهند.

برای رشد شرکت، به دنبال کانال های مختلف بازاریابی بودند. آن ها شرکت در نمایشگاه ها را امتحان کردند، محصولات خود را در فروشگاه فروختند و در انتها وب سایت خود را طراحی کردند. اما رشد واقعی آن ها زمانی مشخص شد که شروع به استفاده از استراتژی بازاریابی ریفرال مارکتینگ کردند. امروزه، eJuices  به ارزش چند میلیون دلار است.

نتیجه گیری

«ریفرال مارکتینگ» می تواند یک جز قدرتمند در ترکیب استراتژی بازاریابی شما باشد. این روش بدون ایجاد هیچگونه هزینه اضافی برای شما بوده و در صورت تبلیغات و استفاده از اینفلوئنسر، چند برابر هزینه خرج شده را کسب خواهید کرد. برای بازاریابی و ایجاد استراتژی Referral Marketing، باید فعال باشید و منتظر اتفاق نباشید که خود به خود رخ دهد. برای اجرا شدن بازاریابی ارجاعی در مجموعه خود، روش هایی که در این مقاله بیان شده است را به خوبی مطالعه کرده و برای افزایش مخاطبان و مشتری های برند خود امتحان کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

7 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • دریا بابی
  تیر 17, 1400 12:11 ب.ظ

  بازاریاب ها چطوری می تونن به شکلگیری و افزایش بازاریابی دهان به دهان کمک کنن؟ روشی هست اصلا؟

  پاسخ
  • مدیر سایت
   تیر 19, 1400 3:49 ب.ظ

   یکی از بهترین روش ها اینه که شما جمع آورس اطلاعات مشتریان رو داشته باشید و بتونید اونها رو به دسترسی به برند مبدا ارجاع بدین تا بتونن کیفیت محصولات خودشون رو بالا ببرند.

   پاسخ
 • اپل توی اکثر تکنولوژی ها پیشگام بوده همیشه ?

  پاسخ
 • محمدرضا سامانی
  مرداد 3, 1400 8:51 ق.ظ

  سلام من جایی از متن ندیدم که تفاوت ریفرال مارکتینگ با نتورک مارکتینگ رو بگین امکانش هست توضیح بدین؟

  پاسخ
  • مدیر سایت
   خرداد 7, 1401 4:18 ب.ظ

   سلام
   در نتورک مارکتینگ فرد به ازا هر فروشی که از طریق او انجام شود کمیسیون دریافت می کند اما در ریفرال مارکتینگ فردی که خدمات یا محصولات یک شرکت دیگر را تبلیغ می کند در ازا آن هزینه ای دریافت نمی کند.

   پاسخ
 • همیشه میگن کیفیت ما تبلیغ ماست، دقیقا واسه همین روش این جمله رو ساختن مثه که

  پاسخ
 • هادی عظیمی
  اسفند 6, 1401 1:41 ق.ظ

  سلام ممنون توضیح دادید خوب بود

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست