شما هر ایده کسب و کاری که در ذهن خود دارید ممکن است اشباع شده باشد، میتواند هم نشده باشد. برای اینکه برند شما متمایز از بقیه باشد یک راهکار وجود دارد. آن هم استفاده از نیچ مارکتینگ است.

نیچ مارکتینگ چیست؟

نیچ مارکتینگ میگه: همیشه کنج خودتو پیدا کن.

یعنی چی؟ یعنی اینکه در هر کسب و کاری سعی کنید در یک گوشه ای از آن باشید که کاملا به مدل کسب و کار شما شباهت دارد و بیشترین تخصص را در آن دارید.

به طور مثال فرض کنید که شما مدل کسب و کار خود را، مدل سیستم همکاری در فروش در نظر گرفته اید. حال باید ببینید که اصلا این مدل کسب و کار چه تخصص هایی نیاز دارد؟ چگونه اجرا می شود؟ چه مراحلی را باید طی کرد تا به درآمد رسید؟ و چندین سوال کلیدی دیگر.

خب بعد از این که این سوالات را از خود پرسیدید خواهید فهمید که آیان سیستم همکاری در فروش اصلا برای شما مناسب است یا نه!

حالا تعریف رسمی: یک استراتژی تبلیغاتی است که بر یک بازار هدف خاص متمرکز شده است. این استراتژی این گونه است که به جای این که تعداد افراد زیاد و مختلفی از محصول شما بهره منده شوند، تعداد افراد خاص و محدودی از آن استفاده کنند.

استفاده از استراتژی نیچ مارکتینگ میتواند به دلایل زیر رخ ردهد:

 • منطقه ی جغرافیایی
 • سبک زندگی
 • حرفه ی شما
 • سبک کاری
 • فرهنگ
 • فعالیت و عادت ها
 • رفتار و اخلاق
 • دموگرافیک
 • نیاز افراد
 • کاهش یا افزایش ویژگی

فایده ی این استراتژی دیجیتال مارکتینگ این است که به برندهای مختلف این اجازه را میدهد که از یکدیگر متمایز باشند. به جای قاطی شدن با برندهای دیگر و اینکه راهی را بروند که برندهای دیگر قبلا رفته اند، میتوانند مدل کسب و کار خود را داشته باشند و شیوه ی خود را به صورت منحصر به فرد پیاده سازی کنند.

از استراتژی نیچ مارکتینگ استفاده کنید تا یک رابطه ی طولانی و پایدارتر با مخاطبان و مشتریان ایده آل خود داشته باشید.

نحوه پیدا کردن کنج کاری خود

نحوه پیدا کردن نیچ کار یخود

بعد از توضیحات مختصر و مفید درباره ی این استراتژی، حال باید ببینیم که چطور باید این کار را انجام دهیم.

خب برای اجرای این کار باید 4 مرحله را پشت سر بگذاریم:

1- نقاط قوت و علایق خود را مشخص کنید

بهتون توصیه میکنم که با در نظر گرفتن آنچه که ارائه می دهید و آنچه که در آن خوب هستید شروع کنید. بهترین استراتژی های این مدل بازاریابی، پیدا کردن نقاط قوت خودتان و دیدگاه های منحصر به فرد شماست.

در نتیجه به طور کاملا جدی و دقیق درباره مهارت ها و ویژگی های خاص خود، اعضای تیم و برند خودتان فکر کنید.

همچنین نقاط و مناطقی را که از کارکردن در آنها لذت میبرید، پیدا کنید و تحقیق کنید که چه کسانی مایل به استفاده از محصول یا خدمات شما هستند.

5 سوالی که باید از خودتان بپرسید:

 • چه مشکلات خاصی را حل میکنید؟
 • چه مشکلاتی را میتوانید بهتر از رقیبانتان حل کنید؟
 • در چه بخش هایی برتری دارید؟
 • درباره ی چه چیزهایی میدانید؟
 • شما و تیمتان دوست دارید در کجا خدمت کنید؟

2- انجام تحقیقات در صنعت خود

موقعی که یک استراتژی بازاریابی تدوین کردید، مطمئن شوید که این استراتژی عمل خواهد کرد. چطور؟ با تحقیقات در صنعت خود، یک تجزیه و تحلیل رقابتی در بین رقبای خود انجام دهید. ببینید که اصلا همچین فضایی وجود دارد؟ و اگر قبلا وجود داشته است، بقیه چه کارهایی انجام داده اند.

یک کاری که شما میتوانید انجام دهید این است که از تحقیق کلمات کلیدی استفاده کنید. چگونه و با چه ابزارهایی؟

برای انجام تحقیق کلمات کلیدی، ابزار های مختلفی وجود دارند مثل:

شما باید بدانید که در شغل شما چه عبارات، کلمات و مفاهیمی بیشتر و چه عبارت هایی کمتر جستجو میشوند. همه ی این تحلیل ها برای انجام کار شما ضروری و واجب است.

همچنین میتوانید اگر یک محصولی میفروشید اون رو در مارکت های مختلف ایرانی مثل دیجی کالا یا مارکت های خارجی بررسی کنید تا بتوانید به محصول هدف نیچ مارکتینگ خودتان برسید.

3- با مشتری ایده آل خود آشنا شوید

چیزی که اغلب کسب و کارهای ایرانی اصلا به آن توجهی نمیکنند این است مخاطبشان کیست و واقعا چه چیزی لازم دارد؟

یکی از بنیادی ترین سوال هایی که باید در کسب وکارتان از خودتان بپرسید این است که مخاطب من چه کسانی هستند و چه چیزهایی لازم دارند.

اگر شما بتوانید به این سوالات پاسخ دهید، میتوانید موفق شوید و اگر به این موارد پاسخ ندهید، شاید حتی موفق هم شوید ولی نه خیلی!

شما باید بدانید مخاطبان شما چه علایقی دارند، چه مشکلاتی در زندگی دارند، برای چه چیزی به دنبال محصول شما هستند و غیره.

4- انتخاب ، آزمایش ، تنظیم و تکرار کنید

انتخاب ، آزمایش ، تنظیم و تکرار کنید
انتخاب ، آزمایش ، تنظیم و تکرار کنید

مانند اکثر استراتژی های دیگر شما نمیتوانید با ایجاد یک کمپین و بررسی آن تصمیم گیری نهایی را انجام دهید و فکر کنید که به موفقیت رسیدید. خیر اینطور نیست. شما باید کمپین های مختلفی را تدوین و بررسی کنید تا بتوانید به نتایجی دقیق تر و بهتر برسید.

در بین این بررسی ها ممکن است شما بفهمید که اصلا ایده کسب و کار شما از ابتدا کارساز نبوده و شاید با تغییر فقط یک مطلب و یک چیز، ایده شما به درستی کار کند.

دقیقا مانند مثالی که درباره همکاری در فروش زدیم. ممکن است شما سیستم اشتباهی را برای این کار انتخاب کرده باشید ولی فکر کنید که کلا این مدل کسب درآمد خیلی بد و اشتباه است در صورتی که به راحتی و صرفا با یک تغییر پلتفرم میتوانید همه چیز را بهبود ببخشید.

niche marketing را هدف قرار دهید و به آن برسید

اگر تا به حال درگیر نیچ مارکتینگ نشده ایده توصیه میکنم که از این تاکتیک به عنوان ابزاری برای ارتباط با زیر مجموعه های کوچکتر اما وفادارتر مشتری بررسی و استفاده کنید.

نیچ مارکتینگ به چه درد میخورد؟

به این درد میخورد که شما مخاطبان هدف بهتری پیدا کنید و محصولات و خدمات دقیق تری را متناسب با آن ها ایجاد کنید. این کار باعث میشود که رضایت افراد بیشتر باشد و شما خیلی دقیق بتوانید با توجه به نیاز افراد برای آنها محصولات یا خدمات خود را ارتقاء دهید.

آیا حتما باید از این استراتژی استفاده کرد؟

خیر. برای همه ی کسب و کار های استراتژی های مختلفی وجود دارد که میتوان از هر یک از آنها یا از چندتا از آنها به صورت ترکیبی استفاده کرد و اجباری در استفاده از استراتژی نیچ مارکتینگ نیست.

چه میزان زمان برای استفاده از این استراتژی مورد نیاز است؟

در مورد هیچ استراتژی ای نمیشه همچین چیزی را به طور واضح و مشخص گفت.واقعا معلوم نیست. و نکته ی دیگه آنکه هیچ زمان هم نمیتوان گفت دیگر تمام شد و دیگر به تحقیقات و بررسی و آنالیز داده ها نپرداخت. استراتژی باید همواره رو به بهبود باشد.

موضوع مرتبط

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست