امروزه شرکت ها دیگر به استراتژی تولید و قراردادن محصولات بیشتر و بیشتر برای فروش محدود نیستند. اونها با استفاده از یک تکنیک جدید به نام بازاریابی عصبی یا همان Neuromarketing به افزایش فروش محصولات خود میپردازند. شاید با خود فکر کنید این که همان بازاریابی حسی است!! ولی نه درسته که شباهت هایی دارند ولی با هم فرق دارند.

بازاریابی عصبی ترکیبی از علوم پزشکی و تجربه ی تجارت است. این روش تحلیل میکند که ابتدا کدام قسمت از مغز شما را باید تحریک کند. سپس به دنبال این می رود که چگونه این کار را انجام دهد.

بازاریابی عصبی چیست؟

Neuromarketing ارتباط بین علوم اعصاب و بازاریابی است. این روش به ارسال سینگال و پیام های محرک کننده برای فروش محصولات اقدام میکند. و خب از آنجا که هر فردی با فرد دیگر متفاوت است و مغز هر فردی در دنیا متفاوت کار میکند این روش نیازمند تحقیقات و شناخت بالایی از مشتریان و مخاطبان یک تجارت نیاز دارد.

در واقع شرکت ها و کسب و کارهای مختلف در این محیط اشباع شده از تبلیغات، باید یک پیام متفاوت و خاص به مخاطب خود بفرستند.

هدف اصلی بازاریابی عصبی بهبود روند بازاریابی است.

به همین دلیل بسیار مهم است که ما نحوه عملکرد مغز مشتریان و مخاطبانمان را بدانیم و بفهمیم فرآیندهای رخ داده در ذهن آن ها در هنگام تماشای یک تبلیغ چگونه است.

تکنیک های Neuromarketing و نحوه استفاده از آن ها چیست؟

Neuromarketing بر سه اصول قرار دارد: 1- جلب توجه 2- درگیری احساسات 3- حفظ کردن. شما باید این 3 اصل را به بهترین شکل ممکن انجام دهید تا فروش محصولات خودتان را بیشتر کنید.

انتخاب رنگ مناسب

روانشناسی رنگ ها نکته ای بسیار مهم در بازاریابی عصبی است. شما باید بدانید در چه موقعی از چه رنگی استفاده کنید و آن رنگ چه تاثیری بر مغز مخاطب و مشتری دارد.

مثلا رنگ نارنجی باعث ایجاد هیجان می شود، رنگ سبز باعث آرامش. شما باید بدانید کی، کجا و چگونه از رنگ ها استفاده کنید تا بهترین بازخورد را بگیرید.

یادتان باشد ممکن است شما با تغییر تنها رنگ یک دکمه فروش خود را چند برابر کنید.

گزینه های زیاد باعث عدم انتخاب میشود

تا حالا فکر کردید که مخاطبان و مصرف کنندگان محصولات یا خدمات شما دقیقا به چه چیزهایی احتیاج دارند و در عوض شما چه چیزی تحویل آنها می دهید؟

شما اگر پیشنهادهای ضعیفی به کاربر و مخاطب خود بدهید حتی اگر وی مایل به خرید باشد ممکن است از خرید منصرف شود. یادتان باشد پیشنهادهای بدرد نخور، محصولات ضعیف و عدم شناخت دقیق مخاطب، باعث فروش کمتر شما می شود. پس یک نگاه به مخاطب خود بیاندازید و یک نگاه به محصولتان! آیا واقعا این چیزیه که مخاطب لازمش داره؟

کمبود باعث جذب افراد می شود

این مثال یکی از بهترین ایده‌های بازاریابی عصبی است. جدیدا سایت ها، خیلی از این تکنیک استفاده می کنند که موقعی که شما محصولی را میبینید نوشته مثلا فقط 5 عدد دیگر باقی مانده است. این کمبود و ترس از تمام شدن، مخاطب را تشویق به خرید میکند.

چون وقتی مخاطب میبیند که این محصول به سرعت فروش رفته و تنها تعداد کمی از آن باقی مانده است، دست به خرید کردن میزند.

احساسات

درگیری احساسات مخاطب با محصول شما باعث افزایش چشمگیر فروش میشه. یکی از تکنیک های درگیری احساسات مخاطب، داستان پردازی است.

شما میتونید برای محصول خود شروع به داستان پردازی ای عاطفی کنید فقط حواستان باشد دروغ نگویید! اگر دروغ بگویید و مخاطب متوجه آن شود نه تنها به آن محصول بلکه به برند شما بدگمان میشود.

به نگاه مخاطب احترام بگذارید و از گرافیک استفاده کنید

یکی از تاثیرگذارترین موارد برای درگیری احساسات مخاطب استفاده از گرافیک و تصاویر جذاب است.

فکر کنید محصول شما اگر دارای گرافیک و تصاویر قدیمی باشد فروش بیشتری ایجاد میکند یا اگر از یک گرافیک جذاب و تصاویر مدرن استفاده کنید؟

مخاطبان به آنچه میبینند اعتقاد دارند

مخاطبان برای اینکه محصول شما را بخرند و یا از خدمات شما استفاده کنند نیاز به ایجاد اطمینان دارند. شما میتونید با استفاده از ایجاد اطمنیان در مخاطب شانس فروش خود را به شدت افزایش بدید.

به طور مثال یک گواهینامه معتبر از یک سازمان ارائه دهید، نظرات کاربران و خریداران قبلی را نشان دهید. از انتقاد استفاده کنید و بذارید دیگران شما را نقد کنند. از نقد افراد در جهت بهبود خود استفاده کنید.

اولین اطلاعاتی که مخاطب شما دریافت میکند چیست؟

اولین اطلاعات دریافت شده توسط مخاطب

به طور مثال وقتی یک شخص وارد سایت شما و بخش محصول مورد نظرش میشه اولین چیزی که میبینه چیست؟ میبینید چقدر جالب است؟ شما اگر اطلاعات ضعیف، بد و کم کیفیت را در بالا قرار دهید شانس خود را برای فروش آن محصول کاهش دادید. این اطلاعات چه در بازاریابی صفحه محصول و چه در بقیه صفحات اهمیت بسیار زیادی دارد.

اولین اطلاعاتی که مخاطب از محصول شما دریافت میکند بسیار مهم است. شما باید به این مسئله به شدت دقت کنید و دقیقا بدانید که مخاطب شما دنبال چه چیزی است و به این وسیله شانس خودتون را برای فروش بیشتر کنید.

نقش سرعت در بازاریابی عصبی چگونه است؟

دوباره فرض میکنیم که شما دارای یک سایت هستید. شما باید فرآیند رسیدن به یک محصول خاص و خرید آن را در سریع ترین زمان و کم ترین مراحل ممکن انجام دهید.

بعد ازفروش محصول سرعت رساندن محصول به دست مشتری بی نهایت اهمیت دارد. همه چیز باید برای کاربر راحت و لذت بخش باشد. در سریع ترین زمان و راحت ترین حالت ممکن.

پاداش و مجازات

برای نگهداری افراد در سایت خود پاداش و مجازات قرار دهید. مثلا اگر کسی تا انتهای مقاله و یا لندینگ پیج شما را خواند یک کد تخفیف یا هر چیز دیگه ای میتونید بهش بدید.

این کار باعث میشه که مخاطب از بودن در سایت شما لذت ببرد و از این که شما را انتخاب کرده احساس خوشحالی کند و دوباره هم به سایت شما سر بزند و تبدیل به مشتری ثابت شما بشود.

این تکنیک به وفور در بازاریابی عصبی کمپین مشاهده می‌شود. به این گونه که به طور مثال میگویند اگر فلان محصول را تا پایان امشب در این کمپین خریداری کنید، فلان محصول دیگر با تخفیف بیشتر به شما داده می‌شود.

قیمت مناسب

شما چه قیمتتان بیش از اندازه بالا باشد و یا بیش از اندازه پایین باشد مخاطب فرار خواهد کرد. قیمت باید معقولانه باشد وگرنه اگر به هر طرفی بروید باختید.

بسته بندی مناسب

بارها شده که شما یک محصولی را میخرید و مجذوب بسته بندی آن میشوید. این خیلی مهم که شما برای محصول خودتون ارزش قائل بشوید و زمان زیادی صرف طراحی بسته بندی آن بکنید که مخاطب جذب آن شود و نگاه مثبت تری نسبت به برند شما پیدا کند.

آیا استفاده از این روش اجباری است؟

بله! شما حتما باید از بازاریابی عصبی استفاده کنید. فکر کنید یک سایت دارید. خب اگر ندانید مثلا رنگ مناسب برای “دکمه خرید” باید چه رنگی باشد مقدار بسیار زیادی از فروش خود را از دست میدهید. شما اگر ندانید میزان بزرگی و کوچکی فونت متن های مختلف سایتان باید به چه اندازه باشد مخاطب خود را از دست میدهید.

شما مطمئن هستید که میدانید گرافیک مناسب کسب و کار شما باید چگونه باشد؟ خب جواب قاعدتا منفی است چون احتمال کمی وجود دارد که شما هم صاحب یک کسب و کار باشد و هم یک گرافیست وب. در نتیجه شما باید به جزئی ترین موارد هم دقت کنید تا بتوانید فروش خوبی داشته باشید و در کسب و کار خودتون موفق باشید.

موضوع مرتبط

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست