متاورس واژه عجیبی است که در برخورد اول با آن، فکر می کنید که موضوعی در داستان هایی مانند اونجرز یا کمیک های مارول است. جالب است بدانید که این مفهوم در دنیای واقعی خودمان در حال بلوغ و شکل گیری است و یک داستان تخیلی نیست! اما دنیای متاورس چیست که این مقدار طرفدار پیدا کرده است.

همه گیری این مفهوم به گونه‌ای است که کمتر احتمال دارد تا نامش را نشنیده باشید. چند روز پیش دوستی که سررشته چندانی از فضای دیجیتال ندارد، با من تماس گرفت و در مورد «دنیای متاورس» و ارز متاورس سوال کرد. در آگهی ها هم که گشت بزنید با تبلیغات ریز و درشتی در زمینه فروش زمین در این فضا یا پکیج های آموزشی مرتبط روبه رو می شوید.

مفهوم Metaverse چندان جدید نیست ولی به لطف تغییر نام فیسبوک و اخبار مختلف از ورود شرکت های بزرگ به دنیای متاورس، به موضوعی ترند تبدیل شده است. شاید به همین دلیل باشد که این دوست عزیز که می خواست سرمایه گذاری کند، درباره آن کنجکاو شده بود. البته محبوبیت رمز ارزها و خرید و فروش آن را نیز نباید در محبوبیت متاورس و تبلیغات برای کسب درآمد در آن، نادیده گرفت.

به هر حال توصیه من به این رفیق قدیمی افزایش دانش و اطلاعات در زمینه این مفهوم دیجیتال جدید بود. البته متاورس از آن مفاهیمی است که درک آن کمی سخت است؛ چون در حال حاضر عملا قابل تجربه نیست (به جز بخش هایی از آن). در این مقاله سعی کرده ام، دنیای متاورس و مفاهیم اصلی آن را به زبانی ساده و کاربردی توضیح دهم.

اگر می خواهید اطلاعات جامعی در زمینه متاورس، پلتفرم های فعال و ارزهای آن به دست آورید و با ابعاد مختلف آن آشنا شوید تا آخر این مقاله از سایت همکاری در فروش دایان افیلیتهمراهم باشید.

حتما PDF این مقاله را دانلود کنید.

متاورس چیست؟

دنیای متاورس چیست؟

متاورس در حال حاضر به یک موضوع ترند تبدیل شده است، با وجود اینکه مفهوم آن دهه هاست وجود دارد؛ اما «متاورس چیست؟». جواب به این سوال چندان آسان نیست؛ زیرا عملا متاورسی وجود ندارد و مخاطب ها نمی دانند که آینده آن به چه شکل خواهد بود. برای آشنایی با مفاهیمی مانند ارز متاورس یا دنیای متاورس ابتدا باید با این مفهوم دیجیتال بیشتر آشنا شویم.

متاورس تلفیقی از چندین تکنولوژی دیجیتال شامل واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و ویدئو است که امکانی را فراهم می آورند تا عملا افراد در یک جهان دیجیتال زندگی کنند. به عبارت دیگر شما در هر موقعیتی از دنیای واقعی باشید، می توانید وارد متاورس شده و با دیگران به صورت پیوسته در ارتباط باشید.

در تصویری که شبکه های اجتماعی و  شرکت های تکنولوژی از Metaverse نشان داده اند؛ دستگاه هایی مانند هدست های واقعیت افزوده (Virtual Reality)، عینک های دیجیتالی، گوشی های هوشمند و دستگاه های مشابه دیگر این اجازه را به کاربر می دهند تا به یک دنیای سه بعدی مجازی دسترسی پیدا کنند. آدم ها در این محیط بین دستگاه های مختلف به راحتی جا به جا می شوند و در یک محیط مجازی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.

در این دنیای سه بعدی مجازی یا محیط واقعیت افزوده؛ شما می توانید مشغول به کار شوید، با دوستان خود ارتباط برقرار کنید، تجارت کنید، از مکان های مختلف بازدید کنید و به فرصت های آموزشی دسترسی داشته باشید. کافی است در شروع روز، عینک مخصوص را بزنید و روز خود را در این دنیای شگفت انگیز آغاز کنید.

شرکت ادوبی در قالب ویدئویی که در ادامه قرار می گیرد، نمایی از متاورس را نشان داده است که می تواند به درک مفهوم آن کمک زیادی کند:

نمایی از دنیای متاورس

شاید این مفهوم کمی تخیلی به نظر برسد؛ اما شرکت های مختلفی مانند فیسبوک آن را آینده دنیای دیجیتال می دانند. جالب است بدانید که نام متاورس از داستان علمی تخیلی (Snow Crash) نوشته نیل استیونسن برداشت شده است که در آن انسان ها در واقعیت مجازی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. فیلم هایی مانند ماتریکس و همچنین داستان های دیگری مانند Ready Player One  نیز از این مفهوم استفاده کرده اند.

متاورس تا کجا پیشرفت کرده است؟

تا به امروز که این مقاله را می نویسم، فن آوری مورد نیاز متاورسی که تصویر می شود، عملا ایجاد نشده است و باید دید که شرکت ها و اشخاص چقدر برای استفاده و زندگی در آن تمایل نشان خواهند داد. البته شرکت هایی مانند فیسبوک که ریبرندینگ آن سرو صدای زیادی به پا کرد، سفت و سخت در مسیر این تکنولوژی جدید قدم گذاشته اند.

در حال حاضر برخی از جنبه های متاورس تحقق پیدا کرده است که در این میان می توان به بازی های Minecraft، Second Life و Fortnite اشاره کرد. این بازی ها دنیای مجازی دارند و بازیکنان از هرجای دنیا که باشند، می توانند به آن وارد شده و با یکدیگر مرتبط شوند.

به تازگی نیز خواننده هایی مانند آریانا گرانده، تراویس اسکات و جاستین بیبر کنسرت هایی در این فضا برگذار کرده اند که نشان می دهد با تمام اما و اگرها، متاورس مسیر رو به رشدی را طی می کند. در ویدئو زیر می توانید کنسرت مجازی جاستین بیبر را مشاهده کنید:

کنسرت مجازی جاستین بیبر در دنیای متاورس

اصطلاحات متاورس که باید بدانید

اصطلاحات متاورس

متاورس پدیده ای است که افراد کمتر از آن اطلاع دارند و از آن جا که همه گیر نشده است، درک آن ممکن است سخت باشد. در این بخش اصطلاحاتی از متاورس را بررسی خواهم کرد تا بتوانید بهتر آن را درک کنید. مخصوصا در مواجهه با بنرهایی مربوط به ارز متاورس یا خرید و فروش زمین متاورس در شبکه های اجتماعی، ممکن است با این اصطلاحات مواجه شوید.

جهان مجازی (Virtual World)

جهان مجازی در Metaverse، یک محیط شبیه سازی شده است که هر فرد با ساختن آواتار می تواند به آن وارد شود و در آن گردش کند. بازی های آنلاین، از جهان مجازی استفاده می کنند و به بازیکن ها این اجازه را می دهند تا دنیای خود را بسازند یا در جهان ارائه شده سفر کنند. گاهی اوقات به VR، جهان مصنوعی نیز گفته می شود.

واقعیت مجازی (Virtual Reality)

واقعیت مجازی یک تجربه شبیه‌سازی شده است که معمولاً توسط یک هدست VR ایجاد می‌شود و تصاویر را به کاربر نشان می دهد و صداها و سایر احساسات واقعی را در یک محیط مجازی برای او ایجاد می کند.

واقعیت مجازی در حال حاضر برای بازی های ویدیویی استفاده می شود؛ اما در آینده متاورس، می تواند برای جلسات مجازی، آموزش پزشکی یا نظامی و موقعیت های مختلف نیز به کار رود. شخصی که از وسایل واقعیت مجازی استفاده می کند؛ می تواند جهان مجازی را ببیند، در آن حرکت کند و با اشیا و کاربران آن تعامل داشته باشد.

واقعیت افزوده (Augmented Reality)

واقعیت افزوده، تکنولوژی است که کمک می کند تا دنیای واقعی و مجازی در هم ادغام شوند. با استفاده از این فناوری و با استفاده از تصاویر، ویدئو، صدا و داده های دیجیتال تجربه فرد در واقعیت تقویت می شود. به عنوان نمونه وقتی بخواهید محصولی مانند اثاث خانه را خریداری کنید؛ می توانید آن را در محیط خانه و با استفاده از ابزارهای خاص شبیه سازی و مشاهده کنید.

اقتصاد مجازی (Virtual Economy)

در ابتدا این واژه برای سیستم های مالی بازی ها استفاده می شد. در این گونه از بازی ها افراد با پرداخت پول واقعی، ارز و پول داخل بازی را خریداری می کردند تا بتوانند از امکانات آن استفاده کنند. به عبارت دیگر پول خود را تبدیل به سیستم مالی مختص آن بازی می کردند.

در حال حاضر اقتصاد مجازی شامل رمز ارزها و توکن های غیر قابل تعویض (NFT) است. در این مقاله به دلیل اهمیتی که ارز متاورس دارد بیشتر درباره آن صحبت خواهم کرد.

ویژگی های Metaverse

ویژگی های Metaverse

متاورسی که صحبت از آن می شود، ویژگی های شاخصی دارد که مهم ترینشان را معرفی خواهم کرد.

دنیای متاورس دنیایی بدون مرز و محدودیت

همان طور که گفته شد، متاورس تلفیقی از دنیای مجازی و واقعی است. به دلیل حضور افراد در جهان مجازی، انواع مرزها و محدودیت هایی که در دنیای واقعی وجود دارد، در این دنیا از بین می رود. به عبارتی دیگر متاورس فضای بی پایانی است که محدودیتی برای استفاده تعداد زیادی کاربر به طور همزمان از آن وجود ندارد. شما می توانید هر فعالیتی را در این محیط انجام دهید (البته احتمالا قوانین خاصی برای جلوگیری از سو استفاده های احتمالی وضع شود).

متاورس متعلق به یک شرکت یا یک پلتفرم خاص نیست!

متاورس متعلق به یک شرکت یا یک پلتفرم خاص نیست، بلکه به تمام کاربران آن تعلق دارد. افراد می توانند اطلاعات خصوصی خود را در این دنیا کنترل کنند. بخش بزرگی از این موضوع توسط فناوری بلاک چین تحقق پیدا می کند؛ چرا که تضمین می کند که تمامی تراکنش ها و معاملات عمومی، قابل ردیابی و ایمن باشند.

تکامل متاورس با تداوم حضور کاربران

کاربران می توانند بدون محدودیت و آزادانه از هر جایی به متاورس ملحق شوند. از ویژگی های مهم متاورس این است که نمی توان آن را قطع، بازنشانی یا ریست کرد. Metaverse در گذر زمان بر اساس فعالیتی که کاربرانش انجام می دهند، تکامل پیدا خواهد کرد. البته توجه داشته باشید که تمامی این موارد هنوز عملی نشده است و باید دید که در آینده این موارد تحقق پیدا خواهند کرد یا خیر.

غوطه وری در دنیای متاورس

فرقی نمی کند که به کمک چه وسیله ای (هدست واقعیت مجازی، عینک واقعیت افزوده یا اسمارت فون) وارد دنیای متاورس شوید. به محض ورود به متاورس شما در آن غوطه ور خواهید بود، تمام حواس شما درگیر می شود و تجربیاتتان در این دنیا واقعی خواهد بود.

تجربه های اجتماعی Metaverse

کاربرهای Metaverse، قلب تپنده آن هستند. مخاطب ها در این دنیا زندگی می کنند و تجربیات و روابط آن هاست که باعث توسعه اش می شود.

برای دستیابی به این قابلیت ها، متاورس به فناوری هایی مانند واقعیت مجازی، افزوده و ترکیبی (VR/AR/MR)، بلاک چین، هوش مصنوعی (AI)، 5G و رایانش ابری نیاز دارد. البته با توجه به وارد شدن شرکت های بزرگی مانند فیسبوک (ری برندیگ فیسبوک و تغییر نامش به متاورس روزها در راس اخبار بود) می توان امید داشت که سریع تر به متاورس دسترسی پیدا کنیم.

چگونه وارد متاورس شویم؟

چگونه وارد متاورس شویم

تا این جا در مورد خوبی ها و ویژگی های متاورس صحبت کردیم. اما سوال اساسی این است که چگونه وارد آن شویم تا بتوانیم از امکاناتش استفاده کنیم؟!

واقعیت این است که هنوز نمی توان به متاورس دسترسی پیدا کرد؛ زیرا این مفهوم کاملا وجود ندارد! در حال حاضر شما می توانید وارد اینترنت شوید؛ ولی هنوزهیچ اپلیکیشن یا دنیایی به نام متاورس وجود ندارد که بتوانید واردش شوید. به همین دلیل است که درک آن به نسبت سخت تر است، زیرا هنوز نمی توانید کامل تجربه اش کنید.

تمام ویژگی ها و مطالبی هم که تا به حال بیان شدند، انتظارات و اهدافی هستند که شرکت های فن آوری برای آن دارند. البته متاورس یک دنیای دیجیتالی است و قسمت هایی از آن در چندین پلتفرم وجود دارد. شما می توانید از طریق برخی پلتفرم ها و بازی ها با ساخت آواتار و معاشرت با دیگران، قسمتی از این دنیا را تجربه کنید.

پس برای ورود به Metaverse باید از طریق یکی از پلتفرم های موجود اقدام کنید. در حال حاضر کامپیوتر نیز جواب می دهد و شاید به عینک های VR نیز نیاز پیدا کنید. اگر بخواهید در این دنیا خرید و فروش انجام دهید (کاری که به تازگی ترند شده است، مخصوصا خرید و فروش زمین)، به یک کیف پول رمزنگاری شده نیاز دارید.

پلتفرم های فعال در متاورس

پلتفرم های فعال در این زمینه:

زمین متاورس چیست؟

دنیای مجازی در متاورس دارای زمین هایی است که در حال حاضر می توانند به مالکیت افراد در بیایند. شاید شما هم از اطرافیان خود در مورد سرمایه گذاری و خرید زمین در متاورس شنیده باشید. یادتان باشد که Metaverse تلفیقی از واقعیت و دنیای مجازی است و افراد می توانند با تکیه بر خدمات موجود (خرید و فروش، خرید زمین و …) درآمد کسب کنند.

زمین در متاورس قطعه هایی از دنیای سه بعدی مجازی است که افراد می توانند مانند خرید زمین در دنیای واقعی، آن را به مالکیت خود درآوردند. وقتی هم که به شما می گویند که «زمین بخر تا سود ببری»؛ منظور این است که در متاورس مانند دنیای واقعی، احتمال دارد که ارزش زمین خریداری شده توسط شما در آینده افزایش پیدا کند.

خرید زمین در متاورس

خرید زمین در متاورس

زمین های متاورس نوعی توکن غیر قابل تعویض NFT (از نوع موارد قابل جمع آوری دیجیتال یا Digital Collectible) هستند که هزینه آن ها با ارز دیجیتال پرداخت می شوند. خیلی از افراد با هدف سرمایه گذاری در این دنیا اقدام به خرید ملک و زمین می کنند.

به طور معمول متاورس نهاد اداره کننده دموکراتیکی دارد و این نهاد، تصمیم می گیرد که چگونه قطعه زمین جدیدی ایجاد شود یا چگونه برای خرید و فروش در اختیار افراد قرار گیرد. در حال حاضر بیشتر فروش زمین در این دنیا، توسط چهار پلتفرم The Sandbox، Decentraland، Cryptovoxels و Somnium انجام می شود که می توانید از طریق آن ها خرید و فروش خود را انجام دهید.

این قطعات توکن غیر قابل تعویض (NFT)، یک کلاس دارایی غیر قابل تعویض هستند و روی بلاک چین میزبانی می شوند. هنگامی که مالکیت NFT به خریدار منتقل شود، دقیقا مانند دنیای واقعی، فرد مالکیت تمام و کمال زمین را در اختیار خواهد داشت. شخص خریدار می تواند زمین خود را بفروشد، بر روی آن ساخت و ساز انجام دهند یا حتی آن را اجاره دهد.

رکورد فروش تکی یک قطعه زمین در سندباکس 4.3 میلیون بود که رقم قابل توجهی است. اگر ساز و کار و روش کار را بدانید نیازی به واسطه برای خرید زمین ندارید (کاری که در ایران با آن برخورد می کنید) و می توانید خودتان اقدام کنید.

ارز متاورس چیست

اگر بازی های استراتژیک مانند کلش او کلنز را بازی کرده باشید، می دانید که برای خریدی آیتم های آن باید از سیستم مالی داخل بازی و سکه های مخصوص استفاده کنید. در متاورس هم برای خرید و فروش، نیاز به «ارز متاورس» دارید. در حال حاضر پلتفرم ها و پروژه های مختلفی در این زمینه فعال هستند که بر مبنای بلاک چین هستند و ارز مخصوص به خود را دارند.

شناخته شده ترین ارزهای متاورس شامل موارد زیر می شوند:

  • MANA (Decentralization)
  • SAND (The Playground)
  • HERO (The meta hero)
  • RFOX (RedFox)
  • EPIK (Epik Prime)
  • BLOK (Bloktopia)
  • NTVRK (Networking)
  • CUBE (omnium Area)
  • ATLAS (Star Atlas)
  • HIGH (Seventh High Street)

کسب درآمد از متاورس

شما در متاورسی که تصویر شده است، می توانید مانند دیگر پلتفرم های در دسترس، کسب درآمد کنید. پس با این حساب تعداد زیادی ایده کسب و کار برای آن وجود خواهد داشت. البته توجه داشته باشید که از آینده خبر نداریم و نمی دانیم که چه به سر متاورس خواهد آمد و به همین دلیل اگر بخواهید در آن سرمایه گذاری کنید، باید ریسک کار را نیز در نظر بگیرید.

در حال حاضر مهم ترین و بهترین روش کسب درآمد در متاورس، خرید و فروش زمین است. تعداد زیادی از افراد ملک یا زمینی در این دنیا می خرند و هدفشان سرمایه گذاری طولانی مدت است. ترید توکن ها و ارز متاورس روش دیگر کسب درآمد در این فضاست. روش های معمول دیگری مانند فروش محصول، اجاره زمین، برگذاری کنسرت و … نیز وجود دارند.

متاورس پدیده جدیدی است و طبیعتا فضا برای پیدا کردن روش های نو و خلاقانه برای کسب درآمد در آن زیاد خواهد بود.

بخوانید: کسب درآمد برای نوجوانان

متاورس در ایران

متاورس هم مانند سایر پدیده های دیجیتال راه خود را به ایران باز کرده است. نشان به آن نشانی، پست ها و تبلیغاتی است که گاه و بیگاه می توان در شبکه های اجتماعی مشاهده کرد. برای آینده متاورس حرف و حدیث های زیادی وجود دارد؛ برخی از متخصصان آینده روشن و رو به رشدی را برای آن می بینند و برخی دیگر با تردید به آن نگاه می کنند. چیزی که مشخص است با ورود غول های دیجیتالی مانند فیسبوک به آن، سر و صدای زیادی برایش به پا شد و شهره آن نیز به کاربران ایرانی رسید.

در حال حاضر از طریق صرافی ها در ایران می توانید توکن ها و ارز متاورس را خریداری کنید. از طرفی دیگر برای ایرانی ها خرید زمین نیز امکان پذیر است. البته توجه داشته باشید که برای ما ایرانی ها به دلیل محدودیت های که وجود دارد، ممکن است ریسک هایی وجود داشته باشد و باید با احتیاط عمل کنید. بی گدار به آب زدن در این گونه موارد معنا ندارد و باید با اطلاعات و دانش کامل به آن ورود کنید.

راهنمای کوتاه- اینفوگرافیک متاورس

جمع بندی

متاورس پدیده جدیدی است که به دید بسیاری از شرکت های بزرگ و فعال در این حوزه، آینده دنیای دیجیتال به حساب می آید. در حال حاضر این مفهوم هنوز عملی نشده است و شاهد تکه هایی از آن هستیم که امکان تجربه شدن را دارند. به این دلیل شاید درک این که دنیای متاورس چیست، کمی سخت باشد.

در این مقاله ابعاد مختلف متاورس را به زبانی ساده بررسی کردم تا فهم کاملی از آن به دست آورید. از طرفی دیگر مفاهیم مهمی مانند ارز متاورس، خرید زمین در متاورس و مسائل پیرامون آن ها نیز معرفی شدند. خود را آماده کنید که در آینده به احتمال قوی نوع زندگی تغییر خواهد کرد!

مقاله مرتبط: کسب درآمد از طریق نصب اپلیکیشن

سوالات متداول

بازی متاورس چیست؟

بخش مهمی از متاورس، بازی ها هستند و تکنولوژی آن ها به لطف دستگاه های VR در حال پیشرفت و توسعه هستند. در حال حاضر بازی ها قدرتمند ظاهر شده اند و نمونه مناسبی برای تجربه متاورس هستند. چند ماه پیش هم اولین کنسرت مجازی و متاورسی در یک بازی اجرا شد. قبلا در مورد کسب درآمد از بازی صحبت شد و مطمئنا بازی ها در Metavers محل مناسبی برای پول درآوردن خواهند بود.

چگونه وارد متاورس شویم؟

اگر دوست دارید وارد متاورس شوید، باید به ترتیب مراحل انتخاب پلتفرم متاورس را طی کنید، کیف پول رمزارز را تنظیم کنید، کیف پول را به بازار مجازی متصل کنید، رمزارز بخرید و آواتار بسازید.

5/5 - (1 امتیاز)

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست