اکنون که انواع شرکت‌ها با برندهای مختلف سر برآورده‌اند، پیدا کردن مشتریان وفادار برا شرکت‌های کوچک و نوپا کمی دشوار است. اگر شما هم به تازگی وارد بازار کسب و کار شده‌اید و رقبای قدرتمندی دارید، پیدا کردن مشتری کمی برایتان سخت است. اما نگران نباشید. زیرا بازاریابی چریکی یا پارتیزانی یا همان گوریلا مارکتینگ (Guerilla Marketing) یکی از جدیدترین و بهترین استراتژی های دیجیتال مارکتینگ برای استارتاپ ها است.

بازاریابی چریکی چیست؟

بازاریابی چریکی یا گوریلا مارکتینگ یک تاکتیک بازاریابی است که در آن محصولات به شکل غافلگیرانه و غیرمتعارفی تبلیغ می‌شوند. این روش بازاریابی با روش‌های سنتی کمی تفاوت دارد. زیرا به تعامل شخصی و رودرو نیاز ندارد. از سوی دیگر نیازی به استخدام بازاریاب هم ندارید. همچنین هزینه تبلیغات در بازاریابی چریکی نسبت به بازاریابی سنتی خیلی کمتر است.

بازاریابی چریکی یعنی از آنچه که دارید بتوانید بهترین استفاده را بکنید.

شما مجبور نیستید مدام با مخاطبان در بازار مصرف روبه‌رو شوید. بلکه فقط یک بار هزینه و تبلیغات را انجام می‌دهید. سپس در سطح گسترده‌ای از نتایج و مزیت‌های آن بهره‌مند می‌شوید.

تاریخچه

گوریلا مارکتینگ حاصل انتقال تبلیغات، از روزنامه و مجلات به رادیو و تلویزیون است. اولین بار «جی کنراد لوینسون» در سال 1984 در کتاب «گوریلا مارکتینگ» از این استراتژی نام برده است. هدف او از ایجاد چنین روشی، کاهش هزینه‌های تبلیغات و در عین حال افزایش اثرگذاری بر مخاطب بوده است.

در واقع او می‌خواست با این روش، احتمال خرید مصرف‌کنندگان از برندهای مختلف را افزایش دهد. در عین حال نیاز به استخدام بازاریاب‌ها را تا حد زیادی کاهش دهد. این روش بازاریابی برای مشاغل کوچک مقرون به صرفه است. به خصوص اگر آن‌ها موفق به ایجاد بازاریابی ویروسی شوند.

دانلود کتاب بازاریابی چریکی جی کنراد لوینسون

بازاریابی چریکی و مزایای آن

این روش جدید بازاریابی با استفاده از روش‌های جدید و غیرمتعارف به رونق فروش و افزایش آگاهی از برند کمک زیادی می‌کند. در واقع باعث می‌شود تا توجه‌ها نسبت به برند تجاری شما تا حد زیادی افزایش یابد. این روش معمولاً کم هزینه است. اگر بخواهیم نسبت سرمایه‌گذاری در این روش را با نرخ بازگشت سرمایه مقایسه کنیم، باید آن را یک بازاریابی پرسود به حساب بیاوریم.

در گوریلا مارکتینگ از تعاملات شخصیِ مصرف‌کنندگان به صورت حضوری و یا در شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌شود. برای مثال وقتی نحوه بازاریابی شما خاص و منحصر به فرد باشد، توسط مصرف کنندگان به طور گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌چرخد. در واقع تبلیغات‌تان ویروسی می‌شود. در نتیجه به شناخته شدن برند و نام تجاری شرکت شما کمک زیادی می‌کند.

گوریلا مارکتینگ چطور باعث رونق کسب و کار می‌شود؟

این روش بازاریابی در گذشته فقط به صورت واقعی بود. در واقع مصرف‌کنندگان می‌بایست فقط آن را به صورت حضوری مشاهده کنند. اما کمی بعد که گوشی‌های هوشمند و شبکه‌های اجتماعی سربرآوردند، این روش بازاریابی نیز رونق گرفت. اکنون شرکت‌های معتبر زیادی در سراسر دنیا از این روش بازاریابی استفاده می‌کنند.

زمانی که ایده آن‌ها در بازاریابی به یکباره مورد توجه قرار می‌گیرد، ناگهان کاربران شبکه‌های اجتماعی بدون اینکه دستمزدی دریافت کنند، این ایده را تبلیغ می‌کردند. به این صورت که یک تصویر از بازاریابی پارتیزانی توسط یکی از کاربران برای دیگران ارسال می‌شود. سپس این تصویر آنقدر دست به دست می‌چرخد تا جمع زیادی از کاربران با نام تجاری یک شرکت آشنایی پیدا کنند.

از سوی دیگر گوریلا مارکتینگ در شکل‌گیری ارتباط احساسی بین مصرف‌کنندگان با برند نقش بسزایی دارد. اکنون بسیاری از شرکت‌های بزرگ دنیا با توجه به این تکنیک، از بازاریابی چریکی به شکل گسترده‌ای استفاده می‌کنند.

یادتان باشد این که میگوییم این مدل بازاریابی با احساسات مخاطب در تعامل است به معنای بازاریابی حسی نیست.

شما نمیتوانید به دلیل اینکه در این مدل مارکتینگ احساس مخاطب یکی از مطالب شاخص است، استفاده از بازاریابی حسی را نادیده بگیرید.

نحوه تاثیر بر ذهن مخاطب

برای مصرف‌کنندگان نحوه تبلیغات اهمیت زیادی دارد. آن‌ها روزانه پیام‌های تبلیغاتی زیادی را از طریق SMS و ایمیل دریافت می‌کنند. همچنین شبکه‌های اجتماعی هم پر از تبلیغات برای انواع محصولات است. پس تا حدودی از تبلیغات یکنواخت خسته شده‌اند. اما گوریلا مارکتینگ یک روش نوین، خلاقانه و جذاب برای مصرف‌کنندگان است.

به طوری که اگر با نام تجاری و محصولات شما آشنایی نداشته باشند، تماشای یک تصویر جذاب با تکنیک گوریلا مارکتینگ می‌تواند آن‌ها را مجذوب خود کند. این استراتژی بازاریابی فقط به صورت تصویر و دنیای مجازی نیست که بر روی مصرف‌کننده تاثیر می‌گذارد. بلکه می تواند به صورت حضوری و در دنیای واقعی نیز نتایج مثبتی را به همراه داشته باشد.

وقتی گوریلا مارکتینگ را در یک مکان عمومی از جمله خیابان، کنسرت، ایستگاه تاکسی، بانک، پارک، سواحل و یا مراکز خرید اجرا می‌کنید، در حال شناساندن برند خود به عابران هستید. کسانی که به این مکان‌ها رفت و آمد دارند، با دیدن ایده‌ای زیبا از یک محصول، مطمئناً برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن کنجکاو می‌شوند. پس بازاریابی پارتیزانی باعث می‌شود تا مردم به طور مستقیم با محصولات و برند شما آشنا شوند.

اصول مهم در بازاریابی پارتیزانی

در بازاریابی چریکی چندین اصل مهم وجود دارد که اگر به آن‌ها پایبند باشید، شانس موفقیت شما افزایش می‌یابد. این اصول عبارتند از:

  • موفقیت را با سود بسنجید و نه میزان فروش.
  • به جای اولویت‌بندی مشتریان جدید، بر تعداد و اندازه تراکنش مشتریان موجود تمرکز کنید.
  • به جای تمرکز بر روی مخاطبان گسترده، بر روی پیام‌های گروه‌های کوچک متمرکز شوید.
  • به جای تولید پیام‌های جدید، فرکانس‌های مؤثر ایجاد کنید.
  • کسب رضایت مشتریان را بر هر چیزی ترجیح دهید.
  • گرافیست و اصول خلاقانه را برای طراحی گوریلا مارکتینگ فراموش نکنید.

موضوع مرتبط

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست