ممکن است از عنوان مطلب حدس هایی در مورد اینکه بازاریابی چریکی چیست و چرا به این نام معروف است در سر داشته باشید، که احتمالا بی راه فکر نمی کنید. بازاریابی چریکی یا همان گوریلا مارکتینگ که در ایران به بازاریابی پارتیزانی نیز معروف است، شیوه ای از تبلیغ است که اساس آن بر غافلگیری مخاطب پایه ریزی می شود.

در این شیوه، بیزینس سعی می کند با غافلگیری مخاطب از روش هایی غیر معمول و نامتعارف توجه او را به محصول و یا خدماتی که ارائه می دهد، جلب کند. تمرکز بیزینس ها در این روش بر تبلیغات غیرپولی است و به همین دلیل به این شیوه بازاریابی بدون هزینه نیز گفته می شود. قطعا بازاریابی بدون هزینه می تواند یکی از بهترین استراتژی های دیجیتال مارکتینگ برای استارتاپ ها باشد. با دایان افیلیت همراه باشید تا بیشتر در این باره با هم یاد بگیریم. 

برای دانلود PDF کلیک کنید

گوریلا مارکتینگ یا بازاریابی چریکی چیست؟

تعریف بازاریابی چریکی چیست؟

بازاریابی چریکی یک رویکرد تبلیغاتی است که با الهام از استراتژی های جنگی و یا تعارضاتی که رودررو نیستند، به رونق بیزینس ها کمک می کند، به این روش از بازاریابی در ایران، بازاریابی پارتیزانی نیز گفته می شود. پارتیزان یک واژه فرانسوی است که در معنای “جنگجوی نبرد چریکی” مورد استفاده قرار می گیرد.

این روش تبلیغ با غافلگیری افراد، اثر بیشتر و ماندگارتری بر روی مخاطبان برند خواهد داشت و در تقابل با روندهای بازاریابی سنتی قرار می گیرد. روش های سنتی بازاریابی معمولا باعث توقف زندگی کاربران و مشتریان بودند و تبلیغات به نوعی آزاردهنده در زندگی کاربران وقفه وارد می کرد، در در شیوه های نوین بازاریابی و به طور خاص در انواع شیوه های بازاریابی درونگرا، تبلیغات در روال زندگی کاربران وقفه ای ایجاد نمی کند؛ بلکه حتی این نوع از تبلیغات برای کاربران، آموزنده و یا سرگرم کننده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد متدها و رودیکردهای مختلف بازاریابی، می توانید مقاله انواع بازاریابی از دایان افیلیت را مطالعه کنید.

در نهایت مهم ترین مساله در ایجاد کمپین های موفق بازاریابی چریکی خلاقیت به جا و درست است و در صورت اجرای صحیح می تواند چندین برابر تبلیغات پولی برای کسب و کار آورده داشته باشد و هک رشد چشمگیری را نصیبتان کند. به این طریق می توانید با حداقل هزینه، بیشترین بازدهی را داشته باشید.

بازاریابی چریکی یعنی از آنچه که دارید بتوانید بهترین استفاده را بکنید.

شما مجبور نیستید مدام با مخاطبان در بازار مصرف روبه‌رو شوید. بلکه فقط یک بار هزینه و تبلیغات را انجام می‌دهید. سپس در سطح گسترده‌ای از نتایج و مزیت‌های آن بهره‌مند می‌شوید.

تاریخچه استفاده از گوریلا مارکتینگ

گوریلا مارکتینگ حاصل انتقال تبلیغات، از روزنامه و مجلات به رادیو و تلویزیون است. اولین بار جی کنراد لوینسون در سال 1984 در کتاب «گوریلا مارکتینگ» از این استراتژی نام برده است. هدف او از ایجاد چنین روشی، کاهش هزینه های تبلیغات و در عین حال افزایش اثرگذاری بر مخاطب بوده است.

در واقع او می خواست با این روش، احتمال خرید مصرف کنندگان از برندهای مختلف را افزایش دهد. در عین حال نیاز به استخدام بازاریاب ها را تا حد زیادی کاهش دهد. این روش بازاریابی برای مشاغل کوچک مقرون به صرفه است. به خصوص اگر آن ها موفق به ایجاد بازاریابی ویروسی شوند.

دانلود کتاب بازاریابی چریکی جی کنراد لوینسون

بازاریابی چریکی و مزایای آن

این روش جدید بازاریابی با استفاده از روش های جدید و غیرمتعارف به رونق فروش و افزایش آگاهی از برند کمک زیادی می کند. در واقع باعث می شود تا توجه ها نسبت به برند تجاری شما تا حد زیادی افزایش یابد. این روش معمولاً کم هزینه است. اگر بخواهیم نسبت سرمایه گذاری در این روش را با نرخ بازگشت سرمایه مقایسه کنیم، باید آن را یک بازاریابی پرسود به حساب بیاوریم.

در گوریلا مارکتینگ از تعاملات شخصیِ مصرف کنندگان به صورت حضوری و یا در شبکه های اجتماعی استفاده می شود. برای مثال وقتی نحوه بازاریابی شما خاص و منحصر به فرد باشد، توسط مصرف کنندگان به طور گسترده ای در شبکه های اجتماعی دست به دست می چرخد. در واقع تبلیغات تان ویروسی می شود. در نتیجه به شناخته شدن برند و نام تجاری شرکت شما کمک زیادی می کند.

بازاریابی پارتیزانی چطور باعث رونق کسب و کار می شود؟

این روش بازاریابی در گذشته فقط به صورت واقعی بود. در واقع مصرف کنندگان می بایست فقط آن را به صورت حضوری مشاهده کنند. اما کمی بعد که گوشی های هوشمند و شبکه های اجتماعی سربرآوردند، بازاریابی چریکی جای خود را در میان استراتژی های دیجیتال مارکتینگ پیدا کرد. اکنون شرکت های معتبر زیادی در سراسر دنیا از این روش بازاریابی استفاده می کنند.

زمانی که ایده آن ها در بازاریابی به یکباره مورد توجه قرار می گیرد، ناگهان کاربران شبکه های اجتماعی بدون اینکه دستمزدی دریافت کنند، این ایده را تبلیغ می کردند و در واقع یک بازاریابی ویروسی توسط کاربران فضای دیجیتال، شکل می گیرد. به این صورت که یک تصویر از «بازاریابی پارتیزانی» توسط یکی از کاربران برای دیگران ارسال می شود. سپس این تصویر آنقدر دست به دست می چرخد تا جمع زیادی از کاربران با نام تجاری یک شرکت آشنایی پیدا کنند.

از سوی دیگر گوریلا مارکتینگ در شکل گیری ارتباط احساسی بین مصرف کنندگان با برند نقش بسزایی دارد. اکنون بسیاری از شرکت های بزرگ دنیا با توجه به این تکنیک، از بازاریابی چریکی به شکل گسترده ای استفاده می کنند و در توسعه کسب و کار خود از تکنیک های این شیوه کمک می گیرند. 

یادتان باشد این که میگوییم این مدل بازاریابی با احساسات مخاطب در تعامل است به معنای بازاریابی حسی نیست.

شما نمی توانید به دلیل اینکه در این مدل مارکتینگ احساس مخاطب یکی از مطالب شاخص است، استفاده از بازاریابی حسی را نادیده بگیرید.

نحوه تاثیرگذاری بازاریابی چریکی بر ذهن مخاطب

برای مصرف کنندگان نحوه تبلیغات اهمیت زیادی دارد. آن ها روزانه پیام های تبلیغاتی زیادی را از طریق SMS و ایمیل دریافت می کنند. همچنین شبکه های اجتماعی هم پر از تبلیغات برای انواع محصولات است. پس تا حدودی از تبلیغات یکنواخت خسته شده اند. اما گوریلا مارکتینگ یک روش نوین، خلاقانه و جذاب برای مصرف کنندگان است.

به طوری که اگر با نام تجاری و محصولات شما آشنایی نداشته باشند، تماشای یک تصویر جذاب با تکنیک گوریلا مارکتینگ می تواند آن ها را مجذوب خود کند. این استراتژی بازاریابی فقط به صورت تصویر و دنیای مجازی نیست که بر روی مصرف کننده تاثیر می گذارد؛ بلکه می تواند به صورت حضوری و در دنیای واقعی نیز نتایج مثبتی را به همراه داشته باشد. این مساله ممگن است این احساس را متبادر کند که بازاریابی چریکی تنها در دنیای واقعی اتفاق می افتد و نقشی در بازاریابی های اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ ندارد، اما این فکر درست نیست. چرا که همانطور که گفتم بازتاب این تبلیغات می تواند در شبکه های اجتماعی یک محتوای ویروسی برای شما باشد و به بهبود آگاهی از برند شما کمک بسیاری می کند. 

وقتی گوریلا مارکتینگ را در یک مکان عمومی از جمله خیابان، کنسرت، ایستگاه تاکسی، بانک، پارک، سواحل و یا مراکز خرید اجرا می کنید، در حال شناساندن برند خود به عابران هستید و با این کار کمک شایانی به بهبود آگاهی از برند بیزینستان در میان مردم می کنید. کسانی که به این مکان ها رفت و آمد دارند، با دیدن ایده ای زیبا از یک محصول، مطمئناً برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن کنجکاو می شوند. پس بازاریابی پارتیزانی باعث می شود تا مردم به طور مستقیم با محصولات و برند شما آشنا شوند.

چند مثال از اجرای بازاریابی چریکی 

در این قسمت همراه با هم چند مثال از اجرای بازاریابی چریکی را مشاهده خواهیم کرد. 

تبلیغات ویزا کارت
تبلیغات ویزا کارت روی درب ورودی
تبلیغات آبمیوه trapicana
تبلیغات آبمیوه Trapicana در مترو

تبلیغات سرویس خدمات مالی kontanten
سرویس خدمات مالی kontanten در سوئد و فنلاند
تبلیغات شرکت فدکس
تبلیغات شرکت فدکس
تبلیغات مک دونالد
تبلیغات مک دونالد بر روی خطوط عابرپیاده
تبلیغات لوئی ویتون
تبلیغات لوئی ویتون در روسیه

اصول مهم در بازاریابی پارتیزانی

در بازاریابی چریکی چندین اصل مهم وجود دارد که اگر به آن ها پایبند باشید، شانس موفقیت شما افزایش می یابد. این اصول عبارتند از:

 • موفقیت را با سود بسنجید و نه میزان فروش.
 • به جای اولویت بندی مشتریان جدید، بر تعداد و اندازه تراکنش مشتریان موجود تمرکز کنید.
 • به جای تمرکز بر روی مخاطبان گسترده، بر روی پیام های گروه های کوچک متمرکز شوید. لازم نیست تمام بازار را راضی کنید، می توانید با استفاده از نیچ مارکتینگ، مخاطبان هدف خود را پیدا کنید و بر روی آن ها تمرکز کنید. 
 • به جای تولید پیام های جدید، فرکانس های مؤثر ایجاد کنید.
 • کسب رضایت مشتریان را بر هر چیزی ترجیح دهید.
 • گرافیست و اصول خلاقانه را برای طراحی گوریلا مارکتینگ فراموش نکنید.

سخن نهایی

در این مطلب به طور پایه ای در مورد اینکه بازاریابی چریکی چیست و اساس این کار، صحبت کردیم. همچنین به نحوه اثرگذاری گوریلا مارکتینگ (بازاریابی پارتیزانی) بر ذهن مخاطب نیز پرداختیم. همانطور که متوجه شده اید در بازاریابی چریکی کسب و کار سعی می کند با تکیه بر خلاقیت، بجای صرف هزینه های هنگفت، توجه و نظر مخاطب را با المان های خلاقانه و یا فعالیت های غیرمتعارف جلب کند.

جلب نظر مخاطبان و به کار گیری محتواهای خلاقانه و نو در بازاریابی چریکی باعث می شود مردم درباره برند شما صحبت کنند و این خود می تواند یک روند بازاریابی دهان به دهان یا ریفرال مارکتینگ را برای شما به ارمغان بیاورد. همچنین این شیوه به دلیل هزینه مالی بسیار کم می تواند برای کسب و کارهای نوپا و یا بیزینس هایی که در ابتدای مسیر هستند و محدودیت مالی دارند، مفید باشد. 

سوالات متداول

اصول اولیه در راه اندازی کمپین های گوریلا مارکتینگ چیست؟بازاریابی چریکی چیست؟

بازاریابی چریکی یک استراتژی تبلیغاتی است که در آن یک شرکت از تعاملات غافلگیر کننده و یا غیر متعارف برای تبلیغ کالا و یا خدمات استفاده می کند.

اصول اولیه در راه اندازی کمپین های گوریلا مارکتینگ چیست؟

بازاریابی چریکی بر پایه خلاقیت است، هزینه اجرای آن به نسبت دیگر روش های تبلیغات و بازاریابی سنتی کم بوده و عموما توسط کسب و کارهای نوپا به کار گرفته می شود. غافلگیری مخاطب با المانها و یا فعالیتهای غیرمتعارف بخشی جدانشدنی از کمپین های بازاریابی چریکی است. 

انواع روشهای بازاریابی چریکی چیست؟

محیطی
وایرال 
حضوری
پوستری
نهان 
جایگزینی
تجربه محور 
مردمی
آستروتورف

آیا بازاریابی پارتیزانی تنها مناسب استارت آپ ها و کسب و کارهای کوچک  است؟

به دلیل هزینه های مالی کم و تمرکز بر اثرگذاری خلاقانه بجای تبلیغات پولی، این روش در ابتدای کار و برای جذب مخاطب بسیار کارآمد خواهد بود اما این مساله باعث نمی شود که بازاریابی چریکی محدود به استارت آپها و کسب و کارهای کوچک باشد. کسب و کارهای بزرگ و شناخته شده نیز با استفاده از این روش در کنار کمپین های بازاریابی خود می توانند اثربخشی تبلیغات خود را بهبود ببخشند. 

مزایای استفاده از گوریلا مارکتینگ چییست؟

این شیوه از تبلیغات با بکار گیری روشهای خلاقانه برای معرفی محصول، اثرگذاری بسیار زیادی بر مخاطب خواهد داشت و همچنین به دلیل اینکه برای کسب و کارهای مختلف متفاوت است، کمک می کند تا بیزینس یک تبلیغ شخصی در اختیار داشته باشد. از جمله ویژگیها و مزیتهای برتر این متد در مقایسه با روشهای سنتی تبلیغ، هزینه بسیار کم آن است. 

2.3/5 - (3 امتیاز)

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

5 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام
  اینجور تبلیغا واقعا جالبا. نمونه های زیادی هم دیدم البته ویدئوشو! این مدل تبلغایی هم که باید مردم توشون فعال باشن و یه کاری بکنن هم جزو این دسته است فکر کنم

  پاسخ
 • تمنا بختیار
  خرداد 20, 1400 11:14 ق.ظ

  خیلی جالب بود! مخصوصا قسمت مثالها خیلی خوب بود
  نمونه ایرانی هم داریم که از این کارها کرده باشه؟

  پاسخ
 • وقت بخیر
  خسته نباشید
  ایده های بازاریابی چریکی چیه؟

  پاسخ
  • مدیر سایت
   تیر 8, 1401 3:36 ب.ظ

   سلام
   تکیه این سبک از بازاریابی بیشتر روی استراتژی های نامتداول بازاریابی است و بعد از آن بر تخیل و انرژی تکیه دارد. تمام بازاریابی چریکی در این خلاصه می شود که مشتری را غافلگیر کنیم و ایده این نوع از بازاریابی در واقع اثرگذاری ثابت و تولید محتوا در شبکه های اجتماعی مختلف است

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست