الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل (Google Hummingbird) یکی از پرسرعت‌ترین و بادقت‌ترین الگوریتم‌های Google است. برخلاف الگوریتم پاندا و الگوریتم پنگوئن که به عنوان الحاقات الگوریتم گوگل عمل می‌کنند، این الگوریتم به عنوان یک الگوریتم اصلی محسوب می‌شود و در تلاش بیشتری برای پیدا کردن محتواهای مورد نظر جستجوگران است. در ادامه به توضیح بیشتر این الگوریتم می‌پردازیم.

الگوریتم مرغ مگس خوار چیست؟

Google Hummingbird در 26 سپتامبر 2013 از سوی شرکت گوگل معرفی شد. البته حدود یک ماه قبل‌تر توسط این موتور جستجو دوره آزمایشی خود را طی کرده بود. در حالی که بروزرسانی‌های الگوریتم‌های قبلی مثل پاندا و پنگوئن هنوز کامل نشده بودند، این الگوریتم موفقیت بیشتری را بدست آورد.

تست‌هایی که بر روی Google Hummingbird صورت گرفت، نشان می‌داد که این الگوریتم تا حد زیادی تاثیر مثبتی بر روی نمودار دانش داشته است. بعدها این الگوریتم بروزرسانی شد و نسخه‌های جدیدتر آن، شامل اِلمان جستجوی محلی نیز می‌شد.

قبل از این الگوریتم گوگل چطور کار می‌کرد؟

همه کاربران تجربه سرچ کردن کلمات کلیدی و سردرآوردن از سایت‌های اسپم و بی‌ربط را در گذشته داشته‌اند. همان زمان‌ها بود که گوگل متوجه شد باید غول چراغ جادویی بسازد تا کاربران بتوانند سایت‌هایی مطابق با درخواست خود را پیدا کنند. تا قبل از اینکه الگوریتم مرغ مگس خوار ساخته شود، گوگل نمی‌توانست به طور دقیق درخواست کاربر را دریافت کند.

به همین دلیل سایت‌هایی را نشان می‌داد که هیچ ارتباطی با موضوع مورد نظر کاربر نداشتند. کاربر با اطمینانی که به این موتور جستجو داشت، سایت را باز می‌کرد و محتوا را می‌خواند. اما بعد از چند دقیقه متوجه می‌شد که این موضوع هیچ ارتباطی با آنچه که او انتظارش را داشته، ندارد.

مشکل دیگری که قبل از ساخته شدن این الگوریتم وجود داشت، پیام‌های تبلیغاتی بیش از حد در لابه لای صفحات بود. شاید برای شما هم بارها پیش آمده باشد که وارد یک سایت شوید و مدام پیام‌های تبلیغاتی مانع از خواندن محتوا شوند. براستی اگر گوگل این مشکلات را برطرف نمی‌کرد، آیا همچنان به عنوان موتور جستجوی یکه‌تاز شناخته می‌شد؟

هدف گوگل از طراحی الگوریتم Hummingbird چه بود؟

گوگل با هدف نشان دادن نتایج دقیق و متناسب با نیاز کاربر، این الگوریتم را طراحی کرد. این الگوریتم با سرعت بسیار بالا می‌تواند نتایج جستجو را مطابق با نظر کاربران و عبارت جستجوشده نشان دهد. از سوی دیگر وجود آن باعث می‌شود تا مدیران سایت به فکر تولید محتوای ارزشمند و باکیفیت بیفتند.

با وجود این الگوریتم حالا هر کاربری که متنی را در گوگل جستجو می‌کند، با صفحات اسپم، پر از تبلیغات بی‌ربط و محتوای نامرتبط روبه‌رو نمی‌شود. در الگوریتم پنگوئن همین کاری که در Hummingbird انجام می‌شود، صورت می‌گیرد. ابتدا الگوریتم پنگوئن متن را از نظر لینک‌های اسپم بررسی می‌کند. اما از نظر مطابقت متن با عبارت کلیدی، این مرغ مگس‌خوار است که وارد عمل می‌شود.

تفاوت Hummingbird و Bert چیست؟

تفاوت الگوریتم برت و مرغ مگس خوار

این الگوریتم خیلی قبل تر از الگوریتم برت به وجود آمد. بعد از آن الگوریتم RankBrain آمد و در نهایت الگوریتم برت.

گوگل به وسیله Hummingbird سعی در فهم کلیدواژه های جستجو شده و ارائه جوابی بهینه تر برای کاربر بود اما Bert صرفا به این مطلب اکتفا نمیکند و یه قدم جلوتر میرود. در واقع الگوریتم برت به دنبال فهم هدف جستجوی کاربر به جای تطابق کلمات کلیدی است.

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل چطور کار می‌کند؟

سرچ برای سن کریستیانو رونالدو

وقتی شما یک کلمه کلیدی را در گوگل جستجو می‌کنید، این موتور جستجو با کمک این الگوریتم خیلی سریع پاسخ را برایتان پیدا می‌کند. برای مثال «سن کریستین رونالدو» را سرچ می‌کنید. طی چند ثانیه گوگل صفحاتی از بیوگرافی کوتاهی از کریستین رونالدو را در اختیارتان قرار می‌دهد.

به همین راحتی گوگل با کمک هوش مصنوعی و این الگوریتم منظور شما در درک می‌کند. اما حالا این الگوریتم چطور کار می‌کند؟

مرغ مگس خوار پرنده‌ای است که با سرعت بسیار بالا حشرات را با کمک منقار خود شکار می‌کند. از آنجا که این الگوریتم هم باید بتواند کلمات کلیدی را در محتوا پیدا کند، به آن مرغ مگس خوار گفته می‌شود. گوگل در انتخاب نام برای الگوریتم شباهت آن‌ها با حیوانات را در نظر گرفته است. درست مثل الگوریتم پاندا و یا الگوریتم پنگوئن.

وقتی شما یک عبارت مثل «کتابفروشی های شهر اصفهان» را جستجو می‌کنید، این الگوریتم سریع دست به کار می‌شود. به طوری که در متن تمامی کلماتی را که شامل کتافروشی ـ شهر و اصفهان هستند، در نظر می‌گیرد. از نظر این الگوریتم نه تنها عبارت کامل «کتابفروشی های شهر اصفهان» بلکه کلماتی هم که از نظر معنایی و شکلی شبیه این عبارت هستند، جزء کلمات کلیدی محسوب می‌شوند.

در همین مثل کلماتی مثل «کتاب»، «کتاب فروش»، «کتاب فروشی»، «کتابخانه» برای عبارت کتابفروشی مترادف محسوب می‌شوند. برای کلمه اصفهان هم کلماتی مثل «شاهین شهر، فلاورجان و …» مترادف محسوب می‌شوند. بنابراین گوگل نتایجی شامل همه این کلمات را نشان می‌دهد.

همه این فرآیند توسط این الگوریتم انجام می‌شود. این الگوریتم با سرعت بالایی کلمات کلیدی و کلمات مترادف و هم معنی را پیدا می‌کند.

استفاده از Semantic search

یکی از راه‌های عملکرد بهتر الگوریتم مرغ مگس خوار استفاده از جستجوی معنایی یا Semantic search است. در این روش از گراف دانش گوگل استفاده می‌شود. به این معنا که وقتی کاربر یک عبارت را جستجو می‌کند، گوگل متوجه می‌شود که او به دنبال یک صفحه مشخص شده نیست. بلکه یک هدف را دنبال می‌کند. پس گراف دانش برای نمایش دادن سایت‌ها برحسب نیاز کاربر عمل می‌کند.

برای مثال شما عبارت «انیشتین» را جستجو می‌کنید. ولی صفحه‌ای که در مقابل شما ظاهر می‌شود، فقط شامل بیوگرافی انیشتین نیست.  در سمت راست صفحه بیوگرافی انیشتن نمایش داده می‌شود. در سمت چپ هم سایت‌ها به ترتیب از دستاوردها، باورها، زندگی‌نامه و … صحبت کرده‌اند.

اما گوگل از کجا می‌فهمد که شما به دنبال چه چیزی هستید؟

پاسخ بسیار ساده است. Google با کمک Semantic search یا جستجوی معنایی، متوجه هدف اصلی شما می‌شود. یعنی پیش‌تر در مورد مکان زندگی، جستجوهای قبلی و … شما اطلاعاتی را بدست آورده است. پس حالا با شناختی که از شما دارد، هدف از جستجوها را می‌داند و دقیقاً متناسب با همان هدف صفحه نتایج را نشان می‌دهد.

به عبارت دیگر گوگل به مرور زمان هر کاربر را شناسایی کرده و مطابق با نیاز، به او اطلاعات می‌دهد.

ارتباط بین الگوریتم مرغ مگس خوار با رفتار کاربران

حالا که از مفهوم جستجوی معنایی مطلع شدید، لازم است بدانید که این الگوریتم گوگل به شدت بر روی رفتار کاربران حساسیت نشان می‌دهد. حتی گاهی میزان اعتماد این الگوریتم به رفتار کاربران، بیشتر از خزنده‌های گوگل است. برای مثال وقتی خزنده‌های گوگل یک صفحه از سایت را در صفحه اول گوگل و در رتبه 1 قرار می‌دهند، مرغ مگس‌خوار به همین موضوع اکتفا نمی‌کند.

بلکه مدت‌ها رفتار کاربران در مورد این سایت را زیر نظر می‌گیرد. اگر کاربران فوری صفحه را ببندند و به سراغ سایت دیگری بروند، یعنی ربات‌های گوگل در رتبه‌بندی دچار اشتباه شده‌اند. پس به رفتار کاربران اعتماد می‌کند و چون آن‌ها فوری سایت را ترک می‌کنند، در نتیجه رتبه را کاهش داده و جایگاه همان صفحه را پایین می‌آورد.

به همین دلیل در زمان تولید محتوا باید به کاربرپسند بودن آن توجه زیادی کنید. زیرا مرغ مگس‌خوار با کمک هوش مصنوعی می‌تواند خیلی زود نظر کاربران در مورد صفحه را ارزیابی کند.

چطور سایت خود را برای این الگوریتم بهینه کینم؟

چطور سایت خود را برای این الگوریتم بهینه کنیم؟

الگوریتم‌ها برای پایین آوردن رتبه سایت‌ها طراحی نشده‌اند. بلکه بخشی از وظایف آن‌ها ارتقاء رتبه سایت‌های باکیفیت است. این الگوریتم هم مثل سایر الگوریتم‌ها به دیده شدن سایت‌های باکیفیت کمک می‌کند. برای اینکه بتوانید از این الگوریتم برای افزایش ترافیک سایت خود کمک بگیرید، موارد زیر را مد نظر داشته باشید:

کلمات کلیدی محتوا را بهینه کنید

الگوریتم پنگوئن به تکرار بیش از حد کلمات کلیدی حساسیت نشان می‌دهد. این الگوریتم هم ضمن حساسیت نسبت به تکرار کلمات، به مفهوم آن‌ها دقت دارد. به همین دلیل باید برای یک عبارت کلیدی از کلمات هم معنی و هم خانواده استفاده کنید. به عبارت دیگر تعریف کردن کلمات کلیدی مترادف برای گوگل می‌تواند محتوای شما را قدرتمندتر کند.

اگر مرغ‌ مگس خوار ببیند که محتوا شامل کلمات کلیدی اصلی، هم معنی و مترادف است، توجه بیشتری به آن دارد. برای مثال «قورمه سبزی» یک کلمه کلیدی است. اما برای آن می‌توانید از عبارت‌هایی مثل «خورشت قورمه» هم استفاده کنید.

در بسیاری از موارد به جای تکرار بیش از حد کلمات از ضمیر استفاده کنید. در همین مثال به جای اینکه در تمامی پاراگراف‌ها به قورمه سبزی اشاره کنید، بگویید: «این غذا» و یا «این خورشت».

همچنین از کلمات کلیدی طولانی‌تر استفاده کنید. حتی می‌توانید به جای چند کلمه، از یک عبارت طولانی و سوالی نیز استفاده کنید. برای مثال در کلمه کلیدی «راه اندازی فروشگاه اینترنتی» می‌توانید بنویسید: «چطور فروشگاه اینترنتی خود را راه اندازی کنیم؟»

این الگوریتم سایت‌هایی را که بدون توجه به معنی و مفهوم مطلب، کلمات کلیدی را استفاده می‌کنند، جریمه می‌کند. این الگوریتم به سایت‌هایی که سئو کلاه سفید را رعایت می‌کنند، امتیاز می‌دهد. در مقابل هر سایتی که فقط از طریق سئو کلاه سیاه بخواهد رتبه کسب کند، توسط این الگوریتم جریمه می‌شود.

بهینه‌سازی انکر تکست‌ها برای الگوریتم مرغ مگس خوار

انکر تکست به متنی گفته می‌شود که روی آن لینک قرار می‌گیرد. این متن با یک خط و یا رنگ مشخص می‌شود. کاربر می‌تواند بر روی انکر تکست بزند و وارد صفحه دیگری شود. برای بهینه‌سازی این قسمت باید عبارتی که بر روی آن لینک قرار می‌گیرد، با کلمات کلیدی و محتوای کلی سایت همخوانی داشته باشد.

برای مثال وقتی محتوای صفحه در مورد کفش چرم است، شما می‌توانید چند عبارت در مورد «چرم» و یا «کفش» را انتخاب کنید. سپس لینک را روی همین عبارت‌ها قرار دهید. این الگوریتم لینک‌های روی انکر تکست را دنبال می‌کند. اگر بین صفحه مقصد با محتوای صفحه مبدأ و عبارت انکر تکست‌ هیچ ارتباط مفهومی وجود نداشته باشد، آن را اسپم تلقی می‌کند. پس زحمتی که برای این صفحه می‌کشید، به هدر می‌رود.  

برای بهینه‌سازی انکرتکست‌های سایت این توصیه‌ها را مدنظر داشته باشید:

  • از بک لینک‌های خارجی سایت و لینک‌های داخلی سایت یک فهرست تهیه کنید.
  • تمامی لینک‌های خارجی و داخلی انکرتکست‌ها را بررسی کنید. باید بین محتوای مقصد و مبدأ ارتباط معنایی وجود داشته باشد.
  • برای انتخاب انکر تکست به سراغ کلمات کلیدی یا هم خانواده آن‌ها بروید.

از کدهای نشانه‌گذاری اسکیما استفاده کنید

کدهای نشانه‌گذاری Schema همانند چاشنی برای محتوای سایت عمل می‌کنند اسکیما به نشانه‌هایی گفته می‌شود که گوگل را از وجود محتوای مرتبط با نیاز کاربر آگاه می‌کند. در واقع با استفاده از این کدها، به گوگل کمک می‌کنید که محتوای سایت شما را راحت‌تر بخواند. همچنین به فهم کاربر هم کمک می‌کند.

ستاره‌هایی که در SERP و در زیر لینک‌ها دیده می‌شود، از طریق کدهای اسکیما گذاشته می‌شوند. بنابراین استفاده از کدهای نشانه‌گذاری اسکیما به افزایش CTR را افزایش می‌دهد. البته استفاده از این کدهای نشانه‌گذاری برای سایت اجباری نیست. اما به طور کلی در بهبود رتبه سایت مؤثر هستند.

برای استفاده از کدهای اسکیما می‌توانید به سایت schema.org مراجعه کنید. در این سایت انواعی از کدهای اسکیما وجود دارد که می‌توانید برای هر یک از انواع محتوای متنی، ویدئویی، تصویری و … استفاده کنید.

آینده سئو وابسته به مرغ مگس خوار است!

بله این جمله را درست خواندید. کارشناسان سئو پیش‌بینی می‌کنند در آینده سرنوشت SEO تا حد زیادی به عملکرد این الگوریتم گوگل متکی می‌شود. از سال 2013 گوگل جستجوی صوتی برای تمامی زبان‌ها و از جمله زبان فارسی را راه‌اندازی کرده است.

یعنی کاربر می‌تواند به جای تایپ کردن عبارت، فقط آن را بگوید و سپس از گوگل بخواهد تا همان عبارت را جستجو کند. از آنجا که درک مفهوم محتواها برعهده این الگوریتم است، این قسمت نیز برعهده این الگوریتم خواهد بود. اما چون جستجوی صوتی کمی سخت‌تر می‌شود، بنابراین سخت‌گیری بیشتری برای رتبه‌بندی سایت‌ها خواهد داشت. اکنون گوگل ملزم به درک کاملاً طبیعی همه زبان‌ها و حتی بخش محاوره‌ای است.

جستجوی صوتی یکی از مهم ترین موارد توصیه شده در سئو 2020 میباشد و همچنین ماه به ماه و سال به سال این مورد مهم تر میشود.

برای مردم خیلی راحت تر است که به وسیله صحبت کردن جستجوی خود را انجام دهند تا اینکه بخواهند تایپ کنند، در نتیجه با توجه به اینکه تفاوتهای زیادی بین جستجوی صوتی و نوشتاری وجود دارد، بهینه کردن محتوا بر اساس آن به یکی از اولیت های سئو مخصوصا سئو در سال 2020 تبدیل شده است.

سخن پایانی

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل نسبت به سایر الگوریتم‌های گوگل اهمیت بیشتری دارد. این الگوریتم با دقت و سرعت فوق العاده زیادی محتوای سایت‌ها را رصد می‌کند. بیشترین تمرکز بر روی مفهوم و معنای محتواست. بنابراین انتشار محتوای بی‌کیفیت می‌تواند شما را از صفحه اول گوگل دور کند. حتی با وجود دریافت بک‌لینک‌های معتبر و قوی، اگر در تولید محتوا حرفه‌ای عمل نکنید، موفق نمی‌شوید. پس همانند الگوریتم پنگوئن و پاندا، به این یکی نیز نیز توجه کنید.

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه