اگر بدانید که چه تعداد از کمپانی‌های جهان، امروزه با استفاده از فضای اینترنت به بازاریابی دیجیتال می‌پردازند و کسب و کارشان را رونق می‌دهند، شگفت زده می‌شوید! در طول سال‌های اخیر، این موضوع با استقبال بیشتر و بیشتری مواجه شده‌است. شاید عبارت دیجیتال مارکتینگ را در سمینارها و رخدادهای مربوط به کسب و کار شنیده باشید. شاید تا کنون از خود پرسیده باشید که واقعاً دیجیتال مارکتینگ چیست؟ وظایف دیجیتال مارکتر چیست؟ چه مهارت‌هایی باید داشته باشد؟ چقدر درآمد کسب می‌کند؟ و … در این مقاله ما به نحوی کامل و جامع به این پرسش‌ها می‌پردازیم و به پرسش‌های دیگری که ممکن است برای شما پیش آمده باشد پاسخ خواهیم داد.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

به هر گونه فعالیتی برای توسعه کسب و کار که با استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی و همچنین اینترنت انجام می‌شود، دیجیتال مارکتینگ می‌گویند. به زبان ساده، می‌توانیم بگوییم که بازاریابی آنلاین یا همان digital marketing در واقع شامل هر فعالیتی است که یک شرکت (یا یک فرد) به صورت آنلاین انجام می‌دهد تا به یکی از این اهداف (یا چند مورد از آن‌ها) دست پیدا کند:

 • جذب موقعیت‌های شغلی جدید.
 • برقراری ارتباط با مشتریان فعلی یا ایجاد ارتباط با مشتریان بالقوه.
 • ایجاد هویت برای برند خود.

بازاریابی دیجیتال، حوزه ای بسیار گسترده و شامل فعالیت‌های متنوع است.

آیا برای گسترش کسب و کارتان، به دنبال یک استراتژی تبلیغاتی هستید که به‌طور مستقیم قشری خاص از مخاطبان را تحت تأثیر قرار دهد؟ آیا می‌خواهید آگاهی عمومی را در مورد برند خود افزایش دهید و در بازار گسترده به چشم بیایید؟ تبلیغات ویدیویی و تبلیغات شبکه‌های اجتماعی، می‌توانند برند شما را به میلیون‌ها نفر معرفی کنند.

مهم نیست که به چه قشری از مخاطبین می‌خواهید دست پیدا کنید یا چه محصولی یا خدماتی می‌خواهید ارائه دهید. در هر حال، بازاریابی دیجیتال به شما کمک خواهد کرد که کسب و کار خود را گسترش بخشید و به مخاطبان مورد نظر خود دست پیدا کنید.

تفاوت دیجیتال مارکتینگ و نتورک مارکتینگ چیست؟

تفاوت بازاریابی دیجیتال و نتورک مارکتینگ بسیار واضح و ساده است. همان‌طور که گفته شد، دیجیتال مارکتینگ شامل هر گونه فعالیتی برای گسترش و رونق دادن به کسب و کار می‌شود که به صورت آنلاین انجام شود. در حالی که نتورک مارکتینگ در واقع، فروش آنلاین یک محصول در سطح «فرد به فرد» است.

وظایف مدیر دیجیتال مارکتینگ چیست؟

شاید زمانی که از بازاریابی دیجیتال صحبت می‌کنیم، به نظر کار ساده ای بیاید. اما در حقیقت این کار، بسیار پیچیده است و نیاز به دانش و تجربه زیادی دارد! به همین علت است که بسیاری افراد به سراغ یک متخصص در این زمینه می‌روند تا برای کسب و کار آن‌ها، به صورت آنلاین بازاریابی کند.

 شاید شما هم کنجکاو باشید که وظایف یک بازاریاب دیجیتال چیست؟ یک دیجیتال مارکتر، در حقیقت وظیفه دارد که یک استراتژی بازاریابی مناسب برای هر کسب و کار را تشخیص دهد و بتواند آن را اجرا و مدیریت کند. بازاریاب‌های دیجیتال، افرادی با تجربه در این زمینه هستند که می‌توانند با پیاده کردن روش‌های مناسب بازاریابی، مراجعه کنندگان و مشتریان زیادی را به سمت کسب و کار شما جذب کنند.

 این افراد، هم از طریق آموزشی که دیده‌اند و هم از طریق تجربه ای که کسب کرده‌اند، تشخیص می‌دهند که چه روشی برای بازاریابی برند یا محصول شما مناسب است. به زبان ساده، یک بازاریاب دیجیتال وظیفه دارد که به موفقیت برند شما کمک کند.

به‌طور کلی، شرح وظایف مدیر دیجیتال مارکتینگ را می‌توان به این صورت خلاصه کرد:

 • برنامه‌ریزی و پیاده‌سازی یک کمپین بازاریابی مناسب
 • ارزیابی مستمر عملکرد پروژه و تأثیر آن بر رشد کسب و کار
 • مدیریت بودجه به نحوی مناسب در جهت اهداف کمپین
 • همکاری با متخصصین تبلیغات و رسانه، برای کسب نتایج بهتر
 • استفاده از به روزترین روش‌ها برای رشد کسب و کار از طریق بازاریابی دیجیتال
 • مدیریت محتوا برای وبلاگ‌ها و شبکه‌های اجتماعی
 • ارتقاء محصول یا خدمات یک کمپانی در فضای مجازی
 • ارتقاء سئو برای وب سایت‌ها
 • پیگیری و کنترل بازدیدهای وب سایت یا رشد شبکه‌های اجتماعی، و تهیه گزارش‌هایی از این موارد.

3 مهارت لازم برای تبدیل شدن به یک دیجیتال مارکتر حرفه ای

درست است که بازاریابی دیجیتال در بسیاری اوقات میتواند برگ برنده یا راه نجات کسب و کار شما باشد! اما عاقلانه نیست که بدون کسب آگاهی لازم در این زمینه، به سراغ هر بازاریابی برویم. معیارهای مهمی وجود دارند که تخصص و شایستگی یک بازاریاب دیجیتال را نشان میدهند؛ بنابراین، اگر شما در جستجوی استخدام یک بازاریاب دیجیتال هستید حتماً این بخش را مطالعه کنید تا بتوانید فرد مناسب را انتخاب کنید. همچنین، اگر شما خودتان یک بازاریاب دیجیتال هستید نیز با توجه به این معیارها، میتوانید سطح کاری خود را ارتقاء بخشید.

برخی از مهارت ‌های دیجیتال مارکتینگ عبارت اند از:

استفاده موثر از اطلاعات و تجزیه و تحلیل‌های موجود

یکی از اصلی‌ترین مشخصات یک بازاریاب دیجیتال خوب، این است که می‌تواند از اطلاعات موجود به نحوی مؤثر استفاده کند. این موضوع به چه معنی است؟

اینترنت به‌طور کامل، بر اساس الگوریتم‌ها و اعداد کار می‌کند. یک بازاریاب دیجیتال خوب حتماً نتایج استراتژی خود را به‌طور مستمر بررسی می‌کند. به این معنی که می‌تواند به‌طور فعالانه، میزان موفقیت استراتژی خود را بسنجد و با توجه به آن، تغییراتی در استراتژی به وجود بیاورد.

به این صورت، بازاریاب دیجیتال می‌تواند با پیگیری عملکرد آن استراتژی، اطلاعات مفیدی به دست بیاورد و تصمیمات آگاهانه بگیرد.

قابلیت رهبری تیم

شاید فکر کنید که بازاریاب‌های دیجیتال، صرفاً مدیر کمپین تبلیغاتی آنلاین شما هستند. اما در حقیقت این افراد چیزی بسیار فراتر از آن هستند. آنها در واقع، رهبرانی واقعی هستند. چرا که این افراد وظیفه رهبری یک تیم بازاریابی را به عهده دارند. به همین علت، یک بازاریاب خوب باید مهارت‌های خوبی در زمینه رهبری داشته باشد. تنها در این صورت است که او می‌تواند به خوبی تیم را هدایت کند. این موضوع به این معنی است که او باید قابلیت‌های زیر را داشته باشد:

 • بتواند با وضوح کامل ایده‌های خود را با بقیه اعضای تیم در میان بگذارد.
 • نسیت به مشکلاتی که اعضای تیم با آنها مواجه هستند، احساس درک و همدلی داشته باشد و آنها را یاری کند تا از پس آن چالش‌ها بربیایند.
 • بتواند اهداف قابل دستیابی تعیین کند و تصمیمات عاقلانه بگیرد.
 • به این صورت او باید توانایی ارتقاء یک برند به موثرترین نحو را داشته باشد.

اشتیاق نسبت به گسترش کسب و کار دیگران

یکی از مهم ترین قابلیت های یک بازاریاب دیجیتال خوب، این است که نسبت به گسترش کسب و کار افراد دیگر مشتاق باشد. زمانی که به شغلی مثل بازاریابی میپردازید، موفقیت دیگران موفقیت شما است. بنابراین یک بازاریاب خوب کسی است که تنها به دریافت مبلغ حق الزحمه خود توجه نمیکند. بلکه عمیقا مشتاق است که به گسترش کسب و کار دیگران هم کمک کند.

مراحل تدوین استراتژی بازاریابی دیجیتال چیست؟

تدوین استراتژی دیجیتال مارکتینگ

تدوین و پیاده‌سازی یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ شامل مراحل زیادی است و به ملاحضات زیادی نیاز دارد. اطلاعات و تجزیه و تحلیل‌های به دست آمده در طول زمان برنامه‌ریزی، می‌تواند تأثیر شگفی بر فرایند پیاده‌سازی استراتژی داشته باشد.

درست است که هر کسب و کاری نیازها و اهداف خاص خودش را دارد. در نتیجه، تدوین و اجرای تکنیک‌ های دیجیتال مارکتینگ دیجیتال نیز برای هر کسب و کار می‌تواند متفاوت باشد. اما به‌طور کلی، در عمل بسیاری از کسب و کارها فرایندی مشابه را برای تدوین و اجرای استراتژی بازاریابی دیجیتال در پیش می‌گیرند. این فرایند، شامل مراحل زیر است:

جامعه هدف خود را مشخص کنید

برای طراحی یک مارکتینگ پلن خوب (یا همان نقشه راه دیجیتال مارکتینگ)، باید بدانید که جامعه هدف شما چه افرادی هستند. یک استراتژی بازاریابی دیجیتال عالی، زمانی شکل می‌گیرد که شما بدانید مخاطب بازاریابی شما دقیقاً چه کسانی هستند.

مشتریان ایده‌آل شما دقیقاً چه نوع افرادی هستند؟ تحقیق کنید، مطالعه کنید و با مخاطبان‌تان مصاحبه کنید تا بتوانید مشتریان ایده‌آل را تشخیص دهید. مثلاً مشتریان ایده‌آل شا ممکن است مردان جوان باشند، یا خانم‌های میان سال، یا والدین، یا …

اطلاعات صفحات اجتماعی نیز به شما کمک می‌کنند که در این مورد تصمیم بگیرید. مثلاً اگر اکثر پست‌های اینستاگرام شما بیشتر توسط خانم‌های جوان لایک می‌شوند، بنابراین این قشر می‌تواند جامعه هدف شما باشد.

برای مشخص کردن مشتریان هدف، مشخصات کلی آن‌ها را به این صورت یادداشت کنید.

 • محل زندگی
 • سن
 • درآمد
 • شغل

بهتر است برخی اطلاعات شخصی تر را نیز در مورد مشتریان هدف خود داشته باشید. برای مثال:

 • اهداف
 • علایق
 • سرگرمی‌های آن‌ها
 • چالش‌های آن‌ها

این اطلاعات را می‌توانید از طریق مصاحبه با مشتریان یا مخاطبان‌تان به دست آورید. زمانی که به‌طور دقیق بدانید به چه گروهی از افراد می‌خواهید دست پیدا کنید، بهتر می‌توانید تشخیص دهید که از چه روشی باید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.

اهداف بازاریابی را تشخیص دهید

به چه هدفی مایل هستید از طریق بازاریابی دست پیدا کنید؟ مهم‌ترین قدم در بازاریابی دیجیتال، این است که اهداف خود را مشخص کنید. برای مثال ممکن است هدف شما افزایش فروش باشد، یا افزایش مشترکین، یا افزایش آگاهی در مورد برند و محصولات خود. اگر ندانید که به چه چیزی می‌خواهید دست پیدا کنید، به‌طور قطع نمی‌توانید استراتژی خوبی برای دستیابی به آن نیز پیدا کنید.

اهداف بازاریابی شما باید با اهداف کسب و کارتان هماهنگ باشند. برای تعیین اهداف‌تان، می‌توانید این موارد را در نظر بگیرید:

 • به چه چیزی می‌خواهید دست پیدا کنید؟
 • چه زمانی می‌خواهید به آن دست پیدا کنید؟
 • چطور موفقیت‌تان را ارزیابی خواهید کرد؟

ممکن است بپرسید خصوصیات یک هدف خوب برای دیجیتال مارکتینگ چیست؟ اهداف شما باید مشخصات زیر را داشته باشند:

 1. دقیق: اهداف شما باید به‌طور خاص و دقیق بیان شده باشند. اهداف مبهم و کلی تعیین نکنید. مثلاً نگویید که: «هدف من این است که مشتریان جدید جذب کنم.» بلکه بگویید: «هدف من این است که X تعداد مشترک جذب کنم.»
 2. قابل ارزیابی: زمانی که اهداف‌تان را تعیین می‌کنید، باید در نظر بگیرید که اهداف شما قابل ارزیابی باشند. به نحوی که در آینده بتوانید بررسی کنید که آیا به آن هدف رسیده‌اید یا نه. برای مثال هدف «من می‌خواهم X تعداد مشتری جذب کنم» هدفی قابل ارزیابی است؛ زیرا در این صورت بعد از فرایند بازاریابی می‌توانید مشتریان‌تان را بشمارید و بررسی کنید که آیا به این هدف رسیده‌اید یا نه.
 3. قابل دسترسی: بسیاری از کسب و کارها این اشتباه بزرگ را مرتکب می‌شوند و اهدافی را برای بازاریابی دیجیتال خود تعیین می‌کنند که واقع گرایانه نیستند؛ بنابراین سعی کنید اهدافی تعیین کنید که بلند همتانه باشند، اما غیر واقع گرایانه نباشند.
 4. مربوط به اهداف کسب و کار شما: اهداف بازاریابی شما باید مربوط به اهدافی باشد که برای کسب و کار یا کمپین خود دارید؛ بنابراین اگر شما یک کمپین ایمیل محور ندارید، هدف شما نیز «جذب کردن X تعداد سابسکرایبر ایمیل» نخواهد بود.
 5. زمان‌بندی شده: ضروری است که برای رسیدن به اهداف‌تان مدت زمان خاصی را تعیین کنید. مثلاً X هفته، X ماه، X سال.

بودجه‌تان را بسنجید

ضروری است که بدانید دقیقاً چقدر می‌خواهید هزینه کنید. به این صورت می‌توانید استراتژی مناسبی را انتخاب کنید که با بودجه شما نیز سازگار باشد. اگر می‌خواهید از چند روش به بازاریابی بپردازید، بهتر است که برای هر کدام از فعالیت‌های بازاریابی‌تان بوجه ای جداگانه مشخص کنید. به این صورت شما خواهید دانست که برای هر کدام از روش‌ها، چقدر می‌توانید هزینه کنید. اگر این کار را انجام ندهید، ممکن است برای یکی از تاکتیک‌ها، بیش از اندازه هزینه کنید و برای اجرا کردن روش‌های دیگر، با کمبود بودجه وربرو شوید.

تغییرات لازم را ایجاد کنید.

در حین فرایند بازاریابی، باید به‌طور مستمر عملکرد استراتژی خود را بررسی کنید و در صورت نیاز، تغییراتی در آن ایجاد کنید. پس اجازه دهید یک بار دیگر به مورد شماره ۲ برگردیم و تأکید کنیم که هنگام تعیین اهداف، باید فاکتورهای مشخصی برای موفقیت اهداف خود تعیین کنید. به این صورت می‌توانید در آینده با بررسی کردن آن‌ها، به این نتیجه برسید که آیا استراتژی شما موفقیت‌آمیز بوده‌است یا خیر.

درآمد دیجیتال مارکتینگ چقدر است؟

بازاریابی حوزه ای بسیار گسترده‌است. یکی از جذاب‌ترین ایده های کسب و کار اینترنتی است که روند رو به رشد آن در کشورمان بسیار سریع و جالب است. امروزه یکی از ارکان هر کسب و کاری، بخش دیجیتال مارکتینگ آن است. باتوجه به این توضیحات، درآمد و حقوق یک بازاریاب دیجیتال، به حوزه فعالیت وی بستگی دارد. علاوه بر آن، بسیاری از بازاریاب‌ها به صورت فریلنسر فعالیت می‌کنند و در این صورت نیز میزان درآمد آن‌ها می‌تواند بسیار متفاوت از یکدیگر باشد. چرا که بستگی به میزان پروژه‌هایی دارد که تقبل می‌کنند. در ذیل لیستی از درآمد حدودی یک بازاریاب دیجیتال در حوزه‌های مختلف ارائه شده‌است. اما توجه کنید که این درآمد می‌تواند بسیار بیشتر یا کمتر نیز باشد.

این اطلاعات، در مورد متخصصینی ارائه شده‌است که سابقه کار کمتر از دو سال دارند. در بسیاری شرکت‌ها، افرادی که سابقه کار بیشتری دارند مبلغ بیشتری دریافت خواهند کرد. یک کارشناس یا کارشناس ارشد دیجیتال مارکتینگ با توجه به حوزه تخصصی خودش (مثال: کارشناس سئو، شبکه های اجتماعی و غیره)، در ماه می‌تواند تا 50٬000٬000 میلیون درآمد داشته باشد (یا بیشتر از آن). یک کارشناس شبکه اجتماعی، بین 1٬000٬000 تا 15٬000٬000 درآمد خواهد داشت. درآمد یک کارشناس مسئول تبلیغات نیز بین 2٬500٬000 تا 20٬000٬000 است. یک طراح سایت نیز با سابقه کار کمتر از دو سال نیز ممکن است بین 2٬000٬000 تا 15٬000٬000 درآمد داشته باشد.

 در عین حال، شرکت‌های بازاریابی وجود دارند که در ماه به طور مثال 1 میلیارد سود می‌کنند! بنابراین، این موضوع کاملاً بستگی به مهارت شما، میزان فعالیت‌تان و سابقه کارتان دارد. یک بازاریاب ممکن است پروژه ای به مبلغ یک میلیون یا یک میلیارد انجام دهد؛ بنابراین نمی‌توان به عدد دقیقی در این مورد تکیه کرد.

نتیجه‌گیری

نتیجه گیری

همان‌طور که متوجه شده‌اید، اهمیت دیجیتال مارکتینگ برای پابرجا ماندن و ترقی کسب و کارهای امروزی، انکار نشدنی است. اگر مایل هستید که کسب و کارتان رشد کند، باید آن را به مخاطبان بیشتر و بیشتری معرفی کنید. اگر با دقت و حوصله بررسی کنید، قطعاً متوجه خواهید شد که کمپانی یا کسب و کار شما هم قابلیت‌های نهفته بسیاری دارد، که می‌توان از طریق بازاریابی دیجیتال آنها را گسترش داد.

سوالات متداول

کدام رسانه برای بازاریابی دیجیتال مناسب تر است؟

 رسانه‌های بسیاری برای بازاریابی دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله اینستاگرام، توییتر، پینترست، فیسبوک، و پلتفرم‌هایی همچون گوگل یا یوتیوب. پاسخ این سؤال، بستگی به این دارد که جامعه هدف شما چه افرادی هستند و از چه رسانه ای بیشتر استفاده می‌کنند.
 این موضوع همچنین، به هدف شما نیز بستگی دارد. برای مثال اگر قصد فروش یک محصول را دارید، اینستاگرام می‌تواند گزینه ای عالی برای بازاریابی شما باشد. چرا که یک رسانه بصری است و بهترین پلتفرم برای نشان دادن تصاویر محصول شما است؛ بنابراین اگر جامعه هدف شما از اینستاگرام استفاده می‌کند، این گزینه انتخاب خوبی خواهد بود.
این مورد تنها یک مثال بود. اما شما می‌توانید با توجه به سوالات زیر، تشخیص دهید که در موقعیت خاص خودتان، کدام رسانه را باید انتخاب کنید:

جامعه هدف شما از چه رسانه ای بیشتر استفاده می‌کنند و به آن علاقه‌مند هستند؟
رقبای شما از چه رسانه ای برای بازاریابی استفاده می‌کنند؟
از طریق این رسانه اجتماعی به چه هدفی می‌خواهید دست پیدا کنید؟ آیا این رسانه برای هدف شما مناسب است؟
آیا به منابع کافی برای تولید محتوا در آن رسانه دسترسی دارید؟
برای مثال اگر شما از رسانه ای مثل پینترست یا اسنتاگرام برای بازاریابی استفاده می‌کنید، به یک طراح گرافیک و یک عکاس نیاز خواهید داشت. شما برای تولید تصاویر خوب از محصول‌تان که توجه مخاطب را به خود جلب کند، به این منابع نیاز خواهید داشت.
آیا این رسانه به شما امکان تحلیل و بررسی نتایج را می‌دهد؟

هزینه دیجیتال مارکتینگ چقدر است؟

اکثر شرکت‌ها یا متخصصین بازاریابی دیجیتال، پکیج‌های گوناگونی به مراجعه کنندگان ارائه می‌دهند. شما می‌توانید با هر بودجه ای که دارید، پکیج مناسب خود را انتخاب کنید.

Ditgital marketing برای چه کسب و کارهایی مناسب است؟

دیجیتال مارکتینگ می‌تواند برای هر کسب و کاری مناسب باشد. مهم نیست که چه محصولی می‌فروشید یا چه خدماتی ارائه می‌دهید. در هر صورت، دیجیتال مارکتینگ می‌تواند به شما کمک کند تا مخاطبین بیشتری را جذب برند خود کنید، فروش‌تان را افزایش دهید، آگاهی عمومی را در زمینه برند یا خدمات خود افزایش بخشید، و …

ابزارهای مورد نیاز کدام‌اند؟

ابزارهای مدیریت رسانه‌های اجتماعی: رسانه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام، فیسبوک و … یکی از ابزارهای بسیار کاربردی در بازاریابی اینترنتی هستند؛ بنابراین، ابزارهایی که به مدیریت شبکه‌های اجتماعی کمک می‌کنند، مثل Buffer یا Hootsuite نیز جزو ابزارهای دیجیتال مارکتینگ هستند. این ابزارها به شما کمک می‌کنند که پست‌های اجتماعی‌تان را مدیریت کنید و بازخورد مخاطبان را ارزیابی نمایید.

ابزارهای طراحی و دیزاین: ابزارهای دیزاین از جمله فتوشاپ و کانوا یا دیگر ویرایشگرهای تصاویر در بازاریابی شبکه‌ های اجتماعی یا دیگر روش‌های بازاریابی که با تصویر در ارتباط هستند بسیار کارآمد می‌باشند.

ابزارهای تحلیل و بررسی: به وسیله این ابزارها، شما می‌توانید میزان موفقیت کمپین تبلیغاتی خود را بسنجید. از جمله ابزارهای تحلیل و بررسی می‌توان به ابزار Google Analytics اشاره کرد که برای تحلیل و بررسی رشد وبلاگ یا سایت استفاده می‌شود. ابزارهایی مثل Social Fox نیز برای تحلیل و بررسی شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام به کار می‌رود.

ابزارهای تولید محتوا: ابزارهایی مانند Hubspot یا CoScheduele برای بازاریاب‌هایی که بیشتر بر تولید محتوا تمرکز دارند بسیار کارآمد هستند. این ابزارها به شما کمک می‌کنند که پست‌هایی که مخاطبان‌تان با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنند را تشخیص دهید.

موضوع مرتبط

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست