• تحلیل محتوا چیست آیا تا به حال این واژه به گوشتان خورده است؟
  • آیا می دانید کسب درآمد از طریق محتوا و ارتقاء آن از طریق آنالیز محتوا چگونه است؟

زمانی که متخصص ها می خواهند یک مسئله را بسنجند ابتدا به جمع آوری داده های مورد نظر می ‍پردازند؛ آن ها امیدوار هستند تا این داده ها پاسخ سؤالات آن ها را بدهد. به این کار آنالیز محتوا گفته می شود. ولی برای این که بیشتر با این موضوع آشنا شوید و بدانید «هدف از تحلیل محتوا چیست» و چه معجزه ای را در شناخت مخاطب و فروش شما رقم خواهد زد؛ هرچه سریع تر متن زیر را از سایت همکاری در فروش دایان افیلیت مطالعه کنید.

اگر تمایل دارید که PDF این مقاله را داشته باشید، می توانید از این قسمت دانلود کنید.

هدف تحلیل محتوا

هدف تحلیل محتوا چیست و چرا باید برای انجام این کار وقت بگذاریم؟

سرمایه اصلی شما به عنوان مخاطب فعالی که دنبال روش های نوین و علمی برای رشد بیرینس خود هستید( به طور کلی بیزینس در هر فضایی: سوشال، وب یا حتی فضای فیزیکی) توجه مخاطب است!

اغراق آمیز نیست اگر بگوییم تنها راه برای جذب توجه مخاطب یا مشتریان تولید محتواست. در فضای اشبا شده تولید محتوا نیز فضایی برای آزمون و خطا وجود ندارد زیرا باید دقیقاً بداند که آنها چه می کنند و چه میخواهند و این تنها با تحلیل و آنالیز محتوا و در تبع آن مخاطبین، به دست می آید.

اساساً دو راه برای جلب توجه و جذب ترافیک به وب سایت کسب و کار شما وجود دارد: خرید آن از طریق تبلیغات آنلاین یا ایجاد ارگانیک آن با ارسال محتوای آنالیز شده و با کیفیت در شبکه های اجتماعی یا وبسایت به دست می آید. روش اول ممکن است نسبتاً گران باشد،مخصوصا در فضای رقابتی اما یک محتوای سنجیده ممکن است به طرز شگفت انگیزی مؤثرتر از آن چیزی باشد که تصور می شود.

تحلیل محتوا نوعی تحلیل موضوعی است و با دیدن و مشاهده سرو کار دارد. با انجام این کار مفاهیم و کلماتی که کیفی هستند را به مقیاس های کمی تبدیل می کنیم. در مراحل بعدی لازم است برای بررسی روند تغییر داده ها بعضی تست های استنباطی را به کار گیریم.

هدف کلی از انجام آنالیز محتوا بر درک معانی و روابط کلمات متمرکز است؛ با تحلیل محتوا دنبال بعضی کلمات و اصطلاحات در متن می گردیم تا آن ها را از حالت کیفی به کمی تبدیل کنیم.

4بخش اصلی آنالیز محتوا

تحلیل محتوا چیست؟در واقع بررسی کیفیت محتوای منتشر شده را در قالب های مختلف مثل متن، ویدیو، تصویر یا … را تحلیل و آنالیز محتوا میگویند که این کار با هدف که اصلاح استراتژی محتوای انتخابی صورت می گیرد. در تحلیل و آنالیز محتوا 4 قسمت اصلی وجود دارد:

  1. کدام داده ها را برای تحلیل انتخاب کنیم: داده های از قبل موجود را آماده کنید. اولین گام مهم برای هر طرح تحقیقاتی، آماده سازی است. برای ارتقا هر چیزی اول باید ورژن موجود را بررسی و تحلیل کرد.
  2. بررسی محتوا: بعد از اینکه اطلاعات را ضبط کردید سعی کنید هر گونه خطا یا ناهماهنگی را در محتوای خود پیدا کنید. در این مرحله مصاحبه با مخاطبین و نظرات کاربران بسیار کمک کننده است.
  3. تحلیل اطلاعات داخلی: یکی از روش هایی که کم هزینه است و نیازی به دیتای بیرونی ندارد، بررسی محتوا از درون سازمان است. ااز کارمندان بخواهید نظر خود را به عنوان کماربر روی محتوا و موضوعات تولید شده اعلام کنند.
  4. مفهوم داده ها و کیفیت را تعریف کنید و برای آن شاخص اندازه گیری در نظر بگیرید. تا کجا باید برای تحلیل و آنالیز پیش برویم؟ این فرآیند دائمی است و باید بخشی از سیستم کاری شما باشد.

در یک کلام ما در تحلیل محتوا دنبال بررسی نحوه استفاده از روال کلمات کلیدی در بافت متن، رابطه بین کلمات مترادف و سنجش میزان استفاده از کلمات هستیم. برای این کار مقیاس های ساده را در نظر می گیریم؛ مانند حجم مطلب در یک صفحه از روزنامه یا مدت زمان یک برنامه تلویزیونی!

اگر دوست دارید با تحلیل محتوا و روش های آن آشنا شوید از انواع آموزش تولید محتوا استفاده کنید. ما در سایت دایان افیلیت از صفر تا صد این آموزش را برایتان آورده ایم.

روش تحلیل محتوا

روش تحلیل محتوا

روش هایی که برای تحلیل محتوا استفاده می شود سخت و پیچیده نیستند؛ زیرا هدف فقط دستیابی به داده های کیفی مطلوب و کارآمد است تا با روش های مناسب آن ها را به داده های کمی تبدیل کنیم. از روش های زیر برای جمع آوری داده های باکیفیت استفاده می شود:

محتوای یادداشت های ساده روزانه و نت برداری ها در تحقیقات میدانی

متن نامه ها

محتوای سخنرانی ها و مصاحبه ها

کتاب ها، مقالات، اسناد مکتوب تاریخی و رسانه ها

متخصصان تحلیل محتوا تمام آنچه در این منابع به صورت ارتباطی مطرح می شود را با روش های خاص به داده های قابل ارزیابی تبدیل می کنند. امروزه به کارگیری روش های تولید محتوا از پردرآمدترین تکنیک های بازاریابی دیجیتال به شمار می آیند و اگر با این تکنیک ها آشنایی کامل داشته باشید می توانند در مدت کمی با ایجاد درآمد فوق العاده و باورنکردنی زندگی شما را متحول کنند.

مراحل تحلیل محتوا

حالا که متوجه شدیم «تحلیل محتوا چیست» بیایید ببینیم اصلاً این کار چگونه انجام می شود. تحلیل محتوا 8 مرحله را دربرمی گیرد:

1.آماده سازی داده ها

در مرحله اول داده ها باید آماده سازی شوند؛ یعنی آن ها را از منابع معتبر رونویسی و قالب بندی کنیم تا بتوانیم تکنیک های آنالیز را روی آن ها انجام دهیم.

2.مشخص کردن واحدهای اندازه گیری

در مرحله دوم می آییم واحدهای اندازه گیری را مشخص می کنیم. اما این واحدهای اندازه گیری چه هستند؟ این واحدها همان کلمات مورد نظر ما هستند که می خواهیم حجم تکرارشان را در متن بسنجیم؛ درواقع ببینیم چند بار در متن آمده اند.

3.تعیین سیستم کدگذاری

در مرحله سوم از تحلیل محتوا سیستم کدگذاری خود را مشخص می کنیم؛ یعنی می آییم هر کدام از کلمات مورد نظر را که در متن مشخص کرده ایم به یک کد تبدیل می کنیم. در کدنویسی متن باید نظرات پژوهشگرانی که قبلاً روی این محتوا کار کرده اند را هم لحاظ کنیم.

4.سنجش تکنیک های کدگذاری

در مرحله چهارم متخصص نمونه ای از متن را که کدگذاری کرده آزمایش می کند. با این کار مشخص می شود که آیا برای کدگذاری این بخش از تکنیک های معتبری استفاده شده و به ویرایش احتیاج دارد یا خیر!

5.تبدیل داده های کیفی به کمی

در مرحله پنجم از تحلیل محتوا کدگذاری متن به اتمام می رسد و داده های کیفی به کمی تبدیل می شوند.

6.ارزیابی مجدد کدگذاری

کسب اطمینان از کدگذاری را در این قسمت بررسی می کنیم. در مرحله ششم باید کدگذاری را مجدد روی داده ها تکرار کنیم و مطمئن شویم که کار را درست انجام داده ایم یا نه. برای این کار لازم است بیشتر از یک نفر تحلیل محتوا را انجام دهد تا ببیند نتایج مشابه دریافت می کند یا خیر!

7.استفاده از آمار استنباطی

در مرحله هفتم سراغ تکنیک های آمار استنباطی می رویم تا ببینیم داده های کدگذاری شده ما می توانند به سؤالات مبهمی که برایمان پیش آمده پاسخ دهند یا نه!

8.تهیه گزارش

بعد از انجام هفت مرحله بالا، در نهایت از کار نتیجه می گیریم و یک گزارش از کاری که انجام داده ایم تهیه می کنیم.

کاربردهای تحلیل محتوا

اما در موقعیت های زیر بیشتر به پاسخ سؤال هدف از تحلیل محتوا چیست؟ پی می بریم:

سنجش میزان تمرکز یا رفتارهای ارتباطی در یک فرد یا سازمان

سنجش وضعیت روانی و عاطفی افراد

تعیین الگوها در ارتباطات افراد

شناسایی واکنش های نگرشی و رفتاری افراد به ارتباطات

شناسایی تفاوت های فرهنگی و بین المللی در ارتباطات

این کاربردها بخشی از اهمیت تحلیل محتوا را نشان می دهد. همانطور که ملاحظه کردید تحلیل و استراتژی محتوا در علوم ارتباطی و روانشناختی خیلی کاربرد دارد و پایه مهمی در جمع آوری اطلاعات در این زمینه ها محسوب می شود.

مزایا و معایب تحلیل محتوا

مزایا و معایب تحلیل محتوا

روش تحلیل محتوا عالی است اما نه در همه موارد؛ حتی گاهی در بعضی تحقیقات روانشناختی نتایجی که از این روش به دست می آید اعتبار کافی ندارد و داده ها باید از نو آزمایش شوند. اما مزایا و معایب آن عبارت اند از:

نقاط قوت تولید محتوا

داده های کمی نسبت به کیفی باعث می شوند راحت تر بتوانیم نتایج را مقایسه کنیم و از آنچه به دست آورده‎ایم گزارش بنویسیم.

روش تحلیل محتوا ارزان و مقرون به صرفه است.

تحلیل و «آنالیز محتوا» یک روش استاندارد و فوق حرفه ای با ضریب پاسخگویی بالا است؛ به عبارتی نتایج این سیستم قابل اعتماد هستند چون هم با تکنیک های تخصصی انجام می شود هم چند کارشناس در آن دخالت دارند.

نقاط ضعف تحلیل محتوا

امکان دارد در نهایت بعضی از داده ها به دلیل تطابق نداشتن با موضوع کاریمان حذف کنیم؛ این یعنی بخشی از زحمت و تلاش ما نادیده گرفته می شود.

در کار تحلیل محتوا متن زمینه خیلی مهم است؛ ولی بارها دیده ایم متنی که برای آنالیز و ویرایش به دست ما می رسد بی نظمی هایی دارد که باعث می شود نتوانیم آن را درست تفسیر کنیم و اعتبار نتایج نهایی کاهش پیدا کند.

در تحلیل محتوا باید سوگیری را کنار بگذارید؛ شاید کمی وقت گیر باشد اما لازم است همه محتواهایی که در اختیار دارید را ارزیابی کنید حتی محتواهایی که احتمال می دهید با موضوع کاری شما مرتبط نیستند. این نکات را به خاطر بسپارید زیرا اگر هدفتان کسب درآمد از تولید محتوا باشد باید همه جوانب کار را بدانید.

نمونه تحلیل محتوا

نمونه تحلیل محتوا

خب حالا که کاملاً پاسخ سؤال تحلیل محتوا چیست می دانید و با اهداف و روش های آن آشنا هستید بیایید به عنوان تمرین یک نمونه از آن را باهم بررسی کنیم. در این قسمت ما قرار است یک آزمایش روانشناختی برای ارزیابی سطح بیش فعالی در کودکان 3 ساله انجام دهیم:

رونویسی مصاحبه

در مرحله اول یعنی آماده سازی داده ها از یک روش  جمع آوری اطلاعات به نام “رونویسی مصاحبه” استفاده می کنیم؛ یعنی تک تک کلمات و رفتارهای کودک را می سنجیم و یادداشت می کنیم.

مشخص کردن واحد اندازه گیری

در مرحله دوم باید واحدهای اندازه گیری مشخص شود. بر این اساس روانشناس برای رفتارها و صحبت هایی از کودک که نشان دهنده رفتار بیش فعالانه او هستند رمزگذاری می کند.

در نظر گرفتن کد

در مرحله سوم این رفتارها باید به یک کد تبدیل شوند. حالا که از اینجا به بعد این رفتارها متغیر نامیده می شوند مبنای محاسبه ما قرار می گیرند؛ به عبارتی رفتارهایی در کودک مثل “بی توجهی به صحبت های دیگران” یا “پرخاشگری غیرطبیعی” به عنوان کد در نظر گرفته می شوند. این رفتارها به نوعی همان “کلمات کلیدی” ما در متن مصاحبه به شمار می آیند!

اعتبار سنجی کد

در این مرحله گوشه ای از مصاحبه را که با تکنیک های ویژه کدگذاری کرده ایم روی کل متن پیاده می کنیم ببینیم آیا این شکل کدگذاری اعتبار لازم را دارد یا خیر.  بعد از دریافت اطمینان میتوانیم کل محتوای مصاحبه را کدگذاری کنیم.

آزمون آماری t

حالا برای کسب اطمینان نهایی یک روانشناس دیگر هم متن مصاحبه را کدگذاری می کند تا از صحت نتایج دریافتی مطمئن شود. موقع به کارگیری روش های آمار استنباطی، برای این که روانشناس یک نمره مستقل برای محتوا کسب کند آزمون آماری t مستقل انجام می دهد.

در این آزمون نتیجه مصاحبه کودکانی که قبول شده اند و کودکانی که رد شده اند سنجیده می شوند تا متخصص بفهمد دلیل رد شدن تعدادی از کودکان در آزمون چه بوده است؛ آیا قبول نشدن آن ها با فرضیه او همخوانی دارد؟!

زمانی که برای آشنایی با حرفه بازاریابی محتوایی اقدام کنید، به درک بهتری درباره علم تحلیل محتوا می رسید. در ظاهر قضیه تفاوت های چشمگیری بین این دو حرفه مشاهده می شود و بازاریابی محتوایی بیشتر در قالب موضوعات تجاری و کسب درآمد مطرح است و تحلیل محتوا حالت علی و آماری دارد.

 اگر کمی دقت کنید متوجه می شوید در موضوعات اساسی مانند سنجش حجم کلمات کلیدی در متن شباهت های اساسی بین آن ها وجود دارد و گاهی لازم است یک متخصص کانتنت مارکتینگ با مفاهیم تحلیل محتوا آشنا باشد.

سخن پایانی  

فکر نکنیم ابهامی بابت سؤال تحلیل محتوا چیست؟ باقی مانده باشد. همانطور که متوجه شدید آنالیز محتوا یک علم ترکیبی است که با اصول تولید محتوا و پیاده سازی روش های آماری روی آن سروکار دارد. این حرفه در خیلی از مشاغل مهم جامعه به خصوص روانشناسی از کاربرد گسترده برخوردار است. با این توضیحات الان می توانید بگویید هدف از تحلیل محتوا چیست؟

سؤالات متداول

تحلیل محتوا چیست؟

علم آنالیز میزان استفاده از کلمات مهم و کلیدی در متن محتوا با سیستم پیشرفته کدگذاری و آماری را تحلیل محتوا گویند.

آنالیز محتوا بیشتر در کدام حرفه مورد استفاده قرار می گیرد؟

در حرفه های روانشناسی برای ارزیابی نارسایی های روانی و رفتاری از آنالیز محتوا استفاده می شود.

4/5 - (3 امتیاز)

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست