نرخ پرش چیست؟ Bounce rate بالا مناسب بهتر است یا کمتر؟ آیا نرخ پرش بر روی نتایج جستجوی گوگل تأثیر میگذارد؟ الگوریتم Pogo – Sticking چیست؟ چطور میتوان در گوگل آنالیتیکس نرخ پرش وبسایت خود را بررسی کنم؟ منظور از بهینه سازی بانس ریت چیست؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا با این اصطلاح، به عنوان یکی از مهمترین اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ، آشنا شوید.

نرخ پرش یا Bounce rate چیست؟

تعریف نرخ پرش چیست؟

اکثر افراد تصور میکنند که «نرخ پرش» بالا خیلی نامناسب و نرخ پرش پایین، مناسب است. البته به‌صورت کلی می‌توان همینطور گفت؛ اما همیشه هم اینطور نیست. برای درک بهتر این موضوع، باید این سؤالات را از خودتان بکنید:

 • هدف اصلی این پیج چیست؟
 • بنچ‌مارک یا همان معیار سنجش نرخ پرش چیست؟
 • آیا بهبود نرخ پرش باعث افزایش سود و بهبود کانورژن میشود؟
 • کیفیت ترافیک لندینگ پیج چطور است؟
 • بهترین نمونه های لندینگ پیج چه ویژگی هایی دارند؟

سؤال اول در بین این سؤالات از اهمیت بیشتری برخوردار است. اگر شما ترافیک پولی از جستجوی گوگل روانه لندینگ پیج خودتان می‌کنید و نرخ پرش شما خیلی بالا است، بله، شما حتماً باید تمرکزتان را بر کاهش نرخ پرش قرار دهید.

در حقیقت تحلیل وضعیت نرخ پرش در لندینگ پیج تراکنشی یک روش عالی برای ایجاد نرخ تبدیل بهتر محسوب می‌شود. ابتدا به بخش Behavior سپس به بخش Site Content و در نهایت به بخش Landing Pages بروید و از قابلیت مقایسه که در سمت راست صفحه قرار دارد کمک بگیرید. سپس در منوی کشویی باز شده، نرخ پرش را انتخاب کنید.

در این باره شما باید موارد مختلف را نیز در نظر بگیرید. به‌عنوان مثال اگر در بخش بلاگ یک مقاله طولانی با بیش از 3،000 کلمه دارید، شاید یک کاربر از خواندن این متن لذت ببرد، آن را به‌صورت کامل مطالعه کند و حتی آن را پرینت بگیرد و سپس از سایت شما برود. این اتفاق بدی نیست.

خوشبختانه در این مثال که برای شما آوردیم، کاربر با وبسایت شما در حال تعامل است. پس این زمانی که در وبسایت شما صرف کرده است، زمان تعامل محسوب می‌شود. فقط باید به این نکته دقت داشته باشید که نرخ پرش کم همیشه خوب نیست و نرخ پرش بالا همیشه بد نیست.

تفاوت bounce rate با exit rate چیست؟

نرخ خرج یا همان exit rate موقعی که است که شما وارد یک صفحه ای می شود و از آن خارج می شوید و در واقع کلا از سایت خارج می شود. میزان خروج از یک صفحه به exit rate برمی گردد. اما در بانس ریت، شما وارد صفحه می شود از آن وارد صفحه ای دیگر و همینطور به بعد ادامه دارد.

به تصویر زیر نگاه کنید:

https://ahrefs.com/blog/bounce-rate/#bounce-rate-exit-rate-dwell-time

بهترین توضیح برای تفاوت این دو مفهوم، تصویر بالاست.

با توجه به تصویر بالا، کلیه session ها از صفحه A شروع شده اند، پس نرخ پرش (بانس ریت) صفحه A برابر با عدد 33% است. اما صفحات B/C بانس ریت آن ها برابر با 0% است چرا؟ چون که هیچ کدام یک از session ها از این دو صفحه شروع نشده اند.

اما در مورد نرخ خروج:

 • نرخ خروج صفحه A برابر با 33%
 • نرخ خروج صفحه B برابر با 50%
 • نرخ خروج صفحه C برابر با 0%

این عکس به تنهایی بهترین عکس کل تاریخ بشریت برای جاافتادن مطلب نرخ پرش و خروج و تفاوت این دو است.

لطفا توضیحات بالا را یک بار دیگر مطالعه کنید تا هیچ مشکلی درباره این دومفهوم نداشته باشید.

نحوه محاسبه نرخ پرش سایت چگونه است؟

نحوه محاسبه bounce rate چگونه است؟

نرخ پرش یک وبسایت با تقسیم تعداد Sessionهای یک تک پیج بر تعداد کل Session های وبسایت محاسبه میشود. به‌عنوان مثال اگر 100 کاربر وارد وبسایت شما شوند ( تعداد کل Sessionها) و 5 کاربر بدون آنکه درخواستی داشته باشد صفحه را ترک کند ( Session تک پیج)، نرخ پرش وبسایت 5 درصد خواهد بود.

نرخ پرش وبسایت = سشن تک پیج / کل سشن ها

نرخ پرش یک پیج نیز به همین روش محاسبه میشود، اما معیارها بر اساس یک پیج تغییر پیدا میکنند. برای محاسبه نرخ پرش یک پیج، تعداد سشن های یک تک پیج که بر روی یک پیج خاص آغاز میشوند و در همانجا نیز به پایان میرسند را تقسیم بر تعداد کل سشن هایی کنید که در همان پیج آغاز میشوند و ادامه پیدا میکنند.

به‌عنوان مثال اگر 50 کاربر بر روی هوم پیج شما بیایند و 2 تای آن‌ها بدون ایجاد درخواست صفحه را ترک کند، نرخ پرش هوم پیج شما 4 درصد خواهد بود.

نرخ پرش یک پیج = سشن های تک پیج بر روی یک صفحه / تعداد کل سشن هایی که از همان پیج آغاز شدند

از کجا میتوانیم بانس ریت را در گوگل آنالیتیکس مشاهده کنیم؟

همانطور که در مطلب آموزش گوگل آنالیتیکس گفته شد، شما میتوانید در جدول داده های نهایی که در با کلیک بر روی بخش Behavior و سپس ورود به بخش Site Content و انتخاب تمام صفحات، مقدار نرخ پرش را به‌صورت درصد در تمامی صفحات مشاهده نمایید.

برای آنکه در گوگل آنالیتیکس مقدار نرخ پرش را برای یک تک صفحه مشاهده کنید، فقط کافیست تا نام صفحه مورد نظر را در همین صفحه جستجو کنید. همچنین میتوانید از قابلیت جستجوی پیشرفته استفاده نمایید تا به نتایج دلخواه برسید.

 چرا گوگل از بانس ریت به‌عنوان یک شاخص رتبه بندی سایت ها استفاده نمیکند؟

بر اساس نحوه عملکرد شاخص پرش، کاملاً مشخص است که چرا گوگل از این شاخص به‌عنوان یک معیار اندازه‌گیری در SERP استفاده نمیکند. در ادامه دلایل این کار گوگل را به شما نشان خواهیم داد:

نرخ پرش یک معیار قابل اطمینان برای اندازه‌گیری کیفیت یک وبسایت نیست

همان طور که در بخش قبلی اشاره کردیم، نرخ پرش به‌خوبی قادر به اندازه‌گیری تعامل کاربر با صفحه شما نیست. در حقیقت نرخ پرش نمیتواند نشان دهد که زمان صرف شده کاربر بر روی صفحه به‌خاطر تعامل یا چیز دیگری است. همچنین نرخ پرش در کسب‌وکارهای مختلف، با یکدیگر متفاوت هستند. بر اساس Clicktale، بلاگ‌ ها دارای نرخ پرش بین 70 تا 90 درصد هستند. این در حالی است که نرخ پرش وبسایت‌های دارای محتوا بین 40 تا 60 درصد متغیر است. همچنین نرخ پرش وبسایت‌های خدماتی به 10 الی 30 درصد میرسد.

پس با توجه به تمامی این موارد، اصلاً منطقی به نظر نمیرسد که گوگل بر اساس نرخ پرش، کیفیت یک وبسایت را بسنجند. دلیل اصلی این است که هدف و کاربر یک سایت با وبسایتهای دیگر تفاوت دارد و همین مسئله باعث تغییر نرخ پرش آن خواهد شد.

وبسایت DatingSolutions نیز حاکی از همین مشکل است. نرخ پرش این وبسایت به شدت بالاست. دلیل این نرخ پرش بالا این است که تصاویر بسیاری از این وبسایت در بین نتایج جستجوی گوگل به نمایش در می آید.

زمانی که کاربران بر روی تصویر خود کلیک میکنند، تصویر به نمایش در می آید و یک کلیک برای وبسایت محسوب میشود. این در حالی است که کاربران بعد از تماشای تصویر، آن را به سرعت میبندند و همین مسئله باعث افزایش نرخ پرش میشود. جداسازی این نوع کاربران از کاربران معمولی امکان ندارد. زیرا هم در تولید محتوا برای وبسایت و هم در تصاویر از یک کلیدواژه استفاده میشود.

گوگل انگیزه‌ای برای دسترسی به داده‌های آنالیتیکس ندارد

همه ما تصور میکنیم که داده های گوگل آنالیتیکس کاملاً بدون ایراد و بی نقص هستند. این در حالی است که خود گوگل اینطور فکر نمیکند.

مردم به دو دلیل تصور میکنند که گوگل به دستیابی به داده های آنالیتیکس وبسایت ها علاقه دارد. در ادامه شما را با دلایلی که مردم گمان میکنند این کار برای گوگل لذت بخش است، آشنا خواهیم کرد. البته بخشی از این دلایل گمانه زنی هایی است که درباره الگوریتم عملکرد گوگل وجود دارد.

دلیل شماره 1» گوگل با کمک این داده ها، برای کاربران ویژه خود امتیاز خاصی قائل میشود.

سناریو پشت این گمانه زنی بسیار ساده است. طبیعتاً گوگل به‌دنبال اسپانسر و حامی مالی برای کسب‌وکار خود میگردد. مشکل اینجاست که این فرضیه کاملاً بر اساس حدس و گمان است و هیچ سندی حاکی از این موضوع وجود ندارد.

همچنین اگر گوگل بخواهد این کار را انجام دهد، با مشکلات قانونی بسیار سختی رو‌به‌رو خواهد شد. از طرف دیگر اگر گوگل این کار را انجام دهد، نتایج جستجو دیگر ارگانیک و طبیعی نخواهد بود و در نهایت ضرر اصلی به خود گوگل باز میگردد. این در حالی است که در تمامی این مدت، گوگل تلاش کرده است تا رفتاری کاملاً بی طرفانه داشته باشد و این کار اساس کلی گوگل را زیر سؤال میبرد.

دلیل شماره 2» داده های گوگل آنالیتیکس برای گوگل بسیار ارزشمند هستند.

برخی افراد بر این باور هستند که با نصب گوگل آنالیتیکس، گوگل به اطلاعات مختلف وبسایت شما دسترسی پیدا میکند و به‌عنوان مثال میتواند به این شکل نرخ پرش وبسایت شما را در SERP لحاظ کند. خب از نظر ظاهری شاید این دلیل منطقی به نظر برسد؛ اما جالب است بدانید که گوگل به هر آنچه که نیاز داشته باشد، دسترسی دارد و هیچ نیازی به این نیست که با کمک گوگل آنالیتیکس به اطلاعات وبسایت شما دسترسی پیدا کند.

در همین راستا،  Matt Cutts، یکی از اعضای وب اسپم گوگل در یک محاسبه خبری به شکل غیر مستقیم به این مسئله اشاره کرد و گفت که :« شما میتوانید از گوگل آنالیتیکس استفاده کنید و میتوانید از آن استفاده نکنید، به هر صورت گوگل آنالیتیکس نتایج جستجوی گوگل را تغییر نمیدهد»

پس با توجه به این مسائل، گوگل آنالیتیکس هیچ تأثیری در الگوریتم جستجوی گوگل ندارد.

گوگل آنالیتیکس را به سادگی میتوان دستکاری کرد

پست های زیادی درباره اینکه چطور میتوان رفتار ربات گونه را در گوگل آنالیتیکس فیلتر کرد وجود دارند و همگی نشان میدهند که گوگل آنالیتیکس ذاتاً غیرقابل اطمینان است. اگر گوگل آنالیتیکس به اندازه کافی قدرتمند نیست که نمیتواند به‌صورت خودکار رفتارهایی که باعث دستکاری نتایج میشوند را فیلتر کند، پس دلیلی وجود ندارد که گوگل از این داده های ضعیف در سیستم رده بندی نتایج خود استفاده کند.

بسیاری از وبسایت ها از گوگل آنالیتیکس استفاده نمیکنند

در حال حاضر 94.6% از وبسایت های مارکتینگ از گوگل آنالیتیکس استفاده میکنند، پس اینکه بخواهیم در نظر داشته باشیم یک وبسایت از گوگل آنالیتیکس استفاده نمیکند، بسیار بعید است. با وجود این باید وبسایت W3Tech بر اساس تحقیقات خود اعلام کرده است که فقط 54.3 کل وبسایت های جهان از گوگل آنالیتیکس استفاده میکنند.

جالب تر اینجاست که این وبسایت ها نه فقط از گوگل آنالیتیکس، بلکه از هیچ کدام از ابزارهای تحلیلی دیگر  همانند Clicky, new0 relic, Amplitude, Heal, Yandex Metrica و wordpress jackpack نیز استفاده نمیکنند. به همین خاطر گوگل نمیتواند از نرخ پرش به‌عنوان یک معیار سنجش استفاده کند.

الگوریتم Pogo-Sticking چیست؟

الگوریتم pogo sticking چیست؟

هرچند از این جهت همان طور که قبلاً اشاره کردیم، نرخ پرش را به‌صورت درصد در گوگل آنالیتیکس مشاهده میکنیم. در نهایت بر هیچ‌کس پوشیده نیست که گوگل به نتایج گوگل آنالیتیکس برای درک بهتر ترافیک و محتوای یک سایت نیاز ندارد. بلکه گوگل از ابزارهای مخصوص به خود استفاده میکند تا نرخ پرش یک وبسایت را اندازه‌گیری نماید. این ابزار هم الگوریتم Pogo-Sticking نام دارد.

الگوریتم Pogo – Sticking یک ابزار برای رهگیری پوگو استیکینگ کاربران است. زمانی که کاربر بر رویی یک لینک کلیک میکند و متوجه میشود این لینک آن چیزی نیست که به‌دنبال آن میگشته، بر روی یک لینک دیگر کلیک میکند و این همان الگوی پوگو استیکینگ است. این الگو یعنی کاربر از یک صفحه به صفحه دیگر میرود تا بتواند نتیجه دلخواه خودش را پیدا کند.

یک صفحه وب یا برای مخاطب جذاب است و نیاز او را رفع میکند یا اینکه برای مخاطب مناسب نیست و باعث میشود تا مخاطب صفحه را ترک کند. در نتیجه میتوان گفت که معیار دقیقتری است. به‌عنوان مثال گاهی ممکن است نرخ پرش بالا مناسب باشد؛ اما پوگو استیکینگ همواره برای وبسایت یک امتیاز منفی محسوب میشود.

بر اساس معیار جستجوی پوگو استیکینگ، گوگل تعداد کلیک یک کاربر پیش از آنکه به نتیجه نهایی برسد را اندازه‌گیری میکند. اگر کاربرتان بعد از اینکه از صفحه شما بازدید کرد بر روی لینک های دیگر کلیک کند و نرخ پرش شما بالا باشد، الگوریتم گوگل تشخیص میدهد که شما باعث پوگو استیک کاربر میشوید.

به این ترتیب تصمیم میگیرد که به شما یک امتیاز منفی دهد. زیرا کاربر قادر نیست که نیاز خود را با وبسایت شما برطرف کند. این مسئله امکان دارد به‌خاطر طراحی گیج کننده صفحه شما باشد یا اینکه از کلمه کلیدی غیر مرتبط استفاده کرده باشید یا اینکه حتی میزان محتوای شما برای مخاطب کافی نباشد.

گوگل بر اساس این الگوریتم، میزان پوگو استیکینگ وبسایت شما را که باعث نرخ پرش میشود را اندازه‌گیری نمیکند، بلکه تعداد کلیک های بلند و تعداد کلیک های کوتاهی که وبسایت شما تولید میکند را لحاظ خواهد کرد. در ادامه شما را با مفهوم کلیک بلند و کلیک کوتاه آشنا خواهیم کرد.

کلیک بلند زمانی اتفاق میافتد که کاربر بر روی یکی از نتایج کلیک میکند و بر روی آن صفحه به مدت طولانی باقی میماند. در این شرایط آن‌ها به صفحه نتایج دوباره باز نمیگردند. از طرف دیگر یک کلیک کوتاه وقتی اتفاق می افتد که کاربر بر روی لینک یکی از نتایج کلیک میکند و بعد از دیدن صفحه، به سرعت دوباره به صفحه نتایج باز میگردد. کلیک بلند بهترین نشانه از رضایت کاربر به حساب می آید و گوگل بر همین اساس به یک وبسایت امتیاز میدهد.

یکی از ترفندهای سئو 2021 و ارتقاء رتبه وبسایت همان طور که انتظار میرود، باید نسبت کلیک بلند به کلیک کوتاه تا حد امکان بیشتر باشد. پس به جای تمرکز بر روی Bounce Rate بهتر است بر روی کلیک بلند و کلیک کوتاه تمرکز داشته باشید. البته این مسئله نباید باعث شود که کلاً نرخ پرش را فراموش کنید. جالب است بدانید که هنوز هم از نظر گوگل آنالیتیکس، نرخ پرش میتواند تأثیرگذار باشد!

مقدار مناسب نرخ پرش چیست؟

میزان «Bounce Rate» وبسایت شما به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه عوامل کلیدی آن را به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد:

 • نوع ترافیکی که شما جذب می‌کنید. مخاطبان شما فقط به‌دنبال اطلاعات کمپانی شما میگردند یا دنبال اطلاعات خاصی هستند؟ افرادی که با کمپانی شما آشنا هستند، سریعتر از افرادی که به‌دنبال اطلاعات هستند پرش میکنند. اگر شما یک فروشگاه اینترنتی دارید، باید ببینید که آیا ترافیک شما قصد خرید دارند؟ یا اینکه فقط به‌دنبال گزینه های مختلفی هستند که برای خرید پیش رو دارند؟
 • منبع اصلی ترافیک شما. مخاطبانی که از نتایج گوگل وارد صفحه شما میشوند، پرش کمتری در مقایسه با مخاطبانی دارند که به‌عنوان مثال از فیسبوک وارد وبسایت شما میشوند. افراد زمانی که در محیط کار حضور دارند یا اینکه مشغول بازی هستند، طرز فکر متفاوتی خواهند داشت.
 • صفحه ای که مخاطب شما ابتدا وارد آن میشود یا به اصطلاح در آن فرود می آید. صفحات بلاگ معمولاً دارای نرخ پرش بیشتری در مقایسه با صفحات محصول و خدمات دارند. به‌عنوان مثال اگر کاربران به‌صورت مستقیم به صفحه اصلی یا همان هوم پیج شما بیایند، آن‌ها نباید به سرعت صفحه شما را ترک کنند؛ اما اگر آن‌ها وارد صفحه یک مقاله قدیمی در بلاگ شما شوند که به هیچ صفحه دیگری لینک نشده است، باید انتظار نرخ پرش بسیار بالا داشته باشید. برای حل این مشکل بهتر است درباره ساخت بلاگ هایی با نرخ کانورژن بالا اطلاعات پیدا کنید.
 • طراحی و پوسته ظاهری وبسایت شما. زمانی که یک وبسایت دارای طراحی گیج کننده باشد، کاربر به سختی بتواند به صفحات مختلف برود یا ظاهری قدیمی داشته باشد، باعث افزایش نرخ پرش میشود. در عین حال زمانی که یک وبسایت برای کاربران موبایل نیز طراحی شده باشد، استفاده راحتی داشته باشد و آن را به‌خوبی طراحی کنند، باعث کاهش نرخ پرش خواهد شد. همواره باید این مسئله را در نظر داشته باشید که کاربر به محض ورود از خودش میپرسد که آیا این وبسایت همان چیزی که انتظارش را دارم به من میدهد؟ اگر اینطور نباشد، به سرعت صفحه شما را ترک میکند.
 • وضوح و شفافیت پیام شما. آیا وبسایت شما در همان لحظه ورود به‌صورت شفاف نشان میدهد که کمپانی شما چیست، چه هدفی دارد و چه مخاطبانی را جذب میکند؟ سر کاربران شما بسیار شلوغ است و به سادگی تمرکزشان را از دست میدهند. اگر آن‌ها به سرعت پاسخ سؤال خود را از وبسایت شما پیدا نکنند، به سرعت وارد وبسایت های دیگر میشوند تا پاسخ خود را پیدا کنند و در نتیجه وبسایت شما را ترک میکنند. این مسئله یکی از مهمترین دلایل افزایش نرخ پرش محسوب میشود.
 • سرعت و کارایی وبسایت شما. زمانی که سرعت بارگذاری وبسایت شما کند باشد، کانورژن کاهش پیدا کرده و نرخ پرش افزایش پیدا میکند. این مسئله بسیار ساده است. بر اساس آمار گوگل، 53 درصد از کاربران موبایل اگر یک وبسایت تا 3 ثانیه باز نشود، آن را ترک میکنند.

در نهایت باید بدانید که معمولاً باید تلاش داشته باشید که نرخ پرش وبسایت شما کمتر از 40 درصد باشد. نرخ پرش بین 40 تا 55 درصد نیز بد نیست. زمانی که نرخ پرش شما بین 55 تا 65 درصد باشد، نشان میدهد که وبسایت شما به بهبود جدی نیاز دارد. اگر نرخ پرش شما بیش از 90 درصد یا کمتر از 20 درصد باشد نیز نشان دهنده یک مشکل و خطا در کدنویسی است. به سادگی با در نظر گرفتن این مسائل خواهید دید که تأثیر «نرخ پرش چیست» و چطور باید آن را کاهش دهید.

روش های کاهش نرخ پرش چیست؟

راه های کاهش نرخ پرش چیست؟

خب تا به اینجای کار میدانیم که مقدار مناسب نرخ پرش چیست و چطور باید به این نرخ پرش مناسب دست پیدا کنیم. حالا باید به‌دنبال روش هایی باشیم که تعامل کاربر را افزایش دهیم و به این طریق باعث کاهش نرخ پرش شویم.

هرچه سریعتر کاربر احساس کند که سایت شما مفید است، احتمال اینکه با سایت شما تعامل برقرار کند بیشتر خواهد بود. برای افزایش کارایی سایت، شما همواره باید وضعیت وبسایت خود را مانیتور کنید، از تست های مختلف استفاده نمایید و به‌صورت مدام با مشتریان و کاربران خود در ارتباط باشید. این مسئله یک چهارچوب کلی برای کاهش نرخ پرش محسوب میشود؛ اما در ادامه قصد داریم تا شما را با نکاتی کلیدی آشنا کنیم که باعث کاهش نرخ پرش شما خواهند شد.

نویگیشن کاملاً واضح داشته باشید

نویگیشن واضح به شما کمک میکند تا کاربرتان متوجه شود دقیقاً در چه بخشی قرار دارد و با کمترین میزان فکر کردن میتواند به بخشی که میخواهد برود. به‌عنوان مثال به وبسایت Bathstore.com نگاه کنید.

این وبسایت یک سیستم نویگیشن بسیار عالی دارد. در این وبسایت مشتریان میتوانند به هر یک از بخش های مختلف حمام و دستشویی خود دسترسی پیدا کنند. منوی آن بسیار مفید است و انگار که فروشنده از آن‌ها میپرسد که به‌دنبال چه نوع حمامی هستید؟ آیا این حمام برای شما مناسب نبود؟ اکی، پس بعدی را به شما معرفی میکنیم.

در مرحله بعد از کاربر میپرسد که آیا از این سبک حمام خوشتان آمد؟ مناسب نبود؟ ایرادی ندارد،  حالا این استایل را چک کنید. بعد از تمامی این مراحل، به مشتری راه کاری ارائه میدهد تا بتواند انتخابی بسیار مناسب داشته باشد. با این روش نویگیشن، مشتری به‌هیچ‌وجه گیج نمیشود، در وبسایت گم نخواهد شد و به این ترتیب به بهترین شکل ممکن خرید خود را انجام میدهد.

در مقابل وبسایت https://alfredsung.com/ را در نظر بگیرید. در این وبسایت خبری از نوشته یا منوی مناسب نیست. مخاطب باید نشانگر موس خود را بر روی هر محصول ببرد تا منوی آن مشخص شود. در حقیقت میتوان گفت که این وبسایت فقط بر زیبایی پیج خود تأکید دارد و خبری از بازاریابی و نویگیشن اصولی در آن نیست. همین مسئله باعث میشود تا نرخ پرش این وبسایت تا حدود 80 افزایش پیدا کند. این یعنی وبسایت عملاً برای کاربر بدون فایده است و هیچ تمایلی به استفاده از آن ندارد.

از هوم پیج خود برای جذب مخاطب استفاده کنید

بهتر است هوم پیج خود را به‌عنوان مسئول پذیرش هتل بدانید. مسئول پذیرش به‌صورت کلی دو وظیفه دارد. اول اینکه رزرو اتاق شما را پیدا کند و کاری کند که شما احساس کنید در خانه خودتان حضور دارید یا به عبارت دیگر در اتاقی که باید اقامت داشته باشید. مسئول پذیرش فردی است که به مسافر میگوید این اتاق شماست، اینجاست لابی است، اینجا رستوران است و غیره. در حقیقت مسئول پذیرش به شما میگوید که اینجا کجاست و کجا قرار است بروید.

هوم پیج نیز در حقیقت همان بخش پذیرش برای وبسایت شما است. این صفحه باید به کاربران شما باید بگوید که کجا هستند و میخواهند کجا بروند. تیترهای واضح باعث میشود تا مخاطب بتواند درک کاملی از کمپانی شما، عملکردتان و مخاطبان هدفتان پیدا کنند.

اینکه همین پیام ها به وضوح و با شفافیت کامل به مخاطبان شما منتقل شود، به گران بودن طراحی هیچ ارتباطی ندارد. فقط مهم است به هر طریقی این پیام ها با حداقل پیچیدگی به دست مخاطب برسد.

در وبسایت های فروش محصولات اینترنتی، هوم پیج باید دارای یک دسته بندی محصول عالی باشد تا مخاطب بتواند سریعاً محصول مدنظر خودش را پیدا کند. حتی در وبسایت های علمی نیز با کمک یک دسته بندی مناسب میتوانید مخاطب خود را به‌سمتی که میخواهد هدایت کنید.

همچنین استفاده از دسته بندی و منوی مناسب باعث بهبود سئو وبسایت شما نیز خواهد شد. همین منوها میتوانند تعداد کلمات هوم پیج شما را بدون نیاز به قرار‌دادن محتوای طولانی، بیشتر کنند. همین مسئله باعث بهبود سئو وبسایت شما نیز میشود. اگر در رابطه با مفهوم SEO نیاز به اطلاعات بیشتری دارید، لطفا به مقاله آموزشی سئو چیست، مراجعه کنید.

قرار‌دادن CTA در تمامی صفحات

در بخش قبلی این مسئله را بررسی کردیم که مخاطب شما در صفحه اصلی یا همان هوم پیج فرود بیاید. خب همیشه اینطور نیست و گاهی مخاطبان شما در صفحات فرعی دیگر فرود می آیند. شما باید در تمامی صفحات با قرار‌دادن CTA یا همان کال تو اکشن، مسیری که مخاطبتان میخواهد پیش برود را کوتاه کنید. به‌عنوان مثال با قرار‌دادن CTA هایی همانند همین حالا خرید کنید یا همین الان از مشاوره رایگان استفاده کنید در تمامی صفحات، میتوانید مخاطب را به سمتی که میخواهد هدایت نمایید و به این ترتیب Bounce rate خود را کاهش دهید.

سرعت وبسایت خود را بیشتر کنید

بر اساس آمار Kissmetrics حدود 47 درصد کاربران اگر وبسایت تا 2 ثانیه باز نشود، آن را ترک میکنند. 40 درصد دیگر نیز تا 3 ثانیه به وبسایت شما فرصت بارگذاری میدهند. این مطالعات نشان میدهد که 1 ثانیه زمان بارگذاری بیشتر باعث میشود تا نرخ پرش حدود 56 درصد افزایش پیدا کند. به همین خاطر بهتر است اندازه تصاویر وبسایت خود را با ShortPixel کاهش دهید، کدهای CSS و جاوا اسکریپت خود را فشرده کنید و از سروری بهتر استفاده نمایید تا سرعت بارگذاری وبسایت شما افزایش پیدا کند.

پاپ آپ های مناسب و چت باکس ها میتوانند باعث کاهش نرخ پرش شوند

تقریباً هیچ‌کس پاپ آپ را دوست ندارد. این مسئله یک امر کاملاً طبیعی است؛ اما آیا تا کنون به رفتار فروشنده‌ ها در دنیای واقعی دقت کرده اید؟ یک فروشنده زمانی که مشتری در حال خروج از مغازه است، تلاش میکند با تخفیف بیشتر یا هر کار دیگر باعث شود تا مشتری مغازه را ترک نکند و آخرین شانس خود را برای فروش امتحان میکند. شما نیز برای کاهش نرخ پرش، میتوانید از پاپ آپ خروج استفاده کنید.

پاپ آپ خروج فقط زمانی که نشانگر موس بر روی دکمه خروج میرود، به نمایش در می آید. دقیقاً همانند فروشنده یک مغازه واقعی ، میتوانید هنگام خروج کاربر از وبسایت، به او یک پیشنهاد ویژه دهید. این پیشنهاد ویژه میتواند هزینه ارسال رایگان، تخفیف بیشتر و از این قبیل مسائل باشد.

حتی اگر وبسایت شما یک فروشگاه اینترنت نباشد هم میتوانید به‌عنوان مثال به مخاطب پیشنهاد دهید که در دوره آموزشی شما به‌صورت رایگان شرکت کند، اپلیکیشن آزمایشی شما را دانلود نماید، وارد خبرنامه شود یا حتی در شبکه اجتماعی شما عضویت پیدا کند. همه این مسائل به شما یک شانس دیگر میدهند تا بتوانید مخاطب را جذب خود کنید و به این ترتیب باعث کاهش نرخ پرش وبسایت خودتان شوید.

نتیجه گیری

خب دوستان عزیز، دیگر میدانید که نرخ پرش چیست و چه کاربردی دارد. فراموش نکنید که در کنار Bounce Rate باید پوکو استیکنگ را نیز در نظر داشته باشید. بهترین روش برای کاهش نرخ پرش، ایجاد تعامل بیشتر با کاربر است. هرچه بتوانید ارتباطی بهتر با کاربرتان قرار کنید، وبسایت شما موفقیت بیشتری را تجربه میکند. به نظر شما بهترین روش برای ایجاد تعامل بیشتر و کاهش نرخ پرش چیست؟

نرخ پرش چیست؟

پرش زمانی اتفاق میافتد که کاربر وارد سایت شما شود و بدون باز کردن لینک یا صفحه داخلی دیگر، آن را ترک کند یا مدت زمان بسیار کمی را روی وبسایت شما باقی بماند. میزان کاربران که پرش میکنند در مقایسه با کاربرانی که در وبسایت شما باقی میمانند به‌صورت درصد، نرخ پرش است.

نرخ پرش بالا مناسب است یا پایین؟

معمولاً نرخ پرش کمتر از 40 درصد مطلوب است و میتوان نرخ پرش بین 40 تا 55 درصد قابل قبول خواهد بود و در صورتی که نرخ پرش بین 55 تا 65 درصد باشد، وبسایت شما به ارتقاء نیاز خواهد داشت.

الگوریتم پوگو استیکینگ چیست؟

این الگوریتم نشان دهنده تعداد کلیکی است که کاربر بر روی لینک های مختلف نتایج جستجو میکند تا به نتیجه دلخواه برسد.

کلیک کوتاه و کلیک بلند چیست؟

اگر کاربر بر روی لینک شما کلیک کند و برای مدتی طولانی در صفحه شما باقی بماند، این به منزله کلیک بلند است. بالعکس اگر کاربر بر روی وبسایت شما کلیک کند و بعد از مدتی کوتاه سایت شما را ببندد، این کلیک، کلیک کوتاه خواهد بود.

آیا سرعت بارگذاری بر روی نرخ پرش تأثیر دارد؟

بله، به‌صورت کلی اگر سرعت بارگذاری شما بیش از 3 ثانیه باشد، بیش از 57 درصد کاربران وبسایت شما را ترک میکنند.

5/5 - (1 امتیاز)

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام و عرض ادب دوست عزیز میانگین نرخ پرش چنده؟

  پاسخ
  • مدیر سایت
   خرداد 4, 1401 11:01 ق.ظ

   سلام بر شما
   حقیقتش را بخواهید این عدد بستگی به موضوع وبسایت موردنظر دارد و از سایتی به سایت دیگر متفاوت است. به عنوان مثال برای نرخ پرش سایت های وبلاگی از سایت های فروشگاهی بالاتر است. اما بطور کلی میانگین نرخ پرش بدون در نظر گرفتن منابع ترافیکی سایت، بین 40% تا 50% درنظر گرفته می شود.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست