ارزیابی عملکرد، یکی از مهم‌ترین اقدامات برای افزایش بهره‌وری و موفقیت در بازاریابی است. هر بازاریاب موفق نیاز به ابزاری برای سنجش عملکرد و میزان بهره‌وری خود دارد. لینک UTM جزو بهترین ابزارها برای سنجش بهره‌وری کمپین‌های بازاریابی است. بازاریاب‌ها با ساخت لینک UTM قادر به ارزیابی حجم ترافیک ورودی از منابع مختلف به سایت خود هستند. آنها میتوانند افزایش ترافیک سایت یا کاهش آنرا به راحتی با استفاده از آن ارزیابی کنند.

استفاده از لینک‌های یو تی ام علاوه بر جنبه تحقیقاتی، در نشان دادن میزان توانایی بازاریاب به کارفرما نیز تأثیر به سزایی دارد. با توجه به اهمیت بالای لینک‌های UTM، ممکن است برای شما نیز سؤالاتی نظیر این‌که لینک UM چیست و چگونه می‌توان آن را ساخت؟ پیش‌آمده باشد.

در این مقاله به‌طور مفصل به پرسش‌های بالا و سایر موارد مرتبط با لینک‌های UTM نظیر ساختار و پارامترها، نحوه استفاده، روش‌های ساخت UTM و … آشنا می‌شوید.

لینک UTM چیست؟

بازاریابان اینترنتی، با استفاده از ابزارهای مختلف نظیر تبلیغات بنری، تبلیغات گوگل، اینفلوئنسر مارکتینگ و … اقدام به جذب مشتری می‌کنند. به‌طورمعمول مسئولیت جذب مشتریان جدید به عهده بازاریاب‌های است.

پس از استفاده از انواع روش‌های بازاریابی دیجیتال، خروجی کار بازاریاب‌ها جذب تعداد مشخصی از مشتریان است. مشکل بزرگی که در این پروسه وجود دارد، عدم وجود ابزاری برای سنجش میزان موفقیت هر یک از کارهایی انجام‌شده توسط بازاریاب است.

شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که سنجش اقدامات انجام‌شده برای جذب مشتری چه کارایی دارد؟ پاسخ بسیار ساده است. با سنجش میزان موفقیت هر یک از روش‌های بازاریابی، یک بازاریاب از میزان تأثیرگذاری اقدام خود مطلع شده و با استفاده از داده‌های به‌دست‌آمده برنامه‌ریزی‌های آتی را انجام خواهد داد.

اگر بازاریاب شرکت از اینکه کدام کانال تبلیغاتی تائیر بیشتری داشته، در دفعات بعدی هزینه بیشتری در آن قسمت خواهد کرد و یا در قسمت‌هایی که خروجی مناسبی نداشتند از استراتژی متفاوتی استفاده می‌کند.

لینک UTM دقیقاً همان ابزاری است که عملکرد کمپین‌های تبلیغاتی و خروجی‌های فعالیت بازاریاب را مشخص می‌کند. کلمه UTM مخفف عبارت Urchin Tracking Module است. شرکت Urchin در سال 2005 توسط مایکروسافت خریداری شد. نرم‌افزار تولیدشده توسط این شرکت امروزه با نام گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) شناخته‌شده است.

کدهای UTM متن‌های کوچکی هستند که به انتهای آدرس URL سایت اضافه می‌شوند و به‌طور کامل تمامی ترافیک ورودی وب‌سایت را آنالیز می‌کنند. لینک UTM توانایی تشخیص مرجع اصلی ورودی بازدیدکنندگان به وب‌سایت را دارد.

دایان افیلیت

ابزار گوگل آنالیتیکس قادر به پردازش اطلاعات موردنیاز از لینک‌های UTM است. UTM با اضافه کردن 5 پارامتر مختلف به انتهای لینک URL اطلاعات را جمع‌آوری می‌کند. در هر URL می‌توان از چندین لینک UTM متفاوت به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد.

نمونه لینک UTM

برای شناخت بیشتر لینک یو تی ام به این مثال دقت کنید. فرض کنید به‌عنوان بازاریاب توسط گروه دایان افیلیت استخدام‌شده‌ و مسئولیت ارائه گزارشی از اثربخشی کمپین‌های تبلیغاتی انجام‌شده بر روی سایت را در اختیار دارید.

هدف فرضی شما در این مثال سنجش میزان موفقیت تبلیغات مقاله افزایش نرخ تبدیل با سئو در اینستاگرام است. در حالت عادی لینک مقاله افزایش نرخ تبدیل با سئو به‌صورت زیر نمایش داده می‌شود:

https://dayanaffiliate.com/blog/the-effect-of-seo-on-conversion-rate-optimization/

پس‌ازاینکه به‌منظور سنجش آمار ترافیک ورودی اینستاگرام به‌وسیله کد UTM لینک بالا را بهینه‌سازی کنید، به نمونه‌ای مشابه لینک زیر بر خواهید خورد:

https://dayanaffiliate.com/blog/the-effect-of-seo-on-conversion-rate-optimization?utm_campaign=blogpost &utm_medium=social&utm_source=instagram/

لینکی که در بالا مشاهده می‌کنید نمونه‌ای از لینک UTM است. اضافه کردن این کدها تأثیری بر روی مقاله سایت نخواهد گذاشت، با ساخت لینک UTM تنها به گوگل آنالیتیکس این امکان را می‌دهید تا میزان ترافیک مشخص ورودی از روش‌های تبلیغاتی موردنظر (در این مثال اینستاگرام) را مشخص کند.

کاربرد UTM چیست؟

همان‌طور که اشاره شد با اضافه کردن کدهای یو تی ام به URL وب‌سایت خود، از میزان ترافیکی که از طریق کانال مختلف بازاریابی وارد سایتتان می‌شوند، مطلع خواهید شد. کدهای UTM در موارد زیادی مورد استفاده بازاریابان قرار می‌گیرند. در ادامه به برخی از مهم‌ترین کاربردهای کدهای UTM می‌پردازیم:

1. استفاده از کد UTM در شبکه‌های اجتماعی

یکی از مهم‌ترین موارد استفاده از لینک‌های UTM، شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام است. به‌عنوان‌مثال برای تشخیص موفقیت انواع پست‌های اینستاگرامی، بسیاری از بازاریاب‌های اینترنتی پس از ساخت لندینگ پیج، لینک آن را در بیوگرافی اینستاگرام خود اضافه کرده و سپس با ساخت لینک UTM، آن لینک را در پست‌های خود اضافه می‌کنند.

2. استفاده از کد UTM در ایمیل مارکتینگ

لینک‌های UTM در کمپین ایمیل مارکتینگ نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. با استفاده از لینک‌های یو تی ام در خبرنامه‌های ایمیلی، میزان ترافیک ورودی سایت از طریق ایمیل‌های مختلف را مشاهده خواهید کرد.

3. استفاده از کد UTM در آزمون بازاریابی A/B

آزمون A/B روشی سنجشی برای تعیین بهترین روش تبلیغاتی از میان 2 روش موجود است. به‌عنوان‌مثال اگر میان دو صفحه فرود مختلف طراحی‌شده برای کمپین بازاریابی خود شک داشته باشید؛ می‌توانید برای هرکدام از این صفحات لینک یو تی ام مخصوصی بسازید و درنهایت با استفاده از نتایج به‌دست‌آمده اقدامات لازم را انجام دهید.

مطلعات نشان می‌دهد بازاریابانی که از روش A/B در ایمیل‌های خود استفاده کرده‌اند تا 37 درصد در جذب مشتریان موفق‌تر عمل کرده‌اند.

4. استفاده از کد UTM در سیستم‌های همکاری در فروش

یکی دیگر از موارد استفاده از کد UTM، سیستم‌های افیلیت مارکتینگ است. سیستم‌های همکاری در فروش با ساخت لینک UTM، قادر به ارزیابی میزان فروش محصولات توسط افیلیت مارکترها خواهند بود.

5. شناسایی میزان موفقیت کمپین‌های تبلیغاتی

با استفاده از کدهای UTM و استفاده از پارامتر utm_campaign قادر به شناسایی اثربخشی کمپین‌های تبلیغاتی مختلف خواهید بود. به‌عنوان‌مثال اگر در وب‌سایت خود از کمپین تخفیف 50 درصدی برای فروش کیف‌های دستی استفاده می‌کنید می‌توانید با ساخت لینک UTM زیر میزان موفقیت کمپین خود در فیس‌بوک را مشاهده نمایید:

examplewebsite?&utm_campaign=50off&utm_source=facebook
examplewebsite?&utm_campaign=50off&utm_source=google&utm_content=handbags

پارامترهای لینک UTM (بررسی ساختار)

بررسی پارامترهای لینک utm

لینک‌های UTM با اضافه کردن چند کلمه بی‌معنا به انتهای لینک‌های URL ساخته نمی‌شوند. برای آنکه استراتژی UTM را ببرید، می‌بایست با پارامترها و ساختار این لینک‌ها آشنا شوید.

پارامترهای لینک‌های UTM شامل 5 نوع پارامتر هستند که به دودسته پارامترهای زیر تقسیم می‌شوند:

  • پارامترهای ضروری
  • پارامترهای اختیاری

پارامترهای ضروری لینک UTM

1. پارامتر رسانه کمپین (utm_medium)

این پارامتر برای تعیین نوع تبلیغات به کار می‌رود. به‌طورکلی در حین استفاده از پارامتر مدیوم به منابع کلی و عمومی ترافیک (مانند offline، paid، CPC و…) توجه می‌کنیم. این پارامتر کلی‌ترین نوع سنجش موفقیت کمپین تبلیغاتی به شمار می‌رود. به‌عنوان‌مثال اگر با پارامتر مدیوم قصد شمارش میزان ترافیک جذب‌شده از طریق فیس‌بوک دارید، به‌جای استفاده از کلمه Facebook در انتهای URL از کلمه Social استفاده کنید.

2. پارامتر منبع کمپین (utm_source)

این پارامتر همان‌طور که از نامش پیداست نشان‌دهنده منبع ورودی ترافیک سایت (نظیر فیس‌بوک، تلگرام، لینکدین و …) است. به‌عنوان‌مثال با استفاده از ساختار utm همانند ساختار بالا، می‌توانید میزان ورودی ترافیک از طریق فیس‌بوک را متوجه شوید.

3. پارامتر کلی کمپین (utm_campaign)

از این پارامتر برای تعیین نوع کمپینی که ترافیک از آن وارد سایت شده است استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال برای سنجش کمپینی مانند هفته‌نامه 40 ام ایمیل وب‌سایت دایان افیلیت، می‌بایست عبارت utm_campaign را در url لینک خود قرار دهید.

پارامترهای اختیاری لینک UTM

1. پارامتر محتوای کمپین (utm_content)

پارامتر محتوای کمپین برای سنجش یک کمپین خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. به‌عبارتی‌دیگر، اگر محتوای شما بیش از یک حالت اقدام به عمل (Call to Action) داشته باشد؛ می‌بایست از پارامتر utm_content در لینک خود استفاده نمایید.

فرض کنید با استفاده از ایمیل‌ مارکتینگ کمپینی راه انداخته‌اید. در این کمپین کاربران به دو روش کلیک بر روی دکمه دامن‌ها و کلیک بر روی دکمه تاپ‌های ورزشی قادر به ورود به صفحه فروش محصولات خواهند بود. با استفاده از پارامتر utm_content قادر به تشخیص اینکه ترافیک جذب‌شده از طریق کدام دکمه حاصل‌شده است خواهید بود.

اگر کاربر بر روی دکمه دامن‌ها کلیک کند لینک زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

و اگر کاربر بر روی دکمه تاپ‌های ورزشی کلیک کند، لینک زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

2. پارامتر عبارت کلیدی کمپین (utm_term)

یکی از رایج ترین اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ، PPC یا همان تبلیغ به ازای کلیک است. در این نوع از تبلیغات، با هر کلیکی که کاربران از طریق موتورهای جستجو بر روی لینک تبلیغ شما می‌کنند، میزان مشخصی پول پرداخت نمایید. پارامتر عبارت کلیدی کمپین برای تشخیص کلمات کلیدی که از طریق کمپین تبلیغاتی پولی در جذب کاربران به سایت مؤثر واقع شدند، استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال اگر می‌خواهید از تعداد کاربرانی که با جستجوی کلمه Small business crms وارد وب‌سایت شما شده‌اند را پیدا کنید می‌بایست لینک utm خود را به روش زیر بسازید:

نحوه تنظیمات

پس از یادگیری ساختار لینک‌های UTM نوبت به استفاده کاربردی از این لینک‌ها برای مقاصد مختلف می‌رسد. برای یافتن بهترین نحوه استفاده از انواع لینک‌های UTM، از بیش از 50 شخص حرفه‌ای در حوزه اینترنت مارکتینگ درخواست شد نتایج استفاده از پارامتر‌های UTM در عملکرد کمپین‌های تبلیغاتی خود را به اشتراک بگذارند.

نتایج زیر حاصل تجارب این افراد در انتخاب بهترین روش‌های استفاده از لینک‌های UTM است:

نحوه ست کردن چندین کد UTM با یکدیگر

استفاده از چندین کد utm در یک URL، به‌راحتی و تنها با استفاده از علامت & میسر خواهد بود. به‌عنوان‌مثال فرض کنید که قصد بررسی میزان فعالیت‌ بازدیدکننده نسبت به ایمیل فروش بهاری سال 2018 خود را دارید. در این صورت با اضافه کردن کد utm_campaign به‌راحتی قادر به انجام این کار خواهید بود.

yoursite.com/your-page/?utm_campaign=spring-sale2018

حال اگر قصد بررسی تعداد فروش حاصل از این کمپین را داشته باشید می‌توانید با ساخت لینک utm پیچیده شامل کدهای utm_source، utm_medium و utm_campgaign به‌راحتی چندین پارامتر را با یکدیگر بررسی کنید.

yoursite.com/your-page/?utm_source=facebook&utm_medium=cpc &utm_campaign=spring_sale&utm_content=shoe_ad

پس از افزودن کدهای utm به انتهای لینک کمپین خود از طریق گوگل آنالیتیکس قادر به بررسی عملکرد بازدیدکنندگان خواهید بود.

برای این کار از مسیر  “Customization” > “Custom Reports” کدهای مدیوم، کمپین و سورس را به‌عنوان واحدهای سنجش انتخاب کنید، سپس از طریق مسیرهای زیر قادر به مشاهده ترافیک کل و ترافیک بر اساس کمپین اختصاصی خود خواهید بود:

Acquisition -> Overview -> All Traffic -> Source/Medium 
Acquisition -> Campaigns -> All Campaigns

نحوه ست کردن UTM برای ارزیابی فعالیت‌های پروفایل Google My Business

گوگل مای بیزینس ابزاری برای دیده شدن و گسترش کسب‌وکارهای محلی است که توسط شرکت گوگل راه‌اندازی شده است. استفاده از کدهای utm در پروفایل گوگل مای بیزینس تأثیر چشمگیری بر روی سئوی محلی وب‌سایت شما خواهد گذاشت.

بیشتر بخوانید: سئو چیست و چگونه کار می‌کند؟ راهنمای کامل SEO

برای استفاده از کد utm در پروفایل گوگل مای بیزینس جهت مشاهده میزان ترافیک ارگانیک اکانت، کد زیر را به انتهای لینک اکانت خود اضافه کنید.

?utm_source=GMBlisting&utm_medium=organic

از روش‌های دیگر استفاده از کد UTM برای پروفایل Google My Business، استفاده از پارامترهای مدیوم و کمپین است. نمونه‌های زیر روش استفاده از پارامترهای ذکر شده را نشان می‌دهد:

domain.com?utm_source=GMB&utm_medium=Website
domain.com?utm_source=GMB&utm_medium=Appointment
domain.com?utm_source=GMB&utm_medium=Posts”

نحوه ست کردن UTM برای کمپین‌های ایمیلی

با استفاده از کدهای UTM در کمپین‌های ایمیلی به‌راحتی قادر به تشخیص اینکه کدام یکی از عکس‌ها، هدلاین‌ها و … باعث جذب بیشترین بازدیدکنندگان به سایتتان شده‌اند خواهید بود.

به‌عنوان‌مثال اگر در ایمیل تبلیغاتی خود از چندین لینک مختلف استفاده کرده‌اید از لینک UTM زیر استفاده کنید:

/?utm_source=aprilnewsletter&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter&utm_term=cta-name&utm_content=headline-1

روش‌های ساخت لینک UTM

چگونه لینک utm بسازیم؟

یکی از مواردی که جزو اساسی‌ترین مهارت‌های یک دیجیتال مارکتر می‌توان از آن یاد کرد، توانایی ساخت لینک‌های UTM است. به‌طورکلی برای ساخت لینک‌های UTM، 4 روش مختلف وجود دارد.

1. ساخت لینک UTM به‌صورت دستی

پروسه ساخت کدهای UTM به‌هیچ‌عنوان پیچیده نیست و تنها با اضافه کردن ساختار مشخص به انتهای URL لینک موردنظر به‌راحتی قابل انجام است. یکی از معایب ساخت لینک با این روش، احتمال بالای خطا در حین واردکردن پارامترها است؛ به همین دلیل استفاده از روش‌های دیگر برای ساخت لینک‌های UTM پیشنهاد می‌شود.

در ادامه مرحله‌به‌مرحله با روند ساخت یک لینک UTM به‌صورت دستی آشنا می‌شوید:

مرحله اول: تعیین آدرس صفحه فرود (Landing Page URL)

در این مرحله لینک صفحه‌ای که می‌خواهید کاربران با کلیک وارد آن شوند را تایپ کنید. به‌عنوان‌مثال فرض می‌کنیم صفحه فرود موردنظر شما بخش ساعت در یک فروشگاه است. در این صورت url شما چیزی شبیه به لینک زیر است:

www.example.com/watches/?

حتماً به این نکته توجه داشته باشید که پس از واردکردن لینک url می‌بایست برای جداسازی دستورها از عبارت علامت سؤال استفاده کنید.

مرحله دوم: تعیین پارامتر منبع کمپین (Campaign Source)

در این مرحله منبع اصلی که قصد گرفتن ورودی از آن را دارید را تعیین نمایید. به‌عنوان‌مثال اگر هدف شما ارزیابی رفتار کاربران از ورودی گوگل می‌باشد‌، می‌بایست عبارت utm_source را مانند نمونه زیر برابر با گوگل قرار دهید:

www.example.com/watches/?utm_source=google

مرحله سوم: تعیین پارامتر رسانه کمپین (Campaign Medium)

منظور رسانه کمپین در بخش پارامترها ذکر کردیم، همان نوع تبلیغات مورد استفاده است. درصورتی‌که قصد ارزیابی مهارت‌های یک دیجیتال مارکتر در استفاده از تبلیغات PPC را داشته باشید لینک شما تبدیل به نمونه زیر خواهد شد:

www.example.com//?utm_source=google&utm_medium=cpc

مرحله چهارم: تعیین پارامتر کلی کمپین (Campaign Name)

با اضافه کردن این پارامتر به لینک قبلی، هدف استفاده از لینک utm خود را به یاد خواهید آورد. این پارامتر صرفاً برای نام‌گذاری کمپین استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال اگر در طرح کریسمس تخفیفانی بر روی محصولات خود اعمال کرده باشید می‌توانید لینک مرحله قبل را به حالت زیر تبدیل کنید:

www.example.com/Watches/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=Christmas

مرحله پنجم: اضافه کردن پارامترهای اختیاری

تبریک می‌گوییم. تا به این مرحله موفق به ساخت یک لینک utm کامل شده‌اید. تنها پارامترهای utm لازم برای ساخت یک لینک، پارامترهای کمپین، مدیوم و سورس می‌باشند. در مرحله آخر درصورتی‌که نیاز به‌اضافه کردن پارامترهای اختیاری به لینک خود داشته باشید‌، می‌توانید همانند روش طی شده در مراحل قبل، پارامتر موردنظر را به انتهای لینک خود اضافه کنید.

2. ساخت لینک UTM با استفاده از ابزارهای ساخت UTM

یکی از معروف‌ترین ابزارهای ساخت لینک‌های UTM، ابزار Google’s URL builder است. برای استفاده از این ابزار پس از وارد شدن به سایت با باکس‌های مخصوص ساخت UTM مواجه خواهید شد. همان‌طور که ملاحظه می‌کنید ساخت لینک UTM با این ابزار بسیار ساده است.

 تنها کاری که می‌بایست برای ساخت لینک یو تی ام خود استفاده کنید پر کردن باکس‌های URL و Source است. پر کردن سایر باکس‌ها کاملاً اختیاری است. برای بررسی لینک ساخته‌شده می‌توانید از طریق گوگل آنالیتیکس به مسیر زیر بروید:

All Traffic -> Source/Medium

پس از اتمام ساخت لینک یو تی ام به‌راحتی قادر به کپی کردن لینک خود خواهید بود. این ابزار علاوه بر امکان ساخت لینک‌های utm، قادر به کوتاه کردن انواع لینک‌ها نیز است.

از دیگر ابزارهای مرسوم برای ساخت لینک‌های utm می‌توان به انواع افزونه‌های مرورگر اشاره کرد. این افزونه‌ها را می‌توانید به‌راحتی از طریق فروشگاه‌های افزونه هر مرورگر دانلود کنید. از معروف‌ترین افزونه‌های ساخت لینک یو تی ام می‌توان به Google Analytics URL Builder، UTM Builder و UTM.io اشاره کرد.

3. ساخت لینک UTM با استفاده از نرم‌افزار اکسل

یکی دیگر از ابزارهای مناسب برای ساخت لینک‌های UTM، مایکروسافت اکسل است. در نرم‌افزار اکسل هم به‌صورت فرمول نویسی دستی و هم با استفاده از قالب‌های آماده رایگان قادر به ساخت لینک‌های یو تی ام خواهید بود.

نکاتی برای استفاده بهتر

1. در ساخت لینک‌های UTM از کوتاه کننده لینک استفاده کنید

هر چه لینک یو تی ام شما طولانی‌تر باشد؛ یعنی به عبارتی هر چه در ساخت لینک خود از پارامترهای بیشتری استفاده کرده باشید، استفاده از آن لینک دشوارتر خواهد شد. برای حل این مشکل ابزاری به نام کوتاه کننده لینک (link shorteners) به وجود آمده است که به‌وسیله آن قادر به کوتاه ساختن لینک‌های UTM خود هستید.

به‌عنوان‌مثال در تصویر بالا، لینک UTM طولانی طوسی‌رنگ پس از استفاده از ابزار کوتاه کننده لینک به لینک قرمزرنگ در قسمت پایین تبدیل‌شده است.

2. هرگز از لینک‌های UTM به‌عنوان لینک داخلی استفاده نکنید

استفاده از لینک‌های UTM به‌عنوان لینک داخلی یکی از رایج‌ترین اشتباهات بازاریابان دیجیتالی است. هنگامی‌که از لینک‌های UTM به‌عنوان لینک داخلی استفاده کنید، کاربرانی که با استفاده از آن لینک وارد سایت شما شده و سپس از آن لینک به قسمت‌های دیگر سایتتان منتقل شوند، جزو بازدیدکنندگان آن لینک به‌حساب نخواهند آمد.

3. از علامت‌های نوشتاری لینک‌های UTM به‌درستی استفاده کنید

لینک‌های UTM همانند بسیاری دیگر از ساختارهای مشخص دنیای دیجیتال، از فرمول‌ها و دستورهای مشخصی پیروی می‌کنند. درصورتی‌که در واردکردن اطلاعات و ساخت لینک UTM دستورات موردنظر خود را به‌درستی وارد نکنید، اعتبار کل لینک UTM شما از بین خواهد رفت.

برای جلوگیری از بروز این مشکل، به موارد اشاره‌شده در جدول زیر دقت کنید.

دستورکاربرد
حروف بزرگ و کوچکدر ساخت لینک‌های UTM تمامی حروف را به زبان کوچک بنویسید.
خط فاصله (-)از این دستور به‌منظور فاصله میان چند کلمه کلیدی استفاده کنید. (به‌عنوان‌مثال Blog Post به‌صورت blog-post نوشته می‌شود).
علامت سؤال (?)از این دستور در ادامه لینک اصلی و قبل از شروع پارامترها استفاده کنید.
علامت مساوی (=)از این دستور به‌منظور واردکردن دیتا برای هر پارامتر استفاده کنید. (به‌عنوان‌مثال utm_source=google)
علامت &از این دستور هنگام فاصله‌گذاری میان پارامترها استفاده کنید.
علامت به‌علاوه (+)از این علامت تنها در پارامتر utm_term در مواردی که بیش از یک شرط داشته باشید استفاده کنید.

چگونه گزارش لینک‌های UTM را در گوگل آنالیتیکس مشاهده کنیم؟

در مقاله آموزش گوگل آنالیتیکس به طور مفصل درباره گزارش‌گیری و تب‌های مختلف آن صحبت کردیم. اما اگر به طور خلاصه بخواهیم در اینجا بیان کنیم، لینک‌های کمپین تنها به‌وسیله ابزار گوگل آنالیتیکس قابل مشاهده می‌باشند. هر یک از لینک‌های UTM به‌عنوان یک بعد (Dimension) در گوگل آنالیتیکس شناخته می‌شود.

گزارش‌های مربوط به لینک‌های UTM به‌طور پیش‌فرض در آدرس زیر قابل مشاهده است:

Acquisition > All Traffic > Source/Medium

همچنین برای مشاهده اطلاعات مربوط به کلیه کمپین‌ها به آدرس زیر مراجعه کنید:

Acquisition > Campaigns > All Campaigns

جمع‌بندی

لینک UTM ابزاری فوق‌العاده برای سنجش اثربخشی کمپین‌ها، ایمیل مارکتینگ، سیستم همکاری در فروش و… است. در این مقاله به‌طور کامل به پایه‌‌ای‌ترین پرسش‌های کاربران نظیر اینکه لینک UTM چیست؟ پاسخ داده و به‌طور کامل مراحل ساخت لینک UTM را شرح دادیم.

پرسش‌های متداول

آیا در ساخت لینک‌های UTM محدودیت کاراکتری وجود دارد؟

خیر! در ساخت لینک‌های UTM قادر به استفاده از تعداد کاراکترها برحسب نیاز خود خواهید بود.

لینک‌های UTM چه کاربردی دارند؟

از لینک‌های UTM به‌منظور سنجش میزان اثربخشی و عملکرد کمپین‌های تبلیغاتی، ایمیل مارکتینگ، مقالات وب‌سایت، تخفیفات فصلی و مواردی دیگر نظیر شناخت موقعیت جغرافیایی کاربران و … استفاده می‌شود.

آیا لینک‌های UTM تأثیری در سئو سایت دارند؟

خیر. لینک‌های UTM کوچک‌ترین تأثیری بر روی بهینه‌سازی موتورهای جستجو ندارند. این ابزار تنها به‌منظور کسب اطلاعات و برنامه‌ریزی بازاریابان و دیجیتال مارکترها طراحی‌شده است.

مقالات مرتبط:
نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس

امتیاز بدهید.

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست