بارها شنیده‌ایم که وقت طلاست؛ اما چقدر به این عبارت ساده باور داریم؟ چقدر از این عبارت در زندگی خود استفاده می‌کنیم؟ چقدر به وقت خود اهمیت می‌دهیم؟ آیا شما نیز روشی برای صرفه جویی در زمان خود دارید؟ به نظرتان چه راههایی برای صرفه جویی در زمان وجود دارد؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا قدر هر ثانیه از زندگی خود را بیشتر بدانید.

فهرست مطالب

20 راهکار عملی و ساده برای صرفه جویی در زمان

1. زمان لازم برای انجام کارها را اندازه‌گیری کنید

اگر در این مقال ما را همراهی می‌کنید، این یعنی اولین گام را برای صرفه جویی در زمان را برداشته‌اید. پس به شما تبریک می‌گوییم. اولین گام این است که بخواهید و به‌دنبال راههای صرفه جویی در زمان بگردید.

حال برای آنکه بتوانید به صرفه جویی در زمان خود کمک کنید، باید بدانید که هر کاری چقدر زمان از شما صرف می‌کند.

پس به طور دوره‌ای، تمام کارهایی که در طور روز انجام می‌دهید را یادداشت کنید. به این ترتیب متوجه خواهید شد که کدام کارهای شما در طور روز اتلاف زمان هستند. وقتی تمام کارهای روزمره خود را یادداشت کنید، متوجه می‌شوید که در کدام بخش‌های زندگی روزمره خود، نیاز به صرفه جویی دارید.

تا زمانی که برنامه روزانه خود را یادداشت نکنید، همه چیز ساده و عادی به نظر می‌رسد؛ اما وقتی آن‌ها را یادداشت کرده و سپس بررسی کنید، متوجه می‌شوید که کجای کار می‌لنگد. در این لحظه تازه متوجه خواهید شد که چرا همیشه دچار کمبود زمان هستید.

در حقیقت فقط با این کار نقاط نشتی زمان خود را پیدا می‌کند. پس یک دفترچه کوچک بردارید و زمانی که یک کاری را در طول روز آغاز می‌کنید، زمان آغاز و نوع فعالیت خود را یادداشت کنید. سپس وقتی که آن فعالیت به پایان رسید نیز زمان پایان را بنویسید. در نهایت باید فعالیت‌های خود را دسته‌بندی کنید تا متوجه شوید چه میزان برای چه کاری در طول روز وقت صرف می‌کنید.

2. ابتدا زمان مرده خود را احیا کنید

زمان مرده چیست؟ شاید پیش از اینکه بخواهید در بخش قبلی، زمان صرف‌شده برای مسائل مختلف در طول روز را دسته‌بندی کنید، باید حتماً درباره «زمان مرده» نیز تصمیم‌گیری نمایید.

آیا با وسایل‌نقلیه عمومی به محل کار می‌روید و مدتی را در ایستگاه اتوبوس یا مترو منتظر می‌مانید؟ حتماً زمانی که در مترو یا اتوبوس بیکار هستید، این «زمان مرده» شما محسوب می‌شود. ساده‌ترین وظایف خود را در طول روز می‌توانید در همین زمان‌های مرده انجام دهید. وجود موبایل و تلفن‌های هوشمند به ما کمک می‌کنند تا زمان مرده خود را احیا کنیم.

حتی اگر کار خاصی نتوانید انجام دهید، می‌توانید چند عنوان کتاب عالی، فیلم‌های آموزشی یا حتی کتاب و آموز صوتی در موبایل خود داشته باشید. به این ترتیب زمان مرده شما به زمان برای آموزش تبدیل خواهد شد. البته که می‌توانید حداقل در این زمان مرده، برنامه‌های آتی خود را بررسی کنید و برای آن‌ها آماده شوید. پس زمان مرده خود را پیدا کرده و به بهترین شکل آن را احیا کنید.

3. برای صرفه جویی در زمان از حواس‌پرتی دوری کنید

هر قدر هم که ذهن باز و پویایی داشته باشید، باز هم بالاخره امکان حواس‌پرتی برای شما وجود خواهد داشت.

هر انسانی زمانی که تحت بمب‌باران اطلاعات روزانه قرار می‌گیرد، دچار خستگی و کلافگی می‌شود. پس زمانی که قصد انجام کاری با اهمیت بالا دارید، باید حتماً خودتان را از حواس‌پرتی دور کنید. به‌عنوان مثال یک مدیر را تصور کنید که 2 ساعت در روز را برای تحلیل عملکرد روزانه کارمندان خود در نظر گرفته است. این کار به موقعیت شرکت کمک بسیاری می‌کند و اهمیت بالایی دارد.

حال تصور کنید در طول این 2 ساعت، بارها تلفن همراه او زنگ بخورد یا اینکه منشی برای رفع و فصل مشکلات مختلف وارد دفتر وی شود. قطعاً این حواس‌پرتی باعث می‌شود تا اول از همه کار به درستی انجام نشود، دوم اینکه فرد مجبور خواهد بود تا زمان بیشتری را برای انجام وظیفه خود صرف کند.

به این ترتیب زمان وی سوخت خواهد شد. پس اگر قصد دارید تا زمانی را برای کار خاصی صرف کنید، حتماً موبایل و هر نوع سیستم ارتباطی خود را از دسترس خارج کنید و به‌صورت متمرکز کار خود را انجام دهید. به این ترتیب متوجه می‌شوید حتی کمی هم قادر به صرفه جویی در زمان خود نیز بوده‌اید.

4. انجام چند کار به‌صورت هم‌زمان اصلاً از راههای صرفه جویی در زمان نیست

خیلی از ما به اشتباه این کار را در طول روز انجام می‌دهیم و شکست می‌خوریم و زمانی که مدام شکست بخوریم، اعتماد به نفسمان کاهش پیدا می‌کند و به این ترتیب دیگر انرژی و انگیزه کافی برای صرفه جویی در زمان خواهیم داشت.

باور کنید بر اساس بررسی کارشناسان ثابت شده که انجام چند کار با هم به‌صورت هم‌زمان، تا 60 درصد از کارایی شما را کاهش می‌دهد. یعنی به این ترتیب شاید به‌صورت هم‌زمان 2 یا چند کار را با هم انجام دهید؛ اما کارایی شما در مقایسه با زمانی که یک کار را در یک لحظه انجام دهید، فقط 40درصد خواهد بود.

حال با کمی محاسبات ریاضی در می‌یابیم که اگر چند کار را به‌ترتیب پشت سرهم انجام دهیم و کارایی 100درصد داشته باشیم، به صرفه جویی در زمان دست پیدا می‌کنیم. فراموش نکنید انجام چند کار با هم باعث می‌شود تا اشتباهات و اتلاف زمانی شما افزایش پیدا کند. حتی خلاقیت فرد نیز در چنین حالتی به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.

5. از بهترین‌ها و بدترین‌ها درس بگیرید

تجربه بزرگترین معلم انسان است. البته انسان آنقدر عمر نمی‌کند تا هر چیزی را خودش تجربه کند! پس بهتر است به تجربه موفق‌ترین افراد و بازنده‌ترین اطراف دقت کنید. به این ترتیب با کمی جستجو چه در میان افراد مشهور و چه در میان دوستان و آشنایان خود، بهترین الگوها برای صرفه جویی در زمان را پیدا خواهید کرد.

همچنین خودتان نیز با تجربه برخی مسائل ساده می‌توانید بهترین راههای صرفه جویی در زمان را پیدا کنید. فقط به یاد داشته باشید که انسان عاقل از یک سوراخ دو بار گزیده نمی‌شود! پس آزموده را آزمودن خطاست و وقتی یک تجربه منفی از یک روش داشتید، آن را کنار بگذارید.

برای این منظور مقاله روبرو کمک شما می کند: برای عالی شدن صبر نکنید

6. بهترین روش برای صرفه جویی در زمان ، کاهش قرارهای غیرضروری است

یک قرار غیرضروری می‌تواند چند ساعت در روز شما را به‌معنای واقعی نابود کند. به زندگی‌نامه افراد موفق دقت کنید. آن‌ها از هر موقعیتی استفاده می‌کنند.

یعنی حتی اگر یک فرد با حداقل دانش کاربردی پیشنهادی به آن‌ها دهد، حداقل چند لحظه به آن پیشنهاد فکر می‌کنند. با وجود این قرار نیست که برای هر چیز بیهوده‌ای وقت بسیار صرف کنید. برای جلسات کاری که مطمئن هستی سود چندانی ندارد یا قرارهای دوستانه با اطراف خود دوری کنید.

یک قرار دوستانه ساده چیزی جز دردسر برای شما نخواهد داشت. حتماً برای قرارها و جلسات خود یک بازه زمانی در نظر بگیرید و اجازه ندهید قرار شما از آن بازه زمانی بیشتر طول بکشد. همچنین در تعیین این بازه نیز بسیار محتاط باشید. قرار نیست که برای یک جلسه بیهوده 3 ساعت وقت صرف کنید.

7. مدیر برنامه استخدام کنید

آیا احساس می‌کنید آنقدر سرتان شلوغ است که فرصت کافی برای یافتن راههای صرفه جویی در زمان را ندارید!؟ خب پس زمان استخدام یک مدیر برنامه خبره و عالی برای شما فرا رسیده است. از این بابت احساس بدی نداشته باشید.

شما در زمینه‌های مختلف مهارت دارید؛ اما مهارت صرفه جویی در زمان ممکن است مهارتی باشد که یک مدیر برنامه در آن تخصص پیدا کرده است.

پس به او اعتماد کنید و به‌دنبال استخدام یک مدیر برنامه عالی و باتجربه باشید. فراموش نکنید که در ابتدا برای انتخاب مدیر برنامه باید وسواس بسیاری به خرج دهید و ریز به ریز رزومه او را به‌خوبی بررسی کنید؛ اما وقتی مدیر برنامه خود را با وسواس کامل استخدام کردید، باید مطیع او باشید. در حقیقت انگار کارت بانکی زمان خود را به او سپرده‌اید و بدون اجازه او نمی‌توان حتی 1 ثانیه از آن را خرج کنید!

8. برای صرفه جویی در زمان ، کارهای نیمه‌کاره خود را به پایان برسانید

آیا یک پروژه نیمه‌کاره دارید که با کمی وقت صرف کردن به پایان می‌رسد؟ باور کنید اگر همین لحظه دست به کار شوید و آن را به پایان برسانید، زمان کمتری در مقایسه با زمانی که بخواهید آن را فردا به پایان برسانید صرف خواهید کرد.

همچنین به این طریق در طول روز مدام به فکر کارهای نیمه‌کاره خود نخواهید بود و ذهنتان می‌تواند از بند این استرس و نگرانی آزاد شود. پس اگر کار یا پروژه‌ای نیمه‌کاره دارید، همین لحظه برای تمام کردن آن اقدام کنید.

9. از وسایلی که به صرفه جویی در زمان کمک می‌کنند استفاده کنید

به نظرتان مایکروفر به صرفه جویی در زمان کمک می‌کند؟ قطعاً همینطور است. نظرتان درباره کاربرد موبایل و برنامه‌های مدیریت زمان در صرفه جویی در زمان چیست؟ به یاد داشته باشید اگر یک وسیله می‌تواند به‌صورت روزانه باعث صرفه جویی در زمان شما شود، حتماً باید آن را برای خودتان داشته باشید. این یکی از مهم‌ترین راههای صرفه جویی در زمان محسوب می‌شود.

10. « نه گفتن » از راههای صرفه جویی در زمان

همکارتان از شما می‌خواهد تا در به پایان رساندن پروژه‌اش او را همراهی کنید در حالی که کارهای مهم‌تری در برنامه کاری خود دارید و با این همراهی از کارهای خود عقب می‌مانید؟ خیلی ساده نه بگویید.

لازم نیست تا به هر تقاضایی پاسخ مثبت بدهید. با این کار زمان خود را تلف خواهید کرد. مراقب باشید که به چه تقاضایی و به چه قیمتی پاسخ مثبت می‌دهید. حتماً عواقب کار خود را در چند ثانیه بررسی کنید و اگر احساس می‌کنید عواقب بدی برای شما در پی خواهد داشت، با قدرت «نه» بگویید.

11. وقت کمتری برای انتخاب لباس صرف کنید

آیا به استایل مارک زاکربرگ، میلیونر خودساخته دقت کرده‌اید؟ او همواره یک شلوار جین و یک تیشرت ساده به تن دارد. زمانی که از او درباره این مسئله سؤال می‌کنند، جوابی جالب و بسیار مفید می‌دهد. او می‌گوید چرا باید در طول روز زمان بسیاری را برای انتخاب لباس امروزم صرف کنم؟ انتخاب‌های خود را برای لباس‌های روزانه محدود کنید تا در زمان شما صرفه‌جویی شوید.

12. خاموشی شبکه‌های اجتماعی از مهم‌ترین راههای صرفه جویی در زمان

به توصیه شماره 1 مراجعه کنید، 1 ماه بدون آنکه بخواهید غیرواقعی رفتار کنید، کارهای روزانه خود را یادداشت نمایید. آنوقت متوجه می‌شوید که شبکه‌های اجتماعی چه بلایی به سر شما می‌آورند. در این لحظه شبکه‌های اجتماعی را یک غول زمان‌خوار می‌بینید! پس برای آنکه در زمان خود صرفه‌جویی کنید، بهتر است از هرگونه شبکه اجتماعی که وقت بسیاری از شما می‌گیرد، خارج شوید.

13. برای صرفه جویی در زمان، متد غذایی خود را تغییر دهید

متأسفانه ما ایرانیان عادات غذایی خاصی داریم. ساعت‌ها در آشپزخانه حضور داریم تا یک وعده غذای چرب و شور درست کنیم که برای سلامت ما نیز ضرر دارد. این در حالی است که می‌توانید با تهیه غذاهای ساده هم به سلامت و هم به زمان خود کمک کنید!

14. برای صرفه جویی در زمان ، انرژی خود را مدیریت کنید

تصور کنید که چندین و چند وظیفه و برنامه مختلف در طول روز دارید. چطور آن‌ها را مدیریت می‌کنید تا به بهترین شکل صرفه جویی در زمان داشته باشید؟ برخی افراد با ورزشی صبحگاهی انرژی می‌گیرد.

برخی دیگر بعد ورزش فقط می‌خواهند استراحت کنند و در حقیقت انرژی آن‌ها از دست می‌رود. پس این شما هستید که باید متوجه شوید چه زمانی ورزش برای شما مناسب خواهد بود. پس وظایف خود را بر اساس انرژی که نیاز دارد اولویت‌بندی کنید.

15. تعیین برنامه روز بعد یکی از بهترین راههای صرفه جویی در زمان

پیش از خواب به برنامه فردای خود فکر کنید و یک لیست To-Do برای خود آماده کنید. بهتر است برای هر یک زمان‌بندی و اولویت نیز مشخص کنید.

به این ترتیب از لحظه‌ای که چشمان خود را هنگام صبح باز می‌کنید تا لحظه‌ای که دوباره به تخت‌خواب باز می‌گردید، می‌دانید در هر قدم باید چه کار کنید.

جالب است بدانید بر اساس تحقیقات این روش به شما کمک می‌کند تا حتی وقتی خواب هستید، در ضمیر ناخودآگاه خود برای بهتر انجام شدن کارهای فردا تصمیم‌گیری کنید! برای بهبود مهارت تصمیم گیری در خود وقت بگذارید.

16. همیشه از تایمر استفاده کنید

برای مدیریت مالی خود چه کاری انجام می‌دهید؟ پیامک‌های واریز و برداشت را مدام چک می‌کنید؟ حواستان هست تا حساب دخل و خرج خود را داشته باشید؟ در طول روز بیش از یک مقداری خرج نمی‌کنید؟ خب چرا از همین روش برای صرفه جویی در زمان نباید استفاده کرد؟

استفاده از تایمر یکی از بهترین راههای صرفه جویی در زمان محسوب می‌شود. اگر برای یک جلسه مثلاً 1 ساعت وقت تعیین کرده‌اید، یک تایمر یک ساعته تنظیم کنید. پس به این ترتیب دیگر ثانیه‌ای را هدر نخواهید داد.

17. خرید اینترنتی ، یکی از بهترین راههای صرفه جویی در زمان

آیا دورانی را به یاد دارید که برای یافتن یک قطعه کامپیوتری یا حتی یک لباس خاص که چشمتان را بگیرد، از این مرکز خرید به مرکز خرید و از این محله به محله دیگر می‌رفتیم؟ این روزها خرید آنلاین مشکل را ساده کرده است.

با تایپ یک عبارت ساده و چند کلیک، می‌توانید محصول مورد نظر خود را به‌راحتی پیدا کنید و آن را درب منزل تحویل بگیرید.

این در حالی است که برخی تصور می‌کنند که اگر از مرکز خرید و بازار خرید کنند، مبلغ پولی کمتری می‌پردازند؛ اما در حقیقت قیمت کمتر آن را با طلا، یعنی زمان خود می‌پردازند. پس باهوش باشید. به جای آنکه چند درصد مبلغ کمتری بپردازید، از کار خود نیافتید. در خانه بمانید، کمی پول بیشتری بپردازید اما در عوض در همان زمانی که می‌خواستید از خانه خارج شوید، پول بیشتری به دست بیاورید!

18. گاهی از خود بپرسید که واقعاً چه کار می‌کنید!؟

شاید این توصیه کمی عجیب باشد؛ اما خیلی عملی است و کارایی بسیاری دارد. گاهی ما مشغول یک کار بیهوده هستیم که زمان بسیاری از ما می‌گیرد و اصلاً متوجه نیستیم. گاهی این کار را از سر عادت انجام می‌دهیم یا هم فکرمان درگیر چیز دیگری است و نمی‌دانیم چرا این کار را می‌کنیم! پس هرزچندگاهی از خودتان بپرسید که واقعاً در حال انجام چه کاری هستید!؟

19. استایل مهم است؛ اما نه به اندازه زمان

در طول روز چقدر به آرایش صورت یا درست کردن مدل موی خود اهمیت می‌دهید؟ بهتر نیست آقایان موهای خود را از ته کوتاه کنند تا دیگر وقت بسیاری را صرف کوتاهی و درست کردن آن نکنند؟ به این ترتیب زمان کمتری برای آماده شدن صرف خواهند کرد. یا حتی بانوان نیز می‌توانند از آرایش‌های دائمی استفاده کنند، آرایش خود را در وسایل نقلیه عمومی و زمان مرده انجام دهند یا بهتر اینکه به آرایش اهمیت بسیاری ندهند!

20. برای صرفه جویی در زمان هر وقت که کادو مناسب دیدید، آن را بخرید

آخرین توصیه شاید کمی عجیب به نظر برسد؛ اما بسیار کاربردی است. آیا تا کنون هنگام خرید کادو تولد برای یکی از عزیزان خود دچار مشکل شده‌اید؟ خب اگر حتی چند ماه دیگر یک مناسبت خاص است و امروز یک کادوی مناسب به‌صورت اتفاقی برای عزیزان خود می‌بینید، آن را تهیه نمی‌کنید؟ فقط کافیست تا کادو را بخرید و در انبار خود بگذارید! به این ترتیب در روز موعود لازم نیست وقت بسیاری برای خرید هدیه صرف کنید.

خب دوستان عزیز، در این مقاله 20 مورد از بهترین راههای صرفه جویی در زمان را به شما معرفی کردیم. به نظر شما چه روش‌های دیگری برای صرفه جویی در زمان مناسب است؟ شما به کدام یک عمل می‌کنید؟ آیا روش‌های کاربردی دیگری را می‌شناسید که به صرفه جویی در زمان کمک کند؟ آن‌ها را به ما و سایر دوستان معرفی کنید.

سوالات متداول

اولین قدم برای صرفه جویی در زمان چیست؟

برای اولین قدم، باید تمام کارهای روزانه با زمانی که برای آن صرف می‌کنید را در یک دفترچه ثبت کنید.

آیا برنامه مدیریت زمان موبایل مفید است؟

بله، این برنامه‌های به شدت به صرفه جویی در زمان کمک می‌کنند.

آیا دستیار و مدیر برنامه برای صرفه جویی در زمان مناسب است؟

بله؛ اما باید در انتخاب آن‌ها وسواس بسیاری به خرج دهید و به توصیه آن‌ها عمل کنید.

زمان مرده چیست؟

زمان مرده زمانی است که عملاً منتظر هستید یا کاری انجام ندهید. زمانی که در ایستگاه منتظر اتوبوس هستید یا در مترو به‌سمت محل کار حرکت می‌کنید جزو نمونه‌های زمان مرده هستند.

آیا آموزش نیز اتلاف وقت است؟

آموزش و یادگیری هیچگاه اتلاف وقت تلقی نمی‌شود.

منبع: grammarly

امتیاز بدهید.

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • ملیسا حسن زاد
    دی 19, 1400 10:36 ق.ظ

    توی دنیای پر هرج و مرج امروز ما، بحث زمان خیلی بولد هستش و همه ما چوب زمان رو میخوریم. در کنکور، سرجلسه امتحان، حتی برای اعمال حیاتی مثل غذاخوردن، خوابیدن و ورزش و …. وقت کم میاریم. پس مدیریت زمان توی زندگی انسان امروزی حرف اولو میزنه. ممنونم که در این مقاله راجبش صحبت کردین.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست