همه کسانی که می‌خواهند کسب‌وکار آنلاین خود را گسترش دهند از اهمیت مفهوم دیجیتال مارکتینگ و به‌خصوص بازاریابی محتوا و انواع روش‌ های تولید محتوا و… آگاه هستند و چیزهایی در این مورد شنیده یا خوانده‌اند. اما آیا همه آن ها در این زمینه موفق می‌شوند؟ همه می‌دانند تولید محتوا مهم است؛ اما آیا می‌توانند محتوای مؤثر که به فروش می‌انجامد، خلق کنند؟ احتمالاً به‌خوبی می‌دانید که هدف از بازاریابی محتوا جذب مخاطبان بیشتر و ترغیب آنها برای خرید محصول یا خدمات است. اما چیزی که معمولاً به آن توجه نمی‌شود این است که تولید محتوا هدفی بسیار ظریف‌تر و جزئی‌تر نیز دارد:

هدف از تولید محتوا برقراری ارتباط با یک مخاطب خاص است.

گرچه در نگاه اول محتوا برای تعداد زیادی از مخاطبان تولید و منتشر می‌شود، اما درواقع باید گروهی از مخاطبان خاص را در نظر گرفت و باتوجه‌به علایق، مشکلات و دغدغه‌های هر فرد در آن گروه خاص، به تولید محتوا پرداخت.

در واقع شما با تولید محتوا باید با مخاطب خود ارتباط مؤثر و انسانی برقرار کنید و فروش محصولات بعد از شکل‌گیری این ارتباط صورت می‌گیرد. حالا و با درک این نکته اساسی؛ ماجرا عوض می‌شود و از این به بعد باید تفاوت چشمگیری در اثربخشی محتوای خود ببینید.

تنها پس از ایجاد و حفظ این ارتباط است که می‌توانید انتظار داشته باشید مخاطب آنچه را که با تولید محتوا از او خواسته‌اید، انجام دهد. در واقع داریم درباره تفاوت بین “ارتباط برقرار کردن” و “تنها خطاب قراردادن” صحبت می‌کنیم. فرد یا گروهی که سعی در برقراری ارتباط با او دارید، توسط پرسونای بازاریابی شما نشان داده می‌شود. این پرسوناها باید به‌عنوان بخشی از استراتژی تولید محتوا تعیین شوند.

راه برقراری ارتباط با یک نفر، تولید محتوایی است که سرگرم‌کننده، آموزشی، آگاهی‌دهنده یا ترکیبی از این سه باشد. محتوای سرگرم‌کننده در سطح عاطفی با افراد ارتباط برقرار می‌کند. محتوای آموزشی در سطح فکری ارتباط می‌گیرد و محتوای آموزنده در سطح جلب‌توجه. بگذارید بیشتر توضیح بدهیم:

برای دریافت تقویم تولید محتوا 1401 کلیک کنید.

انواع محتوا از نظر سطح درگیری مخاطب

انواع مدل محتوا از نظر سطح تعامل کاربران

محتوای عاطفی/سرگرم‌کننده

اگر قصد دارید تا در سطح عاطفی با مخاطب خود ارتباط برقرار کنید، باید محتوایی که تولید می‌کنید درباره زندگی آدم‌ها باشد. محتوای عاطفی معمولاً شکل داستان و روایت به خودش می‌گیرد (اما این یک قانون نیست). این محتوا معمولاً شامل توصیفات زیادی پیرامون حواس پنج‌گانه است. دلیل این اتفاق این است که ما همه دریافت‌های خود را از طریق این حس‌ها تجربه و بیان می‌کنیم.

اگر یک رویداد یا تجربه را باتوجه‌به چیزهایی که می‌بینید، می‌شنوید، می‌چشید، لمس می‌کنید یا می‌بویید توصیف کنید، خوانندگان عواطف مرتبط با آن حواس را “احساس” می‌کنند.

محتوای آموزشی / فکری

اگر هدف شما آموزش مخاطبان است، باید در محتوایی که تولید می‌کنید روش‌هایی را توصیف کنید یا به تجزیه‌وتحلیل داده‌ها بپردازید. داده‌ها، شواهد و استدلال‌های ساختاری عناصری هستند که محتوای آموزشی را از نظریه‌پردازی متمایز می‌کنند. ممکن است بر اساس زندگی شخصی یا کاری خود نظریه‌هایی برای به اشتراک گذاشتن داشته باشید. اما بدون اطلاعات موثقی که آن را پشتیبانی کند، ادعای شما در واقع محتوای آموزشی نیست. چرا که نظرات شخصی عموماً برگرفته از احساس هستند. احساسی که یک نفر (شما) آن را تجربه کرده است. تفاوت بین یک داستان آموزشی و یک داستان سرگرم‌کننده، تفاوت عینیت و ذهنیت است.

محتوای آگاهی‌دهنده

محتوای آگاهی‌دهنده به دلیل سرعت انتقال، تازگی مطالب و مرتبط بودن آن موردتوجه خواننده قرار می‌گیرد. اخبار، مثالی عالی برای محتوای آگاهی‌دهنده است. اخبار روزانه درباره اتفاقاتی است که اخیراً افتاده‌اند (تازگی) و در اسرع وقت گزارش می‌شوند (سرعت انتقال). اگر بتوانید محتوای آگاهی‌بخش و مرتبط با مخاطب ارائه دهید و او را از مسائل جهان آگاه کنید، آنها با توجه خود به شما، پاداش تلاشتان را می‌دهند.

هر یک از انواع محتوا که در موردشان صحبت کردیم می‌توانند توجه مخاطب شما را جلب کنند. یادتان باشد که توجه مخاطب به‌سختی به دست می‌آید و حفظ آن سخت‌تر است؛ بنابراین، محتوای شما باید به او قول جلب‌توجه بدهد و به این قول وفادار باشد.

هرکدام از این انواع محتوا می‌توانند به روش‌های مختلفی تولید شوند. مهم است که برای هرکدام از روش صحیح کسب درآمد از تولید محتوا استفاده کنید. در ادامه مقاله راجع به انواع روش های تولید محتوا بیشتر صحبت خواهیم کرد.

اهمیت انواع روش های تولید محتوا برای پیشرفت کسب‌وکار شما

چه صاحب کسب‌وکاری باشید و چه مدیر بازاریابی، به‌خوبی می‌دانید که وقت و منابع شما بسیار ارزشمند هستند. تنها راه برای این‌که کسب‌وکار خود را رشد دهید این است که مانند یک بازاریاب حرفه‌ای فکر کنید و پیام مناسب را به افراد مناسب و در زمان مناسب برسانید. تا بتوانید مشتریان بیشتری جذب کنید.

تولید محتوا کاری نیست که به‌راحتی به آن بپردازید و انتظار کسب نتایج عالی داشته باشید. آموزش تولید محتوا که باکیفیت و اثرگذار باشد به زمان و انرژی زیادی نیاز دارد. مخاطبان شما به محتوای معمولی و حتی خوب واکنش نشان نمی‌دهند. برای جذب حداکثری، باید محتوایی تولید کنید که عالی و منحصربه‌فرد باشد و در بین سیل محتوای جاری در بسترهای مختلف انتشار محتوا، دیده شود.

شما باید متناسب با نیازهای مشتریان و اهداف کسب‌وکار خود، نوع مناسبی از محتوا را برای هر یک برنامه‌های مختلف بازاریابی خود انتخاب کنید. شاید انتخاب نوع مناسب محتوا به نظرتان مسئله پیچیده‌ای نیاید، اما حقیقت این است که چیدن یک استراتژی جامع بازاریابی محتوایی هم علم است و هم هنر.

نه‌تنها باید نیازهای مخاطبان خود را در نظر بگیرید، بلکه باید برای برقراری ارتباط مؤثر با مشتری، انواع مختلفی از محتوا را برای هرکدام از مراحل سفر مشتری تولید کنید.

انواع مختلف روش های تولید محتوا برای مخاطب هدف

انواع روش های تولید محتوا کدام اند؟

محتوا هسته اصلی استراتژی بازاریابی شما است و صدها نوع محتوا وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها برای جذب مشتری به برند خود استفاده کنید. همچنین می‌توانید کاری کنید که افراد بیشتری برند و تبلیغات شما را ببیند و سرنخ‌های فروش را به خریدار تبدیل کنید.

حتماً دیده‌اید که برندهای مختلف چگونه با استفاده از محتوا در فضای آنلاین حضور فعال دارند. شما هم می‌توانید با چیدن یک استراتژی محتوا قوی، در رقابت از آن‌ها پیشی بگیرید و حضور آنلاین خود را تقویت کنید. قبلاً گفتیم که تنها خطاب قراردادن مخاطبان کافی نیست و باید بتوانید با آن ها ارتباط مؤثر برقرار کنید. اما آیا می‌دانید چگونه برای برقراری ارتباط با مخاطب تولید محتوا کنید؟

زمان تولید محتوا برای فعالیت‌های مختلف بازاریابی خود، این چهار سؤال را در نظر داشته باشید:

 • چه کسی؟ : مشتریان شما چه کسانی هستند و چه ویژگی‌هایی دارند؟ چند سال دارند؟ بیشتر خانم هستند یا آقا؟ در کدام شهرها زندگی می‌کنند؟ چه گرایش‌ها و علاقه‌مندی‌هایی دارند؟ و …
 • چه چیزی؟ : مشتریان چه سؤال‌هایی از شما می‌پرسند؟ مشکلات آن‌ها چیست و به دنبال چه راه‌حل‌هایی می‌گردند؟
 • کجا؟ : مشتریان بیشتر در کجاها به دنبال پاسخ سؤالات خود می‌گردند؟ آیا بیشتر به گوگل رجوع می‌کنند یا یوتیوب؟ اینستاگرام یا لینکدین؟
 • چگونه؟ : مشتریان احتمالی شما چگونه در اینترنت به دنبال پاسخ سؤال‌ها و راه‌حل مشکلاتشان می‌گردند؟

آیا از لپ‌تاپ استفاده می‌کنند یا گوشی همراه؟ آیا علاقه‌مند به مطالعه در مورد پاسخ سؤال خود هستند یا تصاویر را ترجیح می‌دهند؟

خواهید دید که تولید برخی از فرم‌های محتوا به زمان و هزینه بیشتری نیاز دارد. برای این‌که بهتر ببینید که در سبد محتوایی خود چه امکاناتی دارید، لیستی جامع از انواع «روش های تولید محتوا» و چگونگی استفاده از هر یک را در طول فرایند تهیه نقشه محتوایی گردآوری کرده‌ایم.

هر نوع از محتوا باید در یک بستر خاص آنلاین به کار رود. درعین‌حال هر نوع از محتوا باید برای برقراری تعامل و ارتباط با مخاطب در مراحل مختلف سفر مشتری استفاده شود. در جدول زیر خلاصه‌ای از 7 روش از «انواع روش های تولید محتوا» آورده شده است که در این پست بررسی خواهیم کرد.

نوع محتوامرحله سفر مشتریزمان تقریبی تولید محتواهزینه تقریبی
وبلاگ‌نویسیآگاهی از برند – ارزیابی3 – 2 ساعت200 هزار تومان برای یک مقاله 1200 تا 1500 کلمه‌ای که بر اساس اصول سئو نوشته شده باشد
پست‌های رسانه‌های اجتماعیآگاهی از برند – ارزیابی اولیه10 – 8 ساعت / هفتهحدود 3 میلیون تومان در ماه برای تولید پست‌ها و مدیریت شبکه‌های اجتماعی
اینفوگرافی‌هاآگاهی از برند – ارزیابی اولیه10 – 2 ساعت1 تا 3 میلیون تومان برای یک اینفوگرافی نسبتاً بلند
محتوای ویدئوییآگاهی از برند – ارزیابی30 – 10 ساعت3 تا 7 میلیون تومان برای ویدئوی 20 – 10 دقیقه‌ای
کتاب‌های الکترونیکارزیابی50 – 20 ساعتحدود 1 میلیون تومان برای یک کتاب الکترونیک 4000 تا 6000 کلمه‌ای
تبلیغات گوگل ادزتصمیم‌گیری10 ساعت / هفته4 تا 10 میلیون ماهیانه برای مدیریت حساب گوگل ادز
مطالعات موردی / توصیفات مشتریتصمیم‌گیری15 – 10 ساعتحدود 500 هزار تومان برای یک محتوای 2000 کلمه‌ای داستانی و جذاب

حال بیایید نگاه دقیق‌تری بیندازیم به هفت نوع از بهترین محتواها که می‌توانید با استفاده از آنها مخاطبان آنلاین را جذب کنید، توسط مشتریان واجد شرایط پیدا شوید و یک قیف فروش سودآور بسازید!

1. پست‌های بلاگ

بلاگ پست

وبلاگ‌نویسی یکی از محبوب‌ترین روش‌های بازاریابی محتوایی مخصوصاً برای کسب‌وکارهای کوچک است. زیرا تولید، بهینه‌سازی و انتشار پست‌های وبلاگ نیاز به ابزار خاصی ندارد و با سرعت نسبتاً خوبی انجام می‌شود. پست‌های بلاگی که خوب نوشته شده باشند و به‌خوبی برای موتورهای جست‌وجو بهینه‌سازی شده باشند راه بسیار عالی برای پیدا شدن در گوگل هستند. چرا که افراد زیادی پاسخ مشکل خود را که شما در وبلاگ خود به آن پرداخته‌اید، در گوگل سرچ می‌کنند. به همین سادگی!

مرحله سفر مشتریزمان تقریبی تولید محتواهزینه تقریبی
آگاهی از برند – ارزیابی3 – 2 ساعت200 هزار تومان برای یک مقاله 1200 تا 1500 کلمه‌ای که بر اساس اصول سئو نوشته شده باشد

ازآنجایی‌که تولید پست بلاگ کار آسانی است، کسب‌وکارهای مختلف تعداد زیادی پست بلاگ برای برند خود تولید می‌کنند. به توجه به این موضوع، پست‌های بلاگی رایج‌ترین شکل محتوایی است که در اینترنت تولید می‌شود. به همین دلیل برای اطمینان از داشتن بهترین محتوای وبلاگ که بتواند در بین این همه محتوای رنگارنگ متمایز باشد و توجه مخاطبان را جلب کند، ممکن است نیاز به استخدام نویسندگان حرفه‌ای و خلاق داشته باشید.

این‌که بتوانید در بین انبوه محتوای تولید شده، متمایز باشید و دیده شوید، اصلاً کار ساده‌ای نیست. اما می‌توانید برای نوشتن پست‌های عالی وبلاگ برای دیده‌شدن در گوگل و تعامل با مشتریان بالقوه، از برخی نکات استفاده کنید:

 • تمرکز خود را بر رفع نیازهای مخاطبان هدف قرار دهید: از محتوای وبلاگ خود برای دادن پاسخ به سؤالات متداول مشتریان استفاده کنید. در ضمن این کار به برند خود و راه‌حل‌هایی که ارائه می‌دهد نیز اشاره بکنید.
 • از مدل خوشه‌ای (cluster) برای تولید محتوای بلاگ استفاده کنید: این روش به شما کمک می‌کند که در گوگل رتبه خوبی کسب کنید و دیده شوید. نتیجه آن هم روانه شدن ترافیک باکیفیت به سایت شما خواهد بود.
 • محتوای خود را بر اساس اصول سئو، بهینه‌سازی کنید: با لینک دادن به مطالب مفید و مرتبط در سایت‌های معتبر، محتوای وبلاگ خود را تقویت کنید. کلمات کلیدی ارزشمند را حتماً در آن به کار ببرید و سعی کنید 1000-800 کلمه برای هر پست وبلاگ بنویسید.

برای نوشتن پست‌های وبلاگی عالی تنها محدود به سایت خودتان نیستید. می‌توانید پست‌های مهمان را در سایر وبلاگ‌های مرتبط با حوزه خودتان ارسال کنید و لینک‌های باارزش بسازید و مخاطبان بیشتری را به دست آورید که ممکن است با وبلاگ سایت شما تعامل نداشته باشند

چرا نوشتن پست وبلاگ مهم است؟

وبلاگ‌نویسی یک روش ساده و سریع برای دستیابی به لیدهای باکیفیت و یک حضور پررنگ در فضای آنلاین است. تداوم فعالیت مهم است؛ بنابراین پست‌های وبلاگ خود را با یک برنامه‌ریزی منظم و به‌صورت مستمر با استفاده از یک تقویم محتوا منتشر کنید. به این صورت به مشتریان خود نشان می‌دهید که در زمینه کاری خود حرفه‌ای هستید و حرفی برای گفتن دارید.

همچنین با نوشتن مقالاتی در وبلاگ خود در مورد سؤالات خاص و نیازهایی که مشتریان شما جستجو می‌کنند، راحت‌تر در موتورهای جست‌وجو پیدا می‌شوید.

برای طراحی و کار بر روی این بخش از استراتژی بازاریابی خود، مهم است که ابتدا به نیازهای مخاطب هدف خود فکر کنید. طبق تجربه، قالب‌های محتوای آموزشی برای رتبه‌بندی بهتر در گوگل و جذب مشتری بیشتر، مناسب‌تر هستند.

چگونه یک محتوای وبلاگ مفید بنویسیم؟

اکثر کسانی که پست‌های وبلاگ شما را می‌خوانند در اولین مراحل سفر مشتری به سر می‌برند و این یعنی آن‌ها بیشتر به دنبال محتوای آموزشی درباره موضوعی خاص می‌گردند.

اگرچه که وبلاگ شما ممکن است پست‌های زیادی داشته باشد و هرکدام برای مراحل مختلف سفر مشتری تولید شده باشند. اما اکثر محتواهای بلاگ در مرحله آگاهی از برند (Awareness) مخاطب قرار می‌گیرند.

بازهم تأکید می‌کنیم که پست‌های بلاگ خود را بر اساس نیازهای مشخص مخاطبان و با هدف پاسخ به این نیازها بنویسید. هر پست وبلاگ باید به مشتریان شما کمک کند تا نیازهای خود را شناسایی و برطرف کنند و درعین‌حال خدمات کسب‌وکار شما را به‌عنوان راه‌حل اصلی مورداستفاده قرار دهند.

بستر اصلی انتشار پست‌های بلاگی شما باید وبلاگ سایت اصلی شرکتتان باشد، اما همچنین به فکر گسترش انتشار آن در پلتفرم‌های دیگر مانند لینکدین و ویرگول و … نیز باشید. وبلاگ‌نویسی یک تعهد منظم است که برای انجام صحیح آن باید تحقیق کنید و پس از نوشتن، آن را برای موتورهای جست‌وجو بهینه‌سازی نمایید.

به‌این‌ترتیب می‌توانید در نتایج جست‌وجو رتبه‌های بالایی کسب کنید و توسط مخاطبان هدف دیده شوید؛ بنابراین سعی نکنید محتوای متوسط زیادی تولید کنید زیرا این نوع محتوا توسط گوگل نمایش داده نمی‌شود و مخاطب نیز با آن تعامل برقرار نمی‌کند.

چگونه بیشترین بهره را از یک پست وبلاگ ببریم؟

هرچه محتوای ارزشمندتری ارائه دهید، احتمال این که مخاطب هدف برای خرید به سراغ شما بیاید بیشتر است. همان‌طور که در بالا بحث کردیم، هر پست وبلاگ خود را باید با این هدف بنویسید که یک سؤال یا نیاز خاص مخاطبان شما را برطرف کند.

پس از انتشار، می‌توانید با روش‌های مختلف کاری کنید که محتوای شما بیشتر دیده شود. مثلاً می‌توانید قسمت‌هایی از آن را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید یا از اطلاعات آن برای ساخت یک کلیپ ویدئویی یا اینفوگرافیک استفاده کنید و حتی چند اسلاید از آن بسازید و در بسترهای مختلف انتشار دهید.

استفاده مجدد از محتوای موجود به شکل‌های دیگر و در کانال‌های مختلف بسیار مهم است؛ زیرا شما باید مطمئن شوید که افراد مناسب، پیام شما را در زمان مناسب می‌بینند.

2. پست‌های رسانه‌های اجتماعی

تولید محتوا برای شبکه های اجتماعی

در این زمان، دیگر نیاز به یادآوری نیست که شبکه‌های اجتماعی چه فرصت بزرگی برای بازاریابی هستند و کسب‌وکارهای مختلف می‌توانند از ظرفیت بزرگ این شبکه‌ها برای دستیابی به مخاطبان هدف خود استفاده کنند. پلتفرم‌های معروف و بزرگ اجتماعی مانند لینکدین، توییتر و اینستاگرام به مشاغل کمک می‌کنند تا مخاطبان جدیدی پیدا کنند و روابط خود را با مشتریان تقویت کنند.

مرحله سفر مشتریزمان تقریبی تولید محتواهزینه تقریبی
آگاهی از برند – ارزیابی اولیه10 – 8 ساعت / هفتهحدود 3 میلیون تومان در ماه برای تولید پست‌ها و مدیریت شبکه‌های اجتماعی

محتوای پست‌های شما در رسانه‌های اجتماعی در نحوه تعامل با مشتریان جدید و قدیمی نقش اساسی دارند. یکی از انواع محتواهای تأثیرگذار در شبکه‌های اجتماعی، محتوای تولید شده توسط کاربران (User Generated Content) است. این محتوا می‌تواند شامل تصاویری که مشتریان از محصولات شما در صفحه شخصی خود به اشتراک می‌گذارند یا نظراتی که در زیر پست‌های شما می‌نویسند، باشد. تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی روشی عالی برای حضور مؤثر آنلاین است، حتی اگر بودجه و منابع محدودی داشته باشید.

چرا سوشال‌مدیا مهم است؟

اگرچه مشتریان می‌توانند در رسانه‌های اجتماعی مستقیماً به خرید محصولات بپردازند، اما یادتان باشد که رسانه‌های اجتماعی یکی از بهترین بسترهای بازاریابی محتوا برای ایجاد ارتباط و تعامل با مشتری و تولید لید فروش است.

می‌توانید از پست‌های شبکه‌های اجتماعی برای شروع مکالمه با مشتریان و ایجاد تعامل با مخاطبان هدف خود استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که ترکیبی از تبلیغ نویسی و محتوای آموزنده یا سرگرم‌کننده در همه رسانه‌های اجتماعی خود دارید که به‌وسیله آن‌ها مشتریان خود را جذب کنید.

پست‌های شبکه‌های اجتماعی برای چه کسانی هستند؟

معمولاً مردم زمانی که حوصله‌شان سر رفته یا برای این‌که برای مدتی حواس خود را از زندگی روزمره‌شان پرت کنند، به سراغ شبکه‌های اجتماعی می‌روند. علاوه بر این، افراد برای یافتن پاسخ پرسش‌های خود و دانستن نظرات دوستانشان درباره آن هم به شبکه‌های اجتماعی سر می‌زنند. حالا شما می‌توانید با یک استراتژی صحیح بازاریابی و تولید محتوای مناسب، به این مکالمه‌ها و پرسش‌وپاسخ‌ها وارد شوید.

در واقع گنجاندن صحیح شبکه‌های اجتماعی در استراتژی دیجیتال مارکتینگ شما، باعث می‌شود تا در مراحل آگاهی از برند و ارزیابی در سفر مشتری، به‌خوبی در برابر چشم او ظاهر شوید. برای این کار باید محتوا و پیام خود را برای هر پست، بر اساس نحوه تعامل مشتریان با محتوای رسانه‌های اجتماعی، سفارشی کنید.

پست‌های شبکه‌های اجتماعی کجا می‌توانند استفاده شوند؟

در این رسانه‌ها می‌توانید به‌روزرسانی‌های محصولات و خدمات برند خود، پست‌های وبلاگ و حتی کتاب‌های الکترونیکی را به اشتراک بگذارید. انواع مختلف رسانه‌های اجتماعی، به محتواهای مختلف و متناسب با خودشان نیاز دارند.

به‌عنوان‌مثال، اگر می‌خواهید در اینستاگرام یا فیس‌بوک فعالیت کنید، باید تصاویر جذابی داشته باشید، اما سایت‌هایی مانند توییتر برای لینک‌های سریع و محتواهای آگاهی‌بخش عالی هستند.

Pinterest نیز از دیگر شبکه‌های اجتماعی محبوب است و می‌توانید برای ارسال اینفوگرافی از آن استفاده کنید. اینستاگرام بستر عالی برای ارسال عکس و ویدئو است. شما می‌توانید با انتشار قالب‌های محتوای مناسب در بستر مناسب رسانه‌های اجتماعی، تصویری خوبی از برند خود بسازید!

3. اینفوگرافی‌ها

اینفوگرافیک

اینفوگرافی‌ها نمونه دیگری از انواع روش‌ های تولید محتوا هستند. ویژگی مهم اینفوگرافی این است که اطلاعات زیاد و پیچیده را در قالبی که درک آن ساده است ارائه می‌دهد. در این نوع محتوا از گرافیک ساده و طراحی مینیمالیستی برای توضیح روند و مفهوم مربوط به کسب‌وکار شما استفاده می‌شود.

مرحله سفر مشتریزمان تقریبی تولید محتواهزینه تقریبی
آگاهی از برند – ارزیابی10 – 2 ساعت1 تا 3 میلیون تومان برای یک اینفوگرافی نسبتاً بلند

اینفوگرافیک یک روش عالی برای ایجاد اشتراک‌گذاری‌های متعدد محتوا در پلتفرم‌های مختلف مانند اینستاگرام و پینترست هستند. هر چه پست‌های شما بیشتر در یک شبکه اجتماعی به اشتراک گذاشته شود، شما توسط افراد بیشتر و جدیدتری دیده می‌شوید. این افراد ممکن است به شما و محصولاتتان علاقه‌مند شوند و برای استفاده بیشتر از محتوای شما، از وب‌سایتتان بازدید کنند. به‌این‌ترتیب سئو سایت شما نیز بهبود می‌یابد.

برخلاف محتوای متنی یا ویدئویی، اینفوگرافیک‌ها بهترین نوع محتوا برای تجسم داده‌ها مانند آمار، نمودارها و گراف‌ها هستند. آن‌ها همچنین یک روش عالی برای جلب‌توجه مشتریان و گسترش دانش آنها در مورد یک موضوع خاص به‌حساب می‌آیند.

چرا اینفوگرافی‌ها مهم هستند؟

هنر اینفوگرافی این است که کار انتقال مفاهیم پیچیده و حجیم را آسان می‌کند. این نوع محتوا همچنین می‌تواند مخاطب هدف شما را با طرح‌های گرافیکی ساده‌ای که ارزش محصولات یا خدمات شما را نشان می‌دهد، جذب کند.

ویژگی که اینفوگرافی را از انواع دیگر محتوا متمایز می‌کند این است که این قالب می‌تواند هم‌زمان از کلمات نوشتاری و عناصر بصری برای جادادن ایده‌های بزرگ در فضای کوچک استفاده کند. بهتر است با یک طراح گرافیک حرفه‌ای کار کنید تا اطلاعات را به روشی جذاب که مشتریان شما آن را دوست دارند، طراحی کند. طراحی اینفوگرافی ممکن است دشوار باشد، اما ابزارهای مختلفی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا به‌سرعت و به‌راحتی، یک اینفوگرافیک جذاب و زیبا برای وب‌سایت خود ایجاد کنید.

اینفوگرافی برای چه کسانی مناسب هستند؟

اینفوگرافی‌ها معمولاً برای مشتریانی که در مرحله آگاهی از برند یا ارزیابی اولیه در سفر مشتری قرار دارند، طراحی می‌شوند. مشتریان معمولاً در این مرحله به دنبال کسب اطلاعات هستند و می‌توانید از اینفوگرافیک‌های مختلف برای افزایش آگاهی در مورد مشکلات و سؤالاتی که آن‌ها در اوایل مراحل تحقیق با آن روبرو هستند، استفاده کنید.

درحالی‌که اینفوگرافیک و سایر محتواهای جذاب می‌توانند تصمیم‌گیری را برای مشتریان در مراحل ارزیابی و تصمیم‌گیری ساده‌تر کنند، برای کسب حداکثر نتیجه، از آمار و داده‌ها نیز برای معرفی صحیح محصولات و خدمات خود برای مشتریان در مراحل آگاهی از برند و ارزیابی استفاده کنید.

اینفوگرافی‌ها در کجا می‌توانند به کار روند؟

به دلیل جذابیت بصری و فهم آسان، می‌توان اینفوگرافیک‌ها را در قسمت‌های مختلف استراتژی بازاریابی آنلاین به کار برد. از پست‌های وبلاگ گرفته تا ارسال در شبکه‌های اجتماعی مانند Pinterest. همچنین اینفوگرافی‌ها با اعمال تغییرات می‌توانند در قالب‌های مختلف مورداستفاده مجدد قرار بگیرند.

برای محتواهایی که در شبکه‌های اجتماعی ارسال می‌کنید، حتماً دکمه‌های دعوت به اقدام (Call To Action) مختلفی در نظر بگیرید تا مشتریان را به کسب اطلاعات بیشتر در مورد برند خود ترغیب کنید. همچنین می‌توانید پست‌های وبلاگی را در ارتباط اینفوگرافیک خود ایجاد کنید تا اطلاعات بیشتری در مورد موضوعات خاصی که در اینفوگرافیک پوشش داده‌اید، ارائه دهید.

4. محتوای ویدئویی

محتوای ویدیویی

محتوای ویدئویی یکی از تأثیرگذارترین و پرطرف‌دارترین‌ها در میان انواع روش‌ های تولید محتوا است. فیلم به شما امکان می‌دهد اطلاعات پیچیده را از طریق یک رسانه تعاملی به‌راحتی انتقال دهید. مردم عاشق تماشای فیلم هستند زیرا مصرف محتوای ویدئویی آسان است و شما می‌توانید در مقایسه با یک پست وبلاگ یا انواع دیگر مطالب، اطلاعات را با سرعت بالاتری انتقال دهید.

مرحله سفر مشتریزمان تقریبی تولید محتواهزینه تقریبی
آگاهی از برند – ارزیابی30 – 10 ساعت3 تا 7 میلیون تومان برای ویدئوی 20 – 10 دقیقه‌ای

علاوه بر اشتراک‌گذاری اطلاعات، انتشار محتوای ویدئویی روش بسیار خوبی برای افزایش رتبه در نتایج موتورهای جست‌وجو است. همچنین می‌توانید از ویدئوها برای برندسازی و برقراری ارتباط عمیق‌تر با مخاطبان خود استفاده کنید؛ کاری که کمتر از دست محتوای متنی بر می‌آید.

چرا ویدئوها مهم هستند؟

مشتریان شما محتوای ویدئویی را دوست دارند زیرا فیلم‌ها جذاب و سرگرم‌کننده هستند و هضم مطالب آن‌ها آسان است (البته اگر به‌خوبی ساخته شده باشند). ازآنجایی‌که مردم به استفاده از محتوای ویدئویی در گوشی های هوشمند خود روی آورده‌اند و همچنین به دلیل افزایش سرعت اینترنت و بالارفتن کیفیت ویدئوهای آنلاین، محتوای ویدئویی اکنون با درصد بالایی در دسترس افراد قرار می‌گیرد. این دلایل، محتوای ویدئویی را به بخشی مهم از استراتژی بازاریابی محتوای شما تبدیل می‌کند.

از فیلم‌ها می‌توانید برای هدف‌گذاری کلمه‌های کلیدی خود و اینکه کاربران با جست‌وجوی آن کلمات به شما برسند، استفاده کنید. در ادامه انواع محتوای ویدئویی را که می‌توانید برای محصولات و خدمات خود بسازید، فهرست کرده‌ایم:

 • نقد و بررسی محصولات و خدمات
 • انواع آموزش و معرفی محصولات
 • پرسش‌وپاسخ‌های زنده
 • مصاحبه‌ها و حرف‌های افراد تأثیرگذار در زمینه کاری شما
 • برنامه‌های مهمان ویژه

کلیپ‌های کوتاه و جذاب آگاهی‌دهنده، می‌تواند به شما در جذب مشتری در مرحله آگاهی از برند کمک کند. هم‌زمان، ویدئوهای آموزشی و معرفی محصولات برای تأثیرگذاری در تصمیم‌گیری خرید در بین مصرف‌کنندگان در مراحل تصمیم‌گیری بسیار مناسب هستند.

چگونه می‌توان از محتوای ویدئویی بیشترین بهره را برد؟

نوع محتوای ویدئویی که تولید می‌کنید به مخاطب هدف شما و جایگاه مشتری شما در طول سفر مشتری بستگی دارد. به طور معمول، مشتریان در مرحله آگاهی از برند یا ارزیابی، از فیلم‌های بررسی و معرفی محصولات به‌خوبی استقبال می‌کنند.

از طرف دیگر، وقتی مشتریان بعد از تحقیقات و ارتباط زیاد با برند شما به مرحله ارزیابی رسیدند، وقت استفاده از مصاحبه‌ها و پرسش‌وپاسخ‌های زنده است.

ویدئوها کجا می‌توانند به کار روند؟

قبل از پرداختن به این موضوع یادتان نرود که برای ساخت هر چه حرفه‌ای‌تر محتواهای ویدئویی خود، باید زمان، پول و منابع لازم را صرف کنید.

فیلم‌های زیادی در YouTube و سایر پلتفرم‌های انتشار ویدئو وجود دارد، بنابراین اگر فیلم‌های شما ارزان یا غیرحرفه‌ای باشند و نتوانند با بقیه رقابت کنند، در موتورهای جستجو برجسته نمی‌شوید و نتایجی را که انتظار دارید مشاهده نخواهید کرد.

پس از انتشار، می‌توانید کلیپ‌های 30 ثانیه‌ای منتخب را از فیلم‌های طولانی‌تر در شبکه‌های اجتماعی ارسال کنید. به‌این‌ترتیب مخاطبان بیشتری محتوای شما را می‌بینند و همچنین روش خوبی برای پیوند دادن به محتوای ویدئویی اصلی است. همچنین می‌توانید محتوای ویدئویی را در پست‌های وبلاگ مرتبط تعبیه کنید تا پیام خود را هم‌زمان با انتشار در شبکه‌های اجتماعی، در وب‌سایت خود نیز پوشش دهید و ترافیک برای آن جذب کنید.

5. کتاب‌های الکترونیک (Ebooks)

کتاب الکترونیک (ebook)

کتاب‌های الکترونیکی نوع مفیدی از محتوای طولانی هستند که کسب‌وکار شما می‌تواند برای ارائه ارزش و مطالب فراتر از پست‌های ساده وبلاگ و محتواهای کوتاه، از آنها استفاده کند. کتاب‌های الکترونیکی محتوای گسترده‌تری هستند که به شما امکان می‌دهند دانش و تجربه خود را در مورد یک موضوع مشخص نشان دهید.

مرحله سفر مشتریزمان تقریبی تولید محتواهزینه تقریبی
ارزیابی50 – 20 ساعتحدود 1 میلیون تومان برای یک کتاب الکترونیک 4000 تا 6000 کلمه‌ای

اهمیت کتاب الکترونیکی در چیست؟

Ebookها نوع مهم از محتوا برای استراتژی بازاریابی شما هستند؛ چرا که به‌عنوان ابزار تولید لید فروش برای شما عمل می‌کنند. علاوه بر تولید لیدهای فروش، کتاب‌های الکترونیک می‌توانند به روش‌های متعدد دیگری به کسب‌وکار شما کمک کنند. مانند:

 • ایجاد اقتدار برای برند شما در بازار
 • رشد دادن لیست ایمیلی شما
 • تبلیغ کسب‌وکار
 • افزایش حجم پیشنهادهای محتوایی برای مشتریان

کتاب الکترونیکی شما زمانی بیشترین اثرگذاری را خواهد داشت که علاوه بر راه‌حل‌هایی که در آن بررسی می‌کنید، ارزش مشخصی به مشتری ارائه دهد. این‌که برند شما از کتاب الکترونیکی استفاده می‌کند برای مشتری جالب‌توجه خواهد بود. بااین‌حال، اگر در کتاب خود ارزش خاصی برای ارائه به مخاطب نداشته باشید، نمی‌توانید از همه ظرفیت کتاب الکترونیک برای جذب مخاطب و تأثیرگذاری بر او استفاده کنید؛ بنابراین مطمئن شوید که بیش از ده درصد کتاب الکترونیکی خود را به محتوای تبلیغاتی اختصاص نمی‌دهید.

چگونه می‌توان از کتاب‌های الکترونیکی بیشترین بهره را برد؟

کتاب‌های الکترونیکی جزئیات و اطلاعات زیادی راجع به یک موضوع خاص ارائه می‌دهند، بنابراین مشتریان معمولاً از این نوع مطالب در مرحله ارزیابی اولیه در سفر مشتری استفاده می‌کنند. باتوجه‌به حجم زیاد آنها، نباید انتظار داشته باشید که مشتریان در مراحل اولیه تصمیم‌گیری برای خرید با کتاب‌های الکترونیکی شما درگیر شوند.

علاوه بر این، کتاب‌های الکترونیکی معمولاً باید توسط مخاطب دانلود شوند. این مسئله نیز به‌نوعی مخاطب را از مصرف آسان این نوع محتوا بازمی‌دارد و فقط مشتریان متعهدی که تحقیقات زیادی انجام داده‌اند ممکن است تا اطلاعات تماس خود را برای نوع اطلاعات کتاب الکترونیکی ارائه دهند.

چگونه از کتاب‌های الکترونیکی در استراتژی بازاریابی خود استفاده کنیم؟

کتاب‌های الکترونیکی یک نوع منحصربه‌فرد از محتوا محسوب می‌شوند؛ زیرا آنها در نقشه برنامه‌ریزی محتوا، محتوایی هستند که سفر مشتری را پایان می‌بخشند. ازآنجاکه کتاب‌های الکترونیکی باید دانلود شوند، این نوع محتوای دروازه‌دار معمولاً آخرین مرحله‌ای است که مشتری قبل از ورود به مرحله تصمیم‌گیری پشت سر می‌گذارد.

بااین‌حال می‌توانید قطعه‌هایی از آن‌ها را در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های حرفه‌ای مانند LinkedIn ارسال کنید. برای هدایت افراد به صفحه دانلود کتاب الکترونیکی خود، حتماً تعداد زیادی دکمه Call To Action را در پست‌های وبلاگ و فیلم‌هایی که به آن مربوط هستند قرار دهید.

برای این‌که بیشترین بهره را از کتاب الکترونیک خود ببرید، فصل‌ها یا پیش‌نمایش‌هایی از کتاب را به‌صورت رایگان در اختیار مشتریان قرار دهید، تا بتوانند قبل از دانلود نگاهی به آن بیندازند. برای افزایش میزان دانلود کتابتان، از تأییدهای اجتماعی (افراد دیگری که کتاب را خوانده‌اند و نظر مثبتی داشته‌اند)، پیش‌نمایش و محتوای پشتیبانی‌کننده استفاده کنید.

6. تبلیغات موتورهای جست‌وجو (گوگل ادز)

تبلیغات موتورهای جستجو

تبلیغات موتورهای جست‌وجو (مثل Google Ads) بخش از بازاریابی موتورهای جستجو است. گوگل ادز، نوعی محتوا است که می‌توانید با استفاده از آن در مراحل پایانی سفر مشتری، یعنی تصمیم‌گیری، به مشتری برسید. این روش بازاریابی به متمایز شدن شما در رقابت و دیده شده توسط مشتریان بالقوه کمک می‌کند.

مرحله سفر مشتریزمان تقریبی تولید محتواهزینه تقریبی
تصمیم‌گیری10 ساعت / هفته4 تا 10 میلیون ماهانه برای مدیریت حساب گوگل ادز

برخلاف سایر محتواها در استراتژی بازاریابی شما، تبلیغات گوگل ادز بیشترین کنترل را بر روی نوع پیام، میزان دسترسی و جاگذاری تبلیغات به شما می‌دهد. این عوامل باعث می‌شود بازاریابی PPC (پرداخت به‌ازای هر کلیک) به‌عنوان گزینه‌ای مناسب برای زمانی که می‌خواهید لیدهای باکیفیت را به محتوای خاصی هدایت کنید یا می‌خواهید در معرض دید افرادی قرار بگیرید که تصمیم به خرید محصولات مشابه شما دارند، تبدیل شود.

چرا تبلیغات گوگل ادز مهم است؟

با این‌که باید برای این محتوای تبلیغاتی هزینه بپردازید، اما با یک استراتژی درست و مدیریت دقیق تبلیغات گوگل ادز، می‌توانید نتایج بسیار خوبی را با یک سرمایه‌گذاری متوسط به دست آورید. روش‌هایی که کمپین‌های تبلیغات گوگل ادز توسط آن‌ها به استراتژی بازاریابی شما کمک می‌کنند عبارت‌اند از:

 • نتایج سریع: درحالی‌که انواع دیگر محتوا رایگان هستند، اما رسیدن به نتیجه مطلوب در آن‌ها می‌تواند زمان‌بر باشد. بازاریابی PPC در Google Ads ، می‌تواند نتایج خوبی را در زمان کوتاهی رقم بزند و به تیم بازاریابی شما بینشی قدرتمند برای ادامه بهینه‌سازی کمپین‌ها بدهد.
 • اندازه‌گیری دقیق: همه کانال‌های بازاریابی ابزاری برای کنترل فعالیت‌ها ارائه می‌دهند. اما تبلیغات گوگل ادز به شما امکان می‌دهد همه جنبه‌های تبلیغات خود را ردیابی کنید. به این صورت در تمام طول اجرای کمپین خود هزینه‌ها را کنترل خواهید کرد.
 • بهبود شناخت برند: از کلمات کلیدی و هدف‌گیری مخاطبان خاص استفاده کنید که افراد مناسب بتوانند روی تبلیغات شما کلیک کنند. با تمرکز بر روی مشتریان خاص و ارزشمند، آگاهی از برند را بهبود می‌بخشید و از طریق کمپین‌های گوگل ادز خود، فروش بیشتری را رقم خواهید زد!
 • تولید سرنخ‌های واجد شرایط: ازآنجاکه تمام جنبه‌های تبلیغات گوگل ادز را کنترل می‌کنید، می‌توانید تلاش‌های بازاریابی خود را بر روی افرادی که آماده خرید از شما هستند متمرکز کنید. بر اساس محصولات یا خدمات خود، جمعیتی خاص را به طور استراتژیک هدف قرار دهید و لیدهای فروش بیشتری را به سایت خود سرازیر کنید.

تبلیغات گوگل ادز برای چه کسانی مناسب است؟

همان‌طور که قبلاً گفتیم، تبلیغات گوگل ادز برای مشتریانی که به مراحل تصمیم‌گیری در سفر مشتری نزدیک می‌شوند، مناسب است. این افراد قبلاً تحقیقات زیادی انجام داده‌اند و نوع راه‌حل‌های لازم برای رفع مشکلات و سؤالات خود را می‌دانند.

می‌توانید با استفاده از تبلیغات موتورهای جستجو در زمان مناسب و با پیام مناسب، در مقابل افراد مناسب قرار بگیرید. پلتفرم‌های ارائه‌دهنده این نوع خدمات مانند گوگل ادز، گزینه‌های زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهند تا تلاش‌های بازاریابی خود را بر روی افراد خاص (با استفاده از کلمات کلیدی، قرارگیری وب‌سایت شما در صدر نتایج و …) متمرکز کنید.

تبلیغات گوگل ادز کجا می‌تواند به کار رود؟

همه موتورهای اصلی جستجو و رسانه‌های اجتماعی نوعی از خدمات تبلیغات را ارائه می‌دهند. تبلیغات منبع درآمد این پلتفرم‌ها است و شما می‌توانید از استراتژی‌های مختلف بازاریابی در هر بستر، برای هدایت لیدهای فروش بیشتر به سایت خود استفاده کنید.

اما بزرگ‌ترین و بهترین آن‌ها در حال حاضر Google (Google Ads) است. این پلتفرم امکانات بازاریابی خود را ارائه می‌دهد و شما برای دستیابی به مشتریان موردنظر خود، باید از تکنیک‌های مختلف بهینه‌سازی استفاده کنید.

بیشتر تبلیغات گوگل به یک صفحه فروش هدایت می‌شوند، اما بسته به نوع کمپینی که اجرا می‌کنید، می‌توانید تبلیغات پولی را برای دانلود یک کتاب الکترونیکی یا سایر مطالب برای افرادی که مرحله تصمیم‌گیری را پایان می‌دهند، به کار ببرید.

7. مطالعات موردی (Case Study)

مطالعه موردی یا همان case study

یکی دیگر از ارزشمندترین انواع بازاریابی محتوا برای مشتریان نزدیک به تصمیم خرید، مطالعه موردی است. نوشتن یک محتوای مطالعه موردی ارزشمند ممکن است دشوار باشد، اما اگر کسب‌وکار شما دارای سابقه قوی در ارائه محصولات و خدمات باکیفیت است، پس نباید در نوشتن مطالعات موردی که جذب مشتری می‌کند، مشکلی داشته باشید.  

مرحله سفر مشتریزمان تقریبی تولید محتواهزینه تقریبی
تصمیم‌گیری15 – 10 ساعتحدود 500 هزار تومان برای یک محتوای 2000 کلمه‌ای داستانی و جذاب

مطالعات موردی داستان موفقیت مشتری است که نشان می‌دهد برند شما چگونه به یک مشتری خاص کمک کرده تا به موفقیت برسد. می‌توانید از مطالعات موردی برای برجسته‌کردن ویژگی‌های خاص برند یا مزیت‌های خدمات و محصولات خود استفاده کنید.

تستیمونیال (Testimonial) نوعی مطالعه موردی است که می‌توانید در سایت خود استفاده کنید. در این نوع محتوا معمولاً نظرات مثبت مشتریانی که از محصولات شما استفاده کرده‌اند، به زبان خودشان به اشتراک گذاشته می‌شود. بازاریابان از محتوای تستیمونیال و مطالعات موردی برای جلب اعتماد مشتری در زمانی که در مرحله تصمیم‌گیری برای خرید هستند، استفاده می‌کنند.

چرا مطالعات موردی مهم است؟

مصرف‌کنندگان، مطالعات موردی را دوست دارند زیرا این نوع محتوا به آنها کمک می‌کند بهتر بفهمند که برند شما چگونه می‌تواند به زندگی یا کسب‌وکار آن‌ها ارزشی اضافه کند. مثال‌های واقعی، یک روش عالی برای نشان‌دادن ارزش محصولات یا خدمات شما هستند. شما می‌توانید در سراسر وب‌سایت و صفحات اصلی خود مطالعات موردی و تأیید مشتریان راضی را قرار دهید تا سندی باشند برای این‌که محصولات شما بهترین گزینه برای مشتریان بالقوه است.

از مطالعات موردی در کجا می‌توان استفاده کرد؟

مطالعات موردی باید در صفحه‌هایی قرار گیرد که انتظار دارید مشتریان هنگام تحقیق درباره محصولات یا خدمات شما به آن مراجعه کنند. علاوه بر صفحات فروش و لندینگ‌پیج‌ها، می‌توانید از مطالعات موردی در انواع مطالب مانند موارد زیر استفاده کنید:

 • پست‌های وبلاگ
 • کتاب‌های الکترونیکی
 • پست‌های رسانه‌های اجتماعی
 • نقد و بررسی محصولات

تیم فروش شما همچنین ممکن است بخواهد از این مطالب هنگام مکالمه با لیدها استفاده کند. به‌این‌ترتیب می‌توانید از مطالعات موردی در هر دو کمپین بازاریابی آنلاین و آفلاین استفاده کنید.

 حال که دانستید که تولید محتوای مؤثر کار آسانی نیست و باید محتوای خود با مخاطبان هدف ارتباط برقرار کنید و همچنین با انواع روش‌ های تولید محتوا آشنا شدید، خوب است چند نکته نیز درباره نقش نوشتن و ویرایش در تولید محتوا بدانید. این دو از ابزار اصلی هر تولیدکننده محتوایی به‌حساب می‌آیند.

نقش نوشتن و نویسندگی در تولید محتوا

نوشتن در واقع نقطه آغاز فرایند تولید هر محتوایی است. چه بخواهید یک فیلم بسازید یا یک پست بلاگ بنویسید یا حتی نقاشی خیابانی بکشید، تولید محتوا همیشه با نوشتن شروع می‌شود. عمل نوشتن، اهدافی را که از استراتژی محتوایی خود در نظر دارید به تاکتیک‌های اجرایی برای جذب مخاطب تبدیل می‌کند.

بعضی از افراد نویسندگی را کار سختی می‌دانند که این مسئله دلایل مختلفی دارد. معمولاً آن‌ها موقع نوشتن گرفتار وسواس پرداختن به جزئیات می‌شوند. به‌طوری‌که جمله‌ها را به امید یافتن جمله بهتر ناتمام می‌گذارند و سعی می‌کنند آن چه نوشته‌اند را دوباره بنویسند. یا شاید زمان زیادی صرف فکرکردن برای یافتن جملات بی‌عیب‌ونقص کنند که منظور آن‌ها را به بهترین شکل ممکن برساند.

اما نویسندگان حرفه‌ای این‌گونه کار نمی‌کنند. آن‌ها هر کلمه‌ای را که به ذهنشان می‌رسد، فارغ از این‌که این کلمه یا جمله خوب است یا بد، روی کاغذ (یا صفحه نمایشگر) می‌آورند و اجازه می‌دهند که جریان افکار و خلاقیتشان آزادانه به حرکت دربیاید. بعد وقتی‌که کارشان تمام شد به سراغ متن خود می‌روند و شروع به بازنویسی و تصحیح قسمت‌هایی که می‌توانند بهتر نوشته شوند، می‌کنند و در صورت نیاز بازهم این کار را انجام می‌دهند.

همه نوشتن و نویسنده بودن را دوست دارند. چون که خودشان را با نویسندگان معروف و بزرگ مقایسه می‌کنند و هنگامی که قلم در دست دارند با آن‌ها همذات‌پنداری می‌کنند. اما اشتباهی که اغلب ما هنگام نوشتن مرتکب می‌شویم این است که به‌عنوان یک مخاطب به متن خود نگاه می‌کنیم. در واقع از همان ابتدا که قلم‌به‌دست می‌گیریم همواره به این فکر می‌کنیم که نوشته ما قرار است قضاوت شود و به همین خاطر جنون نوشتن بی‌عیب‌ونقص و به دنبال آن پرداختن افراطی به جزئیات به سراغمان می‌آید که اشتباه است.

برای جلوگیری از این اشتباه یادتان باشد که نویسندگان حرفه‌ای هیچ‌گاه آثار بزرگ خود را یکباره ننوشته‌اند و معمولاً هیچ نوشته‌ای زمانی که برای اولین‌بار روی کاغذ می‌آید عالی و بی‌عیب‌ونقص نیست. بار اول تنها ایده‌ها و تصاویر خلق می‌شوند و سپس متن اولیه شاید به بارها بازنویسی و بازنگری نیاز داشته باشد. تازه این هم کافی نیست و نوشته برای این‌که به بهترین شکل ممکن در بیاید به کمک کارشناسان و ویراستاران نیز نیاز دارد. 

نقش ویرایش در تولید محتوا

ویراستارها نقش‌های مهمی در روند تولید محتوا ایفا می‌کنند. در سطح خرد، این افراد مواردی مانند املای صحیح کلمات، بیان و حس متن را چک می‌کنند تا درست باشد؛ در سطح کلان، بررسی می‌کنند نویسنده سعی در گفتن چه چیزی داشته و آیا توانسته به هدف‌های خود در این زمینه دست یابد یا نه.

برای تولید محتوای ویدئویی یا صوتی، ممکن است ویرایشگر نسخه نهایی یک داستان را از فیلم‌ها و صداهای خام و بر اساس یک سناریو از پیش نوشته شده، سرهم کند. در این صورت هم نقش آنها یکسان است، حتی اگر وظایفی که انجام می‌دهند متفاوت باشد. آنها همواره پلی بین نویسنده و مخاطب هستند.

معمولاً افرادی که در زمینه تولید محتوای متنی فعالیت میکنند، با خود فکر می‌کنند: “من که یک ویرایشگر متن خودکار روی کامپیوتر خودم دارم و به ویراستار دیگری نیاز نیست.”

البته درست است که ابزار دیجیتالی وجود دارند که به شما در بررسی و ویرایش نوشته‌های خودتان کمک می‌کنند. اما در نظر داشته باشید که هیچ‌کدام از این ابزار نمی‌تواند بررسی کند که آیا متن شما معنی درست‌وحسابی می‌دهد یا خیر!

از طرفی غیرممکن است که بتوانید کار خودتان را به‌درستی ویرایش کنید. زیرا مغز شما می‌داند که چه منظوری از بیان آن کلمات داشته‌اید (چه می‌خواستید با نوشته خود بگویید). به‌عنوان یک ماشین برنامه‌ریزی‌شده، شما را مجبور خواهد کرد به‌جای آن که آنچه واقعاً نوشتید، آن چه منظورتان بوده را به‌روشنی ببینید و این شما را در قضاوت کیفیت متنتان به‌اشتباه می‌اندازد.

یک ویراستار متخصص تنها کسی است که می‌تواند به شما در حل این مشکل کمک کند.

استراتژی بازاریابی خود را حول مشتریان طراحی کنید

بازاریاب‌ها دوست دارند بازاریابی محتوا را سخت‌تر از آن چیزی که هست ببینند. ممکن است اصطلاحات مختلفی مانند “بازاریابی محتوایی” و “انواع روش‌ های تولید محتوا” را بشنوید، اما بدانید که این نوع اصطلاحات فقط به استفاده صحیح از انواع مختلف محتوا برای تعامل با انواع مختلف مشتری اشاره دارد. همچنین احتمالاً خواهید شنید که برخی “اساتید” بازاریابی در مورد تولید محتوای فراوان برای دیده‌شدن در همه کانال‌های بازاریابی صحبت می‌کنند. درحالی‌که این “اساتید” شما را از بازاریابی و تولید محتوا دل‌زده می‌کنند، اما این را از ما داشته باشید که هدف اصلی شما میزان تولید محتوا نیست بلکه کیفیت محتوای شما بر اساس نیازهای مشتریان شما است.

سؤالات متداول

بهترین انواع محتوا برای کسب‌وکار من چیست؟

از فرمت‌های مختلف محتوایی می‌توان برای جلب مشتری در سراسر سفر مشتری استفاده کرد. 8 نوع از بهترین محتواهایی که می‌توانید استفاده کنید:
وبلاگ‌نویسی
پست‌های رسانه‌های اجتماعی
اینفوگرافیک‌ها
محتوای ویدئویی
کتاب‌های الکترونیک
تبلیغات گوگل ادز
مطالعات موردی / توصیفات مشتری

انواع مختلف محتوا چگونه مشتریان را جذب می‌کنند؟

محتوا هسته اصلی استراتژی بازاریابی شما است و صدها نوع محتوا وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها برای جذب مشتری به برند خود استفاده کنید. همچنین می‌توانید کاری کنید که افراد بیشتری برند و تبلیغات شما را ببیند و سرنخ‌های فروش را به خریدار تبدیل کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست