بر اساس آمار منتشر شده از رسانه های خارجی، استفاده صحیح از انواع روش های مارکتینگ، منجر به افزایش 760 درصدی درآمد در بسیاری از کسب و کارها شده است. اما سوالی که برای بسیاری از صاحبان کسب و کارهای سنتی، به خصوص در ایران، مطرح میشود این است که: “انواع بازاریابی چیست؟” آیا آمار جهانی در رابطه با کسب و کارهای ایرانی هم صدق میکند؟ بهترین روشهای بازاریابی اینترنتی در شرایط کرونا چیست؟

تعریف بازاریابی چیست؟

تعریف بازاریابی چیست؟

به‌صورت کلی به هر نوع فعالیتی که یک کسب‌وکار برای بهبود ارائه خدمات یا محصول خود به‌صورت آنلاین یا سنتی انجام می‌دهد، بازاریابی گفته می‌شود. هدف از «انواع بازاریابی» ایجاد آگاهی در خصوص کسب‌وکارتان است. در نتیجه مشتریان ترجیح می‌دهند که محصولات یا خدمات کمپانی شما را در مقابل سایر رقبا انتخاب کنند. ارائه نوعی خدمات یا محصول که نیازهای مشتری شما را مرتفع می‌سازد، جنبه مهم دیگری از بازاریابی به حساب می‌آید.

« بازاریابی در حقیقت شناخت کامل نیاز مشتری است. به این ترتیب می‌توان محصولات یا خدماتی را ارائه کرد که قابل فروش به مشتری باشد.»

برند اپل باید موفقیت عظیم خود را مدیون هوش و قدرت سرشار بازاریابی استیو جابز است. استیو جابز فقط در ساخت تکنولوژی منحصر‌به‌فرد مهارت نداشت. بلکه او می‌توانست نیاز مشتری را به‌خوبی درک کند و این نیاز را با ظرافت و نوآوری تمام رفع نماید.

ارتباط برندینگ و بازاریابی چیست؟

ارتباط برندینگ و بازاریابی چیست؟

نمی‌توان از تأثیر انواع بازاریابی بر برند غافل شد. بازاریابی می‌تواند باعث ایجاد تصویری عالی و موثر از برندتان در ذهن مشتری شود. البته این مسئله دوطرفه است و بالعکس آن نیز صدق می‌کند. هیچ‌کس در حین وبگردی، از تماشای ویدئوهای تبلیغاتی ناخواسته لذت نمی‌برد. زمانی که یک برند برای ارائه خدمات یا محصول خود از این روش استفاده کند، فقط باعث آسیب وارد کردن به شهرت خود می‌شود.

به علاوه اینکه باید بدانید بازاریابی فقط محدود به این نیست که از ابتدا تا انتهای آن فقط کمپانی درباره خدمات و محصولات عالی خود صحبت کند. تحقیقات بی‌شماری نشان می‌دهند که مشتریان فقط با برندهایی ارتباط برقرار می‌کنند که به‌خوبی می‌شناسند، آن‌ها را دوست داشته و به آن‌ها اعتماد دارند. در دنیای تجارت امروز، انواع برندینگ شکل جدیدی به خود گرفته و در تمام مدلها، جلب رضایت مشتری، حرف اول را میزند.

انواع بازاریابی و روش های آن کدام اند؟

انواع بازاریابی و روش های آن

بازاریابی یک زمینه بسیار پیچیده با شاخه‌های مختلف است. در ادامه شما را با تمامی بخش‌های بازاریابی، از تحقیقات تا استراتژی و اجرای نهایی آشنا خواهیم کرد. با ما در ادامه همراه باشید تا 11 ویژگی مهم انواع بازاریابی که در زندگی روزمره کسب‌وکار خود با آن‌ها سر‌وکار دارید آشنا شوید.

بازاریابی سنتی (Traditional Marketing)

از بازاریابی سنتی در تمام دنیا استفاده می‌شود. تقریباً تمام کسانی که از این روش استفاده می‌کنند، از آن راضی هستند. پس تعجبی نیست که بیشتر مردم با ایده کلی این نوع بازاریابی آشنا باشند. این نوع بازاریابی بر فروش محصولات و خدمات تأکید دارد.

برای دستیابی به این هدف نیز از روش‌های تبلیغاتی مختلف استفاده می‌کند. به همین خاطر، درک مفهوم کلی بازاریابی سنتی بسیار ساده است. از‌این‌رو کمپانی‌های مختلف بدون هیچ مشکلی، محصولات و خدمات خود را به گروه‌های سنی مختلف مشتریان ارائه می‌دهند. از تبلیغات محلی نیز می‌توان در این روش بازاریابی استفاده کرد. برای استفاده از روش سنتی نیازی به اینترنت نیست و به شکل سنتی نیز می‌توان آن را اجرا کرد.

در ادامه شما را با معروف‌ترین روش‌های بازاریابی سنتی آشنا خواهیم کرد:

 • کارت ویزیت: ارائه کارت ویزیت سریع‌ترین و ساده‌ترین روش برای معرفی کمپانی به مردم معمولی است. به سبب سادگی، این روش می‌تواند در هرگونه شرایط تغییر بازار هم قابل‌استفاده باشد.
 • تبلیغات رادیو و تلویزیون: همه‌روزه هزاران نفر از رادیو و تلویزیون استفاده می‌کنند. به همین خاطر تبلیغات محصولات و خدمات از طریق رادیو و تلویزیون، هنوز هم موثر است.
 • بروشور و کاتالوگ: بروشور و کاتالوگ می‌توانند توجه گروه وسیعی از مخاطبان را به خود جلب کند. در طراحی بروشور از رنگ‌های جذاب و پرانرژی استفاده می‌شود. همچنین در طراحی آن‌ها از روشی استفاده می‌کنند که مخاطب به‌راحتی پیام یا تصویر تبلیغات شما را به‌خاطر بسپارد.
 • بیلبورد و تابلوهای تبلیغاتی: استفاده از بیلبورد و تابلوهای تبلیغاتی شهری یک روش عالی برای ارائه تبلیغات به رانندگان، افرادی که روزانه از یک مسیر عبور می‌کنند و افرادی است که در شهر مشغول قدم‌زدن هستند.
 • ارسال مستقیم ایمیل: در این استراتژی سنتی از ایمیل برای ارائه خدمات یا محصولات خاص به مشتریان استفاده می‌شود. در این روش انواع کارت پستال، بروشور و نامه‌های تبلیغاتی مختلف به مشتریان ایمیل خواهد شد.

دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing)

دیجیتال مارکتینگ در حقیقت بازاریابی محصول یا خدمات با کمک تکنولوژی دیجیتال است. در این روش از اینترنت، شبکه‌های اجتماعی، موبایل‌ها و هر وسیله ارتباطی دیجیتال دیگر برای تبلیغات استفاده می‌شود.

دیجیتال مارکتینگ یک عبارت جامع است و مفاهیمی همانند بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، بهینه سازی شبکه های اجتماعی و ایمیل مارکتینگ را شامل می‌شود. برخلاف روش‌های سنتی که از بیلبورد، تبلیغات تلویزیونی و بروشور استفاده می‌کنند، دیجیتال مارکتینگ داده محور است. بسیاری از پلت‌فرم‌های تبلیغاتی دیجیتال از گزارش کمپین‌های تبلیغاتی برای تحلیل دقیق داده‌ها استفاده می‌کنند.

با کمک اینترنت و تکنولوژی، یک بازاریاب دیجیتال می‌تواند داده‌هایی از رفتار و تعامل مشتریان را جمع‌آوری و تحلیل کند. به این طریق آن‌ها می‌توانند محتوا را شخصی‌سازی نمایند تا تبلیغات به وضوح مخاطبان را هدف قرار دهد. به این طریق تعامل بیشتری بین مخاطب و تبلیغات ایجاد می‌شود و در نهایت به نتیجه مطلوبی دست پیدا خواهند کرد.

بازاریابی محتوا (Content marketing)

آیا تا کنون دستور تهیه غلات صبحانه را روی جعبه آن مطالعه کرده‌اید؟ آیا به این موضوع دقت کرده‌اید که در دستور تهیه از موادی نام برده می‌شود که معمولاً خود آن کمپانی آن‌ها را تولید می‌کند و ارائه می‌دهد؟ دقت کرده اید که برای جلب نظر شما، نام کمپانی نیز کنار این مواد اولیه قرار داده می‌شوند؟ این یک روش بازاریابی محتوا محسوب می‌شود.

بازاریابی محتوایی؛ تولید محتوای مناسب و انتشار در یک رسانه در بهترین زمان ممکن است. در حقیقت ساخت هرگونه اطلاعات قابل استفاده توسط مشتری که منجر به ارائه و معرفی یک محصول یا خدمات می‌شود را می‌توان بازاریابی محتوا دانست. به زبان ساده‌تر می‌توان بازاریابی محتوایی را تبلیغ چیزی دانست که واقعاً مشتری یا مخاطب شما به آن نیاز دارد و برای او مفید است.

با کمک بازاریابی محتوایی، خدمات یا محصول شما، مفید و موثر به نظر می‌رسند. به این طریق می‌تواند باعث ایجاد احساسات مثبت نسبت به برند شما در مشتری شود. اگر content marketing را به درستی انجام دهید، مشتری متوجه نمی‌شود که شما در حال تبلیغ محصول و خدمات خود هستید. حداقل می‌توان گفت که مشتریان این مدل بازاریابی را، بیشتر از یک پاپ – آپ تبلیغاتی در اینترنت دوست دارند.

بازاریابی موتورهای جستجو (Search engine marketing)

برخی از صنایع، مفهوم SEM را به دو بخش مختلف تقسیم می‌کند. از نظر آن‌ها SEM شامل SEO یا همان بهینه سازی موتور جستجو و تبلیغات پولی در موتورهای جستجو می‌شود. در این مقاله قصد داریم تا درباره جزئیات تخصصی صحبت کنیم. به همین منظور فقط درباره تبلیغاتی پولی در موتورهای جستجو بحث خواهیم کرد.

 این نوع بازاریابی به‌معنای ارائه تبلیغات به کاربرانی است که از موتورهای جستجو همانند گوگل یا بینگ استفاده می‌کنند. موتورهای جستجو فضای خاصی را به تبلیغات اختصاص می‌دهند. به این ترتیب می‌توانید تبلیغات خود را در زمینه کلید‌واژه مرتبط با کسب‌وکار خود را در این بخش قرار دهید. به‌عنوان مثال یک کسب‌وکار می‌تواند فضای تبلیغات در زمینه جستجو عبارت «خرید مایکروفر» را خریداری کند. به این ترتیب هر کاربری که عبارت خرید مایکروفر را جستجو کند، با تبلیغات او رو‌به‌رو خواهد شد.

از نظر کلی و ظاهری این نوع تبلیغات بسیار ساده است؛ اما بهینه‌سازی یک کمپین موتورهای جستجو کار دشواری محسوب می‌شود. یک بازاریاب متخصص در زمینه بازاریابی موتورهای جستجو، باید یک تحلیل‌گر باشد و بتواند استراتژی‌های مختلف را در کمپین تبلیغاتی خود بیازماید.

خب به نظر شما بازاریابی موتورهای جستجو چطور است؟ زمان یک آزمایش رسیده است. دفعه بعد که می‌خواهید در گوگل عبارتی را جستجو کنید، به نتایج اولی نگاه کنید. چه چیزی می‌بینید؟ در کنار برخی از نتایج، عبارت Ads دیده می‌شود. این عبارت نشان‌دهنده همان تبلیغات پولی موتورهای جستجو است. یعنی این رقبا با پرداخت مبلغی به گوگل، نتایج خود را در ابتدای نتایج جستجو قرار می‌دهند.

بازاریابی ویدئویی (Video marketing)

بازاریابی ویدئویی را می‌توان به نوعی زیرمجموعه بازاریابی محتوایی دانست. با این تفاوت که در این نوع بازاریابی همواره از ویدئو استفاده می‌شود. کاربران اینترنت همه‌روزه حجم بسیاری از ویدئوهای مختلف را تماشا می‌کنند. به همین خاطر بازاریاب‌های دیجیتال نیز این موقعیت را برای خودشان مغتنم دانستند.

شباهت بسیاری بین بازاریابی ویدئویی و بازاریابی محتوایی وجود دارد. در حقیقت تعیین اهداف، انتخاب پلتفرم، انتخاب مخاطبین هدف و ساخت استراتژی هر دو نوع بازاریابی با یکدیگر یکسان هستند. با وجود این شباهت‌ها، تفاوت‌هایی مهم و کلیدی بین بازاریابی ویدئویی و بازاریابی محتوایی وجود دارد. یک بازاریاب که از بازاریابی ویدئویی استفاده می‌کند، باید مهارت و شناخت کافی درباره استراتژی بازاریابی ویدئویی داشته باشد.

ویدئوهای لایو که هنگام عرضه یک محصول یا خدمات جدید ارائه می‌شوند، پشت‌صحنه ساخت محصولات و خدمات برای آنکه اعتمادسازی به برند ایجاد شود، ویدئوهای آموزشی و ده‌ها مدل ویدئو دیگر که در این مقاله نمی‌گنجند، همگی اینها بخشی از بازاریابی ویدئویی هستند. هر نوع استراتژی بازاریابی ویدئویی دارای تأثیر و قابلیت‌های مختلف است. برندها نیز با توجه به شرایط خود یکی از این استراتژی‌ها را انتخاب می‌کنند.

بازاریابی مستقیم (Direct marketing)

بازاریابی مستقیم یک نوع کمپین تبلیغاتی است. این کمپین به‌دنبال دریافت پاسخ از گروه خاصی از مصرف‌کنندگان و مخاطبان است. به‌عنوان مثال به درخواست بازاریاب، گروهی از مصرف‌کنندگان فرمی از اطلاعات را تکمیل کرده یا از یک وبسایت بازدید می‌کنند. ارتباط مستقیم با مصرف‌کننده به اشکال مختلف انجام می‌شود. به‌عنوان مثال بازاریاب از نامه، تلفن، پایانه فروش و روش‌های دیگر برای ارتباط برقرار کردن با مخاطب خود استفاده می‌کند. یکی از موثرترین و محبوب‌ترین روش‌های ارتباطی در بازاریابی مستقیم، بازاریابی ایمیل یا همان ارسال ایمیل است.

مهم‌ترین بخش بازاریابی مستقیم این است که واکنش مخاطب باید ثبت و اندازه‌گیری شود. به‌عنوان مثال زمانی که شما در یک فروشگاه اینترنتی، تخفیف ویژه ارائه کرده‌اید، باید بتوانید نتیجه تعامل مخاطب را اندازه‌گیری نمایید. به این طریق می‌توانید متوجه شوید که آیا مخاطب جذب این عمل شما شده است یا نه.

 بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (Social Media Marketing)

در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی یا همان SMM، از شبکه‌های اجتماعی برای ارائه خدمات یا محصولات یک کمپانی استفاده می‌شود. این تعریف شاید ساده‌ترین تعریف برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی باشد؛ اما بخش مهم آن از قلم افتاده است. بهتر است تعریف را به این شکل تغییر دهیم:

«بازاریابی شبکه‌های اجتماعی فرآیند ساخت محتوای درخور برای انواع مختلف پلتفرم شبکه‌های اجتماعی است تا باعث تعامل کاربر و در نتیجه ارتقاء کسب‌وکار شما شود.»

با کمک شبکه‌های اجتماعی شما می‌توانید با مخاطبان و مشتریان خود ارتباط برقرار کنید. به این ترتیب باعث می‌شوید تا آن‌ها برند و خدمات شما را بهتر درک کنند. این مسئله به رشد کسب‌وکارتان کمک شایان توجهی خواهد کرد.

تصور کنید قرار است برای اولین بار یک نفر را ملاقات کنید و قصد دارید تا ارتباط مناسبی با او برقرار کنید. به این منظور چه کار می‌کنید؟ باید چه کار کنید که در همان قرار ملاقات اول فرد به شما علاقه‌مند شود؟ این را در نظر داشته باشید که قرار ملاقات دومی هم در کار نیست.

پس هر آنچه که باید، در قرار اول اتفاق می‌افتد. آیا با بیان جملات کسل‌کننده در این کار موفق می‌شوید؟ انسان‌ها به‌دنبال احساس رضایت، خوشنودی و خوشحالی هستند. اینکه چطور خوشحال شوند اصلاً مهم نیست. پس باید در قرار اول کاری کنید که مخاطب شما خوشحال شود.

دقیقاً همانند دنیای واقعی، در دنیای شبکه‌های اجتماعی نیز شما باید بتوانید مخاطب هدف خود را خرسند و خوشحال کنید. فقط تحت این شرایط، مخاطب شما به طرفدار برندتان تبدیل می‌شود و شما را به دوستان خودش معرفی می‌کند.

اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing)

اینفلوئنسر مارکتینگ با گسترش محتوا در شبکه‌های اجتماعی ارتباط دارد. در بازاریابی اینفلوئنسر، بازاریاب با تولیدکنندگان محتوا و اینفلوئنسرهایی در ارتباط است که دارای فالوورهایی وفادار هستند. اینفلوئنسر باید ارتباط مناسبی با فالوورهای خود داشته باشد. به این طریق می‌تواند نقش یک پل ارتباطی بین برند شما و مخاطبان خود را ایفا کند.

اهداف اینفلوئنسر مارکتینگ کاملا مشخص است، به زبان ساده‌تر اینفلوئنسر می‌تواند به مخاطب خود بگوید که این برند معتبر است، پس به توصیه من، از آن دیدن کنید. هدفی که influencer marketing دنبال می‌کند این است که باتوجه به اعتماد که بین اینفلوئنسرها و مخاطبانشان است، بتواند نرخ تبدیل بسیار خوبی را برای مشتریان خود رقم بزند.

نکته مهم اینجاست که مخاطبان اینفلوئنسر، مرتبط با مخاطبان هدف برند شما باشند. همچنین اینفلوئنسر باید تبلیغات برند شما را در پلتفرم‌ شبکه‌های اجتماعی مختلف انجام دهد. این روش بازاریابی زمانی بیشترین تأثیر را خواهد داشت که برند شما در همان پلتفرم شبکه اجتماعی که اینفلوئنسر حضور دارد، حضور داشته باشد.

پس شاید منطقی به نظر برسد که فقط بر روی همان پلتفرم تبلیغات را انجام داد؛ اما تغییرات الگوریتم و حضور رقبا در شبکه‌های اجتماعی مختلف را در نظر بگیرید. به همین خاطر بهتر است اینفلوئنسر در تمامی پلتفرم‌هایی که فعالیت دارد، برند شما را به مخاطبان خود معرفی نماید. استفاده از اینفلوئنسرها یک روش عالی با نرخ بازگشت سرمایه مناسب است.

در شبکه‌های اجتماعی، اینفلوئنسرهایی مختلف، در کانال‌های مختلف با تعداد فالوورهای متفاوت در زمینه‌های متنوع حضور دارند. از زمینه غذا تا صنعت بازی و ورزش، هر کدام از این اینفلوئنسرها در زمینه خاصی شهرت دارند. فقط باید اینفلوئنسر خود را در زمینه مرتبط کاریتان را با دقت انتخاب کنید تا بیشترین تعامل و موفقیت از آن شما شود.

اگر به‌دنبال موفقیت بیشتر در این زمینه هستید، می‌توانید از استراتژی محتوا برای ایجاد یک کمپین تبلیغاتی موثر استفاده کنید تا محتوای شما برای مخاطبتان جذاب‌تر و قابل‌هضم‌تر باشد. در هر کمپین، اینفلوئنسر نقشی متفاوت ایفا می‌کند. این کمپین‌ها باعث اعتبار بیشتر برند و البته خود اینفلوئنسر نیز می‌شوند. در نتیجه به تعامل بیشتر با مخاطبان و موفقیت بیشتر دست پیدا خواهید کرد. پس بهتر است اینفلوئنسرها را آزاد بگذارید تا به روش خودشان، برند شما را معرفی کنند. آن‌ها مخاطب خود را بهتر می‌شناسند. از‌این‌رو می‌توانند باعث تعامل بیشتر با مخاطب شوند که به فروش و موفقیت بیشتر شما ختم می‌شود.

ایمیل مارکتینگ (Email Marketing)

بازاریابی ایمیلی شامل ارسال محتوای جذاب یا آموزشی به افرادی است که می‌خواهند شما را دنبال کنند و از برند شما ایمیل دریافت نمایند. همانطور که در مطلب آموزش ایمیل مارکتینگ گفته شده است، هدف اصلی این نوع بازاریابی، تقویت ارتباط‌ با مشتری است. برای این کار باید محتوایی مخصوص به مخاطب خود را برای او ارسال کنید. در نهایت باید مخاطب خود را با این ایمیل‌ها به سمتی سوق دهید که منجر به خرید محصول یا خدمات شما شود.

بر اساس موقعیت جغرافیایی خود، حتماً باید از قوانین GDRP یا CAN-SPAM Act یا سایر قوانین مرتبط با بازاریابی ایمیلی تبعیت کنید. این قوانین به‌صورت کلی شامل چند بخش مختلف می‌شوند. در وهله اول ایمیل را به افرادی ارسال کنید که انتظار دریافت ایمیل از شما را دارند، انصراف از سیستم دریافت خودکار ایمیل را برای کاربران خودتان ساده کنید و در نهایت هنگام دریافت ایمیل، مخاطب باید بدانید که این ایمیل از سمت چه کسی ارسال شده است.

مسئله دیگر استفاده از یک استراتژی برای انتخاب مخاطبانی است که به آن‌ها ایمیل ارسال می‌کنید. شما می‌توانید از پایگاه‌های داده مختلف برای این کار استفاده نمایید. ساده‌ترین مکانیزم برای این کار، استفاده از روش تکمیل فرم بر روی وبسایت شما است. به این طریق مخاطبانی که می‌خواهند از شما ایمیل دریافت کنند، مشخص می‌شود.

در گام بعدی باید از یک نرم‌افزار بازاریابی ایمیلی استفاده کنید. همچنین باید از یک CRM استفاده نمایید تا تأثیر ایمیل‌های خود را بر روی مخاطب مشاهده نمایید. برای بهینه‌سازی استراتژی بازاریابی ایمیلی، می‌توانید از سیستم اتوماسیون ایمیل استفاده کنید تا بر اساس معیارهای خاص برای مخاطبان شما ایمیل ارسال کند.

بازاریابی برند (Brand Marketing)

در روش بازاریابی برند، محصولات یا خدمات شما به شکلی معرفی می‌شوند که در نهایت به شهرت بیشتر برندتان ختم خواهد شد. هدف بازاریابی برند، معرفی هویت، ارزش‌ها و شخصیت برند شما به مخاطب است. در حقیقت برندتان یک پل ارتباطی بین محصولات و مشتریان شما است. بازاریابی برند فقط محدود به این نیست که لوگو و تصویر برند خود را در بخش‌های مختلف قرار دهید و انتظار فروش داشته باشید.

در بسیاری از موارد، اهمیت بازاریابی برند به‌دلیل زمان‌بر بودن آن، نادیده گرفته می‌شود. متأسفانه بسیاری از کسب‌وکارها فقط بر روی اهداف کوتاه‌مدت تمرکز دارند و از اهداف بلندمدت غافل هستند. اهدافی بلندمدتی همانند ساخت یک برند می‌تواند به کسب‌وکار آن‌ها کمک شایان توجهی کند.

بازاریابی چریکی (Guerilla Marketing)

بازاریابی چریکی یک روش غیرمرسوم و خلاقانه است که اکثر برندها و کسب‌وکارهای کوچک برای تبلیغات جهانی محصولات خود از آن استفاده می‌کنند. این روش در سال 1980 برای اولین بار توسط فردی با نام Jay Conrad Levinson مطرح شد. او چندین چند کتاب و مقاله درباره بازاریابی چریکی نوشت و به این طریق باعث شد تا برندهای مختلف از وجود این روش بازاریابی آگاهی پیدا کنند.

بازاریابی چریکی یک روش خلاقانه و کم‌هزینه برای تبلیغات است. به همین خاطر امروزه بسیاری از برندها از این روش استفاده می‌کنند. به‌سبب کم‌هزینه و کارآمد بودن این روش، کمپانی‌های کوچک و بزرگ هر دو از بازاریابی چریکی استفاده می‌کنند. نام بازاریابی چریکی از جنگ‌های چریکی یا همان پارتیزانی برداشته شده است.

بازاریابی محصول (Product Marketing)

از نظر HubSpot، بازاریابی محصول، فرآیند ارائه یک محصول به بازار است. بازاریابی محصول را می‌توان به دو بخش «پیش از ارائه» و «پس از ارائه» تقسیم کرد.

از نظر ما این تعاریف تک‌ بعدی هستند. در این تعاریف، فقط بر ارائه محصول به بازار تمرکز می‌شود. این در حالی است که در بازاریابی محصول، بازخورد محصولات عرضه‌شده به بازار، بر روی ساخت محصولات جدید تأثیر می‌گذارند.

به این ترتیب می‌توان یک تعریف جامع‌تر از بازاریابی محصول را به شکل زیر ارائه کرد:

« بازاریابی محصول خلاء بین محصول و بازار را به‌صورت دوطرفه تکمیل می‌کند. به عبارت دیگر می‌توان بازاریابی محصول را به دو بخش تقسیم کرد. بخشی از بازاریابی محصول، درک بازار یا همان نیاز بازار است و بخش دیگر آن مربوط به تغییر محصول بر اساس نیاز بازار است. به زبان ساده‌تر شما باید مشکل بازار را درک کنید و برای آن یک راه‌حل مناسب ارائه دهید. »

در بازاریابی محصول، بازاریاب برای تغییر محصول خود از روش‌های زیر استفاده می‌کند:

 • تحقیق درباره رقبا و مشتریان برای آنکه نیازهای مشتری که برآورده نشده است را شناسایی کنند؛
 • شناخت و دسته‌بندی پرسونا مخاطب برای درک بهتر بازار هدف؛
 • بروزرسانی قیمت برای درک بهتر تفاوت بین ارزش محصول و قدرت بازار.

در این روش بازاریابی، بازاریاب برای ارتباط برقرار کردن بین محصول و بازار، از روش‌های زیر استفاده می‌کند:

 • ایجاد محتوا و پشتیبانی ( این کار به موفقیت، فروش و تیم پشتیبانی ختم می‌شود.)؛
 • ارتقاء محصول یا قابلیت ( برای ایجاد تأثیر مثبت در بازار)؛
 • ایجاد تعامل بیشتر ( همکاری کل تیم در فرآیند تحویل).

همکاری در فروش (Affiliate Marketing)

در افیلیت مارکتینگ یا همان همکاری در فروش، شما محصولات یک کمپانی دیگر را معرفی می‌کنید. زمانی که از طریق لینک شما، محصول آن کمپانی فروش برود، از آن فروش کمیسیون دریافت خواهید کرد. در روش مشارکت در فروش، شما بازاریاب یک کمپانی دیگر خواهید بود. در نتیجه فروش، کمپانی فروشنده به شما پاداش می‌دهد.

مزیت همکاری در فروش در مقیاس گسترده مشخص می‌شود. یک بازاریاب معمولاً فقط محصول یک کمپانی را عرضه می‌کند. این در حالی است که یک بازاریاب وابسته قادر به عرضه محصولات کمپانی‌های متعدد است. به این ترتیب می‌تواند از تمامی این کمپانی‌ها، کمیسیون دریافت نماید.

مقایسه بازاریابی دیجیتال و بازاریابی سنتی

مقایسه بازاریابی سنتی و دیجیتال

ایجاد تعادل بین بازاریابی سنتی و بازاریابی دیجیتال، کلید اصلی موفقیت در یک کمپین تبلیغاتی است. در سال جاری، بازاریابی دیجیتال و سنتی هر کدام یک بال پرواز پرنده موفقیت هستند. هر دو استراتژی نقش بسیار مهمی در موفقیت کسب‌وکار شما ایفا می‌کنند.

به‌عنوان مثال، تبلیغات تلویزیونی برند نوشیدنی گینس را در نظر بگیرید. تبلیغات تلویزیونی آن‌ها به‌خاطر نوع فیلم‌برداری منحصر‌به‌فرد و قدرتمند آن‌ها، بسیار معروف است. بعد از گذشت 20 سال، هنوز هم کمپین تبلیغاتی Guinness’ classic 1999 ‘Surfer’ این برند، یکی از بهترین تبلیغات تلویزیونی در دنیا محسوب می‌شود. با وجود این، حتی یک اسطوره واقعی همانند Guinness هم باید تغییرات را به جان بخرد و از بازاریابی دیجیتال در برنامه‌های تبلیغی خود استفاده کند.

گینس برای آنکه بتواند مخاطبان جوان را جذب کند، به تازگی در زمینه دیجیتال مارکتینگ نیز فعالیت خود را آغاز کرده است. این شبکه برای جذب مخاطبان جدید، در شبکه‌های اجتماعی همانند فیسبوک و اینستاگرام، محتوای ویدئویی تولید می‌کند. آن‌ها به جای اینکه برای جذب مخاطبان جدید، برنامه تبلیغاتی خود را تغییر دهند، از کمپین‌های تبلیغاتی خود فیلم‌برداری کرده‌اند و اقدام به انتشار آن‌ها در پلتفرم‌هایی همانند فیسبوک و اینستاگرام کردند. این محتوای ویدئویی به‌صورت مستقیم مخاطبان اصلی گینس را هدف قرار داد.

نتیجه این نوع تبلیغات بسیار حیرت‌آور بود. در این کمپین اجتماعی از گروه Compton Cowboys کمک گرفته شد. آن‌ها در خیابان‌های کالیفرنیا مشغول اسب‌سواری بودند. این محتوای ویدئویی به سرعت در سطح شبکه‌های اجتماعی اشتراک‌گذاری و در نتیجه وایرال شد. در ادامه شما را با مزایا و معایب بازاریابی سنتی و بازاریابی دیجیتال بیشتر آشنا خواهیم کرد.

مزایا و معایب بازاریابی سنتی

با گسترش هرچه بیشتر بازاریابی دیجیتال، بسیاری تصور می‌کنند بازاریابی سنتی اعتبار خود را از دست داده است. این در حالی است که بازاریابی سنتی هنوز هم در زندگی روزمره مشتریان شما نقش کلیدی ایفا می‌کند. اگر شما بودجه کافی برای سرمایه‌گذاری در کمپین تبلیغاتی مجلات برتر و پرطرفدار یا برنامه‌های تلویزیونی معروف را داشته باشید، می‌توانید به موفقیت بالایی دست پیدا کنید.

بازاریابی سنتی شامل موارد زیر می‌شود:

 • تبلیغات در فضای باز همانند اتوبوس، پوستر و بیلورد؛
 • تبلیغات در رادیو و تلویزیون؛
 • تبلیغات به‌صورت چاپ‌شده در مجلات و روزنامه؛
 • ایمیل مواردی همچون کاتالوگ تبلیغاتی به مشتریان؛
 • بازاریابی تلفنی و پیامکی؛
 • تبلیغات روی ویترین فروشگاه‌ها یا تابلوهای راهنمایی.

مزایای بازاریابی سنتی

 • تبلیغات سنتی پرطرفدار هستند. مردم به تماشای تبلیغات موثر تلویزیونی یا بیلبوردهای بزرگ در خیابان عادت دارند. تماشای این تبلیغات و بیلبوردها حتی برای برخی از مردم یک تفریح محسوب می‌شود.
 • ارائه تبلیغات چاپ‌شده، دوام بیشتری دارند. برخی افراد به جمع‌آروی و آرشیو مجلات علاقه‌مند هستند. به این ترتیب تبلیغ شما در آن مجله تا مدت‌ها قابل مشاهده خواهد بود؛
 • بازاریابی سنتی بیشتر در خاطر مشتریان شما باقی می‌ماند. زمانی که مخاطبان شما یک تصویر را در زندگی واقعی خود ببینید، بهتر آن را در خاطر خود نگه می‌دارند تا اینکه یک ویدئو کوتاه را در تلفن همراه خود مشاهده کنند.

معایب بازاریابی سنتی

 • اندازه‌گیری تأثیر کمپین‌های سنتی دشوار است. در بازاریابی دیجیتال می‌توان از ابزارهای مختلف برای اندازه‌گیری تأثیر کمپین بر مخاطب استفاده کرد؛ اما در بازاریابی سنتی چنین امکانی وجود ندارد؛
 • معمولاً گران قیمت هستند. چه قصد تبلیغات در تلویزیون و چه نصب بیلورد را داشته باشید، باید هزینه گزافی را بابت آن بپردازید. تبلیغات در روزنامه و مجلات نیز جزء تبلیغات گران‌قیمت به حساب می‌آیند.
 • بازاریابی سنتی ارتباط مستقیم با مخاطب ندارد. در تبلیغات سنتی شما به‌صورت مستقیم با مخاطبتان در ارتباط نیستید. شما به‌عنوان یک بازاریاب با کمک تبلیغات سنتی، محصول یا خدمات خود را معرفی می‌کنید؛ اما قادر به ارتباط و تعامل مستقیم با مخاطب خود نخواهید بود.

مزایا و معایب بازاریابی دیجیتال

نمی‌توان تأثیر بازاریابی دیجیتال را کتمان، با وجود این ما در عصر اینترنت زندگی می‌کنیم. به‌صورت میانگین، هر فرد 6 ساعت و 42 دقیقه روز خود را در اینترنت سپری می‌کند. بر اساس آخرین آمار، در سال 2021، حدود 73 درصد از تمام فروش‌ها به‌صورت اینترنتی از طریق موبایل انجام می‌شود. این درصد واقعاً زیاد است. پس باید از پتانسیل بازاریابی دیجیتال کمک گرفت.

بازاریابی دیجیتال شامل موارد زیر می‌شود:

 • شبکه‌های اجتماعی همانند اینستاگرام و فیسبوک؛
 • وبسایت؛
 • بازاریابی محتوا؛
 • بازاریابی وابسته؛
 • بازاریابی درونگرا؛
 • بازاریابی ایمیلی؛
 • پرداخت هزینه بر اساس هر کلیک یا همان PPC؛
 • بازاریابی موتور جستجو.

مزایای بازاریابی دیجیتال

 • باعث تعامل بیشتر می‌شود. با کمک شبکه‌های اجتماعی شما می‌توانید متوجه شوید که مخاطب شما در لحظه چه تصوری درباره برند شما دارد. اگر پست‌های شما به اشتراک گذاشته می‌شوند و نظرات مثبتی را دریافت می‌کنید، نشان می‌دهد که در مسیر درست قرار دارید.
 • اندازه‌گیری کمپین‌های تبلیغاتی در این روش ساده است. شما می‌توانید با کمک ابزارهای مختلف، تأثیر کمپین تبلیغاتی خود را بر مخاطب و مشتریان اندازه‌گیری کنید. این مسئله یکی از مهم‌ترین مزایای بازاریابی دیجیتال در مقایسه با بازاریابی سنتی محسوب می‌شود.
 • به شما اجازه می‌دهد تا به درستی بازار هدف خود را انتخاب کنید. با کمک بازاریابی دیجیتال شما می‌توانید متوجه شوید که بازار هدف شما را خانم‌های 29 ساله‌ای که عشق نوشیدن برند Guinness هستند به حساب می‌آیند. به این ترتیب می‌توانید محتوایی مناسب و درخور آن‌ها تولید کنید.

معایب بازاریابی دیجیتال

 • تبلیغات دیجیتال شاید کمی آزاردهنده باشند. تصور کنید در حال استفاده از فیسبوک هستید. شما می‌خواهید یکی از دوستان دوره دبیرستان خود را پیدا کنید که ناگهان با یک تبلیغات آزاردهنده رو‌به‌رو می‌شود که بر اساس کوکی‌های جستجویی ایجاد شده که شب گذشته آن را انجام داده‌اید. حال تصور کنید که کنار دوستان خود نشسته‌اید و مضمون جستجوی شب گذشته شما در گوگل خجالت‌آور باشد. خب قطعاً احساس بدی نسبت به این برند پیدا خواهید کرد.
 • ماندگاری کمتری دارند. همه ما روزانه در معرض هزاران تبلیغ دیجیتال هستیم. همینطور که وب‌گردی می‌کنیم، با هزاران تبلیغ مختلف رو‌به‌رو می‌شویم. حتی اگر بازار اصلی خود را هم هدف قرار دهید، باز هم امکان دارد که مخاطبان شما به‌راحتی از کنار تبلیغات‌تان بگذرند و آن را فراموش کنند.
 • هر روز در حال تغییر است. در دنیای بازاریابی دیجیتال، هیچ چیزی ثابت نیست. دنیای دیجیتال هر روز در حال تغییر است. برای درک بهتر بازاریابی دیجیتال، باید هر روز خودتان را به روز نگه دارید. اینکه بدانید از چه نوع بازاریابی دیجیتال که به موفقیت کسب‌وکار شما ختم می‌شود استفاده کنید، اهمیت بسیاری دارد.

نتیجه گیری

خب دوستان عزیز، در این مطلب شما به‌صورت کلی با انواع بازاریابی و استراتژی‌های آن آشنا شدید. سعی کردیم با پاسخ به سوال «انواع بازاریابی چیست»، در انتخاب صحیح استراتژی بازاریابی جهت افزایش فروش و نرخ بازگشت سرمایه به شما عزیزان کمک کنیم. فراموش نکنید هیچ نسخه جامعی برای بهبود کمپین‌های تبلیغاتی شما وجود ندارد. استفاده از انواع روش های مارکتینگ در شرایط خاص می‌تواند به موفقیت هرچه بیشتر شما کمک کند. کسب‌وکار شما چیست و از چه استراتژی بازاریابی استفاده می‌کنید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

موضوع مرتبط

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست