در دنیای پر سروصدای امروز، تبلیغات صحیح کلید موفقیت کسب‌وکارها است. تبلیغات انواع مختلفی دارد. یکی از بسترهای مناسب برای تبلیغات، “انواع تبلیغات گوگل” است. این تبلیغات چون در گوگل انجام می‌شود، یکی از بهترین و پربازده‌ترین مدل‌های تبلیغات است. البته باید یادآور شد که تبلیغ در گوگل الزامی نیست! باید در ابتدا استراتژی تبلیغات تدوین شود و طبق استراتژی‌ای که دارید جلود بروید.

دیجیتال مارکتینگ از 10ها سال گذشته وجود داشته است و مفهوم جدیدی به‌حساب نمی‌آید؛ اما با گسترش فضای الکترونیکی و اینترنتی تبدیل به یکی از شغل‌های محبوب چند سال گذشته شده است. درواقع حوزه‌ فعالیت این صنعت بازاریابی محصولات و خدمات مختلف با دستگاه الکترونیک و اینترنت است.

برای تبدیل شدن به یک دیجیتال مارکتر ابتدا باید بدانی که دیجیتال مارکتینگ چیست؟ پس از آن به اصول، ابزارها و استراتژی‌های آن آشنا شوید. همزمان با یادگیری این مسائل، باید به فکر اجرایی کردن یادگیری‌های خود باشید.

مطرح باید بر روی ابزارها و استراتژی بازاریابی دیجیتال تسلط داشته باشید. مشاغل مختلف، از کانال‌های دیجیتال، مانند موتورهای جستجو، رسانه‌های اجتماعی‌، انواع تبلیغات گوگل، ایمیل و سایر وبسایت‌ها برای ارتباط با مشتریان فعلی و احتمالی خود استفاده می‌کنند.

روزبه‌روز بر تعداد کاربران آنلاین افزوده می‌شود و علاقه‌ آن‌ها به خرید ‌اینترنتی نیز افزایش می‌یابد. این صنعت به مکان جغرافیای خاصی محدود نمی‌شود؛ بنابراین دیجیتال مارکتر امکان دستیابی به یک بازار جهانی را دارد. علاوه بر این اصول دیجیتال مارکتینگ منحصر به زمان خاصی نیست و در هرزمانی به مشتریان خود با جغرافیاهای متفاوت دسترسی دارد.

بازارهای سنتی برای شروع کار باید هزینه‌های هنگفتی برای مکان و تبلیغات خود پرداخت کنند. این در حالی است که دیجیتال مارکتینگ، توسعه‌ کسب و کار با سرمایه‌ای اندک نیز می‌تواند آغاز شود. به‌طوریکه دیجیتال مارکتر فقط با پرداخت هزینه‌ انواع تبلیغات گوگل می‌تواند آگهی بهینه و جذابی را ارائه کند. لازمه‌ شروع این کار داشتن علم و دانش کافی است. درنتیجه شما با هزینه‌ اندک به مشتری بیشتر، بدون محدودیت جغرافیایی و زمانی دسترسی خواهید داشت.

تبلیغات کلیکی (PPC) چیست؟

تبلیغات کلیکی یکی از انواع تبلیغات رایج است. در تبلیغات کلیکی، به ازای تعداد بازدید که از لینک مدنظرتان، در رسانه‌های تبلیغاتی، هزینه‌ای مشخص پرداخت می‌کنید. به‌طور مثال شما تبلیغی برای فروش زیورآلات نقره دارید و خواهان 1000 بازدید از لینک خود هستید. درصورتی‌که کسی در پلتفرم تبلیغاتی مدنظر مانند یکتانت، روی لینک شما کلیک کنید، یک تبلیغ کلیکی موفق محسوب می‌شود. به‌محض اینکه میزان بازدید از لینک شما به 1000 بار رسید تبلیغ شما از روی سایت برداشته می‌شود.

هزینه‌هایی که به ازای هر کلیک پرداخت می‌شود،CPC نامیده می‌شوند. انواع تبلیغات در سرچ گوگل نمونه‌هایی از تبلیغات کلیکی هستند.

گوگل ادز یا تبلیغات در گوگل چیست؟

هر یک از جستجوهای گوگل فرصتی برای برند تجاری شما است تا محصولات خود را به نمایش بگذارید.

گوگل ادز بستری تبلیغاتی برای کسب‌وکارهای آنلاین است. در بازاریابی شبکه های اجتماعی برای دیده شدن و افزایش فروش از انواع تبلیغات گوگل استفاده می‌شود. این نوع تبلیغات علاوه بر بهینه‌سازی سایت و محتوای شما به دیده شدن سایتتان نیز کمک می‌کند.

البته در نظر داشته باشید که تبلیغات در گوگل به این سادگی نیست. بسیاری از کسب‌وکارها بر سر کلمه‌ کلیدی شما برای آگهی خود در حال رقابت‌اند.

انواع تبلیغات در گوگل

مدل های مختلف تبلیغات در گوگل

تبلیغ در گوگل انواع مختلفی دارد که در کمپین‌های مختلف ارائه می‌شوند. در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین انواع تبلیغات گوگل اشاره می‌کنیم.

انواع کمپین‌های تبلیغاتی

1. کمپین خرید (Shopping Campaigns)

کمپین خرید به دلیل تحریم‌های گوگل در ایران دسترس نیست. آگهی‌های موجود در این کمپین با آی پی ایران باز نمی‌شوند و نیاز به فیلترشکن دارند. تبلیغات در این کمپین در دو حالت زیر است:

تبلیغات خرید محصول (Product Shopping Ads)

تبلیغات خرید محصول از انواع تبلیغات گوگل است که محصولات را به همراه تصویر، عنوان، قیمت و لینک‌هایی که به فروشگاه می‌دهند، نمایش می‌دهد.

همه‌ اطلاعات کالاها از حساب Google Merchant Center شما دریافت می‌شود. کمپین تبلیغاتی خرید محصول شما در Google Shopping، در بالای صفحه نتایج ارگانیک موتور جستجو (SERP) نمایش داده می‌شود.

تبلیغات ویترین خرید (Showcase Shopping Ads)

تبلیغات ویترین خرید برخلاف تبلیغات خرید محصول، تبلیغات کمتری را به نمایش می‌گذارد. این نوع به کاربران خود این امکان را می‌دهد که از دامنه بیشتری برخوردار باشند؛ زیرا مخاطبان این محصولات عموماً صاحبان تلفن همراه هستند که موارد کلی‌تری را جستجو می‌کنند.

2. کمپین In-Stream Ads

محتواهای تبلیغاتی در سیستم‌عامل‌های Google Partner نظیر یوتیوب پخش می‌شوند و تجربه‌ جذابی از تولیدات افراد را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. کمپین In-Stream Ads که از انواع تبلیغات گوگل است به کاربران این امکان را می‌دهد که در سایت‌ها و اپلیکیشن‌های مختلف بنر تبلیغاتی خود را منتشر کنند.

3. کمپین سرچ (Search Campaign Ad Types)

در صورت انتخاب این کمپین تبلیغات شما درنتیجه سرچ ارگانیک گوگل نمایش داده می‌شود. این نوع تبلیغات در ایران از محبوبیت بالایی برخوردارند. انواع تبلیغاتی که در این صفحه‌نمایش داده می‌شوند عبارت‌اند از:

تبلیغات متنی (Expanded Text Ads)

از انواع تبلیغات گوگل تبلیغات متنی هستند درگذشته بسیار ابتدایی بوده و محدودیت‌هایی در میزان کاراکتر داشتند.

اخیراً گوگل تبلیغات متنی خود را گسترش داده است. درنتیجه کاربران برای رساندن پیام خود به مخاطبان از فضای بیشتری برخوردارند. گوگل امکاناتی نظیر عنوان سوم، توضیحات سوم محصولات و افزایش میزان کاراکترها به 90 کاراکترها اضافه کرده است. درنتیجه شما می‌توانید مواردی مانند شماره تلفن و پیوندهای اضافه را اضافه کنید. تبلیغات متنی با نشانه‌ آگهی در حالت بولد در بالا و پایین نتایج سرچ گوگل نمایش داده می‌شوند.

تبلیغات جستجوی پویا (Daynamic Search Ads)

تبلیغات جستجوی پویا اساساً همان تبلیغات متنی گوگل هستند. با این تفاوت که گوگل تمامی مراحل را برای شما انجام می‌دهد. خزنده‌های گوگل سایت شما را زیرورو می‌کنند تا محتوای آن را به دست آورند. درنتیجه تبلیغات را به‌صورت خودکار با محتوای شما پر می‌کنند. تنها کاری که شما انجام می‌دهید نوشتن توضیحات تبلیغ است.

عموماً سایت‌های تجارت الکترونیکی که صدها محصول را ارائه می‌کنند و دسته‌بندی مشخصی از محصولات خود دارند از این نوع تبلیغ در گوگل استفاده می‌کنند.

تبلیغات فقط تماس (Call-only Ads)

Call-only Ads همان‌طور که از اسمش پیداست فقط برای انجام تماس‌های تلفنی انجام می‌شوند. تبلیغات فقط تماس از انواع تبلیغات گوگل است که در تلفن‌های همراه نمایش داده می‌شود. این نوع تبلیغات باعث می‌شوند کاربران مستقیماً با تجارت شما در ارتباط باشند. Call-only Ad به دلیل تحریم‌ها در ایران کارایی ندارند.

4. تبلیغات شبکه نمایش گوگل

کمپین تصویری (Images Ads)

تبلیغات تصویری می‌‌توانند در سه حالت تبلیغات تصویری ثابت، تبلیغات تصویری متحرک یا تبلیغات HTML5 ارائه شوند.

Images Ad از انواع تبلیغات گوگل است که برای کمپین‌های آگاهی از برند استفاده می‌شود. این در حالی است که تبلیغات متنی بیشتر برای کاربران در دامنه بازاریابی ارائه می‌شوند. در این نوع از تبلیغات تصاویر باید با فرمت PNG و JPG ارسال شوند. برای تهیه این نوع تبلیغات بهتر است از Google Web Designer استفاده کنید.

تبلیغات واکنش گرا (Responsive Ads)

در این مدل از انواع تبلیغات گوگل، آگهی شما با عباراتی که کاربران سرچ می‌کنند منطبق می‌شود. برای Responsive Adsمی‌توانید چند عبارت و متن اضافه کنید. گوگل ترکیب‌هایی از آن‌ها امتحان می‌کند و حالتی که بهترین پاسخگویی را دارد انتخاب می‌کند.

تبلیغات App Install Campaign

با این روش تبلیغ برنامه‌ها را جدای از تبلیغ معمول آن انجام دهید. این تبلیغات را در سایر اپ‌ها، سایت‌ها (مانند یوتیوب)، گوگل پلی استور و … انجام دهید. علاوه بر این، تبلیغات در جیمیل کاربران نیز نمایش داده می‌شود. تنها کاری که شما باید بکنید پرداخت هزینه‌ لازم است؛ باقی کار را گوگل حل می‌کند!

کمپین تبلیغات ویدئویی (Video Campaigns)

تبلیغات ویدئویی مانند آگهی‌های تلویزیونی هستند. تبلیغات ویدئویی قالب تبلیغاتی پرسودی است که نرخ بازگشت سرمایه‌ بالایی دارد. این تبلیغ‌ها مانند تبلیغات تلویزیونی 20 تا 30 ثانیه هستند. این نوع آگهی‌ها به شرکت‌هایی که بودجه‌ کافی بر سرمایه‌گذاری این‌چنینی دارند پیشنهاد می‌شود.

در ایران امکان استفاده از کدام تبلیغات گوگل وجود دارد؟

متأسفانه ایرانیان به دلیل تحریم‌ها به‌تمامی انواع تبلیغات گوگل دسترسی ندارند. به‌طور مثال یوتیوبرهای ایرانی داخل، حاشیه سود کمتری نسبت به بقیه دارند؛ زیرا مخاطبان ایرانی مشتریان تبلیغات گوگل محسوب نمی‌شوند. درنتیجه پخش تبلیغ برای کاربران ایرانی کاهش می‌یابد. برای دسترسی به مخاطبان ایرانی تنها راه موجود استفاده از کمپین تبلیغاتی سرچ گوگل است.

هزینه‌ انواع تبلیغات در گوگل متفاوت است و بهتر است شما با تهیه‌ اکانت گوگل ادوردز از امکانات آن استفاده کنید.

چگونگی رقابت در انواع تبلیغات گوگل

کلمه کلیدی که شما برای تبلیغ خود در نظر گرفته‌اید، فقط مختص به شما نیست. هم‌زمان با شما برند دیگری از این کلمه برای معرفی محصول خود استفاده کرده است. در این حالت گوگل با فرایند مزایده تصمیم می‌گیرد که کدام‌یک از آگهی‌ها را در رتبه‌ اول قرار دهد. مراحل مزایده‌ گوگل ازاین‌قرار است:

1- در مزایده گوگل شرکت با توجه به مبلغ پیشنهادی‌اش برای هرکدام از کلمه‌های کلیدی وارد مزایده می‌شود.

2- از هر یک از حساب‌های کاربری شرکت فقط یکی از کلمات کلید می‌تواند وارد مزایده شود.

3- درنهایت گوگل با توجه به کیفیت کلمه کلیدی و مبلغ پیشنهادی شرکت، جایگاه تبلیغ هر یک را مشخص می‌کند.

اینکه موفق شوید در به‌صرفه‌ترین حالت در این مزایده برنده شوید از تکنیک‌های دیجیتال مارکتینگ است.

اهمیت استفاده از گوگل ادز چیست؟

اهمیت استفاده از گوگل ادز چیست؟

1. انعطاف‌پذیری بالای گوگل ادز

با انتخاب کلمه‌ کلیدی دقیق‌تر می‌توانید کمپین‌های تبلیغاتی را بر اساس تولیدات و محتوای خود شخصی‌سازی کنید. درواقع می‌توانید دامنه‌ هدف خود را در انواع تبلیغات گوگل مشخص کنید. به‌طور مثال می‌توانید نمایش تبلیغات خود را محدود به کسانی کنید که کلمه‌ کلیدی شما را سرچ می‌کنند.

اگر مشاوره املاکی در اصفهان هستید، کلمه‌ مناسب برای شما مشاور املاکی اصفهان است. معمولاً امکان تبدیل کاربرانی که در گوگل به شکل دقیق‌تری سرچ می‌کنند به مشتری بالفعل بیشتر است.

علاوه بر این، تبلیغات گوگل قابلیت دسته‌بندی مخاطبان را از روی نوع مرورگر، موقعیت جغرافیایی، علاقه‌ها، سن، جنسیت و … دارد. همچنین تبلیغات شما امکان دسترسی به کاربران پلتفرم‌های متفاوت نظیر یوتیوب را دارد.

2. دسترسی گسترده به مخاطبان

میانگین جستجو در گوگل 3.5 میلیارد بار در طول روز است. دراین‌بین تعداد زیادی از سرچ‌ها مواردی هستند که کسب‌وکار شما توانایی کمک کردن به آن‌ها را دارد. درنتیجه شما برای معرفی برند خود، به میلیون‌ها مشتری بالقوه دسترسی دارید. با استفاده از انواع تبلیغات گوگل امکان رسیدن شما به هدفتان (افزایش بازدید محصولات برند و افزایش فروش محصولات خود) به شکل چشم‌گیری افزایش می‌یابد.

3. امکان رسیدن به صفحه اول سرچ ارگانیک گوگل

انواع تبلیغات گوگل میانبری برای رسیدن به صفحه‌ اول سرچ گوگل هستند. پس درصورتی‌که تبلیغ شما به‌اندازه‌ کافی جذاب باشد و بازدید بگیرد امکان حضور شما در آینده در این صفحه وجود دارد.

4. کسب نتیجه سریع‌تر از سئو

یادگیری فرایند سئو یا بهینه‌سازی موتور جستجو بسیار زمان‌بر و پیچیده است. با سئو پروسه رسیدن به بهینه‌ بالا و حضور سایت در صفحه‌ اولیه سرچ گوگل ممکن است ماه‌ها طول بکشد. این برای کسب‌وکارهای نوپا بسیار سخت‌تر است؛ زیرا بر سر صفحه‌ اول گوگل رقابت بزرگی وجود دارد که رسیدن به آن برای تازه‌کارها نسبت به باتجربه‌ها سخت‌تر است.

از وظایف مدیر دیجیتال مارکتینگ این است که استفاده از انواع تبلیغات گوگل را با سئو همراه کند. در نظر داشته باشید که در نقشه‌ دیجیتال مارکتینگ، تبلیغات در گوگل به‌تنهایی کافی نیست و باید با Seo همراه باشد؛ زیرا درصورتی‌که تبلیغ شما بهینه نباشد، وجود آن در صفحه‌ اول گوگل کارایی لازم را ندارد.

5. ارائه‌ تبلیغات رایگان به تازه‌کارها

درصورتی‌که شما سایتی نوپا داشته باشید و در انواع تبلیغات گوگل ثبت‌نام کنید امکان دارد تبلیغات رایگان بگیرید. گاهی Google ووچرها و کوپن‌های تستی رایگان برای تبلیغ در گوگل در اختیار شما می‌گذارد.

6. مشاهده‌‌ دقیق میزان بازدیدکنندگان

از ویژگی‌های جذاب انواع تبلیغات گوگل، دسترسی به اطلاعات دقیق از میزان دقیق بازدیدکنندگان تبلیغات است. علاوه بر این می‌توانید تا حدودی اطلاعاتی در رابطه با ویژگی‌های بازدیدکنندگان به دست آورید و درنتیجه با مخاطبان خود بیشتر آشنا شوید.

سؤالات متداول

تبلیغات در گوگل چیست؟

گوگل ادز درگذشته با گوگل ادورز شناخته‌شده است. سرویس تبلیغات گوگل، بستر مناسبی برای کسب‌وکارهای آنلاین است. تبلیغات در گوگل علاوه بر نمایش در موتور جستجو در تعداد زیادی از وب‌سایت‌های جهان نیز بارگذاری می‌شوند.

چرا استفاده از گوگل ادز لازم است؟

تبلیغات در گوگل به معرفی برند شما کمک می‌کند و سایت شما را از اولین‌های سرچ ارگانیک گوگل قرار می‌دهد. انواع تبلیغات گوگل از بهترین راه‌ها برای رسیدن به میلیون‌ها مشتری بالقوه است.

چرا گوگل ادز راحت‌تر از سئو است؟

سئو فرایند پیچیده‌ای است که موفقیت در آن ماه‌ها طول می‌کشد؛ اما در انواع تبلیغات گوگل شما فقط با پرداخت هزینه‌ای در لیست صفحه‌ سرچ‌ گوگل قرار می‌گیرد.

مقالات مرتبط
کسب درآمد از گوگل ادسنس
کسب درآمد با دیدن تبلیغات

امتیاز بدهید.

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سینا مجیدی
  مهر 10, 1400 10:58 ق.ظ

  خسسته نباشید
  هزینه تبلیغات در گوگل چقدر است؟ ممنون میشم پاسخ بدید.

  پاسخ
  • مدیر سایت
   خرداد 10, 1401 9:51 ق.ظ

   سلام
   خب حقیقتش این بستگی به کلمه کلیدی و درجه سختی اون داره. تبلیغات در گوگل بر اساس بودجه و رقیبانتون تعیین میشه. پس باید مبالغی که رقبا صرف می کنند را در بیاورید تا از هزینه ها مطلع شوید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست