همه به اندازه کافی با گروه و کانال تلگرام آشنایی داریم؛ اما درباره سوپرگروه تلگرام چیزی می‌دانید؟ اگر تا حالا نامش را نشنیدید به جای درستی آمده‌اید. سوپرگروه یا ابرگروه تلگرام از نظر بعضی امکانات و قابلیت‌ها بر گروه معمولی ارجعیت دارد. مثلاً می‌توانید اعضای بیشتری به آن اضافه کنید و حتی در مدیریت وب‌سایت‌های خود از آن بهره بگیرید؛ همچنین می‌توانید محصولات جدید و نمودارهای فروشتان را در سوپرگروه نشان دهید و تخفیف‌های طلایی را با کاربران به اشتراک بگذارید چون از گروه گسترده‌تر است. پس برای آشنایی با ایجاد سوپرگروه در تلگرام، متن را دنبال کنید.

تفاوت سوپر تلگرام با گروه معمولی

تفاوت سوپر گروه تلگرام با گروه معمولی
تفاوت سوپر گروه تلگرام با گروه معمولی

اگر در یک جمله بخواهیم تفاوت گروه و سوپرگروه تلگرام را بیان کنیم، لازم است سطح تجربه را در نظر بگیریم. گروه‌های تلگرام معمولاً برای مکالمات خانوادگی یا دوستانه استفاده می‌شوند و بیشتر جنبه خودمانی دارند. اما سوپرگروه بیشتر به‌وسیله صاحبان کسب و کار و مشاغل حرفه‌ای به کار می‌روند و نقش مهمی در تبلیغات و بازاریابی محصول ایفا می‌کنند؛ به گونه‌ای که می‌توان گفت بخش مهمی از سیستم همکاری در فروش تلگرام را به خود اختصاص داده‌اند.

از دیگر تفاوت‌های سوپرگروه و گروه معمولی می‌توان نکات زیر را نام برد:

در گروه تلگرام حداکثر می‌توانید 200 نفر را اد کنید؛ ولی ابرگروه تلگرام ظرفیت پذیرش 5000 ممبر را دارد.

در گروه معمولی هر یک از اعضا می‌تواند نام یا بیوی گروه را تغییر دهد، عکس پروفایل را به میل خود عوض کند و در صورت تمایل می‌تواند اعضای جدید به گروه اضافه نماید؛ اما در سوپرگروه فقط ادمین قادر به تغییر نام و پروفایل است و تنها او می‌تواند برای افزایش ممبر تلگرام اقدام کند.

در سوپرگروه هر زمان ادمین بخواهد می‌تواند پیام‌ها را آن هم به‌طور همزمان پاک کند بدون آن که کاربران متوجه پاک شدن پیام‌ها بشوند؛ ناگفته نماند تاریخچه مکالمات سابق گروه در دسترس کاربران قرار دارد.

یکی دیگر از قابلیت‌های «سوپرگروه در تلگرام» به پین کردن پیام‌ها مربوط است؛ در صورتی که می‌خواهید پیامی مهم مانند یک قرعه‌کشی یا تخفیف ویژه را جلوی چشم کاربران قرار دهید می‌توانید آن را بالای کادر صفحه پین کنید.

ترفندهای نظارت بر سوپرگروه تفاوت چندانی با مدیریت کانال تلگرام ندارد؛ تنها باید محتوای جذاب و بهینه تولید کنید و مداوم در بازه‌های زمانی مشخص پست بگذارید. مزیتی که سوپرگروه نسبت به کانال دارد این است که اعضا می‌توانند به راحتی صحبت کنند و درباره کیفیت محصولات تبادل نظر داشته باشند همچنین در چالش‌ها و مسابقات شرکت کنند؛ پس توصیه می‌شود اگر قصد دارید در جریان بازاریابی و تبلیغ برندتان با کاربران بحث داشته باشید و پیگیر نظرات آن‌ها شوید سوپرگروه را انتخاب کنید.

راهنمای تبدیل گروه به سوپرگروه

نبدیل گروه به سوپر گروه
نبدیل گروه به سوپر گروه

چرا باید گروه به سوپرگروه تلگرام تبدیل کرد؟ مگر نمی‌شود از همان ابتدا برای ایجاد سوپرگروه اقدام کنیم؟ واقعیت اینجاست که امکان‌پذیر نیست. برای ایجاد سوپرگروه باید اول یک گروه بسازید و به اد کردن کاربران اقدام کنید. سوپرگروه شکل تکامل‌یافته و به عبارتی آپدیت‌شده گروه است و معمولاً برای اطلاع‌رسانی اخبار و به‌روزرسانی‌های کاری و تبلیغاتی از آن استفاده می‌شود.

آموزش راه اندازی سوپر گروه

 • ابتدا پلتفرم تلگرام را باز کنید و روی آیکون مداد آبی در پایین صفحه ضربه بزنید.
کلکیک روی گزینه ویرایش
کلکیک روی گزینه ویرایش
 • روی عبارت «گروه جدید» کلیک کنید.
ایجاد گروه جدید تلگرام
ایجاد گروه جدید
 • روی نام مخاطبینی که می خواهید به گروه خود اضافه کنید ضربه بزنید.
انتخاب مخاطبین برای گروه تلگرام
انتخاب مخاطبین برای گروه تلگرام
 • بعد از انتخاب مخاطبین مدنظرتان روی علامت تیک در گوشه سمت راست و پایین صفحه کلیک کنید.
انتخاب گزینه تیک
انتخاب گزینه تیک
 • روی نام گروه در بالای صفحه ضربه بزنید.
انتخاب نام گروه تلگرام
انتخاب نام گروه تلگرام
 • بعد از انتخاب نام گروه روی علامت تیک آبی در پایین صفحه کلیک کنید.
انتخاب گزینه انجام شد
انتخاب گزینه انجام شد
 • روی نماد سه نقطه در گوشه سمت راست و بالای صفحه ضربه بزنید و از منوی کشویی عبارت «تبدیل به سوپرگروه» را انتخاب کنید.
تبدیل به سوپرگروه
تبدیل به سوپرگروه
 • با ضربه زدن مجدد روی جمله «تبدیل به سوپرگروه»، تبدیل گروه معمولی به سوپرگروه را تأیید کنید.

تا اینجا درباره ساخت گروه و تبدیل آن به سوپرگروه در تلگرام صحبت شد؛ ولی به همین راحتی از اول کار نمی‌توان سوپرگروه ایجاد کرد. اگر یادتان باشد گفتیم حداقل تعداد اعضای سوپرگروه 200 نفر است؛ بنابراین باید مدتی صبر کنید و تعداد اعضا را تا این حد ارتقا دهید. بعد اعلانی برایتان در تلگرام ظاهر می‌شود و می‌پرسد «آیا می‌خواهید گروهتان را به سوپرگروه به‌ روز کنید؟» و تازه اصل کار ساخت سوپرگروه از اینجا شروع خواهد شد.

دستورالعمل بالا روال عادی ایجاد گروه و رساندن آن به 200 ممبر سپس تبدیلش به سوپرگروه را گفته است؛ همیشه سازنده به صورت پیش‌فرض به عنوان مدیر سوپرگروه تلگرام تنظیم می‌شود اما بعد از آپدیت گروه به سوپرگروه می‌توانید تعداد بیشتری ادمین را به عنوان ادمین انتخاب کنید. با این حال ترفندی مخفی وجود دارد که می‌توانید گروه را حتی با تعداد اعضای زیر 200 نفر به سوپرگروه تبدیل سازید!

یکی از بهترین راه‌ها برای ساخت «سوپرگروه تلگرام» از گروه معمولی با تعداد اعضای کمتر از 200 نفر عمومی کردن آن است؛ به این صورت که افراد بدون محدودیت می‌توانند در گروهتان جوین شوند. البته نگران نشوید چون بعد از ساخت سوپرگروه می‌توانید دوباره آن را به حالت خصوصی تبدیل سازید. فراموش نکنید برای این کار باید خودتان سازنده گروه باشید؛ همچنین تبدیل گروه به سوپرگروه در تلگرام آیفون با اندروید تفاوتی ندارد و می‌توانید از روش‌های زیر برای ساخت ابرگروه تلگرام استفاده کنید.

آموزش تبدیل گروه به سوپرگروه در آیفون و اندروید

 • ابتدا به گروه وارد شوید و روی نام آن کلیک کنید.
کلیک روی نام گروه
کلیک روی نام گروه
 • سپس روی گزینه “Edit” ضربه بزنید. بسته به نسخه تلگرامتان می‌توانید از سه نقطه در بالا و سمت راست صفحه استفاده کنید یا روی آیکون مداد ضربه بزنید.
کلیک روی ویرایش تلگرام
کلیک روی ویرایش تلگرام
 • بعد از ورود به بخش ویرایش، روی عبارت “Group Type” کلیک کنید.
کلیک کردن روی عبارت “Group Type”
کلیک کردن روی عبارت “Group Type”
 • به صورت پیش‌فرض نوع گروه روی حالت خصوصی تنظیم شده است؛ شما آن را به حالت Public یا عمومی تغییر دهید.
انتخاب وضعیت Public یا عمومی برای گروه تلگرام
انتخاب وضعیت Public یا عمومی برای گروه تلگرام
 • گزینه بعدی فعال کردن لینک است؛ چون گروه را دارید عمومی می‌کنید پس باید یک Public link برای آن در نظر بگیرید. لینک حداقل باید 5 کاراکتر داشته باشد.
ئریافت لینک گروه
ئریافت لینک گروه
 • تمام شد؛ با ضربه روی تیک بالا گروه به حالت عمومی تغییر می‌کند. وقتی از این قسمت خارج شدید تیک دوم در بالای صفحه و سمت چپ را هم بزنید تا گروه به سوپرگروه تبدیل شود؛ شما در عرض چند ثانیه گروهتان را به سوپرگروه ارتقا داده‌اید!
تبدیل گروه به سوپر گروه تلگرام
تبدیل گروه به سوپر گروه تلگرام

به این صورت ساخت سوپرگروهانجام خواهد شد و می‌توانید از آن برای اهداف تجاری و رونق کسب و کارتان استفاده کنید. یادتان باشد سوپرگروه از بسیاری از جهات بر گروه معمولی ارجعیت دارد؛ اگر آن را در حالت استاندارد با اعضای بیشتر از 200 نفر در نظر بگیریم، جدا از امکانات و آپشن‌هایش می‌توانید در آن کنفرانس صوتی یا جلسه ویس‌چت تلگرام برگزار کنید و با تعداد زیادی از افراد جلسه و بحث بیزنسی یا آکادمیک داشته باشید.

نتیجه‌گیری

راه‌اندازی سوپرگروه تلگرام کار سختی نیست؛ ولی برای حفظ و نگهداری آن باید تلاش کنید. برای این که تعداد کاربران ابرگروه تلگرام شما همیشه بالا بماند و روزبه‌روز اعضای بیشتری جوین شوند باید در تولید پست کوشا باشید و آنچه مشتری دنبالش هست را ایجاد کنید؛ در صورتی که محتوای بهینه و فعالیت حرفه‌ای مثل ایجاد کنفرانس صوتی، ترفندهای تبلیغاتی و… را مدنظر قرار دهید ساخت سوپرگروه در تلگرام یکی از بهترین تکنیک‌های کسب و کار اینترنتی برایتان خواهد بود.

آیا سوپرگروه تلگرام مانند کانال است؟

نه. در سوپرگروه اعضا می‌توانند با یکدیگر تبادل اطلاعات داشته باشند و صحبت کنند اما در کانال فقط ادمین می‌تواند حرف بزند و پست بگذارد و کاربران تنها می‌توانند پست‌ها را ببینند و لایک کنند.

آیا امکان حذف خودکار پیام در ابرگروه وجود دارد؟

بله؛ بعد از ورود به گروه روی نام آن ضربه بزنید سپس روی سه نقطه بالا و سمت راست کلیک کنید. در اینجا با گزینه “Auto-Delete” روبه‌رو خواهید شد که می‌توانید بر اساس بازه زمانی دلخواه آن را تنظیم کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست