یکی از راه‌های جلب اعتماد مشتری به فروشگاه‌های اینترنتی، داشتن نماد اعتماد الکترونیکی است. اکثر مشتریان یکی از مواردی که برای بررسی یک فروشگاه اینترنتی به آن توجه خواهند کرد، وجود این نماد در سایت است. امروزه برای سایت‌های فروشگاهی، ثبت نام و دریافت نماد اعتماد الکترونیکی یک ضرورت به‌حساب می‌آید. اما ثبت اینماد چگونه است و برای این کار چه شرایط و مدارکی باید داشته باشید؟

در این مقاله با من همراه باشید تا گام به گام شما را برای «ثبت اینماد» راهنمایی کنم و با مراحل، شرایط و زیر و بم دریافت نماد اعتماد الکترونیکی بیشتر آشنا شوید.

فهرست مطالب

نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟

مرکز توسعه تجارت الکترونیک برای اینکه بتواند کسب و کارهای اینترنتی را ساماندهی کند به‌صورت انحصاری نماد اعتماد الکترونیکی را اعطا می‌کند. سایت یا درگاه فروشگاه اینترنتی توسط کارشناسان این مرکز مورد بررسی قرار می‌گیرد و اگر صلاحیت مالک یا مالکان آن (چه حقیقی باشند و چه حقوقی) اثبات شد، این نشان به کسب و کار اینترنتی اهدا خواهد شد.

نشان اینماد به مدت دو سال اعتبار دارد و بعد از انقضا روند بررسی سایت مجدد انجام می‌شود. اگر این مرکز، شما را دوباره تایید کند، نشان اینماد تمدید خواهد شد. در حال حاضر به تمامی کسانی که قصد راه اندازی کسب و کار اینترنتی خود را دارند توصیه می‌کنم که برای «ثبت نام و دریافت نماد اعتماد الکترونیکی» اقدام کنند.

چرا دریافت نماد اعتماد الکترونیکی اهمیت دارد؟

فرض کنید که در خیابان قدم می‌زنید و به دست‌فروشی برخورد می‌کنید که اجناسی را با قیمت کم به فروش می‌رساند. مخصوصا اگر او را نشناسید احتمال اینکه جنس یاد شده را از او خریداری کنید، کم خواهد بود. دلیل این امر هم عدم اعتماد شما به این فرد است.

اگر همان محصول را در مغازه‌ای ببینید با اینکه ممکن است قیمت آن گران‌تر باشد ولی با خیال راحت‌تری از او خرید خواهید کرد. چون می‌دانید که به واسطه داشتن جواز کسب و مدارک دیگر، مغازه و محصولاتش از فیلتری عبور کرده‌اند. از طرفی دیگر مکان و هویت فرد برایتان مشخص است و اگر سرتان کلاه رفته باشد، می‌توانید اقدامات قانونی انجام دهید.

اگر بخواهیم صادق باشیم وقتی کاربر برای اولین بار وارد یک سایت فروشگاهی می‌شود، انگار با همان دست‌فروش ناآشنا برخورد کرده است. هر چقدر هم ایده های فروش اینترنتی خلاقانه‌ای داشته باشید و مجموعه ای از پرفروش ترین محصولات اینترنتی را در فروشگاه خود قرار دهید، اگر نتوانید اعتماد مشتری را به سایت خود جلب کنید، در فروش محصولات خود موفق نخواهید بود.

مخاطب امروز هوشمند شده است و برای جلب اعتماد مشتری باید راهکارهای متنوعی را به کار بگیرید. از این روش‌ها می‌توان به تضمین بازگشت کالا، تضمین بازگشت وجه، پرداخت حضوری و روش‌های مختلف دیگر اشاره کرد. اما پایه‌ای‌ترین روش که بهتر است حتما آن را انجام بدهید، ثبت نام و دریافت نماد اعتماد الکترونیکی است.

هنگامی که مخاطب بر روی لوگوی این نشان در سایت کلیک کند می‌تواند به اطلاعات کسب و کار دسترسی داشته باشد و دیگر سایت شما آن دست‌فروش بی‌نام و نشان نیست!

مزیت های ثبت اینماد در چیست؟

همان‌طور که اشاره کردم اولین و مهم‌ترین مزیت دریافت «نماد اعتماد الکترونیکی» ایجاد اعتماد مشتری برای سایت شماست. یکی از دلایل اصلی ریزش مشتری نیز همین عدم اعتماد است. از طرفی دیگر داشتن اینماد وجهه قانونی به سایت شما خواهد داد و نشان‌دهنده قانون‌مداری شماست.

علاوه بر این برای اینکه بتوانید برای سایت خود درگاه بانکی به صورت مستقیم از بانک‌های کشور بگیرید، باید حتما اینماد داشته باشید. برای بستن قرارداد با پست و فعال‌کردن سیستم تحویل کالا نیز سایت شما باید دارای نماد اعتماد الکترونیکی باشد. پس اگر اینماد نداشته باشید، یکی از مهم‌ترین نکات فروش اینترنتی را رعایت نکرده‌اید و یکی از ویژگی‌ها بارز یک فروشگاه اینترنتی را که می‌توانستید در اختیار داشته باشید از دست خواهید داد و آن هم تحویل امن کالای خریداری شده است!

تمامی این امکانات در جهت رضایت بیشتر مشتری و سهولت در سفارش دادن اوست و جزو نکات مهم در راه اندازی فروشگاه اینترنتی محسوب می‌شود. پس اگر ایده فروشگاه اینترنتی خاصی را در ذهن دارید، پس از اقدام و راه اندازی آنحتما اقدام به ثبت نام و دریافت نماد اعتماد الکترونیکی کنید.

شرایط نماد اعتماد الکترونیکی

کلیه سایت‌هایی که خدمات و یا کالایی را در اختیار مشتری قرار می‌دهند و متقاضی می‌تواند از طریق آنلاین سفارش خود را ثبت و خریداری کند، می‌توانند برای گرفتن و ثبت اینماد اقدام کنند. پس اگر سایتی دارید که در آن کالایی نمی‌فروشید و یا خدماتی ارائه نمی‌دهید، نمی‌توانید اینماد را دریافت کنید.

به‌عنوان مثال اگر سایتی دارید که محصولات الکترونیکی و گوشی‌های هوشمند را معرفی می‌کند ولی کاربر نمی‌تواند از طریق سایت خریدی انجام دهد، نشان اینماد نمی‌توانید برای آن بگیرد. از طرفی دیگر اگر مشتری نتواند سفارش خود را در سایت ثبت کند اگر فروشگاه اینترنتی هم باشید، باز هم نمی‌توانید این نماد را دریافت کنید و باید اصلاحاتی در نحوه گرفتن سفارش خود انجام دهید.

شرط مهم دیگر این است که شخص درخواست‌کننده نماد اعتماد الکترونیکی، نباید کمتر از 18 سال داشته باشد. اگر سن فردی که درخواست اینماد می‌کند از 18 سال کمتر بود، باید حکم رشد از دادگاه ارائه دهد. علاوه بر این باید پلیس نظارت بر اماکن ناجا، صلاحیت متقاضی و فرد درخواست‌کننده را تایید کند.

چگونه نماد اعتماد الکترونیکی بگیریم؟

برای این کار کافی است که در ابتدا مدارک مورد نیاز را جمع‌آوری کنید و سپس اقدام به ثبت نام در سایت نماد اعتماد الکترونیکی ایران کنید.

برای ثبت درخواست و دریافت اینماد باید وارد پنل کاربری خود در سایت شده و مرحله به مرحله فرم‌های خواسته شده را تکمیل و مدارک درخواستی را ارسال کنید. در نهایت پس از بررسی و تایید صلاحیت، نشان اعتبار الکترونیک برای شما صادر خواهد شد.

توجه داشته باشید که در حال حاضر کلیه مراحل دریافت اینماد از طریق اینترنت و به شیوه مجازی انجام می‌گیرد و نیازی به حضور فیزیکی فرد و یا ارسال فیزیکی مدارک نیست. کلیه استعلام‌ها و بررسی‌ها نیز از همین طریق صورت می‌گیرد. با تایید تعهدنامه به صورت مجازی در انتهای روند دریافت اینماد، دیگر نیازی به ارسال کپی برابر اصل مدارک نیست.

مراحل ثبت نام نماد اعتماد الکترونیکی

تمامی مراحل ثبت نام نماد اعتماد الکترونیکی به صورت مجازی و از طریق سایت آن انجام می‌شود. در ادامه به صورت کاربردی، مرحله به مرحله نحوه ثبت نام اینماد توضیح داده شده است.

ثبت نام در سایت، مرحله اول از ثبت اینماد

ابتدا باید وارد سایت نماد اعتماد الکترونیکی ایران شوید. توجه داشته باشید که برای ورود حتما باید فیلتر شکن خود را خاموش کنید وگرنه سایت برایتان کار نخواهد کرد.  در صفحه اول بر روی گزینه “ثبت نام و دریافت نماد” کلیک کنید.

ثبت نام سایت در اینماد

پس از ورود صفحه‌ای باز می‌شود که از شما برای ورود به سامانه، کد کاربری و رمز عبور می‌خواهد. اگر در گذشته ثبت نام کرده باشید، کافی است کد کاربری و رمز عبور خود را در قسمت‌های مربوطه وارد کنید و وارد شوید. اما اگر می‌خواهید ثبت نام کنید باید بر روی گزینه ایجاد حساب کاربری کلیک کنید.

ورود به پنل کاربری اینماد

تکمیل اطلاعات هویتی

پس از آن، در صفحه‌ای که باز می‌شود باید اطلاعات هویتی خود را وارد کنید. در “نوع شخصیت” وضعیت خود را باید مشخص کنید. اگر به نام خودتان می‌خواهید ثبت نام کنید، باید گزینه “شخص حقیقی” را انتخاب کنید. اگر به نمایندگی از شرکت یا سازمانی در حال ثبت نام و دریافت نماد اعتماد الکترونیکی هستید باید “شخص حقوقی” را انتخاب کنید.

تکمیل اطلاعات هویتی نماد اعتماد

برای “شخص حقوقی” دو گزینه تجاری و غیر تجاری آورده شده است که باید یکی را انتخاب کنید.

 • اگر کسب و کاری که شما نماینده آن هستید فعالیت تجاری انجام می‌دهد، باید گزینه “شخص حقوقی – تجاری” را انتخاب و اطلاعات مربوطه را پر کنید. از این دسته شرکت‌ها و سازمان‌ها می‌توان به شرکت‌های تضامنی، شرکت‌های سهامی، شرکت‌های مختلط سهامی، شرکت‌هایی با مسئولیت محدود، شرکت‌های مختلط غیر سهامی، شرکت‌های تعاونی و شرکت‌های نسبی اشاره کرد.
انتخاب نوع شرکت
 • اگر کسب و کار مورد نظر با هدف‌های غیر تجاری تشکیل شده باشد باید گزینه “شخص حقوقی – غیرتجاری” را انتخاب کنید. شرکت و یا سازمان اگر با اهداف غیر تجاری مانند امور خیریه، ادبی و علمی تاسیس شده باشند، غیر تجاری تلقی می‌شوند.

این دسته شامل موسسات غیرانتفاعی خیریه، سازمان‌های مردم‌نهاد، انجمن‌های اسلامی، انجمن‌های تخصصی و علمی، احزاب و موارد مشابه می‌شود. معمولا این موسسه‌ها و سازمان‌ها با عنوان‌هایی مانند انجمن یا کانون فعالیت می‌کنند. همچنین آموزشگاه‌ها و موسسه‌های آموزشی و علمی مانند انتشارات، آموزشگاه‌های زبان، سازمان‌های خدماتی مانند سازمان‌های گازرسانی و مدارس غیرانتفاعی نیز جزو غیرتجاری طبقه‌بندی می‌شوند.

انتخاب نوع شخصیت

پس از تکمیل اطلاعات خواسته شده بر روی گزینه “تایید” کلیک کنید. توجه داشته باشید که حتما دو گزینه‌ای که قبل از تایید وجود دارند را تیک بزنید و فعال کنید. برای ورود به سامانه باید دوباره وارد صفحه “ورود به پنل کاربری” شوید و نام کاربری و رمزی که تعریف کرده‌اید را وارد کنید.

پس از کلیک کردن بر روی گزینه “ورود” باید برای تایید شماره تلفن همراه خود، دستوری که به شما داده می‌شود را انجام دهید. بعد از انجام این دستور می‌توانید با موفقیت وارد پنل کاربری اینماد خود شوید.

ارسال کد

تکمیل اطلاعات، مرحله دوم از دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

با استفاده از پنل کاربری می‌توانید مراحل ثبت اطلاعات، ارسال مدارک، ثبت درخواست و … را انجام دهید تا در نهایت بتوانید نماد اعتماد الکترونیکی خود را دریافت کنید. برای تکمیل اطلاعات خود در قسمت سمت راست پنل کاربری در بخش “تکمیل اطلاعات” گزینه “تکمیل فرم اطلاعات” را انتخاب کنید و در صفحه باز شده اطلاعات شخصی خود را تکمیل کنید.

بعد از تکمیل این فرم، باید مدارک خود را ارسال کنید. برای این کار تصویر مدارک را در قسمت “بارگذاری مدارک” بارگذاری کنید.

داشبورد نماد اعتماد الکترونیکی

بعد از تکمیلی موارد فوق باید به بخش “احراز اطلاعات” وارد شوید. در این قسمت باید دستورالعمل‌های خواسته شده را رعایت کرده و صحت شماره تلفن همراه و شماره تلفن ثابت خود را تایید کنید. پس از تکمیل موارد و اطلاعات خواسته شده نوبت به وارد کردن اطلاعات سایت و فروشگاه شما می‌رسد.

ثبت اطلاعات کسب و کار، مرحله بعدی در روند ثبت اینماد

در این مرحله نوبت به این می‌رسد که اطلاعات دامنه و کسب و کار خود را وارد کنید. برای این کار در قسمت “کسب و کار” منوی سمت راست، گزینه “ثبت دامنه” را انتخاب کنید.

ثبت اطلاعات کسب و کار

در صفحه باز شده باید اطلاعات خواسته شده را تکمیل کنید. نکته مهم در این قسمت، تکمیل اطلاعات نشانی محل فعالیتان است که باید در قسمت “سامانه اعتبارسنجی آدرس” این کار را انجام دهید. با کلیک بر روی “دریافت کد رهگیری آدرس پستی” وارد صفحه تکمیل اطلاعات نشانی کسب و کارتان شوید و موارد خواسته شده را تکمیل کنید.

سامانه اعتبار سنجی آدرس

بعد از این مراحل نامه‌ای حاوی رمز تایید 6 رقمی به محل اعلام شده، ارسال خواهد شد تا صحت نشانی شما تایید شود. توضیحات کاملی در صفحه وجود دارد که راهنمایی‌های لازم را انجام داده است. در این مرحله هزینه پستی از شما دریافت می‌شود.

بعد از انجام موارد بالا دوباره وارد صفحه “اطلاعات کسب و کار” شوید. در قسمت نقشه باید دقیقا محل کسب و کار را تعیین کنید. اگر جای مشخصی ندارید طبیعتا باید آدرس و نشانی منزل خود را در اینجا مشخص کنید. در انتها یک کد کاربری و رمز تعریف شده برای شما نمایش داده می‌شود.

بررسی فرآیند خرید

شما باید یک اکانت مجزا با این کد کاربری و رمز عبور در سایت خود ایجاد کنید تا کارشناسان و بازرسان سایت اینماد بتوانند سایت شما و مراحل خرید را مورد بررسی قرار دهند. توجه داشته باشید که این کار را حتما انجام دهید تا روند و زمان گرفتن نماد اعتماد الکترونیکی به تعویق نیفتد. مواردی که در سایت مورد توجه بازرسان است و آن را بررسی خواهند کرد، در ادامه مقاله توضیح خواهم داد.

بعد از زدن گزینه “ذخیره” وارد مرحله بعدی خواهید شد.

مراحل انتهایی مسیر ثبت نام و دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

چند مرحله دیگر وجود دارد که برای دریافت و ثبت اینماد باید آن‌ها را انجام دهید.

انجام تاییدیه فنی

معمولا بعد از کلیک بر روی ذخیره وارد صفحه “مدیریت کسب و کار” می‌شوید که مراحل باقی‌مانده در آن به‌صورت نارنجی مشخص شده‌اند و با کلیک بر روی هر کدام می‌توانید وارد بخش مربوطه شوید. این بخش را می‌توانید در منوی سمت راست و در بخش “کسب و کار” نیز پیدا کنید.

تاییدیه فنی نماد اعتماد

مرحله بعدی انجام تاییدیه فنی است. هدف از این قسمت این است تا برای کارشناسان اینماد مشخص شود که شما مدیریت سایت ثبت شده را به عهده دارید. شیوه‌های مختلفی برای این کار در اختیار شما وجود دارد که می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

ارسال ایمیل حاوی کد خاص به آدرس info@ … .com، افزودن متا تک معرفی شده در بخش هدر و صفحه اصلی سایت، بارگذاری فایلی خاص در سرور سایت و تغییر عنوان title صفحه، روش‌های انجام این کار هستند. هرکدام برایتان مناسب‌تر بود، آن را انتخاب کنید.

ادامه مرحل تاییدیه فنی

تعیین نوع خدمت، تکمیل فرم نظرسنجی و احراز صحت اطلاعات کسب و کار

در این قسمت باید نوع خدماتی را که سایت شما در اختیار کاربران قرار می‌دهد، مشخص کنید و فرم مربوطه را که برای شما نمایش داده می‌شود، به‌دقت تکمیل کنید. اطلاعات مجوزهای کار شما نیز باید در این قسمت ارائه شوند. بعد از اتمام این بخش باید “فرم نظرسنجی” را پر نمایید.

احراز هویت کسب و کار

پس از تکمیل موارد بالا، وارد قسمت “احراز اطلاعات کسب و کار” خواهید شد. در این مرحله باید با روش‌هایی که توضیح داده شده است، تاییدیه ایمیل، شماره تلفن همراه و شماره تلفن ثابت کسب و کار خود را بگیرید. توجه داشته باشید احراز هر سه مورد خواسته شده برای اینکه پرونده و فرم‌های تکمیل شده به کارشناس مربوطه ارسال شوند، ضروری است.

بخش دوم احراز هویت

در انتها باید وارد فرم “تعهدنامه” شوید و بر روی گزینه تایید کلیک کنید. موارد اشاره شده در متن این تعهدنامه مهم هستند که بهتر است آن‌ها را مطالعه کنید.

مرحله نهایی و دریافت کد اینماد

پس از طی‌کردن مراحل فوق، در “مدیریت کسب و کار” گزینه “پرداخت تعرفه مصوب” را انتخاب کنید و در صفحه باز شده به‌صورت اینترنتی هزینه مربوطه را پرداخت نمایید.

مرحله نهایی احراز و دریافت کد اینماد

در نهایت با انتخاب گزینه “دریافت کد نماد” می‌توانید کد مربوط به نماد اعتماد الکترونیکی را دریافت کنید و در قسمت ویرایشگر سایت خود قرار دهید تا در سایت شما نماد و لوگوی اینماد به نمایش درآید.

اگر تمایل به دریافت اینماد دوستاره را دارید باید گزینه “درخواست نماد دوستاره” را در قسمت مدیریت کسب و کار انتخاب کنید و موارد خواسته شده را تکمیل نمایید.

چک لیست الزامات را بررسی کنید که موردی در آن ناقص نباشد و حتما گزینه ارسال جهت بررسی کارشناس باید انتخاب شده باشد تا پرونده شما مورد ارزیابی قرار گیرد و مراحل کار شما نهایی شود.

اینکه اینماد دوستاره چیست در ادامه متن بیشتر توضیح خواهم داد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام و دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

اگر برای خود و به عنوان شخص حقیقی اقدام به دریافت نماد اعتماد الکترونیک می‌کنید، باید مدارک زیر را در اختیار داشته باشید:

 1. در صورت نیاز باید پروانه کسب و یا مجوز فعالیت معتبر داشته باشید.
 2. تمامی اسناد و مدارک شخصی خود از جمله تصویر شناسنامه، تصویر کارت ملی، تصویر برگه‌های وضعیت نظام‌وظیفه (کارت پایان خدمت، برگه معافیت، نامه معافیت تحصیلی و …) را باید در اختیار داشته باشید و ارسال کنید.

اگر به نمایندگی از شرکت یا سازمان و به عنوان شخصیت حقوقی اقدام به دریافت اینماد می‌کنید، باید این مدارک را در اختیار داشته باشید:

 1. اگر نشانی شما تغییر کرده است باید آگهی مبنی بر تغییر آدرس در اختیار داشت باشید.
 2. در صورت نیاز باید پروانه کسب و یا مجوز فعالیت معتبر داشته باشید.
 3. مدارک و اسناد هویتی مانند تصویر شناسنامه و کارت ملی را در اختیار داشته باشید.
 4. باید تصویر اساسنامه شرکت را در اختیار داشته باشید و در صورتی که اعضای هیئت‌مدیره تغییر کرده‌اند باید گواهی و آگهی آخرین تغییرات را نیز ارسال کنید.
 5. اگر فعالیت شرکت یا سازمان تغییر کرده است باید آگهی آخرین تغییرات ارائه شوند.
 6. تصویری از آگهی رسمی شرکت یا سازمان درخواست‌کننده در روزنامه باید ارائه دهید.
 7. اگر به نمایندگی از سازمان دولتی اقدام کرده‌اید باید نامه‌ای ارائه دهید که سربرگ سازمان دولتی را و امضای مدیر مسئول را در انتهای آن داشته باشد.

امکان ثبت نام و دریافت نماد اعتماد الکترونیکی برای شبکه های اجتماعی

در حال حاضر تعداد زیادی از افراد از شیوه‌های مختلف کسب درآمد در اینترنت استفاده می‌کنند. در این میان کسب درآمد از اینستاگرام و همکاری در فروش آنلاین از روش‌های پرطرفدار با درآمدی خوب، به حساب می‌آیند. این دسته از افراد در شبکه های اجتماعی فعالیت می‌کنند و شاید برایشان سوال باشد که آیا می‌توانند برای جلب اعتماد مشتری، اینماد بگیرند؟

کسانی که در شبکه های اجتماعی مجاز در حال فعالیت هستند و کسب و کار خود را دارند، می‌توانند با توجه به قوانین و شرایط دریافت این نشان، اقدام به ثبت و دریافت نماد اعتماد الکترونیک کنند. برای این کار کافی است که به سایت اینماد مراجعه کنند و مانند آنچه آموزش داده شد، آدرس شبکه اجتماعی و کسب و کار خود را ثبت کنند.

کسب و کارهایی که دارای نشان اعتماد الکترونیکی هستند و می‌خواهند برای شبکه اجتماعی فعال خود این نشان را داشته باشند، کافی است وارد پنل کاربری شوند و در قسمت “کسب و کار” گزینه “افزودن شناسه” را انتخاب کرده و شبکه اجتماعی مجاز خود را ثبت کنند.

با انواع اینماد آشنا شویم.

اگر به لوگوی نماد اعتماد الکترونیک دقت کرده باشید در پایین آن چند ستاره وجود دارد. اعطای این ستاره‌ها نشان‌دهنده کیفیت کسب و کار هستند و هر چه ستاره بالاتری داشته باشد، نشان‌دهنده این است که سایت مورد نظر از کیفیت و صلاحیت بهتری برخوردار است.

نماد اعتماد الکترونیکی موقت:

این نشان در حین بررسی و دریافت اینماد در اختیار سایت قرار می‌گیرد و نشان‌دهنده این است که وب‌سایت مربوطه اقدام به ثبت نام و دریافت نماد اعتماد الکترونیکی کرده است.

نماد اعتماد الکترونیکی تک‌ستاره:

این نماد بعد از بررسی و تعیین صلاحیت کسب و کار اینترنتی اعطا می‌شود.

نماد اعتماد الکترونیکی دوستاره:

برای به دست آوردن ستاره دوم، باید گواهی SSL را برای سایت خود ارائه دهید. داشتن ssl در سایت، نشان‌دهنده امنیت آن است. برای درخواست نماد با دوستاره باید در انتهای روند ثبت نام، بر روی تب “درخواست نماد دوستاره” کلیک کرده و پس از تکمیل مراحل و بررسی کارشناسان، نماد در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

نماد اعتماد الکترونیکی دوستاره

در حال حاضر سایتی در ایران وجود ندارد که بالاتر از دو ستاره برای اینماد دریافت کرده باشد، اما مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وعده داده است تا رتبه‌بندی جدیدی برای اینماد انجام خواهد داد.

استعلام نماد اعتماد الکترونیکی

اگر قصد دارید تا بررسی کنید که سایتی دارای اینماد است یا خیر، می‌توانید به سایت رسمی نماد اعتماد الکترونیکی مراجعه کنید. در صفحه اول این سایت و نوار ابزار سمت راست، در قسمت “کسب و کارهای دارای نماد” و “نماد های تعلیق شده” می توانید سایت مورد نظر را بررسی کنید.

استعلام نماد اعتماد الکترونیکی

اگر گزینه “کسب و کارهای دارای نماد” را انتخاب کنید در صفحه‌ای که باز می‌شود، لیست کاملی از کسب و کارهای دارای اینماد نمایش داده می‌شود. با استفاده از ابزاری که در اختیارتان قرار گرفته است، می‌توانید دامنه جستجوی خود را محدود کنید و سریع‌تر وضعیت سایت موردنظر را پیدا کنید.

لیست کسب و کارهای دارای نماد

در قسمت نمادهای “تعلیق شده” لیست کاملی از سایت‌هایی که نماد اعتماد الکترونیکی آن‌ها منقضی و یا به هر دلیلی تعلیق شده است، نمایش داده می‌شود.

یک راه دیگر برای بررسی صحت و درستی اینماد یک سایت، این است که بر روی لوگوی آن کلیک کنید. اگر نماد اعتماد الکترونیکی شما واقعی باشد با کلیک بر آن، وارد صفحه‌ای می‌شوید که می‌توانید اطلاعات مختلفی مانند نام دامنه، نشانی و شماره ثبت شده در اینماد، سوابق فعالیت، پاسخگویی به شکایات و … را مشاهده کنید.

اطلاعات کامل نماد اعتماد

شکایت در سایت نماد اعتماد الکترونیکی

در تاریخ 21 اردیبهشت 1400 خبر “راه اندازی واحد رسیدگی به شکایات از کسب و کارهای اینترنتی” منتشر شد. در صورتی که برای کاربر پس از خرید از فروشگاه اینترنتی اشکالی به وجود آید، می‌تواند در سایت اینماد ثبت نام کند و شکایت خود را با ارائه مدارک و شواهد محکم ارسال کند.

برای ثبت شکایت باید ابتدا وارد پنل کاربری شوید و در قسمت شکایت که در نوار ابزار سمت راست قرار گرفته است، اقدامات خواسته شده را انجام دهید. توجه داشته باشید که تنها کسی که از سایت فروشگاهی خرید انجام داده است، می‌تواند در این قسمت شکایت خود را ثبت کند. این سامانه مانند واسطه و میانجی میان کسب و کار اینترنتی و شاکی عمل می‌کند.

موارد مورد تایید روند خرید فروشگاه اینترنتی برای ثبت اینماد

اگر به خاطر داشت باشید، در قسمت ثبت “اطلاعات کسب و کار” باید با کد کاربری و رمز عبور داده شده، اکانتی در سایت فروشگاهی خود باز می‌کردید تا کارشناسان و بازرسان بتوانند از طریق آن روند خرید کالا را بررسی کنند. اما چه ویژگی‌هایی مورد توجه بازرسان قرار دارد و چه نکاتی در ثبت سفارش و دریافت وجه از خریدار باید رعایت شود؟

 • صفحه محصولات و یا خدماتی که ارائه می‌دهید، بررسی می‌شود. موارد که در این قسمت مورد توجه قرار می‌گیرند، وجود قیمت و مشخصات محصول است.
 • مورد بعدی که بررسی می‌شود این است که کاربر و مشتری امکان ثبت سفارش آنلاین را در سایت داشته باشد.
 • نکته سوم که مورد توجه قرار می‌گیرد این است که بعد از ثبت سفارش و قبل از تاییدیه نهایی، پیش فاکتور خرید برای مشتری صادر شود.
 • در نهایت نحوه پرداخت بررسی می‌شود که به شیوه‌های مورد تایید مانند درگاه بانکی، پرداخت در محل و … باشد.

تمدید اعتبار نماد اعتماد الکترونیکی چگونه است؟

همان‌طور که اشاره شد، نماد اعتماد الکترونیکی شما دو سال اعتبار دارد. پس از گذشت این مدت اگر نمی‌خواهید آن را تمدید کنید باید دو هفته قبل از پایان اعتبار، درخواست ابطال نماد اعتماد الکترونیکی را ارسال کنید.

در صورتی که تمایل به تمدید اعتبار این نشان را داشته باشید، یک ماه قبل از زمان پایان اعتبار، می‌توانید برای تمدید آن اقدام کنید. اولین کاری که باید انجام شود این است که اطلاعات ثبت نامی خود را به روز کنید.

برای تمدید نماد اعتماد الکترونیکی، کسب و کار اینترنتی نباید تخلف خاصی داشته باشد و باید به تمامی شکایت‌های سایت خود رسیدگی کرده باشد. به عبارتی دیگر نباید شکایتی، حل نشده باقی‌مانده باشد. از طرفی دیگر نباید نوع فعالیتی که سایت فروشگاهی انجام می‌دهد بدون اطلاع مرکز تجارت الکترونیک، تغییر کرده باشد. متقاضی اگر این شرایط را رعایت کرده باشد، می‌تواند پرونده تمدید اعتبار اینماد را ارسال کند.

ممکن است به لوگوهای اینمادی برخورد کرده باشید که عبارت منقضی شده بر روی آن‌ها نوشته شده باشد. این موضوع نشان‌دهنده این است که اعتبار نماد اعتماد الکترونیکی به پایان رسیده است و سایت مورد نظر یا اقدام به تمدید آن نکرده است و یا منتظر تایید و تمدید مجدد آن است.

سایت‌ها دو هفته پس از اتمام اعتبار فرصت دارند تا تمامی شکایات ثبت شده را حل کرده و اینماد را تمدید کنند. اگر این کار را انجام ندهد، اینماد آن‌ها پس از دوهفته باطل خواهد شد و دامنه سایتی که این شرایط را داشته باشد در لیست سیاه قرار خواهد گرفت.

جمع بندی

کسب در آمد از اینترنت به شیوه‌های مختلفی امکان‌پذیر است. یکی از این روشها، افتتاح و راه اندازی فروشگاه اینترنتی است که بتوانید در آن محصولات خود را به فروش برسانید. اما فروش اینترنتی از آن جا که مشتری مستقیما کالا و کسب و کار شما را نمی‌بیند، راه و رسم خود را دارد.

موارد متعددی از دقت در انتخاب نام کسب و کار گرفته تا نحوه قیمت‌گذاری، تحویل کالا، سهولت در خرید و موارد دیگر در فروش شما موثر هستند. یکی از مواردی که برای تشویق مشتریان به خرید در فروشگاه های اینترنتی بسیار اهمیت دارد، جلب اعتماد او به سایت و کسب و کارتان است. یکی از مهم‌ترین مواردی که امروزه خریداران برای بررسی سایت های فروشگاهی به آن توجه می‌کنند، نشان اینماد است.

شما با ثبت نام و دریافت نماد اعتماد الکترونیکی، گام مهمی در جلب اعتماد مشتری برخواهید داشت. کاربر با کلیک بر روی نشان اینماد، به اطلاعات سایت و کسب و کار شما دست خواهد یافت و دیگر سایت شما یک فروشنده بی نام و نشان نخواهد بود که نشود به آن اعتماد کرد. اگر فروشگاه خود را تازه راه انداخته‌اید و یا تابه‌حال برای ثبت اینماد و دریافت آن اقدام نکرده‌اید توصیه می‌کنم همین حالا این کار را انجام دهید.

سوالات متداول

هزینه دریافت نماد اعتماد الکترونیکی چقدر است؟

مبلغ 175 هزارتومانی که در مرحله ثبت نام از شما دریافت می‌شود تنها هزینه‌ای است که باید برای گرفتن نشان اینماد پرداخت کنید. البته برای تایید نشانی باید هزینه پست را نیز پرداخت کنید.

مدت زمانی که برای ثبت اینماد طول می‌کشد، چقدر است؟

اگر مدارک و روند ثبت نام را به‌خوبی انجام داده باشید و استعلام مجوزهای قانونی شما انجام شده باشد کل زمان بررسی و ارزیابی سایت شما یک روز زمان خواهد برد.

نماد اعتماد الکترونیکی از طرف کدام سازمان صادر خواهد شد؟

نماد اعتماد الکترونیکی از سمت مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت و تجارت صادر می‌شود.
ایده های کسب و کار اینترنتی اجرا نشده در ایران
هزینه راه اندازی فروشگاه اینترنتی
هزینه راه اندازی سایت
وب سایت ها

امتیاز بدهید.

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست