کسب و کار اینترنتی از زمان اجرا شدن محدودیت‌های پاندمی کرونا، در سراسر جهان بسیار پر طرفدار شده‌است. خوشبختانه فناوری‌های مدرن راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی را از هر زمان دیگری راحت‌تر کرده‌است. چه یک شرکت بزرگ باشید چه یک خرده‌فروش، فضای آنلاین برای رسیدن به اهداف فروش و برندسازی کمک بسیاری به شما خواهد کرد.

اگر شما هم قصد دارید از فضای اینترنت در دوران کرونا و پس از آن بهره‌برده و ایده کسب و کار اینترنتی خود را راه‌اندازی کنید تا پایان مطلب با سایت همکاری در فروش دایان افیلیت همراه باشید تا به تمام سوالات شما از جمله انواع کسب و کار اینترنتی چیست؟ محدودیت‌ها، مزایا و چالش‌ها و… این مسیر پاسخ داده شود.

تعریف کسب و کار اینترنتی چیست؟

کسب و کار اینترنتی یا کسب و کار الکترونیک به عنوان یک مدل کسب و کار جدید امکان خرید و فروش در فضای آنلاین برای شرکت‌ها و خرده‌فروش ها را فراهم کرده است.

در واقع حضور در فضای آنلاین و کسب درآمد از اینترنت به شرکت‌ها کمک می‌کند تا کالا و خدمات خود را در یک مسیر هموار به مصرف‌کنندگان و مشتریان بالقوه بدون محدودیت زمانی و مکانی ارائه داده و بازاریابی کنند.

متخصصان کسب و کار آنلاین را به انواع مختلفی تقسیم‌بندی کرده‌اند که در ادامه هر یک از آنها را بررسی می‌کنیم.

کسب و کار اینترنتی نوعی کسب و کار است که توسط آن خرید و فروش کالا و خدمات در فضای آنلاین صورت می‌گیرد. از آنجایی که این مدل کسب و کار طیف گسترده‌ای از مشتریان را شامل می‌شود مورد توجه شرکت‌های بزرگ و خرده‌فروشان قرار گرفته‌است.

انواع مدل‌های کسب و کار آنلاین چیست؟

سؤالی که احتمالاً در ذهن شما شکل گرفته این است که انواع کسب و کار اینترنتی چیست؟ در واقع کسب و کار اینترنتی بسته به اینکه چه کسی خرید انجام داده و چه کسی فروشنده است، به یک تا دو مورد از چهار مدل مختلف تقسیم‌بندی می‌شود:

1. Business-to-Business

در این مدل، در واقع فروش بین دو کسب و کار اتفاق می‌افتد؛ یعنی فروش از یک کسب و کار به کسب و کار دیگر انجام می‌شود؛ مانند فروش یک محصول فیزیکی مانند مصالح یک ساختمان یا امور خدماتی مانند وکالت یک شرکت.

2. Business-to-Consumer

به عنوان مصرف‌کنندگان کالا و خدمات، اکثر برندهای مورد علاقه ما از این مدل کسب و کار اینترنتی استفاده می‌کنند. از فشن و لباس، وسایل چوبی و مبلمان تا عضویت در باشگاه بدنسازی، اکثر کالا و خدماتی که ما به آنها “نیاز” داشته یا “می‌خواهیم”، به این مدل کسب و کار مرتبط می‌شوند.

3. Consumer-to-Consumer

در واقع در این مدل، هیچ کسب و کاری دخیل نیست و مصرف‌کنندگان با یک پلتفرم، کالا و خدمات را به یکدیگر به فروش می‌رسانند. مانند پلتفرم دیوار یا eBay.

4. Consumer-to-Business

در این مدل یک مصرف‌کننده خدمات خود را به یک کسب و کار ارائه داده و به فروش می‌رساند. فریلنسرها بهترین مثال برای این مدل کسب و کار هستند.

چهار نوع کسب و کار آنلاین

اگر به دنبال راه‌اندازی یک شغل اینترنتی پولساز هستید، می‌توانید از میان چهار مدل اصلی کسب و کار اینترنتی انتخاب کرده و کسب درآمد کنید.

شما می‌توانید از این موارد به عنوان یک نقطه شروع استفاده کنید اما این بدان معنی نیست که امکان گسترش و پیشرفت و ورود به سطوح بالاتر برای کسب و کار شما وجود ندارد. اما به هر حال پیش از شروع لازم است از خود بپرسید “مخاطبین اصلی من چه کسانی هستند” و “از کدام بخش فضای آنلاین استفاده می‌کنند؟” پس از پاسخ به این سوالات می‌توانید از طریق وبسایت، سوشال مدیا یا هر دو، با جامعه هدف خود ارتباط برقرار کرده و فعالیت خود را آغاز کنید.

مشاغل دیجیتالی

در این مدل کسب و کار اینترنتی عموماً نیازی به یک مکان بزرگ نبوده و احتمالاً در منزل یا یک دفتر کار کوچک کسب و کار خود را مدیریت می‌کنید.

محصول ارائه شده در این مدل، غیر فیزیکی و دیجیتالی است. در واقع این مشاغل مبتنی بر راه‌اندازی بلاگ، فروش الگوهای وبسایت، انجام تبلیغات از طریق همکاری در فروش، ساخت نرم‌افزارهای موبایلی، تولید کتاب صوتی و.. هستند.

مشاغل مبتنی بر خدمات

با راه‌اندازی این مدل کسب و کار اینترنتی از طریق فضای آنلاین به مشتریان بالقوه دسترسی پیدا کرده و خدماتی را به آنها ارائه می‌دهید.

شما می‌توانید کسب و کار خود را از منزل یا یک دفتر کار کوچک مدیریت کنید.

با توجه به توانایی‌های خود ممکن است خدمات متنوعی را ارائه دهید. برای مثال می‌توانید از طریق طراحی لوگو برای برندها، انجام کارهای حسابداری شرکت‌ها و … کسب درآمد کنید.

همچنین بسیاری از مشاغل خدماتی هستند که مشتریان خود را از طریق فضای آنلاین جذب کرده اما خدمات حضوری انجام می‌دهند مانند طراحان فضای داخلی و دکوراسیون، کارواش، شرکت‌های نظافتی و…

تجارت الکترونیکی مبتنی بر محصول

همان‌طور که مشخص است در این نوع تجارت الکترونیکی محصولی به فروش می‌رسد.

علاوه بر شرکت‌ها یا افرادی که محصولاتی را به صورت محدود در فضای آنلاین به فروش می‌رسانند، فروشگاه‌های بزرگی مانند دایان افیلیت، دیجی کالا و آمازون نیز از این مدل کسب و کار اینترنتی استفاده می‌کنند.

علاوه بر محصولات فیزیکی، محصولات غیر فیزیکی مانند کتاب صوتی در این فروشگاه اینترنتی ارائه می‌شوند. اما از آنجایی که این کسب و کار بر پایه تجارت الکترونیکی است، هیچ فروشگاه فیزیکی برای مراجعه حضوری وجود ندارد.

اگر شما هم به این مدل کسب و کار اینترنتی علاقمند هستید علاوه بر توجه به نکات مهم در راه اندازی فروشگاه اینترنتی لازم است با تحقیق و جستجو بهترین کالا برای فروش اینترنتی را انتخاب کنید تا در این بازار نسبتاً اشباع به سوددهی برسید.

تجارت آنلاین خرده‌فروشان

این مدل از کسب و کار اینترنتی عموماً توسط خرده‌فروشانی استفاده می‌شود که علاوه بر فروشگاه فیزیکی از طریق اینترنت محصولات خود را به فروش رسانده یا جذب مشتری می‌کنند.

برای مثال فروشگاه لباسی را در نظر بگیرید که علاوه بر فروش حضوری، با راه‌اندازی وبسایت به معرفی محصولات جدید، تخفیفات احتمالی و فروش آنلاین نیز اقدام می‌کند. همچنین کسب و کارهای سنتی مانند خوار و بار فروشان، عطاری‌ها و.. نیز می‌توانند با راه‌اندازی وبسایت و با فعالیت در سوشال‌مدیا مانند اینستاگرام علاوه بر معرفی محصولات، خواص و کاربرد آنها سیستم فروش آنلاین خود را راه‌اندازی کرده و طیف گسترده‌تری از مشتریان را پوشش دهند.

همان‌طور که مشاهده کردید طیف گسترده‌ای از افراد بدون سرمایه اولیه یا با حداقل سرمایه می‌توانند شغل اینترنتی پولساز خود را راه‌اندازی کرده و در دوران کرونا و پس از آن نیز بدون حضور در جامعه و خطر بیماری یا تعطیلی‌های پیش‌بینی نشده فعالیت خود را ادامه داده و کسب درآمد کنند.

چند ایده راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی

شروع بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی بدون سرمایه اولیه و تنها بر اساس توانایی‌ها و علایق شما امکان‌پذیر هستند. شما می‌توانید با بررسی ایده‌های کسب‌ و کار اینترنتی اجرا نشده در ایران و همچنین با الهام گرفتن از کسب و کارهای موفق مسیر خود را مشخص کنید. در ادامه تعدادی از ایده‌های کسب و کار اینترنتی را مشاهده می‌کنید.

  • عضویت در برنامه‌های افیلیت مارکتینگ و تبلیغات
  • استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای آموزش، تدریس و برگزاری وبینار
  • ساخت و فروش محصولات هنری و دست‌ساز
  • اینفلوئنسر مارکتینگ از طریق اینستاگرام
  • فریلنسرینگ
  • طراحی سایت، فروش قالب وردپرس، طراحی گرافیکی
  • راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی

انواع مدل‌های درآمدی کسب و کار اینترنتی

انواع مدل های درآمدی اینترنتی

پس از بررسی انواع مدل‌های کسب و کار اینترنتی زمان آن می‌رسد که به روش‌های مختلف کسب درآمد آنها نیز اشاره کنیم:

1) Dropshipping

در این مدل درآمدی، مشاغل یا افراد محصولی را در وبسایت خود به فروش می‌رساند، که در واقع آن محصول را نه تولید کرده و نه مالک آن هستند.

این محصولات توسط یک شرکت سومی بسته‌بندی و برای مشتری ارسال شده و صاحبان سایت‌های Dropshipping به هیچ‌یک از این محصولات دسترسی ندارند.

مدیران این سایت‌ها تنها با یک بخش کوچکی از کسب و کار شرکت یا فردی که محصول را تولید می‌کند در تماس هستند.

این مدل کسب و کار، یک شغل اینترنتی پولساز و بسیار سودآور است. سایت خارجی Wayfair یک سایت فروش محصولات چوبی و مبلمان مثال خوبی در این زمینه است.

اگر برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی خود این مدل درآمدی را انتخاب می‌کنید قبل از ورود به آن به یاد داشته باشید که این حوزه بسیار رقابتی بوده، و با وجود سود بالا مسیر سخت و طولانی در پیش خواهید داشت.

2) اشتراک/Subscription

خرید اشتراک برای مجلات و روزنامه در گذشته بسیار رایج بود. اما درست زمانی که گمان می‌کردیم این مدل درآمدی در حال حذف شدن است با ظاهری متفاوت به صورت بسته‌های اشتراکی، به مسیر اصلی خود بازگشت.

در این مدل درآمدی مصرف‌کننده برای دریافت ماهانه یک کالای خاص ثبت‌نام می‌کند.

مثال‌های متعددی در این زمینه وجود دارد مانند خرید اشتراک کتاب، محصولات خوراکی، محصولات بهداشتی و آرایشی و… این مدل درآمدی کسب و کار اینترنتی یکی از بهترین روش‌ها برای حفظ مشتری بوده و علاوه بر آن شما آمار دقیقی از میزان اجناس موجود در انبار و چگونگی تأمین آنها خواهید داشت.

3) پرایوت لیبل/Private Labeling

به این معنا است که شرکت تولیدکننده یک محصول، کالای خود را تحت عنوان نام برند شرکت دیگر به فروش می‌رساند.

در واقع تمام افراد یا شرکت‌هایی که بر اساس این مدل درآمدی فعالیت می‌کنند تمام مراحل از جمله تولید، بسته‌بندی و فروش به مشتری را به صورت مستقیم و سازماندهی شده انجام می‌دهند.

شاید در نگاه اول پیچیده و فنی به نظر برسد اما بسیاری از مشاغل کوچک در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند. برای مثال خانمی را در نظر بگیرید که در منزل شیرینی پخته و توسط نانوایی محل محصول خود را به فروش می‌رساند.

4) وایت لیبل/White labeling

شرکت‌هایی که از این روش درآمدی استفاده می‌کنند در واقع محصولات تولید شده شرکت دیگری را خریداری کرده و تحت عنوان برند خود در بازار توزیع می‌کنند.

شاید کمی عجیب به نظر برسد اما این روش کاملاً قانونی و بسیار رایج است.

برای مثال بسیاری از افرادی که کسب و کار اینترنتی خود را در مقیاس کوچک راه‌اندازی کرده و از طریق کسب درآمد از اینستاگرام محصول شرکت دیگری را تحت عنوان برند خود به فروش می‌رسانند

5) عمده‌فروشی/wholesaling

عمده‌فروش فردی است که به عنوان واسطه میان تولیدکننده و خرده‌فروش‌ها و کسب و کار اینترنتی کوچک قرار گرفته و سود مناسبی از این راه به دست می‌آورد. عمده‌فروشان با پیش‌بینی وضعیت فروش محصولات به خرده‌فروشان و تولیدکنندگان در رسیدگی به وضعیت اجناس انبار شده و تولید کمک می‌کنند

6) اجاره و وام/Rent and Loan

با راه‌اندای کسب و کار بر اساس مدل اجاره و وام، مصرف‌کننده تنها برای اجاره یک محصول یا خدمات مبلغی پرداخت می‌کند، نه خرید آن.

مثال قدیمی این مدل درآمدی کسب و کار اجاره اتوموبیل است. اما نمونه امروزی کسب و کار اینترنتی در این زمینه، استارت آپ ایرانی «رنتول» است. در این استارتاپ املاک، ماشین‌آلات صنعتی، خدمات عروسی و … اجاره داده می‌شوند.

7) فریمیوم/ Freemium

این مدل عموماً در محصولات دیجیتالی و در مورد کسب و کار اینترنتی دیده می‌شود.

در این مدل ابتدا نسخه رایگان محصول را دریافت می‌کند.

اما برای استفاده از ویژگی‌های اضافی محصول با محدودیت‌هایی مواجه می‌شود که برای استفاده از آنها نیاز به خرید اشتراک و در نتیجه پرداخت وجه دارد. بسیاری از استارت آپ‌هایی که نرم‌افزار موبایلی طراحی و عرضه می‌کنند از این روش درآمدی بهره می‌برند. اما نمونه خارجی آن پلتفرم موزیک Spotify است.

انواع وبسایت‌های تجارت الکترونیک

وبسایت‌های فعال در حوزه تجارت الکترونیک انواع مختلفی دارند که عبارت است از:

وبسایت یک برند شخصی (یک فروشنده)

اکثر وبسایت‌های انواع کسب و کار اینترنتی در این گروه قرار می‌گیرند.

در این نوع وبسایت‌ها تنها کالا یا خدمات یک شرکت و یک فروشنده به فروش می‌رسند. برای مثال وبسایت اختصاصی برند آدیداس که تنها محصولات این شرکت را به فروش می‌رساند.

شاید در ابتدا به نظر برسد این نوع وبسایت‌ها مختص برندهای بزرگ هستند، اما تمام کسب و کارهای نوپا یا بزرگ می‌توانند بدون هیچ تجربه حرفه‌ای و با رهنمایی متخصصین وبسایت خود را راه‌اندازی کنند.

خرده‌فروشان آنلاین (متشکل از تعداد مشخصی از فروشندگان)

این نوع وبسایت‌ها محصولات متنوع فروشندگان مختلف را به صورت جداگانه جمع‌آوری کرده و به فروش می‌رسانند.

این وبسایت‌ها به صورت انتخابی محصولات را گردآوری کرده، و برای ایجاد ظاهر زیبا و یکدست در سایت، عکاسی از محصولات و قرار داردن توضیحات مربوط به آنها را بر عهده دارند.

انتخاب محصول، انتخاب فروشنده، نحوه نمایش محصولات، مدیریت موجودی و در نهایت ارسال از دیگر وظایف این سایت‌ها هستند. وبسایت Macy’s، دیجی‌کالا و آمازون مثال‌های این نوع وبسایت هستند

بازارهای فروش (متشکل از چندین فروشنده)

این سایت‌ها محدودیت‌هایی در خصوص محصولات قابل فروش اعمال می‌کنند. و تنها در صورت بروز اختلاف نظر و نزاع میان فروشنده و مشتری وارد عمل می‌شوند. در غیر این صورت فروشندگان در این سایت‌ها یک سلطنت رایگان دارند. سایت‌هایی مانند Etsy و eBay در این دسته قرار می‌گیرند.

محدودیت‌ها و مزایای کسب و کار اینترنتی چیست؟

محدودیت ها و مزایای کسب و کارهای اینترنتی

همان‌طور که مشاهده کردید کسب و کار اینترنتی به هر مدل تجارت آنلاینی که به فروش محصول، خدمات یا تبلیغات از طریق همکاری در فروش آنلاین منجر شود، گفته می‌شود.

این روش کسب و کار در طی سال‌های اخیر و به خصوص از زمان شروع پاندمی کرونا، بازار مدرن را در سراسر جهان از جمله ایران تغییر داده‌است.

به گفته کارشناسان این تغییرات حتی پس از کرونا و خروج از محدودیت‌های آن نیز پابرجا خواهند ماند، بنابراین پیوستن به این مسیر، بهترین گزینه برای تمام مشاغل است.

با توجه به همه‌گیری کرونا تمرکز اکثر مشاغل به فروش آنلاین از طریق سوشال مدیا یا وب متمرکز شده‌است. علاوه بر مزایای تجارت آنلاین محدودیت‌هایی وجود دارد که در ادامه به آنها نیز می‌پردازیم:

1) کاهش هزینه‌ها

هزینه راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی بسیار پایین‌تر از تأسیس یک شرکت یا دفتر مستقر است.

با این حال می‌توان به هزینه راه اندازی سایت و خرید دامنه اشاره کرد که باز هم در مقایسه با هزینه‌های مانند اجاره، نگهبانی، آب، برق، گاز و سایر هزینه‌های مربوط به اماکن فیزیکی بسیار کمتر است. البته می‌توانید هزینه‌های مربوط به طراحی وبسایت را با استفاده از قالب‌های آماده وردپرس بسیار کاهش دهید

2) کاهش تعداد کارکنان

کسب و کار اینترنتی نسبت به فروشگاه یا یک شرکت فیزیکی به تعداد کارکنان کمتری نیاز داشته و بسیاری از امور به صورت خودکار انجام می‌شوند. برای مثال یک فروش کالا به صورت آنلاین نیازی به صندوق‌دار ندارد و با وارد کردن اطلاعات کارت توسط مشتری پرداخت به صورت خودکار انجام می‌گیرد.

3) طیف وسیعی از مشتریان

بر خلاف کسب و کارهای فیزیکی که مشتریان آنها به یک محل یا شهر محدود می‌شوند کسب درآمد از اینترنت این امکان را به شما می‌دهد تا کالا و خدمات خود را به یک طیف وسیع در مقیاس جهانی معرفی کرده و به مشتریان بالقوه بسیاری دسترسی پیدا کنید. توجه داشته‌باشید که برای ارسال کالا یا خدمات خود به مکان‌های دور به یک سیستم منسجم نیاز خواهید داشت.

4) بازار اشباع شده

شروع یک کسب و کار اینترنتی به این معنا نیست که شما هیچ رقیبی در این مسیر نخواهید داشت. برعکس، برای دیده شدن در میان انبوهی از شرکت‌های مشابه در فضای آنلاین لازم است که با تولید محصولات متفاوت یا کشف پتانسیل‌های موجود، در میان رقبا، خود را متمایز کنید.

5) عدم تعامل

با حضور فیزیکی مشتری در کسب و کارهای محلی این امکان وجود دارد تا فروشنده با تعامل و برقراری ارتباط چهره به چهره با خریدار او را تحت تأثیر قرار داده تا علاوه بر خرید محصول تجربه خود را با دیگران نیز به اشتراک بگذارد.

اما در کسب و کار اینترنتی به سبب عدم وجود تعامل چهره به چهره، جلب اعتماد دشوار بوده و در نتیجه برای رسیدن به آن علاوه بر پیاده‌سازی نکات فروش اینترنتی به تلاش بیشتری نیز احتیاج دارید.

6) سیستم‌های پشتیبانی

کسب و کار اینترنتی موفق نیازمند خدمات پس از فروش کارآمد و مؤثر است. چرا که اگر مصرف‌کننده‌ای محصولی را از فروشگاه فیزیکی خریداری کرده و به دلیل نقص محصول، نیازمند تعویض کالا باشد طی یک فرایند نسبتاً آسان به فروشگاه مراجعه کرده و به تعویض کالا اقدام می‌کند.

اما این فرایند در فروشگاه‌های آنلاین زمانبر و پیچیده‌تر است.

اگر قصد راه‌اندازی ایده فروشگاه اینترنتی خود را دارید برای موفقیت، و جلوگیری از ناامیدی مشتری، لازم است یک سیستم سازمان یافته برای استرداد کالای معیوب در نظر بگیرید.

7) اتصال به اینترنت

یکی دیگر از محدودیت‌های کسب و کار اینترنتی، قطعی اینترنت یا مشکلات مربوط به وبسایت است.

اگر به هر دلیلی وبسایت یا شبکه سوشال مدیا فروش شما برای ساعت‌ها یا روزها با مشکل مواجه شود وقت و هزینه بسیاری را از دست خواهید داد.

ممکن است در این مدت مشتری در هنگام ثبت سفارش با پیغام خطا مواجه شده و به‌طور کلی از خرید منصرف گردد و تجربه نامناسب خود را با دیگران نیز به اشتراک بگذارد.

# ایده‌های فروش اینترنتی، نیاز به فروشگاه‌های حضوری و فیزیکی را به شدت کاهش داده و سبب گسترش مشتریان می‌شوند. کسب و کار اینترنتی برای فروشندگان و مشتریانی که در شهرهای کوچک و حومه قرار گرفته‌اند مزیت‌های بسیار دارد. حتی اگر در شهرهای بزرگ هم زندگی می‌کنید با این روش می‌توانید به بازارهای بزرگ‌تر دسترسی پیدا کنید.

برای مثال بسیاری از کسب و کارها با بهینه‌سازی موتور جستجو و کسب بازدید بیشتر در سایت به یک شغل اینترنتی پولساز تبدیل شده‌اند.

# با راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی شیفت کاری بسیار انعطاف‌پذیری خواهید داشت.

فروشگاه‌های الکترونیکی به صورت ۷ روز هفته و ۲۴ ساعته باز بوده و فعالیت دارند. حتی زمانی که در خواب هستید مشتریان شما در سایت سفارش خود را ثبت می‌کنند. این امکان برای مشاغل فیزیکی نیز وجود دارد تا با راه‌اندازی یک وبسایت زمانی که فروشگاه تعطیل است همچنان محصولات خود را به فروش برسانند.

# اگر کسب و کار اینترنتی شما بر اساس ارائه خدمات یا فروش محصولات دیجیتالی (موزیک، فیلم، کتاب صوتی) باشد؛ هیچ نگرانی در مورد موجودی انبار نخواهید داشت.

اما اگر از طریق فضای آنلاین محصول فیزیکی را به فروش می‌رسانید همچنان می‌توان گفت که هزینه‌های مربوط به اجاره انبار بسیار پایین‌تر از اجاره ملک برای خرده‌فروشی است.

# مدیریت یک کسب و کار اینترنتی از یک فروشگاه فیزیکی بسیار آسان‌تر است. زمانی که مشتریان حضوری یک خرده‌فروشی افزایش می‌یاند، برای رسیدگی به امور و پاسخگویی به موقع به کارمندان بیشتری نیاز است. عموماً برای مشاغل آنلاین مدیریت این شرایط بدون نگرانی برای کمبود محیط فیزیکی بسیار راحت‌تر است.

# حفظ ارتباط با مشتری برای مشاغل آنلاین بسیار راحت‌تر است. در هنگام ثبت سفارش یا ورود و عضویت در سایت اطلاعات تماس مشتری از جمله ایمیل حفظ و نگهداری شده و برای ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی و فروش استفاده می‌شوند. همچنین با استفاده از کوکی‌های سایت می‌توان رفتار مشتری را بررسی کرده و با ارسال ایمیل‌های ریتارگتینگ فروش را افزایش داد.

# عموماً مشتریان خرید آنلاین را به خرید حضوری ترجیح می‌دهند. شرایط کرونا، فشردگی برنامه زندگی شهری، عدم استفاده از پول نقد، ترافیک سنگین رفت و آمد، ماندن در صف‌های طولانی تنها بخشی از دلایل ترجیح افراد به خرید آنلاین است. علاوه بر مشتریان، فروشندگان نیز نیازی به رسیدگی پول‌های نقد نداشته و در نتیجه معاملات آسان‌تر، سریع‌تر و با خطاهای کمتر حسابداری انجام می‌شوند.

# یکپارچه‌سازی اطلاعات مربوط به موجودی کالا، انبارداری، حمل و نقل، بسته‌بندی و جابه‌جایی کالا در کسب و کار اینترنتی به خوبی انجام می‌شود. در واقع لجستیک، رمز موفقیت یک کسب و کار آنلاین بشمار می‌آید.

طبقه‌بندی دیجیتالی داده‌ها و اطلاعات مربوط به فروش، علاوه بر افزایش دقت، سرعت، شناسایی اجناس پرفروش، به شما این امکان را می‌دهد تا کمی ریسک کرده و اجناس منسوخ گذشته را نیز در کاتالوگ خود بگنجانید چرا که هزینه‌های نگهداری و انبار بسیار پایین است و تنها کاری که باید انجام دهید، اضافه کردن یک صفحه جدید برای نمایش محصول در وبسایت است.

# یا وجود تمام موارد ذکر شده هنوز برخی از مشتریان خرید حضوری را مخصوصاً برای کالای تخصصی ترجیح می‌دهند. این افراد مایلند پیش از خرید، به صورت حضوری جنس را امتحان کرده و با متخصص در مورد نیازهای خود و انتخاب بهترین محصول مشورت کنند. متأسفانه اضافه کردن یک خط تلفن ثابت برای کسب و کار اینترنتی تأثیر خرید حضوری را برای این افراد ندارد.

# امنیت کارت‌های اعتباری یکی از ریسک‌های خرید آنلاین محسوب می‌شود. معمولاً مشتریان در زمان خرید اینترنتی و وارد کردن اطلاعات مربوط به کارت بانکی خود در سایت، نگران حملات سایبری و فیشینگ هستند. لازم است امنیت سایت شما به گونه‌ای باشد تا مشتریان را برای وارد کردن اطلاعات بانکی و خرید متقاعد کند.

# ارتقا سطح خدمات مربوط به ارسال، حمل و نقل یا بازپس‌گیری برای جذب مشتریان کسب و کار اینترنتی بسیار مؤثر است.

معمولاً پس از ثبت سفارش کالا لازم است مشتری چند روز منتظر بماند یا برای ارسال سریع مبلغ بیشتری پرداخت کند. ممکن است این امر سبب دلسردی مشتری شود. متأسفانه بسیاری از مشاغل آنلاین در مورد ارسال و به خصوص بازپس‌گیری کالا بسیار ضعیف عمل می‌کنند.

# مشاغل آنلاین نیز مانند سایر مشاغل مشمول پرداخت مالیات و کسب مجوزهای لازم برای راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی هستند.

# خرید آنلاین این امکان را به مصرف‌کنندگان می‌دهد تا با چند کلیک ساده قیمت‌ها را با یکدیگر مقایسه کنند؛ بنابراین اگر نتوانید مناسب‌ترین قیمت‌گذاری را انجام دهید به سرعت مشتریان خود را از دست می‌دهید.

# حتی اگر قیمت محصولات را کاهش دهید باز هم در این کارزار رقابتی قیمت‌گذاری، فروشنده‌ای پیدا می‌شود که قیمت پایین‌تری را ارائه دهد. به‌طور کلی تجارت الکترونیک با تخفیف گره خورده‌است. اگرچه به مذاق فروشندگان خوش نمی‌آید.

# اگرچه حمل و نقل و ارسال کالا تا درب منزل برای مشتریان بسیار راضی کننده و جذاب است، اما مدیریت حمل و نقل کالا و لجستیک یکی از سخت‌ترین قسمت‌های راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی محسوب می‌شود.

# در بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی حتی نیازی به تأمین انبار و هزینه‌های مربوط به آن وجود ندارد. شما می‌توانید پس از ثبت سفارش توسط مشتری محصول را مستقیماً از تولیدکننده خریداری کرده و ارسال کنید.

# امکان فعالیت در مکان‌های مختلف: داشتن یک کسب و کار اینترنتی این امکان را به شما می‌دهد تا در هر مکانی که هستید به اطلاعات دسترسی داشته و فعالیت خود را ادامه دهید. تنها چیزی که به آن احتیاج دارد یک اینترنت پرسرعت است. همچنین می‌توانید از ارائه‌دهندگان خدمات آنلاین برای مدیریت خرید، مدیریت صورت حساب‌ها، پرداخت و ارسال سفارشات استفاده کنید.

چالش‌های کسب و کارهای اینترنتی چیست؟

چالش‌های رو به رو در شروع و پیشرفت کسب و کار اینترنتی عبارتند از:

۱) پاسخ به نیازهای مشتریانی که با موبایل‌های هوشمند به سایت می‌آیند: تقریباً همه افراد از جمله افراد میانسال نیز با استفاده از تلفن همراه به خرید آنلاین روی آورده‌اند.

با طراحی یک رابط کاربری مناسب برای کاربران موبایلی و همچنین افزایش سرعت نسخه موبایلی سایت، سبب می‌شود تا مشتریانی که از طریق موبایل به سایت می‌آیند تجربه مناسبی از خرید با موبایل در سایت شما داشته‌باشند.

همچنین می‌توانید با استفاده از سیستم‌های پیشرفته رفتارهای مخاطبین خود را ارزیابی کرده و با توجه به علایق آنها محتواسازی کنید. شما می‌توانید در این زمینه با متخصصان طراحی تجارت الکترونیک هوشمند تبحر دارند مشورت کنید.

۲) جلب اعتماد مخاطبین: جلب اعتماد مشتری یکی از چالش برانگیزترین مواردی است که انواع کسب و کار اینترنتی با آن مواجه هستند.

شما می‌توانید با استفاده از چند تکنیک برای جلب اعتماد مخاطبین خود تلاش کنید. اما باید گفت که مهم‌ترین و تاثیرگذارترین عامل جلب اعتماد مشتریان، کسب رتبه بالا در موتور جستجو است.

در صورتی که سایت شما در میان سایت‌های رقبا و کسب و کارهای مشابه رتبه بالایی در موتور جستجو کسب کند به عنوان یک نشانه، مشتری به سایت شما اعتماد می‌کند.

تیم بازاریابی شما با بازاریابی محتوایی مفید، مناسب و ارزشمند برای مخاطبین در کسب رتبه بالا در موتور جستجو مهم‌ترین تأثیر را خواهند داشت.

برای مثال اگر فروشگاه فشن و لباس راه‌اندازی کرده‌اید تیم تولید محتوا با آماده‌سازی یک محتوا در ارتباط با «راهنمای خرید لباس‌های بهاره» بازدید وبسایت را افزایش خواهند داد.

نکته مهم در این رابطه این است که لازم است محتوای تولید شده با نوع کسب و کار شما کاملاً مرتبط و هماهنگ باشد هر چه این هماهنگی بیشتر باشد میزان تعامل مشتری در سایت نیز افزایش یافته و در نتیجه مدت زمان بیشتری را در سایت سپری می‌کند که این خود باعث افزایش ترافیک سایت و کسب رتبه بالا در موتور جستجو می‌شود.

3) حفظ مشتری: از آنجایی که هدف اصلی وبسایت شما بر پایه فروش است، حفظ مشتری و ایجاد ارتباط و تعامل بسیار اهمیت دارد.

با بهره‌گیری از ابزار اتوماسیون بازاریابی می‌توانید یک بانک اطلاعاتی از اطلاعات مشتریان ایجاد کرده و بر اساس فعالیت آنها در سایت اطلاعات مربوط را در بانک اطلاعات خود تکمیل کرده و بر اساس آن، با توجه به سلایق و نیازهای مشتریان برنامه‌ریزی و عمل کنید.

برای مثال اگر یکی از مشتریان شما هر هفته شیر ارگانیک از سایت خرید می‌کند با استفاده از یک ایمیل تبلیغاتی خودکار بخش مربوط به محصولات ارگانیک سایت را به وی ارسال و معرفی کنید. تبلیغات شما به ایمیل محدود نمی‌شود لازم است از پیامک، شبکه‌های اجتماعی و… نیز برای حفظ ارتباط با مشتری استفاده کنید.

5) تجربه‌های مختلف خرید: امروزه مردم در پلتفرم‌های مختلف با انبوهی از محتواهای متنوع روبه‌رو هستند. ممکن است این محتواها مربوط به برند شما یا محتوای رقیبان شما باشد.

در برخی مواقع افراد به‌طور اتفاقی با سایت و شغل شما آشنا می‌شوند. برای مثال هنگام جستجو محصولاتی مشابه با کسب و کار شما در موتور جستجو به‌طور اتفاقی با سایت شما آشنا شده و ممکن است خریدی هم انجام دهند. یا هنگامی که مشتریان تجربه‌های خریدشان را در سوشال مدیا با دوستان و آشنایان خود به اشتراک می‌گذارند، افراد بسیاری با محصولات شما آشنا میَشوند.

توجه داشته‌باشید که کسب و کار اینترنتی شما بدون حضور در قسمت‌های مختلف فضای مجازی رشد نخواهد کرد؛ بنابراین سعی کنید با استفاده از تکنولوژی، استراتژی و ابزارهای متفاوت همواره فعالیت خود در فضای مجازی را گسترش داده و برای معرفی برند خود تلاش کنید.

6) برقراری ارتباط با مشتریان و مخاطبین متناسب با حوزه کسب و کار خود: اگر محصول با کیفیتی را به فروش برسانید بازار هدف شما هیچ محدودیت جغرافیایی نخواهد داشت. با بررسی رفتار بازدیدکنندگان سایت از جمله نحوه ورود به سایت، علایق، میزان زمانی که در صفحات مختلف سپری می‌کنند و.. مشتریان را به خوبی شناسایی کرده و شغل اینترنتی پولساز خود را ارتفا دهید.

7) سرعت بالای تغییرات بازار: رفتار بازار به سرعت در حال تغییر بوده و این تغییرات از بزرگ‌ترین چالش‌های یک کسب و کار اینترنتی است. مقابله با این تغییرات سریع، بسیار دشوار است.

ممکن است با ورود فن‌آوری‌های جدید مجبور به ایجاد تغییراتی در مدل کسب و کار آنلاین خود شوید؛ بنابراین با سرمایه‌گذاری در یک زیرساخت انعطاف‌پذیر و پرسرعت و همچنین با بهره‌گیری از سیستم مدیریت محتوا CMS، بسیار سریع‌تر از رقبا با شرایط جدید سازگار شوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر بهتر است با متخصصین مشورت کنید.

8) هزینه استفاده از ابزارهای مختلف: برخی از کسب و کارهای آنلاین با سرمایه‌گذاری در پلتفرم‌های فروش غیرمرتبط و نامناسب با چالش‌های پرهزینه‌ای مواجه می‌شوند.

مشاغلی که قصد پیشرفت و رشد دارند باید از تکنولوژی و پلتفرم‌های مرتبط با فعالیت شغلی خود استفاده کنند.

برای مثال استفاده از نرم‌افزارهای: مدیریت موجودی، اتوماسیون بازاریابی، ایمیل، مدیریت ارتباط با مشتری CRM، نرم افزاهای آنالیزی و… برای رشد و مدیریت یک کسب و کار اینترنتی ضروری است.

در نهایت توجه کنید که استخدام کارمندان غیرمتخصص و همکاری با آژانس‌هایی که از کیفیت مطلوبی برخوردار نیستند مانع رشد شما شده و کمکی در طراحی و اجرای پروژه‌ها نخواهدکرد.

9) انتظارات مشتریان: یکی دیگر از چالش‌های مشاغل اینترنتی کسب شهرت و برندسازی مناسب است. در این میان تجربه حرف اول را می‌زند. در عصری که شرکت‌های بزرگ مانند آمازون در حال پیش‌برد بازار به سطوح بالاتر هستند تأمین انتظارات مشتریان دشوارتر از هر زمان دیگری به نظر می‌رسد.

10) داشتن ثبات: یکی از اصول محکم در داشتن تجربه خرید اینترنتی خوب، ثبات است.

مشتری پیش از خرید، با چند کلیک و جستجو ساده در پلتفرم‌های مختلف محصولات مختلف را با یکدیگر مقایسه می‌کنند. بررسی و آنالیز رفتار مشتریان بسیار دشوار است؛ بنابراین لازم است علاوه بر بهینه‌سازی پلتفرم‌های آنلاین خود بر روی کیفیت، قیمت‌گذاری، محصولات، خدمات فروش و توزیع محصولات نیز به خوبی کار کنید.

11) فضای رقابتی: فضای آنلاین به تمام کسب و کارها فرصت و بستر برابری ارائه داده‌است. از این رو فضای رقابتی بسیار شدیدی در مشاغل اینترنتی به وجود آمده‌است.

احتمالاً هزاران کسب و کار اینترنتی، کالا و خدمات مشابه را در حوزه فعالیت شما ارائه می‌دهند. در این فضای رقابتی حتی برندهای برتر و بزرگ به صورت مستمر برای حفظ و ارتقا جایگاه خود تلاش می‌کنند.

با افزایش تراکم مشاغل بخش‌های مختلف فضای تجارت الکترونیک، این فضا در سال‌های آینده رقابتی‌تر هم خواهد شد.

می‌توانید با بررسی و آنالیزهای دقیق وضعیت بازار سطح رقابت را تا حد مطلوبی کاهش دهید. لازم است ابتدا رقبای خود را مشخص کرده و وضعیت سایت، قیمت‌گذاری، کیفیت محصولات و سایر خدمات آنها را به صورت مجزا آنالیز کنید.

با این روش متوجه نقاط قوت و ضعف خود شده و نسب به رقبا در جایگاه بهتری قرار خواهید گرفت.

12) امنیت: بسیاری از افراد از به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی خود در فضای آنلاین واهمه دارند. اگر تعهدی در برابر حریم شخصی و حفظ امنیت مشتریان نداشته‌باشید حتی با وجود شفافیت در بازاریابی و فروش، حجم عمده‌ای از مشتریان خود را از دست خواهید داد.

برای حفظ اعتبار برند، حفظ امنیت مشتری اهمیت ویژه‌ای دارد. برای برقراری امنیت در سایت و سیستم‌های پرداختی لازم است از متخصصین در این حوزه کمک بگیرید.

نتیجه‌گیری

پس از آشنایی با مفهوم کسب و کار اینترنتی و پاسخ به پرسش انواع کسب و کار اینترنتی چیست؟ زمان آن رسیده‌است که شما هم ایده خود را اجرا کرده و یک شغل اینترنتی پولساز راه‌اندازی کنید. ممکن است در ابتدای مسیر همه چیز بسیار دیجیتالی و مجازی باشد اما با گذشت زمان و پیشرفت، می‌توانید کسب و کار خود را گسترش داده و به صورت فیزیکی نیز فعالیت کنید و از فضای آنلاین برای معرفی محصولات و فروش بیشتر استفاده نمایید. در نهایت همه چیز به خود شما بستگی دارد.

پاسخ به سوالات متداول

بهترین کسب و کار اینترنتی چیست؟

آموزش. امروزه مردم در سراسر دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که آن چیزی که در مدارس و دانشگاه‌ها آموخته‌اند در زندگی کارایی ندارد.
در نتیجه آموزش‌های کارآمد و درست یکی از بهترین روش‌های کسب درآمد آنلاین است. علاوه بر آن فروش محصولات دیجیتالی، راه‌اندازی بلاگ، فروشگاه اینترنتی و… در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند.

نمونه کسب و کار اینترنتی در جهان؟

کسب و کار اینترنتی بسیاری در جهان راه‌اندازی شده‌است. معروف‌ترین آنها آمازون، eBay ، Wayfair ، FirstLeaf ، Airbnb ، Fat Llama هستند.

شرایط راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی در ایران چگونه است؟

پیش از شروع یک شغل اینترنتی پولساز، ابتدا علایق، توانایی‌ها و امکانات خودت را در نظر بگیرید. سپس با برنامه‌ریزی دقیق، مطالعه و تحقیق در مورد ایده و حیطه انتخابی، عملکرد رقبا را به خوبی بررسی و آنالیز کنید.
حالا لازم است مخاطبین و مشتریان بالقوه را شناسایی کرده و با توجه به سلایق و نیازهای آنها فعالیت خود را در پلتفرم مناسب آغاز کنید.
توجه داشته باشید که پیش از شروع کسب و کار اینترنتی مانند هر شغل دیگری پس از مشخص شدن حیطه کاری و انتخاب نام کسب و کار، دریافت مجوز و نماد الکترونیک از سازمان‌های مربوط ضروری است.

5/5 - (1 امتیاز)

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست