راه اندازی کسب و کار کوچک انتخابی خوب برای شروع فعالیت اقتصادی به خصوص در شرایط کنونی است! امروزه در اروپا، آمریکا و ژاپن، کسب و کارهای کوچک بیش از 90 درصد مشاغل و صنایع را تشکیل می‌ دهند؛ در ایران هم وضعیت مشابهی وجود دارد. با راه اندازی کسب و کار جدید و پرسود، علاوه بر کمک به اقتصاد کشور، آینده شغلی و حرفه‌ای خود را نیز تامین کرده‌ اید.

در این متن در مورد راه اندازی کسب و کارهای کوچک پرسود، صحبت خواهم کرد و مشاغلی را معرفی می‌ کنم که بتوانید از آن‌ها در این مسیر ایده بگیرید.

آمار نشان می‌ دهد که به دلیل برنامه‌ریزی غلط و عدم شناخت درست مشاغل، بسیاری از کسب و کارهای جدید در سال اول شکست می‌ خورند. به همین دلیل توصیه می‌ کنم ابتدا با مشاغل و حرفه‌ هایی آشنا شوید که پتانسیل رشد خوبی دارند و می‌ توانند به کسب و کار موفق تبدیل شوند. پس از آن با بررسی دقیق، کسب و کار خود را راه‌ اندازی کنید.

چه حرفه‌ای، کسب و کار کوچک محسوب می‌ شود؟

تعریف مشخصی از کسب و کار کوچک وجود ندارد. هر کشوری بر اساس تعداد کارکنان یا میزان درآمد، نوع کسب و کار را تعریف می‌ کند. در تعریفی که بانک جهانی ارائه داده است، صنایع و مشاغلی که تعداد کارمندان آن‌ها کمتر از 300 نفر باشند و درآمد سالانه آن‌ ها از 15 میلیون دلار بیشتر نشود، جزو کسب و کارهای کوچک محسوب می‌ شوند.

در حال حاضر بخش مهمی از بازار کار کشورهای مختلف جهان را کسب و کارهای کوچک تشکیل داده‌ اند. در آمریکا 53 درصد کارکنان بخش خصوصی، یعنی حدود 60 میلیون نفر نیروی کار، در کسب و کارهای کوچک فعالیت می‌ کنند. این مقدار و آمار مشابه آن در کشورهای دیگر نشان می‌ دهد که کسب کارهای کوچک در توسعه و رشد اقتصادی کشورها نقش مهمی ایفا می‌کنند و در ایجاد شغل و فرصت‌های شغلی تعیین‌کننده هستند.

کسب و کارهای کوچک در ایران

در ایران ملاک کوچک بودن، تعداد پرسنل است و وزارتخانه‌ های متفاوت، تعاریف مختلفی ارائه داده‌ اند. در وزارت صنعت و معدن اگر یک کارگاه یا مجموعه کمتر از 49 پرسنل یا کارمند داشته باشد، کسب و کار کوچک محسوب خواهد شد. در مرکز آمار ایران، مشاغلی که کارکنان آن کمتر از 10 نفر هستند جزو کسب و کارهای کوچک در نظر گرفته شده است. بانک مرکزی ایران اگر پرسنل شرکت یا مجموعه‌ای زیر 100 نفر باشد، آن را «کسب و کار کوچک» می‌ نامد.

در ایران بیش از 95 درصد مشاغل و حرفه‌ ها، کسب و کارهای کوچک به شمار می روند. به دلیل مشکلات مالی و هزینه‌ های بالا، این نوع از کسب و کارها به دلیل اینکه سرمایه‌ گذاری بالایی نیاز ندارند، انتخاب خوبی برای شروع به کار افراد هستند. بهتر است همیش هدر اولین قدم در خصوص هزینه های راه اندازی فروشگاه اینترنتی مطالعه دقیق تری داشته باشید. البته همان‌ طور که قبلا اشاره کردم، اگر با شناخت و برنامه اقدام کنید، «کسب و کار کوچک پرسود» خود را خواهید داشت.

ویژگی کسب و کارهای جدید و پرسود در چیست؟

اگر می‌ خواهید کسب و کار کوچک پرسود خود را راه‌ اندازی کنید، به این موضوع باید توجه کرد که داشتن تعداد بالای کارمند و پرسنل به معنای موفقیت و سودآوری کسب و کار شما نیست. کسب و کارهایی که کارکنان بیشتری دارند، هزینه‌های بالاتری خواهند داشت. برای اینکه بتوانید از کسب و کار خود سود ببرید، باید حرفه یا فعالیتی را انتخاب کنید که هزینه‌های آن تا حد ممکن کم باشد و به نسبت درآمد بالاتری داشته باشد. به این دلیل است که درصد استقبال از کسب و کارهای کوچک در ایران و سایر کشورها افزایش یافته است.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که فروش بالا به معنای پرسودی کار نیست و شما باید هزینه‌های خود را در نظر بگیرید. اگر کار تولیدی باشد، شما نیاز به مواد اولیه دارید. حقوق کارکنان، اجاره مکان، هزینه حمل و نقل، بهای آب و برق و گاز، مالیات و مواردی از این دست جزو هزینه‌هایی هستند که باید به آن‌ها توجه کنید.

از طرفی دیگر یک کسب و کار کوچک باید قابلیت گسترش داشته باشد تا سودآورتر باشد. اگر کسب و کاری داشته باشید که در آن بتوانید دامنه فعالیت خود را گسترش دهید، سود بیشتری نصیبتان خواهد شد. راه اندازی فروشگاه اینترنتی، راه اندازی فروشگاه اینستاگرامی و همکاری در فروش از نمونه‌ هایی هستند که با افزایش مشتریان و گسترش فعالیت، سودآوری بالاتری خواهند داشت و یک کسب و کار جدید و پرسود، محسوب می‌ شوند.

 چگونه کسب و کار کوچک پرسود خود را راه اندازی کنم؟

راه اندازی کسب و کار کوچک

برای راه‌ اندازی کسب و کار کوچک پرسود، مانند هر کسب و کار دیگری به سه مولفه مهم نیاز دارید.

 • خدمات یا محصول‌ هایی که خریدار داشته باشند و بتوانید آن‌ ها را بفروشید.
 • وجود افرادی که مشتری یا متقاضی خدمات یا محصول شما باشند.
 • روش‌ هایی که به وسیله آن‌ ها بتوانید محصول یا خدمات خود را به مشتری برسانید.

همان‌ طور که می‌ بینید راه اندازی کسب و کار کوچک آنچنان سخت نیست. هر ایده یا مهارتی که بتواند سه مولفه بالا را برایتان فراهم آورد، گزینه خوبی برای راه اندازی کسب و کار جدید و پرسود است. به عنوان نمونه با داشتن ایده های کسب و کار و در کنار آن شناخت مشتری و اطلاع از نکات فروش اینترنتی، می‌ توانید کسب و کار اینترنتی خود را راه‌ اندازی کنید و از این راه کسب درآمد کنید.

کسب و کار کوچک خانگی

یکی از دسته‌ های موفق و پرطرفدار کسب و کارهای کوچک، حرفه‌ هایی است که می‌ توانید در خانه آن‌ ها را مدیریت کنید و به کسب درآمد از خانه بپردازید. در این نوع از حرفه‌ ها بسیاری از هزینه‌ های جاری شامل هزینه حمل و نقل، رفت و آمد و کلیه هزینه‌های مرتبط با مکان حذف خواهند شد.

از طرفی دیگر در اکثر کسب و کارهای کوچک خانگی اعضای خانواده نقش فعال‌ تری ایفا می‌ کنند و به همین دلیل می‌توان با نفرات و کارکنان کمتری آن‌ها را اداره کرد. بازار هدف این نوع از کسب و کارهای کوچک، به لطف رشد استفاده از فضای مجازی، اینترنت و شبکه‌ های اجتماعی گسترده‌ تر شده است. با این ویژگی‌ ها یک کسب و کار خانگی می‌تواند انتخاب خوبی برای شروع فعالیت و سرمایه‌گذاری باشد و به عنوان کسب و کاری کوچک و پرسود محسوب شود.

معرفی چند کسب و کار کوچک پرسود

چند ایده کسب و کار کوچک

شما هر مهارت یا دانشی داشته باشید، با بررسی و سنجش بازار و شرایط کاری، می‌توانید کسب و کار کوچک پرسود خود را راه‌اندازی کنید. در ادامه چند کسب و کار جدید و پرسود را به شما معرفی خواهم کرد.

1. فعالیت در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی

امروزه به دلیل گسترش استفاده از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، فرصتی فراهم آمده است تا بتوانید کسب و کار کوچک خود را در این بسترها راه اندازی کنید. روش‌های کسب در آمد اینترنتی متنوعی وجود دارد که می‌توانید در آنها فعالیت کنید.

تولید محتوا

هر کسب و کاری برای فروش و بازاریابی نیاز دارد تا در وب‌سایت، شبکه‌های اجتماعی و بسترهای ارتباطی خود، برای معرفی و بازاریابی خدماتی که ارائه می‌دهد، محتوا تولید و منتشر کند. این حوزه بسیار گسترده است و برای فعالیت موفق در آن باید مهارت بالایی داشته باشید. کسب درآمد اینترنتی بدون سرمایه می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد.

فعالیت در شبکه‌های اجتماعی

امروزه تمامی کسب و کارها برای معرفی و ارائه خدمات خود از شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، تلگرام یا روبیکا استفاده می‌کنند. کسب درآمد از روبیکا، کسب درآمد از اینستاگرام و کسب درآمد از تلگرام با فعالیت درست و حرفه‌ای در این شبکه‌های اجتماعی امکان‌پذیر خواهد بود. مدیریت شبکه‌های اجتماعی برای کسب و کارها یکی از این فعالیت‌هاست.

همکاری در فروش

سیستم همکاری در فروش یکی دیگر از روش‌های جدید برای کسب درآمد در محیط اینترنت، افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش است. در این روش شما به عنوان واسطه بین مشتری و شرکت ارائه‌دهنده محصول عمل می‌کنید و با هر خرید مشتری، کمسیون دریافت خواهید کرد. با کلیک بر روی بهترین سایت های همکاری در فروش می‌توانید اطلاعات کافی در این زمینه به دست آورید و شروع به کسب درآمد از همکاری در فروش کنید.

همچنین مطالعه کنید: کسب درآمد از گوشی

بهبود، توسعه و طراحی وب سایت و اپلیکیشن

امروزه به دلیل گستردگی استفاده از فضای مجازی و اینترنت، اکثر کسب و کارها به دنبال ساخت وب سایت و یا اپلیکیشن برای ارائه خدمات خود هستند. این حوزه بسیار گسترده است و به راه‌های گوناگون می‌توانید کسب و کار خود را راه بیندازید و کسب درآمد کنید. از فعالیت‌های این حوزه می‌توان به ساخت و طراحی وب سایت و اپلیکیشن، بهبود وب سایت‌ها از نظر سئو و… اشاره کرد.

فضای مجازی و اینترنت بستری است که می‌توانید کسب و کار کوچک پرسود خود را بر اساس آن راه‌اندازی کنید. کافی است که علاوه بر تخصص، شناخت کافی از فرصت‌ها و نحوه کسب درآمد حرفه‌ای از اینترنت داشته باشید. آگاهی از ایده‌های کسب و کارهای اجرا نشده در ایران، می‌تواند به شما دید خوبی از فرصت‌های موجود بدهد.

2. مربی بدن سازی و فیتنس

به دلیل کرونا در حال حاضر به صورت دوره‌ای باشگاه‌های بدن سازی به حالت تعطیل درآمده‌اند ولی قبل از همه‌گیری این ویروس، مربیان بدنسازی و فیتنس از درآمد بالایی برخوردار بودند. شما می‌توانید با کسب تخصص و مدارک مربوطه در این حوزه فعالیت کنید.

3. کمک آموزشی و کلاس کنکور

خانواده‌ها برای پیشرفت تحصیلی فرزندان خود، خرج خواهند کرد. فعالیت در حوزه کلاس‌های کمک آموزشی و کنکور از آن دسته کسب و کارهای است که درآمد خوبی به همراه خواهد داشت. شما با کسب تخصص در این زمینه و داشتن امکاناتی کم، می‌توانید کسب و کار کوچک پرسود خود را راه‌اندازی کنید.

4. آموزش زبان

در حال حاضر شاهد پیشرفت کلاس‌های زبان خارجه در سرتاسر ایران هستیم. اکثر افراد به دلایل شخصی یا تحصیلی نیازمند یادگیری یک زبان خارجی به خصوص انگلیسی هستند. کافی است که یک زبان خارجی را به‌خوبی بشناسید و مدارک خاص آموزشی آن را کسب کرده باشید. با گرفتن زبان‌آموز می‌توانید کسب درآمد کنید.

جمع بندی

  به دلیل افزایش هزینه‌ها، راه اندازی کسب و کار کوچک پرسود، انتخاب مناسبی برای افراد محسوب می‌شود. راه‌اندازی اینگونه کسب و کارها، به دلیل کوچک و محدود بودن به هزینه اولیه زیادی نیاز ندارند و اگر فرد به صورت اصولی و با شناخت کافی در آن‌ها فعالیت کند، می‌تواند برای او پرسود باشد. بررسی و آگاهی از حرفه‌ هایی با پتانسیل بالا و آگاهی از شیوه درست فعالیت در آن‌ها جزو نکات اصلی در انتخاب یک کسب و کار جدید و پرسود است. در این میان فضای مجازی، اینترنت و شبکه های اجتماعی به دلیل گستردگی و تنوع، فرصت های شغلی زیادی در اختیار افراد قرار داده است. با راه اندازی کسب وکار اینترنتی می‌توانید درآمد خوبی کسب کنید.

مقالات مرتبط:
پادکست کسب و کار

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • مجید پیشه ور
  آذر 10, 1400 10:36 ق.ظ

  شروع کسب و کارهای کوچک اگرچه در مقایسه با کسب و کارهای بزرگ ساده تر است. اما پیچیدگی ها و مشکلات خودش رو هم داره. برای مثال، من یکسال هست که در زمینه فروش صنایع دستی آنلاین مشغول هستم و تقریبا برای 5 نفر کارآفرینی ایجاد کردم. اما اینقدر برای گرفتن مجوز های مختلف و پرداخت مالیات اذیت شدم که کم کم به فکر تعطیلی کسب و کارم افتادم. اگر یکسری از ساختارها در کشور ما بهبود پیدا کنه، می شه به آینده کسب و کارهای کوچک امید داشت، در غیر اینصورت هممون به شکست می رسیم.

  پاسخ
  • مدیر سایت
   آذر 10, 1400 1:36 ب.ظ

   بله دقیقا این قوانین شدیدا اشتباه و دست و پاگیر و مسئله صیانت و هزار مشکل دیگه باعث مهاجرت جمعیت زیادی از افراد و تعطیلی خیلی کسب و کارها شده و خواهد شد. متاسفانه این اتفاق در ابعاد کوچیک و بزرگ، زیاد هم اتفاق میفته

   پاسخ
 • محمد حسنی
  آذر 12, 1400 1:56 ب.ظ

  لطفا در مورد تولید محتوا توضیح بیشتری بدین. از کجا باید شروع کنم؟

  پاسخ
  • مدیر سایت
   آذر 12, 1400 8:57 ب.ظ

   ببینید محتوا انواع مختلفی داره
   1. متنی
   2. تصویری
   3.ویدیویی
   و کلی مدل دیگه که با توجه به مدل کسب و کارتون باید شروع به تولید محتوایی کنید که نیاز کاربر رو پاسخ بده. در ابتدا هم نیاز نیست محتوایی تولید کنید که خیلی عالی و کامل باشد، صرفا محتوایی باشه که به کاربر پاسخ مدنظرش رو بده کفایت میکنه. البته این مورد هم باتوجه به استراتژی ورود شما به بازار متغیر هستش

   پاسخ
 • چندتا کسب و کار کوچیک با درامد دلاری هم معرفی کنین.

  پاسخ
  • سلام
   کسب درامد از یوتیوب، گیمری، استریمینگ و موراد زیادی که میتونین به راحتی کسب درامد دلاری داشته باشین

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست