انتخاب فونت عنصری اساسی در طراحی لوگو است. با تغییر فونت خاص طراحی لوگو می توانید روحیه و پیام برند خود را کاملاً متحول کنید. فونت برای طراحی لوگو حتی می تواند بر افکار و احساسات مشتری های شما تأثیر بگذارد و به کسب درآمد اینترنتی شما کمک کند.

با وجود این همه تنوع، انتخاب های زیادی وجود دارد و ممکن است این سؤال پیش آید که از کجا باید «فونت طراحی لوگو» را بشناسیم و انتخاب کنیم؟ در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا علاوه بر معرفی انواع فونت ها، نکاتی را برای انتخاب آن ها ذکر کنیم.

PDF مقاله فونت های خاص برای طراحی لوگو را از دست ندهید!

اهمیت انتخاب فونت در طراحی لوگو

اهمیت انتخاب فونت در طراحی لوگو

لوگو هویت برند شما است که مردم از طریق آن شرکت یا محصولی را که قصد دارید بفروشید یا اگر قصد همکاری در فروش با سایت های معروف دارید، می شناسند. تنها یک اشتباه کوچک در انتخاب فونت خاص طراحی لوگو می تواند تصویر اشتباهی از شرکت شما ایجاد کند که تأثیرات نامطلوب فراوانی خواهد داشت. همچنین در نهایت باعث کاهش کسب درآمد اینترنتی و فروش حضوری می شود.

لوگوی مناسب احساسات مثبت را برمی انگیزد و مشتریان وفاداری را برای شما به ارمغان می آورد. لوگوی شما اولین برداشت مخاطبانتان است و به همین علت فونت طراحی لوگو نیز اهمیت بالایی پیدا می کند.

اگر دقت کرده باشید برندها لوگوی خاصی دارند که مردم با آن، برند ذکر شده را تشخیص می دهند. طراحی فونت مناسب روی لوگو نشان دهنده حرفه ای بودن شما است و باید به آن توجه داشته باشید.

لوگوی شما نقشی اساسی در موفقیت برندتان دارد زیرا اکثر مردم پس از این که لوگویتان را نپسندیدند، محصولاتتان را نادیده می گیرند.

انواع فونت خاص طراحی لوگو

برای این که بدانیم چگونه بهترین فونت برای طراحی لوگو را بیابیم، ابتدا باید با انواع فونت آشنا شویم. فونت های انگلیسی چهار نوع اصلی دارند که هرکدام ویژگی های منحصر به فردی را به نمایش می گذارند و می توانند به انتقال شخصیت و هویت یک برند کمک کنند.

فونت های سریف

فونت های سریف

فونت های کلاسیک طی زمان زیبایی خود را از دست نمی دهند. آن ها سنتی و پیچیده هستند. فونت های سریف (Serif) برای برندهایی هستند که می خواهند این ویژگی ها را به مخاطب یادآوری کنند. رولکس، پرادا و مرسدس بنز برندهای قدیمی و لوکسی هستند که از این نوع فونت در لوگوی خود استفاده می کنند.

فونت های سنس سریف

فونت های سنس سریف

از دیگر فونت های خاص برای طراحی لوگو می توان به سنس سریف ها (Sans serif) اشاره کرد که خوانایی آسان و همچنین مدرن بودنشان به خوبی با اکثر اشکال و طراحی های برندتان هماهنگ می شود. از این فونت ها برای لوگوهایی که مینیمال و ساده هستند، استفاده کنید.

فونت های سنس سریف در حال حاضر ترند و یک فونت خاص طراحی لوگو هستند و به علت خوانایی بالا در صفحه های نمایش، برای برندهای آنلاین استفاده می شوند. می توان گفت این فونت ها در عین سادگی قدرتمند هستند.

فونت های نوشتاری و خط شکسته

فونت های نوشتاری و خط شکسته

فونت های اسکریپت (script) یا نوشتاری نیز از انواع «فونت برای طراحی لوگو» هستند که شبیه به دستخط واقعی طراحی شده اند. آن ها گاهی ممکن است کمی خشن تر و زمخت تر به نظر برسند اما ظاهر کاربردی تری دارند. در لوگو برندهای ریبن، هالمارک و ویرجین از این نوع فونت استفاده شده است.

فونت های خط شکسته نیز رسمی، زیبا و لطیف هستند. اما تغییر اندازه لوگویی که این فونت ها را داشته باشد، می تواند مشکلاتی برای خوانایی به وجود آورد. این فونت ها در بهترین حالت باید کوتاه باشند تا خوانایی حفظ شود.

خیلی از افراد آن ها را مناسب برای فونت طراحی لوگو می دانند، گرچه برای هر برندی مناسب نیستند. اگر از فونت اسکریپت برای طراحی لوگویتان استفاده می کنید، مطمئن شوید که با احساسی که برندتان می خواهد انتقال دهد، مطابق باشند.

فونت های نمایشی

فونت های نمایشی

بسیاری از مشاغل ترجیح می دهند به جای انتخاب فونت خاص برای طراحی لوگو، فونتشان را طراحی کنند تا از دیگران متمایز باشند. فونت های نمایشی، تزئینی یا Display انواع مختلفی دارند و هرکدام منحصر به فرد هستند.

یک فونت خاص طراحی لوگوی به یادماندنی می تواند به خاص و متمایز ساختن برندتان کمک کند و میان جامعه هدف شما بدرخشد. فونت دیزنی، الهام گرفته شده از امضای والت دیزنی است. این فونت سفارشی با نام Waltograph نمادین و سرگرم کننده است و می تواند نمایانگر داستان های جادویی و شگفت انگیز باشد.

فونت های فارسی نیز مانند هر زبان دیگری، انواع مختلفی دارند. فونت هایی که از آن ها برای نوشتار استفاده می کنیم بر اساس مواردی مانند ضخامت فونت و پیشینه تاریخی مانند ثلث، نستعلیق یا کوفی تقسیم بندی می شوند.

با این نوع دسته بندی به سه دسته فونت مخصوص متون، فونت مخصوص تیتر و دیگر فونت های فانتزی می رسیم. خوانش فارسی با زبان هایی مانند انگلیسی متفاوت است و به همین دلیل به منظور استفاده از این فونت برای طراحی لوگو باید به خوانا بودنشان توجه بیشتری داشته باشیم.

انواع فونت فارسی خاص برای طراحی لوگو

فونت فارسی خاص برای طراحی لوگو

جدول زیر شامل بهترین فونت های فارسی و انگلیسی است که می توانید از آن ها به عنوان فونت طراحی لوگو استفاده کنید. بعضی از این فونت ها رایگان هستند و برای تعدادی دیگر باید هزینه ای را پرداخت کنید.

نام فونتتوضیحات بیشترهزینه
Brandon Grotesqueاحساس مدرن بودن، مخصوص طراحی های حرفه ایرایگان
Proxima Novaاحساس مدرن بودن، مخصوص طراحی های حرفه ایرایگان
Didotفونتی سریف که در صنعت مد و فشن مانند مجلات ووگ و برندهایی مانند جورجیو آرمانی بسیار کاربرد دارد. مانند بسیاری از سریف ها برای برندسازی پیچیده تر و سنتی مناسب است.رایگان
Bodoniیک فونت خاص طراحی لوگو بسیار مدرن که در برندهایی مانند گوچی و الیزابت آردن که در صنعت مد فعالیت دارند، کاربردی است. فونت Bodoni ظاهری شیک و پیچیده دارد و در برند نیروانا نیز استفاده شده است.رایگان
Gilroyفونتی سنس سریف، هندسی و مدرنرایگان
Montفونتی سنس سریف، مخصوص لوگوهای برجستهرایگان
Avenir Next Proیکی از بهترین سنس سریف ها که هندسی و بسیار خوانا است.رایگان
Pantonمخصوص چاپ برای تیشرت، پوستر و سرتیترهارایگان
TT Commonsفونت طراحی لوگوی سنس سریف و بسیار معروف برای هر نوع استفاده ایرایگان
Museo Sansفونتی خوانا، زیبا و هندسیرایگان
تابانفونتی لایه باز و بسیار معروف، با قابلیت شخصی سازی و استفاده در هر زمینه ایپولی
سوفیبا خط ثلث، بسیار مدرن و خاص و همچنین لایه  بازپولی
حماسهبسیار پرکاربرد و لایه بازرایگان
آراهالافونتی بسیار زیبا و پرکاربرد برای بازاریابیرایگان

نحوه انتخاب فونت خاص برای طراحی لوگو

نحوه انتخاب فونت خاص برای طراحی لوگو

هنگام انتخاب فونت خاص طراحی لوگو باید چندین فاکتور مهم را در نظر بگیرید. در زیر به چند مورد از مهم ترین آن ها اشاره می کنیم.

1. شخصیت برند خود را در نظر بگیرید

برای انتخاب فونت مناسب برای لوگو باید با شخصیت برندتان هماهنگ شوید. اگر ایده کسب و کار و همچنین نام تجاری شما پیچیده و معتبر است، فونت سریف انتخاب خوبی خواهد بود. درصورتی که برندتان مدرن است، فونت سنس سریف می تواند گزینه بهتری باشد.

2. با بازار هدفتان ارتباط برقرار کنید

جامعه هدف خود را در نظر بگیرید و فونت خاص طراحی لوگوی خود را با نیازهای مشتریان هماهنگ کنید. اگر در زمینه ای مانند املاک و مستغلات فعالیت دارید، مخاطبانتان به برندی قابل اعتماد و باتجربه نیاز دارند. فونت سریف می تواند این کار را برای شما انجام دهد.

3. خوانایی را در اولویت قرار دهید

خوانایی در یک فونت طراحی لوگو که قدرت اشتراک هویت برندتان را دارد، بسیار مهم است. سعی کنید فونتی خوانا و همچنین خاص برگزینید.

چند نکته مهم برای خوانایی مطرح است؛ مانند ترکیب رنگ، توجه به نوع فونت های شکسته و دست نویس و همچنین رعایت سلسله مراتب بصری. توجه به این نکات می تواند به موفقیت لوگوی شما کمک کند.

4. به مقیاس پذیری بیندیشید

قرار است لوگوی شما در رسانه های مختلف دیجیتالی و چاپی ظاهر شود. برای به حداکثر رساندن تأثیر آن باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

5. لوگوی شما در کجا دیده خواهد شد؟

خوانایی و مدت زمانی را که باید دیگران به طراحی آن توجه کنند، در نظر بگیرید. از خود بپرسید که مشتریان چگونه و کجا لوگوی شما را خواهند دید. فونت خاص طراحی لوگوی خود را طوری تنظیم کنید تا بیشترین تأثیر را در این زمینه داشته باشد.

6. هدف شما از لوگویتان چیست؟

آیا لوگویتان روی لباس خواهد بود یا در دستگاه های دیجیتالی به نمایش در می آید؟ انتخاب فونت باید بر اساس رسانه اصلی که لوگو در آن به نمایش گذاشته می شود، متفاوت باشد.

در مقیاس های کوچکتری مانند عکس های پروفایل، سربرگ ها و فاویکون ها جزئیات فونت طراحی لوگوی شما نشان داده نمی شود و بخشی از شخصیتش را از دست می دهد. از آن بدتر، احتمالاً خوانایی لوگویتان به مراتب کم خواهد شد.

7. تنها به رنگ اهمیت ندهید

تنها به رنگ اهمیت ندهید

رنگ باید در اولویت دوم فونت های لوگوی شما قرار داشته باشد. یک لوگوی رنگی برای تمام رسانه ها در دسترس نخواهد بود. پس باید فونت خاص طراحی لوگوی شما و رنگ آن به نوعی باشد که حتی به شکل سیاه و سفید جذابیت خود را حفظ کند.

اگر شخصیت برند شما بدون رنگ بیان نمی شود، فونت قدرتمندتری را برگزینید که کسب وکارتان را بهتر تعریف کند. موفقیت ایده های کارآفرینی که مطرح می شوند در گرو رعایت همین نکات ساده اما بسیار مهم است.

8. سادگی همیشه بهتر است

کلید طراحی یک لوگوی عالی سادگی است. از دو فونت یا کمتر استفاده کنید و آیکون ها و نمادهای غیرضروری و پیچیده را کنار بگذارید. فقط از چیزهایی استفاده کنید که ارزش داشته باشند.

لوگوها اغلب روی وسیله های مختلف چاپ می شوند. به همین دلیل احتمال تغییر اندازه و رنگشان وجود دارد. پیچیدگی بیش از حد در لوگو و عناصر زیاد آن را نامرتب نشان می دهد.

سخن نهایی

تایپوگرافی و انتخاب «فونت خاص طراحی لوگو» از عوامل بسیار مهمی در شکل گیری برندهای موفق است و حتی می تواند کسب و کار کوچک پرسود برای شما ایجاد کند. امکان دارد با انتخابی اشتباه، اکثر مشتریان وفادار خود را از دست دهید، زیرا مردم از فونت طراحی لوگوی قابل فهم استقبال می کنند.

فاکتورهای بسیار مهمی در انتخاب فونت برای طراحی لوگو وجود دارد که اگر آن ها را رعایت کنید، می توانید با سرعتی بیشتر به قله های موفقیت دست یابید.

سؤالات رایج کاربران

چرا تایپوگرافی در طراحی لوگو اهمیت دارد؟

وقتی از تایپوگرافی و فونت های خوب در طراحی لوگو استفاده می شود، مزیتی به آن افزوده شده است. تایپوگرافی به پیام لوگو جهت می دهد، بر مخاطب تأثیر بسیاری دارد و احساسات خاصی را به او القا می کند.

انتخاب صحیح فونت خاص طراحی لوگو چه تأثیری بر یک برند دارد؟

فونت ها می توانند به یک برند اعتبار دهند یا آن را از چشم ها بیندازند. انواع مختلف حروف می توانند بر روان شناسی مشتریان و پیام کسب وکارتان تأثیر بگذارند. فونت ها بر احساس ها و برداشت ها نیز اثر دارند و با خطوط، منحنی ها و ساختارهایشان شخصیت متمایز و خاصی به برندتان می دهند.

5/5 - (1 امتیاز)

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • جدول مفیدی بود از بقیه مطلب بهتر بود

  پاسخ
 • بهترین فونت برای لوگو فارسی چیه بنظرتون؟

  پاسخ
  • مدیر سایت
   تیر 12, 1401 2:31 ب.ظ

   سلام
   اونیکه که بر اساس مد صرفا نباشه چون ترند ها زود از مد میوفتن و قدیمی میشن. فونت باید شخصی سازی شده باشه. فونت رو با رنگ و بی رنگ امتحان کنین و مقایسه کنید. سادگی کار فراموش نشه.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست