+ شغل شما چیه؟

ادمین شبکه های اجتماعی هستم.

+ اوه، پس یعنی پست میذارین توی اینستاگرام!

این مکالمه ای است که ممکن است همه افرادی که در شغل ادمین شبکه های اجتماعی فعال هستند به شکل های مختلف و از افراد متفاوتی شنیده باشند. البته که تصور غالب افراد از مدیر سوشال مدیا نیز به همین نیم خط خلاصه می شود!

 در این مطلب از سایت تخصصی همکاری در فروش دایان افیلیت می خواهیم بفهمیم که ادمین شبکه های اجتماعی کیست؟ و چطور می توان از این شغل کسب درآمد داشت؟ مهارت ها و وظایف لازم برای ادمین شدن در شبکه های اجتماعی چیست و در نهایت اینکه با فعالیت در جایگاه کارشناس شبکه های اجتماعی چه مقدار درآمد در ماه خواهیم داشت.

ادمین شبکه های اجتماعی کیست؟

ادمین شبکه های اجتماعی کیست؟

“مدیر یا ادمین شبکه های اجتماعی کیست؟” پاسخ سر راست و کوتاه به این سوال را می توان در یک خط خلاصه کرد:

فردی مسلط به شبکه های اجتماعی، تا حدودی بازاریابی اینترنتی و تبلیغات که در همه یا حداقل یکی از مراحل مدیریت شبکه های اجتماعی فعالیت می کند.

شما به عنوان ادمین رسانه های اجتماعی می توانید به صورت فریلنسری با بیزینس های مختلف همکاری کنید و کسب درآمد در منزل داشته باشید یا اینکه به صورت تمام وقت و حضوری به استخدام یک بیزینس در بیایید، همچنین شرح دقیق وظایفتان کاملا وابسته به محیط و بیزینسی است که با آن کار می کنید.

برای مثال در یک کسب و کار کوچک، ممکن است جمع آوری تصویر، ویدیو، درج توضیحات و پروموت کردن محتواها تنها برعهده یک نفر باشد و در یک بیزینس بزرگ مدیر سوشال مدیا می تواند تنها تنظیم کننده این فرآیند باشد.

در بخش “شرح وظایف کارشناس شبکه های اجتماعی” به طور مفصل این موضوع را روشن خواهم کرد.

همچنین ببینید: پر درآمدترین شغل ایران

مدیریت شبکه های اجتماعی چیست؟

فرآیند تولید یا جمع آوری، انتشار و آنالیز محتوا در شبکه های اجتماعی و همچنین تعامل با مخاطبان و پاسخگویی به آن ها، مدیریت شبکه های اجتماعی گفته می شود.

پست کردن و انتشار محتوا در شبکه های مجازی تنها یک مرحله از فرآیند مدیریت آن هاست و نباید این پروسه را تنها به این یک مرحله خلاصه کرد؛ متاسفانه این مساله دیدگاه نادرستی است که از معنی مدیریت شبکه های اجتماعی در بین افراد اشتباها جا افتاده است.

در تعریف درست از مدیریت شبکه های اجتماعی، لازم است مراحل تولید محتوا و بازخوردهای مخاطبان پس از انتشار نیز مانیتور شود؛ حال اینکه مسئولیت هر مرحله می تواند به عهده افراد مختلفی قرار گیرد اما نباید از آن ها غافل شد!

چرا کسب و کارها نیاز دارند ادمین شبکه های اجتماعی استخدام کنند؟

هر ایده کسب و کار برای اینکه بتواند در دنیای آنلاین امروز سری در سرها داشته باشد و نام خود را در میان سردمداران صنعتش پررنگ کند، لاجرم باید به بستر دیجیتال و برندسازی در این فضا وارد شود.

از این جهت است که حضور در سوشال مدیا و استخدام ادمین شبکه های اجتماعی نه یک انتخاب، بلکه یک ضرورت برای بیزینس های آنلاین به شمار می آید. 

در ادامه 4 دلیل برای اینکه چرا کسب و کارها نیاز دارند فردی به عنوان ” کارشناس شبکه های اجتماعی” استخدام کنند را بررسی می کنیم:

هزینه پایین حضور در سوشال مدیا

عضویت و حضور در شبکه های اجتماعی کاملا رایگان است و افراد برای پست کردن محتوا و تعامل با مخاطبان در این بستر هیچگونه هزینه ای پرداخت نمی کنند. برای درک این موضوع کافی است فعالیت در سوشال مدیا را با طراحی سایت یا ساخت وبلاگ و تولید محتوای سئو شده مقایسه کنید.

حضور و دیده شدن در شبکه های اجتماعی به مراتب کم هزینه تر و ساده تر از حضور در لینک های برتر گوگل است.

همین مساله باعث شده که سوشال مدیا به یکی از کانال های با ارزش و سودآور برای بیزینس ها تبدیل شود و شغل ادمین شبکه های اجتماعی نیز به تبع مهم تلقی می شود.

دسترسی به مخاطبان بسیار

دسترسی به طیف متنوع و نامحدودی از مخاطبان در سراسر دنیا آن هم با هزینه بسیار کم، امتیاز مثبت دیگری است که بیزینس های آنلاین را به استفاده از شبکه های اجتماعی و استخدام کارشناس شبکه های اجتماعی تشویق می کند.

تاثیرگذاری از طریق شبکه های اجتماعی

حضور در سوشال مدیا به بیزینس ها این امکان را می دهد تا با سلیقه و نیازمندی مخاطبانشان بیشتر آشنا شوند و استراتژی های خود را هم راستا با مخاطبان تدوین کنند.

آمارها نشان می دهد حدود 74 درصد مردم هنگام تصمیم گیری برای خرید از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند و همچنین حدود 80 درصد از مردم برای خریدهایشان از شبکه های اجتماعی مشاوره می گیرند.

در نتیجه فعالیت در شبکه های اجتماعی می تواند تاثیر مستقیم بر میزان بازدهی و درآمد یک بیزینس داشته باشد و مدیریت محتوا و بررسی فیدبک کاربران بسیار اهمیت دارد.

بهبود برندینگ

حضور در شبکه های اجتماعی نه تنها به افزایش آگاهی از برند و فروش بیشتر محصولات کمک می کند بلکه باعث می شود ارتباط بیزینس ها و افراد فعال در یک صنعت خاص نیز افزایش یابد.

فراموش نکنید که شبکه های اجتماعی صدای برند در میان مردم و فضای کسب و کارند و این شبکه های اجتماعی هستند که بازیگران اصلی یک صنعت را می سازند و برندها را به وجود می آورند.

در نتیجه با توجه به مزایای بالا، گنجاندن استراتژی های مدیریت شبکه های اجتماعی و در نظر گرفتن پوزیشن مدیر یا ادمین شبکه های اجتماعی برای کسب و کارهای آنلاین بسیار پررنگ و حیاتی است.

برای ادمین شدن در شبکه های اجتماعی به چه مهارت هایی نیاز دارید؟

برای گرفتن شغل کارشناس شبکه های اجتماعی در سطح متخصص و مبتدی به مهارت های متفاوتی نیاز دارید. این شغل جزو کسب و کارهای کوچک پرسود به حساب می آید، در نتیجه متقاضیان بسیار زیادی هم دارد.

در این قسمت و قسمت بعد (یعنی شرح وظایف)، دو دسته مهارت و مسئولیت برای کارشناسان مبتدی و حرفه ای تعریف خواهم کرد تا به راحتی بتوانید مسیر شروع و چشم انداز رشد را در زمینه مدیریت سوشال مدیا درک کنید.

مهارت های لازم در سطح مبتدی:

 • تسلط بر زیر و بم شبکه های اجتماعی و آشنایی با ماهیت هر پلتفرم.
 • توانایی نوشتن متن های منطبق با ذات هر شبکه. (برای مثال نوشتن مطلب برای برند کارفرمایی در لینکدین با نوشتن آگهی ترغیب به خرید در اینستاگرام، تفاوت دارد).
 • آشنایی با اصول نگارشی و درست نویسی.
 • تسلط بر املای صحیح کلمات.
 • توانایی همدلی و برقراری ارتباط موثر در پاسخگویی به نظرات مخاطبان.
 • نوشتن متن های خلاقانه و کوتاه، منطبق با محدودیت های هر پلتفرم. (مثل محدودیت کاراکتری در توییتر)
 • آشنایی با مفاهیم پایه ای دیجیتال مارکتینگ.

مهارت های لازم در سطح حرفه ای:

تمام موارد قبل بعلاوه:

 • تحلیل داده ها و آمارهای به دست آمده از شبکه های اجتماعی.
 • تسلط کافی برای حضور در جلسات و ارائه مطلب.
 • توانایی اجرای تست های مختلف برای شناخت مخاطبان و گرفتن بهترین نتایج از محتواها.
 • به روز بودن و اطلاع از اخبار و ترندهای جدید در حوزه کسب و کار.
 • توانایی در جهت برنامه ریزی و تدوین استراتژی برای تولید محتوا در مناسبت های مختلف.
 • آشنایی با مفاهیم دیجیتال مارکتینگ (برای مثال تسلط به قیف فروش).
 • ایده پردازی برای خلق محتواهای جذاب.

شرح وظایف کارشناس شبکه های اجتماعی چیست؟

وظایف کارشناس شبکه های اجتماعی چیست؟

همان طور که در ابتدای مطلب اشاره کردم، شرح وظایف مدیر شبکه های اجتماعی کاملا وابسته به سایز کسب و کار و مخاطبینی است که با شما سروکار دارند.

در این قسمت شرح وظایف مدیر شبکه های مجازی را در دو سطح مبتدی و حرفه ای بیان خواهیم کرد:

شرح وظایف در سطح مبتدی:

 • تحقیق در مورد مخاطبان برند و علایق آن ها.
 • حفظ هویت برند در تمام پلتفرم های تحت اختیار.
 • پاسخ به نظرات مخاطبان و تعامل با دیگر صفحات مرتبط.
 • جمع آوری و تنظیم محتواهای مرتبط با کسب و کار از سایر منابع غیررقابتی.
 • آپدیت کردن محتوای صفحات.
 • بهینه کردن محتوای پست ها برای نمایش در نتایج جستجوی پلتفرم یا قسمت هایی شبیه به Discover Page یا Explore با استفاده از کلمات کلیدی و هشتگ های مناسب.

شرح وظایف در سطح حرفه ای:

تمام موارد قبل بعلاوه:

 • تدوین استراتژی های رسانه ای و برنامه ریزی تقویم محتوایی.
 • شناسایی محتواهای گرافیکی و ویدیویی مورد نیاز برای رسانه های اجتماعی.
 • شناسایی اینفلوئنسرهای مرتبط با کسب و کار و ارتباط گرفتن با آن ها.
 • تجزیه و تحلیل تعامل مخاطبان با محتوای منتشر شده و ارائه گزارشات نموداری و ساده فهم به مدیران و کارفرمایان.
 • آنالیز تاثیر حضور در شبکه های اجتماعی بر افزایش درآمد و نرخ بازگشت سرمایه در کسب و کار یا افزایش تعداد مشتریان.
 • مدیریت بودجه تبلیغات در رسانه های اجتماعی و استفاده بهینه از آن.

همانطور که از شرح وظایف مشخص است، شغل کارشناس شبکه های اجتماعی، کاملا تمام وقت است و چیزی فراتر از پست کردن محتوا در سوشال مدیاست.

در بیزینس های بزرگ ممکن است انجام موارد مانند برنامه ریزی برای تقویم محتوایی یا تحلیل آمار به عهده تیم های دیگری از سازمان قرار بگیرد یا برون سپاری شود اما لازم است توجه داشته باشید موارد سطح مبتدی، جزو وظایف 100 درصدی است و قطعا در دستور کار شما قرار خواهد گرفت.

ادمین شبکه های اجتماعی در چه پلتفرم هایی فعالیت می کند؟

تعداد شبکه های اجتماعی در دنیای دیجیتال بسار زیاد است اما نیازی نیست که برای ادمین شدن به تمام آن ها مسلط باشید. حتی برخی از سوشال مدیاهای بسیار پرکاربرد در دنیا مثل فیسبوک، در ایران کمتر مورد استفاده قرار می گیرند و احتمال اینکه لازم باشد در ایران، در این بستر فعالیت کنید، بسیار کم است.

در این بخش 5 بستر اصلی از شبکه های اجتماعی، که در ایران استفاده می شوند و در مسیر مدیریت سوشال مدیا به کار می آیند را معرفی خواهیم کرد.

اینستاگرام

اینستاگرام؛ یکی از محبوب ترین پلتفرم های شبکه های اجتماعی در ایران

با توجه به فیلتربودن فیسبوک، اینستاگرام اصلی ترین شبکه اجتماعی، تصویر محور در ایران است و ادمین اینستاگرام نیز جزو مشاغل ترند در فضای کسب و کارهای آنلاین به حساب می آید.

در مورد اینستاگرام لازم است بدانید مخاطبان اینستاگرام عموما جوان و نوجوان هستند و برای انتشار مطالب کوتاه با تلفیق ویدیو و تصویر می توانید از این پلتفرم کمک بگیرید.

فعالیت شما در این سرویس می تواند مستقیما در راستای کسب درآمد از اینستاگرام باشد یا جنبه برندینگ برای بیزینس داشته باشد.

تلگرام

تلگرام؛ پیام رسانی که کار شبکه های اجتماعی هم انجام میدهد

ممکن است تصور کنید که تلگرام پس از فیلترینگ از دور رقابت پلتفرم های بیزینسی در ایران خارج شد، اما باید به شما بگویم که همچنان افراد بسیاری جایگزینی برای این اپلیکیشین پیدا نکرده اند و هر روزه از آن استفاده می کنند.

شما به عنوان ادمین تلگرام وظیفه خواهید داشت روزانه چندین پست (در قالب تصویر، ویدیو یا متن) در کاانال یا گروه های تلگرامی منتشر کنید و این کار به مراتب از ادمینی اینستاگرام ساده تر است. چرا که درگیر تعامل با مخاطبین نخواهید بود.

لینکدین

لینکدین؛ یک پلتفرم تخصصی برای برندینگ

لینکدین شبکه اجتماعی کارشناسان و کارفرمایان صنایع مختلف است و افراد در آن محتواهای کاری و تخصصی مربوط به بیزینسشان را منتشر می کنند. بیشترین کاربرد لینکدین در فضای کسب و کاری امروز، برندسازی است.

متخصصان با برندسازی در لینکدین تخصص خود را در حوزه کارشان در دیدرس سایرین قرار می دهند و بیزینس ها نیز با برندینگ در لینکدین سعی می کنند رهبری بازار را در دست بگیرند و افراد متخصص را جذب کنند.

در نتیجه به عنوان ادمین شبکه های اجتماعی محتوایی که در لینکدین منتشر می کنید باید کاملا منطبق بر فضای کسب و کارتان باشد.

پینترست

پینترست؛ پلتفرم کاملا بصری

پینترست نیز یکی از بصری ترین بسترها در سوشال مدیا است و می تواند برای کسب و کارها در حوزه های مد و پوشاک، فشن، بیوتی و لوازم آرایشی، آشپزی، صنایع دستی، عکاسی، دکوراسیون و… بسیار اثربخش و کارکردی باشد.

افراد در پینترست با قابلیت “پین کردن” می توانند تصویر و ویدیوهای مرتبط و مورد علاقه شان را در بوردهای موضوعی مختلفی ذخیره کنند.

برای مثال می توانید یک بورد با موضوع “دیزاین اتاق خواب” داشته باشید و عکس و ویدیوهای مرتبط و مورد علاقتان را در این بورد پین کنید.

توییتر

توییتر؛ شبکه ای برای اطلاع رسانی گسترده

توییتر بهترین بستر برای دادوستد اخبار است و باید در نظر داشته باشید که شما به عنوان کارشناس شبکه های اجتماعی برای گرفتن تعامل از مخاطبان و درج اخبار مرتبط با بیزینستان نباید از توییتر غافل شوید.

علاوه بر این توییتر به علت ذات خبری بودن، یک پلتفرم کاملا Real Time است به این معنی که زمان در آن بسیار مهم است و تاکید زیادی بر اتفاقات در حال وقوع دارد. بیزینس های مرتبط با اخبار لحظه ای مانند رمزارزها می توانند از توییتر بهره زیادی ببرند.

فرصت های بازار و میزان حقوق برای شغل ادمین شبکه های اجتماعی

میزان درآمد ادمین کارشناس شبکه های اجتماعی

همانطور که در قسمت “چرا کسب و کارها نیاز دارند ادمین شبکه های اجتماعی استخدام کنند” بررسی کردیم، با توجه به مزایای ذکر شده، حضور در شبکه های اجتماعی برای کسب و کارهای آنلاین امروز، یک انتخاب نیست، بلکه یک ضرورت است.

میزان تمایل کسب و کارها برای حضور در سوشال مدیا را با کمی بالا و پایین کردن اینستاگرام به راحتی می توانید متوجه شوید! کافی شاپ ها، رستوران ها، عکاسان، فروشندگان کالا در تمام صنایع و هر شغلی که فکرش را بکنید به گونه پای خود را به شبکه های اجتماعی باز کرده اند.

با مهم شدن حضور بیزینس ها در شبکه های اجتماعی، فرصت برای فعالیت در در شغل مدیر سوشال مدیا نیز مهیا شده است و افراد بسیاری تمایل دارند به عنوان ادمین رسانه های اجتماعی در فضای دیجیتال مشغول به کار شوند.

این شغل بدون سرمایه گذاری اولیه و ریسک مالی قابل انجام است و امکان کسب درآمد از موبایل را برای شما فراهم می کند، در نتیجه طرفداران بسیاری نیز دارد اما با این وجود باز هم این اطمینان را به شما می دهم که فرصت کار به اندازه کافی وجود دارد.

میزان درآمد در این شغل کاملا بستگی به میزان تجربه، تخصص و همچنین شهر محل سکونت شما دارد. در حال حاضر درآمد ماهانه برای این شغل از حدود 2.5 الی 3 میلیون تومان آغاز می شود و سقف کار بسته به توانایی شما می تواند به 15 میلیون تومان برسد.

برای شروع کار به عنوان مدیر شبکه های اجتماعی چه مسیری را لازم است طی کنید؟

خبر خوب برای شما که پیگیر شغل مدیریت شبکه های اجتماعی هستید این است که پیوستن و حضور در این فضاها کاملا رایگان است.

برای شروع لازم است با ایجاد پروفایل در شبکه های اجتماعی و گشت و گذار در آن ها با ماهیت، کارکرد و محدودیت های هر پلتفرم آشنا شوید.

برای مثال شما به عنوان یک مدیر شبکه های اجتماعی، باید در مورد اینکه در توییتر محدودیت کاراکتری وجود دارد یا اینکه در اینستاگرام ویدیوهای طولانی قالب IGTV منتشر می شوند، اطلاع داشته باشید.

پس از اینکه با شبکه های اجتماعی مختلف آشنا شدید لازم است سراغ پروفایل بیزینس های بزرگ بروید و نحوه کار آن ها را رصد کنید.

برای مثال بررسی کنید بیزینس A که به عنوان مرجع در صنعت خودش شناخته می شود، در اینستاگرام یا لینکدین چه نوع محتواهایی منتشر می کند. این کار کمک می کند که درک بهتری از شکل و شمایل محتواها در پلتفرم های مختلف داشته باشید.

بعد از آشنایی در مورد پلتفرم های مختلف، سراغ مفاهیم اولیه بازاریابی دیجیتال بروید و حداقل معنی اصطلاحات اولیه در دیجیتال مارکتینگ را بیاموزید.

ترکیب آشنایی کامل با پلتفرم های سوشال مدیا و دانش حداقلی از دیجیتال مارکتینگ شما را آماده می کند که در دوره های آموزشی “ادمین شدن در شبکه های اجتماعی” حاضر شوید.

البته این را بدانید که هیچ کس با دوره دیدن و آموزش، کارشناس شبکه های اجتماعی نخواهد شد، لازم است اکانت هایی برای تست، در شبکه های اجتماعی مختلف بسازید و دانشتان را در آن پیاده کنید تا همزمان با آموزش تجربه نیز کسب کنید.

با داشتن اکانت های تست، در پایان دوره آموزشتان رزومه ای نیز در اختیار خواهید داشت که می توانید آن را برای کارفرمایان این حوزه ارسال کنید و فعالیت خود را در بازار کار دیجیتال مارکتینگ، به عنوان ادمین شبکه اجتماعی آغاز کنید.

نتیجه گیری

با مطالعه مجدد قسمت شرح وظایف و مهارت های مورد نیاز برای «ادمین شبکه های اجتماعی» می توانید انتخاب ساده تری برای انتخاب و یا عدم انتخاب این شغل داشته باشید. از آن جایی که این این شغل جزو کسب و کارهای کوچک ولی پرسود به حساب می آید، این روزها افراد زیادی دنبالش هستند. برای مثال اگر کم حوصله هستید، سروکله زدن با سوالات تکراری و هر روزه مشتریان می تواند برای شما عذاب آور باشد!

سوالات متدوال

مهم ترین مهارت برای داشتن شغل ادمین شبکه های اجتماعی چیست؟

آشنایی کامل با شبکه های اجتماعی و کارکرد هر یک در راستای اهداف بیزینس و حفظ شخصیت برند در بسترهای مختلف از جمله مهم ترین مهارت ها برای ادمین شدن در شبکه هیا اجتماعی است.

امتیاز بدهید.

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • میرزاخان
  آبان 3, 1399 10:10 ق.ظ

  من همیشه دوست داشتم ادمین اینستاگرام بشم ولی وظایفشون رو بلد نبودم و از طرفی خیلی استرس داشتم که نتونم انجامش بدم
  ولی چندتا مقاله خوندم توی همین زمینه و مهارت هامو تقویت کردم و خداروشکر بهم پیشنهاد کاری شد و الان هم دارم باهاشون همکاری می کنم و متوجه شدم بهترین راه یادگیری این سیستم، افتادن داخلش هست. به ممحض اینکه شروع به کار کردم آموزش من هم شروع شد

  پاسخ
 • بهاره کیان افشار
  آذر 8, 1400 2:29 ب.ظ

  به نظر من ادمین شبکه های اجتماعی علاوه بر داشتن مهارت های دیجیتالی باید دانش فوق العاده خوبی در زمینه رفتارشناسی و شناخت سلائق مخاطبان داشته باشه. یک ادمین فقط کارش این نیست که بشینه و جواب پیام ها رو بده و یا پست بذاره. بلکه باید با رویکردهای جدید و پروسه های جذب مخاطب آشنایی کامل رو داشته باشه تا بتونه به توسعه کسب و کار کمک لازم رو بکنه.

  با تشکر از مطلب خوب شما

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست