در سال 2020 دیگه جلب توجه مخاطب بسیار پیچیده تر شده است. به همین دلیل است که برندهای مختلف به شدت به دنبال بازاریابی حسی یا همان Sensory marketing هستند و عاشق آن شده اند.

کمپین های حسی، زنده و به یادماندنی باعث میشه که پیام شما بدون پرت شدن حواس مخاطب به وی برسد. اما این استراتژی دارای یک تعریف استاندارد نیست و اگه شما تازه وارد باشید ممکن است برای شما گیج کننده باشد.

بنابراین دقیقا بازاریابی حسی به چه معناست؟ آیا انواع مختلفی دارد؟ به طور کلی این نوع بازاریابی با بازاریابی سنتی و یا رویدادهای زنده چه تفاوتی دارد؟ و اینکه چه موقع نیاز است تا از این نوع استراتژی بازاریابی به جای استراتژی های دیگر استفاده شود؟

خیلی از افراد این مدل بازاریابی را، با بازاریابی عصبی یا همان neuromarketing اشتباه میگیرند. خوب البته شباهت‌هایی هم با هم دارند ولی به یک مطلب اشاره ندارند و تفاوت‌های زیادی هم دارند.

تعریف اولیه Sensory marketing

بازاریابی حسی یک استراتژی ای است که باعث تعامل مخاطبان به وسیله ی تجربیات با برندهای مختلف می شود.

گاهی اوقات این استراتژی به عنوان “بازاریابی زنده” یا تجربیات بازاریابی رخداد” نامیده می شود.

ایده این استراتژی این است که یک “تاثیر ماندگار بر مخاطب” ایجاد شود. این کار مردم را تشویق میکند که این تجریبات را با دوستان خود چه از طریق آنلاین چه غیر آنلاین به اشتراک بگذارند.

حالا این تجربه میتونه تجربه شرکت در یک رخداد، قسمتی از یک رخداد و یا خیلی چیزای دیگه باشد. نکته ی مهم در این ایده بازاریابی این است که یک تجربه لذت بخش برای مخاطب ایجاد شود.

در واقع بازاریابی حسی یعنی همه چیز درباره ی تعامل مصرف کنندگان با تجربیات زنده.

این رویکرد بسیار مشابه همان رویکردی است که شما در هنگام تهیه و آماده سازی “تجربه رخداد” انجام داده اید.

در اغلب موارد رویدادها از 2 طریق با کمپین های بازاریابی حسی همپوشانی دارند. رویدادها میتوانند بخشی از این کمپین ها در اندازه بزرگتر باشند. مثل افتتاح یک فروشگاه بزرگ پاپ- آپ.

فعالیت های برند کوچک تر میتوانند در فعالیت های حسی شخصی وجود داشته باشند.

مهم نیست که شما در چه موردی فعالیت میکنید. باید در مورد اهداف کمپین بسیار واضح باشید. روش های مختلفی وجود دارد که میتوانید تاثیر یک کمپین را بسنجید. عباراتی که در شبکه های اجتماعی به دست می آیند(به همین دلیل داشتن یک هشتگ منحصر به فرد برای رویداد خود بسیار مهم است) و نظر خواهی از شرکت کنندگان پس از کمپین بسیار مهم است.

آیا واقعا لازم است که بازاریابی حسی را آزمایش کنید؟

لزوم استفاده از بازاریابی حسی

چه موقع برند شما نیاز به تجربه این استراتژی دارد؟ این مورد بستگی به شما، اهدافتان، برنامه زمانی و منابعتان دارد.

بازاریابی حسی به شما این اجازه را میدهد که برند خودتان و یا اسپانسرهایتان را به سمت همگام سازی با مخاطبان و انسان ها پیش ببرید. این موضوع باعث ایجاد یک تجربه شیرین و لذت بخش در مخاطب و مصرف کننده شما می شود.

اگرچه این تجربیات در زندگی واقعی به صورت حضوری است. اما شما میتوانید برای تقویت تلاشهای خودتان از طریق کانال های مختلف به وسیله خلق محتوای جذاب و شبکه های اجتماعی با مخاطبان زندگی کنید.

کافی نیست که شما فقط به شرکت کنندگان خود یک جایزه بدهید. برای اینکه برند شما بسیار موفق تر باشد باید یک ترتیبی اتخاذ کنید که به صورت حضوری با مخاطبانتان در ارتباط باشید. ارتباط نزدیک با مخطبان باعث پیدا کردن نقص ها و پیشرفت آنها است. این مورد به شما، اسپانسرهای شما و موارد دیگر بستگی دارد.

شما برای اینکه یک ارتباط نزدیک با مخاطبانتان داشته باشید میتوانید از یک برند بزرگ تر کمک بگیرید.

بهترین راه برای ارتباط با مخاطب در بازاریابی حسی چیست؟

بدون شک بهترین راه این است که شما یک ارتباط نزدیک با مخاطب خود داشته باشید. چون در ارتباط حضوری شما میتوانید از علایق، سلایق، آرزوها، موفقیت ها، شکست ها و خیلی موضوعات مختلف دیگر کاربران خودتان آگاه شوید. وقتی از این موارد آگاه شوید برند شما کاملا میتواند محصولات و خدماتی را ارائه دهد که کاملا مناسب با افراد باشد و اینگونه افراد نیز رضایت بسیار بیشتری از برند شما خواهند داشت.

چگونه میتوان توجه مخاطب را به خودمان برانگیخته کنیم؟

با توجه به دنیایی که ما در آن زندگی میکنیم و اینکه هر روز آگاهی مردم نسبت به مسائل مختلف بیشتر و بیشتر میشود، باید به این نکته توجه داشت که جلب توجه آنها نیز بسیار سخت تر شده است. شما باید علایق و سلایق مخاطب خود را بسیار خوب بشناسید تا بتونید مطابق آن محصول تهیه کنید، خدمات ارائه دهید و یا حتی تبلیغات انجام دهید. این کار هم باز با ارتباط مستقیم و حضوری با مخاطب اتفاق می افتد.

بدون این استراتژی نمیشود موفق شد؟

چرا میشه! موفقیت سطوح مختلفی دارد. باید دید موفقیت در نظر شما به چه معناست. یک فرد ماهی 10 میلیون درآمد دارد و به نظرش موفق است. فرد دیگری 100 میلیون درآمد دارد و به نظرش موفق نیست. شما اگر قرار است که یک برند بزرگ داشته باشید باید از این روش بازاریابی استفاده کنید.

نمیشود به جای این روش از بقیه روش های بازاریابی استفاده کرد؟

این روش با بقیه روش ها هیچ گونه تداخل و یا منافاتی ندارد. شما نمیتوانید بگویید من فلان روش را استفاده کرده ام پس دیگر نیازی به استفاده از بازاریابی حسی نیست!خیر! شما از هر روشی هم که استفاده کنید استفاده از این روش و استراتژی جزء جدانشدنی کسب و کار های مختلف است.

 

موضوع مرتبط

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست