بازاریابی فصلی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ آیا به کسب درآمد تأثیر بازاریابی فصلی بر افزایش فروش تا چه حد است و رعایت چه اصولی می تواند به تحقق این امر کمک کند؟ اگر علاقه مند به آشنایی با ویژگی هایی این شیوه مهم از بازاریابی هستید، تا پایان مقاله از سایت همکاری در فروش دایان افیلیت همراه ما باشید.

دانلود نسخه پی دی اف (PDF)

بازاریابی فصلی چیست؟

منظور از بازاریابی فصلی یا Seasonal marketing، شناخت کامل سلایق و علایق مردم در روزهای مختلف فصل های سال است که می تواند شرایط بهبود فروش و ارتقای کسب و کار را فراهم سازد. این مدل از مارکتینگ، ارتباط مستقیمی با روانشناسی دارد.

 به عنوان مثال شما به عنوان صاحب یک برند پوشاک با استفاده از روانشناسی رنگ و دانستن بازاریابی برند متوجه می شوید که غالب مشتریان در فصل تابستان علاقه زیادی به رنگ های روشن دارند. پس در این فصل، رنگ های روشن را در اولویت فروش خود قرار می دهید.

مارکتینگ فصلی یا بازاریابی فصلی ویژگی های بی شماری دارد که یکی از مهم ترین آن ها، انعطاف پذیری است. در این روش شما باید طبق سلیقه و خواسته مشتری خود، انعطاف داشته باشید تا کسب و کارتان رونق پیدا کند.

 به طور مثال اگر شما صاحب فروشگاه آنلاین کیف و کفش هستید، حتماً می دانید که مردم در فصل سرما به پوشیدن نیم بوت و بوت علاقه دارند، اما در تابستان مدل های کتانی و اسپرت برایشان در اولویت خرید است. شما باید در هر زمان از سال، خواسته مشتری خود را پیش بینی کنید و با آن منعطف باشید. این احترام به تغییر رفتار و سلیقه مشتریان، تأثیر فوق العاده ای بر افزایش درآمد و بهبود تجارت دارد.

اهمیت بازاریابی فصلی

اول از همه باید بدانید بازاریابی چیست و انواع بازریابی کدام است و بعد نوبت میرسد به بازاریابی فصلی و انواع آن. اگر در این اینترنت در خصوص انواع روش های مارکتینگ جستجو کنید، با مقالات متعددی مواجه خواهید شد که هر کدام دسته های مختلفی از مارکتینگ را به همراه اهمیت و ویژگی هایشان معرفی کرده اند. به طور مثال یکی از مشهورترین انواع marketing، بازاریابی عملگرا یا عملکردی است که در بستر آنلاین رخ می دهد و وابستگی قابل توجهی به نتایج و عملکرد حاصل دارد. به عبارتی دیگر، شخص یا شرکت مُبلِغ صرفاً در ازای دریافت نتیجه مطلوب، هزینه پرداخت می کند.

در میان دسته های مختلف مارکتینگ که برخی از آن ها در فلوچارت زیر معرفی شده اند، بازاریابی فصلی اهمیت ویژه ای دارد. در این مدل از marketing، محیط و فضای کسب و کار کاملاً مطابق با میل و نظر مشتری تنظیم می گردد. تأثیر بازاریابی فصلی بر افزایش فروش به گونه ای بوده که در سالیان اخیر توجه به آن به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

رعایت صحیح اصول مارکتینگ دوره ای، بدون تردید تأثیر بسیار مطلوبی بر بهبود کسب و کار دارد. حال به نظر شما برای پیاده سازی این مدل از بازاریابی، باید به چه قوانین و اصولی توجه داشت؟ بهره گیری از این قوانین چگونه می تواند به افزایش درآمد کمک کند؟ در ادامه به این سوال ها پاسخ داده  خواهد.

بخوانید: بازاریابی ویروسی

بازاریابی فصلی

اصول بازاریابی فصلی

Marketing یک علم بسیار گسترده و مهم است که بازاریابی عصبی در آن نقش مهمی دارد. در رشته های اقتصاد و مدیریت بسیاری از دانشگاه های مطرح جهان مارکتینگ تدریس می شود و این حاکی از اهمیت آن است. این علم دسته بندی های مختلفی دارد که Seasonal marketing، یکی از مهم ترین دسته های آن است. شناخت اصول Seasonal marketing برای بهره گیری صحیح و حساب شده از آن، امری ضروری محسوب می شود که در ادامه مورد بحث قرار خواهد گرفت.

همچنین بخوانید: بازاریابی نوین چیست

اصل اول: زمان بندی را رعایت کنید

زمان بندی یکی از مهم ترین اصل ها در مارکتینگ محسوب می شود که در بخش های مختلف آن اثر مهمی دارد.

 به عنوان مثال فرض کنید پیج اینستاگرام دارید و استراتژی بازاریابی شما بر پایه جذب فالوور از طریق تولید محتوا قدرتمند چیده شده است. شما برای تولید محتوا زمان زیادی را صرف می کنید و با تکیه بر خلاقیت خود، محتوای مناسبی را خلق می نمایید. حال باید محتوا را در پیج خود انتشار دهید.

به نظر شما مناسب ترین زمان برای انتشار پست های اینستاگرامی، چه ساعت هایی است؟ قطعا شما باید زمان پست را در براساس ساعت های بیکاری مخاطبان خود بگذارید. مثلاً اگر مخاطبین شما آقایان هستند، باید پست را در ساعات 6 تا 10 شب بگذارید. گذاشتن پست در ساعات اداری، یک اشتباه بزرگ است که برخی از افراد تازه کار مرتکب آن می شوند چون در این تایم بیشتر مردم، سرکار هستند.

در Seasonal marketing زمان شناسی اهمیت بسیار بالایی دارد. شما باید زمان صحیح تبلیغ و عرضه محصولات خود را بشناسید. در طول سال، شرکت ها و کسب و کارهای گوناگون هزینه های چند میلیارد دلاری برای تبلیغات خود می کنند اما گاهاً نمی توانند به موفقیت برسند. برای رسیدن به موفقیت باید هر محصول را مطابق با سلیقه و میل مشتری و در زمان مناسب ارائه داد.

اصل دوم: تبلیغات صحیح

تبلیغات مناسب تأثیر فوق العاده ای در افزایش سود و درآمد دارد به شرطی که اصولی و حساب شده انجام شود. بعنوان مثال داشتن تسلط روی نیچ مارکتینگ یکی از بهترین روش های مارکتینگ و تبلیغات است. تبلیغات را تنها نباید در روزهای کاری انجام داد. همیشه برای تعطیلات رسمی و روزهای مهم سال، برنامه مناسب تبلیغاتی داشته باشید. به عنوان مثال بلک فرایدی (Black Friday) یک روز مهم برای بسیاری از کسب و کارها، به ویژه بیزینس های آنلاین است. برای این روز باید پلن های تبلیغاتی را از مدت ها قبل چینش کرد تا بهترین بازدهی را داشته باشد. 

اصل سوم: برنامه ریزی دقیق و ثابت برای بازاریابی فصلی

همان طور که قبلا هم بیان شد، یکی از ویژگی های مهم بازاریابی فصلی، انعطاف پذیری آن است اما این موضوع هیچ منافاتی با برنامه ریزی ثابت ندارد. شما باید برای هر فصل از سال، یک قالب ثابت داشته باشید و براساس آن استراتژی های فروش خود را تعیین کنید. در این حالت قطعا به سودهای بیشتری خواهید رسید و مشتریان نیز رضایت بیشتری خواهند داشت.

بخوانید: آمیخته بازاریابی

نحوه نتیجه گیری از بازاریابی فصلی

حال بعد از شناخت اصول و ویژگی های بازاریابی فصلی، وقت آن فرا رسیده تا با چگونگی نتیجه گیری از آن و راه های بهبود این نتایج آشنا شوید.

پیش قدم باشید

تا به حال به این فکر کرده اید که معمولاً در هر کسب و کار، اولین ها در اکثر اوقات موفق ترین ها هستند. به طور مثال در روزهای ابتدایی ورود اینستاگرام در ایران، اولین کسانی که اقدام به ساخت پیج های با محتوای سرگرم کننده و طنز کردند، در حال حاضر تعداد بالایی از فالوور را در اختیار دارند. این موضوع باعث شده تا آن ها به درآمدهای قابل توجهی برسند و شرایط مطلوبی را برای خود بسازند.

همیشه سعی کنید ایده های جدید و نو خود را سریعاً به مرحله اجرا برسانید و از این کار هراسی نداشته باشید. در ساخت کمپین های مارکتینگ فصلی نیز گوی سبقت را از رقبا بربایید و زودتر از همه شروع کنید. در این حالت مخاطب و مشتری حتما پیام شما را دریافت خواهد کرد.  

تولید محتوای حرفه ای

اگر با متخصصین حوزه Content creation صحبت کنید، از محتوا به عنوان پادشاه در کسب و کارهای مجازی یاد خواهند کرد. این موضوع به هیچ عنوان، گزافه گویی و زیاده روی نیست، زیرا محتوای قوی می تواند شما را در بازه زمانی کوتاهی به موفقیت برساند.

اگر یک محتوا قوی بسازید، می توانید حتی برای چندین بار از آن استفاده کنید.  به طور مثال شرکت Hershey یا هرشیز که در حوزه صنایع غذایی در آمریکا فعالیت دارد در سال  1989، تبلیغی را با شعار «کریسمس شادی را برایتان آرزومندیم» ساخت. این تبلیغ تقریباً هر ساله از تلویزیون آمریکا پخش می شود. این مثال، بهترین نمونه از تأثیر تولید محتوا متناسب با زمان و شرایط در بهبود و ارتقای فروش است.

محتواسازی جنبه های بسیار گوناگونی دارد که در بسیاری از مقالات تخصصی تولید محتوا موجود در وب، به آن پرداخته می شود. در تولید محتوا همیشه باید ذوق و خلاقیت خود را به کار ببرید. به عنوان مثال محصولاتتان را در قالب اینفوگرافیک و متناسب با شرایط زمانی معرفی کنید. مشتری ها به ظاهر و کیفیت و ارائه محصولات اهمیت زیادی می دهند و همین موضوع می تواند فروش شما را چند برابر کند.

تغییر لوگو

کمپانی گوگل، لوگو خود را در روزهای مختلف سال، تغییر می دهد. به عنوان مثال در ایام کریسمس، لوگو متناسب با این ایام را می سازد و در بلک فرایدی، از لوگوی دیگری استفاده می کند. لازم نیست شما مشابه گوگل در هر زمان و مناسبتی از سال لوگوی خود را تغییر دهید. اما انجام تغییرات اندک در مناسبت هایی مثل عید نوروز، یکی از راه های مطلوب برای تحقق بازاریابی فصلی و جذب مشتری است.

مزایا و شرایط استفاده از بازاریابی فصلی

مزایا و شرایط استفاده از بازاریابی فصلی

یکی از  مزایا و ویژگی های مهم و اصلی بازاریابی فصلی که آن را در زمره بهترین روش های بازاریابی قرار داده، ارتباط با مردم است. در این روش، شما سیاست فروش خود را طبق میل و سلیقه مردم می چینید. بنابراین صرفاً تلاش و کار مطرح نیست، بلکه توجه به علایق و خواسته های مردم اهمیت بالایی دارد.

بسیاری از مردم در روزهای مختلفی از سال تمایل دارند تا وضعیت زندگی خود را تغییر دهند. این تغییر می تواند در پوشاک، اکسسوری و حتی وسایل خانه باشد. نو کردن وسایل خانه تأثیر فوق العاده ای در جذب انرژی مثبت و بهبود شرایط روحی هر شخص دارد. این اتفاق معمولاً در روزهای آخر سال رخ می دهد.

به طور کلی بهترین زمان برای افزایش فروش محصولات در ایران، روزهای نزدیک به سال جدید است. در این ایام مردم تمایل زیادی به خرید لباس، وسیله و اقلام مختلف برای خود دارند. با این حال آن چیزی که کسب و کارهای گوناگون را در این ایام نسبت به یکدیگر متمایز می کند، داشتن آگاهی نسبت به اصول مارکتینگ فصلی است.

عملکرد هوشمندانه با دانستن نیاز مخاطبان، راز موفقیت شما

عملکرد هوشمندانه با دانستن نیاز مخاطبان، راز موفقیت شما

فروشندگان باهوش از مدت ها قبل نیاز و خواسته مردم را در روزهای نزدیک به سال جدید، پیش بینی می کنند و پس از انجام تبلیغات مورد، محصولات جدید خود را عرضه می نمایند.

استفاده از مارکتینگ فصلی فقط منوط به کسب و کارهای مجازی نیست، بلکه کسب و کارهای سنتی هم می توانند از آن استفاده کنند. این روش برخلاف روش های دیگری مثل مارکتینگ شبکه ای (network marketing)،  پیچیدگی خاصی ندارد و به سادگی می تواند به افزایش درآمد کمک کند. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نتورک مارکتینگ، می توانید به مقاله «بازاریابی شبکه ای چیست؟» مراجعه کنید.

در Seasonal marketing شما باید براساس نوع کسب و کار خود و زمان های مختلف سال، آماده سازی ضروری برای فروش را انجام دهید. این آماده سازی مراحلی همچون تبلیغات و تغییر لوگو را نیز در بر می گیرد. به طور مثال برای شب یلدا، لوگوی خود را متناسب با رنگ های محبوب این شب تغییر دهید. اگر در زمینه اکسسوری فعالیت  دارید، سعی کنید تا محصولات با تم یلدا را با قیمت مناسب در معرض فروش قرار دهید.

همچنین می توانید از کدهای تخفیف و یا جشنواره های تخفیف برای عرضه محصولات خود استفاده کنید. انجام این فعالیت ها، کسب و کار شما را در بین مردم معروف می کند و در آینده، تأثیر مطلوبی بر افزایش فروشتان دارد.

جمع بندی

در این مقاله تلاش شد تا به پرسش «بازاریابی فصلی چیست» پاسخ داده شود و همچنین اهمیت و تاثیر بازاریابی فصلی بر افزایش فروش نیز ذکر گردد. به یاد داشته باشید که آشنایی با مارکتینگ فصلی، شما را یک گام از رقبا جلو می اندازد و شرایط را برای بهبود کسب و کارتان فراهم می کند. برای کسب اطلاعات بیتشر بر روی این لینک کلیک کنید.

سوالات متداول

بازاریابی فصلی چیست؟

منظور از Seasonal marketing، افزایش فروش و رونق کسب و کار در یک بازه زمانی خاص از سال مثل تعطیلات سال نو، بلک فرایدی و ایام کریسمس است.

مارکتینگ دوره ای چگونه بر بهبود فروش اثر می گذارد؟

در این روش شما با ارائه تخفیف، انجام تبلیغات و آماده سازی  محصولات مختلف، شرایط را برای جذب بیشتر و افزایش سود فراهم خواهید کرد.

5/5 - (1 امتیاز)

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • اینفوگرافیکتون خیلی خوب بود دمتون گرم مختصر و مفیده و واقعا کل متنو خلاصه میکنه دیگه نیازی نیست کل متنو بخونیم

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست