به طور کلی باید بگوییم که تمامی وب‌سایت‌ها دارای نوسانات ترافیکی خاصی هستند. قطعاً شما می‌دانید که محدوده ترافیک وب‌سایتتان چقدر است. اگر این ترافیک با افت قابل توجهی مواجه شده باشد، احتمالاً آخرین تغییرات انجام داده را دلیلی بر این موضوع می‌دانید. بنابراین سعی می‌کنید که با برگرداندن آن‌ها به حالت اولیه، ترافیک قبلی را بازگردانید، اما باید بگوییم که افت ترافیک سایت می‌تواند دلایل بسیار متعددی داشته باشد.

پیش از هر چیز شما باید اطمینان خاطر حاصل کنید که وب‌سایتتان واقعاً افت داشته است. آیا می‌دانید که محدوده تغییرات ترافیک سایتتان چقدر است؟ اگر ترافیک سایت در بین آن محدوده‌ها تغییر کرده، پس مشکلی هم نیست.

مسئله دیگری که گاهی در قالب‌های وردپرسی با آن بر می‌خوریم این است که معمولاْ با آپدیت قالب‌ها کد گوگل آنالیتیکس از بخش هدر این قالب‌ها پاک می‌شود و در نتیجه نیز مدیران و مشتریان دچار نگرانی بسیاری در رابطه با افت ترافیک وب‌سایت خود می‌گردند. در صورتی که موضوع به این بزرگی‌ها هم نیست و صرفاً یک تکه کد پاک شده و نیازی به نگرانی نیست.

باید این را بدانید که ممکن است سایت شما در فاصله چند روز، دچار ایرادات فنی شده و یا هزاران مسئله دیگری برای آن پیش آمده باشد، پس ابتدا تشخیص دهید که مشکل از کجا بوده است.

1- بررسی کنید پنالتی گوگل نشده باشید

اگر مشمول جریمه گوگل شده باشید، افت ناگهانی و یا بهتر است بگوییم سقوط آزاد کاملی را تجربه خواهید کرد. مشکل اینجاست که گوگل علت جریمه و پنالتی را نیز ذکر نمی‌کند.

با این حال برای کسب اطلاعات کامل در این زمینه می‌توانید از طریق Google Search Console مشاهده کنید که آیا اطلاعی مبنی بر جریمه شدن برایتان ارسال شده یا خیر.

معمولاً هم دلایلی که برای جریمه‌تان پیدا خواهید کرد یا به بحث‌های امنیتی سایت و یا استفاده از تکنیک های کلاه سیاه مربوط می‌شوند. در این صورت هم باید به دنبال رفع مشکل خود باشید.

2- کانال‌های ترافیکی خود را با هم مقایسه کنید

اینکه بدانید ترافیک شما از چه کانال یا کانال‌هایی افت داشته مسئله بسیار مهمی است. برای مثال بسیار پیش می‌آید که بعد از استفاده از گوگل ادورز با اتمام شارژ حساب روبه‌رو شوید. در چنین شرایطی افت ترافیک کاملاً طبیعی است و جای هیچ نگرانی نیز وجود ندارد.

باید بگوییم که امکان دارد ترافیک شما بیشتر به طور دایرکت ایجاد شده باشد که این هم زمانی رخ می‌دهد که کاربران به طور مستقیم از سایت شما بازدید کنند نه از طریق لینک. اگر ترافیک وب‌سایت شما از این طریق کم شده باید ببینید که مشکل از کجاست؟

آیا وجهه برندتان ضعیف شده است؟ آیا پیش از این تبلیغات تلویزیونی داشتید و حالا ندارید؟ شما باید تمامی این مسائل و احتمالات را بررسی کنید تا به یک نتیجه درست دست یابید.

3- توقف تبلیغات

احتمال دیگر این است که تبلیغات پولی شما جای جایگاه ارگانیکتان را گرفته باشند. درست است که در این صورت ترافیک ارگانیک شما کم شده، اما به طور کل ترافیک افزایش یافته است.

در برخی شرایط نیز ممکن است با خود بگویید که چرا با وجود پرداخت هزینه باید با چنین مشکلاتی روبه‌رو شوید؟

در این صورت شاید ترجیح دهید که از خیر آن بگذرید و به سراغ تبلیغات ارگانیک بروید. در این شرایط تنها راه برای فهمیدن اینکه این تبلیغات تا چه حد می‌توانند بر روی ترافیک سایت شما تاثیر بگذارند، متوقف کردن تبلیغات است.

4- آیا بک لینک‌هایتان از دست رفته؟

اگر ترافیک خود را دسته‌بندی کردید و فهمیدید که ترافیک Refferer یا همان ارجاعی شما کاهش یافته باید به دنبال فهمیدن این باشید که آیا بک لینک‌هایتان از دست رفته‌اند یا خیر؟ برای این کار هم می‌توانید از ابزارهای چک‌کننده مختلف مانند Moz Link Explorer استفاده کنید.

سوالی که در اینجا مطرح می‌شود آن است که چگونه می‌توان بک لینک‌های از دسته رفته را بازگرداند؟ در برخی از شرایط ممکن است پیش بیاید بعد از خرید رپورتاژی متوجه شوید که پس از مدتی پاک شده است.

در چنین شرایطی باید با آن رسانه ارتباط گرفته و علت این کار را جویا شوید.این موضوع در رابطه با بک لینک‌های دوره‌ای، متفاوت‌تر خواهد بود. در این مورد شما می‌توانید با تمدید و توافق با مسئولین مربوطه، دوباره آن لینک‌ها را به دست آورید.

البته این امکان نیز وجود دارد که محتواهایتان به صورت کاملاً طبیعی به دلیل خوب بودنشان بک لینک گرفته باشند و حالا هم آن‌ها را از دست داده باشند. در چنین مواردی شما می‌توانید مقاله خود را آپدیت کرده و دوباره منتشر نمایید. در این صورت می‌توانید خسارت ناشی از نبودن بک لینک‌ها را جبران کنید.

5- آیا بک لینک‌ها باکیفیت هستند؟

بررسی کیفیت بک لینک ها

طبیعی است که هر بک لینکی ایده‌آل و خوب نیست. مثلاً ممکن است که یکی از رقبای شما برایتان بک لینک‌های مخرب گرفته باشد.

یا به هر شکلی از سایت‌های اسپم به سایت شما لینک داده شود. در چنین شرایطی احتمال افت شما بسیار زیاد خواهد بود و تنها کاری هم که می‌توان انجام داد استفاده هوشمندانه از ابزار Disavow گوگل است.

اخطار: اگر به ابزار Disavow گوگل مسلط نیستید خودتان آن را استفاده نکنید و حتماً از یک متخصص سئو کمک بگیرید.

6- بررسی رقابت

باید بگوییم که گاهی حتی وقتی که هیچ مشکلی وجود نداشته باشد و شما هم یک روند خوبی را طی کنید نیز امکان افت ترافیک وجود خواهد داشت و دلیل آن هم صرفاً تعداد بالای رقبای شما و البته قوی‌تر شدن آن‌هاست.

ممکن است همین‌طور که خیلی آهسته و پیوسته پیش می‌روید تعدادی از رقبایتان خیلی بهتر و سنگین‌تر کار کنند. در چنین شرایطی نیز دو گزینه پیش رویتان قرار می‌گیرد:

  • 1- بر روی استراتژی‌هایی کار کنید که رقبا کار نکرده‌اند
  • 2- شروع به رقابت کنید

7- رتبه خود را بهبود دهید

پیش از هر چیز یادتان باشد که شما همیشه می‌توانید رتبه خود را بهبود دهید. ما در دسته‌بندی آموزش سئو نکات بسیار مختلف و کاربردی را برای بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجو گفته‌ایم که می‌توانید با رعایت آن‌ها رتبه‌های بهتری را نیز در نتایج جستجو داشته باشید.

8- قابلیت‌های SERP

علاوه بر اینکه شما می‌توانید رتبه خود را از طریق سئو بهبود بخشید، نکاتی نیز در سئو وجود دارد که در بخش SERP به وضوح قابل رؤیت هستند. به طور مثال:

  • نقشه گوگل
  • استراکچر دیتا

نقشه گوگل که واضح است، اما استراکچر دیتا چیست؟ به طور کلی باید گفت که تعدادی کد وجود دارند که باعث اضافه شدن المان‌های مختلفی به بخش SERP سایت شما می‌شوند، چیزهایی مثل امتیازهای ستاره‌ای یا سوالات متداول که در نتایج ظاهر می‌شوند. به این موارد استراکچر دیتا و یا داده‌های ساختاریافته می‌گویند.

نکته دیگر این است که شما می‌توانید از تصاویر به صورت بهینه استفاده کنید. برای این کار هم می‌توانید از طریق بخش Google Image ورودی‌های بسیار زیادی بگیرید.

هم‌چنین می‌توانید با آپلود تصاویر خود در پلتفرم‌هایی مثل Pinterest یا آپلود ویدئو در سایت‌های مثل آپارات یا یوتیوب نیز جایگاه‌های بسیار خوبی را در بخش SERP گوگل از آن خود کنید.

9- ترافیک بر روی صفحه یا دسته‌بندی خاصی کم شده است؟

ممکن است یک سایت فروشگاهی داشته باشید و در یکی از دسته‌بندی‌های آن عکس‌هایی با حجم بسیار بالا بگذارید.

در چنین شرایطی حجم صفحه‌های آن دسته‌بندی به مرور افزایش خواهد یافت و به دنبال آن نیز کاربران از سایت شما خواهند رفت و جایگاهتان را نیز از دست خواهید داد.

علاوه بر این مسائل دیگری نیز می‌تواند پیش رویتان قرار بگیرد. این‌گونه می‌توانید بفهمید که آیا مشکل در سایت شما است یا خیر.

10- بررسی تجربه کاربری

بررسی تجربه کاربری

امکان دارد که سایت شما به تازگی تغییر کرده باشد. در این حالت کاملاً طبیعی است که مقداری ریزش مخاطب داشته باشید. این موضوع مخصوصاً در زمان بازطراحی سایت رخ می‌دهد.

دلیل آن هم این است که مردم باید یاد بگیرند چگونه با سایت جدید شما کار کنند، چراکه پیش از این، شکل متفاوتی داشته و حالا تغییراتی یافته است.

با این حال اگر این اتفاق هم به طور طولانی‌مدتی ادامه پیدا کرد، نشان‌دهنده این است که تغییرات جدید وب‌سایتتان و تجربه کاربری آن مثبت نبوده است.

در زمان ایجاد تغییرات بر روی سایت باید از خود بپرسید که آیا این تغییرات باعث پیچیده‌تر به نظر رسیدن سایت می‌شوند یا خیر؟ آیا سرعت سایت به طرز چشمگیری کاهش پیدا خواهد کرد؟ طبیعی است که نمی‌توانید بدون برنامه شروع به ایجاد تغییرات کنید و سایت‌هایی را که مخاطبین زیادی دارند الگوی خود بدانید.

شاید افت سایت شما به دلیل دو یا سه تغییر کوچک باشد، اما بررسی آن‌ها مسلماً مدت زمان زیادی را از شما خواهد گرفت.

شما می‌توانید برای بررسی رفتار کاربر از ابزارهایی مانند Hotjar یا Smatlook نیز استفاده کنید.

این ابزارها به شما نشان می‌دهند که کاربران بر روی چه چیزی کلیک کرده‌اند و چه چیزهایی را نادیده گرفته‌اند و مشکل کار شما کجاست. باید گفت هر سایتی که می‌خواهد به طور حرفه‌ای کار بکند باید از یکی از این ابزارها استفاده نماید.

حتما بخوانید: افزودن مکان در گوگل مپ

نتیجه

هنگامی که ترافیک سایتتان کم شده است برگشت به سوی راه‌های اصلی برای ایجاد مخاطب بسیار مناسب خواهد بود. سعی کنید مطالبی ارزشمند و مفید به کاربر ارائه داده و بهترین تجربه کاربری ممکن را برای وی ایجاد نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست