موقعی که فروش شما کاهش می یابد باید به سرعت عمل کنید و جلوی آن را بگیرید. کاهش فروش میتواند دلایل مختلفی داشته باشد. یافتن دلیل یا دلایل کاهش، میتواند پیچیده و اصلی ترین قسمت آن باشد.

حال ما میخواهیم درباره ی 6 دلیل اصلی آن با شما صحبت کنیم.

1- ارتباطات ضعیف

اغلب دلیل فروش ضعیف به علت ارتباطات ضعیف در بین تیم ها است. در خرده فروشی داشتن ارتباطات قوی بین تیم های بازاریابی و بازرگانی بسیار مهم است. چرا؟ چون باعث به حداکثر رسیدن فروش می شود. ارتباط ضعیف بین این دو تیم میتواند باعث سوء استفاده از محصول و استراتژی های تبلیغاتی شود.

به عنوان مثال اگر تیم بازاریابی یک محصول را با مبلغ نا متناسبی تبلیغ کند و تیم بازرگانی آماده تهیه ی سفارش ها نباشد، باعث خواهد شد که هم سرمایه از دست برود، هم زمان و انرژی و در آخر هم نتیجه ای را در بر نداشته باشد.

برای تیم ها هماهنگی نقشی حیاتی دارد. همچنین باید بدانند چه میزان بودجه باید صرف چه کاری شود و بخش تولیدی چقدر توانایی دارد. عدم هماهنگی باعث از دست رفتن سرمایه و کاهش فروش می شود و در نتیجه آن شرکت جز ضرر چیزی نصیبش نمی شود.

تیم های مختلف باید گزارش های خود رادر اختیار هم قرار داده تا بتوان بهترین استراتژی ممکن را اتخاذ کرد تا به حداکثر فروش رسید.

2- بهینه سازی مجموعه

موقعی که یک مشتری وارد فروشگاه شما می شود و به دنبال چیزی است و در فروشگاه شما آن را پیدا نمیکند، خارج می شود تا از فروشگاهی دیگر خرید کند. این کار باعث می شود یک تجربه خرید بد و ضعیف برای وی ثبت شود و شما آن مشتری را از دست می دهید.

این در حالی است که یک فروشگاه خرده فروشی نمیتواند دارای یک موجودی بسیار وسیع باشد. پس چه باید کرد؟

باید مجموعه خود را بهینه سازی کنید. بهینه سازی مجموعه ی شما، شانس شما را برای دست خالی بیرون نرفتن مشتریان افزایش میدهد.

بهینه سازی مجموعه ی شما با بررسی و تجزیه و تحلیل موجودی فعلی و قبلی شما آغاز می شود. حال اگر این کار به صورت دستی انجام بشه که خب زمان چشمگیری را در بر خواهد داشت. اما میتواند یک پیش بینی برای انواع الگوی تقاضا ارائه دهد.

داشتن یک مجموعه بهینه میتواند باعث افزایش فروش شما شود. زیرا یک تجربه خوب خرید را برای مشتری به ارمغان بیاورد. و این امر می تواند باعث این شود که مشتری بارها و بارها به مجموعه ی شما مراجعه کند.

3- نداشتن ارزش افزوده

رقبای شما به جز ارائه محصول چه ارزش افزوده ای دارند؟ حمل و نقل رایگان؟ ارائه ی یک هدیه؟ خدمات پس از فروش رایگان؟

طبق آمار فوربس 88 خریداران آنلاین، بیشتر به ارائه ی محصول با حمل و نقل رایگان تمایل دارند تا بقیه ی موارد. اگر محصول شما را فرد دیگری هم ارائه می دهد و او حمل و نقل رایگان دارد و شما ندارید، به احتمال زیاد شما فروش خود را از دست خواهید داد.

برای آن که بتوانید بهترین نوع کار را تحویل مشتری خود بدهید حتما حواستان به رقیبانتان باشد!

نکته ی دیگر ایجاد انگیزه و راهکار برای بازگشت مجدد و خرید دوباره ی مشتری است. سعی کنید تمام توان خود را برای ایجاد مشتری وفادار انجام دهید. چه تخفیف، چه تبلیغات بنری، چه ایمیل، پیامک و غیره. راهکارهای مختلفی برای بازگشت دوباره مشتری و خرید مجدد وی وجود دارد که باید از آن ها بهره ببرید. اینگونه بعد از چندبار خرید دیگر مخاطب به مشتری وفادار شما تبدیل خواهد شد.

نکته ی دیگر، ایجاد انگیزه و راهکار برای بازگشت و خرید دوباره ی مشتری است. سعی کنید تمام توان خود را برای ایجاد مشتری وفادار انجام دهید. چه تخفیف، چه تبلیغات بنری، چه ایمیل، پیامک و غیره. راهکارهای مختلفی برای بازگشت دوباره مشتری و خرید دوباره وی وجود دارد که باید از آن ها بهره ببرید. اینگونه بعد از چندبار خرید دیگر مخاطب شما به مشتری وفادار شما تبدیل خواهد شد.

4- قیمت

تاثیر قیمت در فروش
تاثیر قیمت در فروش

قیمت تاثیر بسیار زیادی در فروش دارد، خیلی زیاد. یادتان باشد، قیمت بالا باعث می شود سود کوتاه مدت را به حداکثر برساند. در حالی که قیمت پایین میتواند باعث ایجاد سود بلند مدت شود. قیمت درست باعث میشود که مشتری های بیشتری را جذب کنید و این باعث میشود که به کسب و کار شما کمک شود تا سهام بیشتری از بازار را کسب کند.

قیمت همچنین باعث میشود که اعتبار برند شما مشخص شود.

تغییر قیمت در یک محصول حساس باعث میشود که فروش شما بیشتر یا کمتر شود. این مسئله خیلی نیاز به دقت بالایی دارد تا باعث نشود که شما ضرر کنید.

شما با آزمون و خطا و تجزیه و تحلیل میتوانید به مناسب ترین قیمت یک محصول دست پیدا کنید تا به حداکثر سود دست پیدا کنید.

5- تبلیغات شما در جای درستی نیستند و تطابق ندارند

تبلیغات فروش راهی موثر در افزایش فروش و ایجاد رضایت مشتری است. اما اگر در زمان درست، به مخاطب درست، محصول درست را نمایش ندهید باعث کاهش فروش می شود.

با توجه به عادات خریداران مختلف قدیمی، میتوانید بفهمید آنها به چه چیزهایی علاقه مندند در نتیجه شما میتوانید بهترین تبلیغات را برای مخاطبان خود نمایش دهید تا بیشترین فروش و سود را به دست آورید. همچنین بررسی و تجزیه و تحلیل گذشته ی رقبای شما، میتواند تاثیر بسیار مثبتی در کاهش خطای شما و هدر رفتن سرمایه شما را داشته باشد.

همچنین استفاده از تجزیه و تحلیل تبلیغاتی میتواند تاثیر بسیار مثبتی بر پیش بینی رفتار مشتری داشته باشد.

6- رقبای خودتون رو زیر نظر داشته باشید

رقبای خودتون رو زیر نظر داشته باشید
رقبای خودتون رو زیر نظر داشته باشید

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که نه تنها یک خرده فروش بلکه هر کسب و کاری میتواند انجام دهد، نادیده گرفتن رقبا و بررسی نکردن آنها است.

شما ممکن است که مدت زمان زیادی را صرف ایجاد کمپین های مختلف، بررسی و تجزیه و تحلیل های مختلف بکنید. ولی نتیجه نگیرید.

در صورتی که اگر به بررسی رقبا، کمپین ها و آنالیزها بپردازید قطعا میتوانید نتایج بهتری بگیرید.

نادیده گرفتن رقبا میتواند منجر به شکست سخت شما شود!

برای فهمیدن دلیل کاهش فروش میتوانید داده های رقابتی مانند روند قیمت گذاری و رفتار تخفیف را تحلیل کنید. اگریک خرده فروشی کم هزینه هستید و میخواهید اطمینان حاصل کنید که قیمت شما پایین تر است میتوانید با یک استراتژی مناسب قیمت خود را کنترل کنید و بهترین قیمت را در بهترین زمان ممکن ارائه دهید.

استفاده از تجزیه و تحلیل های تبلیغاتی به شما این امکان را میدهد که الگوی مناسب مخاطب خود را بدست آورید. این کار برای به حداکثر رساندن فروش شما بسیار کمک میکند.

نتیجه

با داشتن یک استراتژی مناسب نباید صبر کنید تا فروش شما کمتر و کمتر شود. شما باید با استفاده از هوش رقابتی قدم به قدم به جلو بروید و همیشه یک قدم از رقیبان خود جلوتر باشید.

دلایل اصلی کاهش فروش چیست؟
ما تو این مقاله به 6 دلیل اصلی و عمده کاهش فروش پرداختیم. با توجه به کسب و کارها و استراتژی های مختلف همیشه دلایل مختلفی برای کاهش فروش وجود دارد. اما دلایل عمده و اصلی آن را در این مقاله آوردیم که شما میتوانید آن ها را مطالعه کنید.
آیا تحلیل رقبا به ما کمک میکند؟
بله. کمک بسیار زیادی میکند. به طور واضح بگویم، یکی از مهم ترین دلایل و بایدهای کسب و کار، تحلیل رقبا است. شما اگر ندانید که رقبای شما در چه حالی قرار دارند و چه کار میکنند، نمیتوانید از تجربه ها، عوامل شکست و عوامل موفقیت آنها استفاده و به رشد خودتان کمک کنید.
چکار کنیم فروش خود را به حداکثر برسانیم؟
دلایل مختلفی وجود دارد. اگر همین 6 دلیل کاهش رو جلویش را بگیرید میتوانید افزایش فروش را مشاهده کنید. نمیتوانیم به طور قطع یک دلیل را به شما بگویید و شما با رعایت آن فروش خود را زیاد کنید. میتوانید زیاد کنید البته ولی یک دلیل کافی نیست قطعا!.
امتیاز بدهید.

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • یکی از علل کاهش فروش خرده فروشی عدم تمرکز روی نکات ریز ولی مهم بازاریابی است. همچنین اگر بودجه مناسبی رو اختصاص بدیم میتونیم خیلی در خرده فروشی افزایش فروش داشته باشیم. در کنار این ها تجربه ای که خود من داشتم این بود که برای سئو ارزش خاصی قائل بودم و تبلیغات کلیکی رو نادیده نگرفتم.

    پاسخ
  • وفادارسازی مشتری یکی از راه هایی هست که خیال شما را از بابت مشتری راحت میکنه. داشتن مشتری وفادار نعمته واقعا

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست