اصول دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی قواعدی است که شما برای موفقیت در کسب و کار اینترنتی خود باید رعایت کنید؛ زیرا در صورت رعایت نکردن این قواعد نه تنها به آن موفقیتی که می‌خواهید دست پیدا نمی‌کنید، بلکه سرمایه مالی و زمانیتان را هم از دست خواهید داد. در اینجا شاید این سؤال پیش بیاید که چه کسی اصول بازاریابی اینترنتی را تعیین می‌کند؟

باید بگوییم که اصول دیجیتال مارکتینگ یا همان قوانین و قواعد را نه شما که می‌خواهید یک کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنید تعیین خواهید کرد و نه من. این قواعد براساس رفتار و عملکرد کاربران در فضای دیجیتال تعیین خواهند شد. (اگر می‌خواهید بدانید این رفتارها چیست باید بگوییم نتیجه ثبت و بررسی از رفتار و کنش مشتریان است).

دنیای دیجیتال هر روز در حال پیشرفت است و قواعد و قانون‌های آن و همین‌طور تکنیک‌های Digital Marketing به روز می‌شود. هر بازاریاب دیجیتال برای پیشرفت بهتر و سریع‌تر نیاز دارد تا از تغییرات مداومی که در دنیای بازاریابی اینترنتی به وقوع می‌پیوندد، با خبر باشد.

یک بازاریاب موفق باید دنبال پیدا کردن راه‌هایی مناسب برای برقراری ارتباط مؤثر با مشتریان خود باشد، باید این را در نظر داشته باشد که هر مشتری در هر مرحله از فرایند بازاریابی جایگاه متفاوتی دارد؛ بنابراین برای رسیدگی به نیازهای هر مشتری باید تمام تلاش لازم و خلاقیت خود را به کار گیرد.

همان‌طور که گفته شد، دنیای دیجیتال و اصول بازاریابی دیجیتال مدام در حال به روز شدن و تغییر است. اصول دیجیتال مارکتینگ به شما نشان می‌دهد که تکنیک‌هایی که تا چند سال پیش بسیار مفید بوده‌اند، ممکن است دیگر قابل استفاده نباشند و نتیجه‌ای که می‌خواهید را به شما نشان ندهد. برای موفقیت بیشتر در این راه باید مهارت‌های دیجیتال مارکتر را باید بدست آوریم و به خوبی از آنها استفاده کنیم. تا پایان این مقاله از سایت همکاری در فروش دایان افیلیت ما را همراهی کنید.

اهمیت دیجیتال مارکتینگ در کسب و کار

اگر خیلی خلاصه بخواهیم به این مسئله بپردازیم باید گفت: راه اندازی کسب و کار اینترنتی بدون دیجیتال مارکتینگ هیچ معنایی ندارد.

شاید برای شما این سؤال پیش آید که با وجود کسب و کاری که دارم، چرا باید وارد دنیای دیجیتال شوم؟ در اینجا با یک مثال از اهمیت دیجیتال مارکتینگ برای شما خواهیم گفت.

 فرض کنید شما کسب و کار خود را به صورت حضوری با اجاره یا خرید یک مغازه راه اندازی کرده‌اید، چگونه می‌خواهید اعلام کنید این مکان چه محصولات و اجناسی دارد؟ یا چند نفر اطلاع دارند که شما این مکان را راه‌اندازی کرده‌اید؟ یا اینکه در نهایت چند مشتری برای خود جذب کرده‌اید؟ جواب این سوالات را پیش خود مرور کنید.

به این سوالات که فکر می‌کنید در ذهن خود به دنبال راه حل می‌گردید، تصمیم می‌گیرید که برای جذب بیشتر مشتری و اطلاع‌رسانی و معرفی مغازه خود با چند دوست و آشنا تماس گرفته و یک افتتاحیه تدارک ببیند.

این راه خوب است، اما در نهایت چند مشتری می‌توانید جذب کنید؟ یا چقدر می‌توانید خود را معرفی کنید؟ این مقدار قطعاً محدود است، در صورتی که به وسیله بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و پیاده‌سازی اصول دیجیتال مارکتینگ می‌توانید خیلی بیشتر از این تعداد مشتری جذب کنید.

تصور کنید در یک شبکه اجتماعی جهانی مثل اینستاگرام که یک میلیارد کاربر فعال دارد کسب و کار خود را معرفی کنید و از اجناس و محصولات خود پست بگذارید یا حتی دعوت به افتتاحیه خود را در پیج خود اعلام کنید. قطعاً تعداد بیشتری شما را شناخته و مشتری بیشتری جذب خواهید کرد.

با ورود به فضای آنلاین، تنها با تدوین یک بیزینس پلن هدفمند و رعایت اصول، می‌توانید در کسب و کار خود موفقیت بسیاری را هر چه سریعتر بدست آورید.

حتما بخوانید: متاورس چیست؟

شروع کسب درآمد از اینترنت

برای کسب درآمد مخصوصا در فضای اینترنت باید صبور باشید. البته صبر خوب است، اما صبر زیاد باعث فرصت سوزی است؛ مخصوصاً در اینترنت که هم مخاطب زیاد صبر ندارد و هم شما به عنوان یک صاحب سرمایه و کالا چندان نباید صبر داشته باشید.

فرض کنید دفتر کار خود را عوض کرده‌اید و با تمام مشتری‌ها تماس گرفته و اطلاع دادید؛ اما به هر دلیل با بعضی از آنها نتوانستید ارتباط برقرار کنید و آن‌ها حتماً برای ادامه کار با شما، باید اطلاعاتی مثل آدرس و شماره تلفن داشته باشند. پس برای ارتباط راحت با مشتری‌های خود لازم است که در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در زمینه کاری خود فعالیت داشته باشید.

برای از دست ندادن مشتری‌های قدیمی یا حتی بدست آوردن مشتری‌های جدید من به شما این پیشنهاد را می‌دهم که وارد دنیای دیجیتال شوید و در شبکه‌های اجتماعی و اینترنت پیجی داشته باشید که معرف شما و کارتان باشد.

این صفحه در اینترنت ویترین کسب و کار شما برای تمام مخاطبان هدفتان است. برای موفقیت در این محیط بهتر است یک استراتژی بازاریابی دیجیتال متناسب با پلتفرم تدوین کرده و تمام اصول را در آن در نظر بگیرید.

برای شروع از کجا باید شروع کنیم؟ این را در نظر داشته باشید که هر مغازه ای ویترینی دارد و همان‌طور که گفته شد سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی ویترین کسب و کار شما در فضای آنلاین می‌شوند. پس ابتدا سعی کنید ویترین خوبی بسازید.

برای ساخت یک ویترین خوب که نظر مشتری را جلب کند ابتدا صفحه‌ای در شبکه اجتماعی یا سایتی برای خود بسازید این صفحه خالی است و کسی به مغازه خالی نگاه نمی‌کند. پس در آن حداقل شش محتوا مفید مرتبط با کسب و کار خود بگذارید حتی عکس و ویدئو محصولات و اجناس خود را به اشتراک بگذارید.

یادتان باشد اسم مناسبی برای صفحه خود انتخاب کنید که به راحتی با جستجو کاربر در دسترس قرار گیرد.

و در ادامه این را به یاد داشته باشید که این صفحه در دسترس بیشتر از یک میلیون نفر می‌تواند قرار گیرد که بیشتر آنها شما را از نزدیک نمی‌شناسند و تا به حال با شما صحبت نکرده‌اند پس این صفحه می‌تواند معرف شما به آن‌ها باشد.

بهتر است از محیط کار خود و سفارشات تحویل داده شده و نظرات مشتریان خود عکس و فیلم در صفحه بگذارید تا اعتماد افراد تازه وارد به صفحه را برای خرید و سفارش جلب کنید.

حتما بخوانید: ریتنشن مارکتینگ

اصول دیجیتال مارکتینگ چیست؟

اصول digital marketing چیست؟

قبل از اصول، نیاز هستش که حتما بدانید اصلا دیجیتال مارکتینگ چیست؟ ابتدا باید به دنبال یادگیری مفاهیم ابتدایی باشید و سپس به دنبال اصول و در ادامه هم حرفه‌ای شدن در هر بخش رو باید پیگیری کنید.

همان‌طور که گفتیم اصول دیجیتال مارکتنیگ قواعد و قوانینی است که بر اساس رفتار و کنش‌های کاربر تعیین می‌شود. در زیر به سه مورد از اصول بازاریابی دیجیتال که بر اساس تجربه ثابت شده‌است اشاره کرده‌ایم:

  • دیجیتال مارکتینگ را شروع کنید و ویترین خود را گسترش دهید
  • پازل دیجیتال مارکتینگ خود را تکمیل کنید
  • ارزیابی کنید، ارزیابی کنید و باز هم ارزیابی کنید.

 ۱. دیجیتال مارکتینگ را شروع کنید و ویترین خود را گسترش دهید

تا اینجا دلایل مهمی را برای شروع دیجیتال مارکتینگ عنوان شد که خلاصه آنها این است: ارتباط با مشتری، جذب آن و تبلیغات مؤثر.

داشتن یک صفحه در اینترنت مانند این است که مغازه‌ای داشته باشید که ویترین آن در همه جای دنیا در ۲۴ ساعت روز و ۳۶۵ روز سال، روشن و درخشان، همیشه آماده فعالیت و در دسترس مشتریان قدیمی، جدید و بالقوه شما باشد.

۲. پازل دیجیتال مارکتینگ خود را تکمیل کنید

اگر این کار را شروع کرده‌اید، وارد این دنیا شده و برای این منظور سرمایه‌ای را هم اختصاص داده‌اید و چه بهتر که برای کسب و کار دیجیتال خود یک نفر را استخدام کنید و شرح وظایف مدیر دیجیتال مارکتینگ را بر اساس اصول آن، به فرد گفته و رعایت کنید.

دیجیتال مارکتینگ یک پازل است با تکه‌های نه چندان زیاد که هر چند سال یک بار تکه‌ای جدید به آن اضافه یا حذف می‌شود. مدیر این بخش باید هر روز اطلاعات خود را به روز کند و طبق اصول و قواعد جدید و روز کسب و کار را مدیریت کند.

ارکان و اصول این حوزه، به هم پیوسته‌است و هر بخش وابسته و مکمل دیگری است و با نبود هر قطعه از پازل این پازل ناقص می‌شود.

به این موضوع فکر نکنید که امروز کدام یک از کانال‌ها و شبکه‌های اجتماعی طرفدار بیشتری دارد. با گسترش همه‌جانبه دنیای دیجیتال مارکتینگ خود در همه جا حضور دارید و می‌توانید از همه جا برای خود کاربر جذب کنید. این مهم‌ترین اصل از اصول دیجیتال مارکتینگ است.

به عنوان مثال تنها به فعالیت در اینستاگرام اکتفا نکنید. برای کسب و کار خود سایت راه اندازی کرده و از گوگل استفاده کنید. وقتی تنها در یکی از این محیط‌ها فعالیت داشته باشید، ممکن است صد هزار نفر دیگر را که در شبکه‌های اینترنتی دیگر به دنبال کسب و کار شما هستند از دست بدهید.

با فعالیت در تمامی شبکه‌های اجتماعی، گوگل و غیره با رعایت قواعد می‌توانید مشتری‌های بسیاری را جذب کرده و سریع‌تر از آنچه فکرش را کنید به هدف خود برسید. کافیست استراتژی دیجیتال مارکتینگ خوبی برای هر یک از پلتفرمهای توسعه کسب و کار تدوین کنید.

۳. ارزیابی کنید

احتمالاً بگویید برای این همه کانال و سایت و انواع و اقسام راه‌های ارتباطی، تعداد زیادی کارمند و مشاور و کارشناس نیاز دارم. از طرفی از کجا بدانم که این کارهایی که برای من انجام می‌شود، اساساً خوب است. نیازی به نگرانی در این مورد نیست، متخصصانی هستند که این کار را با دقت بسیار زیادی انجام می‌دهند.

کافیست شما اهداف خود را به صورت طبقه‌بندی شده در نظر داشته باشید و در اختیار متخصصان قرار دهید تا آنها با دانش و اطلاعات خود، کار شما به بهترین نحو انجام دهند.

در کار دیجیتال مارکتینگ صبور باشید اما نه به این معنی که پیگیری نکنید.

صبور به این معنا که ظرف یک ماه از کارمند خود توقع یک میلیون مشتری را نداشته باشید.

شما باید هر ماه میزان بازدید و بازده کاری خود در سایت را بررسی کنید، پیشرفت آن را با ماه‌های قبل مقایسه کنید و اگر احساس کردید از یک جایی به بعد پیشرفتی نیست فعالیت خود را بیشتر کنید و یا ابتکاری دیگر انجام دهید تا نظر مشتریان را جلب کنید.

دیجیتال مارکتینگ حتی با رعایت اصول نیز کاری زمانبر است و باید کمی برای دیدن نتیجه دلخواه خود صبور باشیم.

تأثیر اپلیکیشن‌های موبایل بر تجارت شما

امروزه بیش از ۹۰ درصد افراد از نوجوان تا بزرگسال دارای موبایل هوشمند هستند و می‌توان گفت بیشتر وقت خود در روز را با سرگرم موبایل شدن سپری می‌کنند. پس با توجه به این حجم از توجه به موبایل و برنامه‌های نرم‌افزاری، اگر برای کسب و کار خود یک اپلیکیشن موبایل طراحی کنید می‌تواند تأثیر زیادی در پیشرفت کاریتان ببینید.

استفاده از تکنولوژی‌های موبایل از بزرگترین و جدیدترین خلاقیت‌ها در اصول دیجیتال مارکتینگ در سراسر جهان می‌باشد و جزء کارآمدترین و بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ هستند.

استفاده از سایت‌های موبایل محور ضروری است ولی برای کسب درآمد بیشتر بهتر است اپلیکیشن خاص کسب و کار خود را داشته باشید. اگر کسب و کار شما دارای یک برند یا لوگو خاص خود است با طراحی یک اپلیکیشن با توجه به لوگو کاریتان می‌توانید به سرعت معرفی شوید و بازدید خود را بالا ببرید.

راحتی استفاده از اپلیکیشن‌های موبایل باعث می‌شود تا افراد به راحتی و مشتاقانه از شما خرید کنند و اگر در اپلیکیشن خود گزینه ای به عنوان سفارش محصول داشته باشید خواهد دید که در مدت کوتاهی چقدر فروش شما افزایش پیدا کرده‌است.

نتیجه‌گیری

در نتیجه گفته‌ها می‌توان گفت برای پیشرفت در کسب و کار خود بهتر است علاوه بر فعالیت‌های حضوری، باید در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی با رعایت قواعد دنیای دیجیتال فعالیت داشته باشیم.

با آموزش دیجیتال مارکتینگ و پیاده‌سازی آن علاوه بر معرفی و دیده شدن بین افراد بیشتر، می‌توانید مشتری بیشتری جذب کنید و صفحه‌ای داشته باشید تا در صورت تغییر مکان و محل کسب و کار خود مشتری‌های قدیمی به راحتی بتوانند به شما دسترسی داشته باشند. این امر باعث می‌شود که شما نه تنها مشتری‌های خود را از دست ندهید بلکه با رضایت کنار خود نگه داشته و مشتریهای بیشتری جذب کنید.

اگر بخواهیم نتیجه بیشتر و بهتری ببینیم باید فعالیت خود را بیشتر کنیم و فقط به شبکه‌های اجتماعی و سایت اکتفا نکنیم. شما با استخدام یک مدیر بازاریابی دیجیتال می‌توانید به راحتی در چندین شبکه اجتماعی و محیط اینترنتی برای کسب و کار خود فعالیت کنید و بیشتر پاسخگوی مشتریان خود باشید و به این شکل هم می‌توانید رضایت مشتریان خود را جلب کنید و هم کسب درآمد بیشتری را تجربه کنید.

و در آخر اگر به دنبال پیشرفت سریع در کسب و کار خود و همین‌طور افزایش درآمدتان هستنید توصیه ما به شما این است که از اصول دیجیتال مارکتینگ روز دنیا جا نمانید و در کنار کسب و کار خود بازاریابی دیجیتال را هم به کار بگیرید.

امتیاز بدهید.

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • اون قسمتی که درمورد شروع کسب درآمد از اینترنت گفته بودین بیشترین قسمتی بود که به دردم خورد

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست