افرادی که دارای کسب‌وکار سنتی مانند فروشگاه، شرکت یا مغازه هستند؛ پیش از شروع کار جهت دریافت مجوزهای آن مراحلی را گذرانده‌اند. این مراحل پیچیده بوده و دوندگی‌های زیادی دارد. در اینجا سؤالی پیش می‌آید و آن این است که برای یک فروشگاه آنلاین به چه مجوزهای برای شروع کسب و کار اینترنتی مانند کسب‌وکار سنتی نیاز به دوندگی دارد؟ مجوزهای لازم برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی چیست؟

 گرچه به نظر می‌رسد مدیریت فروشگاه آنلاین و راه اندازی کسب‌وکار اینترنتی بسیار راحت‌تر از اداره کردن یک فروشگاه سنتی و غیر آنلاین است؛ اما این موضوع به این معنی نیست که برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی به هیچ مجوزی احتیاج نیست؛ بلکه فروشگاه اینترنتی هم برای جلب اعتماد مردم و فعالیت قانون‌مند، به چند مجوز نیاز دارد. البته دریافت این مجوزها، بسیار آسان‌تر از مجوزهای کسب‌وکار سنتی بوده و زمان زیادی را از شما نگرفته و عمدتاً به‌صورت آنلاین امکان‌پذیر است.

در اینجا سؤالی پیش می‌آید و آن این است که آیا گرفتن مجوزها برای کسب‌وکار آنلاین ضروری است؟

یکی از مهم‌ترین نکات فروش اینترنتی این است که باید اعتماد مشتری را جلب کنید که این کار بدون دریافت مجوزهای لازم برای کسب‌وکار اینترنتی صورت نخواهد گرفت. البته توجه داشته باشید که تنها عامل موفقیت شما در فروشگاه آنلاین و جلب اعتماد مشتریان دریافت مجوز نیست و نکات مهم دیگری در راه اندازی فروشگاه اینترنتی نیز هستند که باید حتماً به آن‌ها توجه نمایید. در اغلب موارد، دلایل دیگری در عدم اعتماد مشتریان به کسب‌وکار اینترنتی نقش دارند که برای نمونه می‌توان به خدمات نامطلوب فروشگاه اینترنتی، عدم پشتیبانی صحیح، دیر رسیدن محصول به درب منزل و عدم نظارت به فعالیت فروشگاه اشاره کرد.

برای شروع کسب‌وکار خوب و موفقیت فروشگاه اینترنتی، باید به دنبال راه‌حلی باشید که نارضایتی مشتریان خود را تا حد زیادی کاهش دهید. برای این کار بهتر است از ایده‌های کسب‌وکار اینترنتی اجرا نشده در ایران استفاده کنید و در فروش خلاق باشید. برای این کار نیاز است که قبل از هر چیز به دنبال کسب مجوزهای لازم برای فروش اینترنتی بروید و گام اول برای جلب اعتماد مشتریان را بردارید. اگر میخواهید بدانید مجوزهای لازم برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی چه هستند، این مطلب را از دست ندهید.

بخوانید:
پرفروش ترین مواد غذایی در ایران
پرفروش ترین محصولات سوپرمارکت

مجوزهای لازم برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی

تا این قسمت از مقاله به‌ضرورت کسب برخی از مجوزها برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی پی بردیم. در این قسمت می‌خواهیم به بررسی و معرفی این مجوزها پرداخته تا شما عزیزان بیشتر با آن‌ها آشنا شوید.

توجه داشته باشید که دریافت برخی از مجوزها برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ضروری نیست اما با داشتن آن‌ها می‌توانید اعتبار بیشتری کسب کنید و درنهایت اعتماد مشتریان خود را به بهترین شکل ممکن جلب کنید.

نکته حائز اهمیت دیگر در این مورد این است که باید ببینیم که ابتدا ایده کسب و کار ما چیست و برای ارائه چه محصول و یا خدماتی می‌خواهیم فروشگاه اینترنتی راه‌اندازی کنیم؟ سپس مجوزها را طبق محصول موردنظر دریافت کنید. در ادامه این قسمت از مقاله قصد داریم مجوزهای لازم برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی را معرفی کرده و به بررسی کامل هر یک به پردازیم.

نماد اعتماد الکترونیک

نماد اعتماد الکترونیک جزو اصلی‌ترین مجوزهای لازم برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی محسوب می‌شود. بیشتر مشتریان پیش‌ازاین‌که بخواهند محصولی را در وب‌سایت موردنظر سفارش بدهند، به دنبال این علامت در قسمت پایین وب‌سایت (فوتر) می‌گردند.

توجه داشته باشید که اگر مشتری شما این نماد مهم را در پایین وب‌سایت شما مشاهده نکند، به‌احتمال‌زیاد از خرید منصرف می‌شود.

نام دیگر نماد اعتماد الکترونیکی، ای نماد است که مرکز توسعه تجارت الکترونیک آن را جهت راه اندازی کسب‌وکار اینترنتی به افراد ارائه می‌دهد.

این مرکز تحت نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت به آن‌هایی که تصمیم به تأسیس فروشگاه آنلاین دارند داده می‌شود. طریقه دریافت این نماد این است که پس از راه اندازی سایت خود از طریق سایت ای نماد جهت دریافت آن درخواست دهید. البته توجه داشته باشید که این نماد خود چند نوع است و می‌توان آن را به سه دسته مختلف تقسیم‌بندی کرد که در ادامه این قسمت از مقاله به هر یک از آن‌ها می‌پردازیم تا شما عزیزان با آن‌ها بیشتر آشنا شوید.

۱. نماد موقت: یکی از انواع نماد الکترونیک، نماد موقت است که مخصوص کسانی است که می‌خواهند با سرعت بیشتری فروشگاه اینترنتی خود را راه اندازی نمایند و با صرف زمان کم‌تری این مجوز را دریافت کنند. البته توجه داشته باشید که جهت دریافت نمادهای دیگر به کسب نماد موقت نیاز است. همچنین توجه داشته باشید که برای دریافت این نماد کم‌ترین معیارها موردبررسی قرارگرفته و نیاز به تمدید دارد.

 ۲. نماد دائم تک ستاره: یکی دیگر از انواع نماد الکترونیک نماد دائم است که برای اخذ آن لازم است نماد موقت نیز داشته باشید. اخذ این نماد، کمی از نماد موقت مشکل‌تر بوده و به‌پیش نیازهای بیشتری نیاز دارد.

 ۳. نماد دائم دو ستاره: یکی دیگر از انواع نمادهای الکترونیک نماد دائم دو ستاره است. گاهی اوقات، برخی از افراد تمام اطلاعات خود را جهت خرید محصول در سایت وارد می‌نمایند. این اطلاعات شامل شماره موبایل، سن، محل زندگی کاربر، شماره کارت و …است. این نماد به کاربران اطمینان می‌دهد که اطلاعات آن‌ها محفوظ بوده و در اختیار شخص ثالث قرار نمی‌گیرد. برای کسب این نماد مهم و دائم یعنی نماد دائم دو ستاره باید حتماً گواهی ssl را پیش از آن تهیه‌کرده باشید.

درگاه پرداخت آنلاین

یکی از مجوزهای لازم برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی موردنظر، درگاه پرداخت آنلاین است. برخی از افراد کلاه‌بردار با استفاده از برخی روش‌ها در سایت‌های فروشگاهی و به‌وسیله درگاه‌های بانکی به برخی از اطلاعات کاربران سایت دسترسی پیدا خواهند کرد.

این اطلاعات می‌تواند رمز عبور، کلمه کاربری و شماره ۱۶ رقمی کارت باشد. البته توجه داشته باشید که امروزه به علت افزایش آگاهی مردم و باوجوداین مجوزهای رسمی درزمینهٔ فروشگاه اینترنتی احتمال کلاه‌برداری آنلاین از طریق وب‌سایت‌های فروشگاهی مختلف کم شده است.

علاوه بر درگاه پرداخت آنلاین پیشرفت‌های بسیاری درزمینهٔ فناوری مالی در کشور ما ایجادشده است که درگاه پرداخت بانکی مناسبی را به‌دوراز دسترس کلاه‌برداران برای فروشگاه‌های آنلاین ایجاد کرده است. باوجوداین امکانات می‌توان با خیال راحت و با اعتماد بیشتر خرید اینترنتی انجام داد. در این قسمت می‌خواهیم شما را با دودسته درگاه پرداخت آنلاین آشنا کنیم که جهت خرید اینترنتی از فروشگاه آنلاین باید آن‌ها را بشناسید.

 1. درگاه پرداخت مستقیم: پیش‌ازاین‌که درگاه پرداخت مستقیم را باز کنید؛ باید حتماً ای نماد را اخذ کرده باشید. پس‌ازآن باید به بانک رفته و قراردادی را جهت راه اندازی درگاه پرداخت مستقیم با بانک امضا کنید و در این رابطه باید همه اطلاعات حقیقی و حقوقی لازم را در اختیار آن بانک قرار داده تا کار شما به بهترین شکل انجام شود. توجه داشته باشید که درگاه پرداخت مستقیم برای آن دسته از فروشگاه‌هایی مناسب است که تراکنش آن‌ها نسبت به فروشگاه‌های دیگر به‌مراتب بیشتر است. نکته حائز اهمیت دربارهٔ این درگاه این است که زمان گرفتن آن کمی زمان‌بر است.
 2. درگاه پرداخت واسط: توجه داشته باشید که طرف قراردادتان شرکتی است که واسطی بین بانک و شما است. در این نوع درگاه، شرکت واسط را تحت عنوان کارمزد از شما گرفته و پول مشتری در ابتدا به‌حساب واسطه واریز می‌شود. پس‌ازآن، این پول به‌حساب شما منتقل می‌گردد. در حقیقت اگر کسب‌وکار کوچکی دارید و تعداد تراکنش شما کم است درگاه پرداخت واسط می‌تواند برایتان مناسب باشد.

مجوزهای رسانه‌های دیجیتال

اگر بخواهید درزمینهٔ رسانه‌های دیجیتال فعال باشید، باید ابتدا مجوز آن را کسب کنید که از مهم ترین مجوزهای لازم برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی است. رسانه‌های دیجیتال و مرکز فناوری اطلاعات جهت کنترل فعالیت‌های مربوط به این حوزه لزوم اخذ این مجوزها را به‌صورت زیر بیان کرده است:

 • سامان بخشیدن و نظم دادن به فعالیت‌های فرهنگی دیجیتال در سراسر کشور
 • تولید هرچه بیشتر محصولات فرهنگی دیجیتالی متناسب باارزش‌های نظام
 • افزایش سطح مهارت و آگاهی مردم و به چالش کشیدن استفاده درست از رسانه‌ها

مراحل دریافت این مجوز که از جمله مجوزهای لازم برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی مهم است، عبارت است از:

 1. نخستین قدم برای کسب این مجوز این است که اشخاص حقیقی به سایت saramad.ir مراجعه کرده و ثبت‌نام اولیه را انجام دهند.
 2. بعد از اتمام ثبت‌نام اولیه در سایت مرکز فناوری اطلاعات، کلمه عبوری به شما داده می‌شود که با استفاده از آن برای درخواست مجوز درزمینهٔ رسانه‌های دیجیتال می‌توانید اقدام نمایید.
 3. پس‌ازآن که درخواست خود را ارسال کردید گروه حراست آن را موردبررسی قرار می‌دهد و نتیجه را برای شما ارسال می‌کند.
 4. اگر گروه حراست با درخواست مجوز شما موافقت کند، نوبت آزمون آنلاین درزمینهٔ قوانین می‌رسد. پس‌ازآن باید در مصاحبه آنلاین شرکت کنید. توجه داشته باشید که آزمون آنلاین موردنظر ۱۲ سؤال دارد که در مدت‌زمان ۱۵ دقیقه باید به آن‌ها جواب دهید. زمان مصاحبه نیز ۱۰ دقیقه است.
 5. در آخر علاوه بر این‌که نمره قبولی را در آزمون آنلاین گرفتید، باید از مراجع ذی‌صلاح استعلام بگیرید و علاوه بر این کمیته تخصصی باید اظهارنظر کرده و این اظهارنظر باید موردبررسی قرار بگیرد. پس از این‌که این مراحل به‌درستی صورت گرفت و تأیید آخر نیز ثبت شد به شما مجوز ۵ سال داده می‌شود.

همه کسب‌وکارهای اینترنتی و شرکت‌ها باید پس از ثبت شرکت و قبل از این‌که شروع به کار درزمینهٔ‌های مختلف مانند مشاوره، آموزش نرم‌افزارها و آموزش دیجیتال مارکتینگ، تولید و توسعه کنند؛ باید به‌نظام صنفی استان موردنظر خود مراجعه کرده و مجوز مورد نیاز را درزمینهٔ فعالیت‌های رایانه‌ای کسب کنند.

به‌طورکلی می‌توان گفت که شرکت‌هایی که مدیرعامل آن‌ها با حداقل مقطع لیسانس است و همچنین کسب‌وکاری درزمینهٔ فعالیت‌های رایانه‌ای و آغاز همکاری در فروش به صورت آنلاین دارند برای دریافت مجوز نظام صنفی رایانه‌ای باید اقدام نمایند.

مجوز ساماندهی

یکی دیگر از مجوزهای لازم برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی، مجوز ساماندهی است که تحت نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. در حقیقت مجوز ساماندهی نشان می‌دهد که محتوای وب‌سایت موردنظر شما تأییدشده بوده و مشکلی ندارد.

در اینجا سؤالی پیش می‌آید و آن این است که مجوز ساماندهی برای فروشگاه آنلاین ضروری است یا نه؟ توجه داشته باشید که برای راه اندازی فروشگاه‌های اینترنتی خود می‌توانید این مجوز را اخذ نکنید اما پیش‌ازاین کار به مزیت این نماد دقت کنید.

اگر سایت شما فیلتر شود ستاد ساماندهی پیش از فیلترینگ شما را با ارسال یک پیام آگاه می‌کند. داشتن این مجوز برای آن دسته از فروشگاه‌های آنلاین مناسب است که بیشتر محتوای تصویری و صوتی دارند.

علت این امر این است که این دسته از فروشگاه‌های آنلاین بیشتر از سایر محتوا احتمال فیلترینگ شدن دارند.

در این قسمت از مقاله بهتر است با انواع نمادهای مربوط به ساماندهی آشنا شوید. نمادهای ساماندهی نیز مثل ای نماد دودسته دائم و موقت دارد که در ادامه این قسمت از مقاله به بررسی هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

 1. نماد موقت: نماد موقت برای اشخاصی مناسب است که در حال تکمیل مدارک جهت اخذ نماد دائم ساماندهی برای فعالیت هستند که این مدت‌زمان برای تکمیل مدارک اصلی سه ماه است.
 2. نماد دائم: نوع دیگری از نماد ساماندهی نماد دائم است که مثل ای نماد ستاره ندارد و در زمان تکمیل مدارک لازم به شما داده می‌شود. مدت اعتبار این نماد شش ماه بوده که می‌توان پس از اتمام این مدت آن را تمدید کرد.

مجوزهای لازم برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی از نوع اختصاصی

دسته دیگری از مجوزها مجوزهای اختصاصی برای کسب‌وکارهای اینترنتی هستند که کاملاً به نوع محصول یا خدماتی که دارید بستگی دارند. به‌طور مثال جهت فروش محصولات هنری و فرهنگی به مجوز وزارت ارشاد نیاز است.

همچنین اگر خدمات یا محصول موردنظرتان در حوزه سلامت و درمان است در این صورت به مجوز وزارت بهداشت نیاز بوده است و حتماً باید آن را کسب کنید. به‌طورکلی این دسته از مجوزها که اختصاصی هستند به نوع کسب‌وکار شما بستگی دارد که باید طبق آن این مجوز اختصاصی را کسب نمایید.

نتیجه‌گیری مجوزهای لازم برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی

در این مطلب به معرفی مجوزهای لازم برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی پرداختیم. همان‌طور که گفته شد، اخذ برخی از این مجوزها الزامی و برخی دیگر برای بهبود عملکرد سایت و افزایش اعتماد کاربران به سایت، دلخواه است. لیست مدارک لازم جهت راه اندازی کسب‌وکار اینترنتی، به محصول و خدماتی که برای ارائه انتخاب کرده‌اید، بستگی دارد. فراموش نکنید که داشتن ای نماد، به سایت شما اعتبار بخشیده و خیال کاربران را بابت خریدی امن، راحت می‌کند. پس نسبت به اخذ مجوز کسب‌وکار اینترنتی بی‌تفاوت نبوده و هرچه سریع‌تر نسبت به اخذ یا تمدید آن اقدام کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست