بازاریابی برونگرا یا outbound marketing چیست؟ بازاریابی برونگرا به بخش سنتی تبلیغات گفته می شود که تکنیک های خاص مثل تلفن زدن، بیلبوردهای تبلیغاتی، سمینارهای بازاریابی و… را در بر می گیرد. باید بگوییم مانند ترفند های بازاریابی درونگرا طرفدار ندارد ولی همچنان برای پیشبرد اهداف کسب و کار از آن استفاده می شود.

برای آشنایی بیشتر با انواع نمونه بازاریابی برونگرا و تعریف آن با این مقاله از سایت افیلیت مارکتینگ دایان افیلیت همراه ما باشید.

PDF را می توانید از اینجا دانلود کنید.

بازاریابی برونگرا یا بازاریابی outbound چیست؟

بازاریابی برونگرا بر پایه پیگیری برای جذب مشتری استوار است؛ این شیوه بازاریابی با استراتژی های مختلف مثل ارسال ایمیل، تماس های تلفنی برون سپاری، بیلبورد و سمینارهای تبلیغاتی یا نمایشگاه های تجاری را شامل می شود. هزینه لازم برای تبلیغات outbound marketing گران است و در مقایسه با بازاریابی درونگرا بازدهی کمتری دارد.

با این اوصاف قدرت تأثیر این شکل کسب درآمد را نمی توان نادیده گرفت؛ در ادامه با مزایا بازاریابی برونگرا آشنا خواهید شد.

بخوانید: بازاریابی برند

مزایا بازاریابی Outbound

مزایا بازاریابی برونگرا

مزایا بازاریابی برونگرا بسیار اند و میخواهیم در این قسمت به طور کامل به آن ها بپردازیم. پس ادامه این مطلب را از دست ندهید. مزایا این نوع بازاریابی عبارت اند از:

تحقیقات جامع و کامل

بهترین مزیت بازاریابی برونگرا یا outbound تحقیقات جامع و کامل آن است. این شکل بازاریابی به صورت تخصصی مخاطبان هدف را پیدا می کند و با تاکتیک های تبلیغاتی می تواند تعداد زیادی مشتری فراهم آورد.

بهره بردن از ارسال ایمیل و تماس تلفنی

از ارسال ایمیل و تماس تلفنی به بهترین شکل بهره می برد و می تواند 200 سرنخ در هفته ایجاد کند. در outbound marketing می توانید عمده ایمیل و تماس های تبلیغاتی را به قرار ملاقات حضوری تبدیل کنید و مشتریان را به سمت فروشگاه بکشانید.

برای افراد مبتدی که تازه می خواهند در مسیر فروش و بازاریابی قدم بگذارنند آسان و مناسب است.

سرعت بالا تبلیغات و جذب مشتری

سرعت تبلیغات و جذب مشتری دربازاریابی برونگرا یا اوت باند مارکتینگ بالاست؛ زیرا تکنیک های آن به نوعی با بازاریابی مستقیم شباهت دارند و عمدتاً از طریق برقراری ارتباط حضوری و کلامی مشتری را به خریدار تبدیل می کند.

پیدا کردن راحت متخصصان

در زمینه بازاریابی برونگرا بهتر می توانید متخصصان این حوزه را پیدا کنید؛ همین عامل در صرفه جویی ماهانه هزینه ها نقش اساسی دارد. این متخصصان قبل از دست زدن به هر گونه تبلیغ ابتدا پرسونا یا شخصیت مشتری ایده آل خود را ترسیم می کنند؛ جنبه های ارزشمند و نقاط ضعف او را می شناسند سپس اقدامات بازاریابی را شروع می کنند.

ارسال پیام های شخصی سازی شده

یکی از بهترین ویژگی های outbound marketing ارسال پیام های شخصی سازی شده از طریق آدرس لینکدین مشتریان و وب سایت شرکت است. پیام هایی که با به کارگیری شیوه های بازاریابی عصبی می تواند توجه کاربر را به خود جلب سازد. برای ایجاد پیام های شخصی سازی شده از نرم افزارهای قوی استفاده می شود.    

همچنین بخوانید: بازاریابی عملگرا

آیا بازاریابی سنتی و برونگرا چالش هم دارد؟

مانند هر روش بازاریابی دیگر، بازاریابی outbound هم چالش ها و مشکلات خود را دارد. از «مشکلات Outbound Marketing» می توانیم هزینه زیاد و سود نهایی پایین آن را نام ببریم. نرخ ROI یا بازگشت سرمایه در شکل برونگرا پایین است و این کمی انگیزه را برای این شکل تبلیغات پایین می آورد.

اما مشکل بزرگتر اوت باند مارکتینگ با باگ های مسدودکننده آن ارتباط دارد؛ گاهی مخاطبان ایمیل های تبلیغاتی که از شما دریافت می کنند را به عنوان اسپم تلقی کرده و شما را بلاک می کنند! استفاده از فیلترهایی مانند “لیست تماس نگیرید” یا مسدود کردن پیامک های تبلیغاتی از دیگر تنش های بازاریابی برونگراست!

به طور کلی استراتژی بازاریابی برونگرا در مقایسه با درونگرا دردسرهای بیشتری دارد؛ زیرا درونگرا زمینه را برای جذب مشتری فراهم می کند اما برونگرا خود به دنبال مشتری می رود!

مراحل بازاریابی برونگرا

مراحل بازاریابی برونگرا

می پردازیم به مراحل بازاریابی برونگرا که هفت استراتژی را در بر می گیرد:

ارسال ایمیل سرد

ایمیل های سرد درواقع ایمیل هایی هستند که برای شکل گیری ارتباط به کاربران در فضای مجازی می فرستید. اما یک مشکل وجود دارد؛ بیشتر افراد این ایمیل ها را هرزنامه می دانند و آن ها را بلاک می کنند!

این یک تجربه خیلی بد است؛ خب چه کار کنیم؟ پیشنهاد می کنیم ایمیل ها را با شمایلی متفاوت برای افراد بفرستید. موضوعات و CTAهای جذاب و قابل کلیک را در آن بگنجانید و ایمیل ها را با فاصله زمانی مناسب ارسال کنید.

ارسال پست مستقیم

یکی از جالب ترین استراتژی های بازاریابی برونگرا ارسال نامه است. با این که الان در عصر دیجیتال زندگی می کنیم اما همچنان نامه جذابیت خود را دارد؛ هنوز هم لذت بخش است که صبح ها به صندوق پست خود نگاهی بیندازیم و ببینیم نامه داریم یا نه!

فقط باید در این روش خلاق باشید؛ نامه ها را در شکل زیبا و چشم نواز بفرستید و پیشنهادات شگفت انگیز مثل کدهای تخفیف را در آن درج کنید. نمونه نامه تبلیغاتی زیر از شرکت کیت کت را ببینید:

نمونه بازاریابی برونگرا کیت کتkit kat

توصیه می کنیم از روش های بازاریابی حسی بهره ببرید؛ همچنین می توانید برای یافتن پاسخ “بازاریابی چیست و انواع آن چگونه است؟” بلاگ پست های سایت دایان افیلیت را مطالعه کنید.

تبلیغات پولی در گوگل

تبلیغات پولی یا گوگل ادز یکی از راه های فوق العاده برای بهینه سازی وب سایت شما در موتور جستجوی گوگل است. به طور طبیعی خود گوگل بر اساس کیفیت محتوای دیجیتالی که تولید می کنید رتبه بندی سایت شما را انجام می دهد؛ اما اگر دوست دارید در زمان کمتر به نتیجه برسید بهتر است از تبلیغات پولی استفاده کنید.

درست است که بابت کلیک این تبلیغات هزینه می پردازید اما زودتر در بالای صفحه SERP قرار می گیرید و این موضوع استراتژی های بازاریابی برونگرا را زودتر به مقصد می رساند.

تبلیغات در شبکه های اجتماعی

رسانه های اجتماعی مثل اینستاگرام، فیسبوک و لینکدین برای دسترسی به کاربران فوق العاده هستند و می توانید با تاکتیک های مناسب تبلیغاتی آگاهی افراد را درباره برند خود افزایش دهید. تبلیغات پولی کمک زیادی به تبلیغات در سوشال مدیا می کند. می توانید با استفاده از گوگل ادز مخاطبان زیادی را در رسانه های اجتماعی خود وارد کنید و روی آن ها تأثیر بگذارید.

برگزاری نمایشگاه های تجاری

حفظ ارزش و اعتبار یک برند ارتباطات بصری قوی می خواهد؛ این دقیقاً تاکتیکی است که بازاریابی برونگرا یا outbound marketing آن را تأمین می کند. برای این که کسب و کار خود را زنده نگه دارید گاهی لازم است برای ایجاد یک نمایشگاه تجاری سرمایه گذاری کنید و محصولات خود را در معرض دید قرار دهید. فقط باید حواستان باشد نمایشگاه را طوری راه اندازی کنید که دقیقاً دستاوردها و چشم اندازهای آینده برند شما را نشان دهد.

برقراری تماس

outbound marketing بر ایجاد ارتباط مستقیم متمرکز است؛ بنابراین عجیب نیست که یکی از استراتژی های تبلیغاتی خود را تماس تلفنی قرار داده باشد. برای این که برندتان در مسیر رشد قرار بگیرد می توانید از این روش استفاده کنید؛ اما حواستان باشد یکی سری نکات را همیشه در نظر داشته باشید.

ادب و احترام را هنگام صحبت تلفنی با کاربران رعایت کنید و به خواسته های آن ها احترام بگذارید حتی اگر مایل به ارتباط بیشتر با شما نبودند نام آن ها را از لیست تماس خارج کنید. برای مشتریان ویژه مثل افراد مسن امتیازاتی مانند 30 روز تضمین بازپرداخت وجه قائل شوید.

تبلیغات رادیو و تلویزیون، تبلیغات چاپی و بیلبوردها

دیگر همه با این شکل تبلیغات سنتی آشنایی کامل داریم. این تبلیغات هزینه سنگین دارند؛ اما آنچه اهمیت دارد خلاقیت و ابتکار عمل شماست. از اصول روانشناسی کسب و کار کمک بگیرید و پیام هایی ایجاد کنید که بییننده و شنونده را برای خرید کنجکاو و ترغیب کند.

نمونه بازاریابی برونگرا

نمونه بازاریابی برونگرا

حالا که دیگر می توانید به سؤال “outbound marketing چیست؟” پاسخ دهید بیایید تا بهترین انواع نمونه بازاریابی برونگرا را بررسی کنیم:

بازاریابی پرداخت به ازای کلیک

این شکل بازاریابی همان تبلیغات پولی هستند که در حاشیه صفحه جستجوی گوگل ظاهر می شوند؛ کاربران موقع سرچ عبارات کلیدی مربوط به کسب و کار شما با این پیام ها روبه رو می شوند و روی آن ها کلیک می کنند.

بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی یا کانتنت مارکتینگ یکی از بهترین روش های تبلیغاتی در اوت باند مارکتینگ است که می تواند در قالب تولید محتوا برای وب سایت ها یا رسانه های اجتماعی، تولید وبلاگ و… مورد استفاده قرار بگیرد. در این باره می توانید وب سایت های مختلف را به عنوان میزبان محتوای خود به کار ببرید.

ایمیل مارکتینگ

یکی از ترفندهای بازاریابی برونگرا جمع آوری لیست ایمیل کاربران فعال است؛ خریداران وفاداری که می‎شود روی آن ها برای خرید محصولات برند خود حساب کنید. می توانید در فواصل زمانی مناسب با ارسال ایمیل آن ها را از محتوای جدید وب سایت خود، محصولات ویژه و تخفیف های باورنکردنی باخبر سازید.

پشتیبانی از تیم فروش داخلی

یکی از مهمترین اقداماتی که یک بازاریاب باید انجام دهد حمایت جدی از تیم بازاریابی و فروش داخلی شرکت است. در outbound marketing تیم فروش داخلی اهمیت زیادی دارد؛ زیرا کارکنان این بخش تماس های تبلیغاتی و ارائه خدمات به مشتری را بر عهده دارند پس لازم است کاملاً با استراتژی های بازاریابی تأثیرگذار آشنا شوند تا شرکت را به سمت اهداف خود هدایت کنند.

بازاریابی رویدادی

همانطور که بالاتر درباره این موضوع صحبت کردیم برپایی نمایشگاه یکی از بهترین فوت و فن های بازاریابی برونگرا (Outbound Marketing) است. می توانید در قالب وبینار و کنفرانس این کار را انجام دهید؛ بازاریابی رویدادی باعث می شود تا به شکل چشمی مشتریان و بازاریابان یکدیگر را ملاقات کنند که می تواند در ایجاد روابط بلندمدت تأثیر زیادی داشته باشد.

نتیجه گیری

هنوز اوت باند مارکتینگ جایگاه خود را در دنیای تجارت و بازاریابی حفظ کرده است؛ به نحوی که حتی امروزه با بعضی استراتژی های دیجیتال ارتباط تنگاتنگی دارد! پس این نشان دهنده یک همپوشانی قوی بین دیجیتال مارکتینگ و Outbound Marketing است؛ چنانچه در انواع نمونه بازاریابی برونگرا مانند تولید محتوای الکترونیک این مسئله را می بینیم. حالا که می توانید بگویید outbound marketing چیست؟، آیا می توانید تفاوت های آن با بازاریابی درونگرا را هم نام ببرید؟

سؤالات متداول

بازاریابی برونگرا چیست؟

شکل سنتی بازاریابی که برای جذب مشتری از استراتژی هایی مانند ارسال ایمیل، تماس تلفنی، برگزاری  سمینارهای تجاری، تبلیغات رسانه ای و بیلبورد های تبلیغاتی استفاده می کند.

بازاریابی برونگرا چه تفاوتی با بازاریابی درونگرا دارد؟

بازاریابی درونگرا در بازه زمانی طولانی تر و غیرمستقیم زمینه جدب مشتری را فراهم می کند ولی برونگرا معتقد است باید دنبال مشتری برویم و در یک زمان کوتاه مستقیم او را تشویق به خرید کنیم.

امتیاز بدهید.

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • ببخشید
  توی بازاریابی برونگرا در ایران چه چیزی بیشتر از همه اهمییت داره؟

  پاسخ
  • مدیر سایت
   تیر 11, 1401 3:19 ب.ظ

   سلام
   این موراد خیلی مهم هستن:
   رقابت، قیمت گذاری محصول، زمان و بودجه شما

   پاسخ
 • در بازاریابی برونگرا در ایران چه چیز حائز اهمیت است؟

  پاسخ
  • مدیر سایت
   خرداد 4, 1401 11:09 ق.ظ

   سلام در بازاریابی برونگرا در ایران 4 عامل زیر بسیار مهم هستند:
   قیمت گذاری محصول، میزان رقابت، بودجه شما و زمانی که می گذارید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست