بهینه سازی حضور در شبکه های اجتماعی یک اجبار برای هر کسب و کاری است که می خواهد در دنیای آنلاین موفق شود. این امر امروزه بسیار مهم تر هم شده است. چون که برندهای دیگر نیز سعی در جذب مخاطب شما و کشیدن وی به طرف برند خود می کنند.

حال با این وضع چه باید کرد؟ رقیبان زیاد و پر هیاهو. چه طور دوام بیاوریم.

چگونه می خواهید مخاطب هدف خود را از برندتان مطلع کنید؟ حال بیایید دقیق تر به این موضوع بپردازیم که دقیقا چکاری باید انجام دهید تا حضور بهینه تری در شبکه های اجتماعی داشته باشید. تا پایان این مطلب از سایت همکاری در فروش دایان افیلیت را بخوانید.

بهترین راهکارها برای بهینه سازی حضور در شبکه های اجتماعی کدام اند؟

ترفندها و راهکارهای مختلفی وجود دارد تا شما بتوانید هر چه قدرتمندتر و بهتر در شبکه های اجتماعی حضور پیدا کنید. اما من 14 راهکار برای شما آماده کرده ایم که فکر کنم از بقیه جامع تر و مفید تر باشد.

به نظرم از این راهکارها استفاده کنید و تاثیرشان را در رشد کسب و کار حود ببینید.

1- تعیین هدف و تدوین استراتژی مناسب

تعیین هدف و استراتژی

پیدا کردن هدف یا اهداف میتونه به شدت به شما در بهینه سازی استراتژی خود از همان ابتدا کمک کند. اگر برندسازی شما در حال انجام است، اما هدفی ندارید، همین الان سریعاً برای خود هدفی تعیین کنید.

اگر شما هدف یا اهدافی نداشته باشید نتیجه ی آن بی ثمر بودن برندسازی شما است.

برخی از متداول ترین اهدافی که برندهای مختلف در شبکه های اجتماعی میخواهند به آن برسند عبارتند از:

  • ایجاد آگاهی: شناساندن برندتان و بالابردن میزان آگاهی افراد از برند شما، شاه کلید جذب مخاطب جدید و اعتماد افراد مختلف است. شما میخواهید محتوایی تولید کنید که سر و صدای زیادی تولید کند و به اشتراک گذاشته شود.
  • ایجاد مخاطب راغب: تفاوت بین آگاهی و ترغیب افراد در این است که در موقع ترغیب، شما میخواهید افراد یک عملی انجام دهند، مانند عضویت در خبرنامه، پر کردن یک فرم خاص، دادن شماره تلفن، ایمیل و غیره.

اگر میخواهید مشتریان خود را ترغیب به خرید کنید باید اطمینان حاصل کنید که یک CTA یا همان اقدام به انجام یک عمل را در انتهای محتوای خود قرار داده اید. بدون ایجاد این قابلیت میزان ترغیب مشتریان بسیار پایین تر خواد بود.

  • افزایش وفاداری: اگر شما با مخاطبان جدید خود به شیوه ی مخاطب فعلی رفتار میکنید، وقت با ارزش خود را هدر می دهید. شما باید برای هر گروه متفاوت چیزهای متفاوتی را هم ارائه دهید.

شما میتوانید اهداف خود را بسازید و آن ها را با توجه به برند خودتان شخصی سازی کنید. در صورت عدم شخصی سازی، کمپین های شما تاثیری را که باید و شاید نخواهند داشت.

2- فهمیدن پرسونای مخاطب برای هدف گیری بهتر

فهم پرسونای مخاطب

شما میدانید که چه کسی از محصول/خدمات شما استفاده میکند؟

درک مخاطب شما باعث این می شود که شما بجای اینکه یک شبکه ی بزرگ ایجاد کنید، شبکه های اجتماعی خود را برای آن ها تنظیم کنید. در غیر این صورت شما مخاطب خود را نادیده میگیرید و در نتیجه، تلاشهای خود را برای شبکه های اجتماعی از بین خواهید برد.

حال بیایید بهتر کارکنیم. مخاطبان خود را به گروه های مختلف تقسیم کنید. برای هر یک از این گروه ها محتوای مخصوص به خود را ایجاد کنید. هر چه محتوایی که ایجاد میکنید به سلیقه و نیاز مخاطب نزدیک تر باشد نتیجه ی بهتری هم خواهید گرفت.

3- شناساندن و ارتباط دوباره با مخاطبان به وسیله ی افزودن لوگو

افزودن لوگو

لوگوی شما نشان تجاری شما است. مثل امضا میمونه. اطمینان حاصل کنید که لوگوی شما از کیفیتی بالا برخوردار است و باعث افزایش بهبودی کمپین های شما میشود.

داشتن یک لوگو در صفحات شبکه های اجتماعی، پست های مختلف آن ها، پست های وبسایت و یا پیام های دیگر باعث افزایش شناخت مردم نسبت به برند شما خواهد شد. پس اگر لوگو ندارید هر چه سریع تر دست به کار شوید.

4- استفاده از یک ابزار مدیریت شبکه های اجتماعی برای هوشمند تر بودن، نه سخت تر کردن کار

استفاده از ابزارهای آنالیز و مدیریت

اگر شما اکانت های مختلفی دارید ومیخواهید برای ارسال پست ها و بررسی آمار و غیره کاری انجام دهید، بهترین راه استفاده از ابزارهای مختلف است.

اگر این کار را خودتان انجام میدهید واقعا در حال تلف کردن وقت خودتان هستید.

5- از ابزارهای طراحی برای ساختارسازی و سازگاری بیشتر استفاده کنید

استفاده از ابزارهای طراحی

خیلی مهم است که پست های شما یک ساختار ثابت و سازگار داشته باشد. اگر قرار باشد که برای هر پست از صفر طراحی کنید که نمی شود. یک قالب مشخص و ساختار کلی برای پست های خود در نظر بگیرید که فقط برای برند شما باشد. چون طراحی شما بسیار نزدیک به شناخت برند شما است. این گونه، برند شما خیلی مشخص تر شناحته می شود.

یکی از راه ها، ایجاد راهنما برای هر فردی است که شما را دنبال میکند.

راه دیگر، استفاده از ابزارهای طراحی است. این ابزارهای به شما اجازه می دهد قالب های شخصی سازی شده ای را طراحی کنید.

6- از آمارها برای زمان ارسال پست های خود استفاده کنید

زمان درست ارسال پست

این که شما بدانید چه موقعی باید پست ارسال کنید، یکی از راه هایی است که باعث افزایش نرخ تعامل در اینستاگرام با برند شما می شود.

هر یک از شبکه های اجتماعی مختلف، با ابزار آنالیز مخصوص به خودش معرفی می شود. شما میتوانید از این ابزارها برای آنالیز داده های مختلف استفاده کنید.

سعی کنید در روزهای متفاوت بازه های زمانی مختلف را آزمایش کنید تا بدانید که بهترین زمان گذاشتن پست در هر روزی چه موقع است. این گونه میتوانید بهترین نتیجه را بگیرید.

7- ارسال مداوم: همان زمان، همان روز

ارسال منظم

این بخش بسیار شبیه به شماره 6 است. اما خب! شما باید یک برنامه زمانی برای محتوای خود داشته باشید و حتی یک تاریخ هم نباید اشتباه شود.

برای ساخت دنبال کنندگان متداوم، شما نیاز دارید که مخاطبان شما با محتوای جدید درگیر شوند و به آن اعتماد کنند. اگر برنامه ریزی را درست اجرا کنید این کار انجام می شود.

اگر برنامه زمانی خود را از دست دادید، به مخاطبان خود اطلاع دهید، تا آن ها بدانند که به مخاطب خود اهمیت زیادی میدهید. این مسئله باعث افزایش اعتماد مخاطب به برند شما خواهد شد. حتی اگر دلیلش را هم بتوانید بگویید که عالی است.

8- صدای خود را ایجاد و جایگاه آن را محکم کنید و آن را تغییرندهید

منحصر به فرد در شبکه های اجتماعی

برند شما نیاز به یک صدای منحصر به فرد دارد.

خنده دار، طنز، طعنه آمیز و یا جدی. کدام یک؟ دقت کنید که لحنی را انتخاب کنید که مخاطبان شما از آن لذت ببرند.

یادتان باشد که شبکه های اجتماعی مختلف دنبال کنندگان خود را دارند و هر یک از این شبکه ها، پرسونای مخاطب متفاوتی دارد. شما نباید با همان لحنی که در اینستاگرام هستید در توییتر هم باشید.

9- پاسخ دهی به مخاطب را فراموش نکنید. مخاطب عاشق تعامل است

پاسخ به نظرات مختلف

هنگامی که در هر یک از شبکه های اجتماعی، مخاطب شما نظری درباره ی محتوای شما می دهد، فراموش نکنید که پاسخ وی را بدهید. این کار باعث می شود بیشتر به برند شما اعتماد کنند و تعامل آن ها با شما بیشتر شود.

چرا این کار خیلی مهم است؟

با پاسخ دادن به نظرات افراد، تعامل را با مخاطب خود افزایش می دهید. مخصوصا این کار برای مخاطبان جدید بسیار بسیار مهم است. همچنین پاسخ دادن به نظرات مختلف از جمله نظرات منفی تاثیر بسیار زیادی در اعتمادسازی مخاطبان دارد.

10- کلمات کلیدی مناسب را برای بهترین نتایج هدف قرار دهید

انتخاب کلمات کلیدی درست

تحقیق کلمات کلیدی در هر جایی، یکی از اصلی و اساسی ترین کارهایی است که باید انجام دهیم، حالا در هر بستری. ما در مقاله ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی به طور کامل روش این کار فوق العاده مهم را توضیح داده ایم.

اگر میخواهید در رقابت با رقیبانتان پیروز شوید باید بهترین کلمات کلیدی ممکن حوزه کاری خودتان را انتخاب کنید تا بهترین نتایج را هم بگیرید.

Buzzsumo یکی از ابزارهایی است که مختص شبکه های اجتماعی ساخته شده است. به وسیله ی این ابزار شما میتوانید عبارات و کلمات مهم حوزه کاری خودتان را پیدا و از آنها استفاده کنید.

با استفاده از Hashtagify هم میتوانید آنالیز بسیار خوبی بر روی هشتگ های خودتان داشته باشید.

شما میتوانید کلمات کلیدی را به 2 بخش تقسیم کنید:

  • کلمات کلیدی پر جستجو: این کلمات به تکرار زیاد توسط افراد مختلف مورد جستجو قرار میگیرید و میزان جستجوی آن ها بسیار بالا است. استفاده از این هشتگ ها برند شما را در معرض دید افراد زیادی قرار میدهد.
  • کلمات کلیدی هدف مخاطب: این کلمات معمولا برای خرید یک محصول، یادگیری یک مطلب و از این دست سرچ می شوند. استفاده از این هشتگ ها احتمال خرید و یا دنبال کردن افراد را افزایش می دهد. به این دلیل که سرچ کمتر ولی هدف مند تری را به دنبال دراد.

از این ترفندها استفاده کنید تا مطمئن شوید مخاطب هدف را دنبال میکنید. در غیر این صورت استفاده از ترفندها در کمپین های مختلف باعث می شود که مخاطب شما به آن کمپین ها متصل نشود.

11- اگر میخواهید رقبای خود را شکست دهید، آن ها آنالیز کنید

آنالیز رقبا

از رقابت با بزرگترین رقبای خود نترسید. استراتژی خود را تدوین کنید و به کار خود ادامه دهید. نگویید که فلان برند وجود دارد پس من نمیتوانم موفق شوم. هرگز چنین فکری نکنید.

رقبای بزرگ خود را پیدا کنید، داده های آن ها را آنالیز کنید، نرخ تعامل مخاطبان و زمان ارسال پست توسط آن ها را پیدا و بررسی کنید.

چرا این کار خیلی مهم است؟

موقعی که شما بفهمید که بیشترین نرخ تعامل مخاطب آن ها مربوط به چه نوع محتواهایی است، برندسازی آن ها چگونه است و همچنین یک سری اطلاعات حیاتی دیگر، میتوانید از این اطلاعات در بهینه سازی برندسازی خود استفاده کنید.

12- برای ابزارهای مناسب هزینه کنید. گاهی اوقات برای کسب درآمد باید هزینه کرد

پرداخت پول برای ابزارهای مختلف

به هیچ عنوان از سرمایه گذاری بر روی ابزارهایی که به شما کمک میکنند سریع، هوشمندانه و موثرتر باشید نترنسید.

وقتی میتوانید یک حفره را با ماشین حفاری بکنید، چرا با دست این کار انجام دهید؟

شما میتوانید خودتان برخی از مهم ترین کلمات کلیدی حوزه ی کاری خودتان را پیدا کنید. اما واقعا شکست دادن برخی ابزار پولی بسیار سخت خواهد بود. حالا فرقی نمیکند که چه ابزاری باشد.

شما به انجام کارهای مهم تر بپردازید و بقیه کارها را به ابزارها بسپارید. البته این بدان معنی نیست که دیگر خود را عقب بکشید و هیچ کاری انجام ندهید.

13- سعی کنید درباره خودتان نظرسنجی کنید و از اطلاعات برای بهبود کمپین های خود استفاده کنید

ایجاد نظرسنجی

آیا شما آماده دریافت انتقادهای سازنده هستید؟ یا دوست دارید که مثل آب راکد گندیده شوید؟

از افراد مختلف مانند همکاران، خانواده، دوستان و غیره درباره برند خودتان بپرسید. این کار باعث می شود که با چشمانی بازتر به هدف و آینده کاری خود نگاه کنید.

همچنین میتوانید چه به صورت عمومی چه خصوصی از مخاطبانتان بخواهید که نظر خود را درباره ی برند شما بیان کنند.

14- نمایش دوباره ی محصولات قدیمی و بهبود آنها

نمایش دوباره محصول قدیمی

خیلی از مواقع محصولات قدیمی را اگر دوباره به نمایش بگذارید به فروش میرسند. این یک تکنیک فوق العاده موثر برای افزایش فروش در اینستاگرام است.

حالا فکر کنید که اگر محصول قبلی را علاوه بر نمایش دوباره، بهبود هم داده باشید چه اتفاق جالبی می افتد!

آماده حضوری قدرتمند هستید؟

مهم نیست که شما از 0 قرار است شروع کنید یا یک کسب و کار بزرگ هستید. همیشه میتوان بهینه تر عمل کرد.

سعی کنید طبق این 14 روش، حضور خود را در شبکه های اجتماعی بهینه و موثرتر کنید تا بتوانید بهترین نتایج ممکن را بگیرید و کسب و کارتان را رشد دهید.

امتیاز بدهید.

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست