کسب درآمد از سرویس های داخلی معمولا جزو موضوعاتی است که همواره مهجور و دور از ذهن بوده است و به جرئت می توان گفت تعداد کمی از ما زمانی که صحبت از درآمدهای اینترنتی به میان می آید، ذهنمان به سمت کسب درآمد از روبیکا یا کسب درآمد از آپارات می رود! در حالی که تقریبا همه ما در مورد کسب درآمد از یوتیوب مطلبی خوانده یا خبری شنیده ایم.

بنابراین تصمیم گرفتم در این مطلب، در مورد نمونه ایرانیزه شده یوتیوب، یعنی آپارات و سیستم کسب درآمد از آن با هم کنجکاوی کنیم. از سال 96 به بعد و با راه اندازی طرح کسب درآمد از آپارات این امکان فراهم شده است که تولیدکنندگان محتواهای ویدیویی، به طور مستقیم از آپارات درآمد داشته باشند، کاملا شبیه به یوتیوب!

 هر چند این دو پلتفرم در بعضی جزئیات و شرایط کسب درآمد با هم متفاوت اند؛ اما اساس کار هر دو بر “پرداخت پول به تولید کننده محتوا در ازای نمایش تبلیغ به بیننده” بنا شده است. با دایان افیلیت همراه باشید تا شرایط پول درآوردن از آپارات و میزان درآمد آن را بررسی کنیم.

اینجا آپارات است

صفحه اصلی آپارات

برای شروع و قبل از ورود به مطالب مرتبط به مبحث “کسب در آمد از آپارات” لازم است بدانیم: آپارات کجاست و در آن چه اتفاقی می افتد؟

آپارات یک سرویس نمایش ویدیو است که افراد ویدیوهای مختلفی در دسته بندی های متنوع مانند طنز و سرگرمی، علم و تکنولوژی، آموزشی، آشپزی، موسیقی، خبری، سیاسی و… را در آن آپلود می کنند و از طرف دیگر افرادی که قصد تماشای ویدیو آنلاین در بستر وب را دارند از آپارات  ویدیو می بینند.

هر شخص و یا بیزینسی می تواند در آپارات کانال راه اندازی کند و علاقه مندان می توانند کانال افراد و کسب وکارهای مورد علاقه‌شان را دنبال کنند. برای آشنایی بیشتر با فضای آپارات می توانید از کانال آپارات دایان افیلیت دیدن کنید.

چطور کسب درآمد از آپارات را شروع کنم؟

شروع درآمدزایی در آپارات

ایده های مختلف کسب درآمد در خانه و کسب درآمد با موبایل در سال های اخیر طرفداران بسیاری پیدا کرده است. از جمله این روش های می توان به کسب درآمد از فروش، کسب درآمد از تلگرام، کسب درآمد از اینستاگرام، کسب درآمد کلیکی، کسب درآمد از افیلیت مارکتینگ و… اشاره کرد. در این میان کسب درآمد از آپارات با گوشی، مساله ای است که در سال های اخیر با راه اندازی طرح کسب درآمد از این پلتفرم توجه های زیادی را به سمت خود جلب کرده است.

برای اینکه بتوانید از آپارات درآمد اینترنتی داشته باشید، لازم است شرایط اولیه مد نظر این برنامه را به دست آورید.

قوانین درآمدزایی از آپارات را می توانید در وب سایت آپارات بررسی کنید که البته در ادامه نیز این موارد به طور مرتب و سرراست ارائه شده است.

قوانین درآمدزایی

در ابتدای راه اندازی این طرح، پرداخت سود هم به “تولیدکنندگان محتوا” و هم به “بازنشرکنندگان محتوا” انجام می شد که در حال حاضر، پرداختی به بازنشرکنندگان محتوا، متوقف شده است و تنها کسانی که تولید کننده صفر تا صد محتوا هستند می توانند از این پلتفرم درآمد مستقیم داشته باشند.

اگر میخواهید یک تولید کننده محتوا از دیدگاه آپارات باشید لازم است که:

  • صفر تا صد  ویدیوها را خودتان بسازید، بازنشر و قرار دادن ویدیوهای سایر افراد از سراسر فضای وب شامل سیستم درآمدزایی نخواهد شد.
  • برای کسب درآمد از بازی، لازم است از وبکم استفاده کنید.
  • دوبله، زیرنویس یا میکس کردن ویدیوها را کنار بگذارید چرا که این موارد در آپارات شامل درآمد نخواهند شد.
  • در ویدیوهای آموزشی چهره یا صدای خودتان را نیز اضافه کنید.

تولیدکنندگان محتوا، زمانی که به حداقل 200 دنبال کننده و 3000 ساعت نمایش در سه ماه اخیر برسند، می توانند درخواست عضویت در سیستم کسب درآمد آپارات را ثبت کنند.

در نتیجه شرایط برای عضویت در این سیستم را می توان در دو مورد خلاصه کرد:

  1. تولید کننده محتوا باشید.
  2. حداقل 200 دنبال کننده و 3000 ساعت نمایش در سه ماه اخیر داشته باشید.

مراحل ثبت درخواست

پس از اینکه شرایط لازم برای ثبت نام در این سیستم را به دست آورید، وارد حساب کاربری خود در آپارات شوید و از منوی سمت راست “درآمدزایی” را انتخاب کنید.

سیستم کسب درآمد از آپارات

بعد از ورود به قسمت درآمدزایی، در انتهای صفحه روی دکمه “ارسال درخواست عضویت” کلیک کنید.

عضویت آپارات

در صفحه جدید لازم است بر روی “تولیدکننده محتوا هستم” کلیک کنید و وارد مرحله بررسی کانال شوید.

بررسی کانال در طرح کسب درآمد آپارات

همانطور که در تصویر مشخص است تا قبل از کسب حداقل شرایط برای درآمد از آپارات، امکان تکمیل اطلاعات و ارسال درخواست وجود ندارد، تنها زمانی که کانال شما شرایط کسب درآمد از آپارات (یعنی 200 دنبال کننده و 3000 ساعت نمایش در 3 ماهه اخیر) را به دست آورده باشد، می توانید وارد مرحله بعد شوید و اطلاعات تکمیلی را وارد کنید.

در مرحله تکمیل اطلاعات، موارد خواسته شده، شامل نام و نام خانوادگی، کد ملی، شماره شبا، نام بانک و… را ثبت کنید تا کانال شما در صف بررسی و ارزش گذاری سیستم کسب درآمد آپارات قرار بگیرد. پس از گذشت چند روز از ثبت اطلاعات، ایمیلی حاوی  اینکه کانال شما شامل درآمد مستقیم از آپارات می شود یا خیر؛ برایتان ارسال خواهد شد.

توجه داشته باشید که لازم نیست اطلاعات وارد شده در این مرحله متعلق به صاحب کانال باشد، اگر هنوز به سن قانونی نرسیده اید می توانید از اطلاعات فردی از اعضای خانواده برای این مرحله استفاده کنید.

کانال های بسیاری موفقی در آپارات مشغول به فعالیت هستند که ادمین های کم سن و سال و نوجوان دارند و این مساله نشان می دهد، آپارات بستری فوق العاده در زمینه کسب درآمد برای نوجوانان است.

روشی جدید برای کسب درآمد از آپارات

با راه اندازی سرویس ارائه آنلاین ویدیو در آپارات، می توانید از قابلیتی شبیه به لایو اینستاگرام در آپارات استفاده کنید و به طور زنده با مخاطبانتان ارتباط برقرار کنید. در برگزاری رویدادهای زنده امکان فروش بلیت به افراد نیز وجود دارد و از این طریق هم می توانید در آمد مستقیم از تولید محتوای ویدیویی در آپارات داشته باشید.

نحوه محاسبه درآمد در آپارات

محاسبه درآمد در آپارات

قطعا شما نیز با تبلیغات ابتدایی در ویدیوهای آپارات مواجه شده اید، این تبلیغات منبع درآمد آپارات و تولیدکنندگان محتوا در این سرویس هستند. هر چقدر تعداد نمایش موفق تبلیغ بیشتر باشد؛ میزان درآمد تولیدکننده محتوا نیز افزایش خواهد یافت.

برای اندازه گیری سود تولیدکننده محتوا در آپارات، شاخصی به نام RPM در این پلتفرم تعریف شده است که مبلغ درآمد به ازای هر 1000 نمایش تبلیغ را مشخص می کند. مقدار شاخص RPM بین 7 تا 15 هزار تومان متغیر است و این عدد برای کانال های مختلف منحصر به فرد خواهد بود. برای درک بهتر این مساله مثالی را با هم بررسی کنیم:

فرض کنید شما صاحب کانالی در آپارات هستید که RPM آن 8000 تومان است، این عدد به این معنی است که به ازای هر 1000 نمایش موفق تبلیغ در کانال آپارات شما، مبلغ 8000 تومان در حساب درآمدیتان اعمال خواهد شد. (نمایش موفق تبلیغ به این معناست که مخاطب حداقل 4 ثانیه از تبلیغ را مشاهده کند).

مقدار عدد RPM دائما می تواند تغییر کند و این مساله به المان هایی مثل کیفیت ویدیوها، لایک یا شیر بازدیدکنندگان، نوع محتوا (آموزشی، تخصصی یا سرگرمی)، تعداد کامنت و… بستگی دارد. در واقع RPM معیاری برای ارزش گذاری آپارات بر روی محتواهای تولیدی شماست و قطعا هرچقدر ویدیوهایتان کیفیت بالاتری داشته باشند، مبلغ بالاتری برای آن ها در نظر گرفته می شود.

طبق اعلام رسمی آپارات، میزان  سود حاصل از تبلیغ به صورت 50-50 و یا 70-30 به نفع تولید کننده محتوا، تقسیم می شود و در واقع  پیچ تنظیم این مقدار همان شاخص RPM است.

محاسبه درآمدزایی آپارات

کسب درآمد از آپارات چقدر است؟

همان طور که احتمالا تا به اینجای مطلب متوجه شده اید، کسب درآمد از آپارات نمی تواند به عنوان یک ایده کسب و کار درآمد مستقیم و کافی برایتان تولید کند.

به طور مثال فرض کنید شما صاحب کانال آپاراتی باشید که روزانه 2000 بازدید موفق تبلیغ در ویدیوهایتان به دست آورید، در بهترین حالت ممکن مبلغی حدود 30 هزار تومان در روز به ازای ویدیوهای یک کانال به شما پرداخت خواهد شد، یعنی چیزی حدود 900 هزار تومان در ماه، که واقعا مبلغ قابل توجهی نیست و ممکن است حتی هزینه ساخت خود ویدیوها را نیز تامین نکند اما در حال حاضر افراد بسیاری در آپارات فعالیت می کنند و دائما در حال تولید محتوا در این پلتفرم هستند.

پس چطور می توان فعالیت افراد در آپارات را توجیه کرد؟

در بخش بعدی پاسخ به این سوال را بررسی خواهیم کرد.

4 دلیل که لازم است در آپارات فعالیت داشته باشید

چهار دلیل برای فعالیت در آپارات

با همه این ها فعالیت در آپارات می تواند بسیار مفید باشد و درآمدهای غیر مستقیم بسیاری به شما برساند. 4 دلیل اصلی برای اینکه لازم است در آپارات فعالیت کنید عبارت اند از:

جذب مخاطب در آپارات به نسبت یوتیوب بسیار ساده تر است

جذب مخاطب در آپارات بسیار راحت تر از یوتیوب است و این مساله به دو عامل ربط داده می شود: اول اینکه تعداد ویدیوها در آپارات از یوتیوب بسیار کمتر است و دوم اینکه کیفیت ساخت و محتوای ویدیوهای آپارات به نسبت یوتیوب پایین تر است. در نتیجه با کمی همت و ساخت ویدیوهایی که از کیفیت و مضمون مناسبی برخوردار باشند، به راحتی می توانید در بازه زمانی کوتاهی تعداد زیادی مخاطب جذب کنید.

ممکن است در ابتدای کار ایده کسب در آمد دلاری از یوتیوب شما را به سمت این سرویس هل بدهد اما فراموش نکنید گرفتن سابسکرایبر در یوتیوب به راحتی گرفتن مخاطب در آپارات نیست.

فراموش نکنید آپارات جزو برترین وب سایت های ایرانی است

آپارات همواره در ابتدای لیست برترین وب سایت های ایرانی قرار دارد و رتبه آن بین 2 تا 5 متغیر است؛ در نتیجه حضور در این پلتفرم می تواند تاثیر مثبت بسیاری برای کسب و کار شما داشته باشد. معتبر بودن آپارات می تواند به ویدیوهای شما نیز اعتبار ببخشد، با قرار دادن محتواهایتان در آپارات می توانید در لینک های اول گوگل رتبه بگیرید که رسیدن به این جایگاه بدون حضور در آپارات واقعا مشکل و پر هزینه خواهد بود.

سایه تحریم و فیلتر روی سر آپارات نیست

فیلتر نبودن آپارات نقطه قوتی است که مخاطبان را به استفاده از این سرویس تشویق می کند، همچنین برای تولیدکنندگان محتوا نیز ممکن است دردسرهای آپلود ویدیو و سرعت پایین اینترنت در هنگام استفاده از فیلترشکن آزاردهنده باشد و این مساله مزیتی است که می تواند اطمینان خاطر در راحتی کار با آپارات را در مقایسه با یوتیوب هم برای شما و هم برای بازدیدکنندگان فراهم کند.

همه ما فیلترشدن ناگهانی تلگرام را به یاد داریم!

هرچند همچنان افراد زیادی کسب درآمد از تلگرام و یا فعالیت در یوتیوب را ادامه داده اند، اما برای در امان ماندن از محدودیت های ناگهانی، سرمایه گذاری روی پلتفرم های داخلی می تواند انتخابی مطمئن برای بیزنس های آنلاین باشد.

در آپارات به راحتی می توانید برندسازی کنید

داشتن جامعه ای از مخاطبان می تواند راه شما را در رسیدن به کسب درآمد بسیار هموار کند. ممکن است کسب درآمد مستقیم از آپارات منبع مالی به صرفه ای برای ساخت ویدیوهای پرهزینه نباشد، اما همانطور که در بخش قبل گفتم جذب مخاطب در آپارات به نسبت یوتیوب بسیار ساده تر است و این مساله کمک می کند برندسازی شخصی یا بیزینسیتان را به راحتی انجام دهید.

حضور در آپارات می تواند برای بیشتر دیده شدن شما و کسب و کارتان کمک بسیار بزرگی باشد. برای مثال اگر دوره آموزشی آنلاین می فروشید، می توانید با تهیه ویدیوهای نمونه در آپارات جامعه مخاطبان خود را پیدا کنید و به طور غیر مستقیم از آپارات به بدنه کسب و کارتان درآمد تزریق کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد یوتیوب و راهکارهای درآمدی در آن می توانید مقاله جامع کسب درآمد از یوتیوب از دایان افیلیت را مطالعه کنید.

توصیه نهایی

لازم می دانم در انتهای این مطلب بنویسم که لازم نیست به ازای حضور در یک پلتفرم دیگری را به دست فراموشی بسپارید. هر دو سرویس آپارات و یوتیوب (یا دیگر شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، روبیکا یا حتی تلگرام) می توانند منبع خوبی برای داشتن درآمد اینترنتی باشند و هر کدام کارکرد و اثربخشی خود را در راه رسیدن به درآمد دارند.

در حال حاضر تولیدکنندگان محتواهای ویدیویی در پلتفرم های مختلفی فعالیت دارند و ویدیوهایشان را در سرویس های مختلفی بارگذاری می کنند، توصیه من به شما این است که شما نیز در این مسیر حرکت کنید و پس از تولید ویدیو، با طراحی کاورهای جداگانه، در شبکه های اجتماعی مختلفی فعالیت داشته باشید.

حتی با تبلیغ محتوا و برندتان در پلتفرم های مختلف می توانید مخاطبان را بین شبکه های مختلف جابجا کنید، برای مثال از مزیت “جذب آسان مخاطب” در آپارات استفاده کنید و از دنبال کنندگانتان بخواهید شما را در یوتیوب و اینستاگرام دنبال کنند. برای داشتن درآمد از اینستاگرام نیز می توانید به مطلب کسب درآمد از اینستاگرام نگاهی بیندازید.

در نهایت فراموش نکنید که حضور و عضویت در سیستم «کسب درآمد از آپارات» می تواند اثرات جانبی مثبتی برای بیزینس و برندینگ شما داشته باشد و فعالیت در این سرویس کاملا توصیه می شود. اگر شما نیز از حضور در آپارات و سیستم کسب درآمد آن تجربه ای دارید در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست