اینستاگرام به عنوان یکی از پر مخاطب ترین شبکه های اجتماعی پذیرای میلیون ها کاربر در سرتاسر دنیاست که این رقم در حال افزایش است. برای استفاده از این اپلکیشن، در ابتدا بهتر است که با  اصطلاح بیزینس اینستاگرام آشنا شوید سپس در آن شروع به فعالیت کنید. در این مقاله توضیح کامل اصطلاحات اینستاگرام را برای شما داده ایم و فهرست اصطلاحات فارسی اینستاگرام را خواهید دید.

بعد از آشنایی با محیط و رابط کاربری این پلتفرم، برای شروع کار و انتشار محتوا، در ابتدا نیاز به آشنایی با اصطلاحات اینستاگرام و الگوریتم اینستاگرام است. بعد از این مرحله  می توانید شروع به تولید محتوا در اینستاگرام و آشنایی با سایر مقررات حاکم بر اینستاگرام، کنید. برای آشنایی با تمامی کلمات تخصصی اینستاگرام و قوانین و مقررات اینستاگرام تا انتهای این مطلب از سایت همکاری در فروش دایان افیلیت همراه ما باشید.

فایل پی دی اف مقاله اصطلاحات اینستاگرام را برای شما تهیه کرده ایم: (PDF)

تاریخچه شکل گیری اینستاگرام و اصطلاحات جدید اینستاگرام

اصطلاحات جدید اینستاگرام

این اپلیکشن محبوب ابتدا در سال 2010 به عنوان یک شبکه اجتماعی برای اشتراک گذاری فیلم و عکس متولد شد. در همان سالهای ابتدایی توانست بسیار موفق عمل کرده و به شهرت برسد.

این موضوع باعث شد تا شرکت فیسبوک که امروزه با نام متا در حال فعالیت است اقدام به خرید اینستاگرام در سال 2012 کند و تا به امروز آپدیت های متعددی برای رشد و توسعه این پلتفرم ارائه دهد.

امروزه مخاطبین این پلتفرم در ایران به بیش از 40 میلیون نفر می رسد که نشان دهنده محبوبت روز افزون این پلتفرم است. این محبوبیت به حدی است که حتی اصطلاحات اینستاگرام نیز در زبان محاوره ای ما جای خود را باز کرده است.

آشنایی با اصطلاحات رایج در اینستاگرام

اصطلاحات رایج اینستاگرام

در اینستاگرام نیز مانند هر شبکه اجتماعی اصطلاحات خاصی استفاده می شود که آشنایی با آنها در نحوه کارکردن شما با اینستاگرام تاثیر به سزایی دارد. در این مقاله سعی شده تا توضیح کامل اصطلاحات اینستاگرام ارائه شود .

علاوه بر اصطلاحات رایج، فهرست اصطلاحات فارسی اینستاگرام که به نوعی ایرانیزه شده اصطلاحات انگلیسی هستند نیز بیان شده است در ابتدا به توضیح قسمت های اصلی پلتفرم و اصطلاحات مربوط به آن می پردازیم.

پروفایل profile

به ناحیه کاربری اینستاگرام پروفایل می گویند. در واقع پروفایل همان حساب شخصی است که شامل عکس، بیوگرافی، هایلایت و پست ها می شود. اکانت و پروفایل نیز به همین معنی است در واقع معرف یک کاربر در اینستاگرام است.

پروفایل با نام های دیگری مانند پیج ( Page ) نیز نامیده می شود. اهمیت زیبایی و ساختار بندی آن به حدی است که بسیاری از افراد برای نمایش بهتر اقدام به طراحی پیج اینستاگرام ( لی اوت پیج ) به صورت یکپارچه می کنند. این موضوع در جذب مخاطبین بسیار تاثیر گذار است.

پست (post) اینستاگرام

به هر عکس یا ویدئو که دریک پروفایل آپلود می شود و به نمایش در می آید، پست گفته می شود. پست ها به صورت شبکه ای در پروفایل هر شخص نمایش داده می شود و ماندگارهستند مگر اینکه آنها را حذف یا اقدام به آرشیو هر یک نماییم . پست را می توان یکی از پرکاربردترین اصطلاحات اینستاگرام دانست.

فید (Feed)

اولین صفحه ای که در ابتدای وارد شدن به اینستاگرام با آن روبرو می شویم فید است که در صفحه خانه (Home) به نمایش درمی آید. در این قسمت شما می توانید جدید ترین پست ها و استوری ها پروفایل هایی که دنبال می کنید، ببینید.

اکسپلور ( Explore)

اکسپلور شاید یکی از مهمترین اصطلاحات اینستاگرام در قسمت جستجو باشد. اکسپلور صفحه است که در آن پست های گوناگونی از سراسر اینستاگرام برای شما به نمایش در می آید ( چه آنها را فالو کرده باشید و چه نکرده باشید).

این پست ها بر اساس فعالیت ها و علایق شما و پیرو الگوریتم های تعبیه شده در اینستاگرام به نمایش در می آیند. در اینستاگرام مارکتینگ یک قسمت بسیار مهم و حائز اهمیت همین اکسپلور است زیرا که اکسپلور این فرصت را برای کاربران فراهم می کند تا نمایش پست های خود را بیشتر کنند و بیینده های بیشتری برای محتوای تولید شده خود داشته باشند.

استوری (Story) اینستاگرام

این قابلیت در ابتدا در اینستاگرام وجود نداشت و در سال 2017 به آن اضافه شد. این قابلیت یک خلاقیت جدید در این شبکه اجتماعی به حساب می آید. در استوری شما می توانید یک عکس یا یک ویدئو به مدت 15 ثانیه را برای مدت 24 ساعت در پروفایل خود به اشتراک بگذارید.

در استوری بر خلاف پست قابلیت لایک وجود ندارد و کامنت های و سایر تعاملات فقط توسط صاحب پروفایل قابل رویت است. شما می توانید ببینید که چه کسانی استوری شما را دیده اند و قابلیت های گوناگونی برای ادیت عکس، گذاشتن نوشته، استیکر، لینک دهی، نظر سنجی و .. برای آن در نظر گرفته شده است.

دایرکت ( Direct)

دایرکت در لغت به معنای مستقیم است. این قسمت برای ارسال پیام خصوصی طراحی شده است و به نوعی قسمت پیام رسان اینستاگرام است. برای رفتن به قسمت دایرکت در صفحه فید، در قسمت بالا سمت راست یک آیکن شبیه به موشک کاغذی تعبیه شده است که راه دسترسی به قسمت دایرکت از آنجاست.

تا اینجای مقاله، سعی شد قسمت های اصلی و اصطلاحات اینستاگرام رایج مربوط به هر قسمت بیان شود. در ادامه،  لغات و اصطلاحات مربوط به اقدامات و تعاملات در اینستاگرام بیان می گردد.

اصطلاحات عمومی در اینستاگرام برای تعاملات و اقدامات

اصطلاحات عمومی در اینستاگرام برای تعاملات و اقدامات

برای برقراری ارتباط موثر بین افراد، قسمت ها و اقدامات گوناگونی در اینستاگرام وجود دارد که اصطلاحات اینستاگرام برای این قسمتها نیز بسیار به کاربرده می شود. در واقع برای حرفه ای شدن و استفاده از تمامی امکانات اینستاگرام دانستن این موارد ضروری است.

فالو( Follow ) و فالوور( Follower )

فالو کردن به معنی دنبال کردن است و در اینستاگرام نیز همین معنی را می دهد. شما می توانید پیج های مختلف را فالو کنید و از پست ها ی جدید، استوری ها و سایر اقدامات آنها مطلع شوید. این اطلاع رسانی در فید انجام شده و از این رو به سرعت کاربران با آن ارتباط برقرار می کنند.

فالوور به شخص دارنده پیجی گفته می شود که یک اکانت دیگر را فالو می کند. فالوور یکی از معیار های ارزش گذاری در اینستاگرام است و دقیقا مقدار مخاطبین یک پیج را به صورت بالقوه بیان می کند.

اهمیت تعداد فالوور به حدی است که پیج های گوناگون اقدام به خرید فالوور فیک اینستاگرام می کنند. البته این اقدام آنچنان بد هم نیست و می توانید برای تعامل بیشتر و ترغیب سایر بینندگان به فالو کردن پیج شما، از آن استفاده کنید.

کامنت (Comment)

به معنی نظر دادن است و در اینستاگرام نیز همان معنی را می دهد. در زیر هر پست و استوری قسمتی برای کامنت دادن وجود دارد که دیگران می توانند نظرات خود را بیان کنند. در پست ها قابلیت نمایش کامنت ها به دیگران و به صورت عمومی وجود دارد ولی در استوری کامنت ها به صورت خصوصی و برای صاحب پیج اراسال می شود.

منشن (Mention) اینستاگرام

منشن در لغت به معنای اشاره کردن است. در اینستاگرام نیز اگر بخواهید به نام پیجی اشاره کنید دقیقا از همین قابلیت می توانید استفاده کنید. برای اشاره به یک شخص کافیست در زیر یک پست در قسمت کامنت از علامت اتساین (@)  استفاده کرده و آیدی پیج شخص مورد نظر را در بعد آن قرار دهید. با این کار یک نوتفیکشن برای فرد مورد نظر ارسال می شود.

تگ (Tag)

تگ به معنی برچسب است که در اینستاگرام نیز همین معنی را می دهد . شما می توانید در پست ها و استوری های خود یک نفر را تگ کنید به این صور که کافیست از اتساین (@) و سپس نام پیج مورد نظر استفاد کنید.

هشتگ (Hashtag)

هشتگ در واقع نوعی تگ یا برچسب است که با # شروع میشود. در هشتگ نمی توان از فاصله استفاده کرد و از زیر خط به جای فاصله استفاده می شود. هشتگ یکی از پر اهمیت ترین اصطلاحات اینستاگرام و قسمتی است که به سرچ اینستاگرام کمک زیادی می کند.

هشتگ ها را می توان در همه جای اینستاگرام استفاده کرد اما باید توجه داشت که استفاده از آن دارای اصول و قواعد خاصی است. به عنوان مثال برای استفاده از هشتگ باید پیج به صورت عمومی باشد و تعداد هشتگ های مناسب و مرتبط با موضوع ، قرار داده شود. به همین منظور می توانید از ابزار تولید هشتگ اینستاگرام استفاده کنید.

بلاک (Block) و آنبلاک (Unblock)

بلاک در لغت به معنی مسدود شدن است و در اینستاگرام برای مسدود کردن یک اکانت و پیج دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. به این صورت که با بلاک کردن یک اکانت تمامی راههای ارتباطی اعم از کامنت و دایرکت  مسدود می شود. آنبلاک مفهومی عکس بلاک دارد و در لغت نیز به همین معنی است.

لغت بلاک در مفهوم دیگری نیز در اینستاگرام استفاده می شود و این در صورتی است که شما نتوانید پست دیگران را لایک کرده و یا کامنت بگذارید. در این صورت است که خود اینستاگرام شما را بلاک کرده و برای رهایی از این مشکل می توانید به مطلب « رفع بلاک اینستاگرام » مراجعه کنید. در این مقاله  به صورت کامل مراحل و اقدامات رفع بلاک توضیح داد شده است.

فهرست اصطلاحات فارسی اینستاگرام

تا اینجای مطلب، در مورد اصطلاحات اینستاگرام و مهمترین اصطلاحات انگلیسی و قسمتهای مختلف اینستاگرام صحبت شد. اما تعدادی از اصطلاحات اینستاگرام هستند که در زبان فارسی و در گفتار عامه علی الخصوص ایجاد شده اند که آشنایی با آنها در ارتباط بهتر با این اپلیکشن موثر است .

شاخ اینستاگرام!

شاخ اینستاگرام در واقع به افراد بی هنر اینستاگرام گفته میشود که صرفا با ایجاد محتوای زرد، شایعه سازی، استفاده از جذابیت های جنسی، اشاعه فرهنگ ابتذال، شرط بندی و … بسیاری از کاربران اینستاگرام را به سمت خود جذب کرده و با بالا رفتن تعداد فالوورهای خود، اقدام به تبلیغ و کسب درآمد می کنند. این شخصیت ها به نوعی سمی ترین محتوای ممکن را در اینستاگرام منتشر می کنند.

اینفلوئنسر اینستاگرام

اینفلوئنسر به افراد تاثیر گذار گفته می شود که در اینستاگرام مانند تمامی شبکه های اجتماعی این افراد وجود دارند. اینفلوئنسر ها عمدتا معروف هستند و تعداد فالوور های بالایی دارند. بلاگرها، هنرمندان، سیاستمداران و تمامی افراد برجسته در حوزه های گوناگون جزء اینفلوئنسر ها به حساب می آیند.

بلاگر و ولاگر

این دو مفهوم نه تنها درمجموعه اصطلاحات اینستاگرام وجود دارد، بلکه در کلیه شبکه های اجتماعی مورد استفاده قرار می گیرند. بلاگراینستاگرام به شخصی گفته می شود که اقدام به تولید محتوا می کند و در زمینه خاصی حرفی برای گفتن دارد.

این افراد به واسطه دانش و یا مهارتی که دارند می توانند اهداف خاصی را به مخاطب انتقال دهند. ولاگر در واقع همان بلاگری است که محتوای تولید شده وی به صورت ویدئو است.

چنانچه ویدئو یا عکسی از یک بلاگر یا ولاگر رو بپسندید و بخواهید دانلود کنید، این نکته را باید در نظر داشته باشید که در اینستاگرام به صورت مستقیم نمی توان محتوایی را دانلود کرد به همین سبب نرم افزار های دانلود از اینستا به وجود آمدند که امکان دانلود از اینستاگرام بدون لاگین اینستا را فراهم می کنند.

بکشین بالا در اینستاگرام!

این لغت ترجمه شده لغت (swip up) است که یکی از امکانات اینستاگرام برای پیج های بالاتر از 10 هزار فالوور بوده و در استوری ها مورد استفاده قرار می گیرد.

این لغت زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که یک لینک در استوری وجود داشته باشد و برای کسب اطلاعات بیشتر ، کاربران از طریق آن لینک به صفحه ای در اینترنت هدایت شوند. لغت “بکشین بالا” یکی از پرکاربردترین برگردان های فارسی در اصطلاحات اینستاگرام است.

شات کردن

شات کردن به معنی منتشر کردن یک اسکرین شات در یک پیج اینستاگرامی است. این عمل برای معرفی یک پیج دیگر در قالب استوری و یا پست صورت می گیرد. شات کردن یکی از راههای معرفی پیج های دیگر در یک پیج اینستاگرام است که لغت تبادل شات نیز به همین موضوع اشاره دارد.

تبادل در اینستاگرام

تبادل زمانی اتفاق می افتد که دو پیج اینستاگرامی اقدام به معرفی یکدیگر از طریق تبادل شات، منشن، تگ و … کنند. تبادل یکی از راههای تبلیغ است که عملا ما به ازای آن ممکن است هزینه ای نیز دریافت گردد.

فول لایک

زمانی که یک کاربر تمام پست های یک پیج اینستاگرامی را لایک می کند، آن پیج را فول لایک کرده است.

جمع بندی اصطلاحات اینستاگرام

اینستاگرام(instagram) نه تنها به عنوان یه پلتفرم و شبکه اجتماعی مورد استفاده قرار می گیرد بلکه به عنوان یک تریبون بزرگ که مخاطبین بسیاری زیادی از آن دیدن می کنند می تواند به راحتی به عنوان بستری برای دیده شدن مورد استفاده قرار گیرد. پیش نیاز این موضوع آشنایی کامل با خود اینستاگرام و اصطلاحات اینستاگرام است.

مقاله مرتبط: دانلود عکس پروفایل اینستاگرام


آیا یادگیری اصطلاحات اینستاگرام در استفاده از این اپلیکیش ضروری است؟

بله. اگر با این اصطلاحات در ابتدای کار با پلتفرم آشنا شوید بهتر می توانید با آن ارتباط برقرار کرده و تعاملات خود را در این شبکه اجتماعی به سرعت گسترش دهید.


کدام اصطلاحات فارسی در اینستاگرام استفاده می شود؟

در این نوشته لیستی از مهمترین اصطلاحات فارسی اینستاگرام بیان شده است. با خواندن آنها با تکه کلام ها و لغات برگردان شده از انگلیسی به فارسی آشنا می شوید.

2.5/5 - (2 امتیاز)

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

14 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • کینگ در اصطلاح اینستاگرام به چه معنیه؟

  پاسخ
 • سهیلا سراوانی
  بهمن 27, 1400 4:31 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید بک (back) در اینستاگرام چه معنی ای داره؟
  یعنی وقتی میگن یکی بک داده یعنی چی؟

  پاسخ
  • مدیر سایت
   اسفند 3, 1400 4:46 ب.ظ

   سلام
   به معنای فالوو بک (follow back) هستش. به این معنا که شما پیج یا شخصی رو فالوو کردین و اون فرد نیز شما رو فالوو کرده.

   پاسخ
 • سلام
  من تازه دارم با فضا اینستاگرام آشنا میشم برای همین از اصطلاح هاش سر در نمیارم. الان ویو، tab، لایو اینا هر کدوم به چه معناس؟

  پاسخ
  • مدیر سایت
   اسفند 5, 1400 4:57 ب.ظ

   صلام بر شما
   ویو تعداد بازدید از پست یا استوری هست
   لایو تصاویر زنده ای هست که افراد در پیجشون میگیرند
   TAB به معنای صفحه است

   پاسخ
 • سیامک قاسم زاده
  بهمن 27, 1400 4:40 ب.ظ

  سلام
  ببخشید کسی میتونه بفهمه ما چه کسانی رو سرچ کردیم و کلا توی سرچمون چه هشتگ ها و پیج هایی هست؟
  ممنون میشم پاسخ بدین

  پاسخ
 • اصغر مرادی
  بهمن 27, 1400 4:42 ب.ظ

  من توی استوری یک نفر دیدم استیکر گذاشته mood، mood یعنی چی؟

  پاسخ
  • مدیر سایت
   بهمن 30, 1400 4:45 ب.ظ

   سلام
   استیکر مود در استوری به معنای این هستش که الان حس انجام اون عکسی که استوری کردن رو دارن. اصطلاحا میگن مود اون کار رو دارن.

   پاسخ
 • سروش کاشمری
  بهمن 27, 1400 4:43 ب.ظ

  با سلام
  محتواتون رو تا اخر خوندم و دوسش داشتم واقعا مطالب مفیدی داشت
  یک سوال داشتم اگر کسی من رو بلاک کرده باشه می تونم پیداش کنم و بلاکش کنم؟

  پاسخ
 • با عرض سلام و خسته نباشید
  فول لایک یعنی چه میشه توضیح بدین؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست