در سال 2018 اینستاگرام تغییرات جدیدی در الگوریتم‌های خود ایجاد کرد. همین موضوع باعث سردرگمی و ناامیدی بسیاری از مدیران صفحات و کاربران در اینستاگرام شد. اما با وجود واکنش‌های منفی کاربران، مدیران این پلتفرم هیچ تصمیمی برای تغییر الگوریتم‌ها نگرفتند. در عوض این کاربران بودند که می‌بایست یاد بگیرند چطور با تغییرات الگوریتم اینستاگرام 2020 که تمرکز زیادی بر روی اکسپلور و استوری دارد خود را بروزرسانی کنند تا بتواندد افزایش فالوور و تعامل را تجربه کنند. در سال 2020 هم تغییراتی در این پلتفرم صورت گرفت.

شما هم فکر میکنید که الگوریتم اینستاگرام اینطوری که است که مثلا سالیانه یا هر ماه یا هر هفته خود را آپدیت میکند؟ خیر اصلا اینطور نیست.

الگوریتم اینستاگرام 2020 چگونه کار میکند؟

اینستاگرام، الگوریتم خود را با استفاده از میزان بسیار زیادی اطلاعات که در هر لحظه دریافت میکند، آپدیت میکند. چرا؟ چون این الگوریتم به وسیله هوش مصنوعی کار میکند و هر لحظه در حال بهبود خود است. پس این دیدگاه که فکر کنیم زمان معینی برای آپدیت دارد به کل غلط است.

تردیدی وجود ندارد که طبق الگوریتم اینستاگرام پست‌های اینستاگرام از ابتدای سال 2020 مثل گذشته بازدید، لایک و کامنت دریافت نمی‌کنند. اکنون تخمین زده می‌شود که فقط 10 درصد از مخاطبان شما می‌توانند پست‌ها را ببینند. این موضوع باعث می‌شود تا کاربران عادی از بین بروند. برخی از آن‌ها هیچ واکنشی نسبت به پست‌های شما ندارند. پس فقط کسانی که برایشان پست‌هایتان اهمیت داشته باشد، آن‌ها را مشاهده می‌کنند.

شکی نیست که برای اینکه بتوانید مدیریت شبکه های اجتماعی خود را هرچه بهتر انجام دهید، باید به الگوریتم‌ها و نحوه کاری هر کدام از فضاها و پلتفرم‌ها مسلط باشید.

معیارهای الگوریتم هوشمند جدید اینستاگرام چیست؟

علاقه = تعامل

خیلی مشکل است که بخواهیم بگوییم کاربران به چه محتواهایی بیشتر علاقه مندند. برای تحلیل صحیح، الگوریتم اینستاگرام نیازمند پیش بینی رفتارهای آینده و شناخت الگوهای رفتاری دارد. اما چه نوع تعاملاتی مدنظر است؟

 • نظرات (کامنت‌ها)
 • ‌لایک‌ها
 • اشتراک گذاری مجدد
 • بازدیدها (برای محتواهای ویدئویی)

یکی از معیارهای بسیار مهم نیز مقدار SAVE کردن پست‌ها است. در واقع ذخیره کردن یک پست نشان از علاقه بسیار زیاد به آن دارد. در نتیجه این معیار برای اینستاگرام بسیار پراهمیت میباشد.

ارتباط = تعامل + ارتباطات در زندگی واقعی

آنچنان تعجب برانگیز نیست که اینستاگرام برای نشان دادن بهترین پست‌های مناسب شما در تلاش است. مسلما برای این کار علاوه بر تحلیل تعاملات شما با محتواهای مختلف، نیازمند ارتباطات شما در دنیای واقعی نیز هست.

اما باز یکسری نکته برای این بخش وجود دارند که عبارتند از:

 • میزان لایک‌های متعدد پست‌ها و دیگر تعاملات
 • اکانت‌های جستجو شده توسط کاربران
 • اکانت‌هایی که کاربران برای آن‌ها پیام فرستاده‌اند
 • هر مدل تعاملی که نشان دهنده ارتباط در دنیای واقعی است

همانطور که مشخص است افراد، بیشترین ارتباط و تعامل خود را اغلب با محتوای تولید شده توسط دوستان و اقوام خود دارند.

البته این که یک اکانت تعامل خیلی نزدیکی با فردی داشته باشد، ضمانتی برای بالا بودن آن اکانت در نمایش‌ها نیست.

تازگی محتوا = زمان ارسال پست

بعضی‌ها فکر میکنند دیگر اگر تعاملشان خوب باشد نیازی به پست گذاشتن و فعالیت ندارند؛ در صورتیکه هر پستی یک تاریخ انقضایی هم دارد و شما باید سعی کنید که پست‌های جدیدی را هم انتشار بدید. وگرنه مسلم است که میزان نمایش شما به میزان بسیار زیادی کاهش پیدا خواهد کرد.

پست‌هایی که برای مدت زمانی تعامل خوبی داشنتد، دیگر تعامل آنچنانی نخواهند داشت و با از محتواهایی تازه برای افزایش تعامل در اینستاگرام و همچنین جذب مخاطب استفاده کرد.

پس خیلی واضح است که چرا یکی از معیارهای مهم الگوریتم هوشمند اینستاگرام، تازه بودن محتوا است.

یک آمار بسیار جالب وجود دارد که میگوید اگر میخواهید رتبه بهترین به دست آورید، باید حداکثر مشارکت و تعامل کاربر را در 30 دقیقه پس از ارسال پست خود داشته باشید.

البته همانطور که اینستاگرام هم تایید کرده است، این کار اجباری نیست؛ اما برای به دست آوردن بیشترین میزان تعامل  و تحلیل بهترین زمان ارسال، این کار لازم است.

فرکانس، دنبال کردن، استفاده = اطلاعات کاربر

این 3 فاکتور را نمیشود با محتوا یا تکنولوژی خاصی دستکاری کرد؛ بلکه این 3 عامل بستگی به رفتار کاربر دارد.

همه این 3 عامل، به الگوریتم جدید اینستاگرام 2020 کمک میکند تا درک بهترین از عادات و رفتارهای کاربران داشته باشد. افراد فعال‌تر، مسلما محتواهای بیشتری را هم میبینند اما خیلی بعید است که در قسمت اکسپلور اینستاگرام، همه پست را دونه به دونه مشاهده کند. ممکن است به دنبال موضوعاتی خاص یا متفاوت باشد و این اینستاگرام است که باید تشخیص دهد علایق و عادات کاربر بیشتر به سمت چه نوع محتوایی است.]

الگوریتم جدید و هوشمند اینستاگرام چه موقعی به ما پاداش میده؟

موقعی که از قابلیت ‌هایی که اضافه میکند استفاده کنید.

بعضی‌ها کلا انسان‌هایی هستند که تغییر را دوست ندارند. چرا خب!

دوست دارند با همین فرمونی که تا الان رفتن، بقیه راه رو هم بروند.

جمله معروفی است که میگه به ترکیب برنده دست نزن! با استناد به این جمله میگویند که ای بابا تا الان که نتیجه گرفتم با این متد؛ از این به بعد هم میگیرم!!

این چه حرفیه آخه؟

سعی کنید از جدید‌ترین و کارآمدترین قابلیت‌های اینستاگرام استفاده کنید.

موقعی که این کار را انجام دهید الگوریتم اینستاگرام با خود میگوید ایول این از اون کاربرایی هستش که به روز هستش و میخواد قابلیت‌های مختلف رو بررسی کنه پس من هم بهش کمک میکنم. البته نه محض رضای خدا! چون تحلیل خودش بهتر و درست‌تر خواهد شد.

نحوه عملکرد الگوریتم اینستاگرام برای اکسپلورر

شاید بشه گفت که بیشترین تمرکز اینستاگرام بر روی اکسپلورر خودش هست. مردم روزانه زمان بسیار زیادی رو در این بخش از اینستاگرام صرف می‌کنند.

پس الگوریتم اینستاگرام برای اکسپلورر باید تمام تلاش خودش را انجام دهد تا بتواند بهترین و مرتبط‌ترین پیشنهادهای ممکن رو به کاربران نشان دهد. اینطوری است که می‌تواند تعامل و مدت زمان حضور مخاطبان را افزایش دهد.

حالا این بخش چطور کار میکنه؟ باز هم دوباره بر میگردیم به بحث تعامل. اینجا هم پست‌ها بر اساس تعامل شماست که چیده می‌شوند.

ممکن است برخی بگویند که نه بر اساس علایق و سلیقه افراد است. خب سلیقه هم همان تعامل است.

نکته‌ی جذابی که این وسط وجود دارد این است که الگوریتم اینستاگرام به صورت مدام خودش را بهبود می‌دهد. چطور؟

چون بر اساس هوش مصنوعی و یادگیری ماشین بنا شده است. پس روز به روز به تحلیل رفتار و تعاملات شما، این الگوریتم بهبود پیدا خواهد کرد.

اما این که چطور در اکسپلورر دیده شویم باز خودش بحث جدایی است که در مقاله الگوریتم اینستاگرام برای اکسپلورر به آن پرداختیم.

اما اگر به طور خلاصه بخوایم در مورد آن‌ها حرف بزنیم، باید گفت که میزان تعامل، مناسب بودن هشتگ‌ها، کیفیت محتوا از مهم‌ترین عواملی هستند که باعث دیده شدن پست‌ها در اکسپلورر می‌شوند.

نحوه عملکرد الگوریتم اینستاگرام برای لایک

نحوه عملکرد لاگوریتم اینستاگرام برای لایک

اما میرسیم به بحث جالب لایک کردن و اینا!!

الگوریتم اینستاگرام برای لایک چه فاکتورهایی رو در نظر میگیره به نظرتون؟ لایک بر چه اساسی اتفاق می‌افتد؟

جواب خیلی راحته!! موقعی که افراد از محتوای شما خوششان بیاید، لایک می‌کنند.

پس شاید بشه گفت که مهم‌ترین اصل در الگوریتم اینستاگرام برای لایک، بحث کیفیت محتوا است. اگر محتوای خوبی نداشته باشید و کاربران از آن لذت نبرند، خب مسلما لایک و کامنتی هم در کار نخواهد بود.

اما مشکلی این وسط وجود دارد که خب چطوری میزان لایک رو افزایش بدیم؟ یعنی چطوری ابتدا بیاییم میزان ریچ (Reach) را و سپس تعداد لایک را افزایش دهیم.

خب بعد از محتوا میتونیم به هشتگ گذاری مناسب اشاره کنیم. همچنین استفاده صحیح مناسب از انواع تگ‌های تصاویر مثل تگ Alt/Location و … می‌توانند بسیار موثر باشند.

یک سری از مطالب هم که مثل زمان مناسب برای ارسال پست و هم‌چنین تدوین کمپین‌ها هم که خیلی واضح و شفاف هستند و نیازی به توضیح خاصی ندارند.

نحوه عملکرد الگوریتم اینستاگرام برای استوری

الگوریتم اینستاگرام برای استوری به طور معمول، استوری‌هایی رو در بالا و در ابتدای صفحه قرار می‌دهد که شما بیشترین تعامل را با آن‌ها داشته‌اید.

حالا این تعامل میتونه از طریق استوری یا پست‌ها باشد.

جالب است بدانید این قسمت از اینستاگرام روزانه بیش از 400 میلیون کاربر فعال در سراسر جهان دارد. بنابراین همان قدر که اینستاگرام به بازخورد مطالب در فید توجه می‌کند، استوری را هم یک معیار اساسی برای بررسی صفحات قرار داده است.

اکنون در اکسپلور اینستاگرام، بخشی به انتشار استوری اختصاص داده شده است. در سال 2019 چنین قابلیتی وجود نداشت. اما اکنون اگر محتواهای کاربرپسند را در استوری منتشر کنید، شانس دیده شدنتان در اکسپلور وجود دارد. پس حتی با استوری هم می‌توانید فالوور جذب کنید.

و البته این هم بگم که تا حالا دقت کردید که بازدیدکنندگان استوری‌های شما بر چه اساسی مرتب سازی می‌شوند؟ این مورد رو هم در مقاله بررسی الگوریتم اینستاگرام برای استوری مورد مطالعه قرار دادیم.

بهینه سازی برای الگوریتم اینستاگرام 2020

یک واقعیت مهم در مورد همه صفحات در اینستاگرام وجود دارد: هر چه زمان بیشتری را صرف برنامه کنید، فالوورها را بیشتر درگیر خود می‌کنید. در نتیجه توجه الگوریتم‌های اینستاگرام را به سمت خود جلب می‌کنید.

این بدان معناست که باید هر روز عکس، فیلم، استوری و محتوا را در صفحات خود منتشر کنید. حتی اگر شده روزی 2 دقیقه را برای مدیریت صفحه وقت صرف کنید. همچنین در اسرع وقت به نظرات کاربران پاسخ دهید.

اگر این کار را نمی‌کنید، طبق تغییرات جدید اینستاگرام صفحه شما رشدی نخواهد داشت.

برای اینکه در اینستاگرام بیشتر دیده شویم، چه کار کنیم؟

چطور در اینستاگرام بیشتر دیده شویم؟

خیلی واضح است افزایش دیده شدن یعنی افزایش فالوور، افزایش فالوور هم یعنی افزایش فروش.

برای اینکه مطابق با الگوریتم جدید اینستاگرام بیشتر در این پلتفرم دیده شوید و متعاقبا کسب درآمد بیشتری نیز داشته باشید، توصیه‌های زیر را مدنظر قرار دهید:

استفاده مجدد از پست‌های پر بازده خود

کدوم پست‌های شما بهترین عملکرد رو داشتند؟ بیایید همون هارو ازشون استفاده مجدد بکنید.

چطوری؟ به طور مثال عکس‌ها رو با هم ترکیب کنید، دوباره دقیقا همون رو پست کنید و یا ویرایشش بکنید و یک چیز جدید بهش اضافه کنید.

متاسفانه این مورد خیلی جدی گرفته نمیشه. شما فروشگاه اینترنتی دارید؟ کدوم لباستون در اینستاگرام بیشترین فروش رو داشته؟

دوباره بیاید پستش کنید. از نتیجه‌ای که خواهید گرفت حتما متعجب میشوید. شک نکنید.

اما بیاید با هم نگاه کنیم به چند ایده برای استفاده مجدد از پست‌ها:

 • استفاده از ویدئو
 • استفاده از عکس‌های متنوع از آن محصول به صورت اسلایدشو
 • طراحی مجدد و استفاده آن‌ها در استوری

بهینه سازی زمان ارسال پست و استوری

به طور مثال فرض کنید که مخاطبان شما بیشترین تعامل را در بین ساعت‌های 20-22 دارند و شما ساعت 24 پست بگذارید.

خب چه اتفاقی می‌افتد؟ بله، میزان تعامل شما به میزان بسیار چشم‌گیری کاهش پیدا می‌کند و گفتیم که شاه کلید الگوریتم اینستاگرام در سال 2020 همین تعامل است.

پس با توجه به ابزار آنالیز خود اینستاگرام یا با استفاده از هر ابزار دیگری، باید بتوانید بهترین زمان پست و استوری گذاشتن را برای خودتان پیدا کنید.

ارسال به موقع، از مهم‌ترین و اساسی‌ترین فاکتورهایی که است که اگر به آن توجه نکنید، بدون شک خیلی از زحمات شما نادیده گرفته خواهد شد.

ایجاد ارتباط عمیق با فالوورها

نکته‌ای که بسیار قابل تامل هستش، این است که شما تا چه اندازه با فالوورهای خودتان ارتباط دارید؟

آیا در دایرکت از شما زیاد سوال میپرسند؟ رابطه آن‌ها با شما صمیمی‌است؟ تعامل آن‌ها به چه صورت است؟

فالوورهای قدیمی چطور؟

نکته‌ای به شدت مهم: خیلی از افراد به دنبال پیدا کردن فالوور جدید هستند و روز به روز به دنبال این هستند که آن‌ها را افزایش دهند. اما پس قبلی‌ها چی؟

بسیاری از افراد، دنبال کنندگان قدیمی و حال حاضر خود را فراموش میکنند در صورتی که میتوانند به جای آنکه به دنبال اضافه کردن افراد جدید باشند، رابطه خود را با همان قبلی‌ها بهبود دهند تا فروش بسیار بیشتری برایشان حاصل شود.

اما کو گوش شنوا؟ همش فالوور جدید و جدید!!

در همان 60 دقیقه اول مشغول گفتگو با کاربران شوید

تا یک ساعت بعد از انتشار پست، اینستاگرام را ترک نکنید. باید از طرفداران خود استقبال کنید. اگر اظهارنظر کردند به آنها پاسخ دهید. این کار نه تنها توجه اینستاگرام را به سمت شما جلب می کند. بلکه به افزایش تعداد فالوورها نیز کمک می‌کند.

تا 24 ساعت پست را ویرایش نکنید

اگر در انتشار پست دچار اشتباه تایپی شدید و یا اطلاعات اشتباه به کاربران دادید، از ویرایش کردن آن خودداری کنید. این ویرایش شامل عنوان، نشانه پست و موقعیت مکانی است که نباید به مدت 24 ساعت به آن دست بزنید. زیرا شانس دیده شدن شما را کاهش می‌دهد. اینستاگرام تصور می‌کند شما محتوای پست را به طور کلی تغییر داده‌اید.

پست خود را حذف و دوباره ارسال نکنید

یکی از اشتباهاتی که بسیاری از مدیران پیج‌های اینستاگرام مرتکب می‌شوند، حذف کردن و ارسال مجدد پست‌هاست. این کار ضربه مهلکی را به صفحه شما وارد می‌کند.

از هشتگ‌های اضافه استفاده نکنید

اگرچه اینستاگرام به شما اجازه می‌دهد تا 30 هشتگ را برای پست‌ها استفاده کنید، اما راهکار عقلانی می‌گوید استفاده بیش از حد، باعث اسپم شدن پست می‌شود. اگر اینستاگرام فکر کند شما در حال اسپم کردن هستید، دسترسی‌تان را به اکسپلور کاهش می‌دهد. برخی از مدیران صفحات در اینستاگرام می‌گویند استفاده از حدود 5-8 هشتگ شانس بیشتری برای دیده شدن پست ایجاد می‌کند.

از هشتگ‌های تکراری استفاده نکنید

برای هر پست از هشتگ‌های مجزا استفاده کنید. زیرا با این کار الگوریتم اینستاگرام 2020 تصور می‌کند شما ربات هستید. پس با این نتیجه‌گیری دستیابی شما را به اکسپلور کاهش می‌دهد.

هشتگ‌ها را در قسمت نظرات ارسال کنید

برای اینکه هشتگ‌های اضافه را در زیر پست جابجا کنید، می‌توانید از قسمت نظرات استفاده کنید. این راه حل فوق العاده جواب می‌دهد. حتی می‌توانید از برخی از فالوورهای صمیمی خود بخواهید این هشتگ‌ها را برای شما در زیر پست قرار دهند.

انتشار پست‌های بیشتر برای بدست آوردن فالوورهای بیشتر

برای اینکه فالوورهای بیشتری را بدست آورید، باید تعداد پست‌ها را افزایش دهید. با توجه به اینجا الگوریتم اینستاگرام 2020 پست‌ها را فقط به 10 درصد از فالوورها نشان می‌دهد، انتشار کمتر محتوا یک ریسک بزرگ است. وقتی تعداد پست‌های بیشتری را در صفحه خود منتشر می‌کنید، روزانه درصد بیشتری از فالوورها شما را می‌بینند. برای مثال اگر دو بار در طی روز پست انتشار دهید، به جای 10 درصد از فالوورها، 20 درصد از آن‌ها پست‌های شما را مشاهده می‌کنند.

هنگامی که فالوورهای بیشتری درگیر محتواهای منتشر شده شوند، اینستاگرام متوجه می‌شود محتواهای خوبی را منتشر کرده‌اید. پس پست‌های شما را در قسمت اکسپلور برای سایر کاربران نمایش می‌دهد. با این روش شانس شما برای افزایش تعداد دنبال‌کننده و همچنین کسب درآمد، بیشتر می‌شود.

اگر تعداد بازدیدهای پست پایین است دست نگهدارید

اگرچه نظر ما اینست که برای افزایش فروش اینستاگرام و تعداد فالوور، پست‌های بیشتری را منتشر کنید، اما وقتی که بازخورد پست‌ها پایین است، 2-3 روز دست نگه دارید تا تعداد بازدید، کامنت و لایک آن‌ها افزایش یابد.

وقتی الگوریتم اینستاگرام تشخیص دهد برخی از کاربران به محتواهای شما علاقمند هستند، پستها را در قسمت Feed برای آنها نمایش می‌دهد. اما گاهی طول می‌کشد تا برخی از کاربران فید اینستاگرام خود را چک کنند. پس باید صبر کنید تا همه آنها پست شما را مشاهده کنند.

انتخاب مقصدهای محبوب

یک حقیقت در مورد تغییرات جدید اینستاگرام وجود دارد که می‌گوید اگر قبل از پست کردن، مکان جغرافیایی محبوب را انتخاب کنید، کاربران بیشتری شما را مشاهده می‌کنند. برای مثال در ایران شهرهایی مثل تهران کاربران بیشتری در اینستاگرام دارد. پس طبیعی است که اگر پست با همین موقعیت مکانی منتشر شود، بازخورد بیشتری خواهد داشت.

البته اینستاگرام نرم‌افزارهای شناسایی مکان را دارد و اگر برخلاف واقعیت، موقعیت مکانی خود را در پست منتشر کنید، آن را تشخیص می‌دهد.

افزایش تعامل، شاه کلید اینستاگرام 2020

افزایش تعامل، از مهم‌ترین گزینه‌ها برای الگوریتم اینستاگرام

در گذشته تصور این بود که فقط تعداد بازدید و لایک‌ها برای اینستاگرام کافی است. اما تغییرات جدید این پلتفرم در سال‌های اخیر نشان می‌دهد هر پستی که برداشت و تعاملات بیشتری داشته باشد، در اولویت الگوریتم‌های این شبکه قرار می‌گیرد.

همچنین الگوریتم جدید اینستاگرام برای بررسی کامنت‌ها و نظرات کاربران به استیکرهایی مثل تایید، پسند کردن، قلب گذاشتن، گل و … توجه دارد و آن را نشانه محبوبیت پست می‌داند.

بدون شک از اساسی‌ترین کارها برای افزایش کسب درآمد در اینستاگرام، افزایش نرخ تعامل است.

پس باید نظرات اینستاگرام را پیگیری کنید. اگر نیازی به پاسخ ندارد، با گذاشتن یک استیکر از روی آن عبور کنید. پاسخ دادن به کامنت‌ها نه تنها توجه فالوورها را افزایش می‌دهد، بلکه بازدید پست را نیز بالا می‌برد.

بیشتر بخوانید: افزایش تعامل در اینستاگرام با 14 استراتژی 💎

اینستاگرام ارتباط سریع کاربران با محتوا را کنترل می‌کند

یکی از الگوریتم‌های جدید اینستاگرام به بررسی میزان تعامل پست در اینستاگرام می‌پردازد. به این صورت که سرعت واکنش کاربران به پست رصد می‌شود.

به این صورت که شما یک پست را منتشر می‌کنید و بلافاصله لایک و نظر زیادی را از سوی فالوورها بدست می‌آورید. این موضوع به الگوریتم اینستاگرام سیگنال می‌دهد که محتوای پست باکیفیت است. بنابراین در قسمت اکسپلور اینستاگرام برای کاربران بیشتری منتشر می‌شود.

توصیه ما اینست که پست‌ها را زمانی منتشر کنید که کاربران بیشتری در اینستاگرام فعال هستند. برای مثال ساعات 9 صبح، 14 بعد از ظهر و 21 شب تعداد کاربران در این شبکه بیشتر می‌شود. بنابراین به محض انتشار پست از تعداد بیشتری از فالوورها لایک و کامنت دریافت می‌کنید.

الگوریتم محاسبه زمان دیدن پست‌ها

شاید باور نکنید اما اینستاگرام آنقدر هوشمند است که حتی زمان مشاهده پست‌ها توسط کاربران را نیز به دقت رصد می‌کند. حالا برای اینکه بفهمید فالوورها چقدر زمان صرف دیدن پست‌ها کرده‌اند، از ابزارهای تجزیه و تحلیل استفاده کنید.

عنوان‌های پست کلید اصلی الگوریتم اینستاگرام هستند. اگر عنوان جذابی داشته باشید، احتمالاً کاربران زمان بیشتری برای خواندن پست صرف می‌کنند.

بیشتر کاربران فقط یک ثانیه بر روی هر پست وقت می‌گذارند. در حالی که اینستاگرام از ثانیه دوم به بعد توجه می‌کند. به همین دلیل است که پست‌های ویدئویی و تصاویر زیاد، بیشتر مورد توجه اینستاگرام قرار می‌گیرد.

حتی اگر فیلمی برای انتشار ندارید، در یک پست چندین تصویر را بگنجانید. تصویر اول و دوم باید جذابیت زیادی داشته باشد. تا کاربران را برای ثانیه دوم نگه دارد.

همچنین در زمان نوشتن عناوین حتماً از روش‌های خلاقانه استفاده کنید تا کاربران را برای ماندن بر روی پست خود نگهدارید. می‌توانید عنوان را با فونت درشت بر روی تصویر یا فیلم بگذارید تا کاربر بیشتر از چند ثانیه روی آن بماند.

از هشتگ‌های دقیق و مرتبط استفاده کنید

الگوریتم اینستاگرام 2020 به نوع هشتگ توجه زیادی می‌کند. بدون شک یکی از مهم‌ترین بخش‌های مدیریت شبکه های اجتماعی مخصوصا اینستاگرام، به مدیریت هشتگ‌ها مربوط می‌شود.

هشتگ‌های اینستاگرام هنوز هم راهی مؤثر برای جذب دنبال‌کننده‌های بیشتر و افزایش دسترسی کاربران هستند. اما به شرط اینکه از هشتگ‌های دقیق و مرتبط استفاده کنید. برای این کار میتوانید از ابزارهای تولید هشتگ اینستاگرام استفاده کنید.

اینستاگرام امکان عضویت در هشتگ‌ها را برای کاربران اضافه کرده است. به این صورت که آن‌ها با عضویت در یک هشتگ، به جای اینکه یک صفحه را دنبال کنند، می‌توانند محتواهایی از تمامی صفحات اینستاگرام را که حاوی همان هشتگ است، در قسمت فید خود مشاهده کنند.

پس وقتی شما هشتگ را به پست اضافه می‌کنید، طبق الگوریتم اینستاگرام 2020، شانس دیده شدن پست را برای کاربرانی که فالوور شما نیستند، افزایش می‌دهید و در نتیجه افزایش فالوور را تجربه خواهید کرد.

سوالات متداول

چگونه در اکسپلور اینستاگرام دیده شوم؟

به طور خیلی واضح الگوریتم اینستاگرام یکی است چیزی تحت عنوان الگوریتم اینستاگرام برای اکسپلورر که فقط در آن بخش کار کند، نداریم. شما باید بتوانید محتوایی جذاب تولید کنید تا بتوانید مخاطب را جذب کنید، از هشتگ‌ها استفاده به طور صحیح استفاده کنید و تا حد امکان محتوای خود را وایرال کنید

الگوریتم اینستاگرام برای استوری چگونه است؟

همانطور که گفته شد الگوریتم فقط یکی است. در این بخش هم با توجه به اهمیت روز افزون تعامل، شما باید محتوای تعاملی تولید کنید تا استوری هایتان برای مخاطبان شما بیشتر به نمایش دربیایند.
هر چقدر که تعامل کمتر شود مسلما استوری‌ها نیز کمتر دیده خواهند شد.

آیا ویدئو اولویت بالاتری نسبت به عکس دارد؟

خیر اصلا اینطور نیست. اینستاگرام خود اعلام کرده است که به هیچ تفاوتی میان محتوای ویدئویی و عکس برایش وجود ندارد.
دلیل اینکه در بخش فید، ویدئو زیاد نمایش داده می‌شود این است که به طور معمول، تاکید میکنم که معمولا میزان تعامل با محتوای ویدئویی بع مراتب بیشتر از عکس است. در نتیجه در بخش فید ویدئو شانس بیشتری خواهد داشت. البته این امر به طور کاملا مستقیم به کاربر بر میگردد. اگر شما به محتوای ویدئویی علاقه زیادی نداشته باشید، مطمئنا محتوای عکس برای شما بیشتر نمایش داده خواهد شد. همه چیز به کاربر و تعامل بستگی دارد.

بازدید، کامنت و لایک فیک چطور است؟

اطلاعات دقیقی نمیتوانم به شما بدهم. اما چیزی که خود اینستاگرام اعلام کرده است این است که با توجه به الگوریتم یادگیری ماشین اینستاگرام، این تعاملات فیک و غیرواقعی محاسبه نمی‌شود.
که البته سوالی که اینجا پیش می‌آید این است که خب اصلا چطور متوجه می‌شود و آیا این الگوریتم آنقدر قوی هست؟

6 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

6 دیدگاه

 • میکاییل
  ارسال شده 28 مرداد 1399 در 11:44 ق.ظ 0Likes

  ایا الگوریتم اینستاگرام برای دیده شدن در اکسپلوور با بقیه الگوریتم هاش فرق داره ؟
  اصلا یک الگوریتم وجود داره یا چندتا و اینکه چطور میشه تو اکسپلورر دیده شد؟

  • ارسال شده 29 مرداد 1399 در 11:12 ق.ظ 0Likes

   با سلام
   ببینید اینستاگرام به طور کل یک الگوریتم داره و مثل الگوریتم های گوگل نیست که چندین تا باشند و در همین مقاله هم توضیح داده شده که چطور میتونید در اکسپلوور دیده شوید.
   با تشکر

 • محمد
  ارسال شده 1 شهریور 1399 در 9:56 ق.ظ 0Likes

  سلام با توجه به پیچیدگی الگوریتم اینستاگرام رعایت مواردی که بهش اشاره کردید حیاتی هست . البته درسته اینستاگرام الگوریتم رو به یک شکل برای همیشه نگه نمیداره اما همونطور که در مطلب نوشتید تعامل به نظر من هم بیشترین تاثیر رو در رشد یک پیج میتونه داشته باشه
  ممنون از مطلب مفیدتون

  • ارسال شده 1 شهریور 1399 در 11:06 ق.ظ 0Likes

   با سلام
   بله میشه گفت که تعامل واقعا بیشترین تاثیر نه تنها در اینستاگرام بلکه در هر پلتفرم دیگه ای هم دارد.
   و حتی از پلتفرم ها ههم که خارج بشیم به طور مثال در سئو هم این مسئله تا حد بسیار زیادی صدق میکند و یکی از مهم ترین عوامل برای بهبود رتبه میباشد.
   دلیل این که تعامل اینقدر مهم هست هم خوب خیلی واضحه چون تعامل به این معنی است که ما توانسته ایم مخاطب رو درگیر مطلب خودمون کنیم و حالا اگر به طور مثبت توانسته باشیم اینکار رو انجام دهیم، خب مسلما کسی که برنده شده ما هستیم.

 • محمود فاخته
  ارسال شده 24 شهریور 1399 در 3:37 ب.ظ 0Likes

  سلام این شادوبن که میگن الگوریتم اینستاگرام میفهمه چیه دقیقا؟

  • ارسال شده 24 شهریور 1399 در 4:29 ب.ظ 0Likes

   با سلام
   موقعی که شما یکسری کارهای اسپم انجام دهید شادوبن خواهید شد مانند
   استفاده از ربات های افزایش فالوور
   استفاده از هشتگ های اسپم
   رپیورت شدن و …

ارسال دیدگاه