هنوز که هنوز لایک یکی از فاکتورهای هم در الگوریتم اینستاگرام است. هم برای اون الگوریتم و هم برای ما. قطعا تعداد لایک بیشتر مارو خوشحال‌تر خواهد کرد و به این معنی است که توانسته‌ایم تعامل بیشتری را به دست بیاوریم. الگوریتم اینستاگرام برای لایک مانند استوری و اکسپلوور یک الگوریتم جدا نیست. کلا اینستاگرام یک الگوریتم بیشتر ندارد.

حالا ما قراره درباره چی صحبت کنیم؟ در ابتدا درباره ساز و کار الگوریتم اینستاگرام برای لایک صحبت خواهیم کرد. سپس به سراغ بررسی این مطلب می‌رویم که چطور میتونیم لایک بگیریم؟

خب دیگه اینطوری نیست که صرفا ما بیایم یک محتوای خوب بنویسیم بعد بگیم که خب دیگه تعاملش بالا خواهد بود و لایکش زیاد!! نه اصلا اینطوری نخواهد بود.

اما در نهایت چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

1. همچنان محتوا پادشاه است

محتوا همچنان پادشاه است

نه اشتباه ننوشتم میدونم مقاله درباره سئو نیست. در کل دنیا و در هر شغل و صنعتی، محتوا پادشاه است. چه برسه به الگوریتم اینستاگرام که تعامل براش مثل اکسیژن میمونه.

خیلی واضح هستش دیگه و همه روزه می‌بینید که کسایی که محتوای خوبی در اینستاگرام ایجاد می‌کنند، بسیار هم دیده می‌شوند.

البته این هم بگم که خیلی از عزیزان با تولید محتواهای بی خاصیت و بیهوه هم به جایی رسیدند. نمونش آقای x و خانم y.

هر چیزی دستشون میاد میزارن و فالوور و لایک هم جمع می‌کنند. اما شما نیابد به دنبال تولید چنین محتواهایی باشید. باید خوب تولید کنید.

محتوای باکیفیت باید بتواند تعامل ایجاد کند. افزایش تعامل در اینستاگرام راه‌های مختلفی دارد؛ که یکی از بهترین آن‌ها، تولید محتوای باکیفیت است.

اما همه در همه جا فقط میگن محتوای خوب. خب اصلا محتوای خوب و باکیفیت چطوری تولید میشه؟

یک طرح ثابت رو در پیش بگیرید

سعی کنید طرحی که در ابتدا برای قالب اینستاگرام خود انتخاب کردید را، ادامه دهید. نباید به این شکل باشد که قالب مشخصی نداشته باشید یا دائما قالب عوض کنید. باید یک سبک خاصی را طراحی کنید و طبق همون پیش برید.

یک طرح ماندگار ایجاد کنید

از طرح‌های تکراری فاصله بگیرید. سعی کنید طرحی بزنید که ماندگار باشد و در حافظه مخاطبان بماند.

اینطوری برندینگ شما بسیار بهبود خواهد کرد.

هر جایی که مدل کاری شما را ببینند میدانند که یا شما هستید، یا بقیه از شما کپی کردند. اینطوری میتونید برندینگ بسیار بهتری داشته باشید.

استفاده از تصاویر باکیفیت

این بخش هم که دیگه خیلی مشخص و مهم هستش.

نباید از عکس‌هایی استفاده کنید که کیفیت پایینی دارند. کلیه عکس‌ها و فیلم‌های شما باید تا جای ممکن باکیفیت باشند. اینطوری مخاطب از مشاهده پست‌های شما بیشتر لذت خواهد برد.

خب تا اینجای کار، به بحث‌های پیرامون پایه‌ای تولید محتوای باکیفیت پرداختیم. اما در ادامه قصد داریم تا نکات خاص و بهتری رو به شما بگوییم تا بتوانیم نهایت میزان لایک را دریافت کنید.

حتما می‌دانید که یکی از مواردی که در افزایش ریچ در اینستاگرام یا همان افزایش بازدید بسیار موثر است، تعامل است.

خب با افزایش میزان لایک هم که مقدار تعامل افزایش پیدا خواهد کرد. پس در نتیجه همه این مواردبه صورت زنجیروار به یکدیگر متصل هستند.

2. استفاده از هشتگ‌های درست

تاثیر استفاده از هشتگ درست بر الگوریتم اینستاگرام برای لایک

ابزارهای تولید هشتگ اینستاگرام، زیاد هستند. نکته‌ای که باید بلد باشید نحوه استفاده از این ابزارهاست.

از هر کدام یک از ابزارهای تولید هشتگ در اینستاگرام هم که استفاده کنید، موقعی که استراتژی نداشته باشید و همچنین مسیر مشخصی رو برای خودتون رسم نکرده باشید، موفقیتی در کار نخواهد بود. یا در بهترین حالت موفقیت چشم‌گیر نیست.

همانطور که در مقالات قبل هم اشاره کردم، یکی از مهم‌ترین نکات افزایش ریچ در اینستاگرام، استفاده درست و صحیح از هشتگ‌ها است.

افزایش دیده شدن برابر است با افزایش کسب درآمد در اینستاگرام. این دیده‌شدن هم فاکتورهایی دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها هشتگ ها هستند.

سوالات متداولی در این حوزه وجود دارد که مثلا از چندتا هشتگ استفاده کنیم بهتره؟ یا چه کلماتی بذارید؟

خب مسلما که اصلا نمیشه جواب قطعی داد. هر فرد و برندی در هر جایگاهی، دیدگاه و استراتژی خاص خود را دارد. در نتیجه نمی‌شود یک نسخه برای همه پیچید.

اما چطور می‌شود بهترین هشتگ رو برای پست‌های خودمون انتخاب کنیم؟

استفاده از هشتگ مرتبط

برای اینکه هشتگ‌های مرتبط با کلمه کلیدی وارد شده توسط خودتان را پیدا کنید، به راحتی خود اینستاگرام این کار را برای شما انجام میده.

اینطوری میتونید پست‌های خود را از نظر مفهومی بسیار مجتمع‌تر و بهینه‌تر کنید. به دنبال دور زدن الگوریتم اینستاگرام برای لایک نباشید.

تحقیقات رقبا

رقبای شما چه برندهایی هستند؟ این کار احتمالا اولین کاری است که باید در مسیر هشتگ گذاری انجام دهید.

باید بدونید که رقبای شما در چه وضعیتی هستند، چقدر هزینه می‌کنند و همینطور استراتژی آن‌ها چیست؟

البته این رو هم حتما به یاد داشته باشید که تحلیل و تحقیق باید یک روند صحیح و دقیق داشته باشید. شما نمی‌توانید همینطوری از رقیبان خودتون تقلید کنید و فکر کنید که خب دیگه اونا موفق شدند من هم موفق میشم!!

چیزی که متاسفانه در ایران فراوان دیده میشه.

دیجی کالا این رنگ رو استفاده کرده پس خوبه. دیجی کالا این قابلیت رو نداره پس بده و …

کالا این حرف‌ها واقعا درست نیست. اسم اینکار صرفا تقلید هستش و نه تحلیل.

پرسونای مخاطب

پرسونای مخاطب چیست؟ چرا ما دائما به این مسئله انقدر اهمیت میدیم؟ ما قبلا در مورد طراحی پرسونا زیاد صحبت کردیم. باید بدونیم که این مخاطب هست که با توجه به نیاز و علایقش تعیین می‌کند که ما چه چیزی باید خلق کینم.

اینطوری نیست که ما چیزی درست کنیم و مخاطب مجبور باشد آن را دوست داشته باشد. نخیر همچین چیزی وجود ندارد.

ابتدا باید مخاطب هدف خود را بشناسید و سپس با توجه به آن تدوین استراتژی محتوایی خود را شروع کنید.

استفاده از ابزارهای جانبی

در بالا لینک مقاله ابزارهای تولید هشتگ اینستاگرام را قرار داده‌ام اما اینجا میخوام دوتا از اون خوباشو بهتون معرفی کنم. ابزارها Hashtagify و RiteTag دو تا از بهترین ابزارها برای پیدا کردن هشتگ‌های مرتبط است.

علاوه بر اینکه میزان سرچ مربوط به هر هشتگ برایتان نشان داده خواهد شد، میزان پستی که هر هشتگ دارد که به مشخص می‌شود. این طوری میتونید بهترین تصمیم ممکن رو بگیرید.

جلوگیری از Shadowban

شادوبن چیست؟ اینستاگرام یک قابلیتی داره که اگر رفتاری از شما مشاهده کنه که مانند رفتار یک بات باشه، شما رو شادوبن میکنه. جدیدا هم این بخش از اینستاگرام خیلی قوی‌تر شده.

یکی از بدترین کارهایی که میشه انجام داد تا شادوبن بشیم!! اینه که از هشتگ‌های بد و اسپم استفاده کنیم. اینطوری تقریبا خیالمون راحت میشه که حتمادر آینده شادوبن خواهیم شد.

اما هشتگ اسپم چیه؟ مثلا هشتگ‌های بی معنی و نامرتبط با مفهوم پست یکی از اون‌هاست. یا مثلا استفاده دقیقا 30 هشتگ در هر پست، آخه چرا؟؟

باید سعی کنید تا مرتبط‌ترین هشتگ‌های ممکن رو برای پست‌های خودتون در نظر بگیرید. اینطوریه که موفقیت حاصل میشه.

3. استفاده از تگ تصاویر

استفاده از تگ تصاویر

تا حالا میدونستید که اضافه کردن تگ‌های مرتبط به تصاویر باعث افزایش تعامل در اینستاگرام می‌شوند؟

تگ تصاویر عملکردی مشابه هشتگ‌ها ندارند اما هدف این دو تا یکی است؛ افزایش ریچ در اینستاگرام.

اگر یادتون باشه در مقاله الگوریتم اینستاگرام برای استوری گفته بودم که سعی کنید از قابلیت‌های مختلف استوری اینستاگرام استفاده کنید. حالا خارج از محیط استوری هم همین ماجرا صدق می‌کنه.

اگر سعی کنید به صورت بهینه شده از قابلیت‌های اینستاگرام استفاده کنید، بدون شک میتوانید افزایش ریچ را تجربه کنید.

حتی با توجه به الگوریتم اینستاگرام برای اکسپلورر، میشه گفت موقعی که شما از این قابلیت‌ها استفاده کنید، تعاملتان افزایش پیدا خواهد کرد؛ که همین مسئله باعث میشه که شانس حضورتون در اکسپلورر بیشتر و بیشتر بشه. که این هم یعنی چی؟

یعنی افزایش کسب درآمد در اینستاگرام.

خب برگریم به بحث اصلیمون. اینستاگرام به دنبال پیدا کردن مفاهیم مشترک در پست‌ها برای به نمایش درآوردن هر چه بهتر آن‌ها متناسب با نیاز مخاطب است.

حالا موقعی که از تگ مناسب و مرتبط در تصاویر خودتون استفاده می‌کنید، شانستون برای بودن در اکسپلورر و نمایش به مخاطب هدف بیشتر و بیشتر میشه.

اما تگ تصاویر هم مثل هشتگ‌ها قابلیت اسپ شدن دارند. پس از استفاده زیاد از آن‌ها خودداری کنید و همچنین از تگ‌های مرتبط استفاده کنید.

4. استفاده از تگ مکان

استفاده از تگ لوکیشن

طبق آمار پست‌هایی که دارای تگ مکان هستند، 79% تعاملشان نسبت به آن‌هایی که همچین تگی ندارند بیشتر است. این آمار واقعا فرصتی فوق العاده برای افزایش لایک در اینستاگرام است. یک حرکت ساده، رایگان و سریع میتونه میزان لایک‌‎ها و همچنین تعامل را به میزان وحشتناکی افزایش بده.

یادتون باشه البته که باز الکی تگ نزنید. چون تگ مکان به پیدا کردن افراد نزدیک و مرتبط با شما کمک بسیار زیادی میکنه.

پس لازمه که خیلی دقیق اینکار رو انجام بدید.

خوبی این تک اینه که تو استوری هم میشه ازش استفاده کرد. خب پس اینجا میتونیم با یک تیر، دو هدف بزنیم. هم لایک و هم الگوریتم اینستاگرام برای استوری؛ دیگه چی بهتر از این!!

5. پست گذاری در زمان درست

تاثیر فوق العاده ارسال پست در زمان درست بر روی الگوریتم اینستاگرام برای استوری

در مورد این مطلب هم قبلا زیاد صحبت کردیم.

خب باید با توجه به آمار متوجه شوید که کاربران هدف شما، در چه ساعاتی در شبانه روز بیشترین فعالیت را دارند؟

اینطوری میتوانید با گذاشتن پست در یک زمان درست، میزان تعامل و لایک خود را به راحتی افزایش دهید.

6. پست گذاری به طور مدام

ارسال پست به صورت مداوم

اگر بیاید اینطوری رفتار کنید که خب امروز میذارم، فردا نمیذارم، باز دو روز بعد، باز بعدش 6 روز بعد و… اینطوری فایده‌ای نداره.

باید یک تقویم محتوایی برای خودتون درست کنید و طبق همون به طور مداوم و منظم دقیقا راس تاریخ و روز مشخص خودش، شروع به پست گذاشتن و به طور کل فعالیت کنید.

البته می‌تونید باز از ابزارهای جانبی هم برای اینکار استفاده کنید. اینطوری خیلی هم کارتون راحت‌تر خواهد شد.

7. کمپین

تدوین و اجرای کمپین

خب میرسیم به آخرین و متداول‌ترین شیوه برای افزایش لایک در اینستاگرام و البته تعامل.

میتونید در قبال لایک کردن پست‌ها یک جایزه‌ای برای آن‌ها در نظر بگیرید. اینطوری بهراحتی میتونید در زمان بسیار کمی میزان لایک خود را به طرز بسیار چشمگیری افزایش دهید.

حالا هرقدر که این کمپین خود را بیشتر تبلیغ کنید می‌توانید بیشتر هم تعامل به دست بیاورید و کسب درآمد کنید. و در نهایت هم با توجه الگوریتم اینستاگرام برای لایک بدون شک بیشتر دیده خواهید شد و اوضاعتون بهتر میشه. موفق باشید.

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه