مصرف‌کنندگان همیشه به دنبال متخصص، راهنما و دوستانی می‌گردند که در خرید به آن‌ها توصیه‌هایی ارائه دهند. بنابراین می‌توان گفت که اینفلوئنسر مارکتینگ سابقه‌ای چند صد ساله دارد و تنها ابزار و رسانه‌ها هستند که تغییر کرده‌اند. مردم به تبلیغات توسط اینفلوئنسرها بیشتر از تبلیغات توسط سلبریتی‌ها اعتماد دارند. بنابراین واضح است که برندهای بزرگ از اینفلوئنسرها برای تبلیغات خود استفاده می‌کنند.

طبق آمار، 92 درصد از مارکترها گفته‌اند که اینفلوئنسر مارکتینگ برای آن‌ها واقعاً مؤثر بوده است، چیزی که در خیلی از استراتژی‌های این دوره و زمانه کمتر دیده می‌شود. در واقع بهتر است که شما برای هر کمپینی، این استراتژی را به کار ببرید.

باید این را بپذیرید که اگر بر روی چندین هدف به طور هم‌زمان تمرکز کنید، نمی‌توانید موفق شوید. بنابراین هر کمیپن اینفلوئنسر مارکتینگ باید بر روی 1 یا حداکثر 2 مورد از اهداف اصلی کسب‌وکار شما تمرکز کند.

5 مورد از مهم‌ترین اهداف اینفلوئنسر مارکتینگ برای برند شما

فقط یک استراتژی مناسب و هدفمند در اینفلونئسر مارکتینگ است که می‌تواند موفقیت را برای شما به همراه داشته باشد. در ادامه به 5 مورد از مهم‌ترین اهداف این زمینه می‌پردازیم.

1- آگاهی از برند

افزایش آگاهی از برند
افزایش آگاهی از برند

یکی از مهم‌ترین اهداف اینفلوئنسر مارکتینگ، افزایش آگاهی از برند شماست.

افراد تنها زمانی تبدیل به مشتری می‌شوند که برند شما را ببینند و آن را تشخیص دهند. برای اینکه اینفلوئنسرهای محبوب و مخاطبان آن‌ها را پیدا کنید، می‌توانید از پلتفرمی مانند Fourstarzz Media استفاده کنید. با کمک گزارش‌های این ابزار می‌توانید بفهمید که کدام یک از اینفلوئنسرها برای شما مفید هستند.

قدم بعدی پس از یافتن یک فرد تأثیرگذار و مناسب چیست؟

پیش از هر چیز باید بر روی استراتژی‌هایی تمرکز کنید که منجر به منشن شدن، اشتراک‌گذاری مطالب و هم‌چنین افزایش دنبال‌کنندگان شما می‌شوند.

اینفلوئنسرها می‌توانند مخاطبان خود را به اشتراک‌گذاری مطالب شما با هشتگ‌های مناسب و مرتبط تشویق کنند.

اگر هدف اینفلوئنسر مارکتینگ شما در جهت رشد آگاهی از برند شماست، موارد زیر می‌تواند به شما کمک کند:

نام بردن از برند شما (Mention)

شما می‌توانید از این افراد بخواهید که برند شما را به مخاطبانشان معرفی کنند. خیلی از اینفلوئنسرها درباره برندی که واقعاً دوست دارند، حرف می‌زنند، پس مطمئئن شوید با فرد مناسبی ارتباط برقرار کرده‌اید.

این فرد باید مخاطبانی داشته باشد که هدف شما و مناسب کسب‌وکارتان هستند.

نظردهی درباره محصول

این افراد می‌توانند محصولات و یا خدمات شما را در صفحه خود معرفی کنند. در واقع آن‌ها تجربه استفاده خودشان از آن محصول را برای مخاطبان خود بازگو می‌کنند.

برگزاری مسابقات

می‌توانید از این افراد بخواهید که مسابقات را برای شما معرفی کنند. اینگونه افراد بسیاری نیز در مسابقه شما شرکت خواهند کرد.

بهتر است که از هشتگ‌هایی با نام برند خودتان استفاده کنید تا نتایج بهتری به دست آورید، چراکه با این کار مشتریان بسیار زیادی کسب خواهید کرد و برندتان نیز شهرت بیشتری خواهد یافت.

2- افزایش ترافیک سایت

افزایش ترافیک سایت
افزایش ترافیک سایت

یکی از موارد مهمی که باید به آن توجه کنید افزایش ترافیک سایت از طریق اینفلوئنسر مارکتینگ است.

باید بدانید که قاعدتاً ارزش همه ترافیک‌ها با هم برابر نیست. بنابراین شما باید بر روی ترافیک مؤثر و مرتبطی تمرکز کنید تا بتواند نرخ تبدیل و میزان مشتری راغب را افزایش دهید. برای افزایش ترافیک به طور منظم هم، باید به سراغ محتوایی جذاب بروید. برای این کار می‌توانید از موارد زیر کمک بگیرید.

بلاگ پست‌های اسپانسری

شما می‌توانید از بلاگرهای معروف بخواهید که در ازای دریافت هزینه‌ای برای شما پست بنویسند و برندتان را معرفی کنند. این کار نه تنها باعث افزایش دیده شدن برند شما می‌شود، بلکه در هدایت ترافیک مستقیم به سایت شما نیز تأثیر بسیاری خواهد داشت، پس مطمئن شوید که این فرد در پست خود به یکی از صفحات سایت شما لینکی داده باشد.

پست مهمان

راه دیگری که پیش روی شما قرار می‌گیرد این است که در ازای پرداخت هزینه‌ای برای سایت‌های قدرتمند و با اعتبار بالا، متنی بنویسید و در آن چند لینک نیز به سایت خود بدهید. برای این کار در کشور خودمان می‌توانید از رپورتاژ آگهی بهره بگیرید. نکته‌ای که در این میان اهمیت دارد این است که برای انجام این کار از یک سئوکار حرفه‌ای درخواست همکاری کنید.

پست‌های اسپانسری شبکه‌های اجتماعی

شما می‌توانید در ازای پرداخت هزینه‌ای از افراد مختلف بخواهید که محصول یا خدمات شما را به صورت پست یا استوری تبلیغ کنند.

3- افزایش جذب مشتری

افزایش مشتری راغب
افزایش مشتری راغب

هدف اصلی تمامی این تلاش‌ها و استراتژی‌های بازاریابی، افزایش فروش و جذب بیشتر مشتریان است. باید بدانید که اگر استراتژی اینفلوئنسر مارکتینگ شما به سمت فروش هدایت می‌شود، بررسی محصول کفایت نخواهد کرد. این استراتژی را باید به شکلی تدوین کنید که افزایش تعامل و مشارکت مخاطب را به دنبال داشته باشد.

افیلیت مارکتینگ و کد تخفیف

شما باید کمپین‌هایی را تدوین کنید که هم از خود اینفلوئنسرها و هم از دنبال‌کنندگانشان (مشتریان راغب) سود ببرید.

بهترین استراتژی هم برای این کار استفاده از افیلیت مارکتینگ (همکاری در فروش) و استفاده از انواع کد تخفیف است. شما می‌توانید کد تخفیف منحصربه‌فردی به افراد اختصاص دهید، برای ایجاد همکاری در فروش برای هر کدام از آن‌ها کمیسیون‌های خوبی در نظر بگیرید و در نهایت این‌گونه آن‌ها را به همکاری با خود ترغیب کنید.

هیاهو در اینستاگرام

92% از بازاریابان معتقدند که مؤثرترین بستر اجتماعی برای اینفلوئنسر مارکتینگ، اینستاگرام است. شما می‌توانید به طور هم‌زمان با چندین فرد معروف در اینستاگرام ارتباط بگیرید تا با دریافت هزینه‌ای به طور همزمان محصولات و یا خدمات شما را نمایش دهند.

در چنین مواردی برند شما با سرعت بیشتری شناخته می‌شود. در نتیجه می‌توانید مخاطبان جدید بسیاری نیز پیدا کنید.

4- مشارکت و دنبال‌کنندگان شبکه‌های اجتماعی

افزایش تعامل فالوورها
افزایش تعامل فالوورها

زمانی که به دنبال افزایش آگاهی از برند خود هستید باید بر روی افزایش دنبال‌کنندگان و هم‌چنین افزایش تعامل مخاطبان خود در شبکه‌های اجتماعی تمرکز کنید. ترکیب این دو هدف اینفلوئنسر مارکتینگ با هم بسیار ساده است.

احتمالاً شما هم فارغ از اینکه چه میزان فالوئر دارید، همیشه به دنبال تعدادی بیشتری نیز هستید. باید برای ایجاد تعامل و پیوند خوب با مخاطب خود تلاش کنید، چراکه این کار در نهایت به افزایش فالوئرها و هم‌چنین درک بهتر و ترغیب بیشتر آنان منجر خواهد شد.

به طور کلی تعداد بالای فالوئر اهمیت چندانی ندارد، بلکه این تعامل آنان است که اهمیت پیدا می‌کند.

یکی از مهم‌ترین فاکتورها در الگوریتم اینستاگرام 2020 همین تعامل مخاطب است. این مسئله با وجود فالوورهای تقلبی جدی‌تر هم می‌شود، چراکه ممکن است در این میان هزینه بسیاری از شما بگیرند و در نهایت نیز نتیجه خوبی از خود به جای نگذارند. افزایش تعامل فقط از طریق ایجاد محتوای مفید و بسیار جذاب امکان‌پذیر است. 90% بازاریابان، میزان مشارکت را مهم‌ترین شاخص عملکرد یک کمپین تأثیرگذار می‌دانند.

تصاحب پیج شما

یکی از مؤثرترین کمپین‌های اینفلوئنسر مارکتینگ این است که اجازه دهید پروفایل شما برای یک روز، یک هفته و یا بیشتر به دست آن اینفلوئنسر اداره شود.

این یک روش عالی برای بهبود ارتباط شما با آن اینفلوئنسر و هم‌چنین افزایش تعداد و تعامل مخاطبان است. در این روش مدیریت شبکه های اجتماعی یا حتی یک شبکه اجتماعی به دست فرد دیگری خواهد بود.

مسئله مهم این است که قبل از این کار حتماً مطمئن شوید آن فرد به اندازه کافی قابل اعتماد است. شما می‌توانید از روش‌های مختلفی کمک بگیرید که یکی از مهم‌ترین آن‌ها این است که از آن فرد بخواهید مطالب را برای شما ارسال کند و سپس خود شما آن را در پروفایلتان بگذارید.

سفیران برند

آیا تا به حال با کسی همکاری رضایت‌بخشی در این زمینه داشته‌اید؟ اگر چنین بوده، پس می‌توانید این فرد را به عنوان سفیر برند خود قرار دهید. این کار باعث می‌شود که آن‌ها احساس ارزشمندتری داشته باشند. علاوه بر این مخاطبان او نیز اعتماد بیشتری خواهند داشت و علاوه بر بیشتر شدن تعداد مخاطبان، تعامل آن‌ها با شما نیز افزایش خواهد یافت.

5- اعتبار

افزایش اعتبار
افزایش اعتبار

به طور کلی هر برندی در دنیا می‌خواهد که تصویر خوبی از خود ثبت کند و در بین مشتریان بالقوه‌اش شهرت خوبی به دست آورد.

بهترین راه برای این کار ارتباط با اینفلوئنسرهایی است که به کسب‌وکار شما مرتبط هستند.

برای برندها بسیار مهم است که مشتریانی معتبر کسب نمایند. واضح است که اعتماد افراد به دوستان، آشنایان و هم‌چنین اینفلوئنسرها بسیار بالاست. در نتیجه استفاده از این موقعیت، رشد بسیاری را برایتان به دنبال خواهد داشت.

اگر هدف بازاریابی شما کسب شهرت است، باید به دنبال کاری باشید که اینفلوئنسرها و مخاطبان آن افراد احساس ارزش بیشتری به دست آورند و در نتیجه شما هم در میان آن‌ها شهرت خوبی کسب کنید.

قبل از شروع به همکاری باید ارزش صفحه و پروفایل آن‌ها را بسنجید و ببینید که شرایط آن افراد و هم‌چنین مخاطبانشان به چه شکل است. همان‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم، شما می‌توانید اطلاعات مختلفی را درباره اینفلوئنسرهای مختلف از طریق پلتفرم Fourstarzz Media به دست آورید.

رویدادها

یکی از جذاب‌ترین کارها برای افزایش احساس ارزش در بین مخاطبان، برگزاری رویدادهایی مخصوص آن‌هاست.

این کار باعث می‌شود که این افراد خود را نزدیک به شما ببینند و احساس قدرت و ارزش بیشتری به دست آورند. هم‌چنین می‌توانید این کار را در فستیوال و جشنواره‌های معروفی مانند جشنواره موسیقی و نمایشگاه‌های مختلف مقل الکامپ و غیره نیز انجام دهید.

هدیه دادن

اینفلوئنسرها هم مثل هر کس دیگری هدیه گرفتن را دوست دارند. با دادن کادو به آن‌ها باعث خواهید شد که برند شما در ذهن آن‌ها بماند و تجربه خوبی از شما داشته باشند.

خیلی از این افراد یک پست و یا استوری در قبال این کاری که شما انجام داده‌اید می‌گذارند. یادتان باشد که همین کارهای کوچک و به نظر پیش ‌پا افتاده می‌تواند تأثیر شگفت‌انگیزی در بهبود روابط شما با افراد مختلف داشته باشد.

نتیجه اهداف اینفلوئنسر مارکتینگ

هدف روشن و مختصر، کلید اصلی موفقیت در این کمپین‌هاست.

هرگز اهمیت تعیین هدف برای هر یک از کمپین‌های خود را از یاد نبرید و آن‌ها را دست کم نگیرید، سپس به دنبال راه‌اندازی یک کمپین عالی با تمرکز بر KPIهایی که پیدا کرده‌اید باشید.

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه