ترافیک سایت یکی از معیارهای مهم ارزش گذاری یک وب سایت اینترنتی یا در ابعاد بزرگتر یک کسب و کار اینترنتی بوده و می تواند بر تعداد بازدیدکنندگان وب سایت دلالت کند و بعنوان یک آموزش سایت مهم تلقی میشود. به این ترتیب با افزایش ترافیک سایت می توان ارزش کلی یک وب سایت را افزایش داد.

به عنوان مثال در یک وب سایت فروشگاهی ترافیک وارد شده با میزان فروش محصولات و خدمات رابطه مستقیم دارد. در سایر وب سایت ها نیز به همین گونه است؛ بعنوان مثال در سایت های خبری ترافیک ورودی با مقدار مخاطبین آن سایت رابطه مستقیم داشته و عملاً ارزش رسانه با این مقیاس سنجیده می­شود.

اهمیت ترافیک برای رتبه بندی در صفحات موتور جستجو نیز بسیار زیاد است به گونه ای که گوگل (بزرگ ترین و پرمخاطب ترین موتور جستجو) یکی از مؤثرترین عوامل رتبه بندی وب سایت ها در نتایج خود را «ترافیک ورودی به وب سایت» معرفی کرده است.

پس با ادامه این مقاله از سایت افیلیت مارکتینگ دایان افیلیت همراه ما باشید تا با نحوه افزایش ترافیک سایت  و همچنین نرم افزار افزایش ترافیک سایت آشنا شوید.

دانلود PDF این مقاله را از اینجا دانلود کنید.

ترافیک سایت چیست؟

منظور از ترافیک در این مقاله تعداد افرادی هستند که با استفاده از مرورگر کامپیوتر یا لپ تاپ یا تلفن همراه به یک وب سایت سرزده و از آن بازدید می کنند. ترافیک سایت از یک منظر، به دو دسته مستقیم و غیرمستقیم طبقه بندی می شوند.

ترافیک مستقیم به آن دسته از ورودی های یک وب سایت گفته می شود که آدرس وب سایت را در مرورگر تایپ کرده و وارد آن می شوند. در ادامه نحوه افزایش ترافیک سایت را به شما آموزش میدهیم.

انواع ترافیک وبسایت

انواع ترافیک سایت

هرنوع ورودی به سایت ما، از هر منبعی که باشد با ارزش است. بازدیدکنندگان سایت اگر به صورت مستقیم وارد وب سایت شوند میتواند مقیاسی برای سنجش  ” آگاهی از برند” باشند.

دلیل این موضوع این است که تنها افرادی که برند و وب سایت مربوط به برند را می شناسند به صورت مستقیم وارد آن می شوند. بنابراین می­توان چنین نتیجه گرفت که با افزایش ترافیک سایت، برند کسب و کار نیز تقویت می­شود. انواع ترافیک از نظر رفتار مخاطبین و منبع ورودی را میتوان به دسته های زیر طبقه بندی کرد.

1-ترافیک شبکه های اجتماعی

افرادی که از طریق شبکه های اجتماعی وارد سایت ما میشوند در دسته ترافیک شبکه های اجتماعی طبقه بندی می شوند. یکی از موثر ترین روش های جذب ورودی و بالا رفتن ترافیک سایت، ایجاد محتوا در شبکه های اجتماعی همانند فیسبوک، لینکدین، ایستاگرام، توییتر و…است.

 زیرا این پلتفرم ها مخاطبین بسیار زیادی داشته که هر یک میتواند ورودی های بسیاری را روانه وب سایت کند. مهمترین مزیت ترافیک شبکه های اجتماعی کمک به برند سازی، ایجاد سرو صدای برند (Brand awareness) و تاثیر مستقیم بر روی رنک وب سایت در موتور های جستجو است.

2-ترافیک طبیعی یا ارگانیک:

ترافیکی که منبع آن موتور های جستجو باشد به اصطلاح ترافیک طبیعی یا ارگانیک نامیده میشود. به بیان ساده تر، زمانی که یک کاربر کلمه ای را جستجو میکند و از طریق نتایج نماش داده شده در موتور جستجو وارد وبسایت میشود، یک بازدید به صورت ارگانیک از وب سایت صورت گرفته است.

اهمیت این نوع ترافیک برای وب سایت هایی که در نتایج موتور های جستجو در حال رقابت هستند، بسیار مهم و حیاتی است. این ترافیک میتواند اثر بخشی بسیار زیادی بر روی رتبه بندی وب سایت داشته باشد و به صورت غیر مستقیم باعث رشد ترافیک سایت شود.

3-ترافیک ارجاعی یا Refferal :

بازدیدی که از ارجاع دادن سایت های دیگر به سایت شما به دست بیاید ترافیک ارجاعی نام دارد.این ترافیک از جنس ترافیک شبکه های اجتماعی و یا ارگانیک نیست.

به طور مثال وب سایت دیگری در بین مقاله و نوشته های خود لینک دسترسی به وب سایت شما را قرار می دهد و یا به خاطر خدمات مناسب سایت شما به رایگان سایت شمارا تبلیغ میکند و کابران با کلیک برروی تبلیغ وارد سایت شما میشوند.این نوع ورودی را ترافیک ارجاعی (Refferal) میگویند.

4-ترافیک پولی یا Paid traffic:

گاهی مدیران کسب­ و کار برای دیده شدن در نتایج برتر گوگل و یا سایر سایت های پربازدید، اقدام به پرداخت هزینه در سرویس های تبلیغات آنلاین PPC(Paid Per Click) مانند گوگل ادوردز میکنند.

این سرویس ها سایت های مشتریان خود را در معرض دید کاربران قرار داده و با هر کلیک، مبلغی را از آگهی دهنده اخذ میکنند. به این ترتیب به ازای هر کلیک و ورودی، مبلغی پرداخت می شود و ترافیک روانه سایت مقصد میشود.

به همین دلیل است که به این نوع ورودی، ترافیک پولی گفته می شود. از مهم ترین پلتفرم های ارائه دهنده تبلیغات کلیکی PPC میتوان به گوگل ادوردز و یکتانت اشاره کرد.

راهکارهای افزایش ترافیک سایت

راهکار های افزایش ترافیک سایت

تا اینجا انواع ترافیک و اهمیت افزایش ترافیک بیان شد ولی راه رسیدن به ترافیک خوب و افزایش آن چیست؟ برای جذب هر چه بیشتر کاربران به وب سایت چندین روش مختلف وجود دارد که هر کدام می تواند در جای خود به افزایش مخاطبین و کسب درامد اینترنتی بیشتر کمک کند.

به عنوان مثال فرض کنید که شما قصد راه اندازی فروشگاه اینترنتی دارید و می خواهید برای آن ترافیک ایجاد کنید. برای این کار، راهکارهای متعددی وجود دارد که در ادامه به مهم ترین آنها اشاره میکنیم.

شناسایی موضوعات پر مخاطب

این مرحله پیش نیاز جذب و افزایش ترافیک سایت است. شما میتوانید با شناسایی موضوعات پر مخاطب و ترند در حوزه کاری سایت، مطالبی مرتبط این موضوعات در وب سایت خود ایجاد کنید تا با جلب نظر مخاطبین، آنها را به وب سایت خود بکشانید.

به عنوان مثال وب سایت دیجی کالا به تازگی بخش سوپرمارکت خود را راه اندازی کرده است .این کار بر اساس نیاز سنجی و مخاطبین بسیار بالای محصولات سوپر مارکتی بوده است.

طبق تحقیق انجام شده پرفروش ترین مواد غذایی در ایران را میتوان در قالب محصولات سوپر مارکتی عرضه کرد. استفاده از این تحقیق در کنار استفاده از عناوینی همچون پرفروش ترین محصولات سوپرمارکت توانست مخاطبین بسیار زیادی را برای این فروشگاه اینترنتی ایجاد کند.

تولید محتوای کاربر پسند در وب سایت

اولین مرحله برای جذب ترافیک، ایجاد محتوای کاربر پسند و استاندارد در وب سایت است. این محتواها میتوانند در بخش های بلاگ و یا لندینگ پیج در یک سایت به مخاطبین عرضه گردد.

در واقع ساختار اصلی یک وب سایت را این دو نوع صفحه ایجاد میکند. برای آشنایی با انواع لندینگ پیج ها میتوانید مقاله « لندینگ پیج چیست؟» را مطالعه کنید. به عنوان مثال در فروشگاه اینترنتی، لندینگ پیج ها میتواند صفحات محصول و یا دسته محصول، صفحه “درباره ما” و یا “تماس با ما” باشد.

در کنار لندینگ پیج ها، ساخت وبلاگ با مطالب به روز و پویا نقش بسیار مهمی در افزایش ترافیک سایت های فروشگاهی دارد.

 تولید محتوای جذاب و ترند در شبکه های اجتماعی :

نوشتن محتوای جذاب و انتشار ویدئوهای آموزشی در شبکه های اجتماعی دقیقاً همان کاری است که برای جذب بیشترین ترافیک به وب سایت شما لازم است. شما می توانید با استفاده از موضوعات داغ شبکه های اجتماعی و تولید محتوای مرتبط با وب سایت خود، مخاطبین بی شماری را روانه وب سایت خود کنید.

البته باید به این نکته نیز توجه کنید که هر شبکه اجتماعی محتوای مخصوص به خود را می طلبد و تابع قوانین و مقررات خود است. اگر محتوای خود را متناسب باسلیقه مخاطبین همان شبکه اجتماعی عرضه کنید بیشترین بازخورد را خواهید گرفت.

محتوای ویدئویی کوتاه در اینستاگرام و تیک تاک بسیار محبوب است حال آنکه می توانید ویدئوهای بلندمدت خود را در یوتیوب و یا آپارات به اشتراک بگذارید.

بهینه سازی وب سایت برای موتور های جستجو

یکی از مهم ترین و ارزان ترین راه های افزایش ترافیک سایت به صورت ارگانیک، کسب نتایج برتر در موتورهای جستجو است. ساختار موتورهای جستجو بر روی سرچ کلمات کلیدی استوار است.

شما می توانید با بهینه سازی وب سایت خود برای کلمات کلیدی، در رتبه بندی نتایج بهتری را کسب کرده و ورودی ارگانیک برای سایت خود ایجاد کنید. در بهینه سازی موارد بسیار مهمی وجود دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

بهینه سازی سرعت لود وب سایت

 هر چه سرعت لود وب سایت علی الخصوص در حالت موبایلی بیشتر باشد، می تواند به تجربه کاربری بهتر و کسب نتایج بالاتر در موتورهای جستجو کمک کند.

انتخاب عنوان و کلمه کلیدی مناسب

 عنوان و توضیحات سئو که در نتایج موتور جستجو به نمایش درمی آیند، پلی بین وب سایت و مخاطبین هستند که باید در انتخاب آنها بسیار دقت کرد.

کلمه کلیدی که برای هر صفحه از وب سایت نیز در نظر می گیرید باید با تحقیق و ارزیابی مناسب باشد تا سایت شما در نتایج مرتبط نمایش داده شود. این موضوع تاثیر بسیار زیاد بر افزایش ترافیک سایت به صورت ارگانیک دارد.

لینک سازی

 لینک ها در واقع اعتبار یک وب سایت را در دنیای وب معین می کنند. هر چه لینک ها به یک صفحه بیشتر باشد، آن صفحه برای موتورهای جستجو جذاب تر خواهد بود. این لینک ها می تواند از سایر صفحات یک وبسایت باشد و یا از یک وبسایت دیگر به وب سایت شما ارجاع داده شود.

شما با لینک سازی مناسب هم می توانید اعتبار وب سایت خود را افزایش دهید و کاربران را به سمت صفحات وب سایتتان هدایت کنید.

تبلیغات اینترنتی و پلتفرم های تبلیغات آنلاین

همان طور که در قسمت ترافیک پولی اشاره کردیم، صاحبان وب سایت ها با پرداخت هزینه اقدام به درج تبلیغات در سایت های معروف و پربازدید می کنند. این تبلیغات هم به صورت تصویری و هم به صورت متنی در وب سایت های پربازدید قابل مشاهده هستند.

درج این تبلیغات هم به صورت مستقیم و هم به کمک پلتفرم های تبلیغات آنلاین امکان پذیر است. در حالت مستقیم با پرداخت هزینه می توان عکس ثابت و یا تصویری محرک را در بخشی از وب سایت قرارداد تا مخاطبین از طریق آنها به صورت مستقیم وارد وب سایت شوند.

در حالت غیر مستقیم این کار به کمک پلتفرم های تبلیغات آنلاین صورت میگیرد. نحوه کار آنها به این صورت است که شما در ابتدا مبلغی را به عنوان شارژ پنل به آنها پرداخت می کنید و به صورت کاملاً کنترل شده می توانید تبلیغات خود را در سایت های هدف به نمایش بگذارید. اگر مخاطبی بر روی تبلیغات شما کلیک کند آنگاه مبلغی معین از حساب شما کسر خواهد شد.

افزایش بازدید از طریق نرم افزار افزایش ترافیک سایت

با استفاده از ابزارهایی مانند Traffic bot یا سایت هایی که برای سایت شما بازدید می آورند مانند کلیک اول، می توان بازدید فیک برای سایت ایجاد کرد.

به این صورت توجه موتور جستجو را نسبت به برند خود جلب می کنید. برای اینکه چنین بازخوردهای زیادی را برای سایت خود به ارمغان بیاوردید احتیاج به هزینه های زیادی دارید؛ اما توجه کنید این کار خطرات و عواقب خود را دارد.

هجوم بازدید زیاد در یک بازه و افت بازدید در روزهای آینده موجب پنالتی شدن سایت شما میشود و گوگل سایت شمارا از نتایج جستجو حذف خواهد کرد. این کار به هیچ عنوان توصیه نمیشود!

ساخت وبلاگ در سایت های وبلاگ ساز معروف

سرویس های وبلاگ  با اینکه قدیمی شده اند، ولی همچنان طرف دار های خاص خود را دارند و مخاطبین زیادی را می توان از این طریق به وب سایت خود کشاند. این سرویس های خدمات خود را اغلب به صورت رایگان در اختیار عموم قرار می دهند و شما می توانید محتوای خود را به راحتی در آنها منتشر کنید.

علاوه بر هدایت مخاطبین، از طریق سرویس های وبلاگی می توانید از لینک هایی که در آنها ایجاد می کنید نیز کمک بگیرید. از مهم ترین ارائه دهنده های سرویس های وبلاگی ایرانی می توان به “بیان” و “رز” بلاگ اشاره کرد.

نتیجه گیری

جذب ورودی و آشنایی با «نحوه افزایش ترافیک سایت» جزو مهم ترین مسائلی است که رابطه مستقیمی با کسب درآمد از اینترنت دارد و صاحبان وب سایت های گوناگون بخش بزرگی از بودجه خود را صرف این موضوع می کنند.

در این مطلب راه های گوناگون افزایش ورودی های سایت بیان شد؛ اما این موارد تنها بخشی از راه های پیش­رو جهت افزایش ورودی و درنتیجه افزایش درآمد است.

برخی از موارد بالا مانند استفاده از نرم افزار افزایش ترافیک سایت، تبلیغات پولی و PPC به سرعت می تواند در افزایش ورودی وب سایت تأثیر بگذارند؛ اما جذب مخاطب از شبکه های اجتماعی و یا موتورهای جستجو نیازمند اختصاص بودجه و برنامه ریزی بلندمدت است.

اگر شما در نحوه افزایش ترافیک وب سایت هر دو مورد کوتاه مدت و بلند مدت را انتخاب کرده اید، باید این نکته را در نظر داشته باشید که مدیریت بین هزینه ها و درآمد حاصله مهم ترین چیزی است که باید به آن توجه داشته باشید تا روزبه روز شاهد گسترش وب سایت و افزایش ترافیک سایت خود باشید.

مقاله مرتبط: 14 ویژگی که یک وب سایت خوب باید داشته باشد

ترافیک وب سایت چیست؟

تعداد بازدیدکنندگان از یک صفحه یا وب سایت را ترافیک سایت گویند. به ای نعنا که هر یک نفر در ترافیک سایت میتواند موثرباشد. نحوه محاسبه ترافیک سایت، ورودی بر اساس تعدادبازدید است.

روش های افزایش ترافیک سایت چه هستند؟

فعالیت در رسانه ها و شبکه های اجتماعی، انتخاب کلمه کلیدی مناسب، ترافیک شبکه های اجتماعی، ترافیک ارجاعی، ترافیک طبیعی یا ارگانیک، ترافیک پولی یا Paid traffic

5/5 - (1 امتیاز)

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • در قسمتی که محتوا رو توضیح داده بودین اهمیت فونت، رعایت موارد نگارشی و حتی عکس هایی که در متن گذاشته میشه رو هم باید میگفتین بنظرم

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست