بازاریابی شبکه‌های اجتماعی موضوع جدیدی نیست و سال‌هاست که به عنوان یکی از کلیدی‌ترین تکنیک‌های مارکتینگ شناخته شده و با گذشت زمان، محبوب‌تر هم می‌شوند. سالانه تعداد زیادی از مارکترهای برندهای مختلف به دنیای بزرگ شبکه‌های اجتماعی پا می‌گذارند و شانس خود را امتحان می‌کنند. به طور کلی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مارکترها اندازه‌گیری و افزایش نرخ بازگشت سرمایه در شبکه های اجتماعی است.

آیا می‌دانید که اندازه‌گیری نرخ بازگشت سرمایه، بزرگ‌ترین چالش 55% از مارکترها است؟ در واقع فقط 10% از مارکترها احساس می‌کنند که می‌توانند میزان بازگشت سرمایه خود را در این شبکه‌ها به خوبی اندازه‌گیری کنند. این موضوع نشان می‌دهد که هنوز مارکترها دنبال بهترین راه برای اندازه‌گیری این نرخ هستند.

اگر بتوانیم اهداف درستی را تنظیم کنیم اندازه‌گیری نرخ بازگشت سرمایه شبکه‌های اجتماعی می‌تواند به راحتی صورت پذیرد. علاوه بر این باید معیارهای مناسبی را با استفاده از ابزارهای آنالیز شبکه‌های اجتماعی بررسی کنیم.

به همین دلیل هم می‌توانیم بگوییم که کار ساده‌ای نیست. در واقع موارد زیادی در ایجاد و اجرای یک کمپین بازاریابی شبکه‌های اجتماعی موفق تأثیرگذار است.

برای اینکه این فرآیند به درستی پیش برود و نتایج مطلوبی را نیز به دنبال داشته باشد باید همه جوانب را در این زمینه بررسی کنیم. اگر فکر می‌کنید که این فرآیند کمی سخت است و ارزش زمان گذاشتن ندارد، باید بگوییم که شما می‌توانید با کمک راه‌هایی نرخ بازگشت سرمایه خود را افزایش دهید.

حال می‌خواهیم به 6 بخش بزرگ بپردازیم:

1- اهداف

اولین و مهم‌ترین عامل برای اینکه کمپین بازاریابی شبکه‌های اجتماعی موفقی داشته باشیم این است که بتوانیم اهداف درستی را برای این کار تنظیم کنیم.

شما باید مطمئن شوید که برای کمپین خود، اهدافی درست و قابل دستیابی در نظر گرفته‌اید. نکته مهم دیگر در حین تعیین هدف، اطمینان از شناسایی اهدافی است که به در سنجش عملکرد شما کمک می‌کند.

2- هدف‌گذاری

بخش مهم بعدی که اغلب مارکترها در آن اشتباه می‌کنند، هدف قرار دادن مخاطب درست است. شما محتوای خود را در شبکه‌های اجتماعی انتشار می‌دهید و منتظر می‌مانید که بازخورد خوبی بگیرد، اما مسئله مهم این است که در صورت داشتن بازخورد خوب هم معلوم نیست که مخاطبان درستی را هدف گرفته باشد. بنابراین مسئله مهم این است که تلاش‌های شما در جهت جذب مخاطب هدف و درست باشد.

3- محتوا

همان‌طور که گفته شد باید محتوایی تولید شود که برای کاربران مناسب باشد، چراکه قرار نیست زمان، انرژی و پول خود را صرف تولید محتوایی بکنید که برای کاربر ارزشی ندارد.

4- مشخصات

پروفایل شما اولین چیزی است که افراد در شبکه‌های اجتماعی از شما می‌بینند. بنابراین باید اطلاعاتی دقیق، درست و واضح را در مورد کار خود بیان کنید.

5- اینفلوئنسر مارکتینگ

اگر به دنبال راه‌هایی برای افزایش نرخ بازگشت سرمایه در شبکه های اجتماعی هستید، نمی‌توانید اینفلوئنسر مارکتینگ را نادیده بگیرید، چراکه به شدت می‌تواند در این راه به کمک شما بیاید.

6- آنالیز

آنالیز اطلاعات کمپین
آنالیز اطلاعات کمپین

هیچ کمپینی عالی و بدون نقص نیست، حتی اگر خیلی موفق هم باشد.

بنابراین شما باید دائماً موارد مختلف را آنالیز کنید و آن‌ها را بهبود ببخشید. حتی اگر کمپینی به پایان رسید نیز می‌توانید از آنالیزهای خودتان برای بهبود کمپین‌های بعدی استفاده کنید. این مورد می‌تواند در آینده کمک بسیاری به شما کمک کند.

2 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

2 دیدگاه

 • محمد مشکینی
  ارسال شده 31 مرداد 1399 در 12:56 ب.ظ 0Likes

  به نظر من یکی از مهمترین عاملاس تو شروع تبلیغات ، چون همیشه صاحب کسب و کار نگران این موضوع که ایا هزینه که کردم بهم بر میگرده یا نه ، یا اگه بر میگرده چ موقع اتفاق میفته ، که این مسئله باعث ترس از هزینه کردن حتی میشه ، برای حل این مسئله اول باید دید بلند مدت داشت مثلا سه تا شش ماهه اینجوری از استرس کار کم میشه ، همونجور که تو هدفگذاری گفتین مخاطب هدف خیلی مهمه چون درگیری با کسب و کار رو زیاد میکنه و باعث رشد ما میشه ، در مورد محتوا باهاتون موافقم چون حتی اگه بهترین کمپینا رو هم بذارید وقتی مخاطب با محتوا روبرو میشه اگه بی ارزش باشه قطعا شما رو دنبال نمیکنه ، نکته ای که راجع به بیو گرافی میتونم بگم دقیقا همونجوری که گفتین اولین چیزی هست که مخاطب میبینه که به نظر من ما سه ثانیه بیشتر وقت نداریم ازین طریق مخاطب رو پرزنت کنیم پس بهتره سه متن اسانسوری باشه ، در مورد اینفلورنسر ها به عقیده بنده باید پا رو فراتر گذاشت از نظر من همینطور که با اینفلورنسر ها همکاری میکنیم بهتره که خودمون هم اینفلورنسر کار خودمون باشیم ، نکته پایانی اینکه سعی کنیم پا رو ترسامون بذاریم و منطقی عمل کنیم و از کمپین های موفق بقیه الگو بگیریم

  • ارسال شده 2 شهریور 1399 در 10:01 ق.ظ 0Likes

   با سلام
   بله به نکات بسیار جالبی اشاره کردید. این که قراتر از کلیشه ها حرکت کنیم واقعا نکته خوبی است
   با تشکر

ارسال دیدگاه