impression در اینستاگرام یعنی چی؟ معنی reach در اینستاگرام چیست؟ ایمپرشن! واژه ای عجیب و غریب که ممکن است آن را در مورد بسترهای مختلفی شنیده باشید. افزایش ایمپرشن همواره جزو متریک هایی است که فعالان حوزه دیجیتال مارکتینگ دائما به دنبال آن بوده، هستند و خواهند بود! ممکن نیست ادمین یک پیج حرفه ای (و نه شخصی و دوستانه) در اینستاگرام باشید و اعداد ایمپرشن برایتان مهم نباشد. “افزایش ایمپرشن اینستاگرام رایگان” موضوع بحث امروز در دایان افیلیت است.

همراه ما باشید تا پاسخ تمام سوال هایتان را در مورد ایمپرشن از جمله «تفاوت Reach و Impressionو view در اینستاگرام چیست» دریافت کنید.

برای دانلود فایل PDF همین الان دیت به کار شوید.

فهرست مطالب

معنی ایمپرشن چیست و چرا افزایش impression در اینستاگرام مهم است؟

تعریف impression اینستاگرام چیست؟

برای ارجاع به مفهوم ایمپرشن (Impression) از واژه هایی مانند بازدید و ویو (View) نیز استفاده می شود، در نتیجه می توان نتیجه گرفت هدف از “افزایش ایمپرشن”، افزایش تعداد بازدیدهای یک محتواست. حال اینکه این محتوا می تواند در بسترهای مختلفی نشر شده باشد.

در این مقاله منظور از افزایش impression، افزایش تعداد بازدیدهای پست های اینستاگرامی است.

ایمپرشن در اینستاگرام به این معنی است که یک پست یا تبلیغ در این سرویس، چند بار در صفحه نمایش افراد ظاهر شده است.

در مورد ایمپرشن اهمیتی ندارد، افرادی که از یک پست دیدن می کنند منحصربفرد باشند یا نباشند، تمام بازدیدهای یک پست، در تعداد ایمپرشن های آن محاسبه می شوند.

برای مثال اگر فردی پست جذابی که در اینستاگرام منتشر کرده اید را با یک پروفایل یکسان، 10 مرتبه ببیند، به ازای هر بازدید یک ایمپرشن برای پست محاسبه خواهد شد.

تعداد ایمپرشن های یک محتوا می تواند در آنالیز میزان جذابیت و پرفورمنس محتواهایتان کاربرد زیادی داشته باشد، همچنین نشان می دهد که محتواها به طور مرتب به دست مخاطبانتان می رسد.

 اگر پستی در اینستاگرام دارید که تعداد ایمپرشن های آن تفاوت زیادی با دیگر محتواهایتان دارد، این مساله نشانه این است که مخاطبان در چندین به محتوای شما برگشته اند یا اینکه آن را برای دوستانشان ارسال کرده اند. (آنالیز دقیق تر از روی تعداد ریچ یا تعداد شیر مشخص خواهد شد)

در هر دو صورت افزایش ایمپرشن اینستاگرام، به این معناست که مخاطبان با محتوای شما تعامل برقرار کرده اند و این مساله سیگنال خوبی در آنالیز پیج اینستاگرام خواهد بود.

آموزش گذاشتن پست مشترک در اینستاگرام Collabs

معنی ریچ در اینستاگرام چیست؟

معنی ریچ اینستاگرام

مفاهیم ریچ و ایمپرشن تقریبا در تمام شبکه های اجتماعی وجود دارند و من برای تعریف ریچ در اینستاگرام قصد دارم از تعریف لینکدینی آن کمک بگیرم.

مفهوم ریچ در لینکدین با نام “Unique Impressons” تعریف می شود؛ در اینستاگرام نیز مفهوم ریچ کاملا منطبق با این دو واژه است. به این معنا که در محاسبه ریچ (Reach) بازدید اکانت های تکراری محاسبه نمی شود و تنها بازدیدهای منحصر به فرد شمارش می شود.

برای مثال اگر پستی در اینستاگرام داشته باشید که ایمپرشن آن 20 و ریچ آن 5 باشد به این معناست که: محتوای شما 20 بار بازدید شده است، اما 15 بازدید، توسط اکانت های تکراری بوده است. (یعنی افراد بعد از بازدید اول، مجددا به محتوای شما برگشته اند).

تفاوت ریچ و ایمپرشن در اینستاگرام چیست؟

با اینکه ریچ و ایمپرشن اینستاگرام، هر دو از مفهوم “بازدید” گرفته می شوند اما در شیوه اندازه گیری و آنالیز کاملا متفاوت اند و هر دو آن ها معیارهای بسیار مهمی در اندازه گیری کیفیت تبلیغات و محتوای پست ها هستند.

با توجه به اینکه در محاسبه ریچ اکانت های تکراری محاسبه نمی شوند، عدد ریچ به شما کمک می کند تا بدانید چند نفر از کاربران به محتوای شما دسترسی پیدا کرده اند (همانطور که از معنی کلمه reach به معنی “دسترسی داشتن” مشخص است). در واقع عدد ریچ بیشتر به کمیت می پردازد و تعداد اکانت های منحصربفردی که به محتوای شما دسترسی پیدا کرده اند را مشخص می کند.

اما در ایمپرشن تمرکز بر روی تاثیرگذاری و کیفیت محتواهاست و افزایش ایمپرشن اینستاگرام به این معناست که احتمالا کاربران به تبلیغات یا پست شما برگشته اند.

 View در اینستاگرام به چه معناست؟ تفاوت view و reach در اینستاگرام در چیست؟

کلمه ویو برای ویدئوها (در قالب پست یا لایو) و IGTV استفاده می شود. اما سؤال اصلی این جا است که فرق view و reach در اینستاگرام در چیست؟ اول از همه گفتن این نکته ضروری است که معنای ریچ و ایمپرشن برای پست و ویدئوها یکی است. به این معنا که با 20 بار دیدن یک ویدئو، ایمپرشن آن 20 و ریچ آن 1 عدد افزایش می یابد. لازم به ذکر است که این اعداد حتی در صورت رد شدن از ویدئو نیز ثبت می شوند. اما نوبت می رسد به ویو!

فرض کنید که شما یکبار یک ویدئو را به مدت 3 ثانیه یا بیشتر نگاه می کنید، در این صورت یک ویو به آن ویدئو اضافه خواهد شد. همچنین اگر 20 بار یک ویدئو را 3 ثانیه یا بیش از 3 ثانیه نکاه کنید، 20 ویو برای آن ویدئو ثبت خواهد شد.

وضعیت ریچ و ایمپرشن اینستاگرام نسبت به یکدیگر

همانطور که احتمالا تا به اینجای مطلب متوجه شده اید، عدد ایمپرشن همواره از عدد ریچ بیشتر است و هر چقدر اختلاف میزان ریچ و ایمپرشن یک پست یا تبلیغ در اینستاگرام بیشتر باشد، تعامل مخاطبان و جذابیت محتوا برای آن ها بیشتر بوده است چرا که بیش از یک مرتبه از آن پست یا تبلیغ بازدید کرده اند؛ در نتیجه یکی از سیگنال های افزایش تعامل در اینستاگرام، افزایش ایمپرشن های یک پست یا محتوا خواهد بود.

چطور می توانم مقدار ریچ و ایمپرشن را در اینستاگرام ببینم؟

برای مشاهده میزان ایمپرشن های یک پست لازم است حساب خود را به Professional تغییر دهید. از قسمت پایین پستی که می خواهید میزان ایمپرشن های آن را بررسی کنید گزینه Post insights را انتخاب کنید تا صفحه زیر برایتان باز شود.

نمایش ایمپرشن در بخش post insights

در این قسمت می توانید میزان کل بازدیدهای یک پست را مشاهده کنید.  برای بررسی اطلاعات کلی پیج نیز لازم است از قسمت Setting وارد بخش Insights شوید تا صفحه اطلاعات پیج، مشابه صفحه زیر به شما نمایش داده شود.

نمایش ریچ در بخش insights اینستاگرام

افزایش ایمپرشن مهم تر است یا افزایش ریچ؟

افزایش ایمپرشن مهم تر است یا افزایش ریچ؟

افزایش ریچ در اینستاگرام از جمله مواردی است که در مورد آن صحبت های زیادی شده است اما احتمالا در مورد افزایش ایمپرشن رایگان اینستاگرام کمتر شنیده اید. حال که به خوبی مفهوم و تفاوت این دو مورد را درک کرده اید، ممکن است این سوال برایتان پیش آمده باشد که: به کدام مورد لازم است بیشتر اهمیت دهید: افزایش ایمپرشن یا افزایش ریچ؟

این مساله کاملا به هدف شما از حضور در اینستاگرام بستگی دارد.

 • اگر هدف شما از حضور در اینستاگرام افزایش آگاهی از برند، افزایش فالوور، راه یافتن به اکسپلور و رشد اکانت باشد، مشخص است که باید بر روی تعداد افرادی که به محتواهای شما دسترسی پیدا می کنند تمرکز کنید که این مساله با افزایش ریچ در اینستاگرام قابل دستیابی است.
 • اما از آنجا که افزایش ایمپرشن اینستاگرام به این معناست که تک تک کاربران چندین بار از محتواهای شما بازدید کرده اند، این متریک می تواند به شما در رسیدن به اهدافی مثل افزایش تعامل و درگیری مخاطبان و همچنین ساخت جامعه ای از مخاطبان وفادار کمک کند.

همچنین ترسیم مسیر رشد و دریافت بینش صحیح از سلیقه و نیازمندی کاربران در گرو تحلیل ایمپرشن پست و محتواهای مختلف است.

عدد مناسب برای ایمپرشن در اینستاگرام چقدر است؟

متاسفانه هیچ متر مشخصی برای اندازه گیری عدد “خوب” برای ایمپرشن وجود ندارد؛ چرا که این مساله از هر اکانت به اکانت دیگر متفاوت و منحصربفرد است.

مساله ای که لازم است آن را بررسی کنید، این است که وضعیت ایمپرشن و ریچ شما در ماه فعلی به نسبت ماه پیش چگونه است.

اگر در طی گذشت زمان اکانت اینستاگرام شما در این دو معیار پیشرفت داشته باشد، می توانید امیدوار باشید که پلن اینستاگرام مارکتینگ شما برایتان کار می کند.

اما اگر با کاهش مقدار ریچ و ایمپرشن در اینستاگرام مواجه هستید، بررسی کنید که روند ارسال محتوا در این پلتفرم را چه تغییری داده اید. آیا موضوع محتواها تغییر کرده است؟ در زمانبندی انتشارتان تغییراتی ایجاد شده یا دوره انتشار را تغییر داده اید؟

بهترین سوال برای کوئسشن باکس رو انتخاب کن و شاهد رشد یک شبه پیجت باش

کانال های افزایش ایمپرشن رایگان در اینستاگرام

کانال های دریافت ایمپرشن پست ها در اینستاگرام

اگر در قسمت Post insight اینستاگرام وارد شوید، می توانید به تفکیک بررسی کنید که ایمپرشن های دریافتی برای هر پست از چه کانالی دریافت شده اند.

به طور کلی افراد از 6 طریق می توانند باعث افزایش ایمپرشن رایگان پست های اینستاگرام شوند که عبارت اند از:

 • Home: ایمپرشن های home از صفحه فید اینستاگرام دریافت شده اند. در واقع این ایمپرشن ها را از فالوورهایتان دریافت کرده اید.
 • Profile: کاربران با ورود به پیج شما و بازدید از پست هایتان باعث ایجاد ایمپرشن هایی از نوع Profile می شوند.
 • Location: پست شما از طریق تگ های Location مشاهده شده است.
 • Hashtags: کاربران با سرچ هشتگ های مختلف به پست های شما رسیده اند. استفاده از هشتگ های پربازدید فارسی می تواند در ورودی های هشتگ به شما کمک کند.
 • Explore: پست شما در صفحه Explore بازدید شده است.
 • Other: محتوای شما از طریق منابع دیگر بازدید شده است.

ایمپرشن های Other می توانند از سه طریق به دست آمده باشند:

یک. از طریق شیر کردن پست هایتان به صورت پیام در دایرکت.

دو. سیو کردن پست هایتان توسط کاربران.

سه. تگ شدن اکانت شما در پست های دیگر.

حتما بخوانید: معرفی برنامه های فالو بگیر اینستاگرام برای ایفون و اندروید

9 تکنیک کارساز برای افزایش ایمپرشن رایگان اینستاگرام

در نهایت با به کار بردن این 9 تکنیک می توانید محتواهای خود را در دیدرس کاربران قرار دهید و میزان ایمپرشن پست های اینستاگرام را بالا ببرید:

1. کیفیت، کیفیت، کیفیت! محتوای با کیفیت تولید کنید

تولید محتوای با کیفیت باعث برندسازی و ذهنیت مثبت کاربران خواهدشد. کاربرانی که نسبت به برند و بیزینس شما ذهنیت مثبتی داشته باشند، می توانند تبدیل به مخاطبان وفادار برند شوند و مخاطبان وفادار برای شما افزایش ایمپرشن رایگان را به همراه خواهند داشت.

2. محتوای سبز تولید کنید

تولید محتواهای سبز، باعث می شود کاربران همیشه به محتوای شما احتیاج داشته باشند، آن را سیو کنند و در نتیجه به آن برگردند.

3. از هشتگ ها غافل نشوید

همانطور که دیدید، یکی از راه های دریافت ایمپرشن در اینستاگرام از طریق هشتگ هاست، بنابراین توصیه می شود از هشتگ های مناسب و پربازدید استفاده کنید. به کار بردن ابزارهای تولید هشتگ اینستاگرام می تواند در این مسیر به شما کمک کند.

4. از تگ لوکیشین در پست هایتان استفاده کنید

استفاده از تگ لوکیشین در پست هایتان باعث می شود افراد از طریق سرچ یک لوکیشین خاص، به پست شما برسند و آن را در صفحه نمایششان مشاهده کنند.

5. از طریق استوری از فالوورهایتان بخواهید محتواهای جدیدتان را ببینند

اگر تعداد بازدید پست هایتان کم شده است، می توانید بعد از انتشار پست از طریق استوری به فالوورهایتان اعلام کنید که محتوای جدید منتشر کرده اید و از آن ها بخواهید که از محتواهایتان دیدن کنند.

6. در دیگر شبکه های اجتماعی محتواهای اینستاگرامتان را پروموت کنید

اگر در دیگر شبکه های اجتماعی مانند لینکدین یا توییتر نیز فعالیت دارید، می توانید با درخواست از مخاطبانتان در این پلتفرم ها به افزایش ریچ و ایمپرشن اکانت اینستاگرامتان کمک کنید.

7. با گرفتن تعامل از کاربران، پست هایتان را به اکسپلور و فید منتقل کنید

همانطور که می دانید تعامل و انگیجمت کاربران در الگوریتم اینستاگرام حرف اول را میزند؛ بنابراین با گرفتن تعامل از کاربران خواهید توانست به فید فالوورها و اکسپلور برای غیر فالوورهایتان راه پیدا کنید و بازدید پست هایتان را بالا ببرید.

8. از کاربران بخواهید محتواهایتان را سیو و بازنشر کنند

سیو کردن و بازنشر پست ها از روش های مستقیم برای دریافت ایمپرشن بیشتر در اینستاگرام است و درخواست از کاربران برای انجام این دو عمل می تواند در بالا بردن میزان بازدید پست هایتان تاثیرگذار باشد.

9. با تحلیل محتواهایی که ایمپرشن های بالایی دارند، مسیر درست را دنبال کنید

پست و محتواهایی که در گرفتن تعامل و ایمپرشن از کاربران موفق بوده اند را تحلیل کنید تا بتوانید در راستای علاقه مندی و سلیقه مخاطبان جامعه هدفتان محتوا تولید کنید.

کلام آخر؛ اینستاگرام را جدی بگیرید

اینستاگرام! پلتفرمی که حکم جام مقدس را در بین بازاریابان، دیجیتال مارکترها و کسب و کارهای کوچک و متوسط دارد. این سرویس با حدود 1.16 میلیارد کاربر فعال در دنیا و حدود 50 کاربر فعال در ایران، به یک بستر فوق طلایی برای بازاریابان تبدیل شده است. آشنایی با مفاهیم اولیه و پایه ای اینستاگرام و به کار گیری تریک های موفقیت در این سرویس مسیری است که هر فردی برای فعالیت در این بستر به آن نیاز دارد.

ایمپرشن، ریچ، انگیجمت و راه های بهبود هر یک از این فاکتورها می تواند به اندازه چندین مقاله حرف برای گفتن داشته باشد، اما من سعی کردم در این مطلب تمام موارد مورد نیاز اولیه در مورد افزایش ایمپرشن اینستاگرام و راه های دریافت رایگان آن در این پلتفرم را بیان کنم. در نهایت اگر سوالی در مورد این موضوع برای شما بی پاسخ مانده است در قسمت نظرات مطرح کنید، تا تیم دایان افیلیت پاسخ آن را بدهند.

سوالات متداول

ایمپرشن اینستاگرام در استوری چیست؟

تعداد ویوهای هر استوری اینستاگرام را می توان معادل با تعداد ایمپرشن های آن در نظر گرفت.

آیا IGTV نیز ایمپرشن دارد؟

خیر، برای محتواهای IGTV متریک ایمپرشن تعریف نمی شود.

4/5 - (2 امتیاز)

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • بسته های ایمپرشن اینستاگرامی که رایگان نیستن رو برای افزایش ایمپرشن توصیه می کنید؟؟؟

  پاسخ
 • اکبر مستوفی راد
  آذر 22, 1400 11:17 ق.ظ

  به نظر من ایمپرشن و ریچ اینستاگرام اصلا مهم نیست. چه بسیار صفحاتی که علاوه بر داشتن ریچ پایین فروش بالایی دارند. فقط به خاطر کیفیت محتوای تولید شده و مناسبشون. برای همین قرار دادن متر و معیار ایمپرشن و ریچ برای کیفیت پیج روش درست و مناسبی نیست.

  پاسخ
 • مجتبی عظیمی
  خرداد 1, 1401 9:18 ق.ظ

  وقتتون بخیر و مرسی بابت پاسخ سوال قبلی ام در مقاله تقویم محتوایی
  یک سوال دیگه داشتم اینکه آیا IGTV نیز ایمپرشن داره یانه؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست