برندسازی در شبکه‌های اجتماعی به یکی از شاخصه‌های دنیای دیجیتال مارکتینگ تبدیل شده است. برندسازی در شبکه‌های اجتماعی کاربرد بسیار زیادی در ایجاد آگاهی، سرگرمی و تعامل در کلیه های سازمان های بین المللی چه کوچک و چه بزرگ دارد. علاوه بر این شبکه‌های اجتماعی کانالی بسیار قوی برای ارائه و البته فروش خدمات و محصولات هستند.

اگرچه اکثر بازاریابان، پیدا کردن مقدار ROI در شبکه‌های اجتماعی را دشوار می‌دانند، اما بیشتر برندها ارزش و اعتبار این کانال‌ها را به خوبی درک می‌کنند. طبق آماری که در سال 2018 منتشر شد 91 درصد از برندهای خرده‌فروش حداقل از 2 کانال شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کردند. هم‌چنین طبق آمار 81 درصد از کسب‌وکارهای کوچک نیز از شبکه‌های اجتماعی بهره می‌گیرند.

این آمار و اطلاعات بیانگر دلیل آن است که مارکترها به دنبال بهبود حضور در شبکه‌های اجتماعی هستند. حال می‌خواهیم در 7 گام بگوییم که چگونه می‌توانید برندینگ سازمان خود را در شبکه‌های اجتماعی ارتقاء دهید.

انتخاب کانال‌های شبکه‌های اجتماعی به طور هوشمندانه

انتخاب هوشمندانه شبکه اجتماعی

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که اگر در شبکه‌های اجتماعی اکانت‌های بسیاری داشته باشیم یک امتیاز به شمار می‌آید و باعث می‌شود که بیشتر دیده شویم، اما این تفکر کاملاً اشتباهی است. به هیچ عنوان هوشمندانه نیست که در تعداد زیادی شبکه اجتماعی حساب داشته باشید. باید شبکه‌هایی را انتخاب کنید که مخاطب شما در آنجا باشد و شما هم بتوانید در آنجا فعالیت مداوم داشته باشید.

اصلاً منطقی نیست که تعداد زیادی شبکه اجتماعی داشته باشید. مگر چقدر می‌توانید در آن‌ها فعالیت کنید؟

اگر از این کار برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید باید بدانید که سخت در اشتباه هستید.

به طور مثال اگر رده سنی مخاطبان شما جوان است باید به دنبال پلتفرم‌هایی بروید که بیشتر جوان‌ها از آن‌ها استفاده می‌کنند. باید پرسونای مخاطب خود را طراحی کنید و سپس به دنبال شبکه‌های اجتماعی متناسب و مفید بروید.

در اینجا سؤالاتی وجود دارند که می‌توانید قبل از شروع فعالیت از خود بپرسید:

 • آیا افرادی که در این رسانه فعالیت می‌کنند به ما در رسیدن به هدف‌های تجاری‌مان کمک می‌کنند؟
 • آیا طرز استفاده از این رسانه‌ها متناسب با کسب‌وکار ماست؟
 • آیا محتوایی که قرار است انتشار دهیم متناسب با فضای این رسانه هست؟ مخاطب چگونه با این محتوا به تعامل می‌پردازد؟

نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که ببینید معیارهای شما دقیقاً چه چیزهایی است و سپس متناسب با آن معیارها شبکه‌های اجتماعی خود را انتخاب کنید.

تعامل با مخاطبان

همانطور که میدانید امروزه تعامل به یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای موفیت در شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده است.

به طور مثال چون اغلب در اینستاگرام فعالیت میکنید، طبق الگوریتم اینستاگرام در سال 2020، تعامل روز به روز برای این شبکه اجتماعی مهم‌تر خواهد شد.

حال اینستاگرام یک مثال است. مهم نیست از چه شبکه اجتماعی استفاده میکنید. در نهایت تعامل مناسب با مخاطبان یک اجبار و الزام است.

البته حواستان باشد که کسی که کامنت میگذارد شما همش در جوابش نگویید ممنون و مرسی!!

باید سعی کنید که مخاطب را تشویق به ادامه دادن بحث با خودتان کنید. شک نداشته باشید که افزایش نرخ تعامل در شبکه های اجتماعی باعث بهبود برندینگ و هم چنین افزایش چشم‌گیر فروش خواهد شد.

استفاده هوشمندانه از کانال شبکه‌های اجتماعی

استفاده هوشمندانه از شبکه های اجتماعی

بعد از اینکه شبکه یا شبکه‌های اجتماعی سایت خود را انتخاب کردید، نوبت استفاده هوشمندانه از آن‌ها است. یادتان باشد اینکه شما در یک شبکه یک پستی را قرار دهید به این معنی نیست که در بقیه هم باید همان پست را عیناً قرار دهید.

همان‌طور که قبلاً هم گفتیم هر شبکه، مخاطبان و فضای مخصوص به خود را دارد. هر مخاطبی، هر شبکه‌ای را برای کاری متفاوت انتخاب می‌کند. طبق آمار به طور متوسط هر فرد 5.54 حساب مختلف در شبکه‌های اجتماعی مختلف دارد. زمانی که مخاطبان و نحوه استفاده از شبکه‌های اجتماعی متفاوت است باید مطمئن شویم که محتوایی تولید می‌کنیم که متناسب با آن فضا و مخاطبان آن است.

بر اساس آمار Buffer بهترین نوع محتوا برای شبکه‌های اجتماعی برتر به شرح زیر است:

 • فیسبوک: محتوای ویدئویی و تبلیغاتی
 • اینستاگرام: عکس‌های باکیفیت، نقل‌قول‌ها و استوری
 • توییتر: پست وبلاگ، اخبار و گیف
 • لینکدین: مشاغل، اخبار شرکت‌ها و محتوای حرفه‌ای
 • پینترست: اینفوگرافیک و راهنماهای قدم به قدم

با فهمیدن این مطالب حال باید محتوایی تولید کنید که به هوشمندانه‌ترین شکل ممکن باعث افزایش تعامل کاربر می‌شود.

استفاده از لحن متناسب با جلوه‌های بصری

لحن مناسب با گرافیک

استفاده از تصاویر، نقش بسیار پررنگی در جلب توجه و تعامل مخاطب دارد. شکی نیست که تصاویر هر شبکه با شبکه دیگر متفاوت است. در نتیجه تصاویر نقش بسیار مهمی در تعیین لحن و نوع صحبت کردن شما خواهند داشت. تصاویر اغلب اولین نشان از برند شما را به مخاطب می‌دهند.

استفاده از تصاویر قواعد مختلفی دارند که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • قالب‌های رنگی: برای ایجاد یک قالب رنگی می‌توانید از رنگ لوگوی خود استفاده کنید. مطمئن شوید که از رنگ اصلی لوگوی شما به نوعی در تصاویر مختلف استفاده می‌شود. دقت کنید که در ترکیب رنگ بسیار باسلیقه عمل کنید و رنگ‌های نامربوط به هم را در کنار یکدیگر قرار ندهید.
 • استفاده از لوگو: حتماً در شبکه‌های اجتماعی از لوگوی خود به عنوان بهترین معرف خودتان استفاده کنید. استفاده از لوگوهای مختلف برای هر شبکه‌ای اصلاً توصیه نمی‌شود.
 • قالب‌ها: برای گذاشتن پست، طراحی ویدئو، استوری یا هر کار دیگری سعی کنید یک قالب و الگو پیدا نمایید و طبق همان فرمول جلو بروید. تمامی این نکات در کنار هم معنا می‌دهند. سعی کنید همه این موارد را هم‌زمان با هم انجام دهید و آنها را تجربه نمایید.

پیدا کردن صدای خود

لحن مناسب با فضای کاری

کلماتی که به کار می‌برید بسیار مهم هستند. طرز بیان شدن این کلمات نیز باید متناسب با برند شما باشد، وگرنه آن شکلی که باید و شاید مخاطب با شما ارتباط برقرار نخواهد کرد.

لحن صحبت شما باید دارای موارد زیر باشد:

 • فرهنگ برند: کمپانی شما برای چه چیزی ایجاد شده است؟ هدف شرکت شما چیست؟ از زنان دفاع می‌کنید؟ حامی حقوق حیوانات هستید؟ یا هر چیز دیگری،  باید این موارد را در لحن خود به وضوح مشخص کنید.
 • مخاطبان شما: مخاطبان شما چگونه صحبت می‌کنند؟ فرهنگ آن‌ها به چه شکل است؟ به دنبال چه چیزی هستند؟ هیچ‌چیز بدتر از این نیست که سعی کنید چیزی باشید که نیستید. پس سعی کنید با مخاطب خود صادق باشید.
 • ارزش منحصربه‌فرد شما: چه چیزی دارید که دیگران ندارند؟ درباره آن‌ها صحبت کنید.

انتخاب هوشمندانه عناوین و موضوعات

استفاده صحیح از موضوعات و عناوین

یک روند مشخص از موضوعات و عناوین را در نظر بگیرید تا هنگام انتشار پست دچار سردرگمی درباره نوع محتوا نشوید. یادتان باشد که همیشه نیاز نیست که فقط محتوای جدید تولید کنید.

خیلی اوقات کافی است محتواهای قبلی‌تان را به‌روز کنید. ایجاد محتواهایی مفید، مرتبط و جامع باعث بالا رفتن میزان به اشتراک‌گذاری آن توسط مخاطبان می‌شود و این امر هم می‌تواند در افزایش آگاهی از برند و همچنین بالا رفتن اعتماد تأثیرگذار باشد.

از استفاده از مفاهیم طنز نترسید. با توجه به مخاطب و برند خودتان شاید بتوانید از عناوین طنز نیز بهره بگیرید. چنین مفاهیمی اگر درست استفاده شوند می‌توانند تأثیر بسیار خوبی به دنبال داشته باشند.

تجربیات نشان می‌دهد که مشتریان از برندهایی که سه شاخصه برتر زیر را داشته باشند خرید می‌کنند:

 • صداقت 86 درصد
 • مفید بدون 76 درصد
 • دوستانه بودن 83 درصد

تبلیغ در کانال‌های مختلف

تبلیغ در کانال های مختلف

یکی از مهم‌ترین بخش‌های مدیریت شبکه های اجتماعی همین تبلیغات است. یادتان باشد که همه بخش‌های مارکتینگ شما با هم کار می‌کنند. اگر پستی منتشر می‌کنید آن را در شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام نیز بگذارید، چراکه این موضوع موارد دیگری را به دنبال دارد:

 • لینک‌دهی از وب‌سایت به شبکه‌های اجتماعی
 • گذاشتن لینک‌های مختلف سایت در شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های مختلف
 • استفاده از آدرس اینترنتی یا لوگو در همه بخش‌های چاپی، بروشور، کارت ویزیت و غیره
 • تعامل با نظرات

به کلمه «اجتماعی» در شبکه‌های اجتماعی توجه کنید. باید بتوانید با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید، چراکه در غیر این صورت نمی‌توانید موفق شوید. اگر کسی برایتان کامنت می‌گذارد جوابش را بدهید. این یعنی مدیریت دصحیح شبکه های اجتماعی.

سعی کنید افراد مختلف را ترغیب به گذاشتن کامنت کنید. مثلاً بگویید تجربه شما از استفاده از این محصول چگونه بوده است؟ سپس سعی در پاسخ‌هایی مؤدبانه، جامع و هوشمندانه به کاربر داشته باشید تا بتوانید تعامل کاربران را به حداکثر ممکن برسانید.

32 درصد از مشتریان انتظار دارند که نهایتاً بعد از 30 دقیقه جواب کامنت آن‌ها داده شود، 42 درصد نهایتاً 1 ساعت و همین‌طور 57 درصد انتظار پشتیبانی 24 ساعت و هرروز هفته را دارند.

با توجه به این آمارها اگر از این نظر فعال نیستید باید در روند کاری خود تجدیدنظر کنید. سعی کنید کامنت‌های خود را ادامه‌دار کنید تا بتوانید محتوای بیشتری را دریافت نمایید. همین‌طور می‌توانید از حرف‌های مردم در کامنت‌ها ایده بگیرید و درباره آن‌ها محتوا تولید نمایید.

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه