امروزه بسیاری از افراد به این نتیجه رسیده‌اند که الکسا اهمیت چندانی ندارد و می‌توان به راحتی از خیر آن گذشت. منبع و ریشه این نظریه هنوز مشخص نیست، اما بهتر است که الکسا را به طور کامل نادیده نگیریم و گوشه چشمی نیز به آن داشته باشیم. بدون شک کاهش رتبه الکسا به معنی بهبود تقریبی اوضاع سایت است. قطعاً الکسای بهتر به معنای داشتن بازدیدکننده بیشتر، نرخ پرش کمتر، احتمالاً محتوای جذاب‌تر و… خواهد بود.

الکسا چیست؟

به طور کلی باید گفت که الکسا سایتی است که سایت‌های مختلف دیگر را بر اساس میزان بازدیدکننده، Time On Site و… رتبه‌بندی می‌کند. این سایت یکی از محصولات برند آمازون است و به همین دلیل نیز شهرت بسیاری دارد.

مهم‌ترین مسئله در رابطه با الکسا بررسی میزان ترافیک یک سایت است. اگر کاربری که از سایت شما بازدید می‌کند در Toolbar خود الکسا را نصب داشته باشد می‌تواند نتایج به مراتب بهتری را برای شما به جا بگذارد. علاوه بر این شما می‌توانید با خرید حساب کاربری از این سایت، کد وریفای آن را در سایت خود قرار دهید.

نکات کاهش رتبه الکسا

حالا با پشت سر گذاشتن توضیحات مقدماتی، وقت آن می‌رسد که ببینیم با رعایت چه نکاتی می‌توانیم کاهش رتبه الکسا را برای سایت را مشاهده کنیم.

1- تولید محتوای باکیفیت

همان‌طور که می‌دانید محتوا مهم‌ترین بخش هر وب‌سایت و یا بهتر است بگوییم هر کسب‌وکاری را شکل می‌دهد.

اگر محتوای خوب، مفید و غیر کپی تولید می‌کنید شک نداشته باشید که رتبه شما بهبود پیدا خواهد کرد.

این بهبود رتبه می‌تواند در رتبه الکسای شما نیز تأثیرگذار باشد و مورد توجه موتورهای جستجوی گوگل نیز قرار بگیرد.

2- نصب تولبار الکسا

بهترین راه برای کاهش رتبه الکسا نصب تولبار است، چراکه در این حالت هر کاربری می‌تواند بر روی سایت شما مؤثر واقع شود.

3- استفاده از کلمات کلیدی مرتبط برای جذب ترافیک

برای جذب ترافیک در رابطه با وب‌سایت خود باید بر روی کلمات کلیدی مرتبط و دارای جستجو تمرکز کنید. البته باید بگوییم که برخی از مقالات نیازی به جستجوی مستقل ندارند، بلکه وقتی کاربر وارد وب‌سایت شما می‌شود با آن روبه‌رو شده و اطلاعاتی را دریافت می‌کند. به همین دلیل هم هست که وجود چنین مقالاتی در سایت ضروری به حساب می‌آید.

توصیه می‌شود برای این کار از مهارت “تحقیق کلمات کلیدی” استفاده کنید. بعد از اینکه استراتژی تحقیق کلمات کلیدی خود را مشخص کردید، وقت آن می‌رسد که به سراغ تولید محتوای غنی برای آن‌ها بروید.

به طور کلی باید بگوییم که محتوا در دنیای دیجیتال به معنای متن، تصویر، صوت و ویدئو است. برخی از افراد بر این تصور هستند که محتوا صرفاً به معنای متن است، در صورتی که اصلاً این‌طور نیست. بعد از این موارد برای اینکه بتوانیم محتوای بسیار جذابی به دست بیاوریم، باید از یک چک لیست بازاریابی محتوایی استفاده کنیم.

به وسیله این چک لیست شما میتوانید محتوای خود را بسیار جذاب‌تر و در نتیجه تاثیرگذارتر تولید کنید.

بعضی از مفاهیم هستند که نیازی به متن ندارند و صرفاً می‌توانند با ویدئو ارتباط برقرار کنند.

4- انتشار پست‌ها

شما می‌توانید محتوای خود را در رسانه‌های مختلفی به اشتراک بگذارید. هم‌چنین اگر محتوایی غنی تولید کرده باشید می‌توانید با دریافت ترافیک، کاهش رتبه الکسا را نیز داشته باشید.

5- شبکه‌های اجتماعی

بدیهی است که شما می‌توانید از طریق شبکه‌های اجتماعی ترافیک بسیار زیادی جذب کنید. علاوه بر رتبه الکسا، سیگنال شبکه‌های اجتماعی نیز برای سئو اهمیت بسیار زیادی دارد.

همانطور که میدانید برای این که بتوانید این سیگنال‌ها را داشته باشید، باید بازاریابی شبکه های اجتماعی را به شکل خیلی خوبی بلد باشید.

این تأثیر و اهمیت به طور سالیانه نیز افزایش می‌یابد. هر چه سیگنال‌های قوی‌تری از سمت شبکه‌های اجتماعی شما ارسال شود، احتمال موفقیت شما در سئو نیز افزایش خواهد یافت. در نتیجه هیچ وقت از قدت بازاریابی شبکه های اجتماعی نباید غافل شوید. حالا هر استراتژی‌ای که میخواهید داشته باشید تفاوتی نمیکند.

6- ثبت سایت در دایرکتوری‌ها و موتورهای جستجو

برای ثبت وب‌سایت خود در گوگل باید از ابزار سرچ کنسول گوگل استفاده کنید. با این کار به راحتی و به سرعت می‌توانید سایت خود را در بین نتایج گوگل مشاهده کنید. علاوه بر این وب‌سایت‌هایی با عنوان دایرکتوری نیز وجود دارند که از لیست‌ وب‌سایت‌های مختلفی برخوردار هستند و شما می‌توانید در آن‌ها، سایت خود را ثبت کنید.

7- تلاش برای کسب بک لینک‌های باکیفیت

بک لینک‌ها کمک می‌کنند که سایت شما از نظر موتورهای جستجو بسیار معتبرتر شناخته شود. این امر باعث خواهد شد که اعتماد مردم و هم‌چنین گوگل به سایت شما بیشتر شده و در نتیجه رتبه بهتری چه از نظر سئو و چه از نظر الکسا به دست آورید.

8- بررسی ایرادات فنی مؤثر بر رتبه‌بندی

برای اینکه در موتورهای جستجو رتبه بهتری داشته باشید، باید اطمینان حاصل کنید که وب‌سایت شما قابل دسترسی است و همه صفحات آن به خوبی مورد بررسی ربات‌های گوگل قرار می‌گیرند. بنابراین پیش از هر چیز باید مطمئن شوید که وب‌سایت شما از هرگونه مشکلات تأثیرگذار در رتبه‌بندی‌ها به دور است.

9- افزایش ترافیک

همیشه سعی کنید که در صفحه اول و در بین رتبه‌های برتر قرار بگیرید. این‌گونه قطعاً ترافیک بیشتری را دریافت خواهید کرد. برای این کار نیز به یادگیری سئو نیاز خواهید داشت:

نکات نامرتبط با سئو:

 • وبلاگ‌نویسی متداوم
 • تشویق کاربران به اشتراک‌گذاری مطالب شما
 • ایجاد پست مهمان
 • ثبت سایت در دایرکتوری‌ها

نکات مرتبط با سئو

 • استفاده از کلمات کلیدی مناسب در عناوین، توضیحات و آدرس صفحه
 • بهره‌گیری از خاصیت ALT تصاویر به شکل بهینه
 • استفاده از برچسب‌های مناسب در شکل اصولی
 • بهره‌گیری از کلمات کلیدی در عناوین مختلف به طور بهینه و اصولی
 • On Page Seo و Off Page
 • استفاده از بک لینک‌های باکیفیت
 • استفاده از تبلیغات

نتیجه

رتبه الکسا اهمیت بسیاری دارد، اما بهتر است که آن را برای خود تبدیل به یک دغدغه بزرگ نکنید. ممکن است که یک وب‌سایت تعداد مخاطبین کمی در حوزه‌ای مشخص داشته باشد.

برای مثال مسلماً یک وب‌سایت فروش گوشی سامسونگ به صورت تخصصی تعداد کاربر کمتری نسبت به وب‌سایتی که شامل تمامی برندها می‌شود دارد، پس برای اینکه مخاطب و کاربر جذب کنید و کاهش رتبه الکسا داشته باشید بیش زا حد تلاش نکنید.

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه