در حال حاضر یوتیوب بستری را فراهم آورده است که می توانید در آن فعالیت کرده و با تولید محتوا در یوتیوب درآمد به دست آورید. گستردگی این شیوه کسب درآمد و موفقیت آن به گونه ای است که برخی از افراد آن را به عنوان شغلی اصلی خود انتخاب کرده اند. تولید محتوای ویدئویی یوتیوب شیوه خاص خود را دارد و برای موفقیت در آن، باید به دنبال ایده برای تولید محتوا در یوتیوب باشید تا بتوانید ویدئوهای نو و خلاقانه بسازید و منتشر کنید.

یادتان باشد که برای کسب درآمد از تولید محتوا به خصوص یوتیوب که محتوا از نوع ویدئو است، باید راه و چاه آن را بدانید تا بتوانید مخاطبین بیشتری را جذب کنید. در این مقاله در مورد نحوه تولید محتوا در یوتیوب و نکات مهم آن، صحبت خواهم کرد. در نهایت ایده های مختلفی را بیان می کنم تا بتوانید با استفاده از آن ها، ویدئوهایی پربازدید بسازید و درآمد خوبی کسب کنید.

اهمیت تولید محتوا در یوتیوب

هنگامی که چک لیست بازاریابی محتوایی بررسی می کنید، متوجه می شوید که فعالیت در شبکه های اجتماعی به خصوص فعالیت در آپارات یا یوتیوب از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا محتوا از جنس ویدئو، مخاطبان زیادی دارد. به همین دلیل کلیه برندها در این پلتفرم ها فعالند و تولید محتوا می کنند.

اما تولید محتوا در یوتیوب فقط به نفع برندها یا شرکت ها نیست. افراد هم می توانند با ساخت ویدئو و انتشار آن در این شبکه اجتماعی، کسب درآمد کنند. یوتیوب بابت بازدیدهایی که از ویدئوها می شود، مبلغی به دلار پرداخت می کند. به همین دلیل فعالیت در یوتیوب و تولید محتوا در آن، یکی از روش های کسب درآمد دلاری به حساب می آید.

روزانه در یوتیوب هزاران ساعت ویدئو در موضوعات مختلف و گوناگون منتشر می شود. با وجود محدودیت ها، مخاطبان فارسی این شبکه اجتماعی کم نیستند و ویدئوهایی با زبان فارسی، بازدیدهای زیاد و قابل قبولی دارند.  

خبر خوب این است که برای تولید محتوای فارسی، هنوز فضا مانند شبکه های اجتماعی دیگر مانند اینستاگرام و آپارات از موضوعات متنوع اشباع نشده است.

اهمیت تولید محتوا در یوتیوب
اهمیت تولید محتوا در یوتیوب

یکی از دلایلی که کسب درآمد از آپارات یا اینستاگرام در ایران به شدت مورد توجه قرار گرفته است هم، همین عدم اشباع بودن است.

به همین دلیل می توان گفت که در یوتیوب پیداکردن ایده هایی که دیگران بر روی آن کار نکرده باشند، راحت تر است و می توانید به خوبی در این پلتفرم فعالیت و رشد کنید.

اما سوال مهمی که ممکن است برایتان شکل گرفته باشد این است که چه محتوایی در یوتیوب تولید کنیم؟

راهنمای کاربردی تولید محتوای ویدئویی یوتیوب

تولید محتوای ویدئویی یوتیوب

هنگامی که می خواهید فعالیت خود را در یوتیوب شروع کنید؛ اولین سوالی که با آن مواجه می شوید این است که چگونه در یوتیوب تولید محتوا کنیم؟

هر شبکه اجتماعی قوانین و آداب خاص خود را برای تولید محتوا دارد و به عنوان مثال تولید محتوا در اینستاگرام با تولید محتوا در شبکه های اجتماعی دیگر متفاوت است.

این موضوع برای یوتیوب از اهمیت بالاتری برخوردار است؛ زیرا برخلاف شبکه های اجتماعی دیگر مانند اینستاگرام یا تلگرام، شما فقط با محتوا از جنس ویدئو سر و کار دارید. به همین دلیل سعی کرده ام تا در ادامه قدم به قدم شما را برای تولید محتوا یوتیوب راهنمایی کنم.

1. انتخاب موضوع

 اولین قدم تولید محتوا برای یوتیوب، انتخاب موضوعی است که می خواهید در مورد آن ویدئو بسازید. تعیین موضوعی که قصد دارید ویدئوهای شما بر محوریت آن ساخته شوند، مسیر فعالیت شما را در یوتیوب تعیین خواهد کرد.

برای انتخاب موضوع مناسب برای تولید محتوا، ابتدا ببینید در چه کارهایی مهارت دارید و یا چه ایده هایی را می توانید اجرایی کنید.

یکی از ویژگی های یوتیوب این است که موضوع شما حتما نباید پیچیده یا عجیب و غریب باشد که موفق شود.

موضوعات ساده ای وجود دارند که به دلیل برآورده کردن نیاز کاربران موفق عمل می کنند. به عنوان مثال اگر خانه دار هستید و مثلا در اتوی لباس مهارت دارید؛ می توانید ویدئوهایی در همین رابطه تولید کنید.

یادتان باشد که فعالیت در یوتیوب به نحوی که منجر به کسب درآمد از آن شود، نیازمند فعالیت مستمر و ایده پردازی دائمی است و کار راحت و آسانی به حساب نمی آید.(چگونه با کمترین امکانات یوتیوبر شویم؟)

 اگر پای صحبت برخی از یوتیوبرها بنشنید، می بینید که گاها برای ساخت یک محتوا، چند روز زمان صرف آماده سازی آن کرده اند. پس اهمیت دارد که موضوع انتخابی شما، جزو علایقتان باشد تا هنگام فعالیت در آن احساس رضایت کنید و دیرتر خسته شوید!

قبل از شروع، مهارت ها و علایق خود را در زمینه های مختلف دسته بندی کنید و از بین آن ها موضوعاتی را که برای شما مناسب ترند، انتخاب کنید.

2. توجه به مخاطب برای تولید محتوای ویدئویی یوتیوب

بعد از انتخاب موضوع برای تولید ویدئوهای خود، باید به مخاطب و پرسونای او توجه کنید. باید این سوال را از خود بپرسید که مخاطب من کیست و چه علایقی دارد؟ هنگامی که جواب این سوال را پیدا کردید می تواند ویدئوهای خود را بر پایه و اساس آن، طرح ریزی کنید.

باید در هر مرحله از تولید ویدئوهای خود – از داستان سرایی گرفته تا انتخاب گرافیک آن – علایق و نیازهای مخاطبین را در نظر بگیرید. برای این کار تنها به اطلاعات کلی بسنده نکنید و سعی کنید تا پاسخ سوال های زیر را پیدا کنید.

 • مشکلات مخاطب من چیست؟
 • مخاطبین نیاز دارند تا چه چیزی را بدانند؟
 • مخاطبین چه چیزی از ویدئوی ساخته شده می آموزند؟
 • چگونه ویدئو شما ارزشی را برای مخاطب به وجود می آورد؟

برای فهمیدن نوع مخاطبین خود، می توانید کانال هایی را که در زمینه و موضوع موردنظر شما فعال‌اند را پیدا کنید و نظرات کاربران و بازخورد آن ها را بررسی کنید.  

همان‌طور که Jeremy Vest، رئیس بازاریابی vidIQ در این رابطه می گوید:

اگر به مخاطبین خود گوش ندهی، نمی توانی به آن ها خوب خدمت کنی

دایان افیلیت

باید سعی کنید تا با مخاطبین خود، در مورد محتوای تولید شده تعامل کنید و از نظرات و دیدگاه های آن ها برای پیداکردن ایده برای تولید محتوا در یوتیوب استفاده کنید.

3. آماده سازی تجهیزات

از آنجا که در یوتیوب، محتوای شما از جنس ویدئو است؛ باید تجهیزات لازم را قبل از شروع به کار آماده کنید. البته نگران نباشید برای موفقیت در یوتیوب حتما نیاز به ابزار پیشرفته ندارید.

ابتدا نیاز به یک دستگاه ضبط ویدئو دارید. برای این کار می توانید یک دوربین فیلم‌برداری تهیه کنید. البته خوشبختانه گوشی های دارای دوربین نیز کار شما را راه می اندازند. توجه داشته باشید که برای جذب مخاطب نیاز است که ویدئوهای منتشر شده از کیفیت خوبی برخوردار باشند. پس کیفیت دوربین وسیله انتخابی، اهمیت پیدا می کند.

کیفیت صدا نیز در ساخت ویدئوهای خوش کیفیت، از اهمیت زیادی برخوردار است و بهتر است یک میکروفن برای ضبط ویدئو تهیه کنید. طبیعتا برای تدوین ویدئوهای ساخته شده، نیاز به یک کامپیوتر و یا گوشی هوشمند دارید تا بتوانید در آن ها از برنامه های تدوین تصویر، استفاده کنید.

در نهایت سعی کنید که در مکانی که نور کافی دارد، فیلم های خود را بسازید. برای بهتر شدن کار می توانید از انواع نورهای همراه که در بازار وجود دارند، استفاده کنید. البته با تهیه این ابزارها هزینه شروع به کار شما افزایش پیدا خواهد کرد.

نکات طلایی و مهم در تولید محتوای ویدئویی در یوتیوب

نکات تولید محتوای ویدئویی یوتیوب

میزان کسب درآمد از یوتیوب به تعداد مخاطبین و بازدید ویدئوهای شما بستگی دارد. هرچه بازدید ویدئوهای شما افزایش پیدا کند، درآمد شما نیز بیشتر خواهد شد. در ادامه نکاتی را که برای تولید محتوا در این بستر به آن نیاز دارید، بیان خواهم کرد که با رعایت آن ها ویدئوهای بهتر و موفق تری بسازید. با رعایت این نکات مخاطبین بیشتری، جذب ویدئوهای شما شوند.

انتخاب عنوان مناسب

یکی از مهم‌ترین مواردی که در جذب مخاطب برای ویدئوهای شما اهمیت دارد، انتخاب عنوان مناسب برای آن است. سعی کنید تا عنوان هایی جذاب که مخاطب را درگیر کند، انتخاب کنید.

عنوان انتخاب شده باید موضوع ویدئو را نشان دهد تا مخاطب با خواند آن بفهمد که با چه محتوایی طرف است. عنوان ویدئو باید کوتاه و در عین حال دربردارنده کلمه کلیدی مرتبط با موضوع آن باشد.

تولید محتوای ارزشمند

رمز موفقیت یوتیوبرهای محبوب، تولید ویدئوهایی است که محتوایی ارزشمند را در اختیار کاربران قرار می دهند. هر چه قدر شخصیت جذاب و کاریزماتیک برای مخاطب داشته باشید، اگر ویدئوی تولیدی شما ارزشی را در مخاطب ایجاد نکند و یا پاسخگوی نیاز او نباشد، در طولانی مدت موفق نخواهید بود.

هنگامی که پای آموزش تولید محتوا به میان می آید، یکی از اصول اولیه، ارائه متن و محتوای ارزشمند به مخاطب است و تولید محتوا در یوتیوب نیز از این قاعده پیروی می کند. نیاز کاربر و مخاطب خود را پیدا کنید و محتوایی متناسب با او تولید کنید.

انتشار منظم ویدئوها

از مهم‌ترین مواردی که باید برای تولید محتوا در یوتیوب رعایت کنید، انتشار منظم و با برنامه ویدئوها در هفته است. موردی که باید دقت کنید این است که نباید به عنوان مثال در یک هفته دو ویدئو منتشر کنید و هفته بعدی آن، هیچ محتوایی توسط شما قرار نگیرد.

 بسته به توان خود در تولید و ساخت ویدئو؛ تعیین کنید که در هفته چند محتوا می توانید منتشر کنید. مهم‌ترین نکته این است که باید در تمام مدت فعالیت در یوتیوب به این برنامه پایبند باشید. معمولا برای شروع کار بهتر است که تعداد ویدئوهای هفتگی کمی بیشتر باشد و بین 2 تا 3 محتوا در هفته منتشر کنید.

15 ثانیه آغازین ویدئو

ثانیه های ابتدایی ویدئو بسیار تعیین کننده هستند و برای موفقیت محتوا حیاتی اند. اگر در این 15 ثانیه بتوانید مخاطب را جذب کنید؛ مطمئن باشید که او پای ویدئو شما خواهد ماند و آن را کامل خواهد دید.

 در هنگام ادیت و تهیه سناریو ویدئو خود، به این قسمت از ویدئو توجه ویژه ای کنید و در ساخت آن خلاق باشید. یکی از شیوه هایی که بسیاری از یوتیوبرهای موفق آن را رعایت می کنند، نشان دادن صحنه هایی از نتیجه و انتهای ویدئو یا صحنه هایی از اوج آن است.

به عنوان نمونه اگر ویدئو شما در مورد آرایش یا گریم صورت است، می توانید در 15 ثانیه ابتدایی، صحنه هایی از نتیجه نهایی کار قرار دهید. اگر محتوای شما ولاگ سفر است، می توانید صحنه های جذاب آن را به صورت کوتاه در ابتدای ویدئو قرار دهید.

توجه به قوانین یوتیوب برای تولید محتوا

هنگامی که در شبکه های اجتماعی فعالیت می کنید، باید با قوانین آن آشنا باشید تا در هنگام انتشار محتوای خود دچار مشکل نشوید. یوتیوب نیز از این قاعده مستثنی نیست و بهتر است تا قوانین آن را به خوبی مطالعه کنید.

مواردی مانند محتواهای مستهجن، توهین به اقلیت ها و… توسط یوتیوب به دقت مشخص شده اند که در صورت مشاهده در محتوای منتشر شده، با آن برخورد خواهد شد و در صورت تکرار ممکن است که از ادامه کار شما جلوگیری شود.

یکی از موارد مهمی که باید به آن توجه کنید، رعایت قانون کپی رایت است. یوتیوب در بین شبکه های اجتماعی یکی از سختگیرانه ترین قوانین کپی رایت را دارد تا بتواند از محتواهای تولید شده در آن محافظت کند.

جالب است بدانید که در صورتی که در ویدئوی خود از محتوای دیگران استفاده کنید و یا آهنگی که استفاده کرده اید شامل قانون کپی رایت باشد؛ ویدئو شما حذف خواهد شد و یا مبلغی که به آن تعلق خواهد گرفت به تولیدکننده اصلی ویدئو یا موسیقی منتقل خواهد شد.

پس در تولید محتوا در یوتیوب، قانون کپی رایت را در نظر بگیرید و از موسیقی های رایگان که کپی رایت ندارند، استفاده کنید.

استفاده از هشتگ و کپشن مناسب

متاسفانه در پلتفرم هایی که با تصویر و ویدئو سروکار دارند، به کپشن نویسی اهمیت کمتری داده می شود. برای جذب مخاطب، بهتر است از کپشن های مناسبی استفاده کنید که خلاصه ای از محتوای ویدئو را توضیح دهد. همچنین توصیه می کنم تا از هشتگ های مرتبط نیز در کپشن ویدئوهای خود استفاده کنید.

در صورتی که محصولی را معرفی می کنید؛ می توانید لینک های مربوط به آن را در کپشن ویدئو بنویسید. همچنین آدرس سایت یا شبکه های اجتماعی دیگر خود را نیز می توانید برای مشاهده دیگران در این قسمت قرار دهید.

به طور کل، یکسری از اصول بازاریابی محتوا فارغ از بحث پلتفرم و رسانه، یکسان است. شما با یکسری از قواعد و قوانین سر وکار دارید که در همه جا یکسان هستند. پس اگر چنانچه تکینک های بازاریابی محتوا را بدانید و به اصول تولید و مدیریت محتوا در یوتیوب تسلطی نداشته باشید، باز هم می توانید موفق شوید.

چندین ایده برای تولید محتوا در یوتیوب

ایده تولید محتوا در یوتیوب

همان‌طور که گفتم شما می توانید از هر مهارت و فعالیتی محتوا بسازید و آن را در یوتیوب منتشر کنید. در ادامه سعی کرده ام تا چندین ایده تولید محتوا برای یوتیوب را معرفی کنم تا به شما برای ساخت ویدئوهای ارزشمند و پربازدید کمک شود.

 ابتدا بهترین انواع محتوا برای یوتیوب را معرفی خواهم کرد و در ادامه موضوعات متنوعی را بررسی می کنم که بتوانید از آن برای تولید محتوا ایده بگیرید.

بهترین نوع محتوا برای یوتیوب کدام است

ویدئوهایی که در یوتیوب منتشر می شوند، بسته به شکل و ساختار آن ها انواع گوناگونی دارند که بهترین آن ها برای تولید محتوا شامل موارد زیر می شود.

1. ولاگ های یوتیوبی

به بلاگ های ویدئویی که تلفیقی از ویدئو و بلاگ است و در یوتیوب منتشر می شوند، ولاگ گفته می شود. یکی از نکات مهمی که در ساخت ولاگ به آن توجه می شود، داستانی بودن آن است.

از مزیت های ولاگ می توان به همه پسند بودن و جذب طیف گسترده تری از مخاطب اشاره کرد و به همین دلیل معمولا ویدئوهای ساخته شده در این زمینه، بازدید بهتری دارند. نکته دیگر، سن مخاطبین ولاگ است که معمولا جوان تر هستند و باید در ساخت محتوا به آن توجه کنید.

در ولاگ ها معمولا باید شما به عنوان تولیدکننده محتوا و یا یک فرد دیگر در ویدئو حضور داشته باشید. این نوع از ویدئوها باید به صورت داستان گویی باشند تا جذابیت بیشتری برای مخاطب داشته باشد.

به این موضوع توجه کنید که نمی توانید تمام ولاگ ها را یکجا فیلم برداری کنید و به دلیل ماهیت آن باید در هفته و به روز ساخته شوند. به همین دلیل برای تولید این سبک از محتوا، نیاز به برنامه ریزی و زمان بندی دقیق دارید.

از موضوعات متنوعی در ساخت ولاگ استفاده می شود که می توان به آشپزی، سفر، زندگی روزمره، زندگی زوج ها و… نام برد. Ali Abdaal فردی است که ولاگ های جالب و دیدنی منتشر می کند.

2. ویدئوهای نقد و بررسی

یکی دیگر از انواع محتواهایی که طرفداران زیادی دارد، ساخت ویدئوهایی است که در آن یک محصول، بررسی و نقد می شود.

 یکی از ویژگی های این نوع از ویدئوها گستردگی منابع و موضوعاتی است که می توانید از آن ها در ساخت ویدئو استفاده کنید. انواع فیلم، موسیقی، محصولات هنری، انواع محصولات دیجیتال مانند گوشی، هندزفری، کفش و … از موضوعاتی است که می توانید ویدئوهای خود را بر پایه آن ها بسازید.

برای این کار ابتدا باید محصولی را انتخاب کنید و سپس در مورد مزایا و معایب آن، محتوای ویدئویی تولید کنید. حتی می توانید آن را در جلوی دوربین استفاده کنید و نحوه عملکرد آن را نقد و بررسی کنید. نقد و بررسی انواع محصولات به خصوص محصولات دیجیتال مانند گوشی های هوشمند از پر طرفدارترین موضوعات این حوزه هستند.

از نمونه های موفقی که با بررسی آن هم می توانید ایده بگیرید و هم با روش ساختن ویدئوهای این چنینی بیشتر آشنا شوید، می توان از Austin Evans نام برد که در زمینه نقد و بررسی محصولات دیجیتال محتوا می سازد.

4. ویدئوهای آنباکسینگ

در این سبک از ویدئوها، شما می توانید محصول نویی که هنوز از جعبه آن خارج نشده است را در مقابل دوربین باز کنید و محتویات آن را به بیننده ها نشان دهید. شاید بتوان این مدل از ویدئوها را زیرمجموعه ویدئوهای نقد و بررسی در نظر گرفت؛ اما به دلیل محبوبیتی که در بین مخاطبان و کاربران یوتیوب دارند، آن ها را در بخش جداگانه ای قرار دادم.

برای این کار کافی است که محصول خریداری شده را در مقابل دوربین بازگشایی کنید و در مورد محتویات آن، کیفیت ظاهری و مواردی از این دست صحبت کنید. این مدل از ویدئوها در بین یوتیوبرها از محبوبیت بالایی برخوردارند؛ زیرا هم ساختن آن آسان است و هم مخاطبان خوبی دارد.

از نمونه های موفق کانال هایی که در این زمینه فعالیت می کنند می توان به کانال Unbox Therapy  اشاره کرد که می توانید ایده های خوبی از آن به دست آورید و با نحوه ساخت این سبک از ویدئوها بیشتر آشنا شوید.

4. محتوای آموزشی

شما اگر مهارت یا تخصصی دارید می توانید ویدئوهای آموزشی بسازید و آن را در کانال یوتیوبی خود منتشر کنید. این سبک ویدئوها نیز مخاطبان خوبی دارند؛ اما نسبت به ویدئوهای ولاگ، طیف محدودتری از کاربران آن را مشاهده می کنند و ممکن است برای افزایش بازدید کارتان کمی سخت تر باشد.

موضوعاتی که برای آموزش دادن انتخاب می کنید حتما نباید تخصصی و بسیار پیچیده باشند. از کارهایی که در نگاه اول به نظر معمولی می آیند، می توان ویدئوهایی خاص و خوبی ساخت. به عنوان نمونه شیوه های مختلف تا زدن لباس می تواند موضوعی باشد که از آن ویدئو آموزشی ساخت.

از طرفی دیگر خیلی از افراد از حرفه خود ویدئو تهیه و منتشر می کنند که از نمونه های خوب ویدئوهای آموزشی به حساب می آیند. پس در هر زمینه ای که مهارت دارید می توانید محتوا تولید کنید و آن را در یوتیوب منتشر کنید.

مزایا و معایب ساخت ویدئوی آموزشی

این نوع از محتوای یوتیوب نیاز به دکور و فضای زیادی برای فیلمبرداری ندارد. به عنوان نمونه برای آموزش فتوشاپ معمولا از صفحه نمایش کامپیوتر فیلم گرفته می شود و اگر بخواهید در ویدئو حضور داشته باشید، می توانید به راحتی در گوشه ای از اتاق فیلم‌برداری را انجام دهید.

از طرفی دیگر می توانید در یک روز چندین ویدئو ضبط کنید و برای چندین جلسه محتوا بسازید که این امکان در ساخت ولاگ وجود ندارد.

 نکته جالب این است که برای ساخت ویدئو حتما نیاز نیست که در تصویر باشید و می توانید ویدئوهایی بسازید که فقط روند آموزش شما را نمایش دهند. به همین دلیل افرادی که خجالتی تر و درون گراتر هستند، می توانند به راحتی این سبک از ویدئوها را بسازند.

در نهایت این سبک از ویدئوها چون مخاطبین خاص تری دارند؛ محصولات مرتبط معرفی شده در ویدئو را که می تواند پکیج های آموزشی شما باشند، بهتر خریداری می کنند.

گیمینگ

یکی از انواع کانال های موفق در یوتیوب مخصوصا در بین کاربران فارسی زبان، کانال هایی است که در زمینه بازی و گیمینگ فعالیت می کنند. افراد فعال در این زمینه، با انجام بازی کامپیوتری، از روند آن و عکس العمل های خود فیلم یا استریم تهیه می کنند و در کانال یوتیوبی خود بارگذاری می کنند.

این سبک از فعالیت در یوتیوب طرفداران خاص خود را دارد و معمولا ویدئوهای ارائه شده مخاطبان زیادی دارند؛ به خصوص استریم و بخش زنده بازی های کامپیوتری. علاوه بر این می توانید محتواهای گوناگونی نیز در زمینه بازی ها تهیه و منتشر کنید.

 از نمونه های موفق این سبک فعالیت در یوتیوب، VanossGaming است که می تواند الهام بخش شما برای تولید محتوا در این زمینه باشد.

معرفی بهترین موضوعات برای محتوای یوتیوب

همانطور که در ابتدای مقاله نیز اشاره کردم، موضوعات متنوع و گوناگونی وجود دارند که می توانید برای ساختن ویدئو و تولید محتوا در یوتیوب  از آن ها استفاده کنید.

در ادامه موضوع های محبوب امسال معرفی می شوند، تا از آن ها برای شروع فعالیت در این شبکه اجتماعی ایده بگیرید. علاوه بر این برخی از موضوعات می توانند به عنوان ایده برای تولید محتوا در اینستاگرام یا سایر شبکه های اجتماعی نیز استفاده شوند.

1. آشپزی

محتوای مرتبط با آشپزی و آموزش آن، از موضوعاتی که تاریخ مصرف ندارد و همیشه مخاطبان زیادی خواهد داشت. شما می توانید محتوای آموزشی در رابطه با غذاها، دسرها، شیرینی و انواع خوراکی تهیه کنید. همچنین می توانید در رابطه با غذا و پختن آن ولاگ بسازید.

از کانال های خوب و فعالی در این رابطه می توان به Food52 و Babish Culinary Universe اشاره کرد.

2. کاردستی و صنایع دستی

آموزش ساخت انواع کاردستی یا صنایع دستی مانند سفال، بافتنی و … از موضوعاتی است که می توان از آن محتوا ساخت و موفق بود. جالب است بدانید که برای ساخت این نوع از ویدئوها، حتما نیاز به حضور فیزیک جلوی دوربین ندارید.

علاوه بر این می توانید به گونه ای محتوای خود را تهیه کنید که برای مخاطب غیرفارسی‌زبان نیز جذاب باشد و دایره مخاطبان ویدئو خود را افزایش دهید. از کانال های فعال در این زمینه می توان به MADE Everyday، DazzleDIY و Origami with Jo Nakashima اشاره کرد.

3. نقد گجت های آشپزخانه

گجت های مختلفی برای استفاده در آشپزخانه ساخته می شوند که به دلیل نو بودن و گاهی ساختار عجیب آن ها، می توانند سوژه خوبی برای تولید محتوا باشند. شما می توانید این گجت ها را معرفی کنید. علاوه بر این می توانید جلوی دوربین گجت ها را آزمایش کنید و آن ها را از نظر کارایی بررسی کنید. از نمونه کانال هایی که در این زمینه فعالیت می کنند می توان به Best Kitchen Gadgets اشاره کرد.

4. فشن و صنعت لباس

شما می توانید ویدئوهایی در رابطه با نحوه ست کردن لباس، نحوه خرید انواع پوشاک و موارد گوناگون مرتبط با فشن و صنعت لباس تولید کنید. ویژگی تولید محتوا با این موضوع در این است که می توانید طیف گسترده ای از مخاطبان را هدف قرار دهید. از نمونه کانال های فعال در این زمینه می توان به
Koleen Diaz و Tim Dessaint اشاره کرد.

5. زیبایی

زیبایی نیز از آن محتواهایی است که مخاطبان زیادی دارد. شما می توانید در زمینه آرایش صورت، پیرایش و حالت دادن مو، نگهداری پوست و… ویدئو بسازید و منتشر کنید.

برای نمونه می توان به Jaclyn Hill و SaraBeautyCorner – DIY, Comedy, Makeup, Nail Art اشاره کرد.

6. فیلم و موسیقی

شما می توانید انواع مختلفی محتوای ویدئویی در زمینه فیلم و موسیقی تهیه کنید. می توانید فیلم ها، سریال ها و آلبوم های منتشر شده موسیقی روز دنیا را نقد کرده و یا آن ها را معرفی کنید.

علاوه بر این می توانید ویدئوهای آموزشی در این زمینه تهیه و به اشتراک بگذارید. از نمونه کانال های فعال در این زمینه می توان به PeterMcKinnon اشاره کرد.    

جمع بندی

شما می توانید درآمد بالایی از تولید محتوا در یوتیوب به دست آورید. ولی باید راه رسم کار در این شبکه اجتماعی را بدانید و ویدئوهایی باکیفیت و هدفمند بسازید. در این مقاله به صورتی جامع در مورد تولید محتوای ویدئویی یوتیوب صحبت شد و چندین «ایده برای تولید محتوا در یوتیوب» به همراه نمونه هایی در هر زمینه بررسی شد تا بتوانید فعالیتی موثر و موفق را در یوتیوب آغاز کنید.

حتما بخوانید: هر 1000 بازدید در یوتیوب چقدر درامد دارد

سوالات متداول

مدت زمان ویدئو برای تولید محتوای ویدئویی یوتیوب چقدر باید باشد؟

بهترین مدت زمان ویدئو برای یوتیوب از 10 تا 15 دقیقه به بالاست. ویدئوهایی که زمان آن ها کمتر از این میزان باشند در جذب مخاطب و برطرف کردن نیازهای او موفق نخواهند بود.

به چه زبانی ویدئو بسازیم؟

تولید محتوا در یوتیوب به زبان مادری آسان تر است. علاوه بر این بهتر می توانید با مخاطب ارتباط برقرار کنید. اما اگر تسلط کافی به زبان انگلیسی دارید برای جذب مخاطب های غیرفارسی‌زبان می توانید ویدئوهای خود را زیرنویس کنید و یا ویدئوهایی به زبان انگلیسی منتشر کنید.

آیا برای تولید محتوا در یوتیوب حتما لازم است در ویدئو حضور داشته باشیم؟

خیر، موضوعات مختلفی وجود دارند که نیازی به حضور فرد جلوی دوربین و در ویدئو وجود ندارد. در این مقاله به صورت مفصل در این رابطه صحبت شد.

چگونه می توان ایده برای تولید محتوا در یوتیوب پیدا کرد؟

راه های مختلفی برای این کار وجود دارد. می توانید از جستجوگر یوتیوب کمک بگیرید و با سرچ کلمه کلیدی، پیشنهادات آن را بررسی کنید. همچنین توجه به کامنت های افراد و مخاطبان در کانال های مشابه، می تواند به شما در پیدا کرده ایده مناسب کمک کند.

5/5 - (1 امتیاز)

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

7 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • مهیار توصلی
  آذر 3, 1400 0:14 ق.ظ

  با سلام
  ویدئوهای زیادی در مورد آنباکسینگ دیدم و فکر می کنم یکی از بهترین ایده هاست. مخصوصا اگر بشه که محصول رو از لحاظ ظهار و موارد اولیه یک نقد کوچیک کنیم که با این روش فکر کنم تاثیر گذاری ویدئو بیشتر بشه. البته شروع ویدئو برای جذب ادم ها هم خیلی موثره

  پاسخ
 • اگر دوربین حرفه ای نداشته باشی، فقط با یک گوشی ساده هم میشه توی یوتیوب پست بزاری، عکسا رو کنار هم بچسبون و روش صدا بزار، فقط میکروفون میخواد… نه استودیو میخواد نه مجری، متل کانال تاپ تن، کانال هویج ک کلی هم دیده میشن، راه دیگه اینه ک لایو های اينستاگرام رو آپلود کنی توی یوتیوب، بخصوص پیج هایی ک اینستا ندارن، مثلا لایو یک پیج. درباره خواننده ها، چون صاحب اصلی اون لایو اون خواننده ست و تو پیج یک نفر دیگه اجرا شده، کسی نمیتونه ازتون شکایت کنه… ویدئوهایی مثل گل های برتر مسی، رونالدو و اینا هم خوبه چون کسی که درست کرده، بریده بریده از روی بازی ها و فیلمای ورزشی ویدئو رو ساخته و روش احیانا موزیک هم گذاشته کپی حساب نمیشه و قانون حق انتشار شامل‌ نمیشه

  پاسخ
  • مجتبی پشوتن
   آذر 23, 1400 3:22 ب.ظ

   اقای میلاد روش های دور زدن همیشه وجود داره ولی حق کپی رایت و انسانیت رو که نباید زیر پا گذاشت. در ضمن معمولا کانال هایی موفق می شن و ماندگار می مونن که خودشون محتوا تولید کنن. در ضمن خیلی باید احتیاط کرد چون ممکنه یک دفعه ای کانال به خاطر تخلف پاک بشه

   پاسخ
 • سارا گل محمدی
  آذر 24, 1400 3:24 ب.ظ

  اگر می شد که مانند سایر مقاله هاتون ویدئوی آموزشی هم در این زمینه می زاشتین عالی تر می شد.
  ممنون

  پاسخ
 • ارسلان.کام
  بهمن 8, 1400 11:10 ق.ظ

  میا بهترینه خدایی ویدوهاش پر حسه خوبه. ویدوهاش هم باکیفیته و مشخصه برای هر محتوایی که توی کانالش میذاره کلی وقت میذاره و زحمت میکشه

  پاسخ
 • مهدی اسدی
  بهمن 17, 1400 2:03 ب.ظ

  درود بر شما
  جساراتا چرا بیشتر افراد برای تولید محتوا از یوتیوب استفاده می کنن؟

  پاسخ
  • مدیر سایت
   تیر 22, 1401 3:10 ب.ظ

   سلام
   از اونجایی که کاربرای یوتیوب بیشتر از هر رسانه ی دیگری هست، برای همین محتوا شما در یوتییوب بیشتر دیده میشه. علاوه بر اون می تونین از طریق یوتیوب درآمد دلاری داشته باشین.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست