تا به حال راجع به راه اندازی کسب و کار آنلاین فکر کرده اید؟ اصلاً چرا کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنیم؟ فکر می‌کنم با نگاهی به لیست با ارزش‌ترین برندهای دنیا و یا ثروت‌مندترین افراد جهان، علت محبوبیت همه‌گیر راه ‌اندازی کسب و کار اینترنتی موفق برای ما روشن‌تر خواهد شد. با نیم‌نگاهی به زندگی روزمره‌مان متوجه اهمیت و نقش اساسی اینترنت در تمام فعالیت‌هایمان خواهیم شد، از رزرو بلیط هواپیما برای مسافرت به قاره‌ای دیگر گرفته تا گرفتن تاکسی برای رفتن به محل کار.

انتخاب واحدهای دانشگاهی را قبل از اتوماسیون و شبکه‌ای شدن بسترهای آموزشی بخاطر دارید؟ فراگیری اینترنت و همه‌گیری آن در تمام اقشار برای هیچ یک از ما قابل انکار نیست. فضای دیجیتال  با فراهم آوردن موقعیت انجام کار از راه دور بدون محدودیت‌های فیزیکی، نیاز به سرمایه اولیه کم، مشتریان متنوع و بی‌شمار و … یک بستر فوق‌العاده برای راه‌اندازی یک کسب و کار موفق است.

در این آموزش راه اندازی کسب و کار اینترنتی، مراحل راه‌ اندازی کسب و کار اینترنتی موفق را، به طور جامع در 14 گام بررسی خواهم کرد و سپس با طرح چنده ایده پرکاربرد به شرح مفصل افیلیت مارکتینگ به عنوان یک مدل تجاری کم ریسک، بدون نیاز به سرمایه و دانش اولیه خواهم پرداخت. پس بریم ببینیم چگونه یک کسب‌ و کار اینترنتی راه اندازی کنیم و مهارت های لازم برای راه اندازی کسب و کار تولیدی چه هستند!

جهت دانلود PDF این مطلب کلیک کنید.

فهرست مطالب

کسب و کار اینترنتی چیست؟

کسب و کار اینترنتی چیست؟

کسب و کار آنلاین یا اینترنتی شامل فعالیت هایی است که در بستر اینترنت و بصورت آنلاین انجام می شود. مشاغل آنلاین دو حالت دارند: ممکن است خدمات رایگان ارائه دهند یا هزینه ای در ازا خدمات ارائه شده دریافت کنند.

مراحل راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی

مراحل راه اندازی کسب و کار اینترنتی چه هستند و مهارت‌های اصلی کار اینترنتی چیست؟ در این قسمت می خواهیم مراحل راه اندازی یک کسب و کار را به شما بگوییم. به طور کلی و بصورت خلاصه مراحل «راه اندازی کسب و کار اینترنتی» شامل 4 مرحله اصلی: برنامه‌ریزی، تصمیم‌گیری‌مالی، تحقیقات بازار و در نهایت کسب اطلاعات مورد نیاز در مورد نواحی تاریک و گنگ حوزه فعالیتی است که قصد دارید بیزینس خود را در آن زمینه گسترش دهید.

در ادامه 14 گام اساسی و لازم برای راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی موفق را بررسی خواهم کرد و با مراحل راه اندازی یک کسب و کار موفق آشنا خواهید شد. هر چند موارد ذکر شده یک دستورالعمل کلی برای تمام کسب و کارها نیست و ممکن است در جزئیات یک بیزینس با دیگری متفاوت باشد؛ اما برای سازماندهی کلی فرآیند، قطعا بسیار مفید و کاربردی خواهد بود. همراه دایان افیلیت باشید و نقشه راه خود را گام به گام ترسیم کنید. نکات مهم قبل از راه اندازی کسب و کار اینترنتی موارد زیر هستند که باید آن ها را بخاطر بسپارید.

از خودتان بپرسید آیا آماده شروع به کار هستید

اصلی‌ترین نکته در این مرحله این است که بدانید زمان مناسب وجود ندارد و هیچگاه از راه نخواهد رسید! شروع کنید و منتظر رسیدن لحظه موعود نباشید.

هر چند خوب است گوشه چشمی به این قضیه داشته باشید که بناست از صفر و نیستی یک کسب و کار خلق کنید و درآمد داشته باشید، بنابراین شکست جزو جدایی‌ناپذیر و لاینفک مسیر خواهدبود و لازم است تا روحیه شکست‌پذیری را در خود تقویت کنید.  

حوزه کسب و کارتان را مشخص کنید

برای شروع لیستی از علایق و مهارت‌هایتان تهیه کنید. این لیست می‌تواند شامل موضوعات کلی مانند: هنر، تکنولوژی، پزشکی و سلامت، روانشناسی، محیط زیست و حیوانات و … باشد.

پس از انتخاب حوزه اصلی، بنا به کسب و کاری که قصد شروع دارید؛ کلمات کلیدی مرتبط را پیدا کنید. برای مثال اگر حوزه تکنولوژی را انتخاب کرده‌اید و قصد تولیدمحتوا در این باره دارید؛ لازم است تا از طریق ابزارهایی مانند گوگل ترندز، مشکلات و سرچ‌های محبوب افراد در حوزه تکنولوژی را شناسایی کنید.

در نظر داشته باشید؛ در چند سال آینده، هرروز هفته و هر چندین ساعت لازم است با لیستی که انتخاب می‌کنید، سروکله بزنید! مطمئن شوید انگیزه، علاقه و توانایی کافی برای فعالیت مستمر در این حوزه را دارید.

مدل تجاری کسب و کارتان را انتخاب کنید

پس از اینکه ایده تجاری خود را انتخاب کردید، نوبت به انتخاب یک مدل تجاری می‌رسد.

منظور از مدل تجاری چیست؟ مدل تجاری بیان می‌کند که چطور قرار است از ایده‌ای که در ذهن دارید ارزش خلق کنید و از مشتریان کسب درآمد داشته باشید.

آگاهی از انواع مدل‌های تجاری آزمایش‌شده کمک می‌کند تا متناسب‌ترین آن‌ها را با توجه به علاقه و توانمندیتان انتخاب کنید.

در اینجا 6 مورد از مدل‌های کسب و کار پرکاربرد را بررسی می‌کنیم:

افیلیت مارکتینگ

کسب درآمد از طریق تبلیغ محصول یا سرویس بیزینس‌های دیگر و دریافت کمیسیون به ازای فروش‌های موفق. کسب در آمد از طریق افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش، یک مدل تجاری پرطرفدار با درآمد منفعل است که در ادامه این مطلب به صورت مفصل به آن خواهم پرداخت.

آزادکاری یا فریلنسرینگ

ارائه خدمات به دیگر بیزینس‌ها از طریق مهارتی که دارید. فعالیت‌هایی مانند: تبلیغات، نویسندگی، طراحی و دیزاین، برنامه‌نویسی و … از جمله اصلی‌ترین مهارت‌هایی هستند که امکان فعالیت به صورت آزادکاری را فراهم خواهندکرد. از جمله الزامات فعالیت فریلنسری، توانایی کنترل شبکه اجتماعی افراد درگیر در پروژه و ارتباط موثر و قوی با کارفرمایان پروژه‌هاست.

مربی‌گری و مشاوره

انجام فعالیت‌های مربی‌گری و مشاوره. در این مدل تجاری شما با فروش تجارب، تخصص و راهنمایی‌های خود درآمد خواهید داشت.

ارائه محصولات آموزشی

 در این شیوه با فروش تخصص‌تان در قالب بسته‌های آموزشی آنلاین، برگزاری دوره‌ها، ارائه کتاب‌های الکترونیک و کاربرگ‌های مفید تخصصی به درآمد خواهید رسید.

ارائه نرم‌افزار یا خدمات

یک نرم‌افزار یا سرویس مفید پیاده‌سازی کنید و در ازای ارائه به مشتریان، حق اشتراک دریافت کنید.

تجارت الکترونیک (فروشگاه اینترنتی)

یک فروشگاه آنلاین اینترنتی راه‌اندازی کنید و فروش محصولات را آغاز کنید.

تحقیقات بازار را انجام دهید

در مرحله انجام تحقیقات بازار، اولین پرسشی که مطرح می‌شود این است که: مشتریان شما چه کسانی هستند؟

در اختیار داشتن پاسخ این سوال برای شروع هر نوع کسب و کاری کاملا حیاتی است و نباید به سادگی و گذرا از آن عبور کنید.

از زبان فلیپ کوتلر به عنوان یک بازاریاب موفق بخوانید:

تنها استراتژی پیروزی کسب و کار این است که بازار هدف را به دقت مشخص و شناسایی کنید، سپس یک پیشنهاد برتر از دیگران، را به آن وارد کنید.

سعی کنید کسب و کاری را برای فعالیت انتخاب کنید که خود شما بخشی از مخاطبان و یا مشتریان آن هستید.

در این باره بیندیشید: اگر بسیار زیاد به فشن، مد، استایل و لباس اهمیت می‌دهید؛ به خوبی قادر خواهید بود یک کسب و کار اینترنتی موفق در رابطه با پوشاک و مد ارائه کنید؛ زیرا احتمالا دغدغه و مشکلات احتمالی مشتریان و بازار فعلی را تا حد خوبی می‌شناسید.

تصور کنید که تا به امروز تمام خریدهای پوشاک‌تان را با همراهی و سلیقه دیگران انجام داده‌اید! پس احتمالا شما در این حوزه، مانند آلیس در سرزمین عجایب خواهید بود و ممکن است سرنخ خوبی برای شروع انتخاب نکنید.

در هنگام تعیین مشتریان هدف لازم است از خود بپرسید:

 • سرگرمی و علایق من چیست؟
 • در مورد چه چیزی از دیگران بیشتر می‌دانم؟
 • بیشتر زمانم را در مورد مطالعه، صحبت و فکر کردن به چه موضوعی می‌گذرانم؟

مشکلی را پیدا کنید و پاسخی برای آن ارائه دهید

کاملا واضح است که: تمام کسب و کارها مشکلی را از مردم حل می‌کنند.

سینماگران وجود دارند تا فیلم بسازند و کسالت را از مردم دور کنند. طراحان لباس وجود دارند تا با ارائه استایل‌های زیبا به افراد احساس زیبایی و جذابیت ببخشند.

کشاورزان وجود دارند تا تولیدات غذایی مورد نیاز جامعه را تامین کنند. شما قصد دارید چه مشکلی از چه جامعه هدفی را برآورده کنید؟ پاسخ به این سوال اساس کار بیزینس شما را مشخص خواهد کرد.

قانون طلایی در این مورد این است که:

هر چه مشکلی که حل می‌کنید بزرگ‌تر باشد و کیفیت راه حلی که ارائه می‌دهید بالاتر باشد؛ مردم حاضر به پرداخت پول بیشتری خواهند شد.

اگر میخواهید نحوه راه‌اندازی یک کسب و کار اینترنتی را شناسایی کنید، یک مشکل برای آن پیدا کنید.

دو مثال با هم ببینیم:

 • بازار هدف: پسران نوجوان علاقمند به مد.
 • مشکل: افرادی که در مورد مد آگاهی دارند و قصد دارند با هزینه کم جذاب و متفاوت بنظر برسند.
 • راهکار: یک خط تولید پوشاک پر زرق و برق با قیمتی مناسب ایجاد کنید.
 • بازار هدف: مادران شاغل.
 • مشکل: مادرانی که قصد دارند فعالیت ورزشی منظمی داشته باشند اما محدودیت زمانی دارند.
 • راهکار: یک برنامه ورزشی تناسب اندام با زمانبندی مناسب ارائه کنید.

احتمالا این سوال برایتان مطرح است که چطور این مشکلات را پیدا کنیم؟

در فروم‌ها، انجمن‌های آنلاین یا جمع‌های دوستانه از مردم درباره مشکلاتشان سوال کنید. با استفاده از ابزارهایی مانند گوگل ادز، شناسایی کنید مردم در سرچ‌هایشان به دنبال چه چیزهایی هستند.

بیزینس‌های آنلاین موفق فعلی را شناسایی کنید و سعی کنید راه‌حلی جدید و بهینه برای مشکلی که حل می‌کنند ارائه کنید.

اهداف و انتظارات واقع‌بینانه تعیین کنید

یکی از بزرگ‌ترین دلایل شکست اکثر کسب و کارها تعریف کردن اهداف غیرواقعی، دور از دسترس و ساده‌لوحانه است.

اگر پای صحبت کسب و کارهای شکست خورده در عرصه‌های مختلف بنشینید، معمولا یک مسیر شکست یکسان را برایتان تعریف خواهندکرد. هزینه‌های تبلیغات بسیار زیاد و هنگفت با چشم‌انداز اینکه چندین برابر سود به بیزینس برمی‌گردد اما در نهایت تنها چیزی که عایدشان می‌شود یک شکست مالی بزرگ خواهدبود.

تعیین اهداف دور و غیرواقعی باعث شکست‌های پیاپی در فرآیند کار خواهد شد که در نتیجه ممکن است بسیار مایوس و ناامید تلاش خود را رها کنید.

بنابراین مطئمن شوید اهداف خود را هوشمندانه انتخاب کرده‌اید! نظرتان چیست با هم نگاهی به اهداف هوشمندانه داشته باشیم؟

اهداف باید SMART انتخاب شوند

البته کلمه SMART در اینجا از سرهم کردن حروف اول کلمات:

Specific, Measurable, Achievable, Realistic, Timely گرفته شده‌است که بنظر من استفاده از معنای هوشمندانه نیز برای آن خالی از لطف نیست. برای داشتن اهداف هوشمند لازم است، از منظر هر پنج فیلتر حروف کلمه اسمارت آن‌ها را بررسی کنید.

هدفی که انتخاب می‌کنید باید:

 • Specific: هیچ ابهامی در آن وجود نداشته باشد و کاملا مشخص و واضح باشد.
 • Measurable: میزان پیشرفت یا عدم پیشرفت اهدافی که انتخاب می‌کنید قابل اندازه‌گیری باشد.
 • Achievable: دستیابی به آن غیرممکن نباشد.
 • Realistic: با واقعیات منابع و شرایط شما سازگاری داشته باشد و همچنین مرتبط با کسب وکارتان باشد.
 • Timely: زمان شروع و پایان اهداف‌تان مشخص باشد.

یک Business Plan برای کسب و کارتان ایجاد کنید

اگر تا به اینجای مراحل را پیش آمده‌اید، به این معنی‌ است که تصمیم‌گیری‌های بسیاری را انجام داده‌اید! پس زمان آن رسیده تا نقشه راه خود را مشخص کنید.

برای تهیه بیزینس پلن، یک برگه کاغذ تهیه کنید و پاسخ سوالات زیر را به صورت دقیق در آن ذکر کنید:

 • راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی شما، چه مشکلی را قرار است حل کند؟
 • کسب و کار شما چگونه کار می‌کند؟ چه می‌کنید؟
 • مخاطبین هدف شما چه کسانی هستند؟ لیستی از آن‌ها را به طور دقیق بیان کنید. برای مثال: افرادی که تولیدکننده و یا طراح پوشاک هستند، افرادی که بلاگر یا اینفلوئنسر حوزه مد و فشن هستند، افرادی که فشن استایلیست‌ها را دنبال می‌کنند و …
 • نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت‌ها و تهدیدهایی که در مسیر راه اندازی کسب و کار اینترنتی موفق با آن روبرو هستید چیست؟
 • ایده‌ی شما برای تبلیغ و ارتقای کسب و کارتان چیست؟ لیستی از آن را تهیه کنید و یک پلن بازاریابی ساده تعریف کنید.
 • برنامه تصمیمات مالی شما چیست؟ هزینه‌ها، موارد پرداخت و همچنین نحوه درآمدزایی از مشتری را به طور کاملا واضح و شفاف بیان کنید.
 • پیش‌بینی‌های مالی با برنامه زمانی مشخص تعیین کنید. برای مثال در دوره‌های سه ماهه لیست هزینه و درآمدتان را پیش‌بینی کنید.

بسیارخب، بیزینس پلن شما حاضر است!

بازخورد دریافت کنید

ایده کسب و کار خود را انتخاب کرده‌اید، اهداف خود را تعیین کرده‌اید و یک نقشه راه حدودی نیز برای آن ترسیم کرده‌اید. در این مرحله لازم است تا با مشورت از دیگران، ایده خود را بسنجید و مطمئن شوید به حد کافی برای رسیدن به رویاهایتان خوب به نظر می‌رسد.

بسیاری از ایده‌ها در این مرحله از بین می‌روند و به مرحله اجرایی نمی‌رسند. هر چند که ممکن است در بین آن‌ها ایده‌های فوق العاده‌ای نیز وجود داشته باشد!

زمانی که از درستی ایده کلی مطمئن شدید، لازم است تا برای بهبود بخش‌های مختلف آن نیز اقداماتی را انجام دهید. در انتخاب افرادی که بناست در مورد ایده‌تان از آن‌ها نظرخواهی کنید، بسیار حساس باشید. سعی کنید افراد بی‌طرف و امین را انتخاب کنید و به نظر و پیشنهاد کارفرمایان با تجربه و متخصص اعتماد کنید.

راهی برای پرداخت هزینه‌هایتان پیدا کنید

شروع به کار در برخی از بیزینس‌ها نیاز به سرمایه و یا تجهیزات خاص و گران قیمتی ندارد و حتی ممکن است از قبل صاحب آن باشید و یا با هزینه بسیار کم بتوانید کسب و کار اینترنتی خود را راه‌اندازی کنید. برای مثال شروع یک فعالیت فریلنسینگ احتمالا با مهارت و لپتاپ شما امکان‌پذیر است. اما در همه موارد اینطور نیست.

باید در نظر داشته باشید در ماه‌های اولیه کسب و کارتان مبلغی به عنوان درآمد وارد زندگی شما نخواهدشد و تمام سرمایه بدست آمده باید مجدد به بدنه کسب و کار تزریق شود تا از جایگاهی مطمئن در بازار رقیبان برخوردار شوید.

یک شریک تجاری برای خود انتخاب کنید

انتخاب یک شریک تجاری به شما کمک می‌کند که با زمان و تمرکز بیشتری به مسائل پیرامون کسب و کارتان بپردازید. وجود یک شخص امین و مورد اعتماد در مسیر راه‌اندازی کسب و کارتان به شما کمک می‌کند تا حجم کارها را تقسیم کرده و با سرعت بیشتری پیشرفت کنید.

در مورد شخصی که به عنوان شریک انتخاب می‌کنید در نظر داشته باشید که تا چه حد این فرد قابل اعتماد است؟ رابطه تعاملی شما با ایشان چطور است؟ در گذشته چطور درگیری‌ها و مشکلات را حل کرده‌اید؟ آیا انتخاب او به عنوان یک شریک تجاری می‌تواند رابطه دوستی شما را از بین ببرد؟ چه مهارت‌هایی مرتبط را کسب و کارتان در او می‌بینید و این مهارت‌ها تا چه میزان می‌تواند مکمل نیاز شما باشد؟

یک شریک تجاری مناسب مانند کاتالیزور سرعت اثربخشی فعالیت‌هایی با تاثیر مثبت را چندین برابر خواهدکرد.

نام کسب و کار خود را انتخاب کنید

انتخاب یک نام تجاری کامل ممکن است مشکل بنظر برسد. سعی کنید یک نام تجاری کوتاه، ماندگار، جذاب و در عین حال مرتبط با کسب و کارتان را انتخاب کنید.

استفاده از مختصرسازی کلمات (مانند اسمارت به عنوان ویژگی‌های یک هدف خوب، که قبلا ذکر کردم) می‌تواند در کوتاه کردن نام تجاری‌تان به شما کمک کند.

همچنین در نظر داشته باشید نامی که انتخاب می‌کنید دامنه و نام کاربری آزاد در دسترس داشته باشد، تا در آینده دچار مشکل هم‌نامی با سایر برندها نشوید.

کسب و کار خود را ثبت کنید

در برخی از کسب و کارها تا زمانی که بیزینس به درآمد و سوددهی نرسید نیازی به ثبت نیست. اما توصیه می‌شود زمانی که تصمیم قطعی برای انجام کار را گرفتید، کسب و کار خود را ثبت کنید تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.

اولین محصول و یا خدمات خود را ایجاد و عرضه کنید

با توجه به کسب و کاری که قصد راه‌اندازی آن را دارید شروع کنید و اولین محصول یا خدمت خود را ارائه دهید. به طور مثال اگر قصد فروش پکیج‌های آموزشی‌تان را دارید و محصولات اطلاعاتی عرضه می‌کنید با جستجو و شناسایی وبسایت‌های ارائه‌دهنده محصولات مرتبط، خود را به مخاطبین و علاقمندان معرفی کنید. از تجربه سایرین کمک بگیرید و ابزارها و منابع مرتبط و مفید با کسب و کارتان را پیدا کنید.

کسب و کار خود را تبلیغ کنید

پس از اینکه محصول یا خدمت خود را تولید و ارائه کردید لازم است تا با تبلیغات مشتریان را از وجود کسب و کارتان باخبر کنید.

به یاد داشته باشید؛ حتی اگر بهترین خدمت و با کیفیت‌ترین محصول را در حوزه فعالیت‌تان ارائه کنید، تا زمانی که دیگران از وجود برند شما با خبر نباشند، این بیزینس برای شما سودآوری نخواهد داشت.

با استفاده از فیسبوک، اینستاگرام، لینکدین، ترفندهای سئو و دیجیتال مارکتینگ و سایر متدهای تبلیغاتی متانسب با فعالیتان، سعی کنید کسب و کارتان را در معرض دید مخاطبین و مشتریان احتمالی قرار دهید.

چند ایده برای راه‌ اندازی کسب و کارهای اینترنتی

ایده های راه اندازی کسب و کار اینترنتی

با توجه به گستردگی و تنوع مخاطبین در اینترنت، راه‌های زیادی برای انجام فعالیت‌های درآمدزا در فضای دیجیتال وجود دارد. از تولید و عرصه ترشیجات و شیرینی‌جات و کارهای خانگی گرفته، تا ارائه نایاب‌ترین قطعات الکترونیکی و صنعتی در حال حاضر در بستر اینترنت منجر به درآمدزایی برای صاحبان کسب و کارها می‌شوند.

با این حال در ادامه برخی کسب وکارهای اینترنتی موفق، که با توجه و استقبال بیشتری همراه بوده‌اند را به طور خلاصه بررسی خواهم کرد.

سرمایه‌گذاری در بورس

راه اندازی کسب و کار اینترنتی، از طریق سرمایه‌گذاری در بورس یکی از وسوسه‌کننده‌ترین روش‌ها، برای درآمدزایی اینترنتی است.

البته ریسک، بخش جدایی ناپذیر از این شیوه کسب و کار است و گریزی از آن نیست. همچنین نیاز به سرمایه اولیه و دانش تخصصی از جمله نیازمندی‌های اصلی برای راه اندازی این نوع کسب و کار است.

هرچند مانند اکثر سرمایه‌گذاری‌های بازار، می‌توان از دانش متخصصان برای کسب سود بیشتر در این زمینه استفاده کرد و مبلغی را بابت سبدگردانی پرداخت کرد.

برای داشتن کسب و کار اینترنتی موفق از طریق بورس نیاز است تا: 

 • آموزش مستمر را در برنامه کاری خود قرار دهید.
 • ریسک‌پذیر باشید.
 • از تجربه افراد کاربلد در این حوزه استفاده کنید.
 • مهم‌تر از همه؛ سرمایه اولیه برای شروع را آماده کنید.

خرید و فروش ارز دیجیتال

ممکن نیست در پی کسب درآمد از اینترنت باشید و نام بیت کوین را نشنیده باشید!

 در حال حاضر خرید و فروش ارز دیجیتال، به عنوان یکی از پرطرفدارترین کسب و کارهای اینترنتی در بین افراد شناخته می‌شود.

بیت کوین در سال 2009، به عنوان اولین ارز دیجتال به دنیا معرفی شد.

هر چند هدف اولیه از ایجاد بیت کویت فراهم کردن بستری امن برای نقل و انتقالات مالی در بستر اینترنت بود؛ اما پس از مدتی با رشد چشم‌گیر ارزش این واحد پولی، توجه عمومی به سمت ارزهای دیجیتال، به عنوان راهکاری برای راه‌اندازی یک کسب و کار اینترنتی، جلب شد.

در پی این صعود قیمت و تمایل افراد برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال، انواع مختلف دیگری از این نوع پول، توسط افراد و یا دیگر کمپانی‌ها ایجاد و معرفی شدند و کسب درآمد از این طریق محدود به خرید و فروش بیت کوین نیست.

باید در نظر داشت که این شیوه درآمدزایی نیز مانند سرمایه‌گذاری در بورس، ریسک زیادی به همراه دارد و نباید از نوسانات بازار چشم‌پوشی کرد. همچنین نیاز به دانش و سرمایه اولیه از جمله ملزومات مورد نیاز برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی در این زمینه است.

 تولید محتوای مخاطب پسند

تولید محتوا یکی از پایه‌های اصلی، برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی است.

پیج‌های اینستاگرامی پرطرفدار، کانال‌های پرمخاطب تلگرامی، اینفلوئنسری و بلاگری در حوزه‌های مختلف، کسب درآمد از طریق سایت و وبلاگ و … همگی از جمله کسب و کارهایی هستند که بر پایه تولید محتوای مفید برای مخاطب بنا شده‌اند.

درآمدزایی این نوع از کسب و کارها در گرو توجه افراد و مخاطبین است و هر چقدر تمایل مردم به دنبال کردن محتواهای شما بیشتر شود، سود بیشتری نصیب شما خواهد شد. این درآمد می‌تواند حاصل از تبلیغ دیگر کسب و کارها و یا فروش مستقیم محصولات خود شما باشد.

اگر بتوانید از طریق محتوای مفیدی که تولید کرده‌اید مخاطبین خود را به مشتری تبدیل کنید، شما یک فرآیند موفق از بازاریابی محتوایی را طی کرده‌اید.

بازاریابی محتوایی، کمک می‌کند تا از نتیجه اعتماد کاربران به مطالب مفیدی که منتشر کرده‌اید؛ مخاطب با کسب و کار و برند شما یک ارتباط معنایی ایجاد کند.

برای شروع یک کسب وکار اینترنتی موفق بر پایه تولید محتوا لازم است؛ با توجه به علاقمندی و حوزه فعالیت مدنظرتان، یک رسانه و کانال مناسب برای انتشار محتواهایتان پیدا انتخاب کنید.

برای مثال برای تولید محتوا در زمینه فشن و مد احتمالا یک رسانه تصویری مانند اینستاگرام تعامل بهتری  به نسبت راه اندازی سایت خواهد داشت.

فروش اینترنتی محصول

احتمالا با من موافق هستید که هر زمان صحبت از راه اندازی کسب و کار اینترنتی، درآمد آنلاین یا درآمدزایی از طریق اینترنت به میان می‌آید “فروش اینترنتی” یکی از از اصلی‌ترین ایده‌هایی است که به ذهن همه ما می‌رسد.

سبک زندگی تازه و نیازمندی انسان امروز به خرید راحت و همچنین امکان مقایسه بین بی‌شمار فروشنده، از دلایل اصلی افزایش تمایل افراد به فروش اینترنتی و در نتیجه افزایش فروشندگان اینترنتی است.

علاوه بر آن، در سال‌های اخیر با فراهم آمدن بسترهای مورد نیاز برای دسترسی افراد به اینترنت، روز به روز به تعداد مشتریان آنلاین اضافه می‌شود.

بنابراین بدون شک، کسب درآمد از طریق فروش، جزو سردمداران کسب و کارهای اینترنتی موفق، به‌شمار می‌رود.

سوالی که اکنون پیش می‌آید این است که:

 چطور نیازمندی‌های راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی را فراهم کنم؟

انتخاب محصول، نیاز به فضایی برای نگهداری محصولات، نحوه ارسال مرسولات، ارائه روش‌های پرداخت امن، راه اندازی سایت و … از جمله نکات مهم در راه اندازی فروشگاه اینترنتی هستند.

اما راهکار ساده‌تر برای رسیدن به درآمد اینترنتی از طریق فروش، در یک عبارت سه کلمه‌ای خلاصه می‌شود: همکاری در فروش.

همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ، کمک می‌کند تا فارغ از مسائل مطرح شده کسب درآمد از طریق فروش محصولات، داشته باشید.

در ادامه درمورد چگونگی راه اندازی یک «کسب و کار اینترنتی موفق» با کمک همکاری در فروش مفصلا توضیح خواهم داد.

با دایان افیلیت همراه باشید

افیلیت مارکتینگ، پاسخی برای راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی موفق

همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ، نوعی بازاریابی اینترنتی است که اساس کار در آن تقسیم سود حاصل از فروش است.

سیستم همکاری در فروش، یک فرآیند خرید با سه نقش است، که عبارت‌اند از: فروشنده، خریدار و نفر سوم، که واسطه‌ای برای معرفی و تبلیغ محصولات است؛ از این رو به این نوع از بازاریابی، بازاریابی واسطه‌ای یا بازاریابی وابسته نیز می‌گویند.

نحوه کار در سیستم‌های همکاری در فروش به این صورت است که فروشندگان و یا تولیدکنندگان محصولات، بابت فروش‌های موفقی که از سمت بازاریابان عاید آن‌ها می‌شود به بازاریاب پورسانت پرداخت می‌کنند.

در باب مزایای سیستم همکاری در فروش صحبت‌های بسیاری عنوان شده است. این شیوه درآمدزایی، به دلایلی از قبیل:

 • بدون نیاز به سرمایه اولیه
 • بدون نیاز به دانش تخصصی
 • درآمد منفعل
 • بدون درگیری با مشکلات مشتریان
 • کسب درامد مبتنی بر عملکرد و بدون سقف
 • و …

یکی از پرطرفداران‌ترین شیوه‌های کسب درآمد در سال‌های اخیر بوده است.

مطالب مرتبط: افیلیت مارکتینگ 2021، شروعی تازه!

از جمله مهم‌ترین کمپانی‌های مطرح دنیا که به شیوه همکاری در فروش فعالیت می‌کنند، می‌توان آمازون را نام برد. همکاری در فروش آمازون یا Amazon Associates در سال 1998 به عنوان راهکاری ساده و ارزان برای رسیدن به درآمد آنلاین، فعالیت خود را آغاز کرد.

هر چند در ابتدا درآمد قابل توجهی از طریق بازاریابی واسطه‌ای در آمازون به افراد نمی‌رسید (زیرا که محصولات آمازون محدود به کتاب و مقاله بود) اما به تدریج و با افزایش تنوع محصولات در این خرده‌فروشی آنلاین، زمینه مناسب برای رسیدن به درآمدهای میلیونی از طریق مشارکت در فروش برای بازاریان این سیستم مهیا شد.

مزایای کسب و کار های اینترنتی

مزایا کسب و کار های اینترنتی

مزایای کسب و کار های اینترنتی شامل موارد زیر می شود:

 • راه اندازی کسب و کار آنلاین هزینه کمی دارد و نسبت به دفتر حضوری مبلغ آن بسیار ناچیز است.
 • عدم احتیاج به تعداد بالای کاربران
 • عدم محدودیت مکانی و زمانی
 • برقراری ارتباط راحت تر با مشتریان نسبت به گذشته
 • مدیریت چند شغل در کنار کسب و کار آنلاین
 • روند اطلاعاتی فوق العاده در کسب و کار آنلاین

انواع کسب و کارهای آنلاین آشنا شوید

اگر می خواهید که زمان، پول و تلاش شما بیهوده هدر نرود، باید با انواع کسب و کار های آنلاین آشنا شوید. انواع کسب و کار اینترنتی عبارت اند از:

 • طراحی سایت و اپلیکیشن
 • خدمات مشاوره ای
 • برگزاری دوره های آموزشی
 • راه اندازی سایت محتوایی
 • راه اندازی فروشگاه اینترنتی
 • ساخت فروشگاه آنلاین و فروش از طریق شبکه های مجازی
 • طراحی فایل های مولتی مدیا
 • تبلیغ اینترنتی
 • مدیریت سایت
 • همکاری در فروش
 • مدیریت و اداره شبکه های اجتماعی
 • برنامه نویسی
 • ساخت ربات تلگرام

برای شروع مشاغل آنلاین به چه مجوزهایی نیاز است؟

برای شروع مشاغل آنلاین به چه مجوز هایی نیاز است>

مجوز نماداعتماد الکترونیکی و یا eNAMAD  مجوزی است که به شما اینن امکان را می دهد که بتوانید کسب و کار اینترنتی رایگان خود راداشته باشید. با دریافت اینماد نشان می دهید که محتمای شما زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشد اسلامی است و به تعهد خو به آن ها پایبند هستید و خلاف آن عمل نمی کنید.

نتیجه گیری

راه اندازی کسب و کار اینترنتی آموزش تخصصی نیاز دارد و بعد از خواندن این مطلب می توانید کسب و کار اینترنتی در منزل رایگان داشته باشید. همچنین حال می دانیم که چگونه در شغل آنلاین موفق شویم چراکه در این مطلب با مراحل راه اندازی کسب و کار اینترنتی آشنا شدیم. با روشن شدن اهمیت و سیطره اینترنت بر زندگی همه ما، راه اندازی کسب و کار اینترنتی پر رونق یکی از موضوعات محبوب و داغ در فضای فعلی اینترنت است. در هر محفل و جمعی از دوستان و آشنایانمان، حتما افرادی را پیدا خواهیم کرد که هر صبح بجای بالا زدن کرکره مغازه‌هایشان کسب و کارشان را با فعال کردن اینترنت موبایل و یا لپتاپشان آغاز می‌کنند.

راه اندازی هر کسب و کار اصولی نیازمند بررسی فاکتورهای بسیاری مانند هدف‌گذاری، بررسی نیازهای مالی، تحقیقات بازار، مشتریان هدف و … است و کم‌کاری و اهمال در هر یک از این مراحل می‌تواند در نهایت منجر به شکست‌ کسب و کار و به هدر رفتن منابع مالی و تلاش‌های انسانی بسیاری شود.

یکی از اصلی‌ترین راه‌های کسب درآمد از طریق اینترنت، فروش کالا و محصول است. راه اندازی فروشگاه‌های اینترنتی در سطح کلان نیازمند تمهیدات و امکانات بسیار زیادی است که در پاسخ به این دغدغه‌ها می‌توان از سیستم افیلیت مارکتینگ استفاده کرد.

افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش، یک راه‌حل کاربردی با حداقل نیازمندی‌ها در دنیای کسب و کارهای آنلاین است که باعث شده بیزینس‌های بزرگ و مطرحی در جهان مانند آمازون نیز این مدل تجاری را در برنامه کاری‌شان قرار داده‌اند.

یکی از اصلی‌ترین مزایای راه اندازی کسب و کار اینترنتی با نحوه کار سیستم همکاری در فروش، درآمد مبتنی بر عملکرد یا همان مدل بازاریابی عملگرا است. مشخصا میزان پورسانت‌های دریافتی در گرو فروش موفق کالاهاست و هر چقدر فروش بیشتر شود، در نتیجه سود بیشتر نصیب شما خواهدشد. اطلاع از ترفندهای همکاری در فروش در جهت افزایش فروش می‌تواند منجر به سوددهی بالا و رسیدن به درآمدهای میلیونی در این سیستم شود.

سوالات متداول

آیا هر کسی می تواند کسب و کار اینترنتی داشته باشد؟

کسب و کار اینترنتی محدود به زمان و مکان نیست و هر کسی می تواند با هر سن، جنس و ملیتی در هر کجای این دنیا مشغول به کسب درآمد اینترنتی باشد.

آیا راه اندازی کسب و کار اینترنتی آسان است؟

راه اندازی کسب و کار آنلاین نسبتا آسان و راحت است بنابراین هرکسی که اراده کند می تواند برای خود کسب و کار اینترنتی راه بیندازد؛ اما به درآمد رسیدن آن زمان می برد.

نمونه هایی از انواع ایده های کسب و کار اینترنتی کدامند؟

پیج فروشگاهی در اینستاگرام، کانل فروشگاهی در تلگرام، تدریس آنلاین، تولید محتوا، طراحی سایت، برنامه نویسی و …همگی از جمله ایده های کسب و کار اینترنتی هستند.

5/5 - (1 امتیاز)

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • درود
  یکی از بهترین کسب و کارهای اینترنتی برای جوانان را می شه بگین؟

  پاسخ
  • سلام بر شما دوست عزیز
   بله یکی از بهترین کسب و کار های اینترنتی برای جوانان را شاید بتوان تولید محتوا معرفی کرد. همچنین فعالیت در ارزهای دیجیتال نیز در صورتی که علم کافی به بازارمالی داشته باشین خیلی خوب هستش.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست