ممکن نیست سروکارتان به دنیای دیجیتال مارکترها و یا سئوکاران افتاده باشد و نام گوگل آنالیتیکس (این فرزند عزیزدردانه دنیای دیجیتال مارکتینگ!) را نشنیده باشید. در این مطلب به بررسی اهمیت ایجاد Goal در گوگل آنالیتیکس و انواع هدف در این ابزار خواهیم پرداخت.

وب مستر هستید؟ راهکارهایی برای بهبود سئو ارائه می‌دهید؟ یک فروشگاه اینترنتی را اداره می‌کنید؟ اپلیکیشنی دارید که کاربران بسیاری از آن استفاده می‌کنند؟ بلاگر هستید و هر روز بازدیدکنندگانی مطالب شما را دنبال می‌کنند؟ این مطلب برای شما نوشته شده است.

گوگل آنالیتیکس چیست و استفاده از آن برای چه کسانی مناسب است؟

گوگل آنالیتیکس یک ابزار تجزیه‌وتحلیل برای وب‌سایت، وبلاگ و یا اپلیکیشن شماست که کمک می‌کند درک بهتری از رفتار و نیازمندی کاربران و وضعیت وب‌سایتتان داشته باشید.

این ابزار در بستر وب قابل‌دسترس است و متاسفانه (مثل تمام سرویس‌های گوگل) برای کاربرانی که با آی‌پی ایران به اینترنت متصل هستند در دسترس نیست و نیاز است از VPN استفاده کنید.

اساس کار گوگل آنالیتیکس بر گزارش‌های تصویری و نموداری آن استوار است. این گزارشات دیتاهایی از کاربران (مثل سن، جنسیت، محل زندگی، دستگاهی که با آن به اینترنت متصل شده‌اند)، وضعیت وب‌سایت شما، رفتار کاربران در صفحات مختلف، کانال‌های ورودی ترافیک و … در اختیارتان قرار می‌دهد.

همچنین گوگل آنالیتیکس کمک می‌کند تا بدانید همین الان در وب‌سایت شما چه خبر است، وضعیت درآمد شما نسبت به ماه گذشته یا سال گذشته چطور است، کدام کانال‌های ورودی با کیفی‌ترین کاربران را به وب‌سایت شما هدایت می‌کنند، سرعت وب‌سایت شما چطور است و چگونه می‌توانید زیرساخت‌های تکنیکال آن را بهبود دهید. بهبود سرعت سایت، رفع مشکلات پیمایش صفحات توسط کاربران، سازگاری سایت با دستگاه‌های مورداستفاده کاربران، بهبود جذابیت محتوایی مطالب و … همگی از جمله راهکارهایی برای افزایش نرخ تبدیل با سئو هستند که به‌وسیله تجزیه و تحلیل دیتاهای آنالیتیکس می‌توانید این کار راه به‌راحتی انجام دهید.

بنابراین تمام کسانی که سروکارشان با وب‌سایت، وبلاگ و یا اپلیکیشن است و یا مخاطبینی دارند که لازم است آنها را راضی نگه دارند، ضروری است که گوگل آنالیتیکس و نحوه استفاده از گزارش‌های آن را یاد بگیرند.

سئوکاران، وب مستران، بلاگرها، مدیران محصول، توسعه دهندگان وب‌سایت و … از جمله افرادی هستند که آموزش گوگل آنالیتیکس برای آنها کاربردی است و حتی برای برخی از آنها که در حوزه دیجیتال مارکتینگ فعال هستند، به‌ضرورت نان شب است! شناخت کاربران و مشتریان از جمله مهارت های دیجیتال مارکتر است که آموزش آنالیتیکس پاسخی مفصل برای این معضل است.

(در توضیح کوتاه دیجیتال مارکتینگ مجموعه فعالیت‌های افراد در دنیای تکنولوژی برای بازاریابی و فروش محصولات است و پیشرفت در کسب و کارهای اینترنتی بدون آن ممکن نیست.)

چرا ایجاد goal در گوگل آنالیتیکس ضروری است؟

چرا تعریف goal در گوگل آنالیتیکس ضروری است؟

هر کسب و کاری با هدفی مشخص اقدام به راه‌اندازی وب‌سایت و یا ایجاد یک اپلیکیشن می‌کند. برای مثال:

 • صاحبان وب‌سایت‌های فروشگاهی هدفشان فروش محصولات و سودآوری بیشتر است.
 • صاحبان وب‌سایت‌های دانلودی هدفشان دانلود هرچه بیشتر فایل‌های ارائه شده است.
 • صاحبان وب‌سایت‌های مجله‌ای هدفشان این است که کاربران از مطالب و مقالاتی که ارائه می‌دهند استقبال کرده و آنها را مطالعه کنند.

بنابراین بیزینس‌های مختلف با اهداف متفاوتی در بستر وب فعال هستند و سوددهی این کسب و کارها در پی چشم‌اندازهایی است که برای بیزینسشان طراحی می‌کنند.

در بخش قبل و در توضیحاتی کوتاه اشاره کردم که دیتایی که گوگل آنالیتیکس در دسترس افراد قرار می‌دهد از جنس گزارشات و نمودارهای مختلف است. اما مسئله مهم این است که چطور این داده‌ها را بکار بگیریم. ایجاد Goal در گوگل آنالیتیکس راهکاری است که گزارش‌های این ابزار را هم‌راستا با اهداف بیزینس قرار می‌دهد.

تمام تلاش یک سایت فروشگاهی این است که محصول بیشتری بفروشد، اگر این هدف توسط کاربران محقق نشود متأسفانه سرانجام خوشی در انتظار صاحب این کسب و کار نیست. تعریف اهداف در آنالیتیکس کمک می‌کند تا میزان پیشرفت در مسیر رسیدن به اهداف یک بیزینس مشخص و قابل‌اندازه‌گیری باشد.

اگر هدفی نداشته باشید و یا میزان پیشرفت آن را در دوره‌های مختلف بررسی نکنید، ممکن است زمان، هزینه و تلاش بسیاری را در بیراهه به هدر بدهید.

بسیار خب، امیدوارم اهمیت هدف و برخی از شکل‌های آن برای شما ملموس شده باشد. در ادامه به انواع هدف و نحوه ایجاد Goal در گوگل آنالیتیکس خواهم پرداخت.

اگر اکانت گوگل آنالیتیکس ندارید و یا علاقه‌مند هستید در مورد نحوه کار و انواع گزارش‌های ارائه شده در آنالیتیکس بیشتر بدانید توصیه می‌کنم مقاله آموزش گوگل آنالیتیکس را از دست ندهید. این مقاله یک راهنمای جامع تصویری و بسیار کاربردی با آموزش گام‌به‌گام، مناسب برای کاربران مبتدی گوگل آنالیتیکس است.

در دایان افیلیت بیشتر یاد بگیرید و همراه ما باشید.

بخوانید: نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس

انواع Goal در گوگل آنالیتیکس

انواع goal در گوگل آنالیتیکس

با توجه به مثال‌های بخش قبل و اهداف متفاوت بیزینس‌ها از راه‌اندازی وب‌سایت، Goal های مختلفی در آنالیتیکس وجود دارد تا هر بیزینس بتواند چشم اندازی که نیاز دارد را در آن تعریف کند.

 4 شکل هدف‌گذاری در گوگل آنالیتیکس وجود دارد که در این بخش به بررسی این چهار مورد خواهیم پرداخت.

Destination

اهداف از نوع destination یا مقصد، رسیدن کاربران به یک صفحه مشخص را اندازه‌گیری می‌کنند. این نوع هدف بیشتر برای اندازه‌گیری تولید سرنخ (lead) و یا خرید موفق در سایت‌های فروشگاهی استفاده می‌شود.

فرض کنید صاحب یک سایت فروشگاهی هستید، احتمالاً در انتهای خرید و پس از تکمیل پرداخت، مشتریان را به صفحه “از خرید شما متشکریم” هدایت خواهید کرد یا اگر هدف شما تولید سرنخ است و در یک فرم ثبت‌نام اطلاعاتی را از کاربران دریافت می‌کنید، احتمالاً پس از تکمیل و ارسال فرم، کاربران به صفحه‌ای با محتوای “از ثبت‌نام شما متشکریم” هدایت خواهند شد.

بنابراین اگر کاربرانی به thank you page (از خرید شما متشکریم/ از ثبت‌نام شما متشکریم) برسند یعنی هدف شما را برآورده کرده‌اند.

در تعریف Goal از نوع destination آدرس url این صفحه، به‌عنوان صفحه هدف برای گوگل آنالیتیکس تعریف می‌شود. به همین علت به این نوع هدف goal url نیز گفته می‌شود.

Duration

اهداف از duration یا دوره زمانی، مدت زمان بازدید کاربران را اندازه‌گیری می‌کنند. در این نوع اهداف یک مدت زمان مشخص را تعیین می‌کنید و زمانی که بازدیدکنندگان این مدت را در سایت یا اپلیکیشن شما سپری کنند، هدف از نوع duration محقق می‌شود.

اهداف ازاین‌دست،برای اندازه‌گیری تعامل کاربران با سایت و تست جذابیت محتواهای منتشر شده تعریف می‌شوند.

در یک سایت مجله‌ای، هر چقدر کاربران زمان بیشتری را در وب‌سایت سپری کنند به معنای موفقیت بیشتر بیزینس و درگیرشدن مخاطب با محتواهای منتشر شده است.

جنس اهداف تعیین شده در این دسته از نوع زمان است. به عنوان مثال اگر شما برای وب‌سایتتان یک هدف از نوع duration با مقدار 4 دقیقه تعریف کنید؛ گوگل آنالیتیکس کاربرانی را که بیش از 4 دقیق در وب‌سایت شما زمان سپری کنند را به‌عنوان هدف محقق شده یا goal complete به‌حساب خواهد آورد.

Pages/screens per session

اهداف از نوع pages/screens per session یا تعداد صفحات بازدید شده در یک دوره، برای اندازه‌گیری تعامل کاربران تعریف می‌شوند.

این دسته از اهداف برای سایت‌های خبری و یا مجله‌ای کاربرد دارند.

به عنوان مثال اگر شما عدد 6 را برای این هدف انتخاب کنید به این معناست که کاربرانی که در طی یک دوره (session) از 6 صفحه در سایت شما بازدید کنند، یک هدف محقق شده به‌حساب خواهند آمد.

تعریف کوتاه از دوره یا session: زمانی که بازدیدکننده‌ای وارد سایت شما شود، یک دوره یا نشست برای او باز خواهد شد. در طی این دوره رفتار او بررسی می‌شود. اگر پس از 30 دقیقه کاربر تعاملی با سایت برقرار نکند و یا از سایت خارج شود، دوره یا نشست او بسته خواهد شد.

Event

اهداف از نوع event یا رویداد، برای تحلیل رخ‌دادن یک رویداد از سمت کاربران تعریف می‌شوند. به عنوان مثال یک صوت یا ویدئو را در وب‌سایت خود قرار می‌دهید و قصد دارید بررسی کنید چه تعدادی از بازدیدکنندگان این فایل را تا انتها تماشا خواهند کرد.

اهداف از نوع رویداد مستلزم این هستند که رویدادی را از قبل تعریف کنید.

تعریف کردن event ها در گوگل تگ منیجر انجام می‌شود و در اینجا به این موضوع نمی‌پردازیم.

ایجاد Goal در گوگل آنالیتیکس به‌صورت گام‌به‌گام و تصویری

در این بخش به بررسی مفصل ایجاد goal در گوگل آنالیتیکس خواهیم پرداخت. وارد اکانت گوگل آنالیتیکس خود شده و از قسمت پایین سمت چپ وارد منوی Admin شوید.

*توجه: برای اینکه بتوانید در گوگل آنالیتیکس goal تعریف کنید لازم است دسترسی در سطح view داشته باشید، در غیر این صورت افزودن هدف جدید برای شما امکان‌پذیر نخواهد بود.

پس از ورود به بخش Admin از قسمت View زیرمنوی Goals را انتخاب کنید.

در این قسمت شما می‌توانید هدف جدید تعریف کنید و یا اهداف قبلی را ویرایش و یا غیرفعال کنید. همچنین نوع goal و تبدیل‌های (conversion) این اهداف را در 7 روز گذشته می‌توانید بررسی کنید.

همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید در هر view امکان تعریف 20 هدف وجود دارد. اهداف در گوگل آنالیتیکس قابل حذف نیستند و باید در هنگام ایجاد goal دقت و بررسی لازم را به عمل بیاورید.

بر روی دکمه NEW GOAL کلیک کرده و وارد مراحل ایجاد هدف شوید.

ایجاد Goal در گوگل آنالیتیکس، دارای سه مرحله اصلی می‌باشد.

 • Goal setup
 • Goal description
 • Goal details

مرحله اول یعنی goal setup را در حالت template قرار داده و بر روی دکمه continue کلیک کنید.

در قسمت اول یعنی Name یک نام برای هدف خود انتخاب کنید. سعی کنید یک نام با مفهوم تعیین کنید.

در قسمت بعدی یعنی goal slot id دسته‌بندی اهداف مشخص خواهد شد. اهدافی که در یک goal set قرار می‌گیرند، امکان بررسی دسته‌ای از اهداف مرتبط را در اختیار شما قرار می‌دهند.

برخی از اهداف در سیستم جزو هدف‌های اصلی محسوب می‌شوند و برخی دیگر اهمیت کمتری دارند. به عنوان مثال در یک سایت فروشگاهی اگر هدفی مانند خرید کاربران محقق نشود بیزینس شکست خواهد خورد! اما محقق نشدن برخی دیگر از اهداف آسیب و یا خسارت جبران‌ناپذیری به بیزینس نمی‌زند و در راستای تحقق اهداف اصلی برنامه‌ریزی و تدوین می‌شوند. دسته‌بندی اهداف اصلی و اهداف فرعی یک نمونه از کاربرد goal set هاست که در تعریف هدف می‌توانید از آن استفاده کنید.

در قسمت type نوع هدف مشخص می‌شود. بسته به نوع بیزینس یکی از انواع اهدافی که در قسمت قبلی توضیح داده شد را انتخاب کنید.

برای شروع یک هدف از نوع destination را تعریف خواهیم کرد.

فرض کنیم قصد دارید بررسی کنید چه تعداد از افرادی که وارد وب‌سایت شما می‌شوند، فرم ثبت‌نام را تکمیل می‌کنند.

بنابراین نام form submissions را برای آن انتخاب کرده، اولین goal id را برای آن تنظیم و با مشخص کردن نوع هدف و کلیک بر روی دکمه continue وارد مرحله بعد شوید.

در مرحله بعدی یعنی goal details لازم است تا جزئیات هدفتان را برای گوگل آنالیتیکس مشخص کنید؛ بنابراین نیاز است آدرس صفحه مقصد را وارد کنید.

در برخورد با url وارد شده در قسمت destination سه رویکرد مختلف وجود دارد.

 • Equals to

 اگر url کاربر با url ای که در این قسمت وارد می‌شود دقیقا یکی باشد، یک  goal complete ثبت خواهد شد.

همان‌طور که در توضیحات عکس مشاهده می‌کنید، در این قسمت دامنه اصل وب‌سایت وارد نمی‌شود و تنها آدرس صفحه مقصد وارد خواهد شد.

 • Example.com/thank-you/  ❌
 • /thank-you/ ✅

به مثال زیر دقت کنید:

Thank-you?id=35/

Thank-you?id=5/

در هر دو مورد کاربران به thank you page رسیده‌اند اما اگر یکی از این موارد را به‌عنوان آدرس مقصد به گوگل آنالیتیکس معرفی کنید و حالت مقایسه را equals to قرار دهید، goal complete ها به درستی ثبت نخواهد شد؛ بنابراین در تعریف این مورد دقت داشته باشید آیدی‌هایی که به طور رندوم و یا منحصربه‌فرد برای کاربران مختلف تولید می‌شود را در url مقصد قرار ندهید.

 • Begins with

در این حالت مقایسه بین url وارد شده و ابتدای url کاربر انجام می‌شود. با انتخاب حالت مقایسه به‌صورت begins with و واردکردن آدرس /thank-you/ در قسمت آدرس مقصد، هر url ای که با /thank-you/آغاز شود یک هدف زده شده توسط کاربر خواهد بود.

 • Regular expression

با انتخاب حالت مقایسه در شکل regular expression، آدرس کاربر و آدرس مقصد، با تعریف یک عبارت منظم با هم مقایسه خواهند شد. به طور مثال می‌توانید تعریف کنید که اگر از کاراکتر پنجم تا دهم هر دو آدرس یکی بود، یک goal complete برای شما ثبت شود.

در قسمت پایین، دو گزینه به‌صورت اختیاری وجود دارد که هر یک را جداگانه بررسی خواهیم کرد.

در قسمت value می‌توانید یک ارزش به هدفی که تعریف کرده‌اید نسبت بدهید.

در مثال فوق تکمیل فرم ثبت‌نام برای بیزینس نتیجه مالی نخواهد داشت و بنابراین ارزشی برای آن تعریف نخواهد شد. اما اگر یک دوره آموزشی و یا یک ebook با قیمت مشخص را می‌فروشید، می‌توانید به صفحه ” از خرید شما متشکریم” یک ارزش پولی نسبت دهید. به این معنی که به‌ازای هر کاربر که به این صفحه برسد و هدف شما را محقق کند به اندازه مبلغ محصولی که فروخته‌اید، درآمد وارد سیستم خواهد شد و به این صورت می‌توانید ارزش هر نرخ تبدیل را اندازه‌گیری کنید.

Funnel چیست و چه کاربردی دارد؟

کلمه funnel در لغت به معنای قیف بوده و به‌عنوان یک آپشن اختیاری در ایجاد goal در گوگل آنالیتیکس می‌توانید از آن استفاده کنید.

Funnel برای اهدافی کاربرد دارد که کاربر برای رسیدن به صفحه مقصد از یک سری مراحل به ترتیب و پشت سرهم عبور می‌کند، این مسئله خصوصاً در وب‌سایت‌های فروشگاهی بسیار اتفاق می‌افتد.

برای مثال همان‌طور که در تصویر فوق مشاهده می‌کنید کاربران برای رسیده به صفحه انتخاب متد پرداخت یا paymentoption از سه مرحله باید عبور کنند.

تعریف قیف به شما کمک می‌کند تحلیل کنید که چرا مشتریان بالقوه خرید را نهایی نکرده و هدف شما را نزده‌اند. به این ترتیب می‌توانید دلایل تبدیل نشدن مخاطبین به خریدار را در طی مسیر بررسی کنید و با تحلیل نتایج و ایجاد بهبود در مسیر، نرخ تبدیل مشتریان را افزایش دهید.

برای تعریف funnel در هر هدف نیاز است گام‌هایی که مشتری باید طی کند تا به صفحه مقصد برسد را وارد کنید. همان‌طور که مشاهده می‌کنید در آدرس صفحات قیف نیز دامنه اصلی سایت وارد نمی‌شود.

پس از اینکه قسمت‌های اجباری و لازم برای تعیین هدف را کامل کردید بر روی verify و سپس save کلیک کنید.

Goal در گوگل آنالیتیکس شما آماده است!

توجه کنید که:

* پس از کلیک بر روی verify نرخ تبدیل هدفی که تعریف کرده‌اید در هفت روز گذشته به شما نمایش داده می‌شود، صفر بودن مقدار نرخ تبدیل می‌تواند نشانه‌ای از وجود خطا در مسیر ایجاد goal در گوگل آنالیتیکس باشد.

ردیابی هدف‌های ایجاد شده در گوگل آنالیتیکس

پس از اینکه اهداف خود را در گوگل آنالیتیکس تعریف کردید، با ورود به داشبورد و در قسمت پایین سمت راست می‌توانید اهداف تعریف شده و نرخ تبدیل آنها را مشاهده کنید.

همچنین در قسمت پایینی می‌توانید بازه زمانی را در دوره دلخواه تنظیم کنید.

برای مشاهده جزئیات بیشتر نیز می‌توانید از منوی کناری، وارد گزارشات بخش conversion شده و با انتخاب goals  و سپس overview نمودارهای مربوط به اهداف تعریف شده مشاهده کنید.

همچنین جزئیات قیف‌ها نیز در منوی funnel visualization قابل‌مشاهده است. بررسی funnel کمک می‌کند تا مشکلات احتمالی کاربران را رفع کنید و علل ترک مشتریان بالقوه در مسیر رسیدن به هدف را بهبود ببخشید.

زمان گزارش‌گیری نیز می‌توانید بر اساس اهدافی که از قبل تعریف کرده‌اید پارامترهای مختلفی را بررسی کنید. به‌عنوان‌مثال از قسمت Acquistion وارد All traffic و سپس channels شده و در قسمت پایینی مطابق تصویر، اهدافی که تعریف کرده‌اید را مشاهده و تحلیل کنید.

به این ترتیب می‌توانید چک کنید که ورودی‌ها از کدام کانال اهداف شما را بهتر برآورده می‌کنند و نرخ تبدیل بالاتری دارند. کانال‌های ورودی که اهداف شما را به‌خوبی محقق می‌کنند بهترین بسترها برای برگزاری کمپین و تبلیغات گسترده خواهند بود. همچنین می‌توانید برای کانال‌هایی که ورودی ضعیفی دارند برنامه‌های بهبود تدوین کنید و در کنار افزایش ترافیک سایت کیفیت کاربران ورودی را نیز ارتقا ببخشید.

ایجاد Goal در گوگل آنالیتیکس یکی از بخش‌های اساسی در تجزیه‌وتحلیل گزارش‌هاست. در استفاده از آنالیتیکس لازم است با ایجاد اهداف و ردیابی آنها این ابزار را برای وب‌سایت و کسب و کار خود شخصی‌سازی کنید. دیتایی که آنالیتیکس برای یک سایت فروشگاهی در اختیار کاربران قرار می‌دهد کاملاً یکسان با دیتایی است که برای یک سایت مجله‌ای ارائه می‌کند؛ بنابراین این هنر شماست که با تعریف اهداف مرتبط با بیزینس و نیازمندهایتان بهترین تحلیل‌ها را از دل این ابزار بیرون بکشید، در غیر این صورت داده‌های زیاد آنالیتیکس حتی ممکن است گیج‌کننده باشد و باعث شود گام‌های نادرستی بردارید.

5/5 - (1 امتیاز)

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست