چگونه بلاگر شوم؟ برای بلاگر شدن باید چیکار کرد? مراحل بلاگر شدن چیست؟سوال هایی از این دست ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد. همانطور که می دانید، خیلی از افراد امروزه از طریق بلاگری کسب درآمد می کنند. بلاگری به یک روش کسب درآمد فوق العاده برای جوانان تبدیل شده است که می توانند براحتی با کمی تلاش از طریق آن به درآمد میلیونی برسند. سوالات بالا، از جمله سوالات پرتکرار بسیاری از کسانی هستند که در فضای مجازی حضور پر رنگی دارند و می خواهند بلاگری را شروع کنند و از طریق آن کسب درآمد کنند.

اینستاگرام به عنوان اصلی ترین و پر مخاطب ترین شبکه اجتماعی در ایران به شمار می رود و داستان بلاگر شدن در کشور ما و البته بسیاری از کشورهای دیگر در این شبکه اجتماعی خلاصه می شود. انواع بلاگرها نیازمند مهارت های مختلفی هستند که گاهی اوقات جمع شدن همه آن ها در یک فرد زمان زیادی می برد. در این مقاله قصد داریم تا پیدا و پنهان بلاگر شدن را با هم مرور و بررسی کنید. در ادامه می خواهیم بررسی کنیم که چگونه می توان بلاگر شد و اصلا راه بلاگر شدن چیست! پس ادامه این مطلب را از دست ندهید تا با نحوه بلاگر شدن آشنا شوید.

می توانید PDF این مقاله را دانلود کنید.

بلاگر کیست؟

بلاگر کیست؟

همین ابتدا اجازه دهید تا تکلیف یک مسئله را مشخص کنیم. هر فردی که در اینستاگرام دنبال کننده های زیادی داشته باشد، بلاگر نیست. قبل از اینکه مراحل بلاگر شدن را بدانید، بهتر است با انواع بلاگر آشنا شوید.

بلاگر شدن با فعالیت در شبکه اجتماعی اینستاگرام از زمین تا آسمان تفاوت می کند.

بلاگر به فردی گفته می شود که به صورت تخصصی روی موضوع خاصی در اینستاگرام متمرکز می شود و در آن موضوع به تولید محتوا می پردازد. شاید بپرسید که تفاوت انواع بلاگرها با کسب وکارهای فعال در شبکه اجتماعی چیست؟

در پاسخ باید این طور بیان کنیم که تفاوت آن ها دقیقا در یک چیز است. بلاگر یک فرد است که در موضوع خاصی فعالیت می کند و این دقیقا نقطه جدایی بین بلاگرها و کسب و کارها است.

یکی از ویژگی های اصلی بلاگر شدن، نوآوری و خلاقیت است. ساختار شبکه های اجتماعی به گونه ای پایه گذاری شده است که افراد نوآور می توانند در آن ادامه حیات دهند. البته این نکته را نیز نباید فراموش کرد که هیچ قانون و چارچوب معینی برای نوآوری در بستر این شبکه اجتماعی وجود ندارد. شما به عنوان یک بلاگر آزاد هستید که از هر طریق که می توانید فعالیت خود را توسعه دهید. مراحل بلاگر شدن زیاد اس

انواع بلاگر

حتما ضرب المثل های رسیدن به خدا به تعداد انسان های روی زمین است را شنیده اید. درباره بلاگر شدن هم تا حدودی می توان این ضرب المثل را صادق دانست. در ادامه می خواهیم نحوه بلاگر شدن و انواع بلاگر را به شما معرفی کنیم.

موضوعات متعددی تا کنون توسط افراد متعددی در سراسر دنیا برای تبدیل شدن به بلاگر انتخاب شده است. اما همان طور که هر از چندگاهی موضوعات جدید برای این منظور ابداع می گردد، این امکان وجود دارد که در آینده نیز این اتفاق بارها و بارها تکرار شود. البته این مسئله کاملا به خلاقیت و نوآوری که در بالا اشاره کردیم، بستگی دارد.

طبیعتا در بین موضوعات مختلفی که برای “بلاگر شدن” وجود دارد، مواردی که بیشتر مورد استقبال عموم کاربران اینستاگرام قرار می گیرد، ظرفیت بالاتری نیز دارند.

اگر این سوال که چگونه بلاگر شوم، برای شما نیز از اهمیت بالایی برخوردار است، توجه شما را به چند مورد از مهم ترین مواردی که با اقبال گسترده ای از سوی کاربران مواجه شده اند، جلب می کنیم. پس ادامه این مقاله را برای از دست ندهید تا راه بلاگر شدن را بیاموزید.

1. بلاگر بیوتی  

بیوتی بلاگر

چگونه می توان بلاگر شد؟ یکی از پرمخاطب ترین انواع بلاگرها در سراسر دنیا و یک راه بلاگر شدن، بیوتی بلاگر است که طبیعتا طرفداران بسیار زیادی در بین خانم ها دارد. افراد فعال در این حوزه روی حوزه های محصولات آرایشی و بهداشتی فعالیت می کنند.

این دسته از بلاگرها ضمن معرفی محصولات آرایشی و بهداشتی به معرفی سایر کسب و کارهای فعال در این زمینه و به روزترین روش های آرایش و مد در دنیا می پردازند.

با وجود فعالان زیادی که تا کنون در این حوزه ورود کرده اند اما هنوز هم این امکان وجود دارد که با استفاده از ایده های نو به عنوان بلاگر در این حوزه فعالیت کرد. به عنوان مثال در حال حاضر عده ای تحت عنوان بلاگر پوست به صورت تخصصی فعالیت می کنند و از این طریق موفق شده اند که موفقیت های زیادی را به دست بیاورند.

2. بلاگر پوشاک و مد یا فشن بلاگر

فشم بلاگر

برای بلاگر شدن باید چیکار کرد؟ حوزه پوشاک و مد سال ها است که به سرفصل موضوعات تبلیغاتی در سطح دنیا تبدیل شده است و نحوه بلاگر شدن تعداد زیادی از بلاگر ها را به ما نشان می دهد.

بسیاری از شرکت های معتبر و برندهای معروف دنیا محصولات جدید خود را از طریق فشن بلاگرها به عموم مردم معرفی می کنند.

البته ناگفته نماند که برندهای مطرح در دنیا عمدتا به سمت بلاگرهایی اقبال نشان می دهند که از چهره زیبا و تناسب اندام مناسبی برخوردار هستند. در همین راستا برای بلاگر شدن در حوزه مد و پوشاک حتما باید این نکته مهم را در نظر داشته باشید.

3. بلاگر گردشگری

بلاگر سفر و گردشگری

سفر یکی از اصلی ترین تفریحاتی است که انسان ها برای روزهای استراحت و تعطیلات خود انتخاب می کنند. یکی از دغدغه های ذهنی علاقه مندان به سفر این است که مکان های گردشگری تازه و خاص برای مقاصد سفر و گردشگری خود انتخاب کنند.

بلاگر گردشگری قبل از هر چیزی باید به صورت دیوانه وار عاشق سفر و مسافرت باشد. فقط در این حالت است که می تواند بلاگر شدن با رنگ و بوی گردشگری را تجربه کند.

خیلی از افراد علاقه مند به سفر هستند که می پرسند چگونه بلاگر شوم و اصلا چگونه می توان بلاگر شد؟

یک راه بلاگر شدن بلاگر گردشگری است. در پاسخ به سوال بالا باید بگوییم که تولید محتوا در حوزه گردشگری و سفر را باید از جنبه های مختلف بررسی کنید. اولا در این حوزه خیلی بعید به نظر می رسد که بلاگری با فقر ایده برای تولید محتوا مواجه شود.

ایده های ناب و طلایی در این حوزه وجود دارد که هیچ گاه کهنه نمی شوند و به پایان نمی رسند. در کنار این مسئله یک بلاگر گردشگری نباید فعالیت خود را صرفا در زمینه معرفی خدمات آژانس های گردشگری خلاصه کند. چون در این صورت به توفیقی دست پیدا نمی کند. برای بلاگر شدن در حوزه گردشگری باید دل به جاده زد و تولید محتوا را از دل طبیعت پی بگیرد.

4. بلاگر غذا

فود بلاگر

رسیدیم به جذاب ترین موضوع در بین انواع بلاگرها. بلاگرهای غذا بالاترین میزان محبوبیت را در میان کاربران شبکه اجتماعی اینستاگرام دارند. کار این دسته از بلاگرها نیز برای افرادی که با غذا و خوراکی ها میانه خوبی دارند، خیلی جذاب است.

یک بلاگر غذا باید لذت غذا خوردن را به شیوه ای هنرمندانه به مخاطبان خود منتقل کند.

تبلیغ رستوران ها، فست فودها، کافی شاپ ها، سفره خانه ها و… اصلی ترین کار این دسته از بلاگرها است.

شاید این طور فکر کنید که بلاگر شدن در حوزه غذای خیلی ایده وسوسه کننده ای است. در واقع قضیه نیز همین طور است اما باید به خاطر داشته باشید که به دلیل تعداد زیاد فعالان این حوزه باید تلاش خود را برای دستیابی به موفقیت چند برابر کنید.

5. بلاگر طنز

محتوای طنز یکی از سه محتوای پرطرفدار در بستر اینستاگرام است و بلاگر غذا یک راه بلاگر شدن است که امروزه طرفداران بسیاری پیدا کرده است.

کاربران زیادی هستند که در طول روز زمان قابل توجهی را در اینستاگرام برای خندیدن و شاد شدن صرف می کنند. از این نظر در بین انواع بلاگرها، بلاگر طنز با اقبال بسیار زیادی مواجه می شود.

شیوه کسب درآمد بلاگرهای طنز نیز تا حدودی در مقایسه با سایر کسب وکارها متفاوت است. یک بلاگر طنز تمرکز اصلی خود را روی تولید محتوای طنز می گذارد. در ادامه با توجه به میزان مهارت خود در گرفتن خنده از سایر کاربران می تواند فالوورهای خود را افزایش دهد. بعد از آن است که کم کم کسب وکارها مختلف متوجه محبوبیت این بلاگرها می شوند و تصمیم به تبلیغات فعالیت های خود از طریق پیج های آن ها می گیرند.

اگر ذوق و استعداد مناسبی در این زمینه دارید و با خود می گویید که چگونه بلاگر شوم، 10 نکته طلایی که در ادامه اشاره می کنیم را بررسی کنید.

6. بلاگر دکوراسیون

موضوع دکوراسیون یکی دیگر از روش های بلاگر شدن در بین انواع بلاگرهای دیگر است. در بین مواردی که تا اینجا اشاره کردیم، بلاگرهای حوزه دکوراسیون به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده اند.

بلاگرهای دکوراسیون نیز بیشتر مخاطبان خود را در میان خانم ها جذب می کند. ناگفته نماند که شاید در بین مواردی که تا اینجا مشاهده کردید، این حوزه نیاز به دانش تخصصی نسبی روی موضوع دکوراسیون دارد. همین مسئله باعث شده است که تعداد بلاگرهای فعال در حوزه دکوراسیون خیلی زیاد نباشد.

7. بلاگر اقتصادی

بازارهای مالی و سرمایه گذاری نیز به یکی از موضوعات مورد علاقه سال های اخیر در میان عموم مردم تبدیل شده است.

بلاگر شدن در موضوعات اقتصادی نیز کاملا تخصصی است.

افرادی می توانند در این حوزه وارد شوند که دانش مالی در سطح بالایی داشته باشند. البته ناگفته نماند که بلاگری اقتصادی چالش های بسیاری را نیز به همراه دارد؛ چرا که در این حوزه شما به طور مستقیم با پول و سرمایه مردم سر و کار دارید. هر حرفی یا تبلیغاتی در این حوزه باید با کارشناسی و شناخت عمیق صورت بگیرد تا جلوی هرگونه گرفتاری احتمالی در آینده را بگیرد.

8. بلاگر گیمینگ

صنعت گیمینگ بین بسیاری از مردم به ویژه جوان ها از محبوبیت بالایی برخوردار است. از طرفی شبکه اجتماعی اینستاگرام در بین جوان ها از محبوبی فوق العاده ای برخوردار است.

در همین راستا عده ای از گیمرهای حرفه ای به عنوان بلاگر در اینستاگرام آغاز به فعالیت کرده اند. آن ها به سبب مهارت هایی که دارند، کار آموزش بازی های مختلف و معرفی به روزترین بازی ها و کنسول ها را انجام می دهند.

اصلی ترین محل درآمد این دسته از بلاگرها نیز از محل تبلیغاتی است که از طریق شرکت های بازی سازی یا تولید کنسول به آن ها سفارش داده می شود. برای بلاگر شدن در حوزه گیمینگ باید یک گیمر تمام عیار باشید.

9. بلاگر خودرو

طرفداران خودرو و علاقه مندان به این حوزه بسیار زیاد هستند.

شاید بپرسید بلاگر خودرو چیست و چه کاری انجام می دهد؟ این دسته از افراد به بررسی ویژگی های خودروهای مختلفی که در کشور یا در سطح دنیا توسط کمپانی های مختلف تولید می شوند، مشغول هستند.

واقعیت این است که هر فردی برای بلاگر شدن در حوزه خودرو باید تخصص و دانش فنی بالایی داشته باشد تا بتواند اطلاعات صحیح و مفیدی را به مشتریان خود ارائه کند. درآمد این دسته از افراد نیز از محل جذب تبلیغات برای عموم کسب و کارهای دخیل در زمینه خودروها حاصل می شود.

10 نکته طلایی برای بلاگر شدن

می خواهیم در این قسمت مراحل بلاگر شدن را به شما معریفی کنیم. در پایان این قسمت شما نحوه بلاگر شدن را بطور کامل خواهید آموخت. بازاریابی تاثیرگذار در دنیای امروز بدون شبکه های اجتماعی امکان پذیر نیست. بنابراین تمام کسب و کارهایی که در حوزه های مختلف فعالیت می کنند، برای خود، خدمات یا محصولات شان نیاز به تبلیغات در شبکه های اجتماعی دارند. همین نکته به ظاهر ساده است که تنور پدیده ای به نام اینفلوئنسر مارکتینگ را هر روز در شبکه های اجتماعی به خصوص اینستاگرام فعال تر می کند.

اینفلوئنسرها به افرادی در بستر شبکه های اجتماعی گفته می شود که به دلایل گوناگون تاثیرگذاری بالایی روی کاربران دارند.

بلاگری یکی از راه های تبدیل شدن به اینفلوئنسر در اینستاگرام است.

اگر عزم خود را جزم کرده اید و می خواهید به این سوال که چگونه بلاگر شوم، پاسخ مناسب و کاملی بدهید، 10 نکته طلایی که در ادامه اشاره می کنیم را حتما در نظر داشته باشید.

1. برای بلاگر شدن باید یک مسیر واحد را انتخاب کنید

بهترین اینفلوئنسرهای اینستاگرام به صورت تخصصی روی یک موضوع کار می کنند.

تردید نداشته باشید که بلاگری به طور همزمان در چند موضوع مختلف هیچ نتیجه مثبتی را در بر نخواهد داشت. پس همان ابتدای کار بهتر است لیستی از موضوعات مورد علاقه خود را برای بلاگر شدن آماده کنید. در ادامه این موضوعات را بنا به اولویت های ذهنی خود رتبه بندی کنید. پس از آن می توانید به نتیجه مشخصی دست پیدا کنید و یک موضوع معین را برای فعالیت انتخاب کنید.

2. تولید محتوا را از پایه یاد بگیرید

فرقی نمی کند که بلاگر بچه هستید یا بلاگر تکنولوژی، باید توجه داشته باشید که پایه و اساس بلاگر شدن بدون شک برخورداری از تبحر بالا در زمینه تولید محتوا است.

حتی اگر خود شما صفر تا صد تمام فعالیت های مرتبط با تولید محتوا را انجام نمی دهید و برای اداره امور همکارانی دارید، باز هم باید آشنایی نسبی با موضوعات مختلف تولید محتوا داشته باشید.

وقتی صحبت از تولید محتوا می کنیم، نباید صرفا در تولید یک محتوای بصری برای پیج اینستاگرام خود محدود شوید. نوع حضور در برابر دوربین، حرف زدن، پوشش، زاویه دوربین، نگارش متن محتوا و… همگی زیرمجموعه بحث تولید محتوا قرار می گیرند. بنابراین برای بلاگر شدن باید روز به روز بر دانش و تبحر خود در موضوع تولید محتوا بیفزایید.

3. بلاگر شدن نیاز به کار تیمی دارد

حتی اگر بلاگر روزمرگی هستید نیز باید توجه داشته باشید که خیلی دور از ذهن است که بتوانید آینده روشنی را به تنهایی در این مسیر برای خود ترسیم کنید. انواع بلاگر ها نیز به کار تیمی دارند.

دلیل این مسئله نیز مشخص است؛ مهارت ها و تخصص های مورد نیاز برای رسیدن به جایگاه شایسته و درخور در این حوزه، زیاد است. معمولا امکان اداره امور توسط یک نفر به تنهایی وجود ندارد. البته شاید در ابتدای مسیر مجبور باشید به تنهای کار را آغاز کنید. این مسئله هیچ مشکلی ندارد؛ اما باید به خاطر داشته باشید که تا انتها نمی توانید به تنهایی بلاگر موفقی باشید.

4. بلاگرهای دیگر را زیرنظر بگیرید

شما برای بلاگر شدن قرار نیست چرخ را از نو اختراع کنید. افراد زیادی هستند که در این حوزه در حال حاضر فعالیت می کنند. سعی کنید حتما به دقت آن ها را زیر نظر بگیرید.

هر نکته ریز و درشتی که از بررسی صفحات مرتبط با این افراد به دست آوردید، ثبت و ضبط کنید. یکی از منابعی که شاید خیلی از افراد از آن غفلت می کنند، کامنت هایی است که مردم زیر پست های بلاگرهای مختلف می گذارند.

اگر می خواهید بلاگر خانه داری شوید یا غذا، حتما سایر افراد فعال در این حوزه را شناسایی کنید و فعالیت هایشان را ارزیابی کنید.

5. تمام فعالان حوزه کاری خود را به دقت رصد کنید

به خاطر داشته باشید که اصلی ترین محل درآمد شما در حوزه بلاگری، تبلیغات کسب و کارها است.

سعی کنید برترین و معروف ترین کسب و کارهای فعال در حوزه بلاگری خود را در گام اول شناسایی کنید و اطلاعات خود را در ارتباط با آن ها افزایش دهید.

به خاطر داشته باشید که یک بلاگر موفق هیچ گاه این فرآیند را متوقف نمی کند و آشنایی خود را با کسب و کارهای فعال در موضوعا فعالیت صفحه اینستاگرام خود را به صورت پیوسته به روز نگه می دارد. این کار به شما کمک می کند که تصویر درستی از فضای موضوع کاری خود داشته باشید و برای جذب تبلیغات نیز کمک بسیار زیادی به شما خواهد کرد.

6. دانش اینستاگرامی خود را به روز نگه دارید

وقتی در پلتفرم اینستاگرام فعالیت می کنید، برای بلاگر شدن باید دانش اینستاگرامی خود را بالا نگه دارید.

اینستاگرام به طور دائمی پروتکل ها و الگوریتم های خود را به روزرسانی می کند. شما باید سعی کنید که جلوتر از دیگران در جریان تغییرات قرار بگیرید و آن ها را در فعالیت خود مد نظر قرار دهید. خیلی از مواقع این گونه به روزرسانی ها فرصت های طلایی را برای پیشی گرفتن از رقبا فراهم می کنند که باید قدر بدانید و از آن ها نهایت استفاده را داشته باشید.

7. تکلیف خود را با بلاگر شدن مشخص کنید

بر خلاف تصور بسیاری از عامه مردم، انواع بلاگرها باید تمام وقت روی حوزه کاری خود متمرکز باشند و نمی توانند در کنار ان به فعالیت های دیگر بپردازند. بنابراین قبل از اینکه بپرسید چگونه بلاگر شوم، باید به این سوال پاسخ دهید که آیا آماده هستید بلاگر شدن را به عنوان تنها شغل اصلی خود انتخاب کنید؟ اگر پاسخ این سوال از طرف شما منفی است، شک نداشته باشید که بلاگری شغل مناسبی برای شما نخواهد بود. اما اگر پاسختان مثبت است، بنابراین باید تمام تمرکز خود را روی پیش برد کارهای مربوط به بلاگری خود کنید.

8. ابزارهای لازم برای بلاگر شدن را تهیه کنید

شما برای اینکه بتوانید محتوای ارزشمند و با کیفیت برای حوزه فعالیت خود تولید کنید، نیاز به تجهیزات دارید. این تجهیزات با توجه به اینکه در چه حوزه ای از بلاگری فعالیت می کنید، متفاوت خواهد بود.

البته هیچ لزومی ندارد که در ابتدای فعالیت خود چندان سخت بگیرید.

در ابتدای راه می توانید از ساده ترین و ابتدایی ترین ابزارهایی که در اختیار دارید، برای شروع فعالیت خود استفاده کنید. اما به خاطر داشته باشید که باید حتما در ادامه مسیر برای تهیه تجهیزات (دوربین فیلم برداری، رایانه های حرفه ای، تجهیزات آماده ساز استودیو و…) هزینه کنید.

9. فعالیت های خود را گسترش دهید

اشتباه نکنید این مورد با نکته اول در تناقض نیست.

برای بلاگر شدن باید یک موضوع را انتخاب کنید. اما نباید فراموش کنید که هر موضوعی که شما بر می گزینید، به چند شاخه دیگر تقسیم می شود که می توانند هر یک زمینه ای برای توسعه فعالیت های شما به حساب بیایند.

سعی کنید قدم به قدم جلو بروید و فعالیت خود را در موضوع مورد نظرتان گسترش دهید. این کار باعث می شود که همیشه امکان نوآوری برای شما باقی باشد.

10. روی شناسایی رفتارهای کاربران مطالعه کنید

بالا بروید و پایین بیایید، این تعداد کاربران دنبال کننده و میزان رضایت آن ها از فعالیت شما است که آینده بلاگر شدن تان را تعیین می کند.

تردید نداشته باشید که اگر ندانید راز و رمز جذب مخاطب در حوزه فعالیت تان چیست، هیچ توفیقی در این حوزه به دست نخواهید آورد. سعی کنید از هر راهی که به ذهن تان می رسد، شناخت خود را از کاربران حاضر در اینستاگرام افزایش دهید. هر چقدر زمان صرف این کار کنید، ضرر نخواهید کرد.

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم که با رویکردی نسبتا جامع به این سوال پاسخ دهیم که «چگونه بلاگر شوم؟». همچنین به بررسی انواع بلاگر و مراحل بلاگر شدن پرداختیم. البته ناگفته نماند که آنچه اشاره کردیم، همه موارد نبود. به عنوان مثال بلاگر پزشکی، بلاگر پلاس سایز و… از جمله مواردی است که در حال حاضر فعالان زیادی در آن حوزه ها مشغول به کار هستند.

برای بلاگر شدن فارغ از تمام نکاتی که تا اینجا مطرح کردیم، یک موضوع مهم را نباید فراموش کنید؛ باید خود را برای یک ماراتن طولانی مدت آماده کنید. اگر اهل صبر کردن نیستید و نمی توانید زمان زیادی را برای برداشت محصول بذری که کاشته اید، منتظر بمانید، بهتر است از همین ابتدا به فکر شغل دیگری باشید. اگر شما هم راهی در خصوص نحوه بلاگر شدن میشناسید که ما در این مقاله نیورده ایم، برای ما کامنت کنید.

همچنین بخوانید:
چگونه یوتیوبر شویم؟

5/5 - (1 امتیاز)

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • بلاگری جذابه و تا اونجا که شنیدن به نظرم تو زمینه گیمینگ میشه خیلی موفق بود. مخصوصا به صورت ویدیویی تو یوتیوب

    پاسخ
  • چند وقت پیش یه موضوعی رو دیدم توی اینستاگرام که میگفت توی کشورهای خارجی خیلی از بلاگرهای لباس اصلا لباس ها رو نمیخرن… چون توی خارج از کشور اینجوریه که شما می تونید اگر از لباسی خوشت نیومد ببری پسش بدی بعد بلاگرهای لباس هم هیی میرن لباس میگیرن از برندهای مختلف و باهاش عکس و ویدیو میگیرن و بعادم میبرن پس میدن!!! یکی از خود بلاگرهای لباسی هم این موضوع رو گفته بود و بعدشم گفته بود که به هیچ عنوان نباید خودتونو با بلاگرها مقایسه کنید

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست