آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید وقتی محتوای جدیدی را در سایت بارگذاری می‌کنید، گوگل از چه طریقی آن را بررسی می‌کند؟ یا شاید هم برایتان سوال باشد که آیا بروزرسانی مداوم سایت برای گوگل اهمیت دارد؟ در پاسخ باید بگوییم که “الگوریتم Freshness گوگل یا همان تازگی محتوا” برای بررسی محتوای جدید در سایت طراحی شده است. در ادامه به نقش این الگوریتم در SEO سایت می‌پردازیم.

الگوریتم Freshness چیست؟

Freshness یا تازگی محتوا یکی از الگوریتم‌های جدید گوگل است که بر روی بروزرسانی سایت تمرکز دارد. این الگوریتم در ژوئن سال 2010 معرفی شد. یک سال بعد گوگل اعلام کرد که این الگوریتم توانسته است با تمرکز بر ارائه تازه‌ترین مطالب منتشر شده، اطلاعات جدید را در اختیار کاربران قرار دهد.

همچنین این مطلب را بخوانید: safe search چیست

چرا اسم این الگوریتم تازگی محتوا (الگوریتم Freshness)گذاشته شد؟

Freshness به معنای تازگی است و به دلیل اینکه الگوریتم Freshness به محتواهای جدید سایت متمرکز می‌شود، گوگل این نام را برای آن انتخاب کرده است.

چرا گوگل از الگوریتم Freshness استفاده کرد؟

وقتی هر روز سایت‌های جدیدی وارد فضای اینترنت می‌شوند و هر کدام هم محتواهای زیادی را ارائه می‌دهند، گوگل باید بداند کدام محتوا جدیدتر است. اکنون هر چه به پیش می‌رویم، اطلاعات کامل‌تر از گذشته می‌شود. به دلیل اینکه اطلاعات قبلی گاهی منسوخ می‌شوند و کاربران به اطلاعات جدیدتری نیاز دارند، گوگل الگوریتم تازگی محتوا را معرفی کرد.

برای مثال وقتی شما عبارت «جدیدترین تکنیک‌های سئو» را جستجو می‌کنید، می‌خواهید بدانید جدیدترین و آخرین تکنیک‌ها سئو 2020 چیست. در حالی‌که تکنیک‌های سئو در سال 2019 یا سال 2018 ممکن است منسوخ و یا باطل شده باشند. پس گوگل باید بتواند اطلاعاتی را که نیاز دارید، برایتان در SERP قرار دهد.

وقتی گوگل تا این اندازه قادر است سایت‌ها را براساس محتواهای جدیدتر دسته‌بندی کند، بدون شک شما نیز سریع‌تر به آنچه که می‌خواهید دست پیدا می‌کنید.

به طور کلی هدف از معرفی الگوریتم تازگی محتوا ، تأکید بر اهمیت جدید بودن مطالب است. برای مثال شما وقتی به قیمت دلار و یا سکه نیاز دارید، یعنی قیمت آن را در همین امروز می‌خواهید. پس گوگل باید بتواند از طریق Freshness ، آخرین اخبار مربوط به قیمت سکه و ارز، محتواها را برایتان رتبه‌بندی کند.

شاید با خود بگویید که خوب الگوریتم برت گوگل هم که به دنبال هدف کاربر از جستجو بود، آیا نباید همان الگوریتم با توجه به هدف کاربر محتوای جدید و مناسب تر را نشان دهد؟

در جواب باید گفت که این دو حرف، از همدیگر مجزا هستند. در واقع الگوریتم Bert گوگل به دنبال درک مفهوم جستجو است ولی تازگی محتوا به دنبال بررسی خود محتوا از نظر به روز بودن آن است.

چه سایت‌هایی تحت تاثیر الگوریتم تازگی محتوا گوگل قرار می‌گیرند؟

در یک بررسی مشخص شد که بین 6 تا 10 درصد از سایت‌های نمایش داده شده در SERP تحت تاثیر الگوریتم Freshness قرار می‌گیرد. در بررسی دیگر هم مشخص شد که در یک سوم (35%) از کل جستجوها این Freshness تاثیرگذار است.

تجربه نشان داده است که الگوریتم Freshness گوگل بیشترین تاثیر را بر روی سایت‌های خبری، پورتال‌های ویدئویی و سایت‌های تجاری برجا می‌گذارد.

همچنین سایت‌هایی که به طور مرتب محتوا منتشر می‌کنند و نرخ CTR بالایی دارند، تحت تاثیر این الگوریتم Freshness قرار می‌گیرند.

یکی از قسمت‌های جالب این الگوریتم، دیده شدن وب سایت‌هایی است که پیش‌تر در رتبه‌بندی گوگل گم شده بودند. اما به دلیل بروزرسانی مداوم محتواها، اکنون بیشتر دیده می‌شوند.

واکنش وب سایت‌ها به الگوریتم Freshness

بروزرسانی به معنای یک تغییر مثبت در وب سایت است. کسانی که سایت را مدیریت و برای تولید محتوا، ارائه اخبار جدید و … سرمایه‌گذاری می‌کنند، بای پاداش کار خود را دریافت کنند. گوگل در واکنش به این تلاش، الگوریتم Freshness را در نظر گرفته است.

اولین واکنش این الگوریتم هم، ورود مداوم به وب ساست است. با توجه به اینکه 35% از نتایج جستجو تحت تاثیر تجزیه و تحلیل Freshness قرار دارد، بنابراین می‌توان گفت وب سایت‌هایی که به طور مداوم محتواهای جدید منتشر می‌کنند، امتیاز بالاتری را در رتبه‌بندی Google بدست می‌آورند.

با وجود این الگوریتم، مدیریت سایت‌ در گوگل مفهوم کاملی پیدا کرده است. زیرا اکنون سایت‌ها فقط به تولید محتواهای قدیمی اکتفا نمی‌کنند. بلکه هر روز اطلاعات گفته شده قبلی را ویرایش می‌کنند تا کاربران را در رسیدن به نیازهایشان یاری کنند.

برای مثال برخی از مشاغل به اطلاعات جدید نیاز دارند. بنابراین ارائه محتوای جذاب، تازه و جدید اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. از سوی دیگر هر سایتی که بتواند نسبت به رقبا، محتواهای جدیدتر و تازه‌تری را ارائه دهد، بیشتر مورد توجه الگوریتم Freshness قرار می‌گیرد.

البته بخشی از بروزرسانی محتوا فقط به انتشار محتوای جدید نیست. بلکه باید مطالب با موضوع سایت و سایر محتوا نیز گره خورده باشد. برای مثال موضوع کرونا می‌تواند یک محتوای جدید باشد. اما برای وب سایت آهن آلات قابل استفاده نیست. مگر اینکه بخواهید تاثیر انتشار بیماری کرونا بر قیمت آهن آلات را بررسی کنید.

تاکتیک‌های عملی برای استفاده از الگوریتم Freshness

تاکتیک های عملی الگوریتم freshness

هر الگوریتمی که از سوی گوگل معرفی می‌شود، به بهبود وب سایت‌هایی که محتوای باکیفیت منتشر می‌کنند، کمک زیادی می‌کند. اما توانایی بهبود سایت برای این الگوریتم‌ها هم اهمیت زیادی دارد. در اینجا 5 تاکتیک برای استفاده بهتر از الگوریتم تازگی محتوا گوگل وجود دارد که عبارتند از:

محتواهای موجود در سایت را ویرایش کنید

هر سال که می‌گذرد، اطلاعات بروز و جدیدتر  می‌شود. بنابراین باید هر سال به عملکرد محتواهای قبلی خود نگاه کنید. صفحاتی که دارای حجم زیادی از محتواست و یا در رتبه‌بندی در صفحه اول گوگل قرار گرفته‌اند، باید در اولویت بررسی قرار بگیرند.

به گوگل سرچ کنسول بروید. اگر برخی از محتواها در گذشته نرخ CTR بالا داشته‌اند ولی حالا هیچ ترافیکی ندارند، ممکن است توسط الگوریتم Freshness و عدم کاربرد آن در حال حاضر این اتفاق برایش افتاده باشد.

در این صورت باید با استناد به منابع جدید، بدست آوردن اطلاعات جدید و بروزرسانی آمارها و اضافه کردن نقل و قول‌های بیشتر، تاریخ بروزرسانی محتوا را جدید کنید.

به اشتراک گذاشتن در شبکه های اجتماعی

سیگنال‌های اجتماعی و سیگنال‌های لینک‌ جدید اگر مرتبط با محتوا باشند، می‌توانند توجه این الگوریتم را به خود جلب کنند. فعالیت‌های روابط عمومی که منجر به کشف محتوای جدید شود، در این مورد تاثیرگذار است. پس تاثیر آن را دست کم نگیرید.

فرکانس محتوا را دوباره بررسی کنید

اگر وب سایت شما در زمینه صنعت، رویدادهای خبری و اخبار اقتصادی است، شاید لازم باشد فرکانس اطلاع رسانی به مخاطبان را در نظر بگیرید. اکنون کاربران به محتواهای حاوی اطلاعات بیشتر نیاز دارند.

آن‌ها آخرین اخبار را در هنگام وقوع می‌خواهند. تغییرات جزئی در فرکانس می‌تواند تفاوت مثبتی را در رتبه‌بندی صفحات داشته باشد.

در تولید محتوا کمی محتاطانه عمل کنید

با استفاده از پادکست، ویدئو، تصاویر، اخبار دنیای مجازی و سایر انواع محتوا، وب سایت یا وبلاگ خود را بروزرسانی کنید. اضافه کردن محتواهای دیجیتالی باعث می‌شود تا این الگوریتم گوگل بیشتر به سایت شما توجه کند. به این بهانه که باید سایت را بروزرسانی کنید، به هر محتوایی اکتفا نکنید. بلکه به سودمند بودن محتوا نیز توجه زیادی داشته باشید.

محتوای همیشه سبز را به ترکیب محتواهای خود اضافه کنید

محتوای همیشه سبز به دلیل اینکه مدت اعتبار بیشتری دارد، تا ماه‌ها و شاید تا چند سال نیاز به بروزرسانی نداشته باشید. برای مثال وقتی در مورد روش مراقبت از دندان در خانه محتوا تولید می‌کنید، یک محتوای همیشه سبز است. به طوری که تا سال‌ها برای سایت می‌توانید از آن استفاده کنید.

استفاده از الگوریتم Freshness چقدر برای گوگل موفق بوده است؟

اگرچه الگوریتم Freshness گوگل همانند الگوریتم‌های مرغ مگس خوار ، پنگوئن، پاندا برای تمامی سایت‌ها ضروری نیست و نمی‌تواند سئو سایت را تحت الشعاع قرار دهد، اما قطعاً توجه به آن تاثیر زیادی در بهبود رنک سایت دارد. گوگل از طریق این الگوریتم توانسته است تا حد زیادی به کاربران کمک کند تا محتواهای جدید و بروزتری را دریافت کنند.

برای مثال کاربری که به دنبال دریافت خبر از حوادث چند روز اخیر است، گوگل با کمک این الگوریتم توانسته به این نیاز کاربران پاسخ دهد.

سخن پایانی

اگر می‌خواهید صفحات سایت شما در SERP دیده شود و نرخ CTR سایت خود را افزایش دهید، باید به الگوریتم‌های گوگل احترام بگذارید. الگوریتم Freshness به محتواهای تازه و جدید اهمیت زیادی می‌دهد. پس نباید از این الگوریتم به سادگی عبور کنید.

امتیاز بدهید.

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • یه الگوریتیمی هم هست امس مرغ مگس خوار بود اگه اشتباه نکنم. در مورد اونم کاش مقاله داشتین

  پاسخ
 • کاظم خانی
  اسفند 2, 1400 1:36 ب.ظ

  سلام و خسته نباشید
  با مطالعه این مطلب با الگوریتم تازگی محتوا آشنا شدم ولی میخواستم بدونم که چجوری میشه از الگوریتم تازگی محتوا بهترین نتیجه رو بگیریم.

  پاسخ
  • مدیر سایت
   اسفند 9, 1400 3:52 ب.ظ

   سلام
   ممنون از شما
   اگر روش هایی که گقته شده رو با دقت مطالعه کنید و به آن ها عمل کنید و مدام خودتان را اپدیت نگه دارید مطمئن باشید که بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست