«ریبرندینگ فیسبوک» خبری است که بعد از اعلام آن سروصدای زیادی به پا کرد؛ به طوری که در صدر اخبار دنیای دیجیتال قرار گرفت. شرکت فیسبوک که شبکه اجتماعی آن روزانه 2.89 میلیون کاربر دارد، قرار است نام خود را تغییر دهد. البته خبر تغییر نام فیسبوک هنوز به طور رسمی از طریق این شرکت اعلام نشده است. این خبر روز سه شنبه (19 اکتبر 2021) در the verge توسط Alex Health منتشر شد و به ادعای نویسنده، خبر از منابع آگاهی به دست آمده است.

تغییر نام تجاری فیسبوک به عنوان بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی در جهان، جالب و ناگهانی بود و توجه افراد زیادی را به خود جلب کرد. البته بر اساس اخباری که منتشر شده است، فیسبوک قرار است که نام هلدینگ خود را تغیر دهد؛ اما نام پلتفرم اجتماعی که در بین خودی ها به «برنامه بزرگ آبی» معروف است، تغییری نخواهد کرد. اما دلیل ریبرندینگ فیسبوک چیست؟

حکایت تغییر نام برند فیسبوک به متاورس

همان‌طور که قبلاً نیز اشاره کردم، هنوز به صورت رسمی خبر ریبرندینگ و تغییر نام فیسبوک اعلام نشده و خود شرکت از اظهار نظر در این رابطه خودداری کرده است.

بنا به گزارشاتی که در خبرگزاری‌های معتبری مانند رویترز، گاردین یا پلتفرم منتشر شده است، احتمال دارد تا هفته دیگر در کنفرانس کانکت که 28 اکتبر برگزار می شود، خبر ریبرندینگ فیسبوک توسط مارک زاکربرگ اعلام شود. برخی اعتقاد دارند که ممکن است زودتر، این تغییر بزرگ اعلام رسمی و عمومی شود.

شاید این تغییر و تحول در برندینگ این سازمان، نشان دهنده بلندپروازی های این غول تکنولوژی است که می خواهد به چیزی فراتر و بیشتر از یک شبکه اجتماعی شناخته شود. به احتمال قوی با این ریبرندینگ، اپلیکیشن آبی فیس‌بوک همچون محصولات دیگر این کمپانی مانند اینستاگرام، واتساپ، Oculus و… زیرمجموعه شرکت مادری قرار خواهند گرفت.

در مورد نام جدید، خبر زیادی در دسترس نیست و به گفته اخبار منتشر شده حتی بسیاری از مدیران بلندپایه نیز از نام جدید آگاهی ندارند. احتمال دارد که نام جدید، با Horizon در ارتباط باشد؛ نامی که در دو محصول واقعیت مجازی در حال توسعه این شرکت به کار رفته است.

دلایل احتمالی ریبرندینگ فیسبوک چیست؟

دلایل احتمالی ریبرندینگ فیسبوک چیست

ریبرندینگ و تغییر نام فیسبوک اگر عملی شود، در تاریخ تغییر و تحولات شرکت های بزرگ و غول های دیجیتال بی سابقه نیست. در سال 2015 گوگل به عنوان هلدینگ Alphabet  شروع به فعالیت کرد تا به دنیا نشان دهد که دیگر تنها یک موتور جستجو نیست. از دیگر نمونه های تغییر برند می توان از کمپانی سیگار و تنباکوی Altria، شرکت Xe و شرکت بزرگ نفتی BP نام برد.

دلایل مختلفی برای ریبرندینگ فیسبوک وجود دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد.

متاورس (metaverse) و آینده فیسبوک

یک دلیل احتمالی برای این ریبرندینگ می تواند بلندپروازی های این غول دیجیتال باشد. مدیر این شرکت، شبکه اجتماعی و اپلیکیشن فیسبوک را آینده آن نمی داند و آینده بزرگتری را برایش در نظر دارد. به گفته گزارش the verge، واقعیت مجازی یا Virtual reality، محرک این تغییر نام بحث برانگیز فیسبوک، به حساب می آید.

این شرکت سنگ بنای استراتژی جدید رشد خود را بر روی «متاورس» متمرکز کرده است.

مدیر فیسبوک مارک زاکربرگ، مدتی است که در مورد متاورس صحبت می کند.

منظور از متاورس، دنیای دیجیتالی است که آدم ها بتوانند بین دستگاه های مختلف به راحتی جا به جا شوند و در یک محیط مجازی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. نام متاورس از داستان علمی تخیلی (Snow Crash) نوشته نیل استیونسن برداشت شده است که در آن انسان ها در واقعیت مجازی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.

بسیاری متاورس را آینده دنیای دیجیتال و جایگزین اینترنت می دانند. به گفته زاکربرگ قصد او این است که در آینده مردم این شرکت را به عنوان یک شرکت متاورس بشناسند تا تنها یک کمپانی شبکه اجتماعی. در حال حاضر فیسبوک بر روی نسل بعدی و جدید تکنولوژی، تمرکز زیادی کرده است.

این شرکت ماه گذشته تیم متاورس خود را تشکیل داد و چند روز قبل نیز در اروپا، بیش از 10000 نفر را برای کار بر روی متاورس استخدام کرد.

معرفی محصولاتی مانند Oculus و محصولات مشابه دیگری که مربوط به واقعیت مجازی هستند؛ نشان دهنده این تغییر موضع و آینده جدیدی است که فیسبوک برای خود در نظر دارد.

تمامی این موارد نشانگر این است که ریبرندینگ برای این غول سیلیکون ولی، امری اجتناب ناپذیر است و ممکن است خبر قطعی آن تا هفته آینده به صورت رسمی منتشر شود.

جبران آسیب

فیسبوک پس از افشای هزاران سند، با بزرگترین رسوایی چند سال اخیر فعالیت خود مواجه شده است. اگرچه فیسبوک گزارش را تایید نکرده است؛ ولی برخی بر ابن باورند که این شرکت در تلاش است تا بتواند از موج توجه مطبوعات و عموم به این موضوع بکاهد. ناگفته نماند که قبل از آن نیز فیسبوک وضعیت بهتری را تجربه نکرده بود.

 باید گفت که اعتبار این شرکت از سال 2016 و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خدشه دار شد و موارد مختلفی که تا به حال با آن درگیر بوده است؛ وضعیت این برند را در موقعیت نامناسبی قرار داد.

نگرانی های زیادی برای این پلتفرم وجود دارد که می توان به اطلاعات و داده های نادرست و اثرات منفی آن بر سلامت روان کاربرانش، اشاره کرد. برای برندی مانند فیسبوک که سال‌هاست با این نظرات منفی دست به گریبان است، تغییر نام و ریبرندینگ می تواند تا حدودی مرهمی باشد بر شهرتی که خدشه دار شده است.

چه خواهد شد؟

بنا بر اخبار منتشر شده، احتمال دارد که در هفته های پیش رو شاهد ریبرندینگ و تغییر نام فیسبوک، یکی از غول های شبکه های اجتماعی و شرکت ها تکنولوژی باشیم. البته خود فیسبوک تا به حال ساکت بوده و اظهار نظری در این رابطه نکرده است. برای ریبرندینگ فیسبوک دلایل زیادی وجود دارد که برخی از آن ها در ابتدای این متن بررسی شدند.

به احتمال قوی در آینده اپلیکیشن فیسبوک به همراه برنامه های دیگری مانند اینستاگرام، واتساپ، Oculus و… به عنوان زیرمجموعه شرکت مادری با نام جدید، فعالیت خود را ادامه دهند. چیزی که می توان از آن اطمینان داشت بلندپروازی این شرکت است که نمی خواهد تنها به عنوان یک شرکت شبکه اجتماعی شناخته شود. قصد فیسبوک تکنولوژی های جدید است و می توان مطمئن بود که از اهمیتش کاسته نخواهد شد. حال باید منتظر ماند و دید که فیسبوک چه خواهد شد!

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست