ایمیل مارکتینگ یکی از بهترین راه‌های شناساندن محتواهای جدید سایت یا شبکه‌های اجتماعی به کاربران و بازدیدکننده‌های قبلی است. به همین دلیل آموزش ایمیل مارکتینگ یکی از پرطرفدار ترین آموزش ها در حوزه دیجیتال مارکتینگ میباشد.

زمانی که کاربران وارد سایت شما می‌شوند و سپس سایت را ترک می‌کنند، از چه راهی باید آن‌ها را دوباره به سایت بازگردانید؟ قرار نیست شما در ایمیل مارکتینگ کسی را مجبور به انجام کاری کنید. حتی قرار هم نیست برای کاربران مزاحمتی را ایجاد کنید. شما فقط ایمیل‌هایی را متناسب با نیاز کاربران ارسال می‌کنید.

اگر محتوا و یا محصول جدیدی در سایت بارگذاری شده است، با دادن ایمیل می‌توانید کاربران را مجدداً به سایت بازگردانید.

اما چطور می‌توان نحوه کار با ایمیل مارکتینگ را یاد گرفت؟ آیا هر کسی قادر است وارد این کار شود؟ آیا هر ایمیلی برای کاربران جذاب است؟ آیا آن‌ها به محض دریافت ایمیل تبلیغاتی، فوراً آن را باز و بر روی لینک آن کلیک می‌کنند؟ اصلا ورود به بحث بازاریابی ایمیلی چه مراحلی دارد؟

ایمیل مارکتینگ به تکنیک‌های خاصی نیاز دارد تا به نتیجه برسد. کاربران هر ایمیلی را باز نمی‌کنند. حتی برخی هم ایمیل‌های دریافتی را به قسمت اسپم می‌فرستند. پس باید یاد بگیرید این استراتژی را چگونه اجرا کنید تا تلاشتان به نتیجه برسد. ما در ادامه قصد داریم به آموزش صفر تا صد ایمیل مارکتینگ بپردازیم.

ایمیل مارکتینگ چیست؟

ایمیل مارکتینگ چیست؟ یکی از پربازده ترین استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ برای تبدیل کاربران به مشتری، ایمیل مارکتینگ است. ایمیل مارکتینگ یک استراتژی بازاریابی به معنای استفاده‌ی هدفمند و مستمر از ایمیل است. این کار به منظور ارتباط بدون واسطه با کاربران انجام می‌شود.

باآموزش ایمیل مارکتینگ شما قادرید با کاربران و مشتریان خود ارتباط مستقیم برقرار ‌کنید. پس برای تبدیل کاربران و مشتریان بالقوه به خریداران واقعی یک قدم به سمت جلو می‌روید. اما به منظور بهره‌مندی حداکثری از قدرت ایمیل مارکتینگ، باید مجموعه‌ای از نکات را رعایت کنید تا نتایج بهتری را برای شما داشته باشد. در ادامه به آموزش ایمیل مارکتینگ می‌پردازیم.

دو مرحله آغازین ایمیل مارکتینگ

قبل از اینکه یاد بگیرید چطور با استراتژی ایمیل مارکتینگ کار کنید، 2 مرحله مهم را باید پشت سر بگذارید که عبارتند از:

ایجاد لیست برای کمپین ایمیل مارکتینگ

بازاریابی ایمیل به تلاش زیادی نیاز دارد. این کار را می‌توانید از طریق ایجاد یک پایگاه کاربران و کمپین آغاز کنید. در واقع باید یاد بگیرید یک لیست بازاریابی و کمپین تبلیغاتی را به درستی اجرا کنید. در این کمپین باید لیستی از کاربران سایت را قرار دهید.

این کاربران کسانی هستند که پیش‌تر وارد سایت شما شده‌اند و در آن ثبت‌نام کرده‌اند. حالا در سایت شما مجموعه‌ای از اطلاعات آن‌ها از جمله ایمیل‌شان را می بینید. به همین منظور، فرم ثبت نام در خبرنامه سایت در اختیار شما قرار دارد. وقتی کاربر در این قسمت ثبت نام می‌کند، به شما امکان دسترسی به ایمیلش را می‌دهد.

سپس شما آن‌ها را در فهرست کمپین تبلیغاتی ایمیل مارکتینگ قرار می‌دهید. حالا هر زمان که یک ایمیل ارسال کنید، برای تمامی و یا بخشی از کاربران حاضر در لیست ارسال می‌شود.

قدرت ایجاد محتوای جذاب برای ایمیل مارکتینگ

شاید فکر کنید با ایجاد فهرست کاربران همه چیز به پایان می‌رسد. در حالی‌که تازه کار شروع شده است. شما باید یاد بگیرید چطور محتواهای جذاب را در ایمیل عنوان کنید. کاربران هر ایمیلی را باز نمی‌کنند. بخش زیادی از کاربران ایرانی علاقه‌ای ندارند ایمیل‌های روزانه را چک کنند. بنابراین تنها در صورتی شانس دیده شدن دارید که محتوای جذابی را برای ایمیل نوشته باشید.

عنوان مهم‌ترین بخش ایمیل مارکتینگ است. عناوین باید آنقدر جذاب، گویا و ساده باشند که کاربر با دیدن آن، فوراً ایمیل را باز کند. سپس با کلیک بر روی لینک، وارد صفحه مورد نظر شما شود. در ادامه بیشتر به این قسمت می‌پردازیم.

نقش محتوای جذاب در ایمیل مارکتینگ

آموزش مراحل ایمیل مارکتینگ برای مبتدی‌ها

بازاریابی ایمیل در چندین مرحله انجام می‌شود. تسلط بر همه این مراحل ضرورت دارد. اگر مبتدی هستید و حالا قصد دارید ایمیل مارکتینگ را به صورت حرفه‌ای انجام دهید، مطابق با مراحل زیر عمل کنید:

می‌توانید به سراغ یک شرکت خدمات بازاریابی ایمیل بروید

اگر تصمیم‌تان برای بازاریابی ایمیل جدی است، می‌توانید از تخصص یک «شرکت خدمات ایمیل مارکتینگ» کمک بگیرید. کار کردن با چنین شرکت‌هایی برای افراد مبتدی بهتر است. همچنین شرکت‌های نوپا و فروشگاهی برای اینکه بتوانند طیف وسیعی از ایمیل‌ها را به مشترکین سایتشان ارسال کنند، می‌توانند از خدمات بازاریابی یک شرکت ایمیل مارکتینگ استفاده کنند.

شما می‌توانید از الگوهای ایمیل حرفه‌ای و ابزارهای مختلفی برای مدیریت لیست مشترکان استفاده کنید. برخی از این ابزارها به شما کمک می‌کند تا ایمیل‌های ارسال شده را ردیابی کنید. برای مثال می‌توانید از طریق آن‌ها بفهمید چه کسانی تبلیغات را دریافت و بر روی آن کلیک کرده‌اند.

برای لیست بازاریابی ایمیل لیست مخاطبان را آماده کنید

اگر قصد ندارید ایمیل مارکتینگ کسب و کار خود را به یک شرکت خدماتی بدهید، بهتر است خودتان دست به کار شوید. برای شروع از لیست مخاطبان سایت شروع کنید. این لیست شامل مشتری‌ها و افرادی است که در گذشته با آن‌ها داد و ستد داشته‌اید.

همچنین در قسمت خبرنامه سایت برخی از بازدیدکنندگان ثبت نام و ایمیل خود را وارد می‌کنند. در این صورت شما می‌توانید لیست کاملی از ایمیل‌های تمامی مشترکین خبرنامه را بدست آورید. ممکن است در ابتدا اعضاء لیست مخاطبان ایمیل مارکتینگ در حد چند نفر باشد. اما برای شروع خیلی ناامیدکننده نیست.

از خرید لیست مخاطبان صرف‌نظر کنید. زیرا در بیشتر مواقع ایمیل‌هایی در اختیار شما گذاشته می‌شود که هیچ فرد واقعی در پشت آن قرار ندارد.

شاید هم ارتباطی با کسب و کار شما نداشته باشند. برای بازاریابی ایمیلی باید با افراد واقعی در ارتباط باشید.

حتی اگر مخاطبان قصد خرید نداشته باشند، اما باید افرادی واقعی باشند. ارسال ایمیل تبلیغاتی برای تعداد کمی از افراد مرتبط با کسب و کارتان، بهتر از ارتباط با کسانی است که هیچ شناختی نسبت به کار شما ندارند.

مخاطبان را به حساب ایمیل مارکتینگ خود اضافه کنید

در این مرحله باید یک حساب بازاریابی ایمیل مارکتینگ برای خود ایجاد کنید. حالا باید تمامی مخاطبینی که لیست آن‌ها را پیش‌تر پیدا کرده‌اید، به حساب خود اضافه کنید. سپس به قسمت مخاطبین حساب کاربری خود بروید.

در صورت امکان، مخاطبین را براساس تشخیص خود، در لیست‌های مجزا قرار دهید. به عنوان مثال اگر صاحب یک سالن ورزشی هستید، افرادی را که در قسمت شنا فعالیت می‌کنند، در یک دسته قرار دهید.

همچنین کسانی را که در کلاس‌های شنا شرکت می‌کنند، در یک لیست قرار دهید. لیست‌های جداگانه زمان ارسال ایمیل‌های متفاوت کار شما را آسان‌تر می‌کند. در عین حال می‌توانید براساس علایق مخاطبان، ایمیل‌های هدفمند را برای آن‌ها ارسال کنید.

قسمت خوشامدگویی ایمیل را تنظیم کنید

قسمت خوشامدگویی ایمیل (welcome email) همان اولین پیامی است که مشتریان زمان دریافت ایمیل جدید از سمت شما دریافت می‌کنند. این ایمیل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. زیرا به عنوان اولین برداشت مخاطب از کسب و کار شماست.

زمانی که ایمیلی از سمت شما دریافت می‌کنند، با دیدن این پیام حس بهتری نسبت به کسب و کار شما پیدا می‌کنند.

باید این ایمیل را شخصی‌سازی کنید. برای این کار یک تبریک گرم را در ابتدای ایمیل قرار دهید. برای آنچه که باید در آینده بر روی ایمیل انجام دهید، یک خلاصه ارائه دهید.

در واقع مخاطب باید بداند قرار است در آینده چه چیزی را از شما دریافت کند. پس از تنظیم، ایمیل استقبال به طور خودکار برای تمامی مخاطبین جدید ارسال می‌شود.

یک الگوی ایمیل قابل استفاده ایجاد کنید

این قسمت برای ایمیل شما اهمیت زیادی دارد. برای اینکه مخاطبان برای کلیک کردن بر روی لینک ایمیل تبلیغات ترغیب شوند، طرح ایمیل اهمیت زیادی دارد.

اگر طراح حرفه‌ای نیستید و نمی‌توانید ایمیل‌های تبلیغاتی خود را زیبا طراحی کنید، حتماً از یک گرافیست کمک بگیرید.

برای این کار ابزارهای زیادی وجود دارد. شما می‌توانید از قالب‌های زیادی برای زیباترکردن ایمیل خود استفاده کنید. برای انتخاب الگوی ایمیل، بهتر است به سراغ یک طرح ساده، زیبا و چشم نواز بروید. در این صورت پیام شما به سرعت جلب توجه می‌کند. سپس مخاطب فوراً آن را باز می‌کند.

در مرحله بعد باید لوگوی کسب و کار خود را در بالای ایمیل قرار دهید. لینک دادن تصویر به صفحه اصلی وب سایت هم اهمیت زیادی دارد.

بهتر است نام تجاری را هم در همین قسمت ایمیل قرار دهید. رنگ‌ها می‌توانند به کسب و کارتان شخصیت ببخشند. در قسمت پاورقی ایمیل هم نام تجاری، اطلاعات تماس و لینک شبکه‌های اجتماعی را اضافه کنید.

بعد از تنظیم عناصر اصلی طراحی، از ایمیل یک کپی تهیه کنید. سپس یک نسخه را به عنوان الگوی اصلی ایمیل خود ذخیره کنید. حالا هر زمان که بخواهید برای مخاطبین خود ایمیل تبلیغاتی ارسال کنید، نیاز نیست که هر بار از ابتدا ایمیل را طراحی کنید. بلکه طرح قبلی به راحتی قابل دسترس‌تان قرار می‌گیرد.

ایجاد الگو برای استفاده مجدد

نوشتن پیام های قانع کننده را تمرین کنید

اگر می‌خواهید ایمیل مارکتینگ به نتیجه برسد، مجبورید محتواهای ایمیل را ترغیب‌کننده و اغواگر بنویسید. در غیر این‌صورت شانسی برای باز شدن ایمیل‌ را ندارید. این بخش یکی از سخت‌ترین مراحل ایمیل مارکتینگ برای تمامی کسب و کارهاست. در واقع هر کسی قدرت نوشتن ایمیل‌های حرفه‌ای را ندارد.

اگر تا به حال ایمیل تبلیغاتی از سایر کسب و کارها را دریافت کرده‌اید، بر روی آن‌ها کلیک کنید. احتمالاً برخی از آن‌ها بیشتر نظر شما را جلب کرده‌اند. اما چه چیزی باعث شده است تا شما جذب این نوع نوشته‌ها شوید؟

به سراغ سایت‌های رقیب بروید و در قسمت خبرنامه ثبت‌نام کنید. احتمالاً ایمیل مارکتینگ آن‌ها نیز فعال است. در همین زمان وقتی ایمیلی را از سوی آن‌ها دریافت کردید، آن را با دقت بخوانید. رقبا چه ایده‌هایی برای ایمیل‌های خود به کار برده‌اند؟

شما می‌توانید ایده‌های زیادی را از آن‌ها دریافت کنید. در کنار آن باید هر روز محتواهایی را بنویسید و تمرین کنید. محتوای ایمیل مارکتینگ باید شامل سه بخش باشد:

 • چه پیشنهادی برای مخاطب دارید؟ (عنوان)
 • محتوای شما چه کمکی به خواننده می‌کند؟ (بدنه پیام)
 • آن‌ها باید چه اقدامی را انجام دهند؟ (فراخوانی برای اقدام و ارائه لینک)

این فرمول سه مرحله‌ای ساده به شما کمک می‌کند تا سرعت پیام نویسی خود را بیشتر کنید. فراموش نکنید عنوان یکی از بخش‌های مهم برای ایمیل مارکتینگ محسوب می‌شود. پس به سادگی از کنار آن عبور نکنید.

صرف زمان برای نوشتن عنوان ایمیل

موضوع ایمیل یا عنوان مهم‌ترین قسمت کار شماست. مشترکین قبل از اینکه محتوای پیام را بخوانند، ابتدا عنوان را می‌بینند. اگر عنوان اغواگر و جذاب باشد، در برابر آن مقاومت نمی‌کنند. پس خیلی سریع بر روی پیام تبلیغاتی شما کلیک کرده و آن را باز می‌کنند.

اگر عنوان مبهم باشد، بدون اینکه لحظه‌ای فکر کنند، از روی پیام شما رد می‌شوند.
موضوع باید کوتاه اما پرتحرک باشد (حدود 40 کاراکتر).

حالا باید با پرسیدن یک سوال قانع‌کننده، میزان فوریت و جذابیتِ عنوان ایمیل خود را بررسی کنید.

مشاهده پیش‌نمایش و تست پیام قبل از ارسال

قبل از اینکه ایمیل تبلیغاتی را برای کاربران بفرستید، ابتدا باید آن را تست کنید. بخصوص در دفعات اول تست ایمیل اهمیت بیشتری دارد. ممکن است فراموش کرده‌ باشید که در متن ایمیل یک لینک مهم را قرار دهید. حتی ممکن است محتوای ایمیل دارای اشتباهات املایی و یا دستوری باشد. وقتی آن را ارسال کنید، دیگر راه برگشتی وجود ندارد.

پس قبل از اینکه ایمیل را برای مخاطبین خود ارسال کنید، ابتدا باید آن را بررسی کنید. بهتر است آن را آزمایشی برای یکی از کارمندان شرکت خود ارسال کنید. ممکن است در ایمیل ایراداتی باشد که شما آن را تشخیص ندهید.

انتخاب زمان برای ارسال ایمیل

وقتی محتوای ایمیل آماده ارسال شد باید به زمان‌بندی نگاه کنید. مخاطبان زمان‌های مختلفی برای دریافت ایمیل دارند. برخی از آن‌ها کارمند هستند و بعد از کار ایمیل‌ها را چک می‌کنند. برخی از مخاطبین خانه‌دار هستند و ممکن است صبح‌ها دیرتر از خواب بیدار شوند. برخی هم ممکن است تا دیروقت ایمیل‌های خود را چک نکنند.

شما باید براساس داده‌های مخاطبین، ایمیل را در ساعت مشخصی از روز برای آن‌ها ارسال کنید.

در غیر این صورت ممکن است ایمیل را خیلی زود ارسال ‌کنید. بعد از شما هم ایمیل‌های زیادی برای مخاطب ارسال می‌شود. پس او در بین تعداد زیادی از ایمیل‌های جدید، فقط آخرین ایمیل را باز می‌کند.

همچنین می‌توانید برای ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی یک برنامه مداوم ایجاد کنید. برای مثال در روز اول هر ماه، یک خبرنامه برای مخاطبین خود ارسال کنید. در این صورت مخاطبان ایمیل مارکتینگ می‌دانند که در چه روزی قرار است از شما ایمیل دریافت کنند. پس بی‌صبرانه منتظر دریافت ایمیل از سمت شما می‌مانند.

نتایج ایمیل مارکتینگ را پیگیری کنید

پیگیری و بررسی نتایج ایمیل

حالا که طی این مراحل یاد گرفتید چطور ایمیل تبلیغاتی برای مخاطبان سایت ارسال کنید، باید تلاش خود را هم بعد از یک بازه زمانی ارزیابی کنید. در واقع بازاریابی ایمیل تنها با ارسال پیام و متن ایمیل تمام نمی‌شود. بلکه باید نرخ کلیک، نرخ اشتراک و میزان بازدهی ایمیل مارکتینگ را در طی چند دوره ردیابی کنید.

اگر می‌خواهید از بازاریابی ایمیلی خود نتایج بهتری را دریافت کنید، باید درک دقیقی از نحوه عملکرد هر ایمیل داشته باشید. در این صورت می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد مشترکین خود پیدا کنید. صرف تنها چند دقیقه زمان برای بررسی گزارشات ایمیل مارکتینگ، می‌تواند اطلاعات ارزشمندی را در اختیار شما قرار دهد.

برای مثال می‌توانید بفهمید چه کسانی ایمیل شما را باز و چه کاربرانی بر روی لینک‌ها کلیک کرده‌اند. همچنین می‌توانید بفهمید کدامیک از محتواها و ایمیل‌های شما برای مخاطبان جذاب‌تر بوده است.

به چه ابزارهایی نیاز داریم؟

بازاریابی با کمک ایمیل مارکتینگ روش ارتباطی آسانی نیست. بلکه باید نگران اسپم، زمان ارسال ایمیل، شخصی‌سازی کردن ایمیل‌ها و … باشید.

تا زمانی که با قسمت‌های مختلف ابزار ایمیل مارکتینگ آشنا نباشید، مطمئناً نمی‌توانید به درستی از آن استفاده کنید. از سوی دیگر ابزارهای مختلفی وجود دارد که کار با این روش بازاریابی را آسان می‌کند.

مهم‌ترین ابزارهای ایمیل مارکتینگ عبارتند از:

ابزار Mail Chimp

Mail Chimp یک ابزار ساده برای اجرای ایمیل مارکتینگ است. شما با کمک این ابزار می‌توانید ایمیل‌هایی ساده و حرفه‌ای درست کنید.

این ایمیل‌ها به صورت کامل قابل ردیابی هستند.

سپس می‌توانید آن را برای مشترکین خود ارسال کنید. ابزار Mail Chimp به صورت رایگان در اختیار شما قرار دارد.

پلتفرم این ابزار شما را قادر می‌سازد تا ایمیل‌های تبلیغاتی را برای کاربران علاقمند، شخصی‌سازی و ارسال کنید.

ابزار AWeber برای ایمیل مارکتینگ

دومین ابزاری که باید برای بازاریابی ایمیلی استفاده کنید، AWeber است. با کمک این ابزار می‌توانید لیست کاملی از ایمیل‌ها را تهیه کنید.

همچنین قابلیت شخصی‌سازی ایمیل را دارد. یکی دیگر از مزیت‌های این ابزار، امکان ارسال خودکار پاسخ برای کاربران است.

ابزار iContact برای ایمیل مارکتینگ

یکی دیگر از ابزارهایی که برای اجرای ایمیل مارکتینگ به آن نیاز دارید، iContact است. با کمک این ابزار می‌توانید ایمیل‌ها، وبلاگ، فیدها و …. را به راحتی ایجاد و مدیریت کنید.

شما با کمک این ابزار می‌توانید به صورت گروهی، برای جمع زیادی از مشترکین خود ایمیل ارسال کنید. ابزار iContact به شما اطلاعاتی را در مورد آخرین فعالیت کاربران برای خرید ارائه می‌دهد. سپس شما با ارسال یک ایمیل خاص، می‌تواند خرید نیمه‌تمام کاربر را کامل کنید.

ابزار GetResponse

یکی دیگر از ابزارهای مهمی که با کمک آن می‌توانید ایمیل مارکتینگ را اجرا کنید، GetResponse نام دارد.

شما از طریق این ابزار می‌توانید به راحتی کمپین ایمیل‌های خود را مدیریت کنید. یکی از قابلیت‌های این ابزار امکان ایجاد ایمیل با محتواهای متفاوت برای کاربران است. همچنین شما می‌توانید با کمک آن لیست مخاطبان و اطلاعات مورد نیاز در مورد آن‌ها را جمع‌آوری کنید.

ابزار Emma برای بازاریابی ایمیلی

Emma یک سیستم مدرن برای بازاریابی ایمیل است. با کمک این ابزار می‌توانید قالب‌های زیبا برای ایمیل‌های خود بسازید. از دیگر ویژگی‌های این ابزار می‌توان به گزارش‌دهی همراه با داده‌های دقیق اشاره کرد.

طراحی ایمیل مارکتینگ با نرم افزار

استفاده کردن از نرم افزار تخصصی، اولین نکته‌ی مهم برای طراحی ایمیل مارکتینگ است. از طریق یک نرم افزار قدرتمند و ایده آل، به راحتی می‌توان ایمیل‌های مدرن و جذاب ایجاد کرد. این کار بیشترین نتیجه را برای شما دارد.

این نرم‌افزارهای تخصصی انواع مختلف قالب‌های ایمیل را در دسترس شما قرار می‌دهد.
شما می‌توانید در پایان و در بخش اصلی ایمیل‌های کاربران، از ارسال ایمیل‌های خود اطمینان پیدا کنید.

به صورت خلاصه می‌توان ویژگی‌های یک نرم افزار تخصصی معتبر برای ایمیل مارکتینگ را به صورت زیر بیان کرد:

 • داشتن رابط کاربری زیبا، مدرن و قدرتمند
 • داشتن امنیت پیشرفته در داخل وب سایت
 • داشتن بخش‌های تخصصی
 • داشتن بخش ویژه اموزش ایمیل مارکتینگ برای مبتدی‌ها
 • پشتیبانی به موقع و حرفه‌ای از کاربران و مشتریان
 • سیستم قدرتمند و با امکانات گسترده برای طراحی ایمیل مارکتینگ
 • امکان تست ایمیل قبل از ارسال
 • داشتن برند معتبر و محبوب در میان کاربران

توجه داشته باشید که قبل از یادگیری و یا اموزش ایمیل مارکتینگ از قابلیت‌های آن مطمئن شوید. چرا که اعتبار یک نرم افزار معتبر و تخصصی ایمیل مارکتینگ، گام اول و اساسی در موفقیت این استراتژی است.

نکات کلیدی داشتن یک ایمیل خوب چیست؟

نکات کلیدی طراحی ایمیل پیشرفته

بدون شک دنیای Email Marketing هم مثل بقیه بخش های دیجیتال مارکتینگ دارای اصول و قواعد خاص خودش است. حال اگر این قواعدرا ندانید بدون شک هر چقدر هم که به ابزارها مسلط باشید به هیچ عنوان نمیتوانید موفقیت لازم را به دست آورید.

نوشتن عنوان جذاب

برای طراحی ایمیل مارکتینگ داشتن عنوان جذاب اهمیت زیادی دارد. عنوان باید به نحوی باشد که انگیزه کلیک کردن را به مخاطب القا کند و به او برای باز کردن ایمیل شما یک دلیل قاطع بدهد.

از این رو توجه به عنوان ایمیل بسیار مهم و حیاتی است. عنوان ایمیل می‌تواند باعث موفقیت و یا شکست این استراتژی اینترنتی شود.

مدیر کمپین ایمیل مارکتینگ باید متناسب با محتوای ایمیل، عناوین جذاب و عملگرا را انتخاب کند. به طوری که کاربر با دیدن عنوان ایمیل، فوراً برای باز کردن ایمیل ترغیب شود.

برای مثال استفاده از اعداد تاثیر بسیار زیادی در جلب توجه مخاطب دارد. بهتر است از اعدادی مانند 5 و یا 7 استفاده کنید که شکل نوشتاری زیباتری دارند.

همچنین استفاده از ایموجی‌ها جزو امکاناتی است که هنگام عنوان نویسی ایمیل در اختیار دارید. شکلک‌ها می‌توانند مفهوم چند کلمه را در یک لحظه به مخاطب انتقال دهند. در عین حال آن‌ها را برای باز کردن ایمیل تبلیغاتی، ترغیب می‌کنند.

طراحی زیبا و مدرن

گام دوم در داشتن ایمیل مارکتینگ، طراحی محتوای اصلی ایمیل است. فراموش نکنید که داشتن گرافیک زیبا باعث افزایش تاثیرگذاری ایمیل مارکتینگ بر روی مخاطب می‌شود.

پس در زمان طراحی ایمیل اطمینان حاصل کنید که در طرح شما تمامی پلتفرم‌ها و سایزهای مختلف به خوبی نمایش داده می‌شود.

در طراحی ایمیل این نکته را هم در نظر داشته باشید که زیبایی در سادگی است و برای داشتن طرح‌های زیبا، محیط ایمیل را محدود نکنید.

محتوای هدفمند و کوتاه

یک نکته مهم در آموزش ایمیل مارکتینگ، توجه به محتوای ایمیل است. همانگونه که در عنوان هم بیان شده است، محتوای ایمیل باید هدفمند و کوتاه باشد.

ایمیل به دلیل ماهیت خود دارای فضای کوچک و محدود است. از سوی دیگر کاربران با تعداد بسیار زیادی از ایمیل در طی روز مواجه هستند. پس محتوای طولانی باعث دلزدگی آن‌ها می‌شود.

برای جذب بیشترین بازخورد و نتیجه، ابتدا یک عنوان را نوشته و سپس در چندین خط به توضیح کوتاه و مختصر آن بپردازید. از جملات طولانی برای نوشتن محتوای ایمیل خودداری کنید.

قرار دادن لینک هدفمند

یکی دیگر از نکات مهم در آموزش ایمیل مارکتینگ، قرار دادن لینک است. این کار باعث هدایت کاربران به سمت سایت می‌شود. شما در بخش محتوا یک متن کوتاه قرار می‌دهید. این متن بسیار مختصر است و محصول را به طور کلی توصیف می‌کند. اما مشتری چطور از شما خرید کند؟

پس باید یک لینک همرا با یک عکس زیبا به صورت کاملاً شفاف و مشخص در ایمیل خود قرار دهید. با این روش کاربران برای ورود به سایت و کسب اطلاعات بیشتر ترغیب می‌شوند. قبل از قراردادن لینک، از سالم بودن آن اطمینان پیدا کنید.

ساختار مناسب و هدفمند داشته باشید

تمامی کسانی که قصد دارند با دیجیتال مارکتینگ کسب و کارشان رونق بگیرند، باید ساختار هدفمند ایمیل را در نظر داشته باشند.

در آموزش ایمیل مارکتینگ هم به این موضوع اشاره شده است. شما باید در انتهای هر ایمیل، توضیحات و مشخصات کسب و کار خود را قرار دهید. همچنین باید از حریم شخصی کاربران خود محافظت کنید. دلیل ارسال ایمیل را هم برای آنان بگویید.

یکی دیگر از نکات مهم در آموزش ایمیل مارکتینگ، به بخش عدم ارسال ایمیل و یا خارج شدن از لیست مربوط می‌شود.

چرا که ممکن است برخی از کاربران تمایلی به دریافت ایمیل از سوی شما را نداشته باشند. در این صورت اگر کاربران علاقه‌ای به ایمیل تبلیغاتی شما نداشته باشند، می‌تواند به بخش «عدم ارسال ایمیل» و یا «خارج شدن از لیست» برود.

قبل از ارسال تست کنید

قبل از ارسال ایمیل به کاربران، از طریق بخش تست کردن نرم افزار، ایمیل خود را تست کنید. در این صورت اگر مشکلی در ایمیل تبلیغاتی باشد، از آن مطمئن می‌شوید.

بعد از برطرف کردن مشکل آن را ارسال می‌کنید. با اموزش ایمیل مارکتینگ و پشت سرگذاشتن این مرحله میزان بازدهی ایمیل خود را تا حد زیادی بالا می‌برید.

اندازه گیری نتایج

بعد از ارسال ایمیل به کاربران، معیارهای مهم برای کسب و کار خود را تعیین کنید. سپس این معیارها را از طریق بخش تحلیل در نرم افزار تخصصی ایمیل مارکتینگ، اندازه‌گیری کنید.
بدین ترتیب می‌توانید با شناخت نقاط قوت و ضعف کمپین ایمیل مارکتینگ، نقاط قوت را بیش از پیش تقویت کنید.

همزمان با شناسایی نقاط ضعف، می‌توانید آن‌ها را به نقاط قوت تبدیل کنید. بدین شکل، کمپین ایمیل مارکتینگ قدرتمندی را برای کسب و کار خود اجرا خواهید کرد. این آموزش‌ها و تکنیک‌ها در نهایت به افزایش فروش اینترنتی تبدیل می‌شود.

سخن پایانی

ایمیل مارکتینگ یکی از بهترین روش‌های بازگردان کاربران به سایت است. ممکن است در وب سایت محتواهای جدیدی را منتشر کرده باشید که کاربران به آن علاقمند باشند.

اما چون از انتشار این محتواها آگاه نیستند، وارد صفحه نمی‌شوند. شما با دادن یک ایمیل آن‌ها را از انتشار محتواهای جدید (حاوی محصولات یا خدمات جدید) آگاه می‌کنید.

اکنون که هر کاربری برای ورود به شبکه‌های اجتماعی به ایمیل یا جیمیل نیاز دارد، مطمئناً ایمیل‌های شما هم به دست آن‌ها می‌رسد. این موضوع از اهمیت ایمیل مارکتینگ و آشنایی کامل با این تکنیک خبر می‌دهد.

سوالات متداول

آیا برای اجرای ایمیل مارکتینگ می‌توانم خودم اقدام کنم؟

ایمیل مارکتینگ فرآیند پیچیده و غیرقابل فهم ندارد. تنها قسمت مهم این پروسه، طراحی و زیباسازی زمینه ایمیل و نوشتن محتوا و عنوان برای ایمیل است. این دو قسمت را می‌توانید با کمی تکرار و تمرین یاد بگیرید. پس لزوماً به شرکت‌های خدمات ایمیل مارکتینگ نیاز نیست. این شرکت‌ها برای کسانی مناسب است که فرصتی برای ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی را ندارند.

آیا ایمیل مارکتینگ برای هر کسب و کاری مناسب است؟

شما در ایمیل مارکتینگ قرار است انبوهی از ایمیل‌های تبلیغاتی و آگهی را برای مخاطبان وب سایت خود ارسال کنید. در این رابطه هیچ محدودیت موضوعی وجود ندارد. در واقع تمامی وب سایت‌ها با هر موضوع کسب و کاری می‌توانند از امکانات بازاریابی ایمیلی استفاده کنند.

آیا می‌توانم ارسال ایمیل‌ها را زمان‌بندی کنم؟

ممکن است به دلیل مشغله کاری فرصت ارسال ایمیل‌ها در زمان مشخصی را نداشته باشید. بنابراین باید بتوانید با استفاده از پنل ارسال ایمیل، زمان آن را از قبل تعیین کنید. در این صورت سیستم به صورت خودکار ایمیل‌ها را در همان زمان مشخص‌شده، ارسال می‌کند. بنابراین شما فقط شاهد اجرای دقیق ارسال ایمیل‌ خواهید بود.

آیا ایمیل مارکتینگ در افزایش تعداد مشتریان مؤثر است؟

دلایل زیادی وجود دارد که از تاثیرگذاری ایمیل مارکتینگ در افزایش تعداد مشتریان خبر می‌دهد. ممکن است شما در سایت خود محصولات جدیدی را بارگذاری کرده باشید که کاربران و مشتریان قبلی از آن اطلاعی نداشته باشند. همچنین زمانی که برای محصولات تخفیف در نظر می‌گیرید، باید از طریق ایمیل مارکتینگ کاربران سایت را آگاه کنید. با این روش تعداد مشتریان شما افزایش می یابد.

موضوع مرتبط

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست