آیا می خواهید که در فضای اینترنت کسب درآمد از اشتراک ویدیو (Video Monetization) داشته باشید؟ آیا به روش های کسب درآمد از طریق دانلود و آپلود فایل در بستر های مختلف فکر می کنید؟ نگران نباشید، تنها نیستید. از آنجایی که اکنون در حال خواندن این مقاله هستید، مطمئنا می دانید که این روزها صنعت اشتراک گذاری ویدیو در فضای اینترنت در حال انفجار است. بازدیدکنندگان روز به روز خواستار محتوای بیشتر هستند، و اکنون بهترین زمان است که اقدامات لازم را برای رسیدن به کسب درآمد از اشتراک ویدیو انجام دهید.

احتمالا شما هم یوتیوب و درآمدزایی از آن را بهترین مکان برای انجام چنین کاری می دونید، اما متوجه این نکته باشید که در سال 2021، راه های بسیار زیاد و مختلفی به وجود آمده اند که برای رسیدن به درآمدی مطلوب و لذت بخش از طریق روش های فریلنسری و اشتراک ویدیو هایتان کمک می کنند. این گزینه ها کمک می کنند تا کنترل بیشتری بر روی محتوای خود داشته باشید و به درآمدی که لایق هستید برسید.

در این مقاله به 3 بیزنس مدل مختلف که می توانید از آنها برای کسب درآمد از اشتراک ویدیو برسید اشاره خواهیم کرد. همچنین به روش ها و استراتژی های کاربردی که می توانید از آن طریق به کسب درآمد برای نوجوانان و جوانان دست یابید، اشاره خواهیم کرد.

کسب درآمد از اشتراک ویدیو چیست؟

کسب درآمد از اشتراک ویدیو چیست؟

شاید در زمان نه چندان دور کسب درآمد کلیکی و کسب درآمد از بازی از روش های مرسوم تر بود؛ اما امروزه در فضای وب، کسب درآمد از اشتراک ویدیو، فرآیندی است که از طریق آن و با اشتراک گذاری ویدیو های خود بر روی پلتفرم های مختلف و در فضای اینترنت به پول و درآمد می رسید؛ که معمولا از طریق روش های تبلیغاتی، اشتراک گیری و تراکنش های مستقیم انجام می شود.

مطلع باشید که ادمین شبکه های اجتماعی و کسب درآمد از اشتراک ویدیو جزو پردرآمدترین شغل ایران هستند.

به زبان ساده تر، کسب درآمد از اشتراک ویدیو، رسیدن به درآمد از طریق ساخت محتوای ویدیویی است.

همانطور که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد، می توانید از روش های مختلفی به این مهم دست یابید، اما مهم ترین مسئله دستیابی به محتوای شماست، که می تواند به صورت های زیر باشد:

 • دسترسی به محتوای ویدیویی
 • دسترسی به مخاطبان
 • دسترسی به پلتفرم

به این معنی که مخاطبان برای دسترسی به محتوای ویدیویی تان پول پرداخت می کنند. اجازه دهید که به مثال هایی بپردازیم که مرتبط با کسب درآمد از طریق دانلود و آپلود فایل است وروزانه با آن سر و کار دارید:

 • دسترسی به محتوای ویدیویی: خرید جدیدترین فیلم ها از طریق آمازون و کسب درآمد از آمازون
 • دسترسی به مخاطبان: شرکت هایی که برای نشان دادن تبلیغاتشان در یوتیوب هزینه پرداخت می کنند
 • دسترسی به پلتفرم: خرید اشتراک ماهیانه در نت فیلیکس برای دسترسی به محتواهای موجود در آن

بنابراین برای کسب درآمد از اشتراک ویدیو، به برنامه ریزی و داشتن استراتژی مناسب نیاز دارید، که رسیدن به این مسئله در دنیای امروز و با توجه به نیازهای موجود در این زمینه کار ساده ای خواهد بود.

سه روش سودبخش برای کسب درآمد از اشتراک ویدیو به صورت آنلاین

سه روش سودبخش برای کسب درآمد از اشتراک ویدیو

سه گزینه مناسب برای کسب درآمد از اشتراک ویدیو خواهید داشت، که تمام این مدل های کسب و کار حول ایده ای به نام ویدیو درخواستی متمرکز می شوند. ویدیو درخواستی به این معنی است که کاربر در هر زمان و هر مکانی به ویدیو مورد نظر خود دسترسی داشته باشد. در حقیقت در این روش هیچگونه انتظاری برای جدول پخش و راهنمای تلویزیون وجود نخواهد داشت و فقط با فشار یک دکمه به ویدیوی درخواستی خود می رسید. در ذیل به سه روش سودبخش در این مقوله اشاره خواهیم کرد:

1.اشتراک ویدیو درخواستی (SVOD)

در این روش با پرداخت حق اشتراک ماهانه و یا سالانه به کتابخوانه محتوایی مورد نظر خود خواهید رسید. نمونه های خارجی برای این روش شرکت هایی مانند نت فلیکس، و پلتفرم های داخلی مانند فیلیمو، نماوا و… می باشد. در این روش هنگامی که مخاطب هزینه اشتراک خود را نمی پردازد، دسترسی اش به کتابخانه محتوای ویدیویی قطع خواهد شد.

مخاطبان معمولا علاقه بسیار زیادی به چنین پلتفرم هایی دارند، زیرا که به بهترین و به روزترین محتوا دسترسی خواهند داشت. همچنین با پرداخت حق اشتراک از مزاحمت های ویدیویی در حین تماشای محتوای مورد نظر خود در امان خواهند بود. مطمئنا بهترین و سودبخش ترین روش کسب درآمد از اشتراک ویدیو همین روش است. اما چرا؟؟

به این دلیل که هنگامی که مخاطب از پلتفرم و سرویس تان راضی باشد، برای دسترسی داشتن به آن هزینه می پردازد، و چنین روشی به منبع درآمدی قابل اعتماد و طولانی مدت برایتان تبدیل خواهد شد. دوباره تاکید می کنیم که کسب درآمد از طریق دانلود و کسب درآمد از طریق آپلود فایل از روش های مهم کسب درآمد آنلاین هستند.

2.کسب درآمد از اشتراک ویدیو در قبال تفاضا (TVOD)

در این مدل، مخاطب هزینه ای را در قبال دسترسی به ویدیو مورد نظرش می پردازد. مدت زمان دسترسی به ویدیو مورد نظر می تواند موقت و یا دائمی باشد. برای مثال شما هزینه ای را برای دسترسی به ویدیو های آموزشی در وب سایتی خاص را می پردازید. مخاطب با ساخت اکانت در وب سایت مورد نظر از میان گزینه های موجود، و با پرداخت هزینه ای مشخص به محتوای مورد نظرش دسترسی پیدا می کند و آن را تماشا می کند.

این روش یکی از سودمندترین روش ها برای کسب درآمد است در بازار مناسب است. به خصوص وقتی که ویدیو تان هدف به خصوصی ندارد، و طیف گسترده ای از موضوعات در حوزه های مختلف را پوشش می دهد. کسب درآمد از اشتراک ویدیو در قبال تقاضا، به سازندگان محتوا کمک می کند تا با فروش دسترسی به محتوای خاص و ویژه، مانند فروش رویدادهای پخش زنده، علاوه بر درآمدهای ناشی از هزینه اشتراک به سود بیشتری برسند.

3.کسب درآمد از طریق تبلیغات در ویدیو ها (AVOD)

در این روش، آگهی دهندگان به شما پول می دهند تا تبلیغاتشان را برای مخاطب خود به نمایش بگذارید. این روشی مرسوم هست که کسب درآمد از یوتیوب حول این مسئله به وجود آمده است. هنگامی که ویدیو های موجود در یوتیوب را نگاه می کنید، معمولا تبلیغ در ابتدا و یا در میان محتوای مورد نظر برای تان نشان داده می شود. گاه حتی در بازه های مختلف در امتداد یک ویدیو به شما تبلیغات مختلف نمایش داده می شود.

هرچه مخاطب بیشتری درگیر مشاهده تبلیغات شود، به درآمد بیشتری در این خصوص خواهید رسید. معمولا داشتن مخاطبان بیشتر منجر به کسب درآمد بیشتر می شود، زیرا نشان دهنده این است که می توانید تبلیغ مورد نظر را به افراد بیشتری نمایش دهید.

امروزه کسب درآمد از طریق نمایش تبلیغات سخت تر از گذشته شده است؛ زیرا مخاطبان معمولا روی خوشی به تماشای این تبلیغات نشان نمی دهند. البته این روش همچنان یکی از روش های کسب درآمد از طریق آپلود فایل و کسب درآمد از طریق دانلود است.

حال که با روش های اصلی کسب درآمد از اشتراک ویدیو آشنا شدید،

چه نوع ویدیوهایی منجر به کسب درآمد می شوند؟

مانند هر کسب و کار دیگری، کسب درآمد از اشتراک ویدیو از قوانین خاصی تبعیت می کند و فضای آن با کسب درآمد از اینستاگرام و شبکه هایی شبیه آن که افراد به راحتی امکان دانلود یا اشتراک گذاری ویدئوهای دیگران را دارند فرق می کند. در ادامه به نکاتی اشاره خواهیم کرد که متوجه شوید، استفاده از چه محتوایی منجر به کسب و درآمد می شود و چه نکاتی را باید مراقب باشید که انجام ندهید.

دستورالعمل های کلی کسب درآمد از محتوا

در کسب درآمد از اشتراک ویدیو، باید از دستو العمل های محتوای جهانی (یعنی قوانینی که می توان یا نمی توانید در محتوای خود استفاده کنید) پیروی کنید.

1.رعایت قانون کپی رایت

محتوای ویدیویی باید به وسیله شما و خلاقیت فکری تان ساخته شده باشد. این بدین معنی است که مجاز به سرقت و استفاده از دیگر محتوای موجود در فیلم ها و شوهای تلویزیونی نیستید.

2.محتوای مخصوص بزرگسال

اشاره به سن مجاز برای مشاهده محتوای مورد نظر در ابتدای محتوای ویدیویی لازم است. بیشتر شرکت ها و پلتفرم ها اجازه پخش محتواهای غیراخلاقی و غیرآموزنده را نخواهند داد. پس بهتر است از درست بودن و مجاز بودن محتوای خود قبل از انتشار آن مطمئن شوید.

3.مسائل بحث بر انگیز

چنین مباحثی می توانند طیف بسیار گسترده ای را پوشش دهند. موضوعاتی مثل: سخنان تنفر برانگیز، نژادپرستی، فعالیت های غیرمجاز، خشونت آمیز و… بهتر است قبل از انتشار محتوای خود از قوانین و مقررات پلتفرم مورد نظر آگاه شوید. این مسئله کمک می کند تا بدانید کدام محتوی مناسب انتشار و کدام نامناسب می باشد.

نحوه کسب درآمد از اشتراک ویدیو در سه مرحله

نحوه کسب درآمد از اشتراک ویدیو در سه مرحله

در ادامه به سه مرحله اصلی برای ساخت و انتشار محتوایی ویدیویی سود بخش در فضای اینترنت اشاره خواهیم کرد. با یادگیری و استفاده از این روش ها، بی شک به درآمدی مناسب در این زمینه خواهید رسید.

1.ساخت پلتفرم اشتراک ویدیویی شخصی

بی شک با ساخت یک پلتفرم اشتراک ویدیویی اختصاصی، می توانید فضای مورد نظر خود را برای انتشار ویدیو های خود داشته باشید. داشتن چنین مکانی کمک می کند که افراد راحت تر و در هر دستگاهی به محتواهای ساخته شده دسترسی پیدا کنند. چنین فضایی به کمک می کند که:

 • هزینه های اشتراک خود را تعیین کنید
 • کنترل و خلاقیت مورد نظر خود را بر روی محتوای ویدیویی خود حفظ کنید
 • با توجه به سلیقه و نیاز مخاطب خود، انعطاف پذیری لازم را داشته باشد
 • بازاریابی مناسب برای جذب مخاطب را انجام دهید

به طور کلی محدوده کنترل خود را خواهید داشت. برای ایجاد چنین پلتفرمی می توانید از راهنما های آنلاین موجود در اینترنت استفاده کنید و یا پروژه ساخت آن را از صفر شروع کنید. در هر صورت داشتن پلتفرمی حرفه ای کمک می کند که خیلی سریع تر از رقبایتان پیشرفت کنید، و مخاطبان بیشتری را با در نظر گرفتن انواع برندینگ به سمت خود جذب کنید.

2.تعیین پیشنهاد برای اشتراک و عضویت

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، بهترین روش برای داشتن درآمدی ثابت، تعیین هزینه اشتراک برای مخاطبانتان است. با این روش به دو صورت زیر می توانید درآمدی ثابت و کافی برای خود ایجاد کنید:

 • کسب درآمد از طریق ویدیوهای موجود: برای مثال هر مشترک برای دیدن کتابخانه ویدیویی تان و انتخاب محتواهای از قبل تولید شده ثبت نام می کند و هزینه اشتراک را می پردازد. این بدین معنی است که درآمدی ثابت در ازای محتواهای تولید شده خود خواهید داشت.
 • تولید محتوای ویدیویی جدید و اشتراک گذاری آن: با تولید محتوای ویدیویی جدید، علاوه بر نگه داشتن مشترکان قدیمی خود، می توانید مخاطبان بیشتری را به سمت خود جذب کنید، و درآمدتان را افزایش دهید.

این نوع کسب درآمد از اشتراک ویدیو، روشی غیرفعال و ثابت را به ارمغان می آورد. مشترک بیشتر، درآمد ثابت بیشتر!!! حتی با داشتن مشترکان کم که حق اشتراک پرداخت می کنند، می توانید درآمد مورد توجهی داشته باشید. برای تعیین حق اشتراک می توانید سوالات زیر را از خود بپرسید:

 • هدف مالی تان چیست؟
 • هزینه های متوسط تان چقدر است؟
 • آیا برای مخاطبان خاصی تولید محتوا می کنید؟ یا جامعه هدفتان وسیع است؟
 • رقبای تان چه کسانی هستند و چرا باید مخاطبان شما را انتخاب کنند؟
 • استراتژی بازاریابی شما چگونه خواهد بود؟

3.داشتن کانال تلویزیون شخصی

ایجاد کانالی تلویزیونی شخصی و نمایش آن در بستر اینترنت می تواند روشی مناسب برای اشتراک محتوی ویدیویی باشد. علاوه بر این ایجاد اپلیکیشن موبایلی کمک می کند تا مخاطب بیشتری را به سمت خود جذب کنید و به کسب در آمد از گوشی بپردازید. به این دلیل که مخاطب علاقه دارد که از روش های مختلف در هر زمان و هر مکان به محتوا دسترسی داشته باشد. البته این روش نسبت به دو روش قبل سخت تر بوده و نیاز به هزینه اولیه بیشتری دارد؛ اما استفاده از آن در مسیر برندینگ کمک شایانی خواهد کرد.

می توان نتیجه گرفت که در کنار کارهایی مثل ساخت وبلاگ و بلاگری که امروزه در کشور ما بسیار مرسوم شده است، با تولید محتوای ویدیویی و انتشار آن می توان به کسب درآمد از سایت های خارجی پرداخت.

خلاصه و نتیجه گیری

«کسب درآمد از اشتراک ویدیو» به معنی کسب درآمد از طریق اشتراک گذاری محتوای ویدیویی تولید شده توسط شماست. موثرترین و سودمندترین روش در این بین، ایجاد پلتفرمی اختصاصی و تعیین هزینه اشتراک برای آن است. چنین روشی علاوه بر اینکه به شما کمک می کند تا کنترل کامل بر روی محتوای خود داشته باشید، با توسعه جامعه هدف خود و افزایش مشترکان، در پیرامون محتوای تولید شده به درآمد بیشتری خواهید رسید. شاید در حال فکر کردن به این موضوع هستید که از کجا شروع کنید؟ اگر همچنان برای شروع و کسب درآمد از طریق دانلود و کسب درآمد از طریق آپلود فایل و تولید محتوا مردد هستید می توانید ابتدا از روش های کسب درآمد، و انواع ایده کسب و کار در فضای وب مطلع شوید.

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • کریم محمدی
  آبان 29, 1400 10:03 ق.ظ

  به نظرم یوتیوب دیگه پلتفرم مناسبی برای کسب درآمد از طریق اشتراک ویدئو نیست. قبلا خیلی راحت تر می تونستیم از پلتفرم یوتیوب به درآمد مناسب برسیم. اما اخیرا با اعمال محدودیت های مختلف و افزایش نمایش تبلیغات، مخاطب به سمت پلتفرم های دیگه می ره. من خودم ترجیح می دم از پلتفرم های داخلی برای این منظور استفاده کنم. هم در دسترس تر هستند و هم به راحتی می شه درآمد ازشون کسب کرد. به عنوان مثال آپارات یکی از بهترین پلتفرم های داخلی هست.

  پاسخ
 • مریم صبوری
  آبان 30, 1400 9:06 ق.ظ

  ممنون بابت مطلب جامع تون. من خودم ترجیح می دم که یک کانال ویدئویی آموزشی داشته باشم و از طریق آموزش مطالب مختلف به مخاطب، تعداد فالوئرهام رو افزایش بدم. به نظرم کانال های ویدئویی با محتوای مستهجن و زشت خیلی زیاد شدند. اگر از طریق ایجاد ارزش افزوده محتوای ویدئویی مناسب رو تولید کنیم، هم خدا راضی خواهد بود و هم بنده خدا.

  پاسخ
 • ممنون از این مقاله. وقتی پای ویدئو وسطه فقط یوتیوب یا اپارت تو ذهن میاد. ولی روش های دیگه هم هست که به خوبی توضیح دادید و نیاز به بررسی بیشتر داره

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست