استراتژی دیجیتال مارکتینگ چیست؟ سؤال رایجی که برای بسیاری از افراد شاغل و به‌خصوص افراد فعال درزمینهٔ مشاغل آنلاین پیش می‌آید. بازاریابی مشاغل کوچک یا یک شرکت بزرگ می‌تواند شامل انواع روش‌های آفلاین و تبلیغات محلی باشد، مانند تماس با دوستان و آشنایان برای برگزاری افتتاحیه و معرفی کسب‌وکار.

برای به حداکثر رساندن فروش در دنیای امروز، باید از انواع استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال در ایده کسب و کار و یا بیزینس فعلی خود استفاده کنید. در شرایط حال حاضر و با شیوع ویروس کرونا، تقریباً می‌توان گفت که تمامی کسب‌وکارها باید از انواع رسانه‌های آنلاین، جهت برقراری ارتباط با مخاطبان هدف و معرفی محصولات و خدمات خود، استفاده کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد استراتژی دیجیتال مارکتینگ، این مطلب را تا آخر بخوانید.

قبل از تدوین استراتژی دیجیتال مارکتینگ بخوانید

قبل از تدوین استراتژی، الزام است که ابتدا بدانید اصلا دیجیتال مارکتینگ چیست؟ با اصول، مفاهیم و اصطلاحات آن آشنا شوید و بعد از آن شروع به تدوین یه استراتژی بکنید.

پس توصیه می‌کنم حتما این دومقاله پایین را مطالعه کنید:

بیشتر بخوانید: اصول دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی؛ بایدها و نبایدها ?

بیشتر بخوانید: دیجیتال مارکتینگ چیست؟ + مراحل تدوین استراتژی بازاریابی دیجیتال

باید بررسی خوبی از مشتریان کسب‌وکار خود داشته باشید؛ یک شناخت نسبتاً خوب از سلیقه، علایق و نیازهای مشتریان خود شما را در انتخاب بهترین استراتژی دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) برای کسب‌وکارتان کمک کرده و در مسیر پیشرفت شما تأثیر بسیاری خواهد داشت.

شما با شناخت بهتر مشتریان خود و انتخاب استراتژی بازاریابی دیجیتال مناسب، به‌راحتی می‌توانید پاسخگوی نیازها و خواسته‌های مشتریان خود باشید و هرچه بهتر پاسخگوی نیاز آن‌ها باشید می‌توانید رضایت بیشتری از آن‌ها را جلب کنید.

این را فراموش نکنید که رضایت مشتری در هر کسب‌وکاری سرمایه اصلی آن است. پس در انتخاب بهترین استراتژی دیجیتال مارکتینگ نهایت سعی خود را به کار بگیرید و سعی کنید تمام اصول دیجیتال مارکتینگ را در آن رعایت کنید تا رضایت مشتریان خود را جلب کنید.

با جلب رضایت مشتریان نه‌تنها آن‌ها را به مشتری و همراه ثابت و همیشگی خود تبدیل می‌کنید؛ بلکه مشتریان جدید دیگری را نیز توسط مشتریان ثابت خود جذب خواهید کرد.

این معرفی کسب‌وکار شما از طریق مشتریانتان به دیگران چیزی شبیه به نتورک مارکتینگ است با این تفاوت که در نتورک مارکتینگ مشتریان در ازای معرفی شما به دیگری درصد فروش و سود دریافت می‌کنند اما در اینجا مشتریان به‌واسطه رضایت از شما و محصولاتتان این معرفی را می‌کنند.

شاید این سؤال برای شما پیش بیاید که دیجیتال مارکتینگ یک نوع تبلیغات و بازاریابی است و نتورک مارکتینگ هم همین‌طور؛ پس تفاوت آن‌ها در چیست؟ باید بگویم که تفاوت دیجیتال مارکتینگ و نتورک مارکتینگ اینجاست که در بازاریابی دیجیتالی همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم، از اینترنت جهت تبلیغات استفاده می‌شود، اما در روش نتورک مارکتینگ (بازاریابی شبکه‌ای) مشتری‌ها باعث معرفی کالا به دیگر افراد می‌شوند.

حتما بخوانید: ریتنشن مارکتینگ

پیش‌نیازهای تدوین استراتژی بازاریابی دیجیتال چیست؟

مؤلفه‌های بسیاری در ایجاد یک استراتژی موفق بازاریابی دیجیتال نقش دارند.

برای بازاریابی دیجیتال به حداقل یک صفحه یا پیج احتیاج دارید تا بتوانید خود را از طریق آن معرفی کنید و محصولات و اجناس یا خدمات و نمونه کارهای خود را در آن به اشتراک بگذارید تا مخاطبان آنلاینی که برای اولین‌بار است صفحه شما را می‌بینند بتوانند به‌خوبی با کسب‌وکار شما، محصولات و خدمات شما آشنا شوند.

با ایجاد یک پیج خوب و پر از محتواهای مرتبط و مفید شما یک ویترین مجازی عالی ساخته‌اید که هرچه این ویترین زیباتر و مفیدتر و قابل‌اعتمادتر ساخته شود، شما می‌توانید مشتریان آنلاین بیشتری را جذب کنید.

داشتن یک وب‌سایت برای کسب‌وکار، فعالیت در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی در زمینهٔ کاری خود و تولید محتوا و ویدئو و عکس برای کسب‌وکارتان شما را در این مسیر به پیشرفت نزدیک‌تر خواهد کرد.

در اینجا لازم است ذکر شود که برای رسیدن سریع‌تر به هدف خود بازاریابی شبکه‌های اجتماعی را دست‌کم نگیرید استفاده از این روش بازاریابی در پیشرفت کسب‌وکار با کمترین هزینه بسیار مؤثر خواهد بود.

استراتژی دیجیتال مارکتینگ شامل چه مواردی می‌شود؟

استراتژی بازاریابی دیجیتال شامل چه مواردی می‌شود؟

استراتژی بازاریابی دیجیتال یا همان استراتژی دیجیتال مارکتینگ شامل موارد زیر است:

انتخاب نام کسب‌وکار و برندینگ

انتخاب نام تجاری مناسب و طراحی لوگویی که هویت برند را به نمایش می‌گذارد از موارد مهم استراتژی دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود.

توصیه می‌شود در انتخاب اسم کسب‌وکار، نهایت بررسی و دقت را داشته باشید؛ زیرا نام و لوگو هر کسب‌وکار اولین چیزی است که هر فردی با آن روبه‌رو می‌شود.

ساختار نام تجاری هر کسب‌وکار نحوه تفکر، احساس و تعامل با برند شما را تعیین می‌کند و به تعریف کسب‌وکار شما کمک می‌کند.

طراحی سایت و به‌روزرسانی مداوم آن

اگر پیش‌ازاین یک سایت برای کسب‌وکارتان طراحی کرده‌اید، همیشه آن را به‌روز نگهدارید.

چه از لحاظ ساختار و چه محتوا، این وب‌سایت چهره تجارت شما است.

محتوای وب‌سایت به مشتریان کمک می‌کند تا اطلاعات و جزئیات لازم در مورد شرکت را بدانند. با توجه به اینکه افراد علاقه زیادی به منتظر بودن ندارند، بهتر است که سایت خود را از لحاظ سرعت بارگذاری، بهینه کنید.

وب‌سایت شرکت باید به‌گونه‌ای باشد که اعتماد مشتریان را جلب کرده و نمادهای الکترونیکی که نشان‌دهنده امنیت روش پرداخت هستند را دارا باشد.

تبلیغات ویدئویی

تبلیغات ویدئویی یا ویدئو مارکتینگ، اکنون در بازاریابی دیجیتال در شبکه‌های اجتماعی مانند Linkedin  Instagram , Youtube , Facebook , Snapchat اهمیت زیادی پیدا کرده و خود یکی از تکنیک‌های دیجیتال مارکتینگ به شمار می‌آید.

بیشتر مشتریان پس از دیدن تبلیغات ویدئویی برای خرید محصول اقدام می‌کنند. یکی از مزایای تبلیغات ویدئویی، معرفی محصول به‌صورت تصویری و ارائه اطلاعات کامل در خصوص ساختار و نحوه استفاده از آن است.

در ویدئو می‌توانید به معرفی و توضیح بیشتر ویژگی‌ها و مزایای محصول بپردازید که به همین وسیله شناخت مشتری از محصول بیشتر شده و اطمینان بیشتری برای سفارش و خرید پیدا می‌کند.

در حال حاضر بازاریابی ویدئویی بخشی اساسی از استراتژی دیجیتال مارکتینگ برای بسیاری از کسب‌وکارها، در نظر گرفته می‌شود.

بهینه‌سازی موتورهای جستجو

یکی دیگر از انواع استراتژی بازاریابی دیجیتال که برای پیشرفت بیشتر و دیده‌شدن باید توجه ویژه‌ای به آن داشت، بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو نظیر گوگل است.

موتورهای جستجو نظیر گوگل سعی دارند تا بهترین وب‌سایت را در فهرست نتایج خود برای شما به نمایش بگذارند.

اگر کسب‌وکار شما دارای سایت است (که پیشنهاد ما این است که حتماً برای کسب‌وکارتان سایتی داشته باشید) باید دقت داشته باشید رتبه سایت شما، در دیده‌شدن و میزان بازدید سایت شما بسیار مؤثر است.

در نتیجه حتماً سئو سایتتان را جدی بگیرید. موتورهای جستجو نه‌تنها از کلمات کلیدی بلکه از زمینه، معنا و هدف برای ارائه نتایج جستجو به کاربران استفاده می‌کنند.

ایمیل مارکتینگ

اکنون مدت‌هاست که ایمیل مارکتینگ یکی از ارکان مؤثر استراتژی بازاریابی دیجیتال است.

ابزارهای ایمیل مارکتینگ شما را با افرادی که از وب‌سایت شما بازدید کرده و خرید کرده یا خریدی نکرده‌اند، در ارتباط بهتری قرار می‌دهند.

با استفاده از این روش تبلیغاتی، می‌توانید جدیدترین محصولات خود را به کاربران سایت معرفی کرده و آن‌ها را از تخفیف‌های ویژه، مطلع کنید.

علاوه بر این، اگر کاربری به سایت مراجعه کرده و در هریک از مراحل خرید به هر دلیل خرید خود را به انتها نرسانده است؛ می‌توانید مجدداً برای او ایمیل ارسال کرده و به تکمیل فرایند خرید، تشویقش کنید.

تبلیغات PPC

تبلیغات کلیکی یا همان پرداخت به ازای کلیک (PPC)، یکی از روش‌های تبلیغات آنلاین و یکی از زیر مجموعه‌های بازاریابی عملگرا است که در آن هزینه تبلیغ فقط در صورت کلیک بر روی تبلیغات، پرداخت می‌شود.

انواع مختلفی از تبلیغات کلیکی گوگل که نحوه نمایش آن‌ها، در صفحه فهرست نتایج گوگل، متفاوت است ازجمله تبلیغاتی که در بالا و کناره‌های صفحه نتایج نمایش داده می‌شوند و یا تبلیغاتی که قبل از فیلم پخش شده یا تبلیغاتی که در برنامه‌های تلفن همراه نشان داده می‌شوند.

از مزایای بازاریابی و کسب درآمد کلیکی این است که صاحبان کسب‌وکار فقط هزینه کلیک‌های کاربران را پرداخت می‌کنند. به همین دلیل جزوی از بازاریابی عملگرا به شمار می‌آید. هزینه تبلیغات PPC بسته به میزان تمایل شرکت برای سرمایه‌گذاری در تبلیغات می‌تواند به میزان قابل‌توجهی متفاوت باشد.

قیمت‌گذاری عمدتاً بر اساس رقابت کلمات کلیدی انجام می‌شود، کلمات کلیدی پرسرچ که رقابت بالایی دارند هزینه بیشتری دارند.

بازاریابی محتوایی (Content Marketing)

بازاریابی محتوایی همان محتواهایی است که شما در شبکه‌ها و سایت و اینترنت قرار می‌دهید. این محتواها می‌توانند شامل متن، عکس و ویدئو باشند. محتوا می‌تواند نرخ تعامل با کاربران را به شکل معجزه‌آسایی، بهبود ببخشد. استراتژی بازاریابی محتوایی باعث ایجاد وفاداری و آگاهی از برند می‌شود.

هر چه این محتواها مفیدتر، مرتبط و جذاب‌تر باشد؛ مخاطب را بیشتر جذب می‌کنند. بهتر آن است که در این محتواها ویدئو یا عکس‌هایی از کسب‌وکار حضوری خود و رضایت مشتری‌هایتان بگذارید تا افرادی که برای اولین‌بار با شما از طریق فضای آنلاین آشنا می‌شوند بتوانند به‌راحتی اعتماد کرده و از شما خرید کنند.

تولید محتوای مفید خود یکی از مهارت‌های دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود که درست انجام‌دادن آن می‌تواند به پیشرفت سریع کاری شما کمک بسزایی کند.

مزایای Digital Marketing چیست؟

مزایای دیجیتال مارکتینگ چیست؟

برخی از مهم‌ترین مزایای دیجیتال مارکتینگ عبارت هستند از:

  1. بازاریابی دیجیتال به افزایش آگاهی از برند شما و تعامل با مخاطبان هدف شما قبل و بعد از خرید کمک می‌کند.
  2. بازاریابی دیجیتال می‌تواند به شما کمک کند مشتریان خود را به طرف‌دارانی تبدیل کنید که بارهاوبارها از شما خرید می‌کنند؛ به‌عبارت‌دیگر می‌توانید به‌وسیله استراتژی دیجیتال مارکتینگ مشتری‌های وفادار و همراهان همیشگی به دست آورید.
  3. دیجیتال مارکتینگ از طریق به اشتراک‌گذاری محتوا در شبکه‌های اجتماعی در یک اجتماع چند میلیونی، رشد برند شما را آسان می‌کند.
  4. بازاریابی دیجیتال با ارائه پیام‌ها و پیشنهادها خود در زمان‌های مناسب به خریدار جهت خرید کمک می‌کند.

راهنمای شروع دیجیتال مارکتینگ

برای شروع یک کسب‌وکار اینترنتی اولین و ساده‌ترین راه، ساخت یک پیج در شبکه‌های اجتماعی یا طراحی سایت است. این اولین قدم است که امروزه برای هر فرد کار ساده‌ای است؛ زیرا به ابزار خاص و سرمایه اولیه زیادی احتیاج ندارد. دومین قدم تعیین استراتژی دیجیتال مارکتینگ است.

امروزه بیش از نود درصد افراد نوجوان تا سالمند جهان دارای موبایل‌های هوشمند هستند.

موبایل‌های هوشمند جزئی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ هستند که به‌وسیله آن به‌راحتی می‌توانید کسب‌وکار آنلاین خود را راه‌اندازی کنید. کافی است یکی از رسانه‌های آنلاین را انتخاب کرده و استراتژی تعیین شده را در آن پیاده کنید.

پس از ساخت پیج یا طراحی سایت، باید ویترین زیبایی برای آن درست کنید؛ یعنی حداقل شش پست و محتوا برای پیج بگذارید.

مخاطب بعد از ورود به صفحه کمترین انتظاری که دارد این است که ببیند شما چه چیزی در این صفحه برای ارائه به او دارید.

ناگفته نماند که انتخاب نام صفحه بسیار مهم است نام صفحه نشان‌دهنده و معرف کار شما است، این همان چیزی است که باید به درستی و به شکلی انتخاب شود که با جستجو کاربر درزمینهٔ کاری شما، به‌راحتی در فهرست نتایج برای او نمایش داده شود.

انتخاب نام مناسب خود یک از مهم‌ترین مراحل استراتژی دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود.

یکی از نکاتی که باید بدانید این است که بهتر است تنها به داشتن سایت یا یک صفحه در یک شبکه اجتماعی اکتفا نکنید؛ اگر این امکان را داشته باشید که چند رسانه آنلاین را با توجه به استراتژی بازاریابی دیجیتال اداره کنید، سرعت پیشرفت کسب‌وکار شما بسیار بالا خواهد رفت.

اگر وقت آن را ندارید که پیج و صفحه‌های کاری را هم‌زمان مدیریت کنید می‌توانید برای این منظور فردی استخدام کنید و توضیحاتی کامل در خصوص وظایف مدیر دیجیتال مارکتینگ در اختیار او بگذارید تا از پیج‌های شما به‌خوبی نگهداری کرده و آن‌ها را مدیریت کند.

نتیجه‌گیری

در این مطلب توضیح دادیم که استراتژی Digital Marketing چیست و از اثرات آن در توسعه کسب‌وکار صحبت کردیم. بازاریابی دیجیتال هرساله با تغییرات زیادی در هر یک از بخش‌های خود روبه‌رو است. برای موفقیت، باید به طور مداوم توسعه‌یافته، تغییر کرده و مهم‌تر از هر چیز با آن سازگار شوید.

در آخر می‌توان گفت که با توجه به پیشرفت دنیای مجازی و کسب‌وکارهای اینترنتی و تعداد کاربران فعال بسیاری که در این فضا موجود است، بهتر است هرچه زودتر فعالیت خود را درزمینهٔ راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی شروع کنید.

امروزه اکثر کارها مانند خرید وسایل مختلف از خوراکی تا پوشاک و لوازم منزل، پرداخت قبوض و حتی اکثر کارهای بانکی به‌صورت آنلاین و غیرحضوری انجام می‌شود و اگر با پیشرفت و دانش روز هم سو نشویم دیگر نمی‌توانیم آن‌طور که می‌خواهیم پیشرفت کنیم و به اهداف خود دست یابیم.

بهتر است هر چه سریع‌تر تصمیم خود را بگیریم و با استفاده از یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ راهی جدید را برای پیشرفت و رسیدن به اهداف خود پیش بگیریم.

سؤالات متداول

بازاریابی دیجیتالی چیست؟

بازاریابی دیجیتال، بازاریابی محصولات یا خدمات با استفاده از فناوری‌های دیجیتالی از طریق اینترنت رسانه‌های اجتماعی، تلفن‌های همراه یا هر رسانه دیجیتال دیگر است. این اصطلاح مشابه یک چتر است که شامل استراتژی‌های مختلف مانند بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، بهینه‌سازی موتور جستجو و ایمیل مارکتینگ می‌شود.

مؤثرترین استراتژی دیجیتال مارکتینگ چیست؟

طبق Smart Insights، مؤثرترین استراتژی در سال 2021 بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی و به دنبال آن بازاریابی محتوا و مدیریت داده‌ها است.

امتیاز بدهید.

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست