فهرست «اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ» یا همان واژه نامه دیجیتال مارکتینگ در سال 2021 چه تغیری کرده است؟ آیا می‌دانید که چه تعداد اصطلاح به این فهرست اضافه شده است؟ می‌دانید که این بازار با توجه به گستردگی روز افزونی که دارد، اصطلاحاتی که در آن استفاده می‌شود بیش‌تر از قبل شده است و هر کدام از اصطلاحات از اهمیت بالایی برخوردار هستند، به خصوص اگر بخواهید به عنوان دیجیتال مارکتر کار کنید. پس در ادامهٔ این مطلب همراه ما باشید که با  اصطلاحات بازاریابی دیجیتال آشنا بشوید.

واژه نامه بازاریابی دیجیتال

فهرست کدهای وضعیت HTTP

کد 301، انتقال همیشگی: این کد وضعیت  HTTP نشان می‌دهد که صفحه وبی که کاربر در تلاش است به آن دسترسی پیدا کند برای همیشه به صفحه دیگری تغییر یافته است.

 کد 302، تغییر مسیر موقتی: کد وضعیت 302 نشان‌دهندهٔ این است که صفحه وب مورد نظر کاربر برای دسترسی به آن موقتاً منتقل شده است. آدرس اصلی ولی همچنان معتبر و در دسترس خواهد بود.

404 کد، صفحهٔ مورد نظر یافت نشد: کد وضعیت HTTP نشان می‌دهد که صفحه وب مورد نظر کاربر، در سرور وب سایت یافت نمی شود. کد 404 معروف‌ترین کدی است که در اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ به کار می‌رود.

A

سری A واژه نامه اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ

Above the fold (بخش بالایی صفحه)

منظور ناحیه‌ای از صفحات وب است که قبل از پیمایش در یک صفحه وب، تمامی اطلاعات قابل مشاهده است.

Accelerated Mobile Page (AMP)

AMP چارچوبی برای ساخت صفحات وب است که برای ارائه یک تجربه آسان‌تر و سریع‌تر از تلفن همراه استفاده می‌شود.

Adaptive Web Design

یکی از اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ سبکی از طراحی وب سایت است که صفحات وب را در اندازه‌های مختلف ایجاد می‌کند، تا به طور مناسب در دستگاه‌هایی با اندازه صفحه نمایش مختلف ظاهر شوند.

Ad Auction

این روش برای تصمیم‌گیری در مورد هزینه و نحوه قرارگیری تبلیغات دیجیتال در برخی شبکه‌های تبلیغاتی استفاده می‌شود. هر بار که آگهی در شبکه تبلیغات قرار می‌گیرد، حراج تبلیغات جدیدی اتفاق می‌افتد.

Ad Extensions (نرخ تبدیل)

اطلاعات اضافی که می‌تواند در تبلیغات به گوگل ادوردز اضافه کرد. اغلب برای ارائه جزئیات بیش‌تر و بهبود تعامل کاربر با یک تبلیغ استفاده می‌شود.

Ad Group

مجموعه ای از تبلیغات و کلمات کلیدی به اشتراک گذاشته شده است که دارای موضوع مشابه هستند. یک یا چند گروه تبلیغاتی کمپین‌های شما را تشکیل می‌دهند.

Ad Network (شبکه تبلیغات)

Ad Network به گروهی از وب سایت‌ها گفته می‌شود که موجودی تبلیغات را برای خرید تبلیغ کنندگان در اختیار دارند. در فضای دیجیتال، شبکه های تبلیغاتی معروف شامل Google Display Network، Google Search Partners و Facebook Audience Network می‌باشد.

Ad Platform

یکی از پرکاربردترین اصطلاحات بازاریابی دیجیتالی Ad Platform است که انتخاب بهترین مکان برای تبلیغ کنندگان به دلیل ایجاد کمپین‌های تبلیغاتی و انتخاب مکان نمایش تبلیغات خود است. گوگل و فیس‌بوک جز بزرگ‌ترین سیستم عامل تبلیغات، شناخته می‌شوند.

Alt Text [images] (متن جایگزین تصویر)

عبارتی که برای شرح متن تصویر در یک صفحه وب به کار برده می‌شود. Alternative Text به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا آنچه در تصویر است را درک کنند و توسط خواننده صفحه نمایش با صدای بلند برای کاربران نابینا قابل خواندن است.

Anchor Text (انکر تکست)

انکر تکست در واقع به کلمات قابل کلیک که به صورت لینک درآمده‎‌اند گفته می‌شود.

App Store Optimization (ASO)

شاخه‌ای از بازاریابی دیجیتال و اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ است که مبتنی بر استراتژی‌ها و تکنیک‌های طراحی شده برای بهبود سریع‌تر دیده شدن برنامه‌ها در جستجوهای App Store است. این فرایند می‌تواند شامل بهینه‌سازی متا دیتای برنامه از طریق کلیدواژه مارکت‌های اپلیکیشن‌ها، افزایش خلاقیت برنامه و موارد دیگر باشد.

Attribution (اتریبیوشن)

این روشی جز اصطلاحات بازاریابی دیجیتالی است که در طول سفر مشتری اقدامات مختلف مشتری را بررسی می‌کند تا متوجه شود که چگونه مسیری را پشت سر گذاشته است.

Average Position (میانگین جایگاه)

معیاری است که برای موقعیت قرارگیری تبلیغات در موتورهای جستجو استفاده می‌شود. اگر این معیار بین 1 تا 4 باشد تبلیغات در بالای صفحه نتایج به نمایش گذاشته می‌شود.

B

سری B فهرست واژه های بازاریابی دیجیتال

Backlink (بک لینک)

بک لینک پیوندی است که هنگام پیوند یک وب سایت به وب سایت دیگر ایجاد می‌شود. به بک لینک‌ها “پیوندهای ورودی” نیز گفته می‌شود. لینک دهی برای سئو سایت بسیار مهم و حیاتی هستند.

Banner Ad (تبلیغات بنری)

تبلیغات بنری جز محبوب‌ترین تبلیغات دیجیتال است و جز اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ پرکاربرد شناخته شده است. بنر تبلیغاتی نوعی تبلیغات نمایشی است که در کنار محتوای معمولی در یک وب سایت یا برنامه ظاهر می‌شود. غالباً این نوع تبلیغ شامل یک تصویر یا گرافیک است. اگرچه ابعاد تبلیغات بنر از نظر ابعاد متفاوت است.

Bing Webmaster Tools

یک سرویس رایگان مایکروسافت است که با گزارش‌هایی که برای نظارت بر نحوه فهرست بندی، نمایش و عملکرد یک وب سایت در نتایج جستجو در Bing استفاده می‌شود.

Black Hat SEO (سئو کلاه سیاه)

استفاده از تکنیک‌های مخرب که خلاف بهترین روش‌های موتور جستجو و سیاست‌های استفاده از آن را به نام سئو کلاه سیاه در اصطلاحات بازاریابی دیجیتالی به کار برده می‌شود. اغلب سئوکاران از سئو کلاه سیاه برای بهره برداری یا استفاده از خلأهای موجود در الگوریتم‌های موتور جستجو استفاده می‌کنند که جایگاه ‌بهتری در رتبه‌بندی جستجو گوگل بتوانند کسب کنند.

Body (متن)

متن به عنوان عنصر بدن HTML نیز شناخته می‌شود. ناحیه کد HTML شامل تمام اطلاعات صفحه مانند تصاویر، جداول، متن و لینک‌های مربوطه است. متن و محتوا جز پرکاربردترین اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ به کار می‌رود که در جذب مخاطب نقش به سزایی دارد.

Bot (ربات)

ربات‌ها برنامه‌های خودکار هستند که کارهای تکراری و اتوماتیک را انجام می‌دهند. برنامه‌های اتوماتیکی هستند که با اهداف مختلفی برنامه‌ریزی شده‌اند و در سطح اینترنت فعال هستند.

Bounce Rate (نرخ پرش)

نرخ پرش به درصدی از کاربران تعلق می‌گیرد که فقط از یک صفحه وب سایت بدون هیچ فعالیتی مثل ایجاد حساب کاربری و دانلود محتوا و غیره بازدید می‌کنند. به این کاربران در اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ بانس رِیت هم می‌گویند.

Brand positioning (موقعیت یابی برند)

موقعیت ‌یابی برند، راهی است که شما خود را از رقبای خود متمایز می‌کنید و نحوه شناسایی و ارتباط مشتری با برند شما است. موقعیت یابی برند را می‌توان از طریق ابزارهای مختلفی از جمله صدا و پادکست و طراحی بصری در رسانه‌های اجتماعی منتقل کرد.

Brand awareness (آگاهی از برند)

آگاهی از برند یعنی اینکه مردم قادر به یادآوری و شناسایی برند شما هستند. آگاهی از برند، سناریویی است که مشتریان بتوانند با برند یا محصول شما آشنا شوند و متوجه شوند که برند شما بهترین راه حل را برای نیاز آن‌ها ارائه می‌دهد.

Breadcrumb (بردکرامب)

بردکرامب جز اصطلاحات بازاریابی دیجیتالی است که اقتباسی از داستان هانسل و گرتل می‌باشد. عنصری در یک صفحه است که مسیرهایی را به کاربر برای دسترسی راحت‌تر به قسمت‌های مختلف سایت نشان می‌دهد. کاربرد می‌تواند لینک مورد نظر به پیجش را به این شکل سریع‌تر پیدا کند. بردکرامب اغلب در بالای صفحه قرار دارد. مثال: خانه / فروشگاه / کوله پشتی

Business Listing (فهرست‌بندی کسب و کار)

اطلاعات مربوط به مشاغل که در وب سایت‌ها و سیستم عامل‌هایی مانند Yelp ، Google My Business ، Facebook ، LinkedIn و سایر سایت‌های مشابه ذکر شده است.

C

اصطلاحات گروه C بازاریابی دیجیتال

Call Ads (تبلیغات تماس)

نوعی تبلیغات مورد استفاده در دستگاه‌های تلفن همراه است که به کاربر اجازه می‌دهد برای تماس مستقیم با کسب و کار بر روی تبلیغات کلیک کند؛ تا اینکه ابتدا به وب سایت کسب و کار مراجعه کند یا شماره تلفن مشاغل را خودش شماره گیری کند.

Call To Action (CTA)

یک لینک متنی، دکمه، تصویر، یا هر لینکی است که کاربر را تشویق می‌کند بر روی آن کلیک کرده و برای یک اقدام خاص یا پاسخ فوری است. “بیشتر بدانید” یا “امروز ثبت نام کنید” نمونه از دکمه‌ها یا لینک‌های CTA است.

Campaign [Digital Advertising] (کمپین تبلیغات دیجیتال)

در اصطلاحات بازاریابی دیجیتالی این کمپین‌ها از مجموعه‌ای از گروه‌های تبلیغاتی یا مجموعه تبلیغات با محوریت یک هدف مشترک تشکیل شده‌اند.

Chatbot

یک برنامه رایانه ای است که برای شبیه سازی چت یا مکالمه از طریق متن یا صدا استفاده می شود. از چت ربات ها برای کمک به کاربران در یافتن اطلاعات متداول درخواستی و افزایش تجربه کاربری با ارائه اتصال و پشتیبانی 24 ساعته 7 روز استفاده می شود. از چت باتها می توان در سیستم عامل های مختلفی از جمله پیام کوتاه، گفتگوی اینترنتی، دستگاه های خانه هوشمند و بلندگوهای هوشمند استفاده کرد.

Churn rate (میزان ریزش)

میزان ریزش برای محاسبه حفظ مشتری استفاده می‌شود و برای شرکت‌هایی با درآمد منظم قابل توجه است.

Citation (استناد)

هرگونه اشاره به تجارت آنلاین.

Click Share

یک معیار Google Ads می‌باشد که درصد کلیک‌های تبلیغات شما را از تعداد کل کلیک‌هایی که تبلیغات شما واجد شرایط دریافت است، یادداشت می‌کند.

Clicks (کلیک‌ها)

تعداد دفعات کلیک کاربر بر روی آگهی یا لیست را شامل می‌شود.

Contextual marketing (بازاریابی متنی)

بازاریابی متنی استراتژی است که براساس رفتارها و شخصیت‌های مشتری بازاریابی شما صورت می‌گیرد و محتوا تولید می‌شود.

CTR (نرخ کلیک)

CTR مخفف کلمهٔ Click Through Rate می‌باشد. تعداد کلیک‌های دریافتی تقسیم بر تعداد نمایش‌های دریافتی ضرب در صد سی تی آر را برای شما محاسبه می‌کند. همچنین می‌توان این را به عنوان میانگین احتمال تصور اینکه کاربر پس از مشاهده آگهی یا لیست شما کلیک می‌کند، تصور کرد. این می‌تواند در تعیین کیفیت یک لیست یا تبلیغ مفید باشد.

Cloaking

نوعی سئو کلاه سیاه است که در آن وب سایت شما محتوای متفاوتی نسبت به آنچه که در اختیار کاربران می‌گذارد به موتور جستجو تحویل می‌دهد.

CMS (سیستم مدیریت محتوا)

سیستم مدیریت محتوا نرم افزار یا سیستمی است که برای سازماندهی ایجاد و مدیریت محتوای دیجیتال استفاده می‌شود.

Content Marketing (بازاریابی محتوا)

بازاریابی محتوا شاخه‌ای از بازاریابی متمرکز بر ایجاد محتوا برای جلب توجه مشتریان بالقوه است. در اصطلاحات بازاریابی دیجیتالی، بازاریابی محتوا می‌تواند شامل مقالات وبلاگ، کمپین های ایمیل، پست‌ها یا فیلم‌های رسانه‌های اجتماعی و موارد دیگر باشد.

Conversion (نرخ تبدیل)

تبدیل، یکی از پرکاربردترین اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ است. یک کاربر اقدامی در وب سایت شما انجام دهد. این اقدام می‌تواند برقراری تماس تلفنی یا رسیدن به صفحه تشکر در یک وب سایت و … باشد.

Conversational marketing (بازاریابی مکالمه)

بازاریابی مکالمه یک رویکرد مشتری محور و گفتگو محور برای بازاریابی است.

Conversion Rate(CVR) (نرخ تبدیل)

نسبت کاربرانی که هدف تعیین شده برای کمپین را انجام می‌دهند به کل کاربران را نرخ تبدیل می‌گویند. به عنوان مثال، در صورتی که هدف یک کمپین، پرکردن فرم تماس باشد و 10 نفر از کل 100 بازدیدکننده وب سایت فرم را پر کرده باشند، نرخ تبدیل 10 % خواهد بود.

CRO Conversion rate optimization (بهینه سازی نرخ تبدیل)

استراتژی مورد استفاده برای افزایش تعداد کاربرانی که اقدام خاصی را انجام می دهند در یک صفحه وب می‌باشد.

Cookie (کوکی)

کوکی قطعه‌ای از کد است که در مرورگر کاربر ذخیره می‌شود تا نحوه تعامل کاربر با یک وب سایت یا تبلیغات یک وب سایت را ردیابی کند و اطلاعات کاربر مانند نام کاربری یا ترجیحات زبان و غیره را ذخیره کند.

Cost Per Click (CPC) (هزینه به ازای هر کلیک)

مبلغی که تبلیغ دهنده بابت کلیک یک تبلیغ دیجیتالی پرداخت میکند.

Cost Per Thousand Impressions (هزینه به ازای هر هزار نمایش)

CPM مبلغی است که یک تبلیغ‌دهنده برای هزار نمایش آگهی دیجیتال پرداخت می‌کند.

Crawler (خزنده)

برنامه‌ای است که برای مرور و خواندن وب با دنبال کردن پیوندهای پیوند طراحی شده است. موتورهای جستجو از اطلاعاتی که خزنده پیدا می‌کند برای ایجاد فهرست استفاده می‌کنند.

Crawling (خزیدن)

عمل جابجایی در صفحات وب سایت برای خواندن محتوا به منظور نمایه سازی مناسب آن است. موتورهای جستجو برای جستجوی وب از برنامه‎هایی به نام خزنده یا ربات استفاده می‌کنند.

CSS (Cascading Style Sheets)

کدی که برای سبک کردن یک سند وب استفاده می شود.  CSS را به عنوان زبان نشان گذاری شناخته می‌شود که برنامه نویسان وب از این زبان برای طراحی سایت استفاده می‌کنند.

 (Customer Acquisition Cost) CAC (هزینه جذب مشتری)

کل هزینه‌ای که برای جذب یک مشتری جدید انجام می‌شود که اغلب شامل هزینه‌های بازاریابی و دستمزد کارمندان است.

Customer acquisition (جذب مشتری)

جذب مشتری، فرایند به دست آوردن مشتری‌های جدید برای تجارت شما است

Customer Journey (سفر مشتری)

Customer Journey در واقع مسیری که مشتری از لحظه آشنایی با برند و محصولات شما تا هنگام خرید و بعد از آن پشت سر می‌گذارد سفر مشتری را تشکیل می‌دهد.

Customer lifetime value (CLV)

Customer lifetime value یکی از مهم‌ترین معیارها در رابطه با هزینه جذب مشتری در هر شرکت است.

با اندازه گیری CLV در رابطه با هزینه جذب مشتری، شرکت‌ها می‌توانند مدت زمان جبران سرمایه لازم مانند هزینه فروش و بازاریابی را برای کسب مشتری جدید را اندازه بگیرند.

Customer marketing (بازاریابی مشتری)

بازاریابی مشتری یا Customer marketing بازاریابی است که فراتر از جذب مشتری است و هدف آن شناسایی و بازاریابی محصولات یا خدمات اضافی برای مشتریان موجود، حفظ آن‌ها به عنوان مشتری بالقوه است.

Customer retention (حفظ مشتری)

حفظ مشتری در بازاریابی، فرآیندی است که مشتریان موجود را برای ادامه خرید محصولات یا استفاده از خدمات جذب کسب و کار شما می‌کنند.

Customer service (خدمات مشتری)

خدمات مشتری را می توان به عنوان یک نسخه فعال حمایت از مشتری در نظر گرفت. خدماتی که در حین خرید و پس از خرید به مشتری خود ارائه می‌دهید تا بتوانید رضایت کامل مشتری را جلب کنید.

Customer satisfaction (رضایت مشتری)

رضایت مشتری به عنوان سنجشی تعریف می‌شود که تعیین می‌کند محصولات یا خدمات ارائه شده توسط یک شرکت چگونه انتظارات مشتری را برآورده می‌کنند. رضایت مشتری یکی از مهم‌ترین شاخص‌های وفاداری مشتری است.

خدمات مشتری با استاندارد بالا می تواند دل مشتری شما را جلب کند. اگر به رضایت مشتری اهمیتی نمی‌دهید، انتظار نداشته باشید که آن‌ها به خدمات یا محصولات شما اهمیت بدهند.

D

گروه D اصطلاحات digital marketing

Demand generation (ایجاد تقاضا)

ایجاد کردن تقاضا با توجه به وضعیت بازار، برای محصول یا خدمات خود Demand generation نامیده می‌شود.

Digital Advertising (تبلیغات دیجیتال)

تبلیغات در هر بستر دیجیتال می‌تواند شامل سیستم عامل‌های اجتماعی مانند Instagram ،Pinterest  و  Facebook  و همچنین در موتورهای جستجو مانند Google یا Bing و وب سایت های منفرد باشد.

Digital Advertising Audit (حسابرسی تبلیغات دیجیتال)

بازرسی یا بررسی عملکرد و تاکتیک‌های تبلیغات دیجیتال فعلی یک کسب و کار را شامل می‌شود.

Digital Marketing (بازاریابی دیجیتال)

بازاریابی دیجیتال جز اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ است که امروزه خیلی این اصطلاح را شنیده‌اید. Digital Marketing به بخشی از بازاریابی که به ابتکارات بازاریابی انجام شده در فضای دیجیتال اشاره دارد. انواع متداول بازاریابی دیجیتال شامل بازاریابی از طریق ایمیل، SEO، SEM، تبلیغات دیجیتال، بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی محتوا می‌شود.

Display Ads (تبلیغات نمایشی)

تبلیغاتی است که در یک صفحه وب نمایش داده می‌شود که مصرف کننده از آن استفاده می‌کند. اغلب به صورت تصاویر، بنرها، ویدئوها و گیف دیده شوند.

Display Network (شبکه نمایش)

گروهی از وب سایت هایی هستند که تبلیغات نمایشی را در صفحات وب‌سایت خود نشان می‌دهند. کسب و کارها می‌توانند در این شبکه‌ها مصرف کنندگان خود را براساس موضوعات و کلمات کلیدی مورد جستجو، قرارگیری در صفحات خاص و هدف گیری مجدد (Remarketing) ،مورد هدف قرار دهند.

Domain Authority

نمره رتبه بندی جستجو از 1 تا 100 که توسط Moz ایجاد شده است و برای اندازه گیری وزن سئو سایت دامنه وب سایت در نظر موتور جستجو استفاده می‌شود. نمره بالاتر دامنه معتبرتر را نشان می‌دهد.

Domain Name

بخشی از URL که میزبان یا وب سرور را نشان می‌دهد. مثال intigress.com: یک نام دامنه است.

E

E-A-T

مخفف تخصص، معتبر بودن و قابلیت اطمینان است و در SEO برای توصیف کیفیت یک وب سایت یا محتوا استفاده می‌شود.

Engagement Metrics (معیارهای تعامل)

معیارهایی که برای سنجش میزان جذابیت یک وب سایت استفاده می‌شوند. اغلب شامل نرخ پرش، زمان حضور در سایت، صفحات هر بازدید و اشتراک‌های اجتماعی است.

Event (رویداد)

کاربران درون اپلیکیشن یا وب سایت اقدامات و فعالیت‌هایی انجام می‌دهند که به نام رویداد یا Event شناخته می‌شوند. این رخداد می‌تواند هر چیزی باشد؛ تکمیل خرید، بارگذاری فایل در سایت، کلیک روی دکمه خاص، ثبت نام در یک فرم مخصوص و… فعالیت‌هایی هستند که به عنوان یک event شناخته می‌شوند.

F

Facebook Business Manager

بستر ایجاد شده توسط فیسبوک است که برای کمک به بازاریابان در مدیریت تبلیغات فیسبوک و صفحات چندین کسب و کار از یک حساب مرکزی طراحی شده است.

Featured Snippet (قطعه ویژه)

یک لیست معکوس در صفحه نتایج موتور جستجو با اطلاعات بالای پیوند به وب سایت ظاهر می‌شود.

Flywheel (چرخ دنده)

چرخ دنده در سال 2018 معرفی شد، نمایانگر تغییر در نحوه تفکر بازاریابان درباره موفقیت در بازاریابی B2B است. چرخ دنده مشتری را در مرکز یک تجارت قرار می‌دهد و فرصت تکرار تجارت از طریق ایجاد رابطه و تعامل با خدمات مشتری را برجسته می‌کند.

Frequency (فرکانس)

Frequency معیاری است که تعداد دفعات مشاهده تبلیغات را توسط کاربر محاسبه می‌کند.

G

واژه نامه گروه g دنیای مارکتینگ

Geo-targeting (هدف گذاری جغرافیایی)

تبلیغات را به مردم براساس موقعیت فیزیکی آن‌ها به نمایش می‌گذارد. مکان‌ها معمولاً توسط آدرس IP یا سیگنال‌های GPS همراه تعیین می‌شوند.

Google Analytics (گوگل آنالیتیکس)

ابزار گوگل آنالیتیکس توسط Google ایجاد شده است که یکی از ابزارهای کاربردی و رایگان است که به تجزیه و تحلیل وب سایت می‌پردازد. ترافیک وب سایت، نرخ همگرایی، معیارهای کاربری، مقایسه داده‌ها و میزان تأثیر هر کانال بازاریابی بر کسب و کار از جمله اطلاعاتی است که توسط این ابزار اندازه‌گیری و گزارش می‌شود.

Google Search Console (کنسول جستجوی گوگل)

ابزاری رایگان با گزارش‌هایی که برای فهرست سازی، نمایش و عملکرد یک وب سایت در نتایج جستجو در Google  استفاده می‌شود.

Google Tag Manager (گوگل تگ منیجر)

ابزاری رایگان است که برای سازماندهی برچسب گذاری وب سایت و ردیابی کدها در یک مکان استفاده می‌شود.

Growth marketing (بازاریابی رشد)

بازاریابی رشد فرایند طراحی و انجام آزمایش‌هایی برای بهینه سازی و بهبود نتایج یک منطقه هدف است.

H

Headers (سربرگ)

به قسمت بالای صفحات وب سایت که معمولاً شامل لوگو و منوی وب سایت است گفته می‌شود.

Heat Map (نقشه حرارتی)

ابزاری برای نمایش داده‌ها که اغلب در بازاریابی دیجیتال برای نشان دادن تعامل کاربران با یک وب سایت استفاده می‌شود.

HTML (Hypertext Markup Language)

زبان برنامه نویسی است که برای ساخت تقریباً همه وب سایت ها از HTML استفاده می‌شود. بنیان یک وب سایت است. برای سبک و عملکرد اغلب با CSS و JavaScript جفت می‌شود.

HTTPS

یک پروتکل منبع وب که نشان می‌دهد اطلاعات از طریق اتصال ایمن منتقل می‌شوند.

Hyperlink

یک کد HTML است که ارتباط بین دو صفحه وب سایت را فراهم می‌کند و اغلب به صورت برجسته و با رنگ متفاوت مشخص می‌شود. این لینک‌ها می‌توانند تصویر یا نوشته باشند. از طریق کلیک بر روی این لینک‌های برجسته، می‌توان به صورت مستقیم به صفحه تعیین شده رفت.

HTTP

HTTP این واژه مخفف عبارت Hypertext Markup Language است، پروتکلی است که توسط وب جهانی برای تعیین نحوه فرمت کردن و انتقال داده‌ها و آنچه مرورگرها و سرورهای وب باید برای پاسخ دادن به یک فرمان انجام دهند. HTTP برای ارتباط بین مرورگرهای وب و سرورهای وب طراحی شده است، اما می‌تواند برای اهداف دیگر نیز مورد استفاده قرار گیرد. HTTP از یک مدل کلاینت سرور کلاسیک پیروی می‌کند، با یک مشتری برای ایجاد یک درخواست، اتصال را باز می‌کند و سپس منتظر می‌ماند تا پاسخی دریافت کند.

I

Ideal customer profile (ICP) (مشخصات مشتری ایده آل)

مشخصات مشتری ایده آل توصیفی فرضی از نوع شرکت است که بیش‌ترین سود را از محصول یا راه حل شما می‌برد. این شرکت‌ها تمایل دارند که سریع‌ترین، موفق‌ترین چرخه فروش، بیش‌ترین میزان حفظ مشتری برای برند شما را داشته باشند.

Impressions (برداشت‌ها)

تعداد دفعاتی که یک آگهی تبلیغاتی به مخاطبان نمایش داده می‌شود را Impressions می‌گویند.

Inbound marketing (بازاریابی ورودی)

بازاریابی ورودی یک روش تجاری است که با ایجاد محتوای ارزشمند و ارائه تجربیاتی متناسب با مشتری، مشتریانی را به خود جلب می‌کند.

Index (ایندکس)

داده‌هایی که توسط موتورهای جستجو جمع آوری و ذخیره شده و تحت عنوان index search نیز نامیده می‌شود.

Information Architecture (ساختار اطلاعات)

معماری اطلاعات، سازماندهی و ساختاردهی محتوا قبل از ایجاد وب سایت است. نحوه اتصال و طبقه بندی محتوای شما را مشخص می‌کند.

معماری اطلاعات شامل برنامه‌ریزی جهت یابی اصلی سایت، حسابرسی کلیه URLهای موجود، تعیین آنچه برای نگهداری، تلفیق و حذف و سپس ایجاد ساختارهای URL است. پس از تکمیل، کاربران را قادر می‌سازد تا محتوای مورد نظر خود را به سرعت و کارآمد پیدا کنند.

Internal Link (پیوند داخلی)

پیوندی از یک صفحه به صفحه دیگر در همان وب سایت  Internal Link نامیده می‌شود.

(Installation Rate) IR

نسبت تعداد کل نصب‌ها به تعداد کل کلیک‌های صورت گرفته در انتهای تبلیغات را IR می‌نامند.

J

JavaScript

یک زبان برنامه نویسی تحت وب است که برای ایجاد عناصر تعاملی یا پویا در یک صفحه وب استفاده می‌شود. در نظر داشته باشید که زبان جاوااسکریپ با زبان برنامه‌نویسی جاوا متفاوت است.

K

گروه k واژه نامه اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ

Key Performance Indicator (KPI)

KPI مخفف کلمهٔ Key Performance Indicator به معنای شاخص عملکرد کلیدی است. معیارهایی هستند که برای اندازه‌گیری و ارزیابی عملکرد و میزان موفقیت فعالیت‌ها استفاده می‌شوند. KPIها به افراد در سراسر سازمان، به سنجش پیشرفت و بینش‌هایی مدیریتی بهتر کمک می‌کند تا تصمیمات بهتری بگیرند.

در سطح استراتژیک کمکی در زمینه‌های مختلف مثل منابع مالی و منابع انسانی، بازاریابی و فروش و شاخص‌های کلیدی عملکرد می‌کند تا کسب و کار بتواند به جلو حرکت کند.

Keyword (کلید واژه)

کلمه‌کلیدی کلمه یا عبارتی که برای تطبیق محتوای وب سایت با درخواست کاربر استفاده می‌شود. کلید واژه در ایجاد محتوایی براساس رعایت سئو محتوا نقش به سزایی دارد زیرا یکی از اهداف سئو نمایش وب سایت‌ها در صفحهٔ اول گوگل و در و در جایگاه بالاتری بر اساس کلمات کلیدی است.

Keyword Density (چگالی کلمات کلیدی)

تراکم یا چگالی کلمات کلیدی به تعداد دفعاتی گفته می‌شود که یک کلمه کلیدی در یک صفحه وب مشخص شده باشد یا در یک قطعه از محتوا به کار برده باشد که به شکل درصد نسبت به کل کلمات صفحه سایت به کار می‌رود. اگر چگالی کلیدواژه‌ها از حد مشخصی بیش‌تر باشد، در نتایج جست و جو SEO  نتایج مفیدی ندارد.

Keyword Stuffing (بمباران کلمه کلیدی)

کیورد استافینگ برای جلب توجه موتورهای جستجو استفاده می‌شود که بیش از اندازه غیرضروری کلمه کلیدی را در محتوا با هدف فریب موتورهای جستجو به کار ببرید؛ بنابراین این روش توصیه نمی‌شود و نوعی از SEO کلاه سیاه محسوب می‌شود.

Keyword Proximity

یکی از معیارهای مهم در موتور جستجوی گوگل Keyword Proximity است که به فاصله دو کلمه، عبارت یا میزان نزدیک بودن کلمات کلیدی در متن اشاره دارد. هر چند دو کلمه کلیدی به یکدیگر نزدیک‌تر باشند، تأثیر بیش‌تری بر گوگل می‌گذارند.

Keyword Research (تحقیقات کلمات کلیدی)

تحقیق درباره کلیدواژه‌های موردنظر فرآیندی است برای یافتن و تجزیه و تحلیل اصطلاحات جستجو که افراد با استفاده از آن داده‌ها برای یک هدف خاص، اغلب برای بهینه سازی موتور جستجو (SEO) یا بازاریابی عمومی، وارد موتورهای جستجو می‌شوند.

L

Landing Page (صفحه فرود)

یکی از مهم‌ترین اجزای درونی در استراتژی بازاریابی و اصطلاحات بازاریابی دیجیتالی، صفحه فرود یا لندینگ پیج است. صفحه فرود یک صفحه از وب سایت است که با استراتژی‌های بازاریابی و به صورت خاص برای تبدیل بازدیدکنندگان به مشتری طراحی می‌شود.

(Latent Semantic Indexing) LSI

روش فهرست‌بندی که مشخص می‌کند کدام کلمات به کدام کلمات مرتبط است. به عنوان مثال، گوگل می‌داند که کلمه سئو با کلماتی مانند ساخت لینک، کلیدواژه و بک لینک مرتبط است.

Lead Nurturing (پرورش سرنخ)

Lead Nurturing فرایند آموزش و اعتماد سازی برای چشم انداز شما به منظور راهنمایی افراد در سفر خریدار است. هدف نهایی، ارائه تجربه‌ای منحصر به فرد برای چشم اندازهای شما است که باعث شود در نهایت افراد را به مشتری تبدیل کند.

Lifetime Value (LTV)

به میزان کل درآمد حاصل از یک کاربر در چرخه کامل استفاده او از محصول LTV گفته می‌شود. مقایسهLTV  با CAC  می‌تواند مشخص کند که یک مشتری به اندازه‌ای که برای جذب او خرج شده درآمدزا بوده یا خیر و به این ترتیب میزان بهینگی کمپین‌های تبلیغاتی و تعامل‌های مشتری مشخص می‌شود.

Link Juice

اصطلاح عامیانه ای است که در SEO برای توصیف ارزش پیوندهایی که به سایت دیگری هدایت می‌شوند، استفاده می‌شود.

Local SEO (سئو محلی)

بهینه سازی موتور جستجو عمدتاً بر روی مشاغلی متمرکز است که فقط در یک مکان خاص به مشتریان خدمات ارائه می‌دهد.

M

Marketing automation (اتوماسیون بازاریابی)

Marketing automation به نرم‌افزاری اطلاق می‌شود که برای اتوماتیک سازی کارهای بازاریابی طراحی شده است.

Match Type

یک تنظیم کلمه کلیدی برای تبلیغات موتور جستجو است که در صورت واجد شرایط بودن نمایش تبلیغات براساس نحوه استفاده از کلمات کلیدی در جستجوی کاربر، اصلاح می‌شود.

Medium

رسانه‌های مورد استفاده برای افزایش ترافیک وب سایت که می‌تواند توسط Analytics Google هم تجزیه و تحلیل شود را medium  می‌گویند. برخی از نمونه‌های رایج آنorganic ، CPC،referral ،social و email هستند.

Meta Description

خلاصه‌ای از محتوای یک صفحه که در صفحات نتایج موتور جستجو ظاهر می‌شود اما هنگامی که کاربر از صفحه بازدید می‌کند به او نمایش داده نمی‌شود.  Meta Descriptionکه نوعی تگ HTML است برای موتورهای جستجو بسیار مهم است تا بتوانند محتوای صفحه را بفهمند و همچنین به کاربران ایده‌ای از اطلاعاتی را می‌دهند که پس از کلیک روی پیوند پیدا می‌کنند.

Minimum viable product (MVP) (حداقل محصول مناسب)

(MVP)حداقل محصول مناسب پیشنهادی است که دارای ویژگی‌های کافی برای جلب رضایت بازار هدف است.

Mobile Friendliness

معیاری برای سهولت استفاده و دسترسی به وب سایت در دستگاه های تلفن همراه است.

N

NAP + W

مخفف نام، آدرس، تلفن و وب سایت است که اغلب در رابطه با نقل قول‌ها یا لیست‌های مشاغل به عنوان بخشی از SEO محلی استفاده می‌شود.

Negative SEO

SEO منفی هر عمل مخربی است که با هدف آسیب رساندن به جایگاه رقبا در گوگل انجام می‌شود.

index No

تگی که به موتورهای جستجو اعلام می‌کند که صفحه وب سایت را فهرست بندی یاindex نکند. مهم‌ترین کاربردش این است که تمامی بخش‌های وب سایت با فایل no-index را  robots.txtکند.

O

Online Marketing

بازاریابی آنلاین استفاده از شبکه‌های دیجیتال و دستگاه‌های الکترونیکی برای تبلیغ و بازاریابی یک محصول و خدمات را بازاریابی آنلاین می‌نامند.

Organic Link

بک لینکی که بدون تأثیر مستقیم در رتبه بندی Google در وب سایت‌ها قرار می‌گیرد.

Outbound Link

هر نوع لینک خارجی که از سایت شما به وب سایت‌های دیگر داده می‌شود.

P

سری P واژه نامه بازاریابی دیجیتال

Page Authority

Page Authority یا PA نمره‌ای است که توسط شرکت تحلیلی بازاریابی Moz ایجاد شده است تا نشان دهد که یک صفحه خاص در SERP چه رتبه ای دارد.

Paid Traffic (ترافیک پرداختی)

Paid Traffic ترافیکی است که فقط از طریق ابزارهای پولی ایجاد می‌شود. وقتی کاربر بر روی آگهی قرار داده شده در صفحه نتایج موتور جستجو برای یک جستجوی خاص کلیک می‌کند، ترافیک پرداختی از موتورهای جستجو به وب سایت هدایت می‌شود. یکی از رایج‌ترین اشکال ترافیک پرداختی، تبلیغات Pay Per Click (PPC) است که از Google Ads استفاده می کند.

Paid Media

این اصطلاح برای هر نوع بازاریابی یا تبلیغات پولی از جمله تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک یا تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی به کار می‌رود.

Page Speed

معیاری از 1 تا 100 که سرعت بارگیری صفحه وب سایت را اندازه گیری می‌کند.

PHP

یک زبان برنامه نویسی وب است که سمت بک اند سایت از این زبان استفاده می‌شود.

 (PTR) Phone-through Rate (نرخ تلفنی)

پی تی ار معیاری است برای اندازه‌گیری تعداد تماس‌های تلفنی دریافت شده از یک آگهی که تقسیم بر تعداد کل تعداد دفعاتی که شماره تلفن در یک آگهی نمایش داده شده می‌شود.

Pixel

یک فایل تصویری نامرئی است که در وب سایت قرار داده می‌شود و برای انتقال اطلاعات مانند کوکی به سرور استفاده می‌شود. برای تعیین نقاط تماس با یک مارک تجاری در سیستم عامل‌های مختلف می‌توان از پیکسل استفاده کرد.

(Pay Per Click) PPC (تبلیغات کلیکی)

PPC مخفف pay-per-click است، یک مدل از بازاریابی اینترنتی است که در آن تبلیغ‌دهنگان با هر بار کلیک بر روی یکی از لینک تبلیغاتی هزینه‌ای را پرداخت کنند.

تبلیغات در موتورهای جستجو یکی از محبوب ترین اشکال PPC است. هنگامی که کسی کلمه کلیدی مرتبط با پیشنهاد تجاری خود را جستجو می‌کند، به تبلیغ‌کنندگان این امکان را می‌دهد که برای درج آگهی در پیوندهای پشتیبانی شده موتور جستجو، پیشنهاد دهند. برای مثال، اگر کلمه کلیدی “نرم افزار PPC” را به شما پیشنهاد دهند، ممکن است تبلیغ شما در بالاترین رتبه در صفحه نتایج Google ظاهر شود.

Product-market fit (تناسب بازار و محصول)

وقتی محصول شما نیازهای بازار را برآورده می‌کند، به تناسب بازار و محصول می رسید. تناسب بازار و محصول در تقاطع مراحل معرفی و رشد چرخه رشد محصول، اتفاق می‌افتد.

برای دستیابی به تناسب محصول در بازار، ابتدا باید حداقل محصول مناسب (MVP) را ایجاد کنید.

Product marketing (بازاریابی محصول)

بازاریابی محصول فرآیندی است که کالای خاصی را به بازار عرضه می‌کند و از موفقیت فروش و عرضه محصول به بازار هدف، اطمینان حاصل می‌کند.

Programmatic Direct

در مورد معنای این اصطلاح توافق گسترده ای در بازار وجود ندارد، اصطلاح “Programmatic Direct” از دو کلمه کلیدی Programmatic و Direct تشکیل شده است.

کلمه “Programmatic” نشان می‌دهد که خرید و فروش موجودی تبلیغات با استفاده از برنامه ها، نرم افزار و فناوری به صورت خودکار انجام می‌شود. معامله خرید و فروش این موجودی مستقیماً بین ناشر و تبلیغ کننده و بدون دخالت هیچ واسطه‌ای انجام می‌شود و به صورت مزایده‌ای نیست.

Q

Quality Score (نمره کیفیت)

نمره‌ای از 10 که توسط Google Ads ارائه می‌شود تا نشان دهد ارتباط صفحه و صفحه آگهی با کلمات کلیدی بسیار نزدیک است. از آنجا که نمره کیفیت یکی از عوامل در رتبه آگهی است، می‌تواند بر تعداد دفعات نمایش یک آگهی و قیمتی که تبلیغ‌کننده برای تبلیغات می‌پردازد، تأثیر بگذارد.

R

اصطلاحات دیجیتال مارکتینگی که با R شروع میشوند

الگوریتم Rank Brain

Rank Brain مؤلفه‌ای از الگوریتم اصلی Google است که مرتبط‌ترین نتایج را برای سؤالات موتور جستجو تعیین می‌کند.

Ranking Factors (عوامل رتبه بندی)

عوامل رتبه بندی مواردی هستند که در الگوریتم‌های جستجو استفاده می‌شوند و بر نحوه و مکان نمایش یک صفحه وب در صفحات نتیجه موتور جستجو تأثیر می‌گذارند.

Reach

معیاری برای نمایش تبلیغات است، یعنی تعداد کاربرانی را که تبلیغ شما را دیده‌اند محاسبه می‌کند. ویدئو، نمایش و تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی را اندازه گیری می‌کنند.

Redirects (تغییر مسیر دادن)

Redirects یا تغییر مسیر، راهی است برای ارسال هر دو کاربر و موتورهای جستجو به نشانی اینترنتی متفاوت از روشی که در ابتدا درخواست کرده اند.

Remarketing (بازاریابی مجدد)

نمایش تبلیغات به مخاطبی که قبلاً به نوعی با یک تجارت ارتباط برقرار کرده است. به عنوان مثال، نمایش آگهی به افرادی که از وب سایت مشاغل بازدید کرده اند اما هنوز چیزی خریداری نکرده‌اند.

Responsive Web Design

سبکی از طراحی وب سایت که تضمین می‌کند وب سایت شما به طور مناسب در دستگاه‌هایی با اندازه‌های متفاوت صفحه نمایش، به خوبی ظاهر می‌شود.

Return On Ad Spend (ROAS)

ROAS به معنای بازگشت هزینه تبلیغات است. معیاری برای بازاریابی است که میزان درآمد کسب و کار شما را برای هر دلار هزینه تبلیغات را اندازه‌گیری می‌کند.

Revenue operations (عملیات درآمد)

عملیات درآمد ترازبندی بازاریابی، فروش و خدمات برای ایجاد پاسخگویی و افزایش کارایی در کل کسب و کار شما است. هدف از عملیات درآمد ارائه نتایج قابل پیش بینی بیش‌تر و تسریع در رشد شرکت شما از طریق سازماندهی افراد، داده‌ها و فرایندها است که به عملکرد مؤثرتر کسب و کار شما کمک می‌کند.

Return On Investment(ROI) (بازگشت سرمایه)

ROI معیاری است که برای ارزیابی میزان درآمد برگشتی به یک کسب و کار و میزان سودآوری آن استفاده می‌شود.

Revenue performance management (مدیریت عملکرد درآمد)

مدیریت عملکرد درآمد تضمین می‌کند که عملکردهای کسب، نگهداری و گسترش درآمد به منظور افزایش سودآوری در یک راستا قرار دارند.

Robots.txt

فایلی است که توسط مدیران وب استفاده می‌شود و دستورالعمل‌هایی را برای ربات‌های موتور جستجو مانند Googlebot در مورد نحوه جستجوی وب سایت ارائه می‌دهند.

S

سری S اصطلاحات digital marketing

Sales enablement (قابلیت فروش)

قابلیت فروش ترکیبی از مربی‌گری، ابزار و محتوا است تا به تیم فروش شما کمک کند تا کارایی بیش‌تری داشته باشد. تیم فروش شما باید به درستی با استراتژی درست، فروش موفقی را داشته باشد.

Schema Markup

یک زبان نشانه گذاری وب سایت است که با همکاری گوگل، مایکروسافت، یاهو و یاندکس ایجاد شده است تا به موتورهای جستجو کمک کند قسمت‌های خاصی از یک وب سایت را بهتر درک کنند.

Search engine (موتور جستجو)

موتور جستجو یک برنامه نرم افزاری است که به افراد کمک می‌کند با استفاده از کلمات کلیدی یا عبارات، اطلاعات مورد نظر خود را به صورت آنلاین پیدا کنند.

Search Engine Algorithm (الگوریتم موتور جستجو)

الگوریتم موتور جستجو فرمولی یا مجموعه‌ای از قوانین است که موتورهای جستجو برای تعیین اینکه چه وب سایت‌هایی در صفحه نتایج موتور جستجو به کاربر نشان داده شود، استفاده می‌شود. هر موتور جستجو از الگوریتمی متفاوت استفاده می‌کند که به طور منظم به روز می‌شود.

Search Engine Marketing (بازاریابی موتور جستجو)

برای تبلیغ یا فروش محصولات یا خدمات از طریق موتورهای جستجو از طریق بازاریابی موتور جستجو صورت می‌گیرد. بازاریابی موتور جستجو شامل بهینه سازی موتور جستجو و هرگونه تبلیغات دیجیتالی از طریق موتورهای جستجو مانند تبلیغات جستجوی گوگل و تبلیغات مایکروسافت است.

Search Engine Results Page (SERP) (صفحه نتایج موتور جستجو)

به صفحات نتایج موتور جستجو “SERP” نیز گفته می شود. پاسخ و نتایج Google به جستجوی کاربر است.

Search intent (قصد جستجو)

Search intent به معنای هدف و قصد کاربر است. اصطلاحی است که برای توصیف هدف جستجوی آنلاین استفاده می‌شود.

Search term (عبارت جستجو)

کلمه یا عبارتی است که در موتور جستجو تایپ می‌شود تا اطلاعاتی را که کاربر می‌خواهد را پیدا کند.

Second Price Auction (حراج قیمت دوم)

نوعی حراج که شبکه های تبلیغاتی از آن برای قرار دادن تبلیغاتی استفاده می‌کنند.

SEO (سئو)

بهینه سازی موتور جستجو یا SEO روشی است که برای بهبود عملکرد وب سایت در نتایج جستجوی ارگانیک استفاده می‌شود. در اصل، این به معنای کمک به موتورهای جستجو برای درک بهتر مطالب وب سایت است.

SEO Audit

بازرسی یا بررسی یک وب سایت و عملکرد دیجیتالی آن در رابطه با تاکتیک‌های بهینه سازی موتور جستجو SEO Audit نامیده می‌شود.

Shopping Ads (تبلیغات خرید)

قالب تبلیغات دیجیتال که به طور خاص برای محصولاتی که به صورت آنلاین فروخته می‌شوند، طراحی شده است.

Sitemap

فایلی در یک قالب خاص که برای ارائه اطلاعات به موتورهای جستجو در مورد محتوای وب سایت و ارتباط بین محتوا کاربرد دارد. نقشه سایت باعث می‌شود موتورهای جستجو به راحتی بتوانند وب سایت‌ها را جستجو کنند.

Slug

بخشی از URL که یک صفحه وب را تعریف می‌کند.

Social Media Marketing (SMM) (بازاریابی شبکه های اجتماعی)

اصطلاح بازاریابی رسانه های اجتماعی به استفاده از رسانه‌های اجتماعی و شبکه‌های اجتماعی برای بازاریابی محصولات و خدمات یک شرکت اطلاق می‌شود. بازاریابی رسانه‌های اجتماعی راهی را برای شرکت‌ها فراهم می‌کند تا با مشتریان موجود ارتباط برقرار کنند و به مشتریان جدید دسترسی پیدا کنند در حالی که به آن‌ها امکان می‌دهد فرهنگ، مأموریت یا لحن مورد نظر خود را ارتقا دهند.

Social Media Optimization (بهینه سازی رسانه های اجتماعی)

SMO مخفف کلمهٔ Social Media Optimization است. شاخه ای از بازاریابی دیجیتال است که متمرکز بر استراتژی‌ها و تکنیک‌هایی می‌باشد که برای بازاریابی مؤثر یک تجارت در سیستم عامل‌های رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌شود. بهینه سازی رسانه‌های اجتماعی می‌تواند شامل افزایش اطلاعات نمایه، برنامه ریزی و ارسال محتوای ارگانیک، تعامل و موارد دیگر باشد.

SSL Certificate

یک پرونده کوچک داده است که برای اطمینان از امنیت سایت، امکان اتصال رمزگذاری شده بین وب سرور و مرورگر را فراهم می‌کند.

Structured Data

کدی که به روشی خاص نوشته شده و به موتورهای جستجو این امکان را می‌دهد تا مطالب را با وضوح بیش‌تری درک کنند.

T

TitleTags

تگ تایتل عنصری در HTML است که عنوان یک صفحه وب را تعریف می‌کند و در نتایج موتور جستجو نمایش داده می‌شود، اما در صفحه واقعی نشان داده نمی‌شود.

Touchpoint

Touchpoint نمونه‌ای از تعامل بین مشتری و نام تجاری می‌باشد.

Tracking Code (or Tracking Snippet) (کد رهگیری)

قطعه ای از کد است که نحوه تعامل کاربر با وب سایت را کنترل می‌کند. این کد در هر صفحه از یک وب سایت ذخیره می‌شود و داده‌ها را به یک ابزار تجزیه و تحلیل ارسال می‌کند تا توسط بازرگانان برای اهداف بازاریابی و سایر اهداف تجاری استفاده شود.

Tru View

اندازه‌گیری مورد استفاده توسط Google است و برای نشان دادن تعداد دفعاتی که کاربران برای تماشای یک تبلیغ ویدئویی انتخاب می‌کنند کاربرد دارد.

U

سری u فهرست اصطلاحات بازاریابی دیجیتال

Universal Resource Locator (URL)

آدرس آنلاین یک منبع، وب سایت یا صفحه به نام URL شناخته می‌شود.

URL Parameter

یو آر ال پارامتر کدی است که به یک URL اضافه می‌شود و می‌تواند عملکرد وب سایت را تغییر دهد یا به عنوان ابعاد ردیابی استفاده شود.

User Experience (UX) (تجربه کاربری)

عبارت UX برای توصیف چگونگی تعامل بازدید کننده با وب سایت استفاده می‌شود.

User Interface (UI) (رابط کاربری)

رابط کاربری (UI) نقطه تعامل و ارتباط انسان و کامپیوتر در یک دستگاه است. می‌تواند شامل صفحات نمایش، صفحه کلید، ماوس و ظاهر دسکتاپ باشد. همچنین روشی است که کاربر از طریق آن با یک برنامه کاربردی یا یک وب سایت ارتباط برقرار می‌کند.

Users(کاربران)

افرادی که از یک وب سایت استفاده به نام کاربران شناخته می‌شوند.

V

Voice Search (جستجوی صوتی)

Voice Search به هر جستجوی انجام شده با استفاده از فناوری صوتی اشاره دارد. این می تواند جستجو در یک دستگاه تلفن همراه یا بلندگوی هوشمند مانند Amazon Alexa یا Google Home باشد.

W

Web Content Outlines

طرح کلی محتوای وب، نسخه کپی خام یک صفحه وب است. این نمایانگر ساختاری است که صفحه نهایی انجام خواهد داد، اما به هیچ وجه طراحی نشده است.

Web Content Outlinesعلاوه بر همه عناوین و نسخه اصلی، شامل اطلاعات فنی مانند فراداده SEO، عنوان صفحه و مکان صفحه در ساختار سایت است.

White Hat SEO (سئو کلاه سفید)

استفاده از تکنیک‌های تایید شده SEOو به کارگیری بهترین روش‌ها برای بهبود رتبه‌بندی وب سایت، به سئو کلاه سفید معروف است.

Wireframes

Wireframes طرح اصلی برای وب سایت شما است. وایر فریم‌ها چارچوبی را ارائه می‌دهند که بر اساس آن عملکرد و طراحی وب سایت نهایی شما ساخته خواهد شد. تمرکز وایر فریم‌ها بر روی ظاهر وب سایت شما نیست، بلکه بیش‌تر به ساختار و چیدمان محتوایی می‌پردازد.

Word-of-mouth marketing (WOM) (بازاریابی دهان به دهان)

بازاریابی دهان به دهان (بازاریابی WOM) زمانی است که علاقه مشتری به محصول یا خدمات یک شرکت در گفتگوی روزانه وی منعکس می‌شود. اساساً، این تبلیغات رایگان ناشی از تجارب مشتری است. بازاریابی دهان به دهان شامل بازاریابی ویروسی، وبلاگ، احساسی و رسانه‌های اجتماعی است.

Y

Yoast

یک افزونه بسیار باارزشSEO است که برای وب سایت‌های وردپرسی این کمک را می‌کند که سایت‌های خود را برای موتورهای جستجو بهینه کنند.

YMYL

در SEO برای توصیف موضوعاتی استفاده می شود که می‌تواند بر سلامتی، امور مالی، ایمنی یا خوشبختی فرد تأثیر بگذارد. YMYL مخفف “Your Money or Your Life” است.

Z

Zero Moment of Truth (ZMOT)

ZMOT لحظه‌ای است که در آن یک خریدار تصمیم می‌گیرد که قصد خرید دارد و درباره آن خرید تحقیق می‌کند.

5/5 - (1 امتیاز)

موضوع مرتبط

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست